Procestovat zahraničí půjčeným autem je výborný způsob, jak objevovat i odlehlejší místa na vlastní pěst. Jenže: stejně jako nákup letenek, i první pronájem auta v mnohých vzbuzuje respekt. Není čemu se divit. Na trhu existuje celá řada půjčoven a zprostředkovatelů, kteří si na seriózním přístupu dvakrát nezakládají, a nezkušení cestovatelé na to často doplácí.

Na co si tedy dát při půjčení vozu pozor a kterým praktikám se vyvarovat? Na které se naopak zaměřit, aby se vám hororové příběhy z autopůjčoven vyhnuly?

Připravili jsme pro vás praktického a hodně komplexního průvodce, který vás na půjčení auta v zahraničí připraví se vším všudy – včetně osvědčených tipů, jak ušetřit a nenechat se zbytečně napálit.

pronájem auta v zahraničí

Pronajmout si auto v zahraničí není žádná věda, když víte, jak na to

Kdy si auto (ne)půjčovat – výhody a nevýhody

Jsme velcí zastánci půjčení auta nebo motorky či skútru v destinaci, kam doletíme. Na druhou stranu vám dost pravděpodobně budeme půjčení auta rozmlouvat. Díky autu se totiž snadno dostanete skoro kamkoliv, kam budete chtít.

Zároveň se ale ochudíte o spoustu potenciálního dobrodružství, lidských setkání a prvku náhody. Hodně proto závisí, kam jedete, co tam máte v plánu a jak konkrétně chcete auto využívat.

Proč si auto v zahraničí půjčit:

  • Nejsnáz se dostanete na většinu míst, kam se budete chtít podívat
  • Budete časově flexibilní
  • Krom velkých měst ušetříte hodně času na přesunech
  • Půjčení + letenka mohou vyjít o hodně levněji než jet na místo vlastním autem. Pokud by přesun zahrnoval trajekt, platí to i pro dlouhé pobyty
  • Oproti cestě vlastním autem ušetříte spoustu času nezáživného přesunu. Z Česka do Portugalska je opravdu lepší doletět než tam jet tři dny po dálnicích
  • Někde vyjdou cesty půjčeným autem levněji než veřejnou dopravou, hlavně pro skupiny o třech až pěti lidech

Proč naopak auto nepůjčovat:

  • Pro místní budete spadat do kategorie „bohatý turista“ – toto ale většinou elegantně řeší skútr nebo motorka
  • Přijdete o možnost potkávat se s místními při cestách veřejnou dopravou, spolujízdou nebo stopem
  • Budete mnohem méně chodit pěšky a minete tak spoustu zajímavých „obyčejných“ míst
  • Kvůli navigaci se jen tak neztratíte. A to je při cestování velká škoda
  • Auto svádí k touze stihnout toho co nejvíc. Úplný opak našeho oblíbeného pomalého cestování
  • Někdy je o hodně lepší mít s sebou svoje vozidlo, například s úpravou na spaní – i přesto, že by cesta plus půjčení vyšlo levněji

Hodně lidí si auto v zahraničí nepůjčí, protože se bojí podvodů nebo případných potíží v případě poruchy či havárie. Případně mají pocit, že půjčení je moc drahé.

Ukážeme vám, že většině potíží se dá předem vyvarovat. A naučíte se najít pronájmy za rozumné peníze.

My spíš vždy zvažujeme, jestli nám půjčení auta opravdu přinese tak zásadní výhodu, že vykompenzuje ztrátu elementu dobrodružství. Jsme přirozeně celkem líní a moc dobře víme, že s půjčeným autem prostě budeme hlavně jezdit někam autem…

půjčení auta island

V některých zemích se bez půjčeného auta neobejdete

Když už se rozhodneme pro auto, často si ho půjčíme jen na konkrétní dny a výlety. Zároveň občas schválně jedeme úplně jinudy, než nás jako nejlepší trasou vede navigace. Odbočíme podle náhodných turistických ukazatelů u silnice nebo na chvíli zastavíme v nějakém městečku po cestě a jdeme se projít.

Případně prostě půjčíme motorku nebo skútr a brázdíme křížem krážem hory na severu Thajska, ve Vietnamu, na Taiwanu, opuštěný sever Skotska nebo třeba národní parky v Keni.

Kde si auto půjčit a jak neplatit zbytečně moc?

Někdy stačí zadat do vyhledávače „půjčení auta“ + lokace, jindy to tak jednoduché není. Najít tu nejlepší nabídku pronájmu auta na trhu je někdy alchymie, zvlášť pokud hledáte lowcost, přitom spolehlivou společnost.

Nám se osvědčilo hledat a také rezervovat na Rentalcars.com, pro lepší přehled ale koukáme i na konkurenci a přímo weby půjčoven. Kde a u koho tedy hledat?

Autopůjčovny

Autopůjčovny jsou přímými poskytovateli pronajímaných aut. Valná většina z nich funguje on-line, takže si auto můžete objednat dopředu přes jejich webové stránky, případně telefonicky nebo osobně na pobočce.

Obecně platí, že v porovnání s vyhledávači (zprostředkovateli) mívají autopůjčovny vyšší ceny za pronájem auta. Toto pravidlo ale není stoprocentní. Pokud tedy míříte do turisticky atraktivních míst nebo naopak odlehlých oblastí, vyplatí se prozkoumat i ceníky menších lokálních autopůjčoven.

Velkou výhodou autopůjčoven je přímý kontakt s firmou, která vám auto půjčuje. To oceníte zejména v otázce pojištění a při případných problémech. Ke všemu se ještě dostaneme.

Mezi nejznámější autopůjčovny působící po celém světě patří Avis, Budget, Dollar, Europcar, Sixt, Hertz, Alamo a Thrifty.

Zprostředkovatelé

Vyhledávače jako Rentalcars.com nebo Discovercars.com jsou zprostředkovatelské platformy, které agregují nabídky od dostupných autopůjčoven a porovnávají je. Během pár kliknutí tak máte přehled o přibližných cenách a obecných podmínkách bez toho, abyste museli procházet jednotlivé weby autopůjčoven.

Princip je stejný jako u vyhledávačů letenek, jen v tomto případě rezervaci auta přes zprostředkovatele schvalujeme. Pokud bookujete přes ověřené weby, jako je třeba právě Rentalcars.com, nemusíte se bát žádných podvodů a s velkou pravděpodobností narazíte na nejnižší možné ceny.

Tyto stránky také často zprostředkovávají pojištění, které je levnější než pojištění nabízené autopůjčovnou. V případě pojistné události jdou ale problémy za vámi a nevyhnete se papírování. Další nevýhodou může být, že během rezervačního procesu často dochází k aktualizaci/změně podmínek pronájmu. Velmi pečlivě tak doporučujeme přečíst celé podmínky, a to hned dvakrát – na úvodní stránce s nabídkou a poté před finálním potvrzením rezervace.

Velkým obloukem se vyhněte zprostředkovatelským webům, které u konkrétní nabídky neuvádějí konkrétní informace o autopůjčovně.

Vyzkoušejte si hledání auta na Rentalcars

Travel agenti, cestovní agentury a letecké společnosti

Mnozí travel agenti nebo cestovní agentury nabízejí komplexní služby včetně půjčování aut. Dobrou zprávou je, že za vás zařídí všechno se vším všudy, nepříjemná pak může být konečná cena takové služby.

I některé letecké společnosti nabízejí služby autopůjčoven jako součást balíčků nebo zvláštních nabídek. Zde je každá rada drahá a na případné dotazy můžeme říct jen „záleží…“. Vždy si pečlivě pročtěte podmínky, recenze na internetu, porovnejte ceny s jinými poskytovateli – a podle toho se rozhodněte, zda do takového pronájmu půjdete, nebo ne.

U recenzí přitom vždy hledejte situace, kdy bylo potřeba něco řešit. Jinak se nic hodnotného nedozvíte.

Carsharing a půjčení od místních

Pokud plánujete používat půjčené auto na delší dobu, případně zůstáváte dlouho na jednom místě a auto chcete půjčit občas na výlety, poohlédněte se po carsharingových službách typu Autonapůl nebo Ajo.cz. Tento trend se postupně šíří z Evropy a USA do většiny světa, hledejte „carsharing + země/město“.

Druhá možnost je pak půjčení auta přímo od místních (oproti sdílené flotile carsharingové firmy). Vyplatí se hlavně na delší pronájmy nebo v zemích, kde jsou hodně oblíbená auta se spací vestavbou. My si tak na Novém Zélandu půjčovali přestavěnou dodávku, ještě se o ní rozepíšeme víc.

Příkladem webu, kde vypůjčíte auto od místních, je třeba Carrenters.is na Islandu nebo GetAround.com v USA. Spoustu dalších najdete také v tomto článku o tipech, jak na půjčení auta ušetřit.

Domluvit se můžete také s hostiteli na Airbnb nebo soukromých ubytováních Bookingu.

Skvělá možnost taky je získat auto společně s bydlením zdarma v rámci house sittingu nebo home exchange. V obou případech bývá běžné, že vedle klíčů od domu nebo bytu dostanete i klíče od auta.

Osobní zkušenosti s housesittingem i tipy, jak zvýšit šance na získání té nejlepší nabídky jsme shrnuli do článku Luxusní bydlení zdarma po celém světě? Zkuste house sitting

Jaké auto vybrat?

Půjčovny zpravidla rozdělují vozy do tříd, na základě kterých si vybíráte. Zvolit můžete malé, střední, velké nebo luxusní auto, dodávku, SUV… Často se konkrétní typ nebo model auta dozvíte až při přebírání vozu.

I když vás rezervační systém nechá vybrat konkrétní auto, stále nemáte vyhráno. Autopůjčovny jsou připravené a poznámka „or similar“ je uvedená snad u každé nabídky.

Velmi důležité proto je věnovat velkou pozornost podmínkám a parametrům vozu. Na co se konkrétně zaměřit?

Velikost a pohodlí

První věcí, kterou byste při výběru půjčeného auta měli zvážit, je jeho velikost a pohodlí. Kolik lidí se vás chystá na cestu? Kolik zavazadel budete mít? Plánujete delší výlety, nebo spíše krátké přesuny?

Větší auto sice nabídne více prostoru, ale parkování nebo protahování úzkými uličkami bývá složitější.

Samozřejmě – čím větší a lepší auto, tím dražší je jeho půjčení i pojištění.

Při cestách s dětmi, ve více než třech dospělých nebo při plánovaných dlouhých přesunech se hodně vyplatí za velikost a komfort si připlatit. Stejně tak pokud vezete specializovanou výbavu, třeba na snowboard, golf, paraglide nebo potápění, oceníte velký kufr.

Jinak klidně sáhněte po kompaktních autech typu Hyundai i20, Ford Fiesta, Opel Corsa nebo Volkswagen Polo, případně i třídveřácích jako Renault Twingo, Peugeot 208 a Fiat 500. Aspoň vás to nebude lákat tahat s sebou zbytečně velká zavazadla.

Automat vs. manuál

Zvažte, jestli chcete řídit auto s manuální, nebo automatickou převodovkou. Pokud jste zvyklí na manuál a cestujete do země, kde se jezdí po pravé straně, není co řešit.

V zemích, kde se jezdí vlevo, je automatická převodovka velkou úlevou i pro zkušené řidiče.

Například ve Spojených státech na auto s manuální převodovkou pro změnu skoro nenarazíte. Pokud ano, bude jeho půjčení pravděpodobně o hodně dražší než u automatu.

Pokud jste automat nikdy neřídili, nebojte. Naučíte se s ním během chvilky, jen se vám pak doma možná nebude chtít přesedat zpět na manuál.

Nezapomeňte, že pro startování a změnu jízdního režimu z parkování na jízdu vpřed i vzad je potřeba sešlápnout brzdu. Ať nejste za amatéry, až budete volat do půjčovny, že vám auto nestartuje.

Omezení ujetých kilometrů

Budete hodně jezdit? Pokud ano, pak je důležité zkontrolovat, jestli se v podmínkách vypůjčení neskrývá poznámka o omezení počtu najetých kilometrů.

Některé společnosti nabízejí „neomezené kilometry“, zatímco jiné si účtují extra poplatky za každý nadlimitní kilometr.

Většinou se setkáte s tím, že limit se vztahuje k jednomu dni. Třeba 200 km/den. Samozřejmě to ale funguje tak, že se na konci pronájmu celkový počet kilometrů vydělí počtem dnů zápůjčky.

půjčení auta

Optejte se na limi kilometrů, které můžete s autem najet

Cena za další řidiče

Chystáte se střídat za volantem? Pak si zkontrolujte, kolik stojí přidání dalšího řidiče. U některých společností je taková služba zdarma, ve valné většině případů se ale účtuje dodatečný poplatek.

Totéž platí i pro pojištění. Ujistěte se, že všichni řidiči budou uvedení v pojistné smlouvě. V případě, že by při vzniku škody řídil někdo jiný než oficiálně uvedený řidič, vás ani to nejlepší pojištění nespasí. Nárok na kompenzaci vám zaniká a celé půjčení auta se radikálně prodraží.

Cena pojištění a případná spoluúčast

Pojištění je kapitola sama o sobě, které rozhodně věnujte dostatek času. Zkontrolujte si pečlivě podmínky krytí a také spoluúčasti (tedy maximální částky, kterou od vás autopůjčovna může požadovat v případě škody nebo krádeže).

Podmínky storna

Zjistěte, jaké jsou podmínky pro zrušení rezervace, abyste věděli, co můžete očekávat, pokud se vaše plány změní.

Například Rentalcars.com nabízí bezplatné zrušení rezervace do 48 hodin před začátkem pronájmu. Toto je typické pro většinu vyhledávačů, zatímco přímo autopůjčovny tuhle možnost často nenabízejí a vyžadují storno poplatky.

Režim paliva

Prozkoumejte, jakou palivovou politiku půjčovna vyznává. Na výběr je několik možností – a z nich nejvýhodnější je tzv. full-full.

Plná na plnou nádrž (full-full)

Ideální řešení, kdy dostanete auto s plnou nádrží a očekává se, že jej vrátíte také s plnou. Tento režim je nejférovější, protože platíte pouze za palivo, které skutečně spotřebujete.

Pozor: Některé společnosti vyžadují účtenku, kterou prokážete poslední tankování, aby si potvrdily vzdálenost, kterou jste od pumpy k autopůjčovně dojeli.

Pokud auto nevrátíte s plnou, čeká vás poplatek za doplnění paliva. Ceny přitom budou velmi pravděpodobně vyšší než ty běžné na benzinkách v okolí.

Vracím stejně, jako jsem dostal

Další možnost je „vracím stejně, jako jsem dostal“. Znamená to, že pokud dostanete auto s poloviční nádrží, měli byste ho vrátit také s polovinou paliva.

Důležité je zaznamenat si přesný stav nádrže při převzetí auta, nejde přitom jen o rafičku palivoměru – zapište si i počet kilometrů, které můžete podle palubního počítače ještě dojet.

palubní deska

Nezapomeňte si poznamenat množství paliva v nádrži

Prázdná na prázdnou nádrž

Režim „prázdná na prázdnou“ je taková lehká okrádačka. Půjčovna vám dá auto s prázdnou nádrží a očekává, že ho vrátíte také prázdné. Problém je, že je těžké vrátit auto úplně bez paliva, takže ve většině případů skončíte s tím, že půjčovně dovezete trochu „navíc“.

Dálniční známka a mýto

Jsou dálniční známky nebo mýta zahrnuté v ceně? Pokud budete jezdit jen po městě a okolí, tuto službu pravděpodobně nevyužijete a je lepší zvolit jinou nabídku. Zbytečně byste si prodražili celý pronájem.

Pokud dálnice plánujete využívat, zjistěte si předem, jak to s daným půjčeným autem funguje.

Přejezd hranic nebo moře

Pokud se s autem chystáte přes hranice, nejspíš vás čekají horké chvilky při hledání vhodné nabídky. Tuto službu nepovoluje ani většina evropských půjčoven pro cesty po Unii – a pokud ano, tak za vysoký příplatek.

Někde to ale funguje… například na Balkáně. Vždy o svém plánu informujte autopůjčovnu předem, aby mohli včas připravit případné dokumenty.

Problém bývá i přesun trajektem v rámci jedné země. Třeba ze Skotska na Orkneje. Opět platí – komunikujte to s autopůjčovnou předem, pravděpodobně se nějak domluvíte. Anebo zjistíte, že se vyplatí auto vrátit, přejet trajektem jako pěší a na druhém konci si půjčit jiné auto.

Omezení oblastí, případně typu cest, kam můžete

Někdy budete mít ve smlouvě explicitně napsané, že nesmíte do konkrétní části země. Nebo že nemůžete jezdit po silnicích bez asfaltu (třeba na Zélandu běžná věc).

Pokud se do daných oblastí chystáte, hledejte jinou nabídku, případně s půjčovnou své záměry komunikujte.

Tato pravidla rozhodně nezkoušejte obejít. V „zakázaných oblastech“ by vám neplatilo pojištění ani asistence půjčovny – a cesty mimo asfalt jen tak neututláte, to nám věřte.

nezpevněná cesta půjčené auto

Pozor na zakázané oblasti, kam s autem nesmíte

Místo a čas vyzvednutí auta

Dalším důležitým „detailem“ je místo a čas vyzvednutí vozu. Nachází se půjčovna na letišti, nebo v okolí? Jak se tam případně dostanete a jaká je otevírací doba pobočky?

Tohle si pohlídejte obzvlášť v případě nočních nebo brzkých ranních příletů. Zavřené dveře půjčovny jsou to poslední, co chcete v takové chvíli vidět.

Přílety a odlety v brzkých ranních hodinách způsobují cestovatelům potíže častěji, než byste čekali. Co dalšího se může při kupování letenek pokazit? Přečtěte si Na co si dát pozor při nákupu letenky.

Na co se připravit a co vás může překvapit

Ani přebírání auta nemusí jít tak hladce, jak bychom si představovali. Ujistěte se proto, jak to máte s následujícími body.

Platba a záloha

Kreditní karta vs. debetní karta

Při půjčení auta téměř vždy požadují kreditní kartu, která slouží jako záloha. Většinou se dá řešit blokace na debetní kartě, připravte se ale na nepříjemné dohadování a možnost, že vám nakonec žádné auto nepůjčí. Navíc blokují vaše peníze, ne peníze banky.

Pokud už debetní kartu používáte a kreditku nemáte, raději to ani nezmiňujte – většinou to projde (pokud máte na účtě dostatečnou rezervu). Taky záleží na typu pojištění a výše spoluúčasti, kterou jste si zaplatili.

Velmi důležité je i to, že karta, kterou používáte pro zálohu, skoro vždy musí být psaná na jméno řidiče. Pozor tedy na firemní rezervace.

Nikdy za hranice nevyrážejte jen s jednou platební kartou. My máme finance uložené na několika účtech a pro jistotu nevyrážíme bez Revolut karty, která nabízí spoustu výhod mezi nimiž jsou i letištní salonky zdarma.

Záloha

Některé (zejména lokální) půjčovny nechtějí kreditní ani debetní karty, ale požadují zálohy v hotovosti. Zpravidla spíš v USD/EUR než v místní měně.

Obecně se výše zálohy pohybuje obvykle od 100 do 2000 €, u dražších aut, obytňáků nebo motorek může být ještě vyšší.

Uvolnění zálohy často trvá víc než týden po vrácení auta, někdy se to může protáhnout až na týdny tři. Při plánování financí proto počítejte s tím, že tyto peníze nějakou chvíli neuvidíte.

Pojištění

Vždy si auto pojistěte – nejlépe „v plné palbě“. V Travel Bibli zastáváme myšlenku, že na pojištění se nešetří. Nehody se stávají i sebeopatrnějším řidičům a nikdy nevíte, na koho a na co tam venku narazíte.

Samotné půjčovny nabízejí pojištění auta v několika variantách, které se liší svým rozsahem, výší vaší spoluúčasti a plněním. V ceně pronájmu auta je zpravidla základní pojištění pro případ nehody, pojištění pro případ krádeže a pojištění odpovědnosti za škodu třetí osobě.

Základní pojištění půjčeného auta

Základní pojištění pro případ nehody, známé také jako Collision Damage Waiver (CDW), kryje pouze škody na karoserii a nevztahuje se na jiné části vozu, jako jsou skla, kola, střecha či interiér. Téměř vždy zahrnuje spoluúčast, to znamená, že v případě škody na autě se nevyhnete placení. Vaše finanční odpovědnost je ale omezená do výše spoluúčasti (nejčastěji kolem 1000 USD), zbytek škody pokrývá pojištění.

Finanční krytí pro případ krádeže (Theft Protection, TP) pokrývá odcizení vozu i škody způsobené zlodějem. Obvykle také zahrnuje spoluúčast, která se pohybuje v podobné výši jako základní pojištění pro případ nehody.

Pojištění odpovědnosti za škodu třetí straně – u nás známé jako povinné ručení – kryje situace, kdy způsobíte škodu na jiném vozidle nebo majetku. Na rozdíl od předcházejících dvou zmíněných nezahrnuje spoluúčast.

Připojištění

Připojištění auta zahrnují možnosti s nulovou spoluúčastí (Full Damage Waiver, FDW), její snížení (Loss Damage Waiver, LDW) nebo rozšíření pokrytí na další části vozu mimo karoserii.

Cena pojištění bez spoluúčasti často přesahuje náklady na půjčení vozu, nabízí však jistotu pokrytí všech škod.

Kde a jak sjednat pojištění auta?

Pojištění poskytnuté autopůjčovnami je dražší, přináší ale jednodušší vyřízení případných škod. Navíc vám může pomoci snížit zálohu, anebo se jí úplně vyhnout (a tím vyřešit i případné dilema kreditka vs. debetní karta).

Pojištění nabízejí i srovnávače jako Rentalcars, obvykle pak je finančně dostupnější. V tomto případě se uplatněná škoda nejdříve strhne z vaší karty a vy ji poté uplatníte u pojišťovny.

Další možností, kde se připojistit, jsou externí společnosti jako Rentalcover.com.

Řidičák a věkové omezení

Většina půjčoven vyžaduje řidičák platný alespoň X let. Většinou jeden, dva, nebo tři. Počítá se doba od získání daného oprávnění – datum získání musí být zapsané na řidičáku.

Skoro vždy je také půjčení dražší pro řidiče pod určitý věk (24, 25, nebo 30 let) a nad určitou věkovou hranici (např. 65+ let).

Snad všude mimo EU potřebujete také mezinárodní řidičák. Pozor, existují dva druhy, které se liší podle vaší destinace. S vystavením vám pomůžou na úřadě – stačí sdělit, do jaké země jedete, a oni vám vydají ten pravý. Stojí pár korun a vystaví ho na počkání, stačí vám klasický řidičák a pasová fotka.

Nezapomeňte také, že mezinárodní řidičák bez toho českého je vám k ničemu. Vždy u sebe musíte mít oba dva.

Výběr auta

Jak už jsme psali, pravděpodobně dostanete jiné auto, než jste si objednali (ovšem s odpovídajícími parametry a ve stejné třídě).

Pokud by vám cpali nějaké jasně horší (menší, manuál vs. automat, bez klimatizace…), obraťte se na podporu webu, kde jste auto rezervovali (např. Rentalcars nebo síť autopůjčoven), anebo u lokálních půjčoven drsně smlouvejte.

palubní deska auto

Klimatizace bohužel není samozřejmost

Tipy z praxe, jak ušetřit na půjčení auta

Nikdy nerezervujeme první auto, které se nám zamlouvá, právě naopak. Na hledání té pravé nabídky si vymezíme dostatek času a porovnáváme možnosti. Mnohdy se povede cenu půjčeného auto o dost snížit, využíváme k tomu následující tipy.

Porovnejte si ceny

Stejně jako u letenek nebo hotelů, i při půjčení aut se vyplatí porovnat ceny různých společností. Srovnávače vám pomůžou najít nejlepší nabídky a není vyloučené, že tam narazíte i na výhodnější ceny (hlavně v porovnání s velkými půjčovnami, jako jsou Hertz nebo Sixt).

Zkuste to v anonymním režimu, případně s VPN

Opět stejná rada jako u letenek. Vyhledávače někdy mění ceny podle toho, co jste už na webu dělali, případně podle vaší destinace nebo zařízení.

Vyhledejte místní autopůjčovny

Na bezkonkurenční nabídky občas narazíte u menších místních autopůjčoven (pokud si půjčujete auto přímo od nich bez zprostředkovatele). Nízká cena ale může být vykoupená jazykovou bariérou, která dokáže potrápit zejména v případě řešení pojistné události.

Pro vyhledání lokální půjčovny aut využijte překladač pro překlad slova „autopůjčovna“ a toto přeložené slovo vyhledejte spolu s vaší destinací. Další možností je hledat přímo na národní doméně.

Například pro vyhledání islandské autopůjčovny byste hledali bílaleiga island nebo bílaleiga site:is.

Rezervujte dopředu

Na last minute nabídky pronájmu aut narazíte jen málokdy. Nejlepší je rezervovat auto dostatečně dopředu. Pro takové případy využíváme srovnávače, které nemají storno poplatky, a naši rezervaci změníme/zrušíme v případě, když narazíme na lepší nabídku nebo změníme plány.

Půjčte si auto mimo víkend

Pokud můžete, vyhněte se půjčování auta na víkend, kdy ceny bývají vyšší. Jestli nemáte na výběr, zkuste si při vyhledávání nejlepší nabídky trochu pohrát a prozkoumat ceny za půjčení na vícero dnů. Čím delší pronájem, tím bývají ceny nižší. Mohlo by se tak vyplatit půjčit auto o den dřív nebo ho vrátit později.

Pozor také na svátky, prázdniny a další významné události v místě půjčení. Mohou cenu zvednout i o stovky procent.

Pohrajte si s časy vyzvednutí a vrácení

Cenu ovlivňuje taky hodina vyzvednutí a vrácení auta. Někdy se vyplatí pohrát si s přesnými časy a třeba pár hodin počkat nebo vrátit auto o chvíli dříve.

Už jen proto, že den pronájmu se většinou počítá jako 24 hodin.

Vyhněte se vyzvednutí a vrácení na letišti

Vyzvednutí a vrácení auta mimo letiště bývá levnější, ale ne vždy. A někdy se takto uspořených pár korun ani nemusí vyplatit, vezmete-li v potaz dopravu do pobočky mimo letiště a její otevírací dobu.

Vracejte na stejném místě, kde vyzvedáváte

Vždy se snažte vrátit auto na stejném místě, kde jste ho vyzvedli. Vrácení na jiném místě bývá nákladné – půjčovny si často účtují poplatek, který je vyšší než celý pronájem auta.

Přineste si vlastní vybavení

Pokud cestujete s dětmi, ušetříte, když si přivezete vlastní autosedačku, kterou většina aerolinek (i těch nízkonákladových) přepraví zdarma. To samé platí i pro využití vlastní navigace. Naštěstí už dnes většina aut v půjčovnách podporuje CarPlay nebo Android Auto.

navigace auto

Pokud máte vlastní navigaci, vyplatí se ji vzít se sebou

Zkuste nabídnout spolujízdu

O náklady na benzin a někdy i samotné půjčení se můžete podělit se spolucestovateli. Buď v rámci klasické spolujízdy – občas při přesunech nabízíme místo na BlaBlaCar –, nebo častěji tak, že se domluvíte s jinými cestovateli na společných výletech. Každý den to přitom může být někdo jiný.

Nejlépe se takové výlety domlouvají v hostelech a malých penzioncích. Případně využijte sílu facebookových skupin typu Australia Backpackers, New Zealand Ride Share nebo třeba i Češi a Slováci ve Vancouveru.

Na co si dát pozor

Abychom to shrnuli, i osobní komunikace s půjčovnou vyžaduje dávku obezřetnosti. Na co se při převzetí i vracení půjčeného auta zaměřit, abyste předešli nečekaným poplatkům?

Při přebírání auta

Než při přebírání auta podepíšete předávací protokol, buďte extra pečliví. Nevšimnout si třeba malé praskliny na předním skle se hodně nevyplácí. Dejte tomu čas.

  • Mějte s sebou kartu, se kterou jste rezervovali
  • Nahlaste všechny řidiče
  • Pořádně si přečtěte smlouvu
    • Ujistěte se, že konečná smlouva, kterou podepisujete, obsahuje všechny služby a detaily, které jste objednali
  • Fotografujte škrábance a poškození
    • Před odjezdem auto důkladně zkontrolujte a vyfoťte nebo natočte jakýkoli škrábanec a poškození, včetně předního skla, světel, zrcátek a disků, stejně jako případné znečištění nebo poškození uvnitř
    • Nestyďte se, je to naprosto normální. Férová půjčovna to po vás bude vyžadovat
  • Projděte si předávací protokol
    • Ujistěte se, že všechny informace jsou správné a všechny škrábance nebo poškození jsou zaznamenané v papírech
přebírání půjčeného auta

Při přebírání půjčeného auta věnujte pozornost i sebemenším škrábancům

Přebírání auta bývá občas dost zmatečné a nejednou se stalo, že jsme ve spěchu něco zapomněli zkontrolovat. Někteří cestovatelé proto vyráží do půjčovny s připraveným checklistem, kde mají všechny důležité body, na které se zaměřit. Při jeho tvorbě se můžete inspirovat následujícím:

Zkontrolovat:

  • Lak
  • Disky
  • Přední i zadní sklo
  • Zrcátka
  • Klimatizaci
  • Spojku a brzdu
  • Celkový stav interiéru
  • Zamykání auta
  • Doklady od auta
    • Malý technický průkaz
    • Podepsaná smlouva o zápůjčce
    • Předávací protokol
    • Manuál k autu

Ujistit se, že:

  • V autě je vybavení pro případ defektu a hlavně hever, který dokáže auto nadzvednout
  • Vím, komu zavolat v případě problémů (kontakt do lokální pobočky autopůjčovny)

Zeptat se:

  • Jak je to s parkováním v rezidenčních zónách
  • Jestli mohu s autem kamkoliv
  • Jak je to s dálniční známkou nebo mýtem

Nabídka lepšího auta

Může se také stát, že vám při předávání nabídnou upgrade auta na lepší třídu, než jste si objednali. Samozřejmě za velmi „výhodnou“ cenu. Někdy prostě chtějí jen vydělat pár peněz navíc. Upgrade ale pro vás opravdu může v některých případech být ekonomický – ideálně koukněte pro kontrolu na podobná auta na vyhledávači.

Velmi pravděpodobně se stalo, že půjčovna zrovna nemá auto vaší objednané kategorie k dispozici. V ten moment moc nemají jinou možnost, než vám půjčit lepší. Samozřejmě na tom ale nejdřív zkusí vydělat.

Pokud vám upgrade nabídnou, zkuste nejdřív nenápadně zjistit, co je za tím. Třeba se chtějte nejdřív podívat na auto, které jste si zaplatili.

Možná vám nebude vadit půjčit si menší/horší auto, než jste původně objednávali. Třeba i jen na tu část zápůjčky, kdy nemají vaše auto k dispozici. Dostanete nemálo peněz zpátky, především v hlavní sezoně.

V každém případě smlouvejte. Tvrdě a neúprosně, jste plně v právu.

Před vrácením auta

  • Odpovídá stav nádrže?
    • Před vrácením auta se ujistěte, že stav paliva odpovídá smluvenému režimu. Máte plnou nádrž? Nebo jste si auto vypůjčili s prázdnou nádrží a tak ho také vrátíte?
  • Vyčistěte větší špínu
    • Špinavé auto je dobré před vrácením umýt. Půjčovny si totiž mohou účtovat dodatečné poplatky za vyčištění (týká se i interiéru), které vyjdou dráž než případná návštěva myčky
špinavé půjčené auto

Špinavé auto raději před vrácením omyjte

Při vracení auta

Při vracení bude naopak pravděpodobně hodně pečlivý zaměstnanec půjčovny. Obzvlášť pokud nemáte úplně čisté svědomí, rozptylujte ho. Vyprávějte zážitky, vyptávejte se ho na děti, ptejte se na cestu na letiště. Tady vám přílišná pozornost na auto nehraje do karet.

  • Projděte předávací protokol a vyfoťte si ho
    • Stejně jako při přebírání auta, i při jeho vracení je důležité pečlivě projít předávací protokol. Půjčovna by vás navíc mohla zpětně popotahovat za poškození, které jste nezpůsobili, proto doporučuje dokument vyfotit
  • Zkontrolujte si v bankovnictví odblokování kauce

Během řízení

Neodpustíme si poznámku o dodržování pravidel silničního provozu. Ohlídejte si nejen rychlost, ale také parkování, vjezd na určitý typ silnic nebo do oblastí s omezením. Pokuty ze zahraničí jsou nepříjemné a často úplně zbytečné.

Vychytávky a tipy na vybavení

Co s sebou vzít do auta? Hodně to závisí na typu cestování a plánovaném terénu. Ve městě budete potřebovat něco jiného než na výlety po horských cestách nebo na dlouhé vzdálenosti.

V základní výbavě by vám nemuselo chybět následující:

  • Držák na telefon, pokud auto nemá CarPlay / Android Auto
  • Nabíjecí kabel na telefon, nejlépe ve verzi s USB-A i novější s USB-C. Dopředu těžko odhadnete, co v autě najdete
  • Rozdvojka na nabíjení, případně redukce na klasickou zásuvku (pro nabíjení foťáku atd.)
  • Batůžek na denní chození
  • Zavazadlo s organizéry – batoh nebo taška jsou skoro vždy praktičtější než kufr

Tipy na vychytávky, které vám na cestách přijdou vhod najdete také v sekci vybavení.

Nepřehánějte to s množstvím věcí

Cestování autem občas láká k nabalení i extra věcí, které na cestě nevyužijete. Nenechte se unést a pamatujte, že se všechno musí do auta nejen vlézt, vy se v tom případném chaosu budete muset také vyznat. A to někdy není zrovna lehký úkol.

Vybavení pro jízdu v terénu

Vybavení aut z půjčoven obecně není žádná hitparáda, a tak je někdy lepší pořídit si svoje. Dokonce i auta určená pro jízdu v terénu občas postrádají logické kousky (např. nemají tažné lano). Pokud vás taková cesta čeká, můžete si vzít vlastní (to ze syntetiky téměř nic neváží).

Dalším užitečným kouskem může být power banka se startovacími kabely a lopatka pro případ zapadnutí.

Když půjčení „obyčejného“ auta nestačí

Půjčení obytného auta

Půjčit si obytňák a procestovat s ním zemi je sen nejednoho cestovatele. V určitých zemích, jako je Island, Austrálie nebo Nový Zéland, je to navíc bezesporu jedna z nejlepších možností, jak při cestě zažít maximum dobrodružství, ale držet přitom rozpočet relativně při zemi (na místní poměry).

Najít to správné auto pak vyžaduje trochu kreativity. Velké půjčovny obvykle nabízejí klasická (neohrabaná a zbytečně drahá) obytná auta, která zrovna nedoporučujeme.

Výhodnější nabídky seženete od lokálů, kteří často nabízejí přestavěné dodávky nebo osobní vozy upravené pro cestování a spaní.

V roce 2017 jsme vyrazili na Zéland, kde jsme si dopředu domluvili menší dodávku se spací úpravou. Místo v ní bylo akorát na větší matraci, což ale bohatě stačilo i pro tři. Pod postelí měla slušný úložný prostor a vysouvací kuchyňku s vařičem.

Web, kde jsme ji našli, už bohužel neexistuje, pořád ale vznikají nové. Hledejte „rent campervan from locals“ plus zemi, kam jedete.

Cenově nás půjčení na měsíc vyšlo na méně než třetinu oproti komerčním půjčovnám obytňáků a navíc jsme dodávku nemuseli moc šetřit. Majitel rovnou napsal, že rozhodně nebude řešit, na jaké cesty vjedeme, a už vůbec ne nějaké škrábance od kamínků. Taky by nebyly první.

U nás je k dispozici například služba Campiri. Zkusit štěstí můžete i u místních půjčoven nebo mezi kamarády.

Další možností může být relokace karavanů. Této možnosti jsme věnovali celý článek Jak procestovat Austrálii obytným autem s minimálními náklady. Zkuste campervan relocation

Půjčení motorky

Motopůjčovny jsou po světě čím dál populárnější a pro motorkáře s omezeným časem a chutí objevovat naprosto skvělá volba.

Půjčení motorky má ale svá specifika a čeká vás o trochu složitější proces než při půjčení auta. Srovnávače v tomto případě moc nefungují a půjčovny budete muset procházet po jedné.

Ceny za půjčení motorky také bývají vyšší než u aut, zejména kvůli ceně pojištění, kratším servisním intervalům a rychlejší ztrátě hodnoty.

pronájem motorky

Pronajmout si motorku je obvykle dražší než půjčení auta

Při delší výpůjčce ale zkuste smlouvat – není vyloučené, že se vám podaří cenu stáhnout hodně dolů. Ve většině zemí motopůjčovny hodně trpí na sezonnost a vrtochy počasí, dlouhé pronájmy jsou pro ně proto výhodný jistý příjem.

Nikdy nespoléhejte na erární vybavení z půjčovny a raději si vezměte vlastní. Máme na mysli hlavně helmu a boty, ovšem jestli to alespoň trochu jde, vezměte si i svoje rukavice, bundu a kalhoty.

Skvělé zkušenosti mám s krátkými i dlouhými zápůjčkami přímo v Praze od www.motorky-pujcovna.cz – na jejich motorce jsem jel i na třítýdenní trip do Skotska.

Několikrát jsem si k plné spokojenosti půjčoval velké motorky i v severním Thajsku, konkrétně u C&P Big Bike v Chiang Mai. Všechny nové, ve skvělém stavu. A bez zbytečných obstrukcí, když jsem se dvakrát v ne zrovna skvělém stavu vrátil. Jen na off-road gumách už vám ji dnes bohužel nepůjčí.

Matouš z Travel Bible

Půjčení neobvyklých aut

Když už si půjčujete, můžete to vzít jako nedílnou součást zážitku z cestování. Na mnoha místech se už dnes dají půjčit čistá elektroauta, ale hlavně různá sportovní, kabriolety, nebo naopak manažerský Mercedes. Stojí to dost, ale na pár dní a romantický road trip… proč ne.

Tip na závěr: Autovlaky jako alternativa k půjčování

Do Evropy se naštěstí vracejí noční vlaky a s nimi někdy i možnost vzít s sebou vlastní auto. Celý princip je snadný. Večer odevzdáte klíče na nádraží, dáte si večeři a sklenku vína v jídeláku, vyspíte se v posteli v lůžkovém vagonu – a po snídani vystoupíte čerství v destinaci, kde vám za pár chvil předají auto.

Z Prahy aktuálně jezdí autovlak jen do Popradu, Humenného a Košic. Z Vídně ale máte pod vlajkou rakouských drah ÖBB víc možností, mimo jiné do Feldkirchu pro cesty do Švýcarska, nebo Livorna, kde přesednete na trajekty po Středozemním moři (jen v roce 2023 zrovna nejezdí kvůli výluce). Případně tak můžete jet z Bratislavy do chorvatského Splitu.

Při včasné rezervaci vychází cena podobně jako palivo + dálniční poplatky + kafe, bagety a energeťáky na benzinkách.

Do autovlaku si můžete vzít i menší obytňák nebo motorku.

Kam dál?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled