Estonsko – země močálů a borových lesů

20.08.2017|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Nejen historické centrum Tallinnu, zapsané na seznamu UNESCO, ale také téměř liduprázdná krajina vytvořená ustupujícím ledovcem – to je Estonsko. Jezera, lesy, rašelinné močály a kamenito-písčité pláže Baltu nabízí mnoho míst pro odpočinek i výlety.

Baltské pláže

Baltské pláže

Proč jet do Estonska

Většina návštěvníků dorazí do Estonska pouze na krátkou zastávku v historickém centru Tallinnu. Bylo by ovšem chybou domnívat se, že hanzovním hlavním městem možnosti této nepříliš známé destinace končí.

Přes malou rozlohu (asi polovina ČR) nabízí estonský venkov mnoho přírodních zajímavostí. Především se jedná o jezera, lesy a rašelinné oblasti. Zajímavostí je i zvýšený výskyt meteoritických kráterů. V průběhu léta jsou lákadlem také hudební festivaly lidových písní konající se na různých místech země.

Tallinnské panoráma

Tallinnské panoráma

Jak se tam dostat

Jet vlastním autem má nesporné výhody ve volnosti pohybu. Cesta z Prahy je přibližně na dva dny a najedete cca 1600–1700 km, pokud pojedete přímo a bez zastávek. Porozhlédnout se cestou ale mohu jen doporučit, pozastavte i v ostatních pobaltských zemích. Pojedete přes Polsko po docela nových dálnicích a v Pobaltí pak hlavní tahy odpovídají něčemu mezi naší dálnicí a silnicí první třídy. Pozor jen na auta otáčející se do protisměru i na těchto silnicích dálničního typu.
Kromě auta je doprava trochu složitější než do jiných evropských destinací. Můžete využít autobusové spoje Ecolines z Prahy s přestupem v Rize (od 50 eur za cestu).

Pokud nechcete trávit dlouhé hodiny v autobusu ani v autě, nabízí se cesta do hlavního města letadlem. Přímý spoj ale nečekejte. Spoje jsou operovány přes letiště v západní, nebo severní Evropě podle zvolené aerolinky. Nejrychlejším spojem bývá Finnair přes Helsinky. Na druhou stranu dlouhodobě nejlevnější bývá Ryanair z Prahy či Ostravy přes Milán s cenou začínající na cca 60 eurech za jednu cestu.

Poslední možností je spojit návštěvu Estonska s krátkou zastávkou v Helsinkách a využít přímých letů Norwegian (letenky bývají i pod 50 eur) do finského hlavního města a následně do Tallinnu trajektem. Na trase operuje několik společností a ceny se výrazně mění. Mezi cenově nejvýhodnější patří Tallink a Eckerö Line se standardní cenou za cestu kolem 20 eur. Lze ovšem vychytat akce či speciální ceny pod 10 eur.

Přečtěte si také článek s kompletním přehledem autobusových dopravců po evropě.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Hlavní sezona je v létě a není nijak dlouhá ani extrémně teplá. Výlety do přírody jsou zde pěkné již od jara, které ale reálně začíná až v květnu. Kromě výletů do přírody se v létě koná také spousta hudebních festivalů zaměřených na lidovou tvorbu, která je typická pro celé Pobaltí.

Vodopády Jagala juga

Vodopády Jagala juga

Mimo letní sezonu si užijete téměř liduprázdných měst nebo zamrzlých řek a jezer. S lyžováním moc nepočítejte, Estonsko je velmi rovinatá země. V zimním období pak pozor i na to, že některé památky jsou zavřené.

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info

Visit Estonia
Pěkně uspořádaný web s přehledem zajímavostí o celém Estonsku. Místa jsou roztříděna do kategorií, vše lze zobrazit na mapě. Při plánování výletů to byl můj základní přehled, kde co je.

Ondra Brém
Spíš než info (i když to doufám také) zde najdete mé osobní postřehy a zážitky z pobytu v Estonsku – jak z výletů, tak ze života zde.

Ondra Brém
Studuje informační technologie a cestovat začal již jako malý s rodiči do Chorvatska, později pak podnikali delší výpravy za přírodou po Evropě. Poslední dva roky cestuje víc sám, nebo i s kamarády v průběhu celého roku. V Estonsku byl na studijním pobytu Erasmus+ v zimě a na jaře 2017.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Pánské cestovatelské tričko
Před 5 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 8 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 14 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 23 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek