Thajsko je nádherná země, kde můžete cestovat dlouhé měsíce a pořád objevovat něco nového. Většina lidí si představí tropické pláže na jihu, možná Bangkok a Chiang Mai. V Thajsku vás ale čekají i nádherné hory, pralesy, nespočet národních parků, památky, osobitá města, extra milí lidé a nekonečné množství skvělého jídla.

Tento článek patří do vícedílné série. Pro obecné praktické tipy pro celé Thajsko jděte do prvního dílu: THAJSKO: podrobný praktický průvodce pro cestování na vlastní pěst

Pro tipy na jednotlivá města, destinace a zajímavá místa jděte na samostatné průvodce.

Jestli se chystáte do Thajska na vlastní pěst, udělejte si čas i na objevování severu země. Dost času.

Chiang Dao, výlet z Chiang Mai

Jedna z nádherných hor, Chiang Dao

Dohromady jsem v Thajsku strávil více než rok, z toho většinu právě na severu země. Najezdil jsem tu přes 20 tisíc kilometrů na motorce – od dálnic po rozbahněné cesty skrz džungli.

Viděl jsem nezapomenutelné západy slunce z vrcholů hor, prozkoumával obrovské jeskyně, fotil v odříznutých etnických vesnicích, spal v kempech v národních parcích, bavil se s mnoha mnichy, vařil vajíčka v termálních pramenech, vypil spoustu skvělé kávy a zažil několik divokých párty s místními.

Wat Phan Tao při svátku Yi Peng, Chiang Mai

Chiang Mai – Wat Phan Tao při svátku Yi Peng

Přitom jsem pořád neviděl všechno, co bych chtěl.

V tomto článku tak najdete praktické zkušenosti i triky konkrétně k severnímu Thajsku. V průvodcích k jednotlivým oblastem pak hlavně spoustu doporučení na místa, kam se podívat, a co v severním Thajsku zažít.

Stúpy pod vrcholem Doi Inthanon výlet z Chiang Mai na motorce

Stúpy pod vrcholem nejvyšší hory Thajska Doi Inthanon

Proč vyrazit na sever Thajska

Důvodů, proč navštívit severní Thajsko, může být spousta. Skoro každý si tu přijde na své, chybí snad jen moře. Na co se tedy těšit?

  • Rozlehlé hory s výškami přes 2500 metrů,
  • zhruba 60 národních parků, většinou s tropickou džunglí nebo sezonními tropickými lesy,
  • stovky vodopádů, ten největší přitom padá v kaskádách z výšky přes 250 metrů,
  • unikátní kulturu a historii, velmi odlišnou od jihu Thajska,
  • nespočet chrámů, často několik stovek let starých,
  • jídlo, které si zamilujete,
  • velmi milé a přátelské lidi,
  • horké prameny,
  • vesnice různých etnických minorit, mimo jiné Akha, Hmongů, Karen nebo Lisu.

Praktické tipy

Vše důležité o cestě do Thajska na vlastní pěst jsem rozepsal v prvním dílu průvodce. Sem proto sdílím už jen tipy, které se týkají specificky severu země a města Chiang Mai.

Kdy vyrazit na sever Thajska

Nejlepší sezona je od listopadu zhruba do poloviny března. Čeká vás po většinu času příjemných 22–28 stupňů s občasným deštíkem, který pročistí vzduch. Od února už na severu neprší skoro vůbec, je také ale největší sucho a příroda není tak zelená.

Jen pozor – počasí v Chiang Mai a v horách se může hodně lišit. I v Chiang Mai může být v zimě v noci kolem deseti stupňů nad nulou, v horách jsem ale párkrát zažil pět stupňů přes den. Nezapomeňte na teplé oblečení.

Prosincové „moře mraků” u Chiang Rai. A také řádná ranní zima

Prosincové „moře mraků” u Chiang Rai. A také řádná ranní zima

Někdy v první půlce března se nejen začíná oteplovat k už ne tak příjemným 30–35 stupňům, ale také v sousední Barmě začínají vypalovat pole. Vítr bohužel kouř přináší nad Thajsko a vzduch je nepříjemné a nezdravé dýchat. Některé roky je to lepší, některé horší. Takzvaná burning season může někdy začít už ve druhé polovině února.

V dubnu a květnu už je extra horko a návštěvu nedoporučuji, jeďte raději třeba do Vietnamu, kde je tou dobou počasí naopak skoro ideální.

Zhruba od poloviny května opět přibývá deště a začíná se trochu ochlazovat. Nejvíc prší v srpnu a září. Většinou při tom čekejte pořádné monzunové lijáky, které trvají hodinu až několik hodin denně. Což ovšem znamená, že po zbytek dne můžete v klidu objevovat. Příroda je krásně zelená, vodopády nejvíc vodopádové a turistů minimum.

Mlžný prales na Doi Inthanon severní Thajsko

Mlžný prales na Doi Inthanon

Jak se dostat na sever Thajska

Do Chiang Mai létá i čím dál víc mezinárodních letů, můžete proto s jedním přestupem doletět přímo tam. Z Prahy nebo Vídně mimo jiné s Qatar Airways s přestupem v Dauhá, China Airways s přestupem v Taipei nebo Korean Air s přestupem v Soulu.

Zároveň si můžete například s Eva Air, Austrian nebo Emirates koupit let sice s přestupem v Bangkoku, ale na jedné letence až do Chiang Mai nebo Chiang Rai díky codeshare partnerství.

Znamená to, že máte garantovaný přípoj, zavazadla vám odbaví až do cílové destinace a u některých aerolinek budete dokonce vstupní pasovou kontrolou do Thajska procházet až v cílové destinaci.

Z Bangkoku se na sever nejlépe dostanete dvěma způsoby. Letecky, nebo nočním vlakem. Do mnoha míst jezdí i pohodlné dálkové autobusy, počítejte ale s cestou dlouhou přes deset hodin.

Od moře také můžete využít přímé vnitrostátní lety, létá se například z Phuketu do Chiang Mai nebo Chiang Rai a z Ko Samui nebo Krabi do Chiang Mai.

AirAsia Chiang Mai letiště Thajsko

Aerolinka AirAsia do Chiang Mai létá jak z jiných thajských letišť, tak z okolních zemí

Letecky z Bangkoku do Chiang Mai

Spojení Chiang Mai a Bangkoku je jedním z nejfrekventovanějších na světě. Létá se přitom z obou bangkokských letišť, tedy Suvarnabhumi a Don Mueang. Mimo pátek, neděli a důležité svátky není problém letenku za rozumnou cenu koupit den dopředu.

Vybrat si můžete z několika lowcost aerolinek, za sebe nejvíc doporučuji Lion Air nebo Nok Air s nejlepším poměrem cena/výkon. Obě navíc mají v ceně odbavené zavazadlo do 10, respektive 15 kg.

Zároveň ale rád létám s Bangkok Airways, kde i na tak krátkém letu dostanete na oběd nebo večeři teplé jídlo a hlavně máte na obou letištích před odletem přístup do sice skromného, ale příjemného salonku.

Vlakem z Bangkoku do Chiang Mai

Noční vlak z Bangkoku do Chiang Mai může být skvělá volba pro pomalejší cestování. Vlak je čistý, klimatizovaný a relativně nový. Dostanete i teplou večeři. Sice celkem často chytnete levnější letenku, takto ale ušetříte jednu noc v hotelu a noční vlak tak v součtu vychází cenově skoro vždy levněji.

Nejoblíbenější noční vlak číslo 9 odjíždí z Bangkoku v 18:40 a do Chiang Mai přijede ráno v 7:15. O něco pozdější vlak číslo 13 odjíždí z Bangkoku v 20:05 a do Chiang Mai přijede v 8:40.

Vlak číslo 14 se na cestu z Chiang Mai do Bangkoku vydává v 17:00, číslo 10 v 18:00. První je v Bangkoku v 6:10 ráno, druhý v 6:50. Vlaky 9 a 10 mají nejnovější vagony.

Interiér nočního vlaku z Bangkoku do Chiang Mai, Thajsko

Interiér nočního vlaku z Bangkoku do Chiang Mai

Druhou variantou je pak cesta expresním vlakem přes den. Trvá přes 10 hodin a v úseku mezi městy Phitsanulok a Chiang Mai se těšte na krásné výhledy na hory. Za mě je lepší projet si trasu na motorce, vlak má ale samozřejmě také své kouzlo.

POZOR – dálkové vlaky v Bangkoku začínají a končí na nové stanici Krung Thep Aphiwat Central Station.

Nádraží v Chiang Mai leží asi 30 minut svižné chůze od východní brány starého města. Jestli vyloženě nevyhledáváte zážitek jízdy tuk-tukem, raději si objednejte taxík přes některou z aplikací. Případně se přidejte do některého ze sdílených pick-upů, ceny po městě jsou fixně dané.

Jízdenky si určitě kupte dopředu, nejlépe online. Doporučuji portál 12Go Asia. Hlavně kdykoliv kolem thajských svátků, v pátek a neděli bývají vlaky hodně plné.

Připravte se, že klimatizace dost pravděpodobně poběží na 150 %, takže doporučuji svetr a ideálně po ruce i něco na krk.

Všechny expresní vlaky zastavují i v oblíbeném historickém městě Ayutthaya, cesta z/do Bangkoku trvá zhruba hodinu. Můžete tak vyrazit ráno z Bangkoku – libovolným lokálním vlakem – a na noční vlak na sever naskočit až v Ayutthaya. Nezapomeňte na včasnou rezervaci lůžka.

Chrám v Ayutthaya, Thajsko

Zastávku v Ayutthaya velmi doporučuji

Více informací o cestování vlakem po Thajsku najdete na webu Seat 61, konkrétně k nočním vlakům do Chiang Mai pak na webu Chiang Mai Traveller.

Na jak dlouho jet na sever Thajska

Návštěva severu Thajska se vyplatí i jen na pár dní. Jako úplné minimum doporučuji tři celé dny, ideál je alespoň týden.

Zároveň ale klidně můžete zůstat celý měsíc a objevovat, trekovat, ochutnávat nebo jezdit na motorce po nekonečných zatáčkách s nádhernými výhledy.

Řeka Kok u města Thaton

Řeka Kok u města Thaton, tady v Top Gearu stavěli most

Kde na severu Thajska bydlet

Jako logická základna se nabízí město Chiang Mai, odkud máte na výběr dostatek jednodenních výletů minimálně týden, bez problému i víc.

Já si většinou v Chiang Mai pronajmu pokoj na měsíc až tři, díky tomu jsem schopný dostat se na výrazně nižší ceny. Absolutně pak nemám problém odjet třeba i na pět nocí objevovat vzdálenější kouty hor.

Oblíbená základna hlavně pro výlety do hor je i lehce hipízácké městečko Pai, poslední roky je bohužel až moc plné pártychtivých turistů. Pro větší pohodu mnohem raději doporučím vzdálenější Mae Hong Son.

Na více dnů se vyplatí zůstat i v Chiang Rai, lehce ospalém městě nedaleko hranice s Myanmarem. Přímo se z něj nabízejí výlety k Bílému chránu a do Zlatého trojúhelníku, ale také do etnických vesnic v horách směrem do vnitrozemí, na plavbu po řece Kok nebo ke krásným horám na hranicích s Laosem.

Do Chiang Rai i Mae Hong Son můžete také doletět z Bangkoku.

Při vícedenních výletech osobně nejraději prostě sednu na motorku a bydlení najdu na místě. Mimo thajské svátky a Čínský nový rok se nestane, že byste nenašli příjemný guest house nebo malý hotel za velmi rozumnou cenu. Turistická infrastruktura je v celém regionu velmi dobře rozvinutá, hlavně díky turistům z Bangkoku a dalších bohatších částí Thajska.

Tajný tip jsou pak zdejší kempy. Hlavně v národních parcích vždy na nějaký narazíte. Skoro ve všech si pronajmete postavený stan s matrací a peřinami, nemusíte tedy vybavení vozit s sebou. Ceny jsou přitom víc než lidové. Stačí hledat na Google Maps – zadejte „campsite“ nebo „campground“.

Pro poklidných pár dní v džungli rád doporučím i různé farm stays a homestays, obzvlášť ve vesnicích různých minoritních etnik, kde zase zemi poznáte z úplně jiného úhlu.

Jak cestovat po severu Thajska

Největší svobodu a zážitky vám poskytne motorka, případně skútr. Na naprostou většinu míst vede pěkná asfaltová silnice, není třeba se bát náročného offroadu.

Láká vás pořádné motorkářské dobrodružství? Nechte se inspirovat článkem Nejlepší scénické silnice na motorku v severním Thajsku – tipy na výlety po motorkářském ráji

Podrobnější tipy k půjčení motorky nebo skútru jsem už sdílel ve článku Thajsko na vlastní pěst. Tady proto jen rychlé shrnutí:

  • Potřebujete mezinárodní řidičák a v něm razítko na A. Policii nezajímá, že v Evropě máte skútr automaticky k B-čku. Pokuty jsou naštěstí velmi malé a nechají vás řídit dál, s pojišťovnou v případě nehody by ale mohl být velký problém. Nápověda: paní na úřadě se skoro vždy dají ukecat, že k razítku na A připíšou něco jako „do 125 cc“,
  • půjčte si pořádnou helmu, obujte pevné boty a oblečte dlouhé kalhoty a bundu nebo alespoň mikinu. Kamínkem od kol kamionu nebo broukem ve 100 km/h to opravdu nechcete dostat na holou kůži. Nezapomeňte i na rukavice,
  • nejezděte po soumraku. Už jen proto, že Thajci bohužel dost často řídí pod vlivem alkoholu.
Honda CB500X v Thajsku

Ideální dopravní prostředek po severu Thajska

Mezi městy se pohodlně dopravíte i autobusem. Dálkové třeba mezi Chiang Mai a Chiang Rai jsou čisté, klimatizované a komfortní. Ty lokální občas ani jedno z toho, zas ale budete mít pořádný asijský zážitek. Počítejte s tím, že skoro vždy pojedete přes hory – tedy zatáčkami, dalšími zatáčkami… a ještě zatáčkami. Autobusy jsou určitě nejlevnější varianta.

Rychlejší, ale obvykle o to náročnější na žaludek jsou dodávky. Objednáte je většinou na recepci hotelu nebo turistických informacích a naberou i vyloží vás přímo u dveří vašeho ubytování.

Samozřejmě si můžete půjčit i auto. Řídí se vlevo, jinak ale doprava na severu Thajska není nijak extra náročná. Maximálně ranní a odpolední špička v Chiang Mai, té doporučuji se v autě vyhnout. Auto je však o dost dražší než půjčení skútru.

Celkem funguje i jízda stopem. Thajci sice koncept stopování úplně nechápou, ovšem když vidí stát cizince u silnice, většinou ochotně zastaví a pak už se nějak domluvíte. Určitě se hodí znát alespoň pár slovíček thajsky a názvy měst po cestě.

Pokud nechcete jezdit na vlastní pěst, zároveň byste ale rádi viděli zajímavá místa po cestě mezi destinacemi, vyberte si z nespočtu turistických tours. Opět vás bude čekat stříbrná dodávka a informace nejlépe zjistíte na recepci ubytování nebo v turistické kanceláři.

Objednejte si tour s průvodcem

Co určitě ochutnat

Severní Thajsko je za mě jednou z gastronomicky nejzajímavějších oblastí celého světa. Nečekejte takovou rozmanitost jako v Bangkoku, i tady vás ale čeká spousta geniálního street foodu, večerní trhy plné jídla, levné (skvělé!) vývařovny i luxusní restaurace.

Jídlo Thajsko streetfood

Pár jídel, která byste určitě měli vyzkoušet:

  • Khao Soi (ข้าวซอย)
    • klasická severothajská polévka se dvěma druhy nudlí – jedny jsou vařené a druhé křupavě smažené. Nejčastěji se jí s kuřecím masem, narazíte i na variantu s hovězím nebo krevetami,
  • Som Tum (ส้มตำ)
    • tradiční thajský zeleninový salát z nastrouhané nebo drcené zelené papáji s limetkovou šťávou, rybí omáčkou, rajčaty, arašídy a hooodně čerstvými chilli. Je skvělý, osvěžující – a když dostanete opravdu thajskou verzi, pak i extra pikantní. Jak si objednat nepálivé jídlo jsem vysvětloval v úvodním přehledu pro cestování po Thajsku,
  • Laab (ลาบ)
    • druhý salát typický pro severní Thajsko a Laos. Hlavní složkou je mleté maso – obvykle kuřecí nebo hovězí – se spoustou bylinek, limetkovou šťávou a rybí omáčkou,
  • Khao Kha Moo (ข้าวขาหมู)
    • jídlo velmi populární na trzích a ve vývařovnách, při cestách po severu Thajska jedno z mých nejoblíbenějších. Jde o perfektně dochucené vařené tučné vepřové (často koleno), které dostanete s rýží, omáčkou, vajíčkem a trochou čerstvé nebo nakládané zeleniny,
  • Kuaytiaw (ก๋วยเตี๋ยว)
    • klasický pouliční silný vývar s nudlemi. Buď s vepřovým (Moo) a vepřovými kuličkami (nemyslím pohlavní orgány), nebo s kuřecím (Gai), mungo klíčky a bylinkami. Někdy se do něj přidává sražená vepřová krev, případně se do něj krev přímo míchá – pak se mu říká Kuaytiaw Reua. Jestli vás krev neláká, stačí si ukázat, že ji nechcete,
  • Tom Kha Gai (ต้มข่าไก่)
    • svěží kokosová polévka s kuřecím masem a zeleninou,
  • Khao Niew Mamuang – mango sticky rice (ข้าวเหนียวมะม่วง)
    • slavný thajský dezert s lepkavou rýží a mangem, zalitý kokosovým mlékem,
  • Sai Krok Isan (ไส้กรอกอีสาน)
    • opečené nebo osmažené rýžové buchty plněné sezamem a cukrem.

Rozhodně ochutnejte i všemožné druhy pouličního barbecue. Objednejte si k němu jednu porci sticky rice, kupte pivo, sedněte na obrubník a jen si užívejte večerní atmosféru, ať už jste kdekoliv.

Barbecue severní Thajsko

Připravení vyrazit? Postupně se těšte na konkrétní průvodce:

Hledáte víc praktických tipů k cestování po Thajsku bez cestovky? Vše jsem pro vás sepsal do velmi podrobného článku THAJSKO: podrobný praktický průvodce pro cestování na vlastní pěst

Matouš Vinš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled