Chceš psát pro Travel Bibli?

Věříme, že každý cestovatel má své cenné know-how, které může pomoci i ostatním. Chceš se o své triky a zkušenosti podělit skrz náš blog? Super! Přiblížíme ti teď, jak u nás vydávání článků funguje, o jaká konkrétní témata máme zájem a co ti můžeme na oplátku nabídnout.

Jak napsat článek pro blog Travel Bible?

Tak u toho přesně nezačneme. Prvně si prosím blog pořádně pročti. Snažíme se být konzistentní nejen v rámci kvality, ale i stylu jednotlivých článků. Hotovo? Můžeme dál.

Jaká témata naše čtenáře zajímají?

Nepíšeme cestopisy. Blog Travel Bible přináší praktické tipy, triky a zkušenosti, které ostatním cestovatelům usnadní cestování. Nebo je inspirují zkusit něco nového. Ideálně obojí. Možných témat je tak téměř nekonečně mnoho, tady máš alespoň pár příkladů:

 • Jak ušetřit na dopravě, případně ji zjednodušit?
 • Jak ušetřit na bydlení a najít to nejlepší?
 • Tipy na zajímavé možnosti, jak financovat dlouhodobé cesty
 • Jak se připravit na expedici do velehor?
 • Praktické miniprůvodce k zemím ve stylu travelbible.cz/thajsko
 • Jak se nejlépe dostat k místním lidem a poznat jejich život?

Máš vybráno?

Napiš nám na redakce@travelbible.cz, jaké téma přesně chceš zpracovat a jaké konkrétní informace chceš ve článku lidem předat. Vyladíme společně osnovu ještě před tím, než začneš psát. Oběma stranám (a hlavně tobě) to ušetří spoustu práce.

Tak jo, pojď se vrhnout do psaní. Četl jsi poslední část Travel Bible? Tam jsme sdíleli své poznatky, jak to dělat co nejlépe. Jestli knížku nemáš, dej vědět, danou pasáž ti pošleme do mailu. Ale psst, nikomu ani muk. V rychlosti to shrneme:

 • Rozsah je u nás omezený 800 slovy. Jako minimum. Maximum je na tobě, doporučujeme se vejít do 3000 slov
 • Žádnou vatu, prosím. Praktické tipy hezky od podlahy
 • Osobní zkušenosti jako konkrétní ilustrace a dovysvětlení určitě používej
 • Na začátku shrň, o čem článek bude, co se v něm lidi dočtou
 • Na konec přidej hlavní praktický takeout, případně výzvu k akci
 • Odkazuj. Jak na další články na TB, tak jinde na webu (jen kvalitní čtivo, prosím). Klidně to může být tvůj blog
 • Rozděluj odstavce a používej mezinadpisy (h3 a h4)
 • Seznamy (jako třeba tento) jsou také super

Hotovo. Co dál?

Teď už to dílo můžeme společně dotáhnout k dokonalosti. Článek nám prosím pošli jako dokument Google a povol nám editaci (posílej raději odkaz, ne pozvánky). Někdo z nás ho projde a případně přidá komentáře, co kde doplnit, ubrat, napsat jinak…

A neboj nejsme zas až tak zlí. Jen chceme, aby byl text k užitku co nejvíce lidem. Dobrou práci rádi pochválíme :-)

Doplněno, doladěno? Článek ti ještě celý projde editorka (nebo někdy Matouš) a stylisticky ho vyšperkují a doladí. Už na něj pak jen zběžně mrkneš, jestli je vše v pohodě, pošleš fotky a hotovo. Na závěr ještě projde jazykovou korekturou a zařadí se do fronty k publikaci.

Co za to?

Kvalitní práci moc rádi odměníme. Každému autorovi náleží kupón na e-book a roční členství (můžeš klidně někoho podarovat), podle úspěšnosti článku pak i přihodíme nějaké kačky na letenky. Nebo třeba na lahvinku dobrého vína, to je jedno.

Píšeš-li svůj blog, případně fotíš, točíš videa nebo děláš cokoliv podobného, co se váže k cestování, na 100 % si na konec článku přidej krom podpisu i odkaz. Články na Travel Bibli si průměrně přečte 3 tisíce lidí (nejčtenější přečetlo přes 10 tisíc lidí) a i ostatní autoři ti potvrdí, že spousta čtenářů pak ráda přejde k tobě na web.

Články zveřejněné (byť jen částečně) ve členské sekci zaplatíme vždy. Nám čtenáři platí za přístup, takže je nanejvýš fér, abychom zaplatili my tobě.

Jdeš do toho?

Moc se těšíme na spolupráci! Napiš nám mail na redakce@travelbible.cz a vrhneme se na to :-)

Nenapadlo tě konkrétní téma, ale přesto chceš psát? Určitě dej také vědět, něco už vymyslíme.

Neděje se to často, ale vyhrazujeme si plné právo i již napsané články odmítnout. Neboj, vždycky napíšeme proč, abys měl šanci to napravit. Zároveň se občas může stát, že změníme datum publikace – termín, který ti napíšeme dopředu, ber jen jako orientační.

Pokud chceš pomoct s propagací konkrétního projektu, napiš to prosím hned. Zajímavé nápady moc rádi rozšíříme mezi lidi a dokonce jsme schopní i kvůli nim urgentně zpracovat nějaké téma. Ale nepiš nám to den před publikací, tak to nefunguje.

Slyšeli jste slovo boží cestovatelské

Reference

Hanča Šormová

Psaní mě vždycky bavilo, ale postupně jsem chtěla psát víc než jen do šuplíčku. Když jsem dostala možnost napsat pro Travel Bibli průvodce o zemích, kde jsem byla, zajásala jsem. Vždyť jak jinak mohu předat užitečné informace a dávku inspirace zvednout se a jít si plnit cestovatelské sny, než psát o tom právě na jednom z největších českých cestovatelských portálů? Tak vzhůru na cesty a nezapomeňte přibalit cestovatelskou bibli.

Články:

Magdalena Vaculciakova

Sama som novinárka na voľnej nohe, nie blogerka. Na stránke Travel Bible som však našla priestor napísať a uverejniť svoj článok, ktorý by ako cestopis v mnohých médiách neuspel pre jeho – trochu netradičnú – štruktúru. Som rada, že som mohla „poskladať“ text o ekoturistike s konkrétnymi príkladmi miest v mojej obľúbenej krajine – Indonézii. A tiež, že som mohla posunúť aktivity mojich indonézskych kamarátov k väčšiemu publiku, ktoré je okolo Travel Bible zhromaždené.

Článek: Ekoturistika a kam za ňou

Slávek Trávníček

Se čtenáři Travel Bible jsem se rád podělil o informace o krásách mé milované kavkazské země, které je snad do Gruzie přilákají a pomohou jim naplánovat její návštěvu. Mně samotnému se takové informace před návštěvou nové země vždy hodí. Zároveň mi došlo, že v Gruzii je stále spousta míst, která bych chtěl v budoucnu ještě navštívit.

Článek: Gruzie

Kateřina Matoušková

Ráda cestuji a také se o své poznatky z cest ráda dělím s ostatními. Proto jsem šťastná, že jsem měla možnost psát právě pro Travel Bibli. Není to totiž pouze kniha všech knih a webovka, kterou prostě musíte sledovat, ale i parta super lidí, kteří se rádi podělí o své znalosti a zkušenosti a se kterými je radost spolupracovat.

Články :

Veronika Tomečková

Díky psaní pro Travel Bibli jsem se mohla podělit o své cestovatelské zkušenosti ze čtyř úžasných kontinentů. Psaní mne vždycky bavilo a takto mám možnost ukázat ostatním nadšeným cestovatelům, jaké zážitky a nádhery na ně za hranicemi čekají.

Články:

Nikola Cejnarová

Travel Bibli mám ráda, protože myslím, že je nesmírně důležité motivovat lidi k cestování. Přestože se nepovažuji za zkušeného cestovatele, jsem ráda, že můžu občas přispět svojí troškou do tohoto skvělého projektu. S šéfredaktorkou Alenou je vynikající spolupráce, vytáhne z vás to nejlepší a dá vám jistotu, že článek bude stát za to.

Články: