13.06.2017|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Rakousko je jedním z našich čtyř sousedů, proto je téměř povinností tuto zemi navštívit. Z Česka jste tam za pár hodin, přesto si ale můžete připadat jako v naprosto jiném světě. Užijete si dechberoucí přírody (to nemluvím pouze o Dachsteinu), světové kultury, vydatné kuchyně a široké nabídky extrémních sportů. Jedna zastávka na Rakousko rozhodně nestačí a i po měsících žití zde mám neustále co objevovat.

Dolní Rakousy

Dolní Rakousy

Proč Rakousko

O Rakousku slyšel snad každý, ale jen málo z nás si uvědomí, co tato země dokáže nabídnout. Na většině rozlohy zemi dominují Alpy, takže milovníci všech možných zimních sportů si přijdou na své, v létě můžete vyrazit na túru nebo se jet vykoupat do průzračně čistých jezer. Rakousko může nabídnout bohatou kulturu ve všech možných směrech – hudba, divadlo, muzea, umění, historie, také ale téměř netknutou přírodu. Užijete si jak naprosto adrenalinových zážitků, tak skromného odpočinku.

Jak se do Rakouska dostat

Přímo do Vídně jezdí mnoho autodopravců. Nejjednodušší možností z Prahy je jízda FlixBusem nebo žlutým Student Agency. Cesta trvá z Prahy okolo čtyř hodin, z Brna poloviční dobu. Za jednosměrnou cestu Praha–Vídeň zaplatíte cca 300 Kč.

Nevíte si rady s autobusy? Prostudujte kompletní přehled dopravců a slevy jízdného

Pohodlnější je jízda vlakem, sice dražší a občas s přestupem, zato vás doveze až do centra na hlavní vlakové nádraží – na rozdíl od autobusů, které přijíždějí k Pratersternu či na Wien Nord. Odtud ale jezdí metro každých pár minut. Pokud máte auto, nejjednodušší je jízda po dálnicích, které jsou téměř všude a ve výborném stavu. Nejkratší desetidenní dálniční známku koupíte za 8,9 €.

Letecky se dostanete přímým letem z Prahy do Vídně za cca 5 tisíc, což se tedy moc nevyplatí. Nejlevnější variantou je doprava po zemi.

Vídeňský trh na Karlsplatz; často máte na trhu možnost odkoupit rodinné jmění i s fotkami rodiny

Vídeňský trh na Karlsplatz; často máte na trhu možnost odkoupit rodinné jmění i s fotkami rodiny

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Celoročně. Záleží, za čím do Rakouska jedete. Počasí je stejné jako u nás, jen v horách bývá chladněji.

Na jaře a v létě je nádherná Vídeň s rozkvetlými parky a zahradami. V letní sezoně doporučuji koupání v jezerech, vycházky do hor, objevování měst nebo návštěvu spousty hudebních festivalů – nejznámější je Nova Rock, který je hodinu cesty od Vídně, Electric Love v Salzburgu nebo FM4 Frequency.

Na podzim se hodí termální lázně – nejbližší jsou na hranicích s Českem v Gmündu –, nebo návštěva některého z řady muzeí ve Vídni. A v zimě? Rakousko je přece ráj zimních sportů. Nejlíp uděláte, když pojedete do spolkových zemí – Salzburg, Tyrolsko či Vorarlberg – do některého z mnoha zimních středisek, nabízejících stovky a stovky kilometrů sjezdovek (například Obertauern, St. Anton, Kitzbühel, Innsbruck a další). Pro Rakousko je zimní sezona ta nejdůležitější a nejpopulárnější z celého roku.

Víza a podmínky vstupu

Stačí jen občanský průkaz nebo cestovní pas. Aktualizované a podrobné informace najdete na stránkách MZV ČR.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Austria, Austriatourism
Zde najdete všechny oficiální informace ohledně Rakouska.

Průvodce Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si koupit Lonely Planet. V členské sekci na ni máte slevu.

Lenka Kosmatová
Studentka vysoké školy v Rakousku, která před dvěma lety strávila půlrok v různých částech Rakouska na výměnném pobytu a nyní studuje obor Tourism and Leisure Management, žije a částečně pracuje v Dolních Rakousích. Díky spoustě času strávenému v Rakousku už ho považuje za svůj druhý domov. Můžete ji kontaktovat e-mailem lenkakosmatova@gmail.com nebo na Facebooku.