Porto, druhé největší město Portugalska, jsem si zamiloval hned při první návštěvě. Atmosférou mi dost připomíná Brno (v dobrém i špatném), jen má navíc oceán. To jsem ještě netušil, že nedaleko Porta začneme s naBOSo vyrábět dvě naše značky bot Crave a Angles a budu sem díky tomu jezdit celkem pravidelně.

Přináším proto velmi podrobného a praktického průvodce, včetně pár skrytých tipů na místa a podniky, které jsem objevil. Dozvíte se, kdy nejlépe vyrazit, kde bydlet, kam se podívat nejen v Portu, ale i okolí, kde se skvěle najíst i na kolik vás celý výlet přijde.

Průvodce Porto, Portugalsko

Ikonický most Dom Luís I, řeka Douro a historické centrum Porta

Proč Porto navštívit?

V Portugalsku jsem strávil několik měsíců a Porto – anglicky také Oporto – mi k srdci přirostlo nejvíc. Jeho dlážděné ulice v prudkém svahu nad řekou, domy s dlaždičkovými fasádami, panorama mostu Dom Luís I, ranní mlhy od oceánu, krásné zahrady a parky, luxusní západy slunce, skvělé jídlo, káva a hlavně víno. Nemyslím přitom zdaleka jen to portské.

Zároveň mám moc rád místní lidi. Tohle jsem zažil v mnoha zemích: obyvatelé druhého největšího města se ze všech sil snaží dokázat, že jsou lepší než to největší. Nebo že si aspoň zaslouží místo na mapě. I proto asi ta podobnost s Brnem.

Porto, historické centrum města, průvodce

Historické centrum Porta

Architektura, historie a nezapomenutelná atmosféra

Ribeira – historické centrum Porta – je zapsaná v UNESCO a už jen kvůli ní se vyplatí do Porta letět. Můžete tu obdivovat tradiční portugalské dlaždičky azulejos na fasádách budov, navštívit katedrálu Sé do Porto či vystoupat na vrchol věže Clérigos a kochat se výhledem na město.

Nebo se jen tak toulat ulicemi, objevovat skrytá zákoutí a rozmanitou architekturu kostelů, paláců i obyčejných domů, občas se zastavit u pouličních muzikantů nebo naskočit na historickou tramvaj a kousek se projet. Velká výhoda Porta je, že celé centrum pohodlně projdete pěšky.

Výhled v Portu, Portugalsko průvodce

Výhled na most Luís I a centrum Porta

Bohatá kulturní i gastro scéna

Kultura v Portu je stejně pestrá jako jeho architektura. Milovníci muzeí a galerií – ať už s tradičním, tak současným uměním – si rozhodně přijdou na své. Hlavně na jaře a na podzim se navíc každou chvíli koná nějaký festival.

Porto je také rájem pro gurmány. O uznání a přízeň hostů tu bojují různá malá bistra, cenově dostupné fine-dining restaurace a vycházející hvězdy evropské gastroscény. Stejně tak tu narazíte na pár hodně zajímavých a skvělých barů. Podobnost s Brnem opět čistě náhodná.

Červené a bílé portské víno, průvodce Porto

Červené a bílé portské víno

Vinné sklepy a vinice v údolí řeky Douro

Sklepy, kde zraje portské víno, rozhodně také stojí za návštěvu. Samozřejmě s ochutnávkou. Ještě lepší zážitek je ale výlet proti proudu řeky Douro do vinařství, odkud víno skutečně pochází.

Krajina a vinice v údolí řeky Douro, Porto, Portugalsko

Vinice v údolí řeky Douro

Oceán, pláže a surf

Porto leží na pobřeží Atlantského oceánu a nabízí jak ideální podmínky pro surfování, tak překvapivě krásné pláže. Ať už se bavíme o městské pláži Matosinhos, nebo odlehlých písečných dunách v rezervaci Parque Natural do Litoral Norte.

Jste dostatečně navnadění? Pojďme na konkrétní tipy.

Pláž Praia da Frente Azul, Espinho, Porto, Portugalsko

Praia da Frente Azul

Co vidět, navštívit a zažít v Portu

Věřím, že každý si v Portu najde to, co ho baví. Ať už vždy chcete vidět vše z průvodce, nebo jen sedíte nad hrnkem kávy či se sklenkou vína v místní kavárně a pozorujete život kolem.

TOP 10 míst a aktivit v Portu

Dál najdete opravdu pořádnou nálož tipů. Pokud se potřebujete především rychle zorientovat a vybrat to nejlepší, mám pro vás rychlý seznam. Všechny body odkazují na popis dál v textu.

 1. Parky Palácio de Cristal a Jardim dos Sentimentos
 2. Vinné sklepy nebo areál WOW – World of Wine
 3. Katedrála Sé do Porto
 4. Nábřeží Cais da Ribeira
 5. Věž Clérigos
 6. Ponte Luís I
 7. Livraria Lello – nejkrásnější knihkupectví světa
 8. Dvojkostel Igreja do Carmo
 9. Západ slunce na některé z pláží
 10. Výlet do údolí řeky Douro

Porto, Portugalsko průvodce

UNESCO památky a historická architektura v Portu

Právě historická architektura bude spolu s vínem asi to první, s čím si Porto spojíte. Pojďme u ní začít.

Ribeira – historické centrum Porta

Srdce města a jeho nejstarší část – Ribeira. Je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Právě tady najdete nejvíc památek i většinu úzkých romantických uliček. Dejte si čas jen tak bloumat ulicemi a občas nakouknout do těch nejzapadlejších uliček, které možná nikam nevedou, ale zato v nich ještě žije pravý duch Porta.

Historické domy v Portu

Historické domy v Portu

Katedrála Sé do Porto a biskupský palác

Majestátní románská katedrála z 12. století stojí na kopci nad řekou a je jednou z nejstarších a nejvýznamnějších budov v Portu. Rozhodně ji nepřehlédnete. Z nádvoří se otevírá krásný výhled na další části centra Porta i na řeku Douro.

Katedrála Sé do Porto, Portugalsko průvodce

Kostel a věž Clérigos (Igréja e Torre dos Clérigos)

Barokní kostel se 75 metrů vysokou věží, kterou mnozí považují za symbol Porta. Při výstupu na věž se trochu zadýcháte, odměnou za to bude nejlepší panoramatický výhled na město.

Mám moc rád i přilehlý park Jardim da Cordoaria s platanovou alejí a konečnou zastávkou historické tramvaje.

Igreja e Torre dos Clérigos, Porto, průvodce Portugalsko

Igreja e Torre dos Clérigos

Palác da Bolsa

Bývalý burzovní palác z 19. století, postavený v neoklasicistním stylu. Známý je hlavně díky nádherně zdobenému interiéru, zejména arabskému sálu.

Sám jsem uvnitř nikdy nebyl, pro všechny milovníky historické architektury ale prý prohlídka určitě stojí za to. Jen si rozhodně udělejte rezervaci dopředu.

Livraria Lello – nejkrásnější knihkupectví světa

Slavné knihkupectví, které údajně bylo jednou z inspirací pro J. K. Rowlingovou při psaní Harryho Pottera. Je pravda, že vás v něm čeká opravdu nádherný interiér, zároveň se ale připravte na pořádnou tlačenici. Právě spojení s Harrym Potterem sem láká spousty lidí.

Za vstup se platí, hodnotu vstupenky ale můžete využít jako poukaz na nákup knihy. Doporučuji vstupenku koupit dopředu online, nejlevnější varianta stojí 8 €. Za dvojnásobek pak budete mít jistotu přednostního vstupu bez fronty (což se v sezoně dost hodí).

Knihovna Livraria Lello, Porto, Portugalsko

Livraria Lello

Ponte Luís I (Most Ludvíka I.)

Ikonický dvoupatrový ocelový obloukový most, který nesmí chybět snad na žádné fotce panoramatu Porta. Pokud tedy město zrovna nefotíte z něj.

Spojuje historické centrum se čtvrtí Vila Nova de Gaia. V jeho horním patře jezdí zdejší metro-tramvaj, ve spodním vede silnice. Po obou se ale můžete projít pěšky – a výhled z horního patra se jen tak neokouká.

Most Dom Luís v Portu, Portugalsko

Dvojkostel Igreja do Carmo

Barokní kostel s nádhernou kachličkovou fasádou, přímo na konečné historické tramvaje. Navíc při bližším zkoumání zjistíte, že jde ve skutečnosti o dva propojené kostely.

Kostel svatého Františka (Igreja de São Francisco)

Gotický kostel hned pod palácem Bolsa. Zaujme hlavně díky svému velmi zdobenému (až přezdobenému) baroknímu interiéru, vyřezávanému převážně ze dřeva. Součástí areálu kostela je i vstup do místních katakomb.

Průvodce Porto

Klášter Mosteiro da Serra do Pilar

Rozsáhlý komplex naproti historickému centru, dojdete k němu po horním patře Ponte Luís I. Je to renesanční opevněný klášter, který mimo jiné sehrál důležitou roli při obléhání Porta.

Přímo v jeho podzemí najdete jedny z rozsáhlých vinných sklepů, ke kterým se za chvíli dostaneme.

Klášter Mosteiro da Serra do Pilar, Porto, Portugalsko průvodce

Klášter Mosteiro da Serra do Pilar

Nádraží Sao Bento

Na nádraží mám trochu úchylku, obecně jde většinou o mnohem zajímavější místa, než se na první pohled zdá. Ruku na srdce – kdo jste si pořádně prohlédl původní Fantovu budovu pražského hlavního nádraží po rekonstrukci? Je nádherná!

Porto Sao Bento sice není zdaleka tak majestátní, má ale svou specifickou atmosféru, kachličkové mozaiky a malby, a když tu při ranní mlze vlaky mizí v tunelu, srdce fotografa-romantika plesá.

Přímo na nádraží se navíc můžete ubytovat ve stylovém hostelu s výhledem na vlaky.

Most Maria Pia

Další unikátní ocelový most, jen o kus výš proti proudu řeky. Tentokrát jde o čistě železniční most z roku 1877, který přímo navrhl Gustav Eiffel. Vlakem už se přes něj bohužel nesvezete, rozhodně ale patří k historickému dědictví města. Dobře ho uvidíte třeba z vyhlídky Miradouro das Fontainhas.

Most Maria Pia, Porto, průvodce Portugalsko

Most Maria Pia

Portské víno a jeho historie

Sladké, hutné portské víno ve skutečnosti pochází z krásné vinařské oblasti kolem řeky Douro. Skrze přístav v Portu se ale dostávalo do celého světa, proto také nese jeho název.

Vinho do Porto vzniká procesem takzvané fortifikace, tedy přidáním čiré vinné pálenky v momentě, kdy je potřeba zastavit kvašení. Na rozdíl od běžných vín tak má nejen vyšší podíl zbytkového cukru, ale i alkoholu – většinou mezi 18 a 22 %.

Svahy kolem řeky Douro jsou v Portu dodnes skrznaskrz provrtané sklepy, kde portské víno zrálo a odkud po moři vyráželo ke svým zákazníkům. Většina z nich už se aktivně nevyužívá, dost jich ale můžete navštívit, dozvědět se o portském víně víc a hlavně ochutnat jeho různé typy.

Portské vinařství Burmester, Porto, Portugalsko

Exkurze ve vinařství Burmester

Sám jsem byl pouze ve vinařství Burmester, jehož sklepy vedou pod klášter Mosteiro da Serra do Pilar. Bylo to skvělé!

Dobré ohlasy mám i na vinařství Cálem, Taylor’s, Ferreira a Poças. Už dlouho se chystám do komplexu muzeí, sklepů a restaurací World of Wine (WOW), prý určitě stojí za návštěvu.

Vinařství Sandeman, portské víno prohlídka, Porto, Portugalsko

Vinařství Sandeman

Do všech sklepů doporučuji v sezoně udělat rezervaci dopředu online, prohlídky v angličtině bývají beznadějně vyprodané. Prohlídky s ochutnávkou snad do všech z výše zmíněných sklepů najdete na portále GetYourGuide.

Powered by GetYourGuide

Moderní umění, architektura a kultura

Abychom nezůstali jen u památek a historie, mám pro vás i pár tipů na galerie a moderní architekturu.

Muzeum Serralves

Muzeum moderního umění v minimalistické vile, obklopené nádhernými zahradami a parkem. V jeho sbírkách najdete díla autorů jako Andy Warhol, Joan Miró, Keith Haring, Steve McQueen nebo Gerhard Richter. Kromě stálé expozice tu pořádají i dočasné výstavy, koncerty a další kulturní akce.

Casa da Música

Jedna z nejvýznamnějších moderních budov v Portu, slouží hlavně jako koncertní a kulturní centrum.

Porto Cruise Terminal (jižní terminál)

Slavná moderní budova v přístavu Leixões, uvidíte ji mimo jiné z pláže Matosinhos.

Terminál trajektu Porto, moderní architektura Portugalsko

Terminál trajektu

Nejlepší pláže v Portu a okolí

Málokdo si Porto představí jako typickou plážovou destinaci. A je to dobře. Já bych čistě za plážemi také raději vyrazil třeba do Algarve.

To ale neznamená, že pláže v blízkém okolí Porta nestojí za návštěvu, drink s knihou v ruce, pár hodin na surfu, nebo i koupačku. Jen krátká cesta vlakem, metrem nebo autobusem vás dělí od krásných písečných pláží s pohodovou atmosférou a většinou i fajn bary a restauracemi.

Pláž Portugalsko

Určitě počítejte s tím, že počasí je tu nevyzpytatelné. V únoru někdy klidně můžete strávit na pláži celý den v šortkách, v červenci zas bývají dny, kdy fičí a leje jak z konve.

Praia de Matosinhos

Velmi populární široká písečná pláž, snadno dostupná modrou linkou metra z centra města, případně autobusy 500, 501 a 502. Dá se tu koupat i surfovat, jen si tu v sezoně neužijete moc klidu ani romantiky.

Pláže ve Foz do Douro

Několik menších pláží najdete i hned u ústí řeky Douro ve čtvrti Foz do Douro. Žádné zázraky, za procházku a drink při západu slunce to ale stojí. Dostanete se sem buď historickou tramvají, nebo autobusem 500.

Praia da Sereia a Praia de Salgueiros

Poklidné pláže kousek na jih od Porta, ideální na procházku nebo běh s výhledem na oceán. Rád doporučím zdejší restauraci a bar Brasão Salgueiros.

Praia de Miramar a Praia do Senhor da Pedra

Asi nejhezčí pláže v blízkém okolí Porta. Nečekejte žádné fancy restaurace ani párty bary, sem se jezdí skutečně hlavně za klidem, sportem a krásnou scenérií.

Dostanete se sem lokálním vlakem ze stanice Campanha. Vystupte v zastávce Miramar, případně o kousek dál v rybářské vesnici Aguda, odkud si můžete udělat hezkou procházku podél oceánu.

Kaple Senhor da Pedra na pláži Praia de Miramar, Porto, Portugalsko

Kaple Senhor da Pedra na Praia de Miramar

Pláže v Espinho

Ještě o kus dál na jih, stále na trati vlaku ze stanice Porto-Campanha do Aveiro a Lisabonu, najdete o něco živější letovisko Espinho, kde klidně můžete strávit několik dní. Pláže tu poslouží jak na koupání a opalování, tak surfování – od úplných začátečníků po pokročilé.

Pláže ve Vila do Conde a Povoa de Varzim

Na sever od Porta pak můžete navštívit dvě sousedící letoviska – klidnější městečko Vila do Conde s historickým centrem a modernější a živější Povoa de Varzim.

Do obou se dostanete červenou linkou metra B, nebo ještě lépe expresní Bx. I tak se ale připravte na zdlouhavou, zhruba hodinovou cestu. Metro naštěstí alespoň vede většinu trasy po povrchu.

Vila do Conde, výlet z Porta

Vila do Conde stojí za návštěvu nejen kvůli pláži

Parky, promenády a nejlepší výhledy

Hned po brouzdání uličkami s občasnými zastávkami na kávu nebo porto tonico – bílé portské s tonikem – mám na Portu nejraději jeho krásné parky a vyhlídky. Tady jsou ty nejhezčí z nich.

Nábřeží Cais da Ribeira a promenáda Diogo Leite

Večerní procházka po břehu řeky Douro a sklenka vína v některé ze zdejších vináren nebo baru vás rozhodně neminou. Doporučuji opravdu zavítat na oba břehy, historická Cais da Ribeira má mnohem hezčí atmosféru, na druhé straně vás ale zas čeká krásný výhled na město. Přejdete mezi nimi po spodním patře mostu Ludvíka I.

Nábřeží Cais da Ribeira, Porto

Nábřeží Cais da Ribeira

Parky Palácio de Cristal a Jardim dos Sentimentos

Pro mě jedno z nejhezčích míst celého Porta. Rozsáhlý terasovitý park a zahrady s krásnými vyhlídkami na řeku a město, s fontánami, pávy a spoustou míst na malý piknik nebo posezení. V parku najdete i kruhovitou Super Bock arénu, kde vás za poplatek pustí na střechu – slibují výhled, ale nebyl jsem tam a myslím, že už nebude o moc lepší než ze zahrad.

Jardim dos Sentimentos, Porto, Portugalsko průvodce

Jardim dos Sentimentos a výhled na Douro

Praia das Pastoras a promenáda ve Foz do Douro

Promenáda na břehu oceánu v oblasti Foz do Douro patří mezi nejlepší místa, kde si užít západ slunce. Čeká vás výhled na maják a lodě, které plují z oceánu na řeku a z řeky do oceánu.

Dojedete sem historickou tramvají po břehu řeky – třeba přímo z následujícího parku, který najdete na její druhé konečné.

Miradouro das Fontainhas

Vyhlídka nad řekou, odkud krásně uvidíte oba ikonické ocelové mosty a klášter Mosteiro da Serra do Polar. Jedno z dalších skvělých míst, kam vyrazit na západ slunce.

Jardim da Cordoaria

Moc hezký park s platanovou alejí hned vedle hlavní budovy zdejší univerzity a věže Clérigos. Pokračovat můžete rovnou do sousedních terasovitých zahrad Parque das Virtudes, kudy projdete až dolů k řece.

Jardim da Cordoaria, centrum Porta, průvodce Portugalsko

Jardim da Cordoaria

Další zajímavá místa k návštěvě

Přidávám pár míst a aktivit. Možná úplně nepatří mezi „klasické“ turistické cíle, měli byste o nich ale vědět.

The Chocolate Story Museum

Interaktivní muzeum, kde se dozvíte vše kolem pěstování kakaa, jeho cesty do Evropy a o výrobě čokolády. Samozřejmě vás čeká i malá ochutnávka. Muzeum je součástí komplexu WOW.

Streetart v Portu

Milovníci muralů, graffiti a všemožných pouličních instalací si v Portu přijdou na své. Pro mě je to jeden z důvodů, proč tak rád bezcílně bloumám ulicemi města. Doporučuji přidat se k některé z walking tours, případně hledejte podle mapy street artu.

Plavba lodí po řece Douro

Zhruba hodinová plavba vás provede kolem šesti významných mostů a z lodi uvidíte velkou část zdejších hlavních památek. Některé společnosti nabízejí oběd nebo večeři na lodi, jezdí tu i barové párty lodě. „Obyčejná“ plavba vás vyjde na 15 až 20 € za osobu.

Rotunda da Anémona

Unikátní instalace nedaleko Praia de Matosinhos. Má připomínat rybářské sítě a ve větru mění tvar.

Rotunda da Anémona, Porto průvodce, Portugalsko

Rotunda da Anémona

Objevujte Porto s místními

Ta opravdu netradiční místa objevíte nejlépe s místními.

Powered by GetYourGuide

Gastronomie aneb kde se v Portu dobře najíst

Jak už jsem zmínil na začátku, Porto patří mezi skvělé gastronomické destinace a dost si tu užijete i jen s menším rozpočtem. Doporučuji přitom moc dlouho nezůstávat u tradiční portugalské kuchyně. Ochutnat, co nabízí, a pak už raději vybírat různá fusion bistra, brazilské restaurace nebo tapas (petiscos).

Co ochutnat z tradičních portugalských jídel

Francesinha

Zapékaný sendvič s několika různými druhy masa, pokrytý sýrem a politý horkou hnědou omáčkou. Většinou podávaný s hranolkami nebo chipsy (skutečně myslím brambůrky, běžně z pytlíku). Místní jsou na něj extra hrdí… ale mezi námi, žádný zázrak nečekejte.

Další sendviče

„Sendvičárny“ najdete na každém rohu. A na rozdíl od francesinhy v nich koupíte skutečně dobré sendviče buď na svačinu, nebo i jako menší oběd. Zkuste třeba pernil com queijo – sendvič s taženým vepřovým a rozpečeným sýrem. Případně takový místní hotdog se sýrem a lehce pikantní omáčkou, říkají mu cachorrinhos.

Bacalhau (treska)

Bacalhau je národní jídlo Portugalska a i v Portu ji můžete ochutnat v nespočtu variant: od bacalhau à brás (treska s vejci a bramborami) po bacalhau com natas (zapečená treska se smetanou).

Čerstvé ryby a mořské plody

Když zrovna s kolegy neobjevujeme moderní kuchyni nebo se necpeme k prasknutí masem z brazilské restaurace, vlastně nejraději zajdeme na „obyčejnou“ grilovanou rybu s čerstvým salátem a pečivem. Doporučuji vybírat restaurace zaměřené přímo na ryby – říká se jim marisqueiras a máte v nich jistotu, že ryby jsou čerstvé.

Gambas a l’ajilo (krevety na česneku)

Jednoduché jídlo, které bych zvládl klidně každý den. Orestované krevety s česnekem v olivovém oleji nebo másle, s trochou čerstvých bylinek a pár kapkami citronu. Nejlepší je samozřejmě na konci vytírat talíř čerstvým pečivem.

Arroz de marisco

Rýže v silném vývaru z mořských plodů, většinou s mušlemi, někdy i krevetami nebo krabím masem.

Tripas à moda do Porto

Dušená směs z hovězího žaludku, fazolí a různých druhů masa a uzenin. Kupodivu chutná o dost lépe, než to zní a vypadá.

Pastel de nata

Extra návykový portugalský dezert z listového těsta s pudinkovou náplní. Místní si ho nejčastěji dávají na stojáka s espresem a často i malou sklenkou portského. Klidně ráno, tady se vínem nešetří. A protože se jedná o opravdu typickou portskou pochoutku, napříč celým městem najdete desítky workshopů přípravy Pastel de nata v angličtině.

Porto tonico

Osvěžující drink, který sice na první dojem zní zvláštně, ale dejte mu šanci. Je skvělý! Míchá se z bílého portského vína a toniku.

Pastel de nata Porto

Pastel de nata

Nejlepší restaurace

Hlavně centrum Porta bohužel trpí podobným neduhem jako většina turistických měst: spousta restaurací, které se na první pohled tváří pěkně, stojí za starou belu. Proto se hodí vědět, kam jít, případně se raději na větší jídla centru úplně vyhnout.

Bohužel jsem zatím neměl možnost otestovat moc high-end a fine-dining restaurací, postupně to ale plánuju napravit. I v tomto segmentu má totiž Porto co nabídnout.

Taberna Cais das Pedras

Klasická portugalská rodinná restaurace na břehu řeky. Měli jsme rybu, dušené maso, grilované maso, krevety na česneku, dezert a pár sklenek místního bílého vína. Vše chutnalo skvěle a přitom nestálo moc.

maps.app.goo.gl/vKXqfEzzTkCDtwNa9

Restaurace nejlepší jídlo Porto, Portugalsko průvodce

Chama

Moderní fusion restaurace, která se za mě úspěšně pokouší posunout tradiční portugalskou kuchyni dál.

maps.app.goo.gl/s8ritSLkrJFLDhBG6

The Door

Další moderní restaurace, která se snaží vzít si to nejlepší z portugalské kuchyně, přidat inspiraci z celého světa a vše zabalit do cenově dostupných, chuťově velmi uspokojivých jídel.

maps.app.goo.gl/vRE4UZD4BPtq1ACVA

P4 na Baixa

Poslední do série fusion restaurací, bavily mě hlavně jejich skvělé hravé předkrmy. Grilované maso jako hlavní chod také rozhodně neudělalo ostudu.

maps.app.goo.gl/YShqu3gxm7E1NcPj8

Jídlo v Portu, Portugalsko

Porcão Gourmet

Skvělá brazilská restaurace, kde vám postupně servírují různé druhy grilovaného a pečeného masa. Nechte si v žaludku dostatek místa.

maps.app.goo.gl/dkPK9Z96WCEErbj17

Bota&Bira

Další hodně masová restaurace, tentokrát blíž k centru a víc v portugalském stylu. Skvělý poměr cena/výkon.

maps.app.goo.gl/fkingEGUyHRip7ndA

Shiko

Sushi je v Portu velmi populární a málokde vyloženě šlápnete vedle. Shiko mi doporučili místní – a nelitoval jsem. Hlavně jejich knedlíčky gyoza jsou skvělé. Jen si určitě udělejte rezervaci, ideálně pár dní dopředu. Případně zajděte do některé z restaurací ​​Subenshi.

maps.app.goo.gl/SMPdrWGsg4yh5Win6

Churrasqueira kinay

Grilovaná kuřata a ryby obecně v Portugalsku patří k tomu nejlepšímu. I v Portu najdete hodně míst, kde grilují na dřevěném uhlí, musíte ale trochu vědět, kde hledat, a většinou se vydat mimo centrum. Churrasqueira kinay leží na okraji čtvrti Bolhão a za pár eur se tu skvěle najíte.

maps.app.goo.gl/Kkys65JarySFjuuB7

A Cozinha do Manel

Jedno z míst, kde ochutnat tradiční portugalskou kuchyni, hlavně různá pečená a dušená masa a jídla z tresky (bacalhau).

maps.app.goo.gl/ywL4v1Yk2a4TYhoPA

Casa dos Presuntos “Xico”

Klasická jídelna – dejte si některý ze sendvičů se sušenou šunkou, případně pár menších jídel jako tapas.

maps.app.goo.gl/LXvV2NuPCi6eK3H26

Sempr’Assar II

Skvělá rybí a seafood restaurace v Matosinhos. Určitě si nechte doporučit víno a ideálně ochutnejte i některé z předkrmů. Připravte si 35–60 € na osobu.

maps.app.goo.gl/PDs3ugPmNrBnWw5Q7

Kam za dobrou kávou a dezerty

Kávová kultura v Portugalsku obecně patří k těm nejlepším v Evropě. Ať už se bavíme o „obyčejném“ espresu v náhodném baru na rohu, nebo o moderních kavárnách s výběrovou kávou. Portugalské dezerty jsou navíc světově vyhlášené a i já jako nepříliš velký příznivec sladkého tu mám co dělat, abych všechen čas nestrávil v kavárně ládováním jednoho pastelu za druhým.

So Coffee Roasters

Výběrová pražírna, která v Portu provozuje několik kaváren. Schválně nevybírám žádnou konkrétní, všechny jsou fajn.

Fábrica Coffee Roasters

Malý řetězec kaváren lisabonské pražírny stejného jména. I zde máte jistotu skvělé výběrové kávy.

C’alma Coffee Room

Lehce zapadlá poklidná kavárna v historické budově nedaleko stanice São Bento. Tady je perfektní šálek espresa nebo filtrované kávy opravdu na prvním místě.

maps.app.goo.gl/vkSKMN6jwGAka2ir7

Majestic Café

Historická kavárna v nádherném secesním interiéru, najdete ji hned naproti C’alma Coffee Room. U kávy nečekejte nic extra, dezerty jsou famózní.

maps.app.goo.gl/zjoDtkC1tSTFhfP76

Nata Lisboa

Ideální místo pro ochutnávku více typů pastelů než jen nejznámějšího pastel de nata. Nabízí i menší slaná jídla na svačinu nebo lehký oběd.

maps.app.goo.gl/HEYFjkmdGoRAC1gc9

Kam vyrazit na drink a za večerním životem

Velká výhoda Porta je, že s vínem skoro nikde nešlápnete vedle. Můžete ale vyrazit i za skvělými drinky, lokálním pivem nebo živou hudbou.

Base Porto

Vyhlášený venkovní bar a lounge v parku Passeio dos Clérigos, kde se v pozdním odpoledni a večer schází jak spousty turistů, tak místních. Návštěvu doporučuji už jen kvůli architektuře celého náměstí a možnosti posedět s drinkem na trávě.

maps.app.goo.gl/J3BDKnVYi9ii9MTV8

Rua da Galeria de Paris

Jedna z oblíbených párty ulic se spoustou hospod, barů, jídla a pouličních muzikantů.

maps.app.goo.gl/qnxSuMLekHi7pG3e9

Art’s Bar – Gins & Cocktails

Jeden z velmi dobrých barů ve čtvrti Boavista. Krom ginů můžu vřele doporučit i míchané drinky – třeba margaritu. Sice nejste v Rio de Janeiru, kdo jiný by ale měl mít k Brazílii blízko než Portugalci.

maps.app.goo.gl/DFsPp3ZZ5yEveUJD7

Curioso Cocktail Bar

Další skvělý koktejlový bar, tentokrát přímo v historickém centru města. Nabízí i menší barová jídla a tapas.

maps.app.goo.gl/rp6UeYU9fbLVer279

EDDIE.S.KLUB – Bar & Whisky Boutique

Můj oblíbený typ baru – ráj pro introverty. Pár židlí a křesílek, lehce autistický barman a pořádná zásoba lahví whisky a k nim pár neobvyklých ginů, rumů a koňaků. Možná i absinth by se našel.

maps.app.goo.gl/xBNXJLLdmFbLHESL9

Honey Bee

Hodně lokální bar-hospoda, kde si můžete i zatančit. Podobný typ podniků nevyhledávám, ale občas je fajn nasát skutečně autentickou atmosféru.

maps.app.goo.gl/tGZYSxyEsuXqGjni7

Nábřeží řeky Douro, Porto, průvodce Portugalsko

Nakupování, trhy a tržnice v Portu

Nejvíc si nákupy v Portu užijete v malých obchůdcích rozesetých po celém centru. Nečekejte žádná velká nablýskaná nákupní centra s luxusními obchody, i když samozřejmě i luxusnější značky tu najdete.

Mercado do Bolhão

Velká historická tržnice se spoustou čerstvého ovoce, zeleniny, masa a dalších potravin. Můžete tu ochutnat místní speciality, sýr a víno.

Rua de Santa Catarina

Hlavní nákupní ulice v Portu s řadou obchodů – od mezinárodních značek po místní butiky. Skvělé místo pro nákup dárků a suvenýrů.

Mercado Ferreira Borges

Původní krásná budova staré tržnice hned vedle paláce Bolsa. Dnes v ní najdete hlavně bary, restaurace a hudební klub.

CC Bombarda

Malé nákupní centrum s originálními obchody. Ať už s vintage oblečením, lokálními produkty, nebo ručně vyráběnými šperky. Najdete tu i obchod pro fanoušky filmů a samozřejmě klasickou portugalskou kavárnu. Centrum leží na ulici Miguel Bombarda v uměleckém centru města.

Mercado do Bolhão, trh v Portu, průvodce Portugalsko

Mercado do Bolhão

Kam na výlety v okolí Porta

Při návštěvě Porta by byla velká škoda omezit se jen na samotné město. V okruhu zhruba hodiny cesty na vás krom pláží čekají i historická městečka, malebné vesnice a hlavně krásná kopcovitá krajina se spoustou vyhlídek, která si vyloženě říká o road trip nebo trekking. Na spoustu míst se navíc snadno dostanete veřejnou dopravou.

Jen o něco dál pak čekají celkem slušné hory. Třeba vrcholky v národním parku Peneda-Gerês na sever od Porta se zvedají do výšky přes 1500 metrů. Necelé dvě a půl hodiny cesty na jihovýchod pak najdete i nejvyšší pohoří kontinentálního Portugalska – Serra da Estrela s nejvyšší horou Torre ve výšce 1993 metrů.

Powered by GetYourGuide

Údolí řeky Douro (Douro Valley)

Pokud byste z Porta měli vyrazit jen na jeden výlet, určitě doporučuji srdce zdejší vinařské oblasti: údolí řeky Douro. Čekají vás nejen nádherné scenérie a výhledy, ale samozřejmě i návštěva některého z vinařství.

Můžete si vybrat mezi plavbou lodí, organizovanou tour v dodávce nebo autobuse, variantou je i půjčit si auto. Nebo vyrazte lokálním vlakem, se kterým sice budete nejméně flexibilní, zas ale si užijete projížďku po jedné z nejhezčích tratí Evropy.

Krajina v údolí řeky Douro, Porto, Portugalsko

Krajina a vinice v údolí řeky Douro

Osobně doporučuji buď plavbu lodí, nebo půjčení auta. Auto má ovšem jednu zásadní nevýhodu, minimálně pro řidiče – bude muset vynechat ochutnávání zdejších vín. Nemám přitom zdaleka na mysli jen portské.

„Klasická“ červená i bílá vína ze zdejšího regionu podle mě patří mezi nejlepší na světě, obzvlášť pokud beru v potaz poměr cena/kvalita. Portugalské bílé u nás téměř nemáte šanci koupit, proto berte ochutnávání vážně. :-)

Guimarães

Pěkné historické městečko se zachovalým středověkým centrem a hlavně impozantním hradem na kopci nad ním. Čeká vás tu o dost jiná atmosféra než v Portu a kus portugalské historie.

Pro cestu využijte buď lokální vlak ze stanice Sąo Bento, nebo Flixbus. Cesta trvá zhruba hodinu.

Braga

Historické město v kopcích asi hodinu cesty na sever od Porta, známé hlavně díky kostelu Bom Jesus do Monte s jeho zahradami a unikátním schodištěm.

Dojedete sem nejlépe vlakem – buď zastávkovým ze stanice Sąo Bento, nebo dálkovým z Campanha. Výlet můžete spojit s návštěvou Guimarães v jednom dni.

Aveiro

Portugalské Benátky. Historické město s několika kanály, kde se můžete projet v tradičních člunech moliceiros, které se dřív používaly ke sklízení mořských řas. Čekají vás tu i písečné duny, pěkné pláže a spousta bazénků, které slouží k získávání mořské soli.

Do Aveira se z Porta dostanete vlakem, případně autobusem. Už jen kvůli výhledům na oceán doporučuji spíš vlak, cesta trvá zhruba 45 minut.

Braga, Schody ke kostelu Bom Jesus do Monte, výlety z Porta Portugalsko

Braga, schody ke kostelu Bom Jesus do Monte

Události a festivaly, které stojí za návštěvu

Mám pocit, že kdykoliv přijedu do Porta, pokaždé běží nějaký festival nebo se něco slaví. O kulturní akce tu opravdu není nouze. Pár konkrétních festivalů a událostí ale zmíním.

Festival São João

Pravděpodobně největší párty roku. Koná se každý rok 23. června od brzkého odpoledne dlouho do noci. Slaví se večer svatého Jana Křtitele, svátek má ale pohanské kořeny a i dnes spojuje křesťanské oslavy s pouličními koncerty, tancem, spoustou jídla a vína a ohňostrojem.

Queima das Fitas do Porto

Pro univerzitní studenty posledních ročníků probíhá největší párty roku už v květnu. Pořádají koncerty, různá další představení a průvod městem. A samozřejmě hojně oslavují konec svého univerzitního studia. Ostatní studenti se milerádi přidají, vždyť to znáte.

Fantasporto

Každoroční mezinárodní filmový festival, především pro fanoušky fantasy, sci-fi a hororů. Představuje ale i různé nezávislé a experimentální filmy z jiných žánrů. Koná se v první půlce března, program najdete přímo na oficiálních stránkách festivalu.

Essência do Vinho

Festival vína a jídla na přelomu února a března v Palácio da Bolsa. Můžete na něm ochutnat víc než 3000 druhů vín z celého Portugalska. Ale nebojte, další festivaly a akce spojené s vínem v Portu probíhají téměř nonstop po celý rok.

Nábřeží v Portu

Praktické tipy pro cestovatele

Jak se dostat do Porta

Portugalsko patří k nejvzdálenějším místům, kam můžete z Česka v Evropě dojet. Mapa mi autem z Prahy ukazuje 2559 kilometrů, 24 hodin jízdy v kuse. Velmi pravděpodobně tedy poletíte letadlem.

Do Porta létají přímé linky z Prahy, Vídně i Wroclawi. Let trvá přes tři hodiny a rozumné ceny za let bez přestupu se podle sezony pohybují mezi 2500 a 8000 Kč.

Pozor – z Prahy létá pouze easyJet v úterý a sobotu, v jiné dny budete muset s přestupem.

Do Porta se snadno dostanete i z Lisabonu. Buď přímým vlakem za necelé tři hodiny, nebo autobusem zhruba za tři a čtvrt hodiny.

Pokud plánujete cestu na Madeiru, velmi doporučuji zvážit zastávku v Portu. Jestliže máte štěstí, můžete se tak v sezoně dokonce dostat na výrazně lepší cenu letenky.

Jak sehnat levné akční letenky, se dočtete v článku Jak a kde sehnat nejlepší a nejlevnější akční letenky. Případně se rovnou pusťte do online kurzu Travel Hackingu.

Tip: Z Porta můžete vyrazit na jednu z cest do Santiaga de Compostela. Podle mě tu nejhezčí. Přečtěte si náš praktický článek 9 tipů na přípravu na svatojakubskou cestu: trasy, příprava, bydlení i jídlo

Historické tramvaje v Portu

Historické tramvaje v Portu

Jak se dostat z letiště do centra Porta

Cesta z letiště v Portu patří mezi ty velmi jednoduché. Letiště je příjemně malé a nemáte kde se ztratit. Přímo z něj navíc do centra jezdí přímá linka metra – jen nebuďte překvapení, jede z velké části po povrchu a vypadá spíš jako delší tramvaj.

 • Pro cestu do centra využijte fialovou linku E. Jezdí každých 20 až 40 minut a cesta trvá zhruba 40 minut. Jízdenka stojí 2,15 € a stačí vám použít bezkontaktní platební kartu (Visa nebo Mastercard) – nepotřebujete tedy místní kartičku Andante. Jízdenka je přestupní i pro ostatní linky metra, kartu ale musíte vždy před nástupem znovu přiložit k validátoru. Nejlepší přestupní stanice je Trindade, kde linka E končí.
 • Do některých částí města a na pobřeží se víc vyplatí použít autobus. Do centra jezdí linka 601, v noci linky 3M a 602.
 • Pokud vezete víc věcí nebo bydlíte daleko od zastávky MHD, zvažte buď taxi, nebo sdílený letištní transfer. Můžete si ho dopředu objednat třeba přes GetYourGuide.

Více informací najdete na stránkách letiště.

Přímo na letišti si také můžete půjčit auto. Nejlepší podmínky najdete ve vyhledávači Rentalcars.

Najděte si auto na Rentalcars

Doprava v Portu: MHD, Andante karta a historická tramvaj

Pokud plánujete víc využívat MHD, bude se vám hodit kartička Andante. Bezkontaktní platby kartou totiž zatím nefungují všude (i když se to, předpokládám, brzy změní). Andante stojí 0,6 € a dobíjíte si ji dle potřeby.

Nejjednodušší je koupit kartu v některé ze stanic metra, případně na turistických informacích. Jedna jízda pak stojí mezi 1,25 a 2 €. Případně si rovnou nahrajte deset jízd – a jedenáctou dostanete zdarma. Jízdenku je vždy potřeba před nástupem validovat.

Možností také je koupit speciální kartu Andante Tour s platností 24, nebo 72 hodin. Stojí 7, respektive 15 €.

Metro v Portu, most Dom Luís I

Metro v Portu na mostě Dom Luís I

Jak už jsem ale zmínil, celé centrum Porta bez problémů prochodíte pěšky. Za svezení stojí většinou jen historická tramvaj a lanovka u mostu Luís I – ani na jednu kartička Andante neplatí. Jízdenka na historickou tramvaj stojí 3,5 €.

Pro cestu na pobřeží využijte buď modré metro A (Praia de Matosinhos), červené metro B (na sever), nebo lokální vlak (na jih).

Vlakem se dostanete i do údolí řeky Douro, trať vede až do městečka Pocinho skoro k hranicím se Španělskem. Jde o jednu z nejkrásnějších scénických tratí v Evropě, ovšem pokud nejste zrovna železniční fanda, pravděpodobně si kvůli časové úspoře a flexibilitě buď půjčíte auto, nebo vyrazíte s organizovanou tour.

Ubytování v Portu

Doporučené čtvrti

V Portu máte v zásadě na výběr ze tří možností, za mě vítězí třetí zmíněná – jen to odsud máte o kousek dál do centra.

 • Ribeira
  • Historické centrum města, je ideální pro jeho objevování. Ubytování tu bývá nejdražší.
 • Bolhão
  • Část v okolí tržnice Mercado do Bolhão.
 • Boavista
  • Modernější část města se skvělými restauracemi, bary a snadným přístupem k metru.

Pokud se chystáte surfovat, ubytujte se ideálně přímo u oceánu. Zajet si v podvečer na obhlídku centra je o dost pohodlnější než každý den jezdit z centra se surfem na pláž.

Konkrétní doporučené ubytování

 • The Passenger Hostel
  • Krásný hostel situovaný v centru v budově vlakového nádraží Sao Bento s opravdu skvělými recenzemi. Super ubytování pro jednotlivce, páry i rodiny s dětmi.
 • Wine Hostel
  • Příjemný tematický hostel v historické budově s naprosto ideální polohou přímo v centru města.
 • Mo House, Alojamento Local
  • Moc pěkný 3* hotýlek se skvělou snídaní, milým personálem a možností apartmánů s kuchyňkou.
 • The Poets Inn
  • Útulný guest house se skvělým zázemím a za příznivé ceny.
 • Look At Me
  • Opravdu stylové a vkusně zařízené apartmány s vybavenou kuchyní, vlastní pračkou, parkovacími místy i zahradou.
 • The Rebello Hotel & Spa
  • Luxusnější bydlení s nádherným výhledem na řeku a most a naprosto skvělým poměrem cena/kvalita, zejména mimo hlavní sezonu. Součástí je příjemný bazén a spa, těšte se na velmi profesionální a milý personál i skvělou snídani. Hotel je vhodný i pro rodiny s dětmi.

Peníze a ceny

V Portu se platí v eurech a skoro všude to půjde kartou. Hotovost se hodí hlavně na trhy, některé vstupy a do některých restaurací. Vyberete ji snadno z mnoha bankomatů, jen doporučuji vyhýbat se „turistické“ síti Euronet, která vám peníze z účtu strhne velmi nevýhodným kurzem. Raději vyberte bankomat kterékoliv portugalské banky.

Jak vybírat z bankomatu v zahraničí? Přečtěte si Proč nepoužívat službu DCC aneb jak se nenechat okrást při výběru z bankomatů v zahraničí.

Ceny v Portu patří v evropském srovnání k velmi příznivým. Drahé jsou jen některé hotely a turistické restaurace a bary v centru.

Praia da Memória, pláž Porto

Praia da Memória

Kdy do Porta vyrazit – počasí a nejlepší sezony

Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou určitě duben, květen, září a říjen.

Díky poloze u oceánu tu sice v zimě není extra zima, město ale může několik dní být celé zahalené v mlze a do toho často hodně prší. Zároveň zas můžete mít štěstí a třeba v lednu zažít pět krásných slunných dnů, stejně tak v dubnu týden, kdy nonstop leje jako z konve.

V létě ​​pravděpodobně narazíte na problém s vyprodaným ubytováním, vyššími cenami a obecně velkým množstvím turistů.

Na jak dlouho vyrazit do Porta

Pokud vás láká pouze město jako takové, budou vám stačit tři dny. Jestli se pustíte i do objevování okolí, nechte si raději alespoň týden. A věřte mi, že se stejně budete chtít vrátit.

Porto je láska

Kde najdu víc informací

Introducing Porto

Přehledný web s praktickými tipy, užitečnými informacemi i místy, kam se podívat.

Porto.travel

Další užitečný praktický web se vším důležitým.

Loudavým krokem

Osobní průvodce našich kamarádů Lucky a Lukáše.

Průvodce Porto

FAQ – časté dotazy k cestování do Porta

Jaké je nejlepší období pro návštěvu Porta?

Nejlepší sezony pro návštěvu Porta jsou jaro (duben až červen) a podzim (září až listopad), kdy je příjemné počasí a město není přeplněné turisty.

Je Porto drahé?

Porto je ve srovnání s mnoha evropskými městy poměrně dostupné. Ceny ubytování, jídla a dopravy jsou nižší než v západní Evropě, stále samozřejmě můžete narazit na turistická místa s vyššími cenami.

Jak se dostat z letiště do centra Porta?

Z letiště Francisco Sá Carneiro se do centra města nejlépe dostanete metrem. Linka E (fialová) vás za přibližně 40 minut doveze přímo do centra Porta. Jízdenka stojí 2,15 € a stačí vám použít bezkontaktní platební kartu.

Které čtvrti jsou nejlepší pro ubytování v Portu?

Ribeira pro milovníky historie a atmosféry, Baixa pro noční život a obchody, Boavista pro modernější a klidnější prostředí.

Jaké jsou nejlepší pláže v okolí Porta?

Praia da Matosinhos pro surfaře a rodiny, Praia de Miramar pro romantické procházky, Praia de Foz do Douro pro atmosféru a noční život.

Jaké jsou nejdůležitější kulturní a historické památky v Portu?

Nenechte si ujít katedrálu Sé do Porto, most Dom Luís I, knihovnu Lello, kostel São Francisco a Palácio da Bolsa.

Je v Portu bezpečno?

Porto je obecně bezpečné město, i když běžná opatrnost samozřejmě neuškodí.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled