Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc

15.09.2019|Kategorie: Peníze na cestách, Tipy a triky|

O platebních kartách a o tom, jak si celkově zorganizovat peníze na cestách, jsme psali v Travel Bibli i tady na webu. Svět financí se za poslední roky díky různým FinTech startupům tak rozjel, že je často těžké s novinkami udržet krok. V tomto článku vám přiblížíme a porovnáme 4 karty, které na cestách používáme. Jestli je ještě nemáte, zkusíme vás přesvědčit, proč stojí za to si je pořídit. Každá z uvedených služeb nabízí něco trochu jiného a při cestování se také na něco jiného hodí. Nakoukneme i do budoucnosti a podíváme se, co tyto služby připravují pro rok 2019 a na jaké novinky se můžeme těšit.

Platební karta už dávno není, co bývala. Většina karet, které nám banky k účtům vydávají, jsou pořád staré dobré“ karty bez dalších rozšíření. Pak je tu ale skupina FinTech firem, které si uvědomily, že uživatelé chtějí víc než jen platební kartu, a přinesly na trh nové produkty. Ty řeší mnoho problémů nejen při cestování. Právě FinTechům se budeme věnovat nejvíc.

Konkrétně jde o následující služby:

Všechny recenzované služby mají mobilní aplikaci jak pro iOS, tak Android a jsou ovládané primárně přes tuto aplikaci. Některé umožňují založit i uživatelský účet na webu (Twisto a TransferWise), většinou si ale vystačíte jen s aplikací.

Revolut

Tuhle kartu asi většině z vás nemusím představovat. Píšeme o ní v Travel Bibli a zmiňujeme ji i v několika dalších článcích. Oba ji s Matoušem využíváme na cestách nejčastěji a není potřeba se o ní víc rozepisovat.

Ve zkratce vám tahle aplikace, s kterou je spojená platební karta, umožňuje vést účty v mnoha světových měnách včetně kryptoměn. Nabíjí se nejjednodušeji přes vaši klasickou platební kartu, kterou máte od banky, na účet v CZK (ideálně).

Odtud vám umožní udělat konverzi na jakoukoli jinou měnu, kterou si v aplikaci aktivujete. Kurz, kterým převádíte koruny třeba na eura, je mnohem výhodnější než kurz, který vám dá vaše banka, když platíte kartou k českému účtu. Dobíjení českých korun a převod na eura je hračka a v praxi vypadá takto:

Dost lidí si kartu Revolut oblíbilo natolik, že ji používají jako primární i v ČR, což v zásadě není žádný problém, pokud s ní pouze platíte. U výběrů z bankomatů je to krapet složitější. Některé české banky si začaly účtovat poplatek, pokud vybíráte s kartou, která není vystavená českou bankou. Ve světě běžná praxe, u nás už pár let také, jen si toho nikdo nevšiml, protože jsme vždycky používali karty českých bank. Revolut je ale britská a mimo jiné jde o banku s licencí v Litvě.

POZOR – Revolut se velmi rychle vyvíjí a např. některé limity nebo omezení funkcí se mohou změnit. Aktuální informace najdete vždy na webu Revolutu.

Výhody karty Revolut pro cestování

Nás zajímá hlavně to, jak je karta užitečná při cestování – a nutno dodat, že výhod má opravdu hodně.

1. Vedení účtů v mnoha měnách

V aplikaci si můžete vést a převádět peníze mezi následujícími měnami: USD, GBP, EUR, PLN, CHF, DKK, NOK, SEK, RON, SGD, HKD, AUD, NZD, TRY, ILS, AED, CAD, HUF, JPY, MAD, CZK, QAR, THB, ZAR. Což není málo, takže v mnoha destinacích platíte kartou jejich lokální měnou.

2. Výhodné kurzy při převodech

Hodně lidí absolutně ignoruje kurz, jakým jim jejich česká banka v případě, že platí českou kartou, provede konverzi. Většinou argumentují, že to je pár drobných a to přece nebudou řešit. Není to pár drobných. Za pár týdnů placení českou kartou v zahraničí se můžete připravit doslova o tisíce. Karta Revolut nabízí velice výhodné kurzy, které v drtivé většině případů budou lepší, než dostanete u klasické české banky.

3. Bezpečnost

V první řadě: pokud by došlo k zneužití vaší revolutky, maximálně přijdete jen o tolik, kolik jste si na ni nabili. Většinou tam nemám moc peněz. Pokud někde potřebuji zaplatit víc, před samotnou platbou kartu na pár kliknutí dobiju.

Také máte možnost kartu zmrazit, pokud 3x zadáte špatně CVV kód, automaticky se zmrazí sama a v aplikaci ji můžete odblokovat. Bezpečnost je možné zvýšit i přes Location Based Security. Znamená to, že pokud s ní někdo bude chtít platit v obchodě na druhém konci světa, než je váš telefon, platba nebude schválená. Můžete zakázat platby magnetickým proužkem, bezkontaktní platby, výběry z bankomatů nebo on-line transakce. Stejně tak můžete nastavit maximální měsíční limit.

4. Apple Pay

Revolut už pár měsíců běžně používáme v Apple Pay. Funguje naprosto bez problémů, navíc se přes Apple Pay dá (z jiné karty) i nabíjet. Není nad pohodlné placení mobilem či hodinkami. Nebo velmi jednoduché placení na webech či v aplikacích, které Apple Pay už také zprovoznily. Jde z cestovatelských například o Airbnb nebo Booking.

5. Virtuální karty

Máte možnost mít krom fyzické karty i kartu virtuální. Ta se může hodit v několika případech. Pokud platíte on-line na podezřelém webu a nejste si jistí bezpečností. Pokud dojde k zneužití fyzické karty a ta je následně zablokovaná. Než vám dorazí nová karta, můžete prostřednictvím druhé karty Curve (víc informací dál v článku) z revolutky stále vybírat a používat ji.

Prémiové služby a placená karta Revolut

Tím končí výčet služeb ve variantě, kdy máte kartu Revolut vedenou zdarma. Navíc ještě můžete ve variantě zdarma vybrat měsíčně z bankomatů ekvivalent zhruba 4500 Kč v jakékoliv měně.
Za necelých 200 Kč měsíčně (respektive 300 – dle toho, jaký program zvolíte) získáte další výhody.

S Matoušem máme oba variantu Premium za 200 Kč/měsíc, protože se nám prostě vyplatí. Co za tyhle peníze získáte?

6. Cestovní pojištění

Premium (200 Kč/měsíc) a Metal (300 Kč/měsíc) verze zahrnují i cestovní pojištění. To je možné získat i ve verzi zdarma, je ale placené a ceny začínají na 29 Kč/den. Kupovat si toto pojištění u Standard verze asi není nejvýhodnější, ale když už máte Premium/Metal verzi, tak jste pojištění automaticky a zdarma. Bohužel jen na maximálně 40 dní v zahraničí, takže se vyplatí spíše lidem, kteří cestují na kratší dobu. Jinak jde o velice slušné pojištění, se kterým se nemusíte bát vycestovat.

Pokud si pořídíte kartu Revolut bez prémiových služeb, určitě nezapomínejte na cestovní pojištění při každé cestě do zahraničí. S výběrem té nejvhodnější varianty vám pomůže článek Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

7. Pojištění telefonu

Pojistit si můžete i telefon. Zařízení v hodnotě až 70 000 Kč vás na pojištění bude stát přijatelných 90 Kč na týden se spoluúčastí kolem 7000 Kč. Toto pojištění je dostupné jak ve verzi zdarma, tak i Premium/Metal, kde je cenově výhodnější.

8. Letištní salonky

Nově si s kartou Revolut můžete koupit přístup do letištních salonků kdekoli na světě. Tato funkce je dostupná jen u variant Premium a Metal. Salonek stojí 720 Kč na osobu a s variantou Metal máte jeden vstup ročně zdarma. To se může hodit, pokud máte dlouhý přestup, potřebujete kvalitní wifi, něco k jídlu a pití, které je v salonku zdarma. V aplikaci jednoduše zadáte letiště, zobrazí se vám salonky, které jsou k dispozici, zadáte počet osob a zaplatíte. Vygeneruje se vám QR kód, se kterým vás do salonku vpustí. Jde o salonky, kam normálně vstup nekoupíte a většinou se jedná o ty lepší.

Suma sumárum se Revolut vyplatí

Karta Revolut je za nás nepostradatelný pomocník na cestách, bez kterého si už nedokážeme cestování představit. Rozhodně to ale není karta jediná. Na cesty s sebou vždycky berte karet víc.

Mezi nevýhody, které se najdou všude, patří měsíční limity na výběry z bankomatů. Ve verzi Standard jde o ekvivalent 4500 Kč, u verze Premium máte zdarma výběry do 9000 Kč, 13 500 Kč u verze Metal. 

Registrujte se na Revolut.com – aktuálně vám s tímto odkazem pošlou kartu zdarma.

Karta Revolut zdarma

Jestli vás karta Revolut zaujala, využijte našeho odkazu* a získejte od Revolutu kartu zdarma. Můžete si tak jednoduše Revolut vyzkoušet. Sami zjistíte, jestli vás bude bavit tak jako nás. Karta vám do pár dní přijde poštou.

CHCI REVOLUT ZDARMA

Twisto

O téhle kartě dost možná slyšíte poprvé, ale určitě ne naposledy. Twisto je velice úspěšný český FinTech startup, který dost rychle dohání konkurenci a snaží se nabídnout služby, které u konkurence chybí. Na první pohled většina lidí řekne – vždyť to je to samé jako kreditka. Není, ale podobnost je tu celkem velká. Když kartu začnete používat, zjistíte, že nabízí mnohem víc než kreditka.

Co je Twisto a jak funguje?

Podobnost s kreditní kartou se nabízí. Twisto vám při žádosti o kartu na základě velice chytrého a okamžitého on-line skóringu přidělí kredit, který můžete utrácet. To může být ze začátku pár tisíc, nebo i desítky tisíc. Záleží na mnoha faktorech. Pokud kartu používáte a platíte včas, kredit se vám zvyšuje. Osobně se mi toto navyšování moc líbí, protože člověka učí do určité míry finanční gramotnosti.

Kreditní karty jsou úvěrové produkty, což Twisto úplně není, v úvěrových registrech se (prý) neukazuje. Tím, že začnete s málem, máte možnost naučit se hospodařit s kreditem, jehož část vyčerpáte a musíte splatit. Kdo to neumí / komu to nejde, má půjčených jen pár tisíc; kdo umí hospodařit, ví, že musí mít finanční rezervu a ne žít z měsíce na měsíc, má v kreditu k dispozici desítky tisíc.

Obrovskou výhodou je, že ať už na cestách, nebo doma neutrácíte své peníze, ale peníze Twista. Ty pak jednoduše splatíte. Twisto je také něco jako platební brána pro e-shopy, proto na spoustě z nich zaplatíte jedním klikem bez zadávání platebních údajů ke kartě.

Další skvělou vychytávkou je Split. Zaplatíte třeba útratu v restauraci za všechny a pak v aplikaci stačí účet rozdělit, zadat e-maily kamarádů a těm přijde odkaz pro zaplacení jejich podílu. Kamarádi nemusí mít Twisto účet ani kartu, můžou platit svojí kartou z jiné banky. Zadají údaje v platební bráně a tím zaplatí svou část účtu. Stejně jednoduše Twistem zaplatíte i papírové účty – stačí buď poslat je naskenované (vyfocené z mobilu) na e-mail plati@twisto.cz z adresy, pod kterou máte u Twisto registrovaný účet. Twisto si dokáže účet zpracovat a účet uhradit. Na konci měsíce pak jen provedete vyúčtování.

V Twistu máte zdarma účet, s kterým jednoduše platíte on-line u e-shopů, které to podporují, nebo e-mailem, respektive mobilem přes „Snap“. Fyzická karta stojí měsíčně buď 49 Kč v tarifu Standard, nebo 99 Kč v tarifu Premium. Na první tři měsíce máte tarif vždy zdarma. Takže si to můžete v klidu vyzkoušet a případně zrušit, nebo změnit, pokud nebude z nějakého důvodu vyhovovat. U placených tarifů to teprve začíná být zajímavé, protože dostáváte mnohem víc. Kromě rozšířeného Cashback portálu (který je i ve verzi zdarma) máte (nejen) na cestách taky následující výhody.

1. Cestovní pojištění

Součástí tarifu Premium je u Twista cestovní pojištění se slušnými limity až pro 6 lidí v jedné domácnosti. Za stovku měsíčně je to celkem fajn. Opět jde ale o pojištění pouze na kratší cesty maximálně na 30 dní.

2. Výhodné konverze

Pokud platíte kartou Twisto v zahraničí, máte k dispozici velice výhodné směnné kurzy. Ty vycházejí z kurzu, který používá Mastercard bez jakékoli další marže pro Twisto. Můžete se tak dostat na lepší kurz, než má karta Revolut, hlavně o víkendu. Záleží také na měně, jakou konkrétně platíte. Rozhodně ale jde o jeden z nejlepších kurzů.

3. Neblokujete si vlastní peníze

Blokace na kartě třeba za půjčení auta nebo občas i u ubytování jsou běžnou součástí cestování. Mít na kartě zablokovaných 20 tisíc, protože si půjčíte auto, a pak čekat, než dojde k odblokování částky, není nic příjemného. Rázem nemůžete penězi disponovat. Tady je nejlepší použít kartu Twisto. Půjčovna neblokuje vaše peníze, ale peníze Twista.

4. Česká podpora na jedničku

Pro hodně lidí je tohle jedna z nejdůležitějších výhod. Jistota, že se v případě jakýchkoliv problémů domluví s podporou komfortně a česky. Twisto má naprosto skvělou podporu, takže máte jistotu, že když nastane problém, ochotně a rychle vám poradí. Párkrát jsem potřeboval něco řešit s Revolut podporou: to si nejdřív 10 minut povídáte s robotem (opravdu je tam robot!), který je následně nahrazený podporou z Indie a kolečko vysvětlování problému se opakuje a opakuje. Nervy drásající.

Nakonec jsem vše vyřešil, ale v daný okamžik bych za českou podporu dal fakt hodně. U Twista máte prostě jistotu. Jde o český produkt s českou podporou a podle českých zákonů. Obrovská výhoda.

Apple Pay

Majitelé iOS zařízení na tuto funkci čekali hodně dlouho. Od 19. 2. 2019 je Apple Pay i v ČR a Twisto patří mezi první, kde ho implementovali. Můžete tak platit z Twista přiložením telefonu k čtečce karet nebo svými Apple Watch. Platbu potvrzujete buď přes Touch ID nebo Face ID.

Novinky v Twistu pro rok 2019

Na co se opravdu hodně těšíme, to jsou avizované novinky, s kterými Twisto slibuje vyrukovat ještě v letošním roce. Patří mezi ně mimo jiné:

1. Možnost přidat si v aplikaci víc karet (jiných bank)

Podobně jako u karty Curve (popis níže) bude Twisto nabízet možnost přidat si do aplikace karty jiných bank a před platbou zvolíte, jestli se vám částka strhne z Twisto kreditu, anebo jiné karty, kterou budete mít přidanou. S tím souvisí i cestování v čase. Pokud omylem zaplatíte z jiné karty, než jste chtěli, máte ještě určitý čas možnost platbu převést na jinou kartu do dvou týdnů od zaplacení.

2. Dobíjení kreditu jako u revolutky

Dalším slibovaným rozšířením je možnost dobít kredit stejně, jako to funguje u karty Revolut. Tedy z karty, kterou budete mít v aplikaci přidanou.

3. Výběry z bankomatů

I na tom se v Twistu pracuje a během roku 2019 se můžeme těšit na možnost výběrů z bankomatů prostřednictvím Twisto karty.

Suma sumárum

Mít s sebou na cestách jednu kartu, která funguje podobně jako kreditka, je podle nás víc než rozumné. Twisto zatím víc než jiné karty připomíná chytřejší kreditku, ale to se v letošním roce změní. Pak půjde o opravdu chytrou kartu s hodně zajímavými funkcemi v aplikaci. Proto stojí za to si ji pořídit. Budoucnost Twista vypadá hodně růžově. Dost oceňujeme i práci s kreditem, která člověka dokáže naučit hospodařit.

50 Kč kredit k vašemu Twisto účtu zdarma

Jestli vás karta Twisto zaujala, využijte našeho odkazu* a získejte od Twista 50 Kč kredit zdarma. Nebo stačí zadat při registraci u Twista promo kód TRAVELBIBLE. Můžete si tak jednoduše a bezpečně Twisto vyzkoušet. Sami zjistíte, jestli vás bude bavit tak jako nás. Karta vám do pár dní přijde poštou.

CHCI 50 KČ KREDIT ZDARMA

Karta Twisto není zatím určená k výběrům z bankomatů a ani ji k tomu nelze použít. Podobně jako vybírat z bankomatu s kreditní kartou je holý nesmysl.

Curve

Tahle karta je vlastně peněženkou pro jiné karty. Do aplikace, přes kterou kartu ovládáte, zadáte všechny své karty, které doma máte, a pak už jen stačí před platbou v aplikaci zvolit, z jaké karty chcete platit, a použít kartu Curve. Platba, ať už jde o on-line nákup, nebo někde v kamenném obchodě, se vám strhne z vybrané karty. Pokud se spletete a navolíte nesprávnou kartu, můžete se v aplikaci do 14 dní vrátit v čase“ a změnit platbu na jinou kartu. To všechno je možné, protože Curve se chová k vaší kartě jako obchodník a na výpisu platbu prostě vidíte jako transakci do Curve, z které je pak platba provedená v obchodě, kde jste platili.

Když jsem na Curve narazil poprvé, přišla mi celkem zbytečná, ale po pár měsících testování se moje peněženka zmenšila na minimum. Na cestách tak s sebou vozím přesně 4 karty. Revolutku, kartu Air Bank, kterou mám většinou někde schovanou, kdyby mě o peněženku okradli, kartu Twisto a Curve, na které mám nahraných celkem 10 karet i od jiných účtů. Ono se to nezdá, ale to máte karty k firemním účtům v CZK nebo eurech, karty různých technologických FinTechů, které pro Travel Bibli testujeme, prostě je toho hodně. Na pár z nich nejsou ani žádné peníze, ale díky Curve je mám neustále u sebe a můžu s nimi platit.

U každé karty, kterou si ke Curve přidáte, můžete zvolit měnu, v jaké má platba proběhnout. Což je výhodné, pokud platíte například v Thajsku přes Curve z karty Revolut a máte na ní peníze v THB. Jen nastavíte měnu a strhávají se vám THB. Nedochází k dalšímu přepočtu a kurzovým ztrátám.

Curve vám umožní ve verzi zdarma měsíčně bez poplatků utratit ekvivalent 2000 eur a z bankomatů kdekoli na světě vybrat maximálně ekvivalent 200 eur také bez poplatku. U placené verze Black, která stojí 10 eur měsíčně, máte neomezené množství plateb a 400 eur při výběru z bankomatů.

Další drobnou výhodou je cashback, který Curve nabízí podobně jako třeba Twisto. U vybraných obchodníků vám z každé transakce vrátí 1 %, bohužel zatím jen prvních 90 dní po aktivaci. No a jak nám karta Curve pomáhá hlavně na cestách?

Co do kurzů, Curve není tak výhodná jako třeba Revolut nebo Twisto, ale pořád vám nabídne ve valné většině případů lepší kurz než většina českých bank.

Víc peněz z bankomatů

Ať už Revolut, nebo Curve, všude jsou ve verzích zdarma (i placených verzích) omezené výběry z bankomatů. Díky Curve je tak možné z karty Revolut vybrat dvojnásobek. Prvně samotnou kartou Revolut a podruhé přes Curve. Rázem se dostáváte na dvojnásobek maximálního výběru, a to 400 eur/měsíc.

Stejně tak přes Curve vyberete z bankomatu většinou peníze i z karet, které k tomu často nejsou určené. Tedy z kreditních karet, které Curve vyloženě neblokují. To samé je možné samozřejmě i u karty Revolut – za předpokladu, že to konkrétní banka / vydavatel karty specificky pro danou službu neblokuje.

Všechny karty v jedné

Obrovská výhoda, kdy díky jedné kartě s sebou najednou máte všechny své karty. Ty nemusíte nosit a máte je buď doma, nebo schované někde v zavazadle pro případ, kdyby vás okradli. Curve zatím podporuje pouze karty od Mastercard a Visa asociací a nutno dodat, že některé banky se brání zadání svých karet do aplikace Curve. U nás je problém – pokud víme – pouze s bankou Raiffeisen, která svým klientům v tomto směru hází klacky pod nohy a vymlouvá se na bezpečnost.

Platíte u obchodníků fyzicky z virtuální karty

Curve vám může často doslova zachránit zadek. V naší VIP skupině byl zmíněný případ, kdy došlo k zneužití karty Revolut u člověka těsně před odletem na delší cestu. Karta mu byla zablokovaná a před odjezdem už nemohli stihnout doručit mu kartu novou. Vytvořil si v aplikaci Revolut virtuální kartu, tu přidal do karty Curve a mohl s ní fyzicky platit kdekoliv na cestách. Problem solved.

Kredit 5 liber na vaši novou kartu Curve s promo kódem: 76NUP

Pokud vám přijde karta Curve dostatečně zajímavá, přes tento odkaz* získáte při její aktivaci automaticky kredit v hodnotě 5 GBP. Její zaslání je zcela zdarma.

Chci £5 a kartu Curve

Suma sumárum: jedna karta vládne všem

Největší výhodou karty Curve je možnost platit jejím prostřednictvím ze všech karet, které máte a které s sebou nemusíte tahat. Hodně lidí ji využije i na výběry z bankomatů, kde máte kdekoli na světě výběr do 200 eur za měsíc zdarma. Nad 200 eur je výběr zpoplatněný 2 % z vybírané částky.

TransferWise

Tato služba začínala jako rychlejší a levnější alternativa k službám, jako je Western Union pro převod peněz kdekoliv po světě. Svou původní funkci stále plní velice dobře, navíc k ní přidali zdarma i možnost platební karty. Můžete si tak vést účty v nespočtu měn, převádět mezi nimi peníze dle potřeby a platit kartou. Problém je, že dobíjení účtů kartou, na které jsme zvyklí u revolutky, tady není zadarmo: je zpoplatněné 2 %.

TransferWise je pořád nejlepší dobít bankovním převodem. Což veškeré transakce krapet zdržuje a musíte s tím počítat dopředu. Peníze se posílají převodem na účet v české bance Raiffeisen. Pokud tam máte účet, je to všechno rychlejší a peníze jsou na účtě okamžitě. Z jiné banky pak do druhého dne. Při bankovním transferu neplatíte žádné poplatky.

Přes 45 světových měn

Z cestovatelského pohledu je karta TransferWise výhodná díky obrovskému množství měn, které jsou schopní vést a dělat mezi nimi převody. Aktuálně je to kolem 45 měn z celého světa. Stačí v aplikaci danou měnu aktivovat, převést na ni prostředky a při platbě kartou vám bude částka stržená v dané lokální měně z vašeho účtu. Musíte ale mít měnu aktivní a mít v ní dostatek hotovosti. Jinak transakce proběhne z měny a účtu, kde máte nejvíc peněz.

Možnost posílat a přijímat peníze kdekoliv na světě

Někteří cestovatelé ocení možnost přijímat peníze v lokální měně převodem a pak si je už převedou na měnu dle vlastní potřeby. Můžete přijímat peníze v 18 různých měnách: AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HRK, HUF, NOK, NZD, PLN, RON, SEK, SGD, TRY a USD.

TransferWise vám také dokáže vést účty zdarma přímo v těchto měnách a státech: Austrálie (AUD), Velká Británie (GBP), Nový Zéland (NZD) a samozřejmě eurový účet v rámci Evropské unie.

Suma sumárum: jde o doplněk

Tuhle kartu máme jako doplněk na cesty. Občas se naskytne potřeba jejího využití, ale většinou jde o backup, který leží někde v batohu, a na rozdíl od tří předchozích ji nepovažujeme za nezbytně nutnou.

*Všechny odkazy na dané služby jsou provizní. Pokud si kartu objednáte přes náš odkaz, podpoříte tím fungování Travel Bible. Karty ale už delší dobu doporučujeme všem svým kamarádům a čtenářům i bez provize. 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

9 komentářů

 1. Jan 26.2.2019 at 19:56 - Reply

  Ahoj, mohl bych se zeptat jak je to s cestovním pojištěním u karty Revolut? Jsem čerstvým majitelem verze metal a zajímalo by mě jak moc “dobré” cestovní pojištění se k těmto kartám dodává. Rád bych se zeptal jestli máte s tímto pojištěním zkušenosti popřípadě jestli se na něj dá spolehnout jako na hlavní pojištění (že bych si nezařazoval klasické cestovní pojištění v Česku). Zajímá mě to hlavně z pohledu zdravotního krytí v nějaké krizové situaci v zahraničí (zranění apod.) Mockrát děkuji za odpověď.

 2. Vašek 11.3.2019 at 9:43 - Reply

  Ahoj, ještě bych doplnil k Twisto kartě možnost získání platebního náramku. Všude, kde se dá platit bezkontaktní kartou se dá použít platební náramek. Výhodou je, že nemusíte lovit peněženku nebo hledat mobil k placení na terminálu. Jen přiložte ruku s náramkem k terminálu a je zaplaceno. Takový mezistupeň mezi kartou a chipem voperovaným pod kůži 🙂

 3. Jakub 28.3.2019 at 15:27 - Reply

  Ahoj, já krom Revolutu používám i Richee účet a kartu, tam vidím výhodu toho, že na Richee účtu mám jedno z nejlepší úročení 1,5% p.a. do 300k a přitom kurzy na Richee kartě jsou podobné Revolutu (o víkendu o fous lepší, mimo víkend o něco horší) a nově výběry z bankomatu kdekoli na světě zdarma. Tak můžu mít peníze ready na cestách a zároveň je mít rozumně (v dnešním kontextu) úročené. Zároveň jelikož Richee je subbrand Banky Creditas, tak jsou peníze pojištěné, tak zde není potenciální riziko jejich ztráty jako u nebankovních fintechů. Tu mobilní aplikaci postupně vychytávají, ale v čase se to znatelně zlepšuje a to co potřebuji, tam funguje spolehlivě. Kdyby to někoho zaujalo, teď mají i promo akci – 300 pro nově příchozího při zadání promo kódu 10045643 v průběhu založení Richeeho (www.richee.cz).

 4. Martin 18.9.2019 at 21:36 - Reply

  Můžu poprosit kde je v Revolutce přístup k těm salónkům? Nikde to tam nevidím.
  Děkuji

  • Matouš Vinš 22.9.2019 at 17:25 - Reply

   Řídicí panel –> Salonky 🙂

 5. Dave 8.10.2019 at 22:55 - Reply

  Ahoj všem, já na své Curve Blue mám teď limity na platby 3750 GBP a na vyber 1000 GBP, takže mi na cestování stačí Revolut + Curve s podkladovou kartou kreditka Hello Bank s 1% bonus za platby a jsem OK 🙂 Je fakt, ze ji na výběry použiju jen parkrat do roka v zahranici, a proto mám možná limity vyšší než je standard. Vozím s sebou ještě svou MC a VISA k Csob Premium, ale používám jen ke vstupum do salónků nebo tam, kde se obě výše zmíněné nepodařilo uplatnit. S touto kombinaci jsem maximálně spokojen 🙂

 6. Kryštof 17.10.2019 at 5:48 - Reply

  Ahoj. Proč nepoužíváte TransferWize kreditní kartu v cestách do zahraničí? Jaké jsou nevýhody?
  Taky otázka, co je lepší varianta pokud cestujes na delší dobu do zemí kde většinou nedá platit kartou jenom hotove?

 7. Matouš Vinš 27.10.2019 at 11:10 - Reply

  Ahoj Kryštofe, TransferWise občas využijeme, ale většinou prostě není potřeba. Mně kombinace Revolut + Twisto pokryje naprostou většinu toho, co potřebuju.
  Ohledně zemí, kde lze platit hotově – tady závisí na systému bankomatů. Pokud si samy neúčtují poplatky a je jich dost, průběžně vybírám z Revolutu (mám Premium účet). Jen velmi výjimečně se může vyplatit směna z USD/EUR.

 8. HolyTrue 21.12.2019 at 0:22 - Reply

  Informace u Curve “Ty nemusíte nosit a máte je buď doma…” je zavádějící. Mám v aplikaci i kartu Creditas, která má tu výhodu, že nabízí výběry z bankomatu zdarma. Bohužel, když jsem Curve kartu, s nastavenou Creditas dal do bankomatu Monety, tak ten mě upozornil, že poplatek může být až 200 Kč. Jestli opravdu je nebo ne nevím, nezkoušel jsem. Nikde jsem nenašel test toho, zda je možno Curve využívat pro výběry z bankomatu bez jakéhokoliv poplatku (banky karty a banky bankomatu).

  Další problém je při vložení peněz. AirBank umožňuje vložení peněz jen a pouze při fyzickém vložení karty AirBank do vkladomatu. Nejde tedy použít NFC a ani u Curve nedovolí vložit peníze, pouze výběr. Jde to obejít, obsluha může dát jednorázový kód, ale je to nepohodlné.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!