Cestujte s Locals4Friends, poznávejte zemi s místními

11.07.2017|Kategorie: Tipy a triky|

Víte, jaký je rozdíl mezi turistou a cestovatelem? Turista čeká na svoji dovolenou, kterou si pak chce užít v co největším klidu. Obvykle zakotví v nějakém přímořském letovisku, kde si maximálně dá – společně s delegátem – nějaký výlet do okolí. Povětšinou se snaží vyvarovat kontaktu s místními. Naopak cestovatel míří do země, aby ji prozkoumal co nejvíce z pohledu místních. Vyhledává kontakt a komunikaci s nimi. Obvykle pak navštíví místa, která tištěný ani živý průvodce neprezentuje. Jednoduše řečeno – snaží se splynout s místními.

Možností, jak cestovat tzv. s místními, je celá řada. O komunitě couchsurfingu jsme už psali. Že při stopování jedete s místními a sdílíte s nimi část svého příběhu a cesty, o tom taky není pochyb. Napadlo vás někdy dělat nějakou zajímavou aktivitu s obyvateli zvolené destinace? Nemusíte je přemlouvat k činnosti, stačí vytvořit si účet na Locals4Friends (dále L4F) a najít zemi s aktivitou, která vám vyhovuje.

Co je L4F

Někdo by L4F přirovnal k couchsurfingu a jemu podobným hospitality projektům. V lecčem zde podoba je, ale přitom jde svými vizemi jinam. Jeho hlavní myšlenkou je napomoci rozkvětu cestovního ruchu, zejména pak v často opomíjených menších regionech. Kdo jiný než místní hostitelé (angličtina má pro toto pojmenování výraz local, který přesněji vystihuje význam a zároveň dal název celému projektu) nejlépe ví, co v dané lokalitě navštívit, která restaurace nabízí vyhlášenou specialitu a kde je očím cestovatelů skryto tajné místo?

Na rozdíl od zmiňovaného couchsurfingu zde nehledejte ubytování ani přespání u domorodce. Není vyloučené, že vám ho nakonec nabídnou, ale primárně je L4F o aktivitách. Registrovaní uživatelé se mohou stát místními hostiteli a nabízet svoji aktivitu. Ta může i nemusí být zpoplatněná. To je ponecháno opět na samotných uživatelích. Podrobnější informace o tom, jak celý koncept funguje a jak se stát místním hostitelem, jsou vysvětleny zde.

Zdroj: local4friends.com

Aktivita je obvykle příznačná pro danou oblast, v níž hostitel bydlí – procházka po okolí, sjíždění řeky, projížďka na harleji. Ano, i tuto aktivitu jeden z lokálů nabízí. Často očekávejte aktivitu spojenou s koníčkem nebo prací místního – projížďka na velbloudech v Maroku, masáž u profesionálního maséra apod.

Nemáte odvahu, a přesto byste chtěli být na cestách aktivní? Co vzít s sebou své vlastní koníčky a třeba si s nimi i přivydělat?

Zajímavostí na celém L4F je i fakt, že jedním ze tří průkopníků tohoto pilotního projektu je též Češka Martina Balázsová. Další dva zakladatelé pochází z Itálie – Antonio Cannelli a André Fazio. První verze webové stránky byla spuštěna v roce 2012. Veškerý provoz projektu je financován z vlastních zdrojů, tj. ani místní (nabízející aktivity), ani cestovatelé (poptávající aktivity) za využívání služby neplatí. Pouze někteří hostitelé požadují drobný poplatek na aktivitu, pokud se jedná o nějakou náročnější.

„Nestojíme o velkou koncentraci hostitelů v hlavním městě a případně několika dalších turisticky známých místech. Raději mít méně aktivit, ale zato rovnoměrně zaplněnou mapu v každém státě. Věříme, že každý kout světa má cestovatelům co nabídnout.“ Martina Balázsová o konceptu L4F.

Proč cestovat s místními:

 • Objevíte místa, která běžně nejsou v průvodcích uváděná.
 • Vyzkoušíte si aktivitu s někým, kdo vám udělá i průvodce.
 • Svého hostitele se můžete zeptat na všechno – od historie po současnou ekonomickou situaci.
 • Uvidíte, že nakonec najdete společné téma a dozvíte se o zemi víc než ze všech médií dohromady.
 • Získáte nové známé – a možná i přátele na celý život.
 • V neposlední řadě si procvičíte i cizí jazyk nebo taky neverbální komunikaci.

Podobným čistě českým projektem je Travelove. Zaměřuje se na organizování aktivit pro rodiče s dětmi ve vybraných evropských metropolích.

Jak se stát místním hostitelem

Jste odhodláni najít si aktivitu na vaší příští cestě, nebo se chcete rovnou stát místním hostitelem ve své domovině nebo v místě, kde žijete či trávíte volný čas? Pak vaším 1. krokem je registrace na portálu Locals4Friends. Využít jde i registračních údajů pro facebookový účet. Následně musíte potvrdit svůj e-mail, že skutečně existujete a nejste robot.

Počkáte na verifikaci účtu od zakladatelů a už můžete poptávat či nabízet aktivity. V hlavním menu vyberete Activities, v levém sloupci vyfiltrujete požadavky na typ aktivity, akceptovanou cenu, délku trvání pobytu a poté kontaktujete hostitele. Určitě si prohlédněte hvězdičkové hodnocení uživatele u jeho aktivit. Nezapomeňte mu ho po návratu domů taky zanechat.

Buďte důkladní u svého profilu

Při vyplňování svého profilu si dejte záležet. Také byste nechtěli strávit den s někým, koho neznáte a ani se o něm dopředu nedozvíte žádné doplňující informace. Snažte se toho o sobě říci co nejvíce. Určitě zmiňte, jaké jsou vaše oblíbené volnočasové aktivity, co vás baví, ale i čím se živíte. Nezapomeňte také nahrát nějaké aktuální fotografie z vašeho života.

Projekt je mezinárodní, vyplňujte tedy vše v angličtině. Pokud si nejste jisti správností, můžete požádat o pomoc s překladem. Díky české zakladatelce tato možnost je.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jak si připravit aktivitu

Pokud jste se kromě poptávání aktivit rozhodli být i místními hostiteli, připravte si aktivity. Nemusíte se omezovat pouze na jedinou. Právě dobře vytvořená aktivita je vaší vizitkou a začátkem příštích návštěv cestovatelů, proto si na ní dejte záležet. Než napíšeme několik tipů, jak na správně a zajímavě vytvořenou aktivitu, inspirujte se několika už vytvořenými – Stát se fotografem, Víkend v Nebrodském parku.

Aktivita se skládá ze 4 hlavních částí:

 • Název neboli titulek.
 • Samotný popis aktivity (může být neomezeně dlouhý a specifický).
 • Stanovené ceny – klidně nabízejte vaše aktivity zadarmo.
 • Fotky – určitě používejte raději vlastní fotky než z fotobanky.

Tipy na vytvoření aktivity:

 • Zamyslete se, co je typické pro vaši oblast, nebo jaký koníček byste byli ochotni sdílet s hostem.
 • Nikdy nesuďte ostatní podle sebe – vždycky se najde někdo, koho bude bavit procházka s kočárkem a nebude mít pocit nudné aktivity.
 • Při vyplňování jednotlivých sekcí buďte kreativní, snažte se toho napsat raději víc než míň.
 • Popište, co je v dané aktivitě tím magnetem – něco, co v běžném průvodci není k nalezení.
 • Buďte konkrétní – například při popisu výletu se snažte vypsat co nejpřesnější itinerář, aby host věděl, co ho čeká.
 • Aktivitě dejte atraktivní titulek, který ale zároveň nesmí být zavádějící/lživý – určitě nepište jenom Procházka v Brně, ale například Noční procházka živým centrem Brna.
 • Na závěr nezapomeňte nahrát fotky, které se vztahují k dané aktivitě – čím více jich bude, tím lépe – neváhejte svůj výlet projít a nafotit aktuální nové fotografie.

Jak společně komunikovat

Portál slouží k prvotnímu navázání kontaktu. Samotná domluva aktivity probíhá na vámi zvoleném komunikačním kanále. Využít můžete Facebook, e-mailovou korespondenci a další. Vždy si ale ujasněte, co od dané aktivity čekáte, kdy dorazíte a jak dlouho se zdržíte.

I když jsou uživatelé zakladateli ověřováni, vždy myslete na vaši bezpečnost. Jedete za někým, koho jste poznali přes internet. Snažte se na komunikačním kanálu komunikovat, jak jen to je možné – poznat se.

Až celá akce proběhne, nezapomeňte aktivitu ohodnotit. Vyplníte počet hvězdiček (čím jich dáte více, tím pozitivněji ukazujete, jak vás aktivita bavila) a nezapomeňte přidat i slovní popis (napište ho v angličtině).

Cestování s místními rozšíří obzory o dané zemi i o mentalitě místních obyvatel. Totéž můžete dávat i cizincům u nás v ČR. Rozhodně se nebojte nabídnout jakoukoliv aktivitu, kterou doma rádi děláte. Nikdy nevíte, kdy narazíte na podobně laděného člověka. Možná získáte blízké kamarády už navždy.

Hanka Šormová
Vystudovala matematiku, informatiku s ekonomií. Při studiu začala pracovat jako IT testerka nejprve ve startupu, později v americkém korporátu. V roce 2016 odcestovala pracovat na Maltu. Zde po půlroční zkušenosti v IT dala výpověď a stala se copywriterkou, markeťačkou na volné noze. Aktuálně podniká ve světě písmenek, pomáhá v redakcích a hraje si s on-line marketingem. Do toho pravidelně přispívá na svůj web Na nomádské stezce a vydává další e-book o nomádství.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!