Airbnb Zážitky: Sdílejte svou vášeň a vydělejte si na cesty

03.07.2017|Kategorie: Tipy a triky|

O Airbnb hostitelství i o tom, že vám byt může skvěle vydělávat na cestování, už jsme psali. Mnozí jste namítali, že žádné místo k pronájmu nemáte. Teď ale můžete vydělávat i díky Airbnb Zážitkům. Navíc máte možnost potkávat skvělé lidi z celého světa, i když zrovna musíte trčet doma. Od léta totiž Zážitky přichází i do Prahy. Jak na ně?

Článek vznikl ve spolupráci s Airbnb a jedná se o PR text.

K čemu jsou Zážitky dobré?

Pokud na cestách nemáte příliš mnoho času, není úplně snadné poznat cizí město tak, jak bych se ho snažil vidět já – očima místních. Zpomalit, ztratit se, posedět s neznámými lidmi na kávě či v parku, objevit šarmantní zapadlé uličky, ochutnat skvělé jídlo za příznivé ceny, najít nádherné graffiti, zajít na pivo do minipivovaru…

Airbnb Zážitky jsou pro ty, kdo nemají čas ztrácet čas ztrácením se. Jednoduše – zaplatíte někomu místnímu, kdo vám ukáže to, co vás nejvíc zajímá.

Mezi Zážitky ale objevíte i spoustu věcí, které si můžete vyzkoušet a naučit se je. Například v Tokiu připravujete s místními sushi, ochutnáváte saké, vytvoříte si tradiční ikebanu, uvaříte miso či vyzkoušíte některý z tradičních bojových sportů. Však se koukněte sami.

Zážitky v Praze

Od července spustilo Airbnb své Zážitky i v Praze. Máte proto skvělou příležitost, jak cizincům ukázat to skutečně nejlepší z celého města, nebo se s nimi podělit o svoji dovednost a ukázat jim, co vás nejvíc baví. Zároveň tak potkáte fajn lidi ze světa a hlavně – máte možnost slušně si přivydělat a našetřit na další velkou cestu.

Abyste mohli poskytovat zážitky, vůbec nemusíte mít bydlení, kde lidi přes Airbnb hostíte. Mohou přespávat kdekoliv jinde, vy jim jenom ukážete to, co chtějí vidět a zažít.

Tokio jsem jako příklad nevybral náhodou. O svoje zkušenosti a tipy se totiž do článku podělil Jack Zhang, zkušený a zapálený Airbnb hostitel, u kterého jsem měl tu čest na podzim několik dní bydlet. Protože se velmi aktivně zapojuje do místní Airbnb komunity a snaží se podporovat nové hostitele, byl i jeden z prvních, kteří nabídli svůj Zážitek.

Hostit přes Airbnb jsem začal v létě 2014 a mám výborné zkušenosti s hosty z celého světa. Nabízet ale mohu jen jeden pokoj, takže když Airbnb spustilo Zážitky, bral jsem je jako příležitost poznat další úžasné lidi a ukázat jim Tokio,“ říká Jack o svém rozhodnutí.

Zážitky v Praze

Jak Zážitek připravit?

Sám jsem se rozhodl zkusit vymyslet Zážitek pro Prahu a v létě (když tu jsem) ho na Airbnb nabídnout. Protože mě čím dál víc baví česká scéna s výběrovou kávou a gastronomie obecně, chci lidem ukázat několik podniků, kam by se jinak nepodívali, nechat je nakouknout pod pokličku světa baristů a zkofeinovat je tak, že potom propaří celou noc.

Připravit Zážitek sice není úplně jednoduché, není to ale nakonec žádná věda, což potvrzuje i Jack: „Když jsem poprvé viděl stránky ostatních Zážitků, měl jsem pocit, že musím vymyslet unikátní, magický výlet. Každý hostitel nabízel jedinečný zážitek a všichni to byli úžasní lidé. 

Já žádný speciální talent ani schopnost nemám, teprve jsem dokončil univerzitu. Dlouho jsem přemýšlel, v čem jsem opravdu dobrý a co by mohlo lidi zajímat. Nakonec jsem připravil prohlídku mojí oblíbené a zároveň unikátní čtvrti Yanaka na kolech.“

Explore Nostalgic Tokyo

Jak tedy na to?

  1. Ujasněte si, co lidem můžete nabídnout a co je bude bavit. Zároveň si zkontrolujte, jestli už vás někdo nepředběhl.
  2. Připravte si alespoň hrubý nástřel programu.
  3. Vymyslete pro Zážitek co nejlákavější a nejvýstižnější název. Ideálně si v okolí řekněte o zpětnou vazbu, název je opravdu důležitý.
  4. Zamyslete se nad cenou, za kterou Zážitek nabídnete. Ještě se k tomu vrátíme.
  5. Připravte alespoň 3 úvodní fotky. Kvalitní a ve vysokém rozlišení.
  6. Nahrajte Zážitek na Airbnb.cz/host/experiences – systém vás celým procesem intuitivně provede. Nezapomeňte na popis, ze kterého hosté jasně pochopí, co mohou čekat. Neslibujte nic, co nemůžete splnit!

Pak už stačí potvrdit vložení do systému a počkat na schválení. Celkem to trvá, takže čím dřív se do toho pustíte, tím lépe.

Zároveň si určitě přečtěte informace o prohlídkách Prahy s průvodcem přímo na Airbnb. Zjistíte tam, jestli váš Zážitek nemůže být v rozporu se zákonem. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, řešte je s právníkem – Praha je v některých případech (jako například focení ze stativu na Karlově mostě) hodně drsná.

Nezapomeňte ani na daně a živnostenské oprávnění. U Airbnb je to obecně sporné a hodně záleží na tom, jak často hostíte a jak velkou část vašeho příjmu Airbnb přináší. Opět se raději poraďte s účetní, základní přehled získáte v článku na Podnikatel.cz.

Zastavme se teď ještě u několika důležitých bodů.

Program

Opravdu dobře si promyslete, co můžete lidem nabídnout. Inspirujte se přímo na Airbnb, poptat se ale můžete i zahraničních kamarádů.

Zkuste se vžít do role hostů a podle toho plánujte časové rozvržení, pauzy, občerstvení. Raději si nechte časovou rezervu, než abyste pak byli ve stresu, že nestíháte včas skončit (a končit pozdě je – pokud se na tom nedohodnete – velmi neprofesionální).

Doporučuji Zážitek alespoň jednou nanečisto vyzkoušet s kamarády, ať zvládnete vychytat ty největší mouchy. Jak už jsem zmínil, schvalování na Airbnb celkem trvá, takže na test budete mít dost času.

Ideálně s sebou vezměte někoho, kdo umí dobře fotit. Pokud to myslíte skutečně vážně, klidně si zaplaťte fotografického profíka. Kvalitní fotky udělají opravdu hodně a první testovací Zážitek je skvělá příležitost, jak je pořídit.

Jack k tomu dodává: „Ukažte hostům svůj unikátní svět. Nesmí to být jen ‚obyčejný zážitek‘. Potřebujete se odlišit – Zážitků bude na webu přibývat a vy určitě nechcete zapadnout. Buďte jiní než ostatní a dělejte to naplno.“

A ještě jedna věc – pokud v průběhu Zážitku navštívíte kavárnu či restauraci, domluvte se s provozním dopředu. Obzvlášť u větších skupinek je to naprostá nezbytnost. Když to bude potřeba, můžete si dopředu vyžádat i menu, nechat lidi vybrat jídlo a dorazit přesně v momentě, kdy se jim bude dávat na talíře.

Potěší i drobná pozornost, kterou hosty překvapíte – i to můžou řešit v podniku, kam dorazíte na oběd či kávu. Ideální je ale něco malého, co si mohou odvézt domů a bude jim to Zážitek připomínat.

Notebooks with a Soul – jeden z pražských Zážitků

Cena

Nasadit správnou cenu je umění. Dost komplikované umění, kde se hraje i o jemné detaily. U Airbnb máte naštěstí tu obrovskou výhodu, že můžete cenu průběžně měnit a reagovat tak na poptávku. Doporučuji začít na nižší a až s prvními referencemi a vychytanými mouchami v programu ji postupně zvyšovat.

I Airbnb ale upozorňuje na důležitou věc: „Cena často určuje, co hosté očekávají, takže myslete na to, že když bude vysoká, budou očekávat výjimečný a luxusní zážitek. Ujistěte se, že cena opravdu odráží služby, které nabízíte.“

Tak jako tak spočítejte všechny náklady, které se pojí se Zážitkem, přidejte alespoň 20% rezervu a zamyslete se, kolik chcete v průběhu jednoho dne vydělat. Podle toho pak nastavte svou marži. Nezapomeňte přitom na provizi Airbnb ani na čas, který strávíte komunikací s přihlášenými hosty před samotným Zážitkem.

Cenu pak samozřejmě ovlivní i počet lidí ve skupině. Je čistě na vás, jestli do ní zahrnete i občerstvení či další nutné náklady (jako například dopravu).

Abych vám s naceňováním trochu pomohl, připravil jsem vzorovou tabulku, kde si můžete zkusit hýbat s čísly. Podle nákladů, časové náročnosti a počtu lidí vám spočte, jaká může být vaše výsledná hodinovka. Pozor, je potřeba vytvořit si vlastní kopii tabulky!

Nikdy přitom při nastavování ceny nepočítejte s tím, že by se Zážitek 100% zaplnil.

Říkejte si o zpětnou vazbu

Máte za sebou několik prvních úspěšných dní? Nezapomínejte se aktivně ptát, co se lidem nejvíce líbilo a co můžete naopak zlepšit. A zlepšete to. Každá skupinka bude mít trochu jiné požadavky, ale obecně se vždy najde několik věcí, na kterých můžete pracovat. Ať už jde přímo o program, nebo drobnosti jako zmíněné čekání na jídlo.

Jestli bude zájem velký, pracujte v dostatečném předstihu s cenou a kalendářem. Případně můžete vytvořit i více variant Zážitku.

Když jsem Zážitek poprvé spustil, uvědomil jsem si, že jeho stránku vidělo za týden více než 10 tisíc lidí. Rezervovalo si ho mnohem víc lidí, než jsem čekal. Protože jsem občas musel odmítat hosty kvůli kapacitě, zvedl jsem cenu, což poptávku snížilo na únosnou úroveň,“ říká Jack.

Zajímavé je, že podle něj bydlí více než 50 % hostů Zážitků v hotelech, takže máte opravdu skvělou možnost lidem ukázat Prahu v tom nejlepším světle. Podle mě patří mezi nejhezčí a nejpříjemnější města světa, jen je potřeba vzít návštěvu za správný konec. A to právě Airbnb Zážitky umožňují.

Botanical Lab – další z pražských Zážitků

Můj zážitek stále čeká na schválení, ale jakmile za sebou budu mít několik kávových exkurzí, určitě článek zaktualizuji podle vlastních zkušeností. Sledujte Facebook Travel Bible, dám vědět.

Matouš

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!