Cestujte s Locals4Friends, poznávejte zemi s místními

11.07.2017|Kategorie: Tipy a triky|

Víte, jaký je rozdíl mezi turistou a cestovatelem? Turista čeká na svoji dovolenou, kterou si pak chce užít v co největším klidu. Obvykle zakotví v nějakém přímořském letovisku, kde si maximálně dá – společně s delegátem – nějaký výlet do okolí. Povětšinou se snaží vyvarovat kontaktu s místními. Naopak cestovatel míří do země, aby ji prozkoumal co nejvíce z pohledu místních. Vyhledává kontakt a komunikaci s nimi. Obvykle pak navštíví místa, která tištěný ani živý průvodce neprezentuje. Jednoduše řečeno – snaží se splynout s místními.

Možností, jak cestovat tzv. s místními, je celá řada. O komunitě couchsurfingu jsme už psali. Že při stopování jedete s místními a sdílíte s nimi část svého příběhu a cesty, o tom taky není pochyb. Napadlo vás někdy dělat nějakou zajímavou aktivitu s obyvateli zvolené destinace? Nemusíte je přemlouvat k činnosti, stačí vytvořit si účet na Locals4Friends (dále L4F) a najít zemi s aktivitou, která vám vyhovuje.

Co je L4F

Někdo by L4F přirovnal k couchsurfingu a jemu podobným hospitality projektům. V lecčem zde podoba je, ale přitom jde svými vizemi jinam. Jeho hlavní myšlenkou je napomoci rozkvětu cestovního ruchu, zejména pak v často opomíjených menších regionech. Kdo jiný než místní hostitelé (angličtina má pro toto pojmenování výraz local, který přesněji vystihuje význam a zároveň dal název celému projektu) nejlépe ví, co v dané lokalitě navštívit, která restaurace nabízí vyhlášenou specialitu a kde je očím cestovatelů skryto tajné místo?

Na rozdíl od zmiňovaného couchsurfingu zde nehledejte ubytování ani přespání u domorodce. Není vyloučené, že vám ho nakonec nabídnou, ale primárně je L4F o aktivitách. Registrovaní uživatelé se mohou stát místními hostiteli a nabízet svoji aktivitu. Ta může i nemusí být zpoplatněná. To je ponecháno opět na samotných uživatelích. Podrobnější informace o tom, jak celý koncept funguje a jak se stát místním hostitelem, jsou vysvětleny zde.

Zdroj: local4friends.com

Aktivita je obvykle příznačná pro danou oblast, v níž hostitel bydlí – procházka po okolí, sjíždění řeky, projížďka na harleji. Ano, i tuto aktivitu jeden z lokálů nabízí. Často očekávejte aktivitu spojenou s koníčkem nebo prací místního – projížďka na velbloudech v Maroku, masáž u profesionálního maséra apod.

Nemáte odvahu, a přesto byste chtěli být na cestách aktivní? Co vzít s sebou své vlastní koníčky a třeba si s nimi i přivydělat?

Zajímavostí na celém L4F je i fakt, že jedním ze tří průkopníků tohoto pilotního projektu je též Češka Martina Balázsová. Další dva zakladatelé pochází z Itálie – Antonio Cannelli a André Fazio. První verze webové stránky byla spuštěna v roce 2012. Veškerý provoz projektu je financován z vlastních zdrojů, tj. ani místní (nabízející aktivity), ani cestovatelé (poptávající aktivity) za využívání služby neplatí. Pouze někteří hostitelé požadují drobný poplatek na aktivitu, pokud se jedná o nějakou náročnější.

„Nestojíme o velkou koncentraci hostitelů v hlavním městě a případně několika dalších turisticky známých místech. Raději mít méně aktivit, ale zato rovnoměrně zaplněnou mapu v každém státě. Věříme, že každý kout světa má cestovatelům co nabídnout.“ Martina Balázsová o konceptu L4F.

Proč cestovat s místními:

 • Objevíte místa, která běžně nejsou v průvodcích uváděná.
 • Vyzkoušíte si aktivitu s někým, kdo vám udělá i průvodce.
 • Svého hostitele se můžete zeptat na všechno – od historie po současnou ekonomickou situaci.
 • Uvidíte, že nakonec najdete společné téma a dozvíte se o zemi víc než ze všech médií dohromady.
 • Získáte nové známé – a možná i přátele na celý život.
 • V neposlední řadě si procvičíte i cizí jazyk nebo taky neverbální komunikaci.

Podobným čistě českým projektem je Travelove. Zaměřuje se na organizování aktivit pro rodiče s dětmi ve vybraných evropských metropolích.

Jak se stát místním hostitelem

Jste odhodláni najít si aktivitu na vaší příští cestě, nebo se chcete rovnou stát místním hostitelem ve své domovině nebo v místě, kde žijete či trávíte volný čas? Pak vaším 1. krokem je registrace na portálu Locals4Friends. Využít jde i registračních údajů pro facebookový účet. Následně musíte potvrdit svůj e-mail, že skutečně existujete a nejste robot.

Počkáte na verifikaci účtu od zakladatelů a už můžete poptávat či nabízet aktivity. V hlavním menu vyberete Activities, v levém sloupci vyfiltrujete požadavky na typ aktivity, akceptovanou cenu, délku trvání pobytu a poté kontaktujete hostitele. Určitě si prohlédněte hvězdičkové hodnocení uživatele u jeho aktivit. Nezapomeňte mu ho po návratu domů taky zanechat.

Buďte důkladní u svého profilu

Při vyplňování svého profilu si dejte záležet. Také byste nechtěli strávit den s někým, koho neznáte a ani se o něm dopředu nedozvíte žádné doplňující informace. Snažte se toho o sobě říci co nejvíce. Určitě zmiňte, jaké jsou vaše oblíbené volnočasové aktivity, co vás baví, ale i čím se živíte. Nezapomeňte také nahrát nějaké aktuální fotografie z vašeho života.

Projekt je mezinárodní, vyplňujte tedy vše v angličtině. Pokud si nejste jisti správností, můžete požádat o pomoc s překladem. Díky české zakladatelce tato možnost je.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jak si připravit aktivitu

Pokud jste se kromě poptávání aktivit rozhodli být i místními hostiteli, připravte si aktivity. Nemusíte se omezovat pouze na jedinou. Právě dobře vytvořená aktivita je vaší vizitkou a začátkem příštích návštěv cestovatelů, proto si na ní dejte záležet. Než napíšeme několik tipů, jak na správně a zajímavě vytvořenou aktivitu, inspirujte se několika už vytvořenými – Stát se fotografem, Víkend v Nebrodském parku.

Aktivita se skládá ze 4 hlavních částí:

 • Název neboli titulek.
 • Samotný popis aktivity (může být neomezeně dlouhý a specifický).
 • Stanovené ceny – klidně nabízejte vaše aktivity zadarmo.
 • Fotky – určitě používejte raději vlastní fotky než z fotobanky.

Tipy na vytvoření aktivity:

 • Zamyslete se, co je typické pro vaši oblast, nebo jaký koníček byste byli ochotni sdílet s hostem.
 • Nikdy nesuďte ostatní podle sebe – vždycky se najde někdo, koho bude bavit procházka s kočárkem a nebude mít pocit nudné aktivity.
 • Při vyplňování jednotlivých sekcí buďte kreativní, snažte se toho napsat raději víc než míň.
 • Popište, co je v dané aktivitě tím magnetem – něco, co v běžném průvodci není k nalezení.
 • Buďte konkrétní – například při popisu výletu se snažte vypsat co nejpřesnější itinerář, aby host věděl, co ho čeká.
 • Aktivitě dejte atraktivní titulek, který ale zároveň nesmí být zavádějící/lživý – určitě nepište jenom Procházka v Brně, ale například Noční procházka živým centrem Brna.
 • Na závěr nezapomeňte nahrát fotky, které se vztahují k dané aktivitě – čím více jich bude, tím lépe – neváhejte svůj výlet projít a nafotit aktuální nové fotografie.

Jak společně komunikovat

Portál slouží k prvotnímu navázání kontaktu. Samotná domluva aktivity probíhá na vámi zvoleném komunikačním kanále. Využít můžete Facebook, e-mailovou korespondenci a další. Vždy si ale ujasněte, co od dané aktivity čekáte, kdy dorazíte a jak dlouho se zdržíte.

I když jsou uživatelé zakladateli ověřováni, vždy myslete na vaši bezpečnost. Jedete za někým, koho jste poznali přes internet. Snažte se na komunikačním kanálu komunikovat, jak jen to je možné – poznat se.

Až celá akce proběhne, nezapomeňte aktivitu ohodnotit. Vyplníte počet hvězdiček (čím jich dáte více, tím pozitivněji ukazujete, jak vás aktivita bavila) a nezapomeňte přidat i slovní popis (napište ho v angličtině).

Cestování s místními rozšíří obzory o dané zemi i o mentalitě místních obyvatel. Totéž můžete dávat i cizincům u nás v ČR. Rozhodně se nebojte nabídnout jakoukoliv aktivitu, kterou doma rádi děláte. Nikdy nevíte, kdy narazíte na podobně laděného člověka. Možná získáte blízké kamarády už navždy.

Hanka Šormová
Vystudovala matematiku, informatiku s ekonomií. Při studiu začala pracovat jako IT testerka nejprve ve startupu, později v americkém korporátu. V roce 2016 odcestovala pracovat na Maltu. Zde po půlroční zkušenosti v IT dala výpověď a stala se copywriterkou, markeťačkou na volné noze. Aktuálně podniká ve světě písmenek, pomáhá v redakcích a hraje si s on-line marketingem. Do toho pravidelně přispívá na svůj web Na nomádské stezce a vydává další e-book o nomádství.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 Items
Před 3 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Praha 6
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Ivo z města: Rožnov pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 6 - Suchdol
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book + 1 Item
Před 13 hodinami zakoupil(a) Kateřina z města: Hlinsko
 
Ebook + roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Renata z města: Podbřezí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Plzeň
 
VIP členství na 1 rok
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: Liberec 5
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Radovesnice I
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 1 dnem zakoupil(a) Aleš z města: Ostrava 2
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 2 dny zakoupil(a) Kryštof z města: Dobřichovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Milan z města: Hradec Králové
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 10
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Brno
 
Cestování – nejlepší životní investice
Před 2 dny zakoupil(a) Daniel z města: Hrádek
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 dny zakoupil(a) Martina z města: Ústí nad Labem