Tallinn v překladu z estonštiny znamená „zimní město“. Hlavní město Estonska vás ale okouzlí spíše hřejivou a přívětivou atmosférou, nádhernou architekturou, spoustou zeleně a svěžím rytmem života, který udává velký počet vysokoškoláků studujících zde na třech univerzitách.
Proč jet do Tallinnu?
Tallinn je hlavním městem Estonska, malé země u Baltského moře na severovýchodě Evropy. Má kolem 430 tisíc obyvatel, což je v 1,3milionovém Estonsku třetina veškeré populace. Město tvoří malebné a skvěle dochované historické centrum (od r. 1997 na seznamu UNESCO) a přilehlé čtvrti, které svým charakterem připomínají spíše Skandinávii než bývalý Sovětský svaz, kterého bylo Estonsko kdysi součástí.
Město je úzce spjaté s přírodou – lze v něm najít spoustu pečlivě udržovaných městských parků i přírodních parků s močály a turistickými stezkami, po kterých se můžete toulat klidně celý den. Na severu je potom město obklopené úžasně čistým Baltským mořem. Tallinn má ale co nabídnout i milovníkům městského a nočního života se svými výbornými restauracemi, útulnými hospůdkami a kavárnami, nevšedními bary, především ale svou architekturou, která je až překvapivě dobře fungující kombinací moderního a tradičního stylu.
Co musíte vidět v Tallinnu
Počasí v Tallinnu může být nevyzpytatelné, a to především v podzimních a zimních měsících. Tady je pár možností, co dělat a kam zajít, když v Tallinnu prší.
Vabamu – Muzeum okupace a svobody
Moderní muzeum představuje smutnou historii Estonska za německé a ruské okupace ve 20. století prostřednictvím interaktivních výstav a silných příběhů Estonců, kteří tuto dobu zažili. Součástí expozice jsou i bývalé cely KGB na ulici Pikk.
Základní vstupné 13 eur (18 včetně cel KGB), studenti, senioři a děti mají slevu.
Eesti Arhitektuurimuuseum – Muzeum estonské architektury
Pokud jste milovníky architektury (v Tallinnu se jím může stát každý), navštivte tohle muzeum představující moderní estonskou architekturu od vzniku estonského státu v roce 1918 až po současnost. Součástí je i obchod se vkusnými suvenýry a knihami o architektuře a urbanismu.
Základní vstupné 8 eur, studenti 5.

Kadriorg
Park Kadriorg a muzeum KUMU
Krásně upravený barokní park Kadriorg mezi svými stromy skrývá hned několik pokladů – muzeum zahraničního umění v barokním paláci postaveném Petrem Velikým v 18. století, prezidentskou rezidenci a muzeum moderního umění KUMU, kterého samotná budova je moderním uměleckým dílem a jeho sbírky domácího i zahraničního umění rozhodně stojí za návštěvu.
Park – vstup zdarma, muzeum Kadriorg 9/7 eur, KUMU 12/8 eur.
Tallinna Raekoda – Tallinnská radniční věž
Další vyhlídková věž přímo v srdci Starého města měří 34 metrů a na její vyhlídkovou platformu se dostanete po vyšlápnutí 115 schodů. Otevřeno pouze květen–září.
Vstupné 4 eura.
Oleviste kogudus – Kostel sv. Olafa
360stupňový výhled na Staré město a jeho okolí z 60metrové věže tohoto kostela je opravdu super, především za slunečného dne. Pozor, vyhlídková věž je otevřená pouze v sezoně od dubna do října.
Základní vstupné 3 eura, studenti 2.

Kostel sv. Olafa
Toompea
Toompea je historické návrší v centru Tallinnu, na kterém se nachází stejnějmenný hrad Toompea, kde sídlí estonský parlament. Tento vrchol je také známý svými náboženskými památkami, jako jsou katedrála sv. Marie Panny a chrám sv. Alexandra Něvského. Pro turisty je atraktivní díky panoramatickým výhledům na město ze dvou hlavních vyhlídkových teras – Patkuli a Kohtuotsa.

Hrad Toompea
Metsakalmistu – lesní hřbitov
20 minut jízdy autobusem od centra Tallinnu leží obrovský hřbitov, který se jen tak někde nevidí – je totiž celý v borovém lese. Jestli máte rádi hřbitovy s mysteriózní atmosférou, určitě nebudete zklamaní.
Vstup zdarma.
Balti Jaama Turg
Vrchní patro tohoto trhu je doslova rájem pro milovníky „bizáru“. Místní Rusové zde provozují několik vetešnictví, kde lze koupit cokoliv od meteoritů přes staré foťáky až po vlajky s hákovým křížem a portréty Stalina. No nekup to. Nejlépe bych tohle místo popsala jako „muzeum času“.
Tip Travel Bible: Plánujete prozkoumat Tallinn na vlastní pěst? Využijte Tallinn Card a získejte zvýhodněné vstupné do 50 nejzajímavějších památek a veřejnou dopravu zdarma. Zakoupíte ji například zde.
Co musíte zažít
Tallinn je velice kompaktní a walk friendly město (rozlohou by se dalo zhruba přirovnat k Brnu), takže nejlepším způsobem, jak toho vidět co nejvíc, je chodit, chodit a chodit. Pokud se chcete dostat někam dál od centra, doveze vás tam spolehlivá MHD, která zahrnuje autobusy a čtyři linky tramvaje.
Uličky historického centra (Vanalinn)
To je samozřejmě must-see. Nejlepší strategie, jak toho vidět co nejvíc, je zahodit mapu a bloudit uličkami Starého města (Vanalinn), dokud vás nohy ponesou, protože se v něm díky malé rozloze téměř nelze ztratit. Všímejte si přitom dveří jednotlivých domů – mají krásné motivy a barvy a ne nadarmo proto jsou jedním ze symbolů Starého města.
Čtvrť Kalamaja a přilehlý přístav
Kalamaja je bývalá rybářská osada ležící přímo u moře. Tradiční dřevěné barevné domky sem tam doplněné citlivě zakomponovanou novostavbou vytváří nostalgickou atmosféru starých časů s nádechem moderního města. Projděte až ke hřbitovnímu parku a pokračujte dál k přístavu, který byl nedávno zrenovovaný a jedna z lodních hal přestavěná na zajímavé kulturní a komunitní centrum.
Vyplatí se dojít podél břehu moře až k obrovskému muzeu námořnictví, které zaujme zejména děti a milovníky lodí – je to zábava na půl dne!
Hipsterská Telliskivi
Berlín má svůj Kreuzberg a Londýn zase Shoreditch, v Tallinnu je to Telliskivi. Hipsterská čtvrť na západ od tallinnského hlavního nádraží vytvořená ze starých skladišť a industriálních objektů, ve které nechybí cool sekáče, street art, alternativní galerie, designové obchůdky i skvělé bary a restaurace.
Rotermanni Kvartal
Bývalý tovární komplex na rozpadnutí. Dnes přestavěný na hypermoderní obchodní čtvrť se špičkovou architekturou, za kterou by se nemusely stydět ani skandinávské metropole jako Stockholm nebo Kodaň. Najdete zde mimo jiné obchod s nejlepší čokoládou na světě Kalev nebo butik s estonským designem.
Estonská sauna
Sauna patří k Estonsku stejně jako k Finsku. Pokud si za chladného dne potřebujete zahřát kosti a zároveň zažít trochu retro, navštivte tradiční veřejnou saunu Kalma Saun ve čtvrti Kalamaja, jednu z nejstarších saun v Tallinnu. Jsou zde oddělené sauny pro muže a ženy, nebo si můžete pronajmout celou saunu jen pro svoji skupinu. Víc informací zde.
Pláže Pirita a Stroomi
Pokud jste do Tallinnu přijeli v létě a počasí vám přeje, doporučuji zchladit se v Baltském moři. Místní milují své dlouhé a široké pláže s jemným bílým pískem, proto můžou být v horkých letních dnech trochu přecpané – doporučuji dorazit později odpoledne a vydržet až do večera, kdy si na pláži můžete udělat piknik při západu slunce. Na Piritu dojeďte na kole po promenádě podél moře, na Stroomi se dá pohodově dojet během pár minut z centra autobusem.
Přírodní park Pääsküla raba
Tento park je vlastně spíše les. Je protkaný dřevěnými stezkami přes močály a ve všední den v něm potkáte nanejvýš pár pejskařů. Zde se budete cítit jako někde uprostřed finské tajgy, přitom jste jen 20 minut autobusem od centra Tallinnu.
Festivaly a události
Uus Maailm Street Festival
Charakteristická čtvrť na jihozápad od centra s tradiční architekturou a názvem „Nový Svět“ se každoročně první týden v září zavírá autům a otevírá místní komunitě, která zde organizuje pouliční festival s koncerty, street umělci, tradičním jídlem, občerstvením a skvělou atmosférou.
Vstup zdarma.
Wandering Lights Festival
Tallinnský festival světla pořádají každý rok předposlední víkend v září, kdy barevně rozsvítí park Kadriorg a Radniční náměstí na Starém městě. Festival provází uvolněná atmosféra, koncerty místních umělců, street food a místní do ulic vyrážejí často s celou rodinou.
Vstup zdarma.
Vánoční trhy
Tallinnský vánoční trh byl v roce 2018 zvolený nejlepším v Evropě, a ne nadarmo. Jeho atmosféra je vskutku pohádková, obzvlášť pokud máte štěstí a napadne i nějaký sníh. Trh není velký, zato nabízí spoustu tradičního jídla a především výborný svařák vylepšený místním likérem Vana Tallinn, který vás s obsahem alkoholu 21 % zaručeně zahřeje i za mrazivého večera. Seženete zde i tradiční estonské suvenýry jako pletené oblečení, keramiku nebo čepičky do sauny, to vše za přijatelné ceny.
PÖFF – Festival of black nights
Tento dvoutýdenní mezinárodní filmový festival je obdobou českých Varů – až na to, že se koná v prosinci, kdy jsou dny krátké a noci dlouhé, tmavé a studené (odtud název festivalu), tedy ideální pro návštěvu kina. V programu čítajícím až 600 filmů nechybí i světové premiéry snímků a návštěvy filmových hvězd a tvůrců.
Vstupné na jednotlivá promítání se pohybuje okolo příjemných pěti eur.
Zaujal vás Tallinn? Přečtěte si více v průvodci: Estonsko – země močálů a borových lesů
Peníze a přibližné ceny
Estonsko není drahá země, v supermarketu se dají potraviny sehnat za podobné ceny jako v ČR, občas dokonce levněji. Ceny jídel v restauracích se pohybují v průměru kolem sedmi osmi eur, což je srovnatelné s restauracemi např. v Praze.
- Bydlení: hostel / guest house 500 Kč, hotel 1100 Kč, Airbnb 1000 Kč.
- Jídlo: v restauraci 8 eur, na ulici 5.
- Nápoje: balená voda 1,20 eura, pivo 1,30 eura, víno 0,75l 9 eur.
- Potraviny v obchodě: základní potraviny (mléko, máslo, chléb, vejce atd.) kolem jednoho eura, podrobnější info zde.
- Památky: v průměru 5–8 eur, viz zmínky v textu výše.
- MHD: jednorázová jízdenka 1,10 eura.
Na cestu si nezapomeňte přibalit platební kartu. O těch nejlepších cestovatelských účtech a kartách (i proč doporučujeme Revolut) se dočtete v článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc.
Kam se vydat za gastronomickým zážitkem
Estonská kuchyně je rozmanitý mix skandinávské, ruské i evropské kuchyně.
Mezi stálice patří slaneček s bramborami a červenou řepou, černý chléb s máslem a také houby, které Estonci umí skvěle připravit na mnoho způsobů. Samozřejmě se ve velkém konzumuje taky maso, ale na východoevropský stát je Estonsko až překvapivě otevřené i vegetariánům a veganům – téměř každá restaurace nabízí široký výběr bezmasých jídel.
Tallinnské restaurace jsou nejen cenově dostupné (hlavní chody v průměru do osmi eur), ale i neskutečně dobře vaří. Takže hurá na ta nejlepší místa, kam můžete zajít na jídlo v Tallinnu.
Pokud je v Tallinnu jedno místo, které rozhodně nesmíte vynechat, pak je to tahle oblíbená kavárna specializující se na palačinky všech druhů a náplní od modrého sýra a hub až po jablka s vanilkovým krémem. Jedna porce vyjde na cca pět eur a zasytí vás na půl dne. Pozor, kolem oběda se zde tvoří dlouhé fronty – což jen potvrzuje kvalitu místa.
Útulná kavárna za hradbami Starého města nabízí tradiční estonskou kuchyni za velmi dostupné ceny. Mají i polední menu, to vše do deseti eur.
Tahle restaurace a kavárna v bývalé tovární hale v hipsterské čtvrti Telliskivi vás bez nadsázky dostane do gastronomického nebe. Snad každý, kdo sem zavítal, odcházel s plným břichem a širokým úsměvem na tváři. Vše od vkusného interiéru přes milý personál a vynikající jídlo tvoří zážitek, který byste si neměli nechat ujít. Hlavní jídla okolo deseti eur.
I pro fanoušky pořádně šťavnatých burgrů je v Tallinnu místo. Restauraci sice najdete trochu dál od Starého města, ale cesta sem se určitě vyplatí.
Sítě kaváren sice obvykle nenabízejí to nejlepší (a nejlevnější) jídlo, Reval Café je ale výjimkou. Každý den si tu můžete dát super polévky, sendviče i menší teplá jídla, to vše většinou v ceně pěti až osmi eur.
Kam jinam ve středověkém městě na pořádnou hostinu než do pravé středověké hospody. Na jídelníčku tohoto hostince najdete dokonce i medvěda. Nic pro vegetariány, ale zážitek z večera stráveného zde je stejně nezapomenutelný. Svítí se tu jen svíčkami, hraje středověká kapela a personál vypadá jak z pohádky Císařův pekař – Pekařův císař.
Tato čistě veganská restaurace je v Tallinnu vyhlášená svým kreativním menu, které vždy obsahuje jen čerstvé sezonní suroviny. Restaurace je velmi oblíbená a stůl je potřeba rezervovat předem.
Pokud se potřebujete rychle najíst za málo peněz, navštivte tallinnský trh za vlakovým nádražím (Balti jaam). Tam je spousta stánků s různými jídly od těstovin až po sushi. Pokud máte možnost vařit si v ubytování sami, najdete na tomto trhu také řeznictví, pekařství a další čerstvé suroviny.
Chystáte road trip pobaltskými zeměmi? Může se hodit průvodce: Litva – země jezer, bohaté historie, nekonečných pláží a basketbalu
Kde se ubytovat
Pokud preferujete ubytování v soukromí, nejlepší volbou je rezervace apartmánu na Airbnb. Jak už to bývá, ceny se velmi liší v závislosti na termínech, lokaci a počtu hostů, ovšem průměrná cena za soukromý byt blízko centra o víkendu pro dva hosty se pohybuje kolem 1200 Kč za noc, pokoj ve sdíleném bytě potom průměrně do 1000 Kč.
Nemáte ještě zkušenosti s Airbnb? Právě pro vás je jako stvořený článek: 11 tipů jak najít nejlepší bydlení přes Airbnb
Pokud hledáte něco trochu netradičního, zkuste následující tipy:
- City Center Garden Camping, kde se můžete ubytovat jak ve stanu, tak ve zvláštně zařízených pokojích s umělým trávníkem a tapetami s motivy lesa apod.
- Hostel 16eur – Fat Margaret’s za velmi přijatelnou cenu, kde si navíc můžete pronajmout bazén nebo saunu a pořádně zrelaxovat.
- Iglupark v přímořské oblasti Põhja-Tallinn. V parádních dřevěných iglú s výhledem na moře zažijete klidnou a pohodovou dovolenou.
Pokud jde o lokaci, doporučila bych ubytování spíše ve čtvrtích na sever od historického centra, protože noční život v ulicích uvnitř hradeb Starého města může být trochu rušnější. Jedná se třeba o oblasti Kalamaja nebo Põhja-Tallinn.
Kam vyrazit za nočním životem
Furry Owl Bar
Pokud vůbec najdete vchod do tohoto skrytého podzemního baru, budete nejspíš překvapení jeho velikostí – je to totiž nejmenší bar v Tallinnu. Stolků má jen pár, ale o to útulnější je. Můžete zde ochutnat několik druhů piv včetně lokálních, pokecat s barmanem nebo si zahrát třeba šachy.
Labor Baar
Nevšední zážitky vás čekají v tomto neonově nasvíceném baru, kde drinky nesou názvy chemických sloučenin, vypadají stejně jedovatě jako jejich názvy a naservírují vám je do zkumavek, odměrných baněk a dalšího chemického nádobíčka.
Nimeta Bar
Tenhle „bar beze jména“ sice na první pohled vypadá jako normální hospoda, ale pravděpodobně sem zavítáte, pokud jste fanoušci sportu a nechcete zmeškat zápas svého oblíbeného týmu. Tady totiž mají asi deset televizí a dvě plátna, na kterých téměř nonstop promítají zápasy všelijakých sportů ze všech koutů světa. U piva tu tak můžete potkat lidi různých národností a věkových kategorií 24 hodin denně.
Must Puudel
Příjemný podnik s útulným interiérem je přes den kavárna servírující lehké jídlo a večer hospoda, kde můžete nad estonským pivem či sklenkou vína plánovat vaše další dobrodružství v Tallinnu.
Red Emperor Hostel
Pokud chcete zažít tu pravou atmosféru studentského Tallinnu, zavítejte v pondělí před půlnocí do baru tohoto hostelu. Koná se tu totiž nejoblíbenější karaoke z celého města a najdete tu převážně zahraniční studenty, kteří sem přijeli na Erasmus. Karaoke probíhá v noci z pondělí na úterý od půlnoci do čtyř ráno, ale pokud si chcete taky zazpívat „tu svoji“, dorazte už dřív.
Club Studio a Club Münt
Kdyby se vám po karaoke ještě nechtělo domů, můžete svoji noc zakončit v jednom z těchto klubů, kde často hrají oblíbení dýdžejové a párty jede až do ranních hodin. Ovšem pozor, kontrola u vstupu je poměrně přísná a dovnitř se nedostane nikdo, kdo vypadá, že už má tu lepší část noci za sebou. Také vstupné bývá na žádanější akce dost vysoké.
Jak se do Tallinnu dostat
Přímé letecké spojení z ČR ani SR do Tallinnu zatím bohužel neexistuje, ale společnosti airBaltic nebo LOT létají přímo z Vídně či Mnichova. Zpáteční letenka se v tomto případě pohybuje okolo 3800 Kč. Z Prahy se lze přímým letem přepravit do lotyšské Rigy, kde můžete přesednout na autobus nebo si půjčit auto a dojet do Tallinnu za zhruba čtyři hodiny. Do Rigy létají společnosti airBaltic a Ryanair a v akci se dají letenky sehnat poměrně levně.
Nechte si na přestup den nebo dva a prozkoumejte Rigu. Co vidět, ochutnat i navštívit vám poradíme v průvodci.
Pokud máte víc času a chcete prozkoumat celý region, rozhodně se vyplatí dojet z ČR autem. Cesta trvá asi dva dny v závislosti na počtu zastávek, ale jednoznačně to stojí za to – příroda v pobaltských zemích je nádherná a zastavit se můžete i v Pärnu, Rize či Varšavě.
Cestu autobusem bych nedoporučovala, protože je velmi zdlouhavá a nepohodlná a cena za jednosměrnou jízdenku se pohybuje okolo 1500 Kč.
Jak se v Tallinnu dopravovat
Letiště je v Tallinnu velmi blízko od centra a doveze vás z/na něj přímo tramvaj číslo 4. Pokud směřujete do oblastí mimo centrum, lze se přepravit i autobusy MHD. Další oblíbenou a levnou možností přepravy v Tallinnu je aplikace Bolt (dříve Taxify).
Jak se přepravovat po městě
- Pěšky: ve Starém městě vám nic jiného ani nezbývá, ale díky kompaktnosti města se snadno a rychle dostanete pěšky i do sousedních čtvrtí a logicky takhle z Tallinnu uvidíte a zažijete nejvíc.
- MHD: v Tallinnu je na překvapivě dobré úrovni vzhledem k tomu, že pro rezidenty města je zcela zdarma. Návštěvníci si mohou v kioscích (R-kiosk) pořídit tzv. „zelenou kartu“ (Ühiskaart) a nabít ji kreditem libovolné výše. V dopravním prostředku se karta přiloží na snímač a odečte se cena jednorázové jízdenky. Na jednu kartu může cestovat až šest cestujících, počet se přidá pomocí tlačítek na čtečce (jízdné se samozřejmě odečte za každého cestujícího zvlášť). Další možností je kupování QR jízdenek skrz aplikaci pilet.ee, kód se pak před každou jízdou musí přiložit ke čtečce v přední části dopravního prostředku. Jízdenku lze koupit také přímo od řidiče, ale musíte mít připravenou přesnou částku v hotovosti. Více informací a ceny zde.
- Taxi: v Tallinnu nelze doporučit nic jiného než aplikaci, kterou si zde sami vytvořili – Bolt (dříve Taxify). Cenu jízdného vidíte přímo v aplikaci, ještě než taxík přivoláte, během cesty už se pak nezmění. Platit můžete kartou skrze aplikaci, takže řidičům nemusíte dávat žádnou hotovost. Bolt užívají velmi často i místní, a to hlavně v noci, kdy už nejezdí MHD a taxík je jedinou možností, jak se dostat domů z centra. Běžné taxi bych nedoporučila, je mnohem dražší než Bolt a bohužel i v Tallinnu mají taxikáři tendenci „natahovat“ cizince.
- Na kole: v Tallinnu funguje bike sharing například skrze aplikaci nextbike, stojany jsou umístěné převážně okolo Starého města a u oblíbených tras, třeba k pláži Pirita. Pokud si chcete půjčit kolo na celý den, nejvýhodnější je navštívit půjčovnu kol City Bike, kde vám personál pomůže vybrat to nejlepší kolo pro vás. Odkaz zde.
- Parkoviště: pokud jste v Tallinnu autem, parkování může být trochu oříšek, celé širší centrum města je totiž rozdělené na parkovací zóny a veřejných parkovišť je málo. Zdarma můžete na pár hodin zaparkovat třeba v garážích OC Viru Keskus nebo Solaris. Víc informací naleznete na stránkách města zde.
Najděte si auto na Rentalcars
Vízum a podmínky vstupu
Estonsko je v Evropské unii, ke vstupu do země tedy úplně stačí občanka.
Hledáte vhodné cestovní pojištění? Čtěte Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.
Co byste ještě měli vědět
- Přecházení na zelenou – málokdo v Tallinnu přejde přechod pro chodce na červenou, i když nic nejede. Prý za to můžete dostat vysokou pokutu, ale k cizincům by asi přimhouřili oko.
- Reflexní prvky v zimě – v Estonsku jsou v zimě noci dlouhé a tmavé, nošení reflexních prvků je povinností. Každému Estonci v tomto období visí z bundy reflexní přívěsky, které se dají běžně sehnat i v supermarketech.
- Vracení láhví a plechovek – v Estonsku funguje zálohový systém na označené plastové a skleněné láhve a plechovky. Vracejí se do automatů u většiny supermarketů, zálohu pak můžete využít na další nákup, nebo peníze věnujete na charitu.
- Třídění odpadu – klasické třídění na plasty/papír/sklo tady funguje jinak: mají oddělené kontejnery na papír a karton, na obaly (různých materiálů) a na bioodpad. Všechny mají stejnou barvu, orientujete se podle obrázků.
- Spropitné – nepřidává se k účtu, systém je podobný našemu, tedy dobrovolných 10 %.
- Kupování alkoholu – od 18 let. Vždy mějte připravenou občanku, pokud vypadáte na míň, protože kontroly jsou přísné. Po 22. hodině už alkohol v supermarketu nekoupíte.
- Dostupnost wifi – zdarma ve většině restaurací a kaváren, v obchodních centrech a dalších veřejných budovách.
- Časové pásmo GMT+2 hod.
- Voda z kohoutku je pitná a velmi dobrá.
Kdy vyrazit a jak dlouho se v Tallinnu zdržet
Hlavní sezona je samozřejmě v létě od června do srpna. To vás v Tallinnu čeká zřejmě nejlepší počasí, otevřené jsou všechny atrakce a všude to zkrátka žije. Pokud však chcete zažít opravdovou atmosféru Estonska se vším všudy, dorazte na podzim (září–říjen), kdy jsou teploty ještě kolem 10 stupňů, dny jsou zatím poměrně dlouhé a příroda hraje nejrůznějšími barvami. Zima (hlavně období adventu), když i trochu nasněží, je v Estonsku taky krásná (a zahřát se vždycky můžete v některé z mnoha saun).
Člověk by řekl, že Tallinn je malé město, takže nemá cenu se tam zdržovat déle než pár dní. To by ale byla chyba, protože nejlepší na Tallinnu je jeho poklidná atmosféra, kterou určitě nezažijete, když budete běhat od jednoho místa k druhému s cílem stihnout toho co nejvíc. A v Tallinnu toho je k vidění opravdu spousta. Na to, jak malé město to je, doporučuju zůstat alespoň týden, pokud chcete opravdu město zažít a ne ho jen vidět. Jestliže máte Tallinn zahrnutý v itineráři road tripu, vyhraďte si pro něj alespoň tři celé dny. Nebudete litovat. :-)
Co si nenechat ujít v okolí Tallinnu
Národní park Lahemaa
Zhruba 45 minut autem od centra Tallinnu je krásný národní park Lahemaa, kde najdete jak nádhernou přírodu, tak malebné vesničky. Pro dřevěné stezky skrz močály směřujte k Viru bog, pro venkovskou idylku u moře do vesniček Käsmu nebo Võsu.
Gulag u Rummu
Oblíbenou atrakcí kousek od Tallinnu je také bývalý gulag ve vápencovém lomu poblíž městečka Rummu. Po rozpadu Sovětského svazu gulag zavřeli a částečně zatopili vodou, dnes je velkou atrakcí zejména pro potápěče. Víc informací zde.
Příroda
V Estonsku není krásná příroda nikdy daleko. Další nádherná místa poblíž Tallinnu jsou např. vodopád Jägala, pláž a útes Türisalu nebo močály Saula Siniallikad.
Kde najdu víc informací
Oficiální stránky města.
Turistický portál.
Zajímavý on-line průvodce.
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.
Adéla Sopuchová
Jsem studentka z Prahy a cestování je mou vášní od dětství. Projezdila jsem už většinu zemí Evropy, nejradši se ale vracím do Skandinávie a obecně na sever. V Tallinnu jsem strávila čtyři měsíce na studentském pobytu Erasmus (září–prosinec 2018) a město mi za tu dobu hodně přirostlo k srdci. Důkladně jsem prozkoumala nejen nejrůznější zákoutí Tallinnu, ale i spoustu dalších krásných míst v Estonsku, takže jestli tam plánujete cestu a chcete pár tipů a rad, určitě se mi ozvěte na Facebooku. Mým dalším velkým koníčkem je fotografie. Pokud se chcete podívat na další fotky z Estonska, najdete je na mém Flickru.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Nejlepší pojištění na cesty?
Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller.
Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:
Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty
V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty.
Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.
Nejste si jisti angličtinou?
Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to.
Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.
Jak na levné letenky?
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:
Jak najít bydlení?
Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb.
V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.
Vybíráte vybavení?
Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz.
Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Jedete na hodně dlouho?
V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.