Někteří této zemi přezdívají „královna afrického safari“ a je pravda, že více než 40 různými národními parky a zvířaty z „Velké pětky“ se může chlubit málokterá země na světě. Nicméně kromě rozlehlých plání s pasoucími se zvířaty vám může Keňa nabídnout i další zajímavé a neobvyklé zážitky, které byste rozhodně měli vyzkoušet.

Proč do Keni letět

Keňa je známá především díky safari, o tom není pochyb. Má širokou nabídku národních parků, které se liší například cenou, rozsahem, dostupností (do některých se dostanete po 1–2 dnech jízdy autem), druhy zvířat či nabídkou ubytování nebo adrenalinových zážitků.

Na své si tak přijde každý, ať už touží po luxusu, nebo více autentickém prostředí. Jeden z nejdostupnějších, nejstarších a snad i nejlevnějších parků se nachází hned u Nairobi – Nairobi National Park, který je nejlepší variantou například pro ty, kteří preferují nízkonákladové cestování a nechtějí utrácet za ubytování, dopravu nebo vysoké vstupní poplatky.

Pokud někdo chce Keňu prozkoumat o něco víc a nespokojí se jen se safari, na pobřeží Keni se rozléhají úchvatné pláže a přístavní města nabízí nejen luxusní resorty a vynikající jídlo, ale i zajímavý pohled do historie kolonialistické éry. Například pevnost Fort Jesus v Mombase vybudovaná Portugalci v 16. století je zapsána ve světovém dědictví UNESCO. A pokud byste například chtěli vědět, kde najdete nejlepší pizzu nejen v Keni, ale snad na celém africkém kontinentě, zjistíte to při návštěvě pobřežního městečka Malindi.

Hlavní město je kapitola sama o sobě a rozhodně se vyplatí pár dní v něm pobýt, než vyrazíte někam jinam. Při procházce po střechách nočního Nairobi, pozorování úchvatných západů slunce a rušného nočního života člověku přijde, že se nachází v moderní metropoli, která ale přes veškeré technologie a uspěchaný životní styl stále neztratila svoje kouzlo. Každý si tak rozhodně přijde na své a stačí se jen rozhodnout, jaké aktivity chce vyzkoušet.

Pohled z Fort Jesus na okolí pevnosti a Indický oceán

Pohled z Fort Jesus na okolí pevnosti a Indický oceán

Jak se do Keni dostat

V Keni se nachází celkem tři mezinárodní letiště – Jomo Kenyatta International Airport v Niarobi, Moi International Airport v Mombase a Eldoret International Airport. Je proto dobré mít jasno, do jaké části země máte namířeno, a na základě toho volit cílovou destinaci.

Ceny nejlevnějších letenek se většinou pohybují v rozmezí 11–18 tisíc Kč, hodně je ale ovlivňují skutečnosti, kdy letenku kupujete, s jakou společností a na jaké letiště poletíte. Doporučuji zvážit možnost odletu z Vídně, dokážete tak ušetřit několik stovek, které určitě využijete někde jinde. Z Prahy létají nejčastěji British Airways, Turkish Airlines nebo Emirates, z Vídně například KLM nebo Air France. Do Keni z okolí ČR snad nelétají žádné přímé linky, vždy zažijete alespoň jeden přestup. Osobně mám nejlepší zkušenosti s poměrem cena/služby/komfort s Turkish Airlines a Emirates a přistáním v Nairobi.

Keňa vlastní také aerolinky Kenya Airways, které jsou ale určeny spíše k cestování po africkém kontinentě, případně vnitrostátně. Cestování z Evropy by se mohlo velmi prodražit.

Kromě leteckého vstupu je možné se do Keni dostat autem nebo autobusem z jedné ze sousedních zemí (Tanzanie, Uganda, Somálsko, Etiopie a Jižní Súdán), přičemž vízum a další vstupní náležitosti je možné vyřídit na hranicích. Další z možností je připlout lodí k jednomu z přístavních měst, kde bude vstup vyřízen a povolen imigračním úředníkem v přístavu.

Kdy Keňu navštívit

Díky odlišným geografickým podmínkám v různých částech země se dá vyrazit prakticky jakýkoliv měsíc v roce, opět ale záleží na aktivitách, kterým se chcete věnovat. Pokud vyrážíte do Keni hlavně na safari a jde vám o unikátní zážitky s divokou zvěří, máte hned několik možností. V období červenec–říjen vás čeká nejlepší počasí – je období sucha, což znamená slunečno s velmi malou pravděpodobností deště. Další výhodou je menší výskyt komárů. Jestli míříte do Maasai Mara nebo do větších národních parků, můžete také spatřit obrovské přesuny velkých stád.

Pokud chcete ze safari vytěžit opravdu maximum, zarezervujte si výlet v prosinci, lednu nebo únoru. Počasí je stále teplé, obloha blankytně modrá a díky přicházejícímu období dešťů se začíná vše krásně zelenat. Když máte štěstí, podaří se vám zachytit i právě narozená mláďata, která přicházejí na svět na přelomu listopadu a prosince.

Pro milovníky pláží není problém vypravit se do pobřežních letovisek kdykoli v roce, nicméně nejlepšími měsíci jsou listopad, prosinec, leden a únor.

Od března do zhruba poloviny června probíhá období dešťů, kdy často prší a v některých místech, například v hlavním městě Nairobi, teploty klesají na 13–14 stupňů. Pokud neprší, je spíše zataženo a ve většině regionů je mnohem větší výskyt komárů.

Celkově shrnuto, obdobím s nejvíce turisty a s nejlepším počasím – tudíž s nejvyššími cenami – je červenec až srpen a leden až únor. Naopak obdobím s nižšími cenami je září–prosinec a s vůbec nejnižšími cenami březen–červen.

Palmy s banány jsou v Keni typickou pěstitelskou plodinou

Palmy s banány jsou v Keni typickou pěstitelskou plodinou

Pláž v Mombase s výhledem na Indický oceán

Pláž v Mombase s výhledem na Indický oceán

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Užitečné odkazy

Magical Kenya
Praktický průvodce pro cestování Keňou, kde lze najít nejen tipy k jednotlivým destinacím a regionům Keni, ale také info ohledně víza, cestování po Keni a mnoho dalšího.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Miniprůvodce zpracovala do posledního detailu s láskou k Africe Helena Budilová. V květnu 2016 odmaturovala na gymnáziu a stihla již objevit pořádný kus světa. Momentálně je na rok v Argentině, nejvíce ji ale srdce táhne do Afriky, kde zatím většinu času pobývala v Keni a Rwandě. Věnuje se hlavně dobrovolnickým a veřejně prospěšným činnostem. Kromě toho fotí, vytváří grafiku, píše blog a společně s africkým přítelem nedávno založila společnost na africké safari – Proud African Safaris. Pokud máte zájem o safari, nyní už víte, kam se obrátit. Helenu zastihnete na blogu, Instagramu, Facebooku, Twitteru a můžete sledovat její YouTube kanál.