Keňa – úchvatné safari, pláže a moderní Nairobi

09.11.2016|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Někteří této zemi přezdívají „královna afrického safari“ a je pravda, že více než 40 různými národními parky a zvířaty z „Velké pětky“ se může chlubit málokterá země na světě. Nicméně kromě rozlehlých plání s pasoucími se zvířaty vám může Keňa nabídnout i další zajímavé a neobvyklé zážitky, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

Proč do Keni letět

Keňa je známá především díky safari, o tom není pochyb. Má širokou nabídku národních parků, které se liší například cenou, rozsahem, dostupností (do některých se dostanete po 1–2 dnech jízdy autem), druhy zvířat či nabídkou ubytování nebo adrenalinových zážitků.

Na své si tak přijde každý, ať už touží po luxusu, nebo více autentickém prostředí. Jeden z nejdostupnějších, nejstarších a snad i nejlevnějších parků se nachází hned u Nairobi – Nairobi National Park, který je nejlepší variantou například pro ty, kteří preferují nízkonákladové cestování a nechtějí utrácet za ubytování, dopravu nebo vysoké vstupní poplatky.

Pokud někdo chce Keňu prozkoumat o něco víc a nespokojí se jen se safari, na pobřeží Keni se rozléhají úchvatné pláže a přístavní města nabízí nejen luxusní resorty a vynikající jídlo, ale i zajímavý pohled do historie kolonialistické éry. Například pevnost Fort Jesus v Mombase vybudovaná Portugalci v 16. století je zapsána ve světovém dědictví UNESCO. A pokud byste například chtěli vědět, kde najdete nejlepší pizzu nejen v Keni, ale snad na celém africkém kontinentě, zjistíte to při návštěvě pobřežního městečka Malindi.

Hlavní město je kapitola sama o sobě a rozhodně se vyplatí pár dní v něm pobýt, než vyrazíte někam jinam. Při procházce po střechách nočního Nairobi, pozorování úchvatných západů slunce a rušného nočního života člověku přijde, že se nachází v moderní metropoli, která ale přes veškeré technologie a uspěchaný životní styl stále neztratila svoje kouzlo. Každý si tak rozhodně přijde na své a stačí se jen rozhodnout, jaké aktivity chce vyzkoušet.

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Pohled z Fort Jesus na okolí pevnosti a Indický oceán

Pohled z Fort Jesus na okolí pevnosti a Indický oceán

Jak se do Keni dostat

V Keni se nachází celkem tři mezinárodní letiště – Jomo Kenyatta International Airport v Niarobi, Moi International Airport v Mombase a Eldoret International Airport. Je proto dobré mít jasno, do jaké části země máte namířeno, a na základě toho volit cílovou destinaci.

Ceny nejlevnějších letenek se většinou pohybují v rozmezí 11–18 tisíc Kč, hodně je ale ovlivňují skutečnosti, kdy letenku kupujete, s jakou společností a na jaké letiště poletíte. Doporučuji zvážit možnost odletu z Vídně, dokážete tak ušetřit několik stovek, které určitě využijete někde jinde. Z Prahy létají nejčastěji British Airways, Turkish Airlines nebo Emirates, z Vídně například KLM nebo Air France. Do Keni z okolí ČR snad nelétají žádné přímé linky, vždy zažijete alespoň jeden přestup. Osobně mám nejlepší zkušenosti s poměrem cena/služby/komfort s Turkish Airlines a Emirates a přistáním v Nairobi.

Keňa vlastní také aerolinky Kenya Airways, které jsou ale určeny spíše k cestování po africkém kontinentě, případně vnitrostátně. Cestování z Evropy by se mohlo velmi prodražit.

Kromě leteckého vstupu je možné se do Keni dostat autem nebo autobusem z jedné ze sousedních zemí (Tanzanie, Uganda, Somálsko, Etiopie a Jižní Súdán), přičemž vízum a další vstupní náležitosti je možné vyřídit na hranicích. Další z možností je připlout lodí k jednomu z přístavních měst, kde bude vstup vyřízen a povolen imigračním úředníkem v přístavu.

Kdy Keňu navštívit

Díky odlišným geografickým podmínkám v různých částech země se dá vyrazit prakticky jakýkoliv měsíc v roce, opět ale záleží na aktivitách, kterým se chcete věnovat. Pokud vyrážíte do Keni hlavně na safari a jde vám o unikátní zážitky s divokou zvěří, máte hned několik možností. V období červenec–říjen vás čeká nejlepší počasí – je období sucha, což znamená slunečno s velmi malou pravděpodobností deště. Další výhodou je menší výskyt komárů. Jestli míříte do Maasai Mara nebo do větších národních parků, můžete také spatřit obrovské přesuny velkých stád.

Pokud chcete ze safari vytěžit opravdu maximum, zarezervujte si výlet v prosinci, lednu nebo únoru. Počasí je stále teplé, obloha blankytně modrá a díky přicházejícímu období dešťů se začíná vše krásně zelenat. Když máte štěstí, podaří se vám zachytit i právě narozená mláďata, která přicházejí na svět na přelomu listopadu a prosince.

Pro milovníky pláží není problém vypravit se do pobřežních letovisek kdykoli v roce, nicméně nejlepšími měsíci jsou listopad, prosinec, leden a únor.

Od března do zhruba poloviny června probíhá období dešťů, kdy často prší a v některých místech, například v hlavním městě Nairobi, teploty klesají na 13–14 stupňů. Pokud neprší, je spíše zataženo a ve většině regionů je mnohem větší výskyt komárů.

Celkově shrnuto, obdobím s nejvíce turisty a s nejlepším počasím – tudíž s nejvyššími cenami – je červenec až srpen a leden až únor. Naopak obdobím s nižšími cenami je září–prosinec a s vůbec nejnižšími cenami březen–červen.

Palmy s banány jsou v Keni typickou pěstitelskou plodinou

Palmy s banány jsou v Keni typickou pěstitelskou plodinou

Pláž v Mombase s výhledem na Indický oceán

Pláž v Mombase s výhledem na Indický oceán

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Užitečné odkazy

Magical Kenya
Praktický průvodce pro cestování Keňou, kde lze najít nejen tipy k jednotlivým destinacím a regionům Keni, ale také info ohledně víza, cestování po Keni a mnoho dalšího.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Miniprůvodce zpracovala do posledního detailu s láskou k Africe Helena Budilová. V květnu 2016 odmaturovala na gymnáziu a stihla již objevit pořádný kus světa. Momentálně je na rok v Argentině, nejvíce ji ale srdce táhne do Afriky, kde zatím většinu času pobývala v Keni a Rwandě. Věnuje se hlavně dobrovolnickým a veřejně prospěšným činnostem. Kromě toho fotí, vytváří grafiku, píše blog a společně s africkým přítelem nedávno založila společnost na africké safari – Proud African Safaris. Pokud máte zájem o safari, nyní už víte, kam se obrátit. Helenu zastihnete na Instagramu, Facebookua můžete sledovat její YouTube kanál.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!