Dohromady jsem v Thajsku strávil více než rok, z toho většinu na severu země. Chiang Mai je můj druhý domov a vždy se sem budu rád vracet. Uvítám, když si na objevování města i jeho okolí necháte víc než jen obvyklé dva tři dny. Zaslouží si mnohem víc.

Tento článek patří do vícedílné série. Pro obecné praktické tipy jděte do prvních dvou dílů:

Co vidět a zažít v Chiang Mai

Město Chiang Mai nejen poslouží jako skvělá základna pro výlety, ale ono samo toho nabízí hodně k vidění. A samozřejmě k ochutnání.

Slavná stúpa Wat Chedi Luang v Chiang Mai, Thajsko

Slavná stúpa Wat Chedi Luang v Chiang Mai

Na jak dlouho jet do Chiang Mai?

Stejně jako u celého severního Thajska platí, že návštěva Chiang Mai má smysl jak na pár dní, tak klidně několik měsíců. Já jsem ve městě strávil několik zim jako digitální nomád a naprosto si ho zamiloval.

Většinou jsem vždy tři týdny v měsíci pracoval a zbytek času sedl na motorku a vyrážel na delší výlety do hor. Přes víkendy jsem buď objevoval bližší okolí, nebo si třeba zaletěl na meetup či jen tak sraz s kamarády do Bangkoku.

Při delším pobytu už se samozřejmě vyplatí týdenní a hlavně měsíční pronájmy, které jsou pak v porovnání s běžným turistickým ubytováním mnohem výhodnější.

Pojďme už ale na konkrétní důvody, proč do Chiang Mai vyrazit.

Chrámy a historické centrum

Historické centrum Chiang Mai stojí za návštěvu už jenom kvůli svojí unikátní atmosféře a architektuře. Tvoří ho čtverec obklopený historickými hradbami a spousta malých, organicky se kroutících uliček, kde se klidně můžete půl dne jen tak toulat.

Zároveň vřele doporučuji půjčit si na poznávání historického centra a jeho okolí kolo.

Wat Chedi Luang

Impozantní chrám v samém srdci historického centra, který je těžké minout – a rozhodně byste jeho návštěvu neměli vynechat. Uprostřed stojí obrovská stúpa (chedi) ze 14. století a obklopuje ji několik menších chrámů.

Wat Chedi Luang je také místo, kde se můžete dát do řeči s místními mnichy nebo novici a diskutovat s nimi nejen o buddhismu, ale i jejich životě v klášterech nebo o meditaci. Thajští mniši většinou umí až překvapivě dobře anglicky a jsou často velmi otevření sdílet i celkem intimní detaily z jejich života.

Wat Chedi Luang, Chiang Mai, severní Thajsko

Wat Phra Singh

Krásný chrám v tradiční architektuře z doby říše Lanna, která se rozkládala na severu Thajska a v části Laosu mezi 13. a 18. stoletím. V chrámovém komplexu uvidíte několik velkých zlatých soch Buddhy.

Wat Phan Tao

Nenápadný chrám z týkového dřeva v blízkosti Wat Chedi Luang, v celém Chiang Mai můj nejoblíbenější. Hlavně jeho zahrada – geniální místo pro oddech a rozjímání s unikátní atmosférou.

Zažil jsem v ní asi nejhezčí okamžiky oslavy svátku Loi Krathong, kdy byla celá nádherně vyzdobená lucerničkami a barevnými stuhami. Voněly v ní vonné tyčinky, na vodě plavaly svíčky, lidé se jen potichu procházeli a v pozadí k nebi stoupal nekonečný proud lampionů.

Wat Phan Tao při svátku Yi Peng, Chiang Mai

Wat Phan Tao při svátku Yi Peng

Wat Lok Moli

Opomíjený chrám na severním konci historického centra. Přitom si návštěvu rozhodně zaslouží, už jen kvůli velké stúpě v jeho středu, která je jednou z nejstarších ve městě. Uvnitř hlavního chrámu najdete nádherně zdobené sochy Buddhy a barevné fresky, vyprávějící příběhy z Buddhova života.

Sunday Walking Street – nedělní trh

Každou neděli se ulice Ratchadamnoen promění v rušný trh, kde najdete vše od řemeslných přes místní jídla po trika se slony a batůžky z Číny. Před deseti a více léty fajn místo k setkávání, už delší dobu bohužel jen ulice, která trochu připomíná pražskou Královskou cestu. Za jednu krátkou návštěvu i tak stojí.

Hora a národní park Doi Suthep

Doi Suthep nepřehlédnete. Majestátní hora pokrytá džunglí, která se tyčí hned nad městem do výšky 1676 metrů. Pro kontext – průměrná nadmořská výška Chiang Mai je 310 m n. m. A to už je pořádný rozdíl.

Většina lidí vyrazí na Doi Suthep jen na krátký odpolední výlet, hora však nabízí aktivity klidně na několik dní.

Osobně velmi doporučuji alespoň jeden celý den jí věnovat. Začít procházkou v džungli nebo zastávkou u vodopádů, pokračovat kávou ve vesnici Doi Pui a objevováním jejího okolí a později odpoledne se přesunout k chrámu Wat Phra That.

Wat Phra That na Doi Suthep v Chiang Mai, severní Thajsko

Wat Phra That na Doi Suthep

Jak se dostat na Doi Suthep?

Máte v zásadě čtyři možnosti, pokud zatím vynecháme cestu pěšky. Nejlevnější a nejoblíbenější způsob je červený pick-up songthaew. Najdete je hlavně v okolí severní brány a Chiang Mai Zoo. Cenu si s řidičem předem dohodněte, bývá pevně daná, občas to ale někdo zkusí a při výstupu už se těžko smlouvá. Pravděpodobně pojedete s dalšími cestujícími.

Druhá a za mě ideální možnost je půjčit si skútr, případně auto. Mnohem lépe se tak dostanete i dál než k Wat Phra That a zastavíte, kde zrovna máte chuť. Můžete si samozřejmě pronajmout i klasické taxi, které se ale může celkem prodražit.

Poslední možnost je pak organizovaná tour, na recepci hotelu vám určitě poradí. Případně rezervujte online na GetYourGuide.

Západ slunce z Wat Phra That Doi Suthep

Jedno z míst, které byste v Chiang Mai měli určitě vidět. Krom toho, že jde o krásný a pro buddhisty velmi důležitý chrám, je odsud také nádherný výhled na celé město i hory za ním.

Nejlepší čas pro návštěvu je těsně před západem slunce, případně ještě lépe těsně po východu.

Hmong Doi Pui Village

Horská vesnice, která je domovem etnické skupiny Hmong. I když se tu všichni hodně přizpůsobili turistickému ruchu, vesnice stále nabízí náhled na tradiční životní styl a kulturu etnika a také hezké místo obklopené nádhernou přírodou. Navštivte zdejší lokální trhy, dejte si kávu, ochutnejte pár jídel a užijte pohodovou atmosféru.

Traily a treky na Doi Suthep

Jak už jsem lehce zmínil, v národním parku Doi Suthep můžete vyrazit na několik typů treků. Ať už jde o celkem náročný výšlap z města k chrámu, případně až na vrchol, nebo jen menší procházku džunglí.

Pokud nemáte s trekováním v džungli zkušenosti, doporučuji první větší trail raději s průvodcem, nebo alespoň parťákem. Severní Thajsko naštěstí neskrývá v přírodě příliš jedovatých a nebezpečných tvorů, výlety do džungle ale mají pořád oproti šumavským lesům hodně specifik.

Přehled pěších trailů na Doi Suthep najdete například na portálu AllTrails.

Wat Umong

Jedinečný „tunelový“ chrám v lese, tak nějak stranou všeho dění v Chiang Mai. Ideální pro meditaci a odpočinek.

Chiang Mai Zoo

Přímo na úpatí Doi Suthep leží rozsáhlý zoopark, kde zblízka uvidíte mnoho druhů tropických zvířat. Za mě jedna z nejhezčích zoo, kde jsem byl. Ideální pro výlet s dětmi nebo odpočinek od ruchu města.

Vodopád Huai Kaeo

Jeden z přírodních skvostů města Chiang Mai. Najdete ho jen kousek nad Chiang Mai Zoo a dojdete k němu krátkou procházkou od hlavní silnice na Doi Suthep.

Skvělé na něm je, že jste sice pořád skoro ve městě, přitom ale plně obklopení džunglí. Zároveň sem často chodí studenti nedaleké univerzity na piknik nebo jen tak odpočívat. Máte tedy dobrou šanci dát se do řeči s místními.

Aktivity a gastronomie

Pro mě asi největší kouzlo Chiang Mai spočívá v komunitě digitálních nomádů a mladých Thajců a naprosto skvělém jídle a kávě. Nemám přitom na mysli jen thajskou kuchyni, ale i korejskou, japonskou, čínskou… nebo různou moderní fusion.

Jídlo

Vyberte si cokoliv od pouličního barbecue a božích jídelen pro místní, kde za oběd necháte v přepočtu 30 korun, až po luxusní restaurace hodné michelinské hvězdy. Sám nejčastěji testuji podniky v okolí Nimmanhaeminda Road, proto jich také nejvíc doporučím právě v této oblasti.

Neznamená to však, že spoustu skvělého jídla nenajdete i v jiných částech města, včetně historického centra.

Hodnocení podniků na Google Maps většinou funguje jako dobré vodítko, ještě lepší je následovat místní. Buď doslova – tedy chodit tam, kde je nejvíc plno a nejde na první pohled o turisty –, nebo se ptejte ideálně místních mladých hipsterů. Třeba za barem jedné z kaváren, ke kterým se dostaneme za chviličku.

Chang Phuak Gate Night Market, Chiang Mai

Chang Phuak Gate Night Market

Osobní tipy, kde se zastavit na jídlo:

 • Nimman
 • Ostatní
  • Tomimaki – velmi dobrá japonská restaurace s naprosto příznivými cenami, zdaleka ne jen sushi
  • Jeong Atmosphere – moderní korejská-fusion restaurace už více směrem k fine-dining zážitku

Zajímavé tipy najdete i v Michelin Guide, rozhodně nejde jen o drahé fine-dining restaurace.

Káva

Hlavně mladí Thajci patří mezi zapálené kávomilce, a jestli vás baví výběrová káva, budete v Chiang Mai v ráji. Především v oblasti kolem Nimman road a poslední dobou i v okolí řeky Ping. Skvělé podniky však najdete i v historickém centru a pak různě roztroušené po městě.

Moje zdaleka největší srdcovka je Nine One Coffee na Nimman Soi 11. Domovská kavárna jedné z prvních thajských farem s výběrovou kávou.

Nine One Coffee, Chiang Mai

Nine One Coffee

Další doporučené kavárny:

Jak se v Thajsku dostat na kávovou farmu?

Měl jsem to štěstí, že jsem se mohl podívat přímo na farmu Nine One Coffee, která leží zhruba 50 kilometrů od centra Chiang Mai směrem na Chiang Rai. Provedl nás rovnou pan majitel a byl to zážitek, který dost proměnil moje vnímání kávy.

Filozofie Nine One Coffee totiž stojí na dlouhodobé udržitelnosti a ukazuje, že výběrová káva je jedna z ideálních plodin pro pěstování přímo v severothajské džungli. Zároveň na farmě na vlastní oči uvidíte, kolik náročné práce skutečně stojí za jedním vaším ranním šálkem.

Pokud se na farmu chcete dostat, ideálně dopředu kontaktujte Nine One Coffee. Na farmě se dá i přespat a je to zážitek, který mě dost láká.

Případně se můžete zkusit domluvit přímo v jejich kavárně v Chiang Mai. Nebo to risknout a rovnou přijet do jejich druhé kavárny nedaleko farmy, najdete ji hned na silnici 118 z Chiang Mai do Chiang Rai.

Největší šanci máte těsně před začátkem sklizně, což bývá v první polovině prosince.

Další místo, kam se dá domluvit exkurze, je jedna z farem Akha Ama.

V horách severního Thajska ale obecně přibývají takzvané farm stays – ubytování přímo na farmě, kde vás rádi seznámí se vším, co pěstují. Některé z nich jsou i farmy s kávou, hledejte ideálně přímo na Google Maps.

Kurzy vaření

Za mě skvělý způsob, jak lépe poznat a pochopit nejen thajskou kuchyni, ale i kulturu a mentalitu. Kurzů v Chiang Mai a okolí funguje víc, najdete je třeba na GetYourGuide.

Objednejte si lekci vaření s místními

Kromě samotného vaření vás většinou čeká i návštěva místního trhu, kde ochutnáte a nakoupíte čerstvé ingredience. Zároveň se dozvíte, které suroviny jde případně nahradit evropskou alternativou.

Pokud chcete kurzu věnovat větší část dne, vyberte ideálně některý z těch, které se konají přímo na farmě. Uvidíte třeba ananasy, které rostou úplně jinak, než si většina z nás představuje.

Trhy

Naprostá většina thajských trhů má tu výhodu, že kombinuje nakupování s jídlem. Jen vás někde čeká víc jídla a jinde víc oblečení, šperků, suvenýrů, kufrů, květin, batohů, plyšáků nebo třeba rýžovarů.

Trhů v Chiang Mai a blízkém okolí najdete desítky, vybírám proto jen pár nejznámějších a mých oblíbených.

 • Chang Phuak Gate Night Market
  • Malý noční trh jen s jídlem, hned u severní brány starého města. Jeden z těch, kam vždycky rád vezmu někoho na večeři.
 • Chiang Mai Gate Market
  • Krytá tržnice u jižní brány starého města. Nejvíc je v ní street foodu, koupíte tu ale i čerstvé ovoce a zeleninu a nějaké oblečení.
 • Rincome night market
  • Noční trh za Maya Shopping Mall, vhodný na večeři před tím, než si s pivkem sednete na střechu Maya.
 • Chiang Mai University Night Market
  • Velký noční trh naproti univerzitě – hlavně s jídlem, ale nejen tím.
 • Mueang Mai Market
  • Jeden z tradičnějších krytých trhů především s potravinami včetně masa a ryb.
 • Warorot Market (Kad Luang)
  • Velká třípatrová tržnice s oblečením, ovocem, zeleninou, street foodem i produkty pro domácnost.
 • Chiang Mai Night Bazaar
  • Známý noční trh, za mě už příliš turistický. Ne tolik, jako Sunday Walking Street Market v historickém centru, rozhodně ale máte na výběr lepší místa.
Trh u Tha Phae Gate, Chiang Mai

Trh u Tha Phae Gate

Nakupování

Pro milovníky nakupování asi nebude Chiang Mai takový ráj jako Bangkok nebo Singapur, i tak si tu ale určitě přijdete na své.

 • Maya Shopping Mall
  • Nejznámější a nejlépe dostupný moderní obchodní dům na křižovatce Nimmanahaeminda Road a Suthep Road, necelý kilometr od historického centra. Nabízí mix mezinárodních a thajských značek, skvělý food court, užitečný supermarket Rimping se „západní“ nabídkou a střechu s výhledem a fajn bary.
 • Nimmanahaeminda Road
  • Hned naproti Maya najdete jednu z nejvíc „hip“ oblastí celého města. Už jsem ji zmiňoval v rámci jídla, zároveň ale jak přímo u hlavní silnice, tak i v postranních uličkách každý rok vznikají nové a nové obchody, obchůdečky a prostory pro malé stánky. Primárně pro čínské, korejské a thajské turisty, což vůbec neznamená, že si v nich nevyberete i vy.
 • Central Plaza Chiang Mai Airport Mall
  • Další velké obchodní centrum, tentokrát kousek od letiště. Najdete v něm více malých lokálních obchodů a méně mezinárodních značek než v Maya.
 • Central Chiang Mai
  • Velký obchodní dům úplně na druhé straně, než je letiště – konkrétně na odbočce z městského okruhu na Chiang Rai. Najdete v něm mix větších obchodů a zavedených značek s různými malými obchůdky a stánky, včetně food courtu.
 • Historické centrum
  • Nakupovat samozřejmě můžete i mezi návštěvami jednotlivých chrámů. Různých obchůdků najdete v centru nespočet.

Thajské masáže, spa & wellness

Jestli se chcete nechat opečovávat, relaxovat, nabrat síly nebo se nechat zrasit (jen v dobrém) při pořádné thajské masáži, jste tu správně.

V Chiang Mai si můžete vybrat z mnoha masážních salonů, ale i wellness & spa hotelů a resortů. Ve většině z nich nemusíte bydlet, abyste mohli – samozřejmě za poplatek – využít jejich spa.

Některé z resortů neleží přímo ve městě, cesta za nimi se ale dost vyplatí. Tady přidávám pár konkrétních tipů:

 • Fah Lanna Spa
  • Jedno z nejlepších spa s thajskými masážemi v Chiang Mai. Specializuje se jak na tradiční thajskou masáž, tak olejové masáže, reflexní masáže nohou a různé další wellness balíčky.
 • Women’s Massage Center by Ex-Prisoners
  • Několik masážních salonů, kde vás za přijatelné ceny budou masírovat bývalé vězeňkyně, které dostaly odbornou přípravu a práci jako formu rehabilitace. Podpoříte tak dobrou věc, kvalita masáží navíc patří mezi ty lepší.
 • Zira Spa
  • Jedno z nejlépe hodnocených spa ve městě. Kombinuje tradiční thajskou masáž s moderními wellness postupy jako aromaterapie, lávové kameny a terapeutické masáže.
 • Cheeva Spa
  • Další skvělá volba pro ty, kteří hledají luxusní spa zážitek.
 • Siripanna Villa Resort & Spa
  • Jeden z větších spa resortů s profesionálním servisem a příjemným prostředím za stále velmi přijatelnou cenu.
 • Veranda High Resort Chiang Mai – MGallery
  • Velmi pěkný resort na úpatí Doi Suthep, cenově už v hladině přes 200 € (5000 Kč) za noc, na romantický víkend však jako dělaný.
 • Four Seasons Resort
  • Nádherný 5* hotel s výhledy na džungli a rýžová pole, s bazénem a organickým spa. Ceny začínají na 750 € (necelých 20 000 Kč) za noc, třeba ale letíte za příležitostí, kdy si takový luxus zasloužíte.

Kam na drink v Chiang Mai

Chiang Mai jako studentské i turistické město samozřejmě žije i večer. Ať už v centru a u řeky, tak samozřejmě na Nimman a poblíž univerzity. Nemám přitom na mysli jen barové popíjení. Na spoustě míst hraje živá hudba – někdy hodně dobrá. Jinde si můžete zažít nespoutané asijské karaoke nebo extra hlasité disco.

Sám bary a večerní párty moc nevyhledávám, většinou jsem s kamarády sedával před barem Manung, který ale bohužel zavřeli. Druhý můj oblíbenec je teď přístupný už jen pro hosty hotelu, ke kterému patří.

Z osobní zkušenosti proto doporučím jen večerní posezení s výhledem na střeše obchodního domu Maya, barů tam máte na výběr několik.

Sesbíral jsem ale tipy několika kamarádů, hlavně na bary s dobrou živou hudbou a slušnými drinky:

Připravte se na relativně vysoké ceny, hlavně u zahraničního alkoholu a vína. Thajci mají na alkohol jak vysokou daň, tak importní clo.

Svátky a události

Krom jarního svátku Songkran jsem měl to štěstí zažít v Chiang Mai všechny hlavní svátky. A rozhodně si to rád zopakuji.

Svátek Loi Krathong, Chiang Mai, severní Thajsko

Svátek Loi Krathong na řece Ping

Svátky Loi Krathong a Yi Peng

Loi Krathong a Yi Peng jsou dva související, ale odlišné svátky. Konají se kolem 11. úplňku v roce, tedy většinou v první polovině listopadu.

Během svátku Loi Krathong lidé pouštějí na vodu malé lodičky z banánových listů, známé jako „krathongy“, ozdobené květinami, svíčkami a doplněné několika menšími bankovkami. Tento rituál symbolizuje odplavení smůly a negativní energie.

Yi Peng, charakteristický pro severní Thajsko, je známý pouštěním tisíců velkých lampionů. V Chiang Mai se pouštějí většinou od řeky Ping, krásně vidět jsou ale z téměř jakéhokoli vyvýšeného místa ve městě – třeba ze střechy Maya Shopping Mall.

Svátek Yi Peng, Chiang Mai, severní Thajsko

Svátek Yi Peng

Svátek Songkran

Thajský nový rok, který se slaví v dubnu, je jedním z největších festivalů v celém Thajsku. V Chiang Mai se slaví velkolepě, s mnoha dny plnými vodních bitev, kdy se lidé vzájemně polévají vodou jako symbol očištění a přivítání nového roku. Konají se také tradiční ceremonie v chrámech, průvody a kulturní představení.

Čínský nový rok

Sice nejde o thajský svátek, ale jako v celé jihovýchodní Asii, i v Chiang Mai najdete početnou čínskou menšinu, která v únoru čínský nový rok slaví. A stejně jako všude na světě ho slaví velmi pompézně a hlasitě.

Ulice se zaplní červenými lucernami, zvuky petard, ohňostrojů a tradiční čínské hudby. Určitě doporučuji zúčastnit se hlavního průvodu, kde uvidíte dračí a lví tance, další kulturní představení a pak se přejíte skvělého jídla z pouličních stánků.

Kde bydlet v Chiang Mai

Pokud plánujete mít celou dobu návštěvy k dispozici skútr, je skoro jedno, kde se ubytujete. Pro krátkou návštěvu ale nejvíc doporučuji staré město, případně oblast Nimman a oblast kolem řeky Ping. U delší návštěvy už hodně záleží na vašich preferencích.

Bydlení v historickém centru Chiang Mai

V centru najdete nejvíc rodinných guesthousů, často za překvapivě přívětivé ceny. Zase v nich ale nečekejte žádný extra luxus. Samozřejmě i v centru najdete velmi pěkné hotely.

Tipy na ubytování:

 • THEE Kashatharn
  • Krásný hotel za přívětivé ceny. Ještě lepších cen dosáhnete, pokud pokoj zarezervujete přímo přes jejich webové stránky, kde vás také čeká sleva za delší pobyty (od tří nocí výše).
 • Sylvis Hostel Chiangmai
  • Stylový hostel, který nabízí vše, co na cestách přijde vhod – rychlý internet, prádelnu i parkování zdarma. V noci to tu ale žije, takže pokud máte rádi svůj klid a lehký spánek, raději se poohlédněte po klidnějším ubytování.
 • All in 1 Guesthouse
  • Jednoduché, ale dostačující ubytování za lidové ceny přímo v srdci města.
 • Rendezvous Classic House SHA Extra Plus
  • Stylové ubytování s bazénem, nádhernou zahradou, parkováním zdarma, když se vám na cestách zasteskne po troše luxusu.
 • Love CNX Guesthouse
  • Velmi levný, ale čistý guesthouse, který disponuje plně vybavenou kuchyní.

Bydlení na Nimman a u univerzity

Nejvíc hip část města už několikrát zazněla. Všechny delší pronájmy jsem hledal rovnou tady, oblast mám nejraději. Zdaleka ale není vhodná pro každého.

Hledejte spíš apartmány než hotely.

Výhody:

 • Spousta nejlepšího jídla, kávy i drinků na dosah ruky.
 • Skvělá dostupnost na Doi Suthep.
 • Skoro všude se domluvíte anglicky.
 • Míchají se zde turisté, digitální nomádi, důchodci hlavně z Japonska, Německa a Austrálie a thajští studenti.

Nevýhody:

 • Přímo nad hlavou máte vzletovou dráhu letadel. V noci sice mají pár hodin pauzu, ale pokud jste citliví na hluk, raději hledejte bydlení jinde. O něco lepší je to v uličkách blíž k centru.
 • Ceny jsou obecně vyšší než v jiných částech, hlavně pro krátkodobé pronájmy.

Tipy na ubytování:

 • The Nimmana
  • Jeden z nových apartmánových komplexů s bazénem. Několik apartmánů najdete jak na Bookingu, tak Airbnb.
 • Nimman & Me
  • Další celkem nový apartmánový komplex, oficiálně nabízejí i měsíční pronájmy (většina apartmánů začíná na třech měsících). Kratší opět občas najdete na Bookingu nebo Airbnb.
 • Chomdoi House Hotel
  • Velmi levná, i když vlastně dostačující varianta. Od týdenních pronájmů se dá domluvit sleva, na měsíc už hodně slušná. Stačí napsat e-mail.
 • Cochet de Nimman
  • Bungalovy obklopené zelení, přitom v podstatě hned naproti Maya Shopping Mall, za pěkné ceny.
 • Nimman Forest Hostel
  • Levný a přitom krásný, moderní a čistý hostel. Jen se připravte, že pravděpodobně bude plný Číňanů a Korejců.

Další části Chiang Mai

Čím dál oblíbenější je i čtvrť Santitham na sever a severozápad od starého města. Spoustu pěkných ubytování najdete i ve čtvrti Suthep mezi univerzitou a Wat Umong. Případně mezi starým městem a železničním nádražím – ať už přímo kolem řeky Ping, nebo v okolních ulicích.

Bydlení v přírodě

Spoustu krásného bydlení – a mnohdy za až překvapivě nízké ceny – najdete po celém obvodu národního parku Doi Suthep. Vybrat si přitom můžete mezi luxusními resorty, vilami s bazénem, penzionky, bungalovy i kempy.

Pro cesty do centra Chiang Mai sice budete potřebovat vlastní dopravu, zároveň ale budete bydlet mimo ruch města, s krásnou přírodou na dosah ruky. Navíc se na výletech do některých směrů výrazně rychleji vymotáte z městské dopravy.

Tipy na ubytování:

 • Vanilla hill (hill lodge)
  • Za toto luxusní ubytování v korunách stromů sice připlatíte, ale výhledy, které se vám naskytnou hned ráno po probuzení, opravdu stojí za to.
 • Proud Phu Fah Hip & Green Resort
  • Tento resort je perfektní útočiště pro ty, kteří hledají poklidné a luxusní ubytování uprostřed ničeho. Na výběr máte z několika vil, které se liší úrovní nabízených služeb.
 • Bulunburi Resort
  • Cenově dostupný resort, který nabízí poklidné ubytování v barevných chatičkách obklopených rýžovými políčky.

Chiang Mai, severní Thajsko

Jednodenní výlety v okolí Chiang Mai

Chiang Mai je dokonalým výchozím bodem pro objevování. Jednodenních výletů bych pro vás vymyslel klidně desítky. Ať už za konkrétním cílem, nebo jen tak brázdit luxusní silnice na motorce – nebo klidně autem. Tady je pár těch nejlepších.

Stúpy pod vrcholem Doi Inthanon výlet z Chiang Mai na motorce

Stúpy pod vrcholem nejvyšší hory Thajska Doi Inthanon

Doi Inthanon – nejvyšší hora Thajska

Jestli byste měli z Chiang Mai vyrazit jen na jeden delší výlet, vyberte vrchol nejvyšší hory Thajska a stejnojmenný národní park. Podíváte se do výšky 2565 metrů nad mořem, přitom zhruba do 2500 metrů vede pohodlná silnice.

Kus pod vrcholem uvidíte dvě stúpy (pagody) postavené na počest thajského krále a královny, které jsou obklopené nádhernými zahradami a nabízejí nezapomenutelné výhledy.

Moje nejoblíbenější je krátká stezka Ang Ka Luang Nature Trail skrz horský mlžný prales, ke které jen seběhnete z parkoviště pod vrcholem a projdete ji zhruba za půl hodiny. Budete si na ní připadat jak ve Fangornu – entském lese z Pána prstenů.

Mlžný prales na Doi Inthanon severní Thajsko

Mlžný prales na Doi Inthanon

Případně si projděte asi dvouhodinový Kew Mae Pan nature trail, který začíná hned nad pagodami a dovede vás k dalším krásným výhledům.

Připravte se, že v celém národním parku může být dost zima a někdy hodně odlišné počasí od Chiang Mai. V zimě teploty klesají až k pěti stupňům. Zároveň tu ale můžete zažít krásnou inverzi.

Přímo v národním parku lze i přespat. Najdete v něm několik vybavených kempů, glamping i pár bungalovů.

Stejně jako na Doi Suthep můžete i na Doi Inthanon podniknout různé jednodenní i vícedenní treky, a jestli máte čas a milujete hory podobně jako já, velmi doporučuji alespoň na jeden vyrazit.

Jak se dostat na Doi Inthanon

Národní park leží asi 90 km od Chiang Mai a cesta trvá mezi jednou a dvěma hodinami. Nejvíc závisí na tom, jak rychle se vymotáte z města a jak rychlí budete v zatáčkách.

Podobně jako u cesty na Doi Suthep máte několik možností. Nejčastěji lidi vyrazí s organizovanou tour v klimatizované dodávce, rezervovat si ji můžete online na GetYourGuide.

Případně se poptejte na recepci ubytování nebo v libovolné turistické kanceláři. Každý den jich z Chiang Mai vyrážejí desítky. Jen pozor na víkendy: může být plno.

Objednejte si tour s průvodcem

Druhá – za mě ideální – možnost je půjčit si motorku, skútr, případně auto. Zatáčky po cestě skrz národní park patří k nejlepším, které jsem kdy projel. Zároveň se dostanete na místa, kam vás organizované tours nevezmou, to platí i pro většinu nejhezčích vodopádů.

Obrovskou výhodu si můžete užít i u pagod – máte šanci přijet před všemi tours nebo odjíždět po nich. Už někdy kolem půl páté odpoledne všichni naskáčou do dodávek, aby stihli večeři na ubytování. Vy tak máte ty nejlepší výhledy skoro jen pro sebe.

Třetí a většinou nejlevnější možnost je využít žlutý krytý pick-up songthaew, který ale kvůli vzdálenosti a nepohodlí nedoporučuji.

Vstupné do národního parku Doi Inthanon:

 • Dospělí: 300 THB.
 • Děti: 150 THB.
 • Auta: 30 THB.
 • Motorky: 20 THB.

Vstupné platíte přímo u brány národního parku.

Nejkrásnější vodopády

Většina tours zastaví u vodopádu Mae Klang na samém okraji národního parku. Případně o kus dál u vodopádu Wachirathan kousek vedle hlavní silnice. Stojí za to se na ně podívat, to ano, jenže dál uvnitř parku na vás čekají mnohem hezčí. Navíc mnohdy úplně bez lidí.

 • Mae Ya
  • Jeden z největších a určitě nejkrásnějších vodopádů v Thajsku, udává se výška 280 metrů.
 • Mae Pan
  • Pro mě asi nejhezčí vodopád celého parku. Možná i proto, že ho díky poloze mimo hlavní silnici a nutnosti pořádně se k němu projít můžete mít i v hlavní sezoně sami pro sebe a vykoupat se v něm.
 • Siriphum
  • Majestátní vodopád v prudkém kopci porostlém džunglí. Uvidíte ho už z dálky.

Scénický okruh přes Samoeng

Krásný okruh kolem Doi Suthep, který vás během chvilky vezme z města do krásné přírody a ke spoustě božích výhledů. Vyrazte na skútru nebo motorce, případně na kole.

Zastavte se u vodopádu Mae Sa, v menší krasové jeskyni Ma Sap, na oběd v některé z místních vývařoven v městečku Samoeng a na kávu třeba v Cypress Lanes.

Jeskyně Mae Sa, výlet z Chiang Mai, severní Thajsko

Jeskyně Mae Sa

Chiang Dao

Za mě jedno z nejhezčích míst v celém Thajsku a rozhodně nejhezčí hora. Rád se sem vracím, klidně i na úplně stejná místa.

Nejznámější je zdejší jeskynní chrám Wat Tham ve velké krasové jeskyni s krápníky. O něco výš na úpatí hory navštivte i skalní chrám Wat Tham Pha Plong se svatyní v menší jeskyni a s krásnými výhledy. Jen se připravte na pořádnou nálož schodů.

Sám se už roky snažím rozhoupat k tomu, abych vyšlápl až na vrchol Doi Chiang Dao ve výšce 2175 metrů. Ideálně na západ i východ slunce – kus pod vrcholem se dá totiž přenocovat v kempu. Jen bohužel (na rozdíl od spousty jiných thajských kempů) potřebujete vlastní stan a vybavení.

Chiang Dao, výlet z Chiang Mai

Horský masiv Doi Chiang Dao

Samotné město má velmi pohodovou atmosféru a klidně se tu můžete na den nebo dva ubytovat. Zastavte se na skvělou kávu do Hoklhong Cafe, vyrazte na procházku mezi rýžová políčka s výhledem na horu a smočte nohy v horkých pramenech.

Jak se do Chiang Dao dostat?

Každou hodinu sem z Chiang Mai jezdí celkem moderní veřejný autobus. Vyjíždí z Chiang Mai Bus Terminal 1 (Chang Phueak Bus Terminal), cesta trvá 1,5 až 2 hodiny a stojí kolem 50 THB. Lístek koupíte přímo v autobusu.

Další možnost je samozřejmě cesta autem nebo na skútru, případně v rámci organizované tour.

Mae Kampong

Krásná turistická vesnice hluboko v džungli v horách na západ od Chiang Mai. Turistická v tomto případě ale znamená spíš pozitivum – hlavně proto, že jde primárně o thajské turisty.

Vyrazte ke zdejšímu vodopádu a na vrchol Kew Fin s výhledem na další a další hory.

Thep Sadet

Oblast v horách kousek severně od Mae Kampong. Najdete tu několik zipline skrz džungli a další adrenalinové zážitky. A také skvělou kávu, v okolí totiž leží několik kávových farem. Zastavte se třeba v The First Valley – Coffee Academy.

Případně vyrazte na delší trek do hor, třeba na Doi Lanka Noi Trail, cesta je dobře vidět na Mapy.cz.

Pokud kolem Chiang Mai jezdíte na motorce nebo skútru, do Thep Sadet určitě vyrazte. Silnice 1252 a 4063, přes které si uděláte pohodový jednodenní okruh, patří mezi nejlepší, které jsem v bližším okolí města projel.

Další tipy, kam v okolí Chiang Mai vyrazit

Nechci vás úplně zahltit, proto už přidávám jen výběr zajímavých míst a aktivit v bodech. Víc informací k nim najdete v Google Maps, případně se ptejte v turistických kancelářích. Pro dopravu skoro na všechna dál zmíněná místa budete potřebovat auto, skútr nebo motorku.

Vodní parky a zábavní parky

Příroda a národní parky

 • Doi Khun Tan
  Jeden z větších horských parků s rozlehlou džunglí a vodopády. Vede skrz něj železniční trať do Bangkoku.
 • Pha Singh Leaw
  Malý park se specifickými pískovcovými přírodními útvary.
 • Phachor (národní park Mae Wang)
  Podobně zvláštní pískovcové útvary.
 • Golf
  • Pokud jste milovníci tohoto sportu, v okolí Chiang Mai najdete několik větších golfových hřišť.
 • Botanická zahrada královny Sirikit
  • Rozlehlá a krásně upravená zahrada se skleníky.
 • Siam Insect Zoo
  • Malé muzeum s preparovaným i živým exotickým hmyzem, motýly a plazy.

Co raději vynechat

Bohužel musím zmínit i několik míst, na která sice ve starém městě láká reklama na každém rohu, ale důrazně doporučuji na ně nejezdit. Hlavně z etických důvodů.

Tiger Kingdom

Centrum, které láká na to, že se můžete pomazlit s tygrem a udělat si u toho fotku. Dokonce i s bílým tygrem. Nebo lvem. Aby zvířata takto spolupracovala a neroztrhala vás na kusy, musejí být nadopovaná léky, které je zklidní a úplně otupí. Navíc žijí v dost nevyhovujících podmínkách.

Karen Long Neck Village – vesnice žen s dlouhými krky

Doslova lidská zoo. Vesnic s etnikem Karen, kde si ženy na krk postupně navlékají zlaté kruhy a tak krk prodlužují, najdete v severním Thajsku několik. Jde o uprchlíky z Barmy, kteří nemohou v Thajsku běžně pracovat, proto nabízejí své řemeslné výrobky a služby turistům. Potud asi v pořádku.

U těch nejsnáz dostupných vesnic – jedna je hned vedle Tiger Kingdom u Chiang Mai – to bohužel celé funguje dost smutně. Jejich etničtí obyvatelé stále žijí ve velmi špatných podmínkách a na turismu bohatnou hlavně ti, kteří turisty do vesnice vozí.

Pokud chcete toto etnikum poznat etičtěji a víc zblízka, hledejte vesnice hluboko v horách, kde vás za menší poplatek rádi nechají u sebe přespat. Právě to, že ve vesnici chvíli zůstanete, najíte se, přespíte, je pro skutečnou podporu místních naprosto zásadní.

Možnost zůstat v etnických vesnicích s místními nabízí například Thailand Hilltribe Holidays.

Kam na slony v okolí Chiang Mai

Zážitek se slony patří mezi ty, které byste v Thajsku neměli vynechat. Jen si můžete vybrat zážitek se slony a… utrpení pro slony. Po celém severním Thajsku bohužel stále najdete dost míst, která nabízejí projížďku na slonech. Často se přitom schovávají za pozlátko „záchranné stanice“ a další rádoby dobročinné účely. Nenechte se nachytat, je to prachsprostý byznys, který slonům velmi, velmi ubližuje.

U „záchranných stanic“ a „ekocenter“, kde sice projížďky nenabízejí, ale stále jsou provozované čistě za účelem zisku z turismu, už je to o něco složitější. Doporučuji si k tématu přečíst víc, třeba na blogu kamarádky Ivany Grešlíkové.

Sloni v Chiang Mai, severní Thajsko

Většinu nejlepších záchranných stanic najdete o něco dál od města – už jen proto, že pro slony potřebují dost prostoru. Několik jich leží zhruba hodinu jízdy daleko, některé jsou ještě dál. Rezervaci v nich je potřeba udělat mnohdy i několik týdnů dopředu. Případně se můžete přihlásit jako dobrovolník a zůstat se slony klidně měsíc.

Doporučená etická centra se slony:

 • Elephant Nature Park
 • Elephant Freedom Project
 • Into The Wild Elephant Camp
 • Happy Elephant Home
 • BEES – Burm & Emily’s Elephant Sanctuary

Kam dál v severním Thajsku?

Chystáte se věnovat regionu více času? Dobrá volba.

Postupně pro vás připravujeme podrobné průvodce i pro další oblíbené destinace a chystáme také tipy na nádherná místa, kterým se zahraniční turismus zatím vyhýbá.

 • Pai
 • Chiang Rai
 • Mae Hong Son
 • Další výlety v severním Thajsku

Hledáte víc praktických tipů k cestování po Thajsku bez cestovky? Vše důležité najdete v těchto dvou článcích:

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled