Tallinn – Skandinávie „on budget“

02.03.2020|Kategorie: Členská sekce, Evropa|

Tallinn v překladu z estonštiny znamená „zimní město“. Hlavní město Estonska vás ale okouzlí spíše hřejivou a přívětivou atmosférou, nádhernou architekturou, spoustou zeleně a svěžím rytmem života, který udává velký počet vysokoškoláků studujících zde na třech univerzitách.

průvodce tallinn - pohled na staré město

Pohled na Staré město z vrchu Toompea

Tallinn se představuje

Tallinn je hlavním městem Estonska, malé země u Baltského moře na severovýchodě Evropy. Má kolem 430 tisíc obyvatel, což je v 1,3milionovém Estonsku třetina veškeré populace. Město tvoří malebné a skvěle dochované historické centrum (od r. 1997 na seznamu UNESCO) a přilehlé čtvrti, které svým charakterem připomínají spíše Skandinávii než bývalý Sovětský svaz, kterého bylo Estonsko kdysi součástí. 

Město je úzce spjaté s přírodou lze v něm najít spoustu pečlivě udržovaných městských parků i přírodních parků s močály a turistickými stezkami, po kterých se můžete toulat klidně celý den. Na severu je potom město obklopené úžasně čistým Baltským mořem. Tallinn má ale co nabídnout i milovníkům městského a nočního života se svými výbornými restauracemi, útulnými hospůdkami a kavárnami, nevšedními bary, především ale svou architekturou, která je až překvapivě dobře fungující kombinací moderního a tradičního stylu. 

průvodce tallinn -čtvrť Rotermanni

Architektura ve čtvrti Rotermanni

Co musíte vidět

Počasí v Tallinnu může být nevyzpytatelné, a to především v podzimních a zimních měsících. Tady je pár možností, kam zajít, když den zrovna nepřeje procházkám po městě.

Vabamu – Muzeum okupace a svobody

Moderní muzeum představuje smutnou historii Estonska za německé a ruské okupace ve 20. století prostřednictvím interaktivních výstav a silných příběhů Estonců, kteří tuto dobu zažili. Součástí expozice jsou i bývalé cely KGB na ulici Pikk.

Základní vstupné 11 eur (14 včetně cel KGB), studenti, senioři a děti mají slevu.

Eesti Arhitektuurimuuseum – Muzeum estonské architektury

Pokud jste milovníky architektury (v Tallinnu se jím může stát každý), navštivte tohle muzeum představující moderní estonskou architekturu od vzniku estonského státu v roce 1918 až po současnost. Součástí je i obchod se vkusnými suvenýry a knihami o architektuře a urbanismu.

Základní vstupné 6 eur, studenti 3.

Park Kadriorg a muzeum KUMU

Krásně upravený barokní park Kadriorg mezi svými stromy skrývá hned několik pokladů muzeum zahraničního umění v barokním paláci postaveném Petrem Velikým v 18. století, prezidentskou rezidenci a muzeum moderního umění KUMU, kterého samotná budova je moderním uměleckým dílem a jeho sbírky domácího i zahraničního umění rozhodně stojí za návštěvu.

Park – vstup zdarma, muzeum Kadriorg 6,50/4,50 eura, KUMU 8/6 eur.

průvodce tallinn - muzeum umění

Muzeum umění KUMU

Oleviste kogudus – Kostel sv. Olafa

360stupňový výhled na Staré město a jeho okolí z 60metrové věže tohoto kostela je opravdu super, především za slunečného dne. Pozor, vyhlídková věž je otevřená pouze v sezoně od dubna do října.

Základní vstupné 3 eura, studenti 2.

Tallinna Raekoda – Tallinnská radniční věž

Další vyhlídková věž přímo v srdci Starého města měří 34 metrů a na její vyhlídkovou platformu se dostanete po vyšlápnutí 115 schodů. Otevřeno pouze květen–září.

Vstupné 3 eura.

Metsakalmistu – lesní hřbitov

20 minut jízdy autobusem od centra Tallinnu leží obrovský hřbitov, který se jen tak někde nevidí – je totiž celý v borovém lese. Jestli máte rádi hřbitovy s mysteriózní atmosférou, určitě nebudete zklamaní.

Vstup zdarma.

průvodce tallinn lesní hřibitov

Lesní hřbitov Metsakalmistu

Balti Jaama Turg

Vrchní patro tohoto trhu je doslova rájem pro milovníky bizáru“. Místní Rusové zde provozují několik vetešnictví, kde lze koupit cokoliv od meteoritů přes staré foťáky až po vlajky s hákovým křížem a portréty Stalina. No nekup to. Nejlépe bych tohle místo popsala jako „muzeum času“.

Co musíte zažít

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je město bezpečné?
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc informací 

Visit Tallinn

Oficiální stránky města.

Visit Estonia

Turistický portál.

22places

Zajímavý on-line průvodce.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Adéla Sopuchová

Jsem studentka z Prahy a cestování je mou vášní od dětství. Projezdila jsem už většinu zemí Evropy, nejradši se ale vracím do Skandinávie a obecně na sever. V Tallinnu jsem strávila čtyři měsíce na studentském pobytu Erasmus (září–prosinec 2018) a město mi za tu dobu hodně přirostlo k srdci. Důkladně jsem prozkoumala nejen nejrůznější zákoutí Tallinnu, ale i spoustu dalších krásných míst v Estonsku, takže jestli tam plánujete cestu a chcete pár tipů a rad, určitě se mi ozvěte na Facebooku. Mým dalším velkým koníčkem je fotografie. Pokud se chcete podívat na další fotky z Estonska, najdete je na mém Flickru.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!