Mae Hong Son je pohodové, možná až lehce ospalé městečko v údolí mezi horami a mnoho mnoho nádherných míst k objevování. V okolí města a celé stejnojmenné provincii najdete nejen spousty výhledů a možností k trekování, ale také vesnice, kde lidé stále žijí tradičním způsobem – a při určité dávce štěstí dokonce budete jeden z prvních cizinců, které uvidí.
Jen už to samozřejmě vyžaduje hodně dobrodružnou povahu a vhodný dopravní prostředek. Jakmile někam vede asfalt, tradiční život velmi rychle vytlačí chytré telefony, pick-upy a adidasky.
Pokud někdy budu psát další knihu, Mae Hong Son je přesně místo, kam bych se na chvíli usadil.
Tento článek patří do vícedílné série. Pro obecné praktické tipy jděte do prvních dvou dílů:
- THAJSKO: podrobný praktický průvodce pro cestování na vlastní pěst
- Praktický průvodce SEVERNÍ THAJSKO – doprava, ubytování, jídlo a další tipy
Pro tipy na jednotlivá města, destinace a zajímavá místa jděte na samostatné průvodce.
Jak se dostat do Mae Hong Son
Cesta přes hory z Chiang Mai sem trvá po silnici zhruba šest hodin a čeká vás na ní víc než tisíc zatáček. Stejně jako do Pai můžete jet buď v osobní dodávce, nebo po vlastní ose.
Pokud pojedete na skútru nebo motorce, dejte si celý slavný okruh Mae Hong Son Loop. Jestli nejste zvyklí na dlouhé cestování, doporučuji trasu rozdělit do dvou dnů s přespáním v Pai.
Do Mae Hong Son můžete také letět z Bangkoku s mezipřistáním ve městě Lampang. Dřív létaly přímé lety z Chiang Mai i Bangkoku, aktuálně (leden 2024) bohužel žádné neexistují.

Cesta do Mae Hong Son
Co vidět a dělat v Mae Hong Son
Většina míst leží mimo město a z toho, co se mi líbilo nejvíc, šlo většinou jen o náhodné vyhlídky nebo kratší procházky do hor. Začněme ale samotným městem Mae Hong Son.

Jeskyně Nam Lod
Jezero a chrámy Wat Chong Kham Wat Chong Klang
Ve středu městečka Mae Hong Son najdete malé jezero, u kterého leží dva „sesterské“ chrámy v barmském stylu. Doporučuji vydat se k nim brzy ráno, kdy zdejší mniši vyrážejí do ulic pro almužnu a okolní hory ještě halí mlha.
Večerní trh u jezera
K jezeru se určitě vraťte i po západu slunce. Každý den se tu koná večerní trh se spoustou skvělého jídla, ve vodě se navíc odráží nasvícená zlatá hlavní pagoda chrámu. Ochutnáte tu výběr z klasického thajského street foodu, ovšem stejně jako v celém regionu tu najdete i jídla z Myanmaru a od různých etnických menšin.
Wat Phra That Doi Kong Mu
Vyjeďte si i na bílý chrám na vrcholu kopce nad Mae Hong Son. Čeká vás krásný výhled na město a okolní hory. Za mě ideální místo pro sledování východu slunce, případně i západ stojí za vidění.
Kam se podívat v okolí Mae Hong Son
Pojďme pokračovat místy v širším okolí a celé provincii Mae Hong Son. Počítejte s tím, že některá z nich jsou od města Mae Hong Son vzdálená i více než dvě hodiny a bez vlastní dopravy v podstatě nemáte šanci se k nim dostat.
Ke známému a z Chiang Mai snadněji dostupnému městečku Pai si přečtěte samostatný průvodce.
Bambusový most Su Tong Pae
Podobně jako v Pai, i poblíž Mae Hong Son najdete dlouhý bambusový most přes rýžová pole. Vede z vesnice Kung Mai Saak do chrámu a měří zhruba půl kilometru. Najdete ho jen několik kilometrů na sever od města, nedaleko hlavní silnice.
Tham Pla – Namtok Pha Suea
Jen o kus dál po silnici směrem na Pai leží menší národní park s jeskyněmi a vodopády. Nabízí možnosti procházek i delších treků.
Jeskynní komplex Nam Lod
Velká krasová jeskyně s jezírkem, po kterém se projedete na vorech, s obřími krápníky, dechberoucím hlavním dómem a tisíci netopýrů a kaloňů. Nam Lod jsem zmiňoval i v průvodci okolím Pai, ve skutečnosti ale leží blíž k Mae Hong Son.

Jeskyně Nam Lod
Doi San Fha Sarapee
Jeden ze snadno dosažitelných vrcholů v horách nedaleko Mae Hong Son, který nabízí nezapomenutelné výhledy. Vede na něj asfaltová silnice, hlavně ale samotná cesta je cíl.
Horké prameny Pha Bong
Velké termální jezírko přímo u hlavní silnice z Mae Hong Son na jih, kde se můžete vykoupat, případně si objednat masáž. Nečekejte žádné vyvoněné lázně, celý areál má nejlepší roky za sebou, za krátkou zastávku a koupačku po cestě na Mae Hong Son Loop ale stojí.
Čínská vesnice Ban Rak Thai
Řekl bych až epická čínská vesnice na břehu jezera. Založili ji přistěhovalci z čínského Yunnanu po konci občanské války v Číně a přivezli svou kulturu, skvělé jídlo a čaj. Těšte se na večerní projížďku lodičkou s červenými lampiony, čajové plantáže a parádní výhledy. Rozhodně se vyplatí tady přespat, jen počítejte s tím, že ubytování může být o hodně dražší než v jiných městečkách v provincii.

Městečko Ban Rak Thai
Etnické vesnice horských kmenů
Provincie Mae Hong Son patří spolu s Chiang Rai k nejlepším místům, kde objevovat stále aspoň trochu autentické vesnice horských etnik. Třeba Karen (Kayan), které určitě znáte z fotek díky ženám s dlouhými krky ze zlatých kruhů.
Návštěva těch, které snadno najdete na mapě, je pro mě pořád na hraně etičnosti, vesnice ale aspoň nefungují jako lidské zoo. Což se o těch nejznámějších u Chiang Mai a Chiang Rai říct nedá. Tady lidi pořád žijí své životy, obdělávají pole a občas si přivydělají tím, že něco prodají turistům.
Jedna taková je třeba Huay Pu Keng na řece Pai, kam se celkem snadno můžete podívat z Mae Hong Son za jeden den. Když se najde dost lidí, můžete se dokonce celou cestu svézt lodí.
Pokud vás etnické vesnice zajímají víc, dejte prostor náhodnému toulání, ideálně mimo asfaltové silnice. V horách jich je spousta, nejčastěji jsem narazil asi na etnikum Hmongů.
Vodopád Mae Surin
Nádherný odlehlý vodopád uprostřed hor, kam už cesta může být cíl. Nejhezčí je v období dešťů, případně zhruba do poloviny prosince, pak už většinou proud vody slábne.
Dostanete se k němu po úzké silnici 4009, která je minimálně ve směru od jihu asfaltová. Kdysi jsem jel i od severu, z hlavní silnice jsem odbočoval u mostu přes řeku Cha, ale pevný povrch nechci slibovat. Jel jsem na celkem offroad motorce a úmyslně si vybíral všemožné „zkratky“ ve stylu „je to delší, zato horší cesta“.

Vodopád Mae Surin
Doi Mae U Kho
Jeden z mnoha krásných kopců, tento je ale speciální tím, že tu od prosince do poloviny února kvetou velká pole slunečnic. Jezdí se sem fotit spousty thajských turistů, což mimo jiné znamená i stánky s jídlem, kávou a suvenýry. A také kemp, kde můžete přespat.
Místo najdete nedaleko vodopádu Mae Surin.
Festival Poy Sang Long
Nemalá část obyvatel provincie jsou spíše potomci barmského etnika Shan než Thajci. Poznáte to na zdejší architektuře chrámů, často potkáte lidi s tvářemi potřenými tanakou a i hlavní zvyky a tradice jsou odlišné.
Jednou z velmi zásadních a hodně fotogenických (prý – zatím jsem neměl tu čest) událostí je festival Poy Sang Long. Jeho termín většinou vychází na začátek dubna a slaví se při něm oficiální vstup mladých chlapců mezi buddhistické novice, aby se z nich později stali mniši.
Slaví se přímo v Mae Hong Son, hlavně ale v menších městečkách a vesnicích. Součástí jsou modlitby a rituály v chrámech i pestrobarevné průvody.
Co byste ještě měli vědět o cestování po provincii Mae Hong Son
Připravte se na občasné kontroly na policejních checkpointech – není se čeho bát: jakmile uvidí, že jste turista, pustí vás dál. Tedy… pokud byste se nesnažili vjet někam, kam se nesmí, hlavně do oblastí blízko hranic s Myanmarem. Cílem kontrol jsou primárně pašeráci opia.
V průběhu zimy (listopad–únor) patří provincie k nejchladnějším z celého Thajska. Ráno tu v horách celkem snadno zažijete teploty blížící se nule. Vybavte se proto vhodným oblečením.
V zimní sezoně ale zároveň skoro neprší, což se pro objevování Mae Hong Son skvěle hodí. V období dešťů (červen až říjen) sice bude krajina krásně zelená, snadno se ale může stát, že narazíte na zaplavený úsek silnice, o rozbahněných nezpevněných cestách nemluvě.
Začátkem února postupně začíná zdejší „burning season“, kdy farmáři hlavně v sousedním Myanmaru (ale částečně i v Thajsku) vypalují svá pole, aby před začátkem dešťů mohli opět zasít. Bohužel to znamená zhoršenou viditelnost a vzduch, který není úplně zdravé delší dobu dýchat.
Kam dál v severním Thajsku?
Chystáte se věnovat regionu více času? Dobrá volba.
Postupně pro vás připravujeme podrobné průvodce i pro další oblíbené destinace a chystáme také tipy na nádherná místa, kterým se zahraniční turismus zatím vyhýbá.
- Chiang Mai a okolí
- Chiang Rai
- Pai
- Další výlety v severním Thajsku
Hledáte víc praktických tipů k cestování po Thajsku bez cestovky? Vše důležité najdete v těchto dvou článcích: