Nejen historické centrum Tallinnu, zapsané na seznamu UNESCO, ale také téměř liduprázdná krajina vytvořená ustupujícím ledovcem – to je Estonsko. Jezera, lesy, rašelinné močály a kamenito-písčité pláže Baltu nabízí mnoho míst pro odpočinek i výlety.

Baltské pláže

Baltské pláže

Proč jet do Estonska

Většina návštěvníků dorazí do Estonska pouze na krátkou zastávku v historickém centru Tallinnu. Bylo by ovšem chybou domnívat se, že hanzovním hlavním městem možnosti této nepříliš známé destinace končí.

Přes malou rozlohu (asi polovina ČR) nabízí estonský venkov mnoho přírodních zajímavostí. Především se jedná o jezera, lesy a rašelinné oblasti. Zajímavostí je i zvýšený výskyt meteoritických kráterů. V průběhu léta jsou lákadlem také hudební festivaly lidových písní konající se na různých místech země.

Tallinnské panoráma

Tallinnské panoráma

Jak se tam dostat

Jet vlastním autem má nesporné výhody ve volnosti pohybu. Cesta z Prahy je přibližně na dva dny a najedete cca 1600–1700 km, pokud pojedete přímo a bez zastávek. Porozhlédnout se cestou ale mohu jen doporučit, pozastavte i v ostatních pobaltských zemích. Pojedete přes Polsko po docela nových dálnicích a v Pobaltí pak hlavní tahy odpovídají něčemu mezi naší dálnicí a silnicí první třídy. Pozor jen na auta otáčející se do protisměru i na těchto silnicích dálničního typu.
Kromě auta je doprava trochu složitější než do jiných evropských destinací. Můžete využít autobusové spoje Ecolines z Prahy s přestupem v Rize (od 50 eur za cestu).

Pokud nechcete trávit dlouhé hodiny v autobusu ani v autě, nabízí se cesta do hlavního města letadlem. Přímý spoj ale nečekejte. Spoje jsou operovány přes letiště v západní, nebo severní Evropě podle zvolené aerolinky. Nejrychlejším spojem bývá Finnair přes Helsinky. Na druhou stranu dlouhodobě nejlevnější bývá Ryanair z Prahy či Ostravy přes Milán s cenou začínající na cca 60 eurech za jednu cestu.

Poslední možností je spojit návštěvu Estonska s krátkou zastávkou v Helsinkách a využít přímých letů Norwegian (letenky bývají i pod 50 eur) do finského hlavního města a následně do Tallinnu trajektem. Na trase operuje několik společností a ceny se výrazně mění. Mezi cenově nejvýhodnější patří Tallink a Eckerö Line se standardní cenou za cestu kolem 20 eur. Lze ovšem vychytat akce či speciální ceny pod 10 eur.

Přečtěte si také článek s kompletním přehledem autobusových dopravců po evropě.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Hlavní sezona je v létě a není nijak dlouhá ani extrémně teplá. Výlety do přírody jsou zde pěkné již od jara, které ale reálně začíná až v květnu. Kromě výletů do přírody se v létě koná také spousta hudebních festivalů zaměřených na lidovou tvorbu, která je typická pro celé Pobaltí.

Vodopády Jagala juga

Vodopády Jagala juga

Mimo letní sezonu si užijete téměř liduprázdných měst nebo zamrzlých řek a jezer. S lyžováním moc nepočítejte, Estonsko je velmi rovinatá země. V zimním období pak pozor i na to, že některé památky jsou zavřené.

Víza a podmínky vstupu

Víza nejsou potřeba, Estonsko je členem EU a schengenského prostoru stejně jako Česká republika. Aktuální informace najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Měnou je euro. Na většině míst ve městech zaplatíte kartou. Na rozdíl od ČR je poměrně běžné platit kartou i v zapadlejších oblastech. Na druhou stranu se často setkáte s tím, že nefungují bezkontaktní platby. Bankomatů je ve větších městech výrazně míň než u nás, ale při platbách kartou je nebudete tolik potřebovat.

Ceny v obchodech jsou v porovnání s ČR většinou lehce vyšší (o 10–15 %) a nabídka zejména pečiva je výrazně užší. Nejvíc patrný rozdíl je u nejlevnějších položek, kde je patrný vliv měny a zaokrouhlování.

 • Bydlení: v Tallinnu začíná Airbnb na 30 € za pokoj / apartmán (2 os.), hostel na 12 € za postel v dormu. V ostatních městech jsou ceny obvykle o něco nižší.
 • Jídlo: v Tallinnu jsou restaurace hlavně v turistickém centru a tomu odpovídají i ceny. Za běžné hlavní jídlo dáte okolo 8–12 €. Kebab, rychlá pizza či palačinky se dají sehnat již od 5 €.
 • Památky: drobnější vstupy typu různých věží a podobně stojí typicky 2–3 €, muzea a rozsáhlejší památky pak v rozmezí 5–15 €. Mezi dražší, ale velmi pěkná muzea patří tallinnské „Seaplane Harbour Museum“ se vstupným 14 €.
 • MHD: v Tallinnu stojí jednotlivé jízdné 2 € (nebo 1,1 € v případě použití Smartcard, kterou pořídíte v prodejnách R-kiosk nebo na dalších oficiálních místech za vratnou zálohu 2 €), v ostatních menších městech jsou ceny za jízdu kolem eura, nebo i méně.
Narva

Narva

Lokální doprava

Ve větších městech (na estonské poměry) a jejich okolí funguje autobusová městská hromadná doprava. V případě Tallinnu můžete pro pohyb po městě využít také tramvaje a část vlakových spojů. Kolem Tallinnu funguje systém zón MHD podobný tomu v okolí Prahy. K vyhledání spojů v Tallinnu a okolí využijete Soiduplaan. Lístky lze koupit u řidiče za hotovost, nebo pomocí tzv. Smartcard, na kterou si předem on-line nabijete peníze a pak už jen „pípáte“. Při využití Smartcard vás lístky vyjdou levněji (již zmíněných 1,1 € místo 2 € za jízdu v Tallinnu) a Smartcard zároveň automaticky omezuje platbu za jízdenky na 3 € na den (platí pro vnitřní Tallinn, ne pro cesty do vnějších zón v okolí).

V ostatních městech, kde jezdí autobusy, lze lístky pořídit v R-kiosk obchodech či opět u řidiče. I zde budou ceny velmi podobné jako za MHD v ČR. Jako příklad uvedu Parnu (4. největší město), kde je jízdné u řidiče za 1 euro, z kiosku by mělo být o něco levnější.

Pro dopravu mezi městy můžete využívat vlaky Elron nebo autobusy, které vyhledáte pomocí aplikace Tpilet. Osobně jsem z autobusů nejvíce využíval Lux Express nebo jeho sesterskou společnost Simple Express. U autobusů lze velmi dobře využívat akčních cen za včasné objednání. Cca měsíc až dva týdny před cestou se objevují promo lístky za pár eur.

Vlaky fungují hodně jako rozšířená MHD a nabízejí studentské jízdné (ISIC) označené jako Sooduspilet. Na webu Elronu si můžete zařídit zákaznickou kartu, která jízdné zlevní o nějaké další procento. Pro využití vlaků se může hodit přehled tras. Pro představu o cenách, trasa Tallinn–Tartu (cca 200 km) stojí jednosměrně 11 €.

Praktickou informací k MHD jistě je, že pokud budete v Tallinnu déle, například jako studenti, a budete mít vyřízenou registraci k pobytu, pak máte městskou dopravu zdarma.

Taxíky jsem osobně nejezdil, ale moji známí využívají aplikace typu Taxify. Cena za km obvykle je 0,5–1 €. V případě odchytnutí taxi na ulici počítejte s lehce vyšší cenou (v řádu jednotek eur). Ve srovnání s Prahou se nebojte absurdních sazeb ani jiných zákeřností.

Rovinatý terén předurčuje zemi k cestování na kole. Neřekl bych ale, že místní nějak víc vyhledávají jízdu po městě na kole. Pokud si dáte pozor a vyhnete se velkému množství silnic dálničního typu, které jsou bohužel hlavně v Tallinnu velmi časté, je cyklodoprava celkem v pohodě. Tallinn má dokonce městský bikesharing, bohužel míst k vypůjčení a vrácení kola není mnoho. První půlhodina by měla být zdarma po provedení registrace a odeslání 10 € na uživatelův účet jakožto zálohy.

Jestliže nepřijedete vlastním autem, ale chcete mít svobodu v pohybu, můžete kromě tradičních řetězcových autopůjčoven využít službu Autolevi, která pronajímá auta soukromníků. Registrace je zdarma a vyžaduje pouze ID doklad plus ofocený řidičák. Ceny za pronájem jsou znatelně nižší než v půjčovně.

Maják Kõpu na ostrově Hiiumaa

Maják Kõpu na ostrově Hiiumaa

Jídlo

Jsme v Evropě, takže žádné větší překvapení. Estonská kuchyně je vcelku jednoduchá. Jídlo na ulici není příliš běžné, ale bát se ho není potřeba.

Výraznou složkou místních jídel jsou brambory, různé berries (brusinky…) a polévky. Výrazně je zde zastoupena ruská kuchyně.

Příklady pokrmů, které stojí za to ochutnat nebo je doporučují místní:

 • Kohuke – typická sladkost různých příchutí. Základ tvoří tvarohová náplň obalená v čokoládě.
 • Pelmeni – malé knedlíčky s náplní.
 • Leivasupp – chlebová polévka.
 • Pasha cake – velikonoční slavnostní dort/koláč z tvarohového základu.
 • Čerstvý tmavý chléb (např. pekárna Muhu Pagar) – nicméně stále to není dle našich středoevropských měřítek řádný chleba.
 • Strouhankový dezert – tak mi to bylo popsáno, v zásadě vychází z rozšířeného využití chleba „na všechno“, časté jsou i chlebové chipsy.
 • Herring fillet – severská mořská ryba.
 • Medový dort.
 • Hrášková polévka.
 • Kama – moučná, jemně mletá směs, tradičně používaná v Estonsku a Finsku k přípravě pokrmů, vyrábějí z ní i čokoládu.
 • Tvarohové dorty všeho druhu.

Nemoci a hygiena

V Estonsku je spousta močálovitých území (v létě se hodí repelent proti hmyzu), nicméně nebezpečí vyžadující očkování nehrozí. Voda z kohoutku je bez problémů pitná.

Bezpečnost

Estonsko je bezpečnou evropskou zemí. Jak s nadsázkou říkají místní, i obyčejná autonehoda někde na venkově je dost výrazná událost na to, aby o ní pár dní informovala média.

Ani v přírodě není potřeba bát se setkání s nebezpečnými druhy.

Náboženství, svátky, tradice

Estonsko je jedna z nejvíce ateistických zemí, proto se s omezeními z náboženských důvodů příliš nesetkáte. Platí jen základní zdvořilosti, jako že v kostele byste neměli mít čepici. Estonci slaví většinu tradičních evropských svátků ve stejnou dobu jako u nás. Neslaví se Velikonoční pondělí a ani 8. květen není svátek.

Katedrála Alexandra Nevského v Tallinnu

Katedrála Alexandra Nevského v Tallinnu

V zimě se koná Vastlapaev – estonský karneval, při němž se pořádají různé oslavy, hrají historické hry, připomínají se estonské tradice a tradiční pokrmy.

Pro Estonce je důležitým svátkem také Den nezávislosti 24. února, kdy se konají slavnosti pro připomenutí založení republiky.

Každých pět let se v létě v Tallinnu koná festival lidových písní Laulupidu. V rocích mezi těmi hlavními jsou různé menší varianty. Nejbližší hlavní bude v létě 2019.

Zajímavým svátkem jsou také slavnosti letního slunovratu připadající v roce 2017 na 23. června. Odehrávají se kolem ohňů, v jejichž blízkosti se tančí, skáče přes ohniště a také nesmíte opomenout saunu.

Co byste ještě měli vědět

 • Estonsko je velmi podobné všem státům bývalého východního bloku, takže není moc věcí, které by vás měly překvapit.
 • Nakoupit v supermarketech můžete v pohodě každý den.
 • Platí se za dálkové autobusy a za MHD, ale autobusy z měst do okolních vesnic jsou zdarma.
 • Všechny láhve na nápoje (plastové, skleněné i plechovky) jsou zálohované.
 • V Estonsku se žije déle do noci. Není neslušné někomu zavolat ve 22h, ale je neslušné volat ráno.
 • Docela snadno se shání místa pro kempování nadivoko, které je dobře tolerováno při používání selského rozumu.

Zatím nemáte zkušenosti s kempováním nadivoko, ale láká vás svoboda? V článku Wild camping – kempujte nadivoko se dozvíte, jak začít a užít si to.

Místo pro piknik a přespání

Místo pro piknik a přespání

Pár osobních tipů, kam se podívat

Tallinn

Historické centrum města je zapsané v seznamu UNESCO. Nejzachovalejší městské hradby v Evropě, mnoho historických budov z dob hanzy. Určitě prozkoumejte hradby z vnější i vnitřní strany, na některá místa je dokonce možné za 2–3 € vyšplhat a projít se po nich.

V jednom úseku je na hradbách kavárna, kterou lze také využít jako přístup na vrchol hradeb. Z mnoha muzeí doporučím v první řadě Seaplane Harbour Museum a s ním spojené muzeum námořnictva. Návštěvy ostatních muzeí záleží na tom, co koho zajímá, každý si ale najde to své. Jako oddech od památek doporučuji zajet si MHD do části města Pirita, což je velký park kolem stejnojmenné řeky.

Fat Margaret – součást opevnění Tallinnu

Fat Margaret – součást opevnění Tallinnu

Tartu

Studentské město na řece, pár zajímavých historických budov – hlavně v areálu a okolí univerzity.

Tartu

Tartu

Hrad v Rakvere

Malé městečko (i když asi páté největší v Estonsku) není nijak zvláštní, ale místní hrad stojí za návštěvu. Prohlídka je bez průvodce a můžete si vlézt téměř kamkoliv. V případě zájmu nabízí různé aktivity pro děti nebo komentovanou prohlídku mučírny a místního pekla.

Zřícenina hradu v Rakvere

Zřícenina hradu v Rakvere

Rummu

Stará sovětská věznice, z části zatopená jezerem. Velmi pěkný výlet kolem jezera v přírodě plus zajímavé místo pro milovníky urbexu.

Opuštěná sovětská věznice Rummu

Opuštěná sovětská věznice Rummu

Lahemaa

Největší estonský národní park. Oblast rašelinišť a bažin mísící se s borovými lesy. Pěkné výlety po dřevěných chodníčcích. Obzvláště část Viru bog stojí za návštěvu.

Viru raba – močálová oblast v NP Lahemaa

Viru raba – močálová oblast v NP Lahemaa

Paldiski

Vápencové útesy na jihozápad od Tallinnu v oblasti bývalého vojenského prostoru. Díky tomu je oblast dobře zachovalá a málo ovlivněná zástavbou. Místní městečko také hodně navozuje pocit návratu v čase do éry minulé, protože od dob, co ho opustila vojenská posádka, se příliš nezměnilo. V lesích jsou k vidění pozůstatky vojenských objektů.

Útesy Pakri

Útesy Pakri

Saaremaa

Největší estonský ostrov s téměř liduprázdnou krajinou. Za návštěvu stojí místní majáky (stejně jako ty na vedlejším ostrově Hiiumaa), městečko Kuressaare a jeho hrad, či například největší meteoritický kráter Kaali. Pobřežní útesy a pláže jsou hezkým místem k odpočinku a relaxaci v průběhu tripu.

Kaali, kráterové jezírko na ostrově Saaremaa

Kaali, kráterové jezírko na ostrově Saaremaa

Návštěvu Estonska doporučuju spojit i s ostatními baltskými zeměmi, Litvou a Lotyšskem. Třeba Riga je opravdu krásná.

Kde najdu více info

Visit Estonia
Pěkně uspořádaný web s přehledem zajímavostí o celém Estonsku. Místa jsou roztříděna do kategorií, vše lze zobrazit na mapě. Při plánování výletů to byl můj základní přehled, kde co je.

Ondra Brém
Spíš než info (i když to doufám také) zde najdete mé osobní postřehy a zážitky z pobytu v Estonsku – jak z výletů, tak ze života zde.

Ondra Brém

Studuje informační technologie a cestovat začal již jako malý s rodiči do Chorvatska, později pak podnikali delší výpravy za přírodou po Evropě. Poslední dva roky cestuje víc sám, nebo i s kamarády v průběhu celého roku. V Estonsku byl na studijním pobytu Erasmus+ v zimě a na jaře 2017.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled