Stejně jako u letenek, ani u půjčování auta neexistuje jediná nejlepší varianta. Záleží na čase, kdy si auto chcete půjčit, místě, zda na letišti nebo mimo něj, jestli na týden, nebo jen pár dní… Například lokální autopůjčovny často vychází lépe, chcete-li auto na víkend. Na co se tedy zaměřit, abyste neplatili zbytečně moc?

Pravidlo číslo jedna: V turistických destinacích zaplatíte za auto na víkend vždy víc než přes týden. V místech, kam lidé jezdí většinou za obchodem je to zase naopak. Víkendové ceny většinou začínají ve čtvrtek v poledne a končí v pondělní poledne. Už jen posun půjčení auta o pár hodin, vám může vylepšit cenu. Myslete na to.

Ale pojďme se vrhnout do všech tipů, které vám cenu mohou dál snížit. Dostaneme se jak ke krátkodobým, tak dlouhodobým pronájmům. A ukážeme vám i cestu, jak sehnat auto zdarma. Nebojte, žádné černoty v tom nejsou :-)

Pokud rovnou chcete nejlepší tip, kde porovnávat ceny autopůjčoven, doporučujeme službu Rentalcars.

Auto je možné pořídit mnoha způsoby. Autopůjčovna je pouze jeden z nich. Služby na převoz auta, sdílení a další možnosti, jak se dostat na co nejnižší cenu za dopravu autem kdekoli na světě, najdete právě zde.

Nezapomeňte, že v mnoha zemích si také můžete auto koupit a před návratem domů ho za (téměř) stejnou cenu prodat. Například v hostelech po celé Austrálii, na Zélandu, v Kanadě a USA najdete nabídky na ojetá auta za pár stovek dolarů. Včetně těch krásně barevných hipízáckých dodávek.

Jak ušetřit na půjčení auta

Jak se dá ušetřit na autopůjčovně?

Níže naleznete hromadu tipů, jak na půjčení auta ušetřit a vyhnout se případným problémům. Na konci článku pak přidáváme konkrétní weby, kde stojí za to hledat, a další alternativní služby, které vám náklady na dopravu dokážou srazit na minimum.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Kašlete na zprostředkovatele a travel agenty

Čím se travel agenti živí? Provizemi. Autopůjčovna jim z každé rezervace vyplatí určité procento jako provizi. Máme teď na mysli ty místní, na které narazíte v turistických oblastech na každém rohu. Vždy je levnější dojít si přímo do autopůjčovny, než řešit pronájem přes zprostředkovatele.

Rezervujte dopředu. Ušetříte

Ve většině případů platí, že čím více dopředu auto zarezervujete, tím bude pronájem levnější. Především v sezoně. Čím více aut je již pronajatých, tím dražší jsou volná auta. U autopůjčoven funguje faktor naplnění úplně stejně jako u aerolinek. Psali jsme o něm v knize. Při včasné rezervaci je navíc nabídka mnohem širší a můžete si vybrat přesně takové auto, které potřebujete.

Porovnávejte, srovnávejte, hledejte

Srovnávačů nabídek autopůjčoven je mnoho. Ještě se k nim dostaneme detailněji a ukážeme si, které stojí za to a které jsou naopak předražené. Důležité je používat takový, který si neúčtuje rezervační poplatek ani storno poplatek v případě zrušení rezervace. Pokud později narazíte na lepší nabídku, můžete první za běžných podmínek stornovat. Dávejte si na poplatky pozor.

My máme dobré zkušenosti s Rentalcars.com, přes který i přímo rezervujeme. Občas se tam dostanete na lepší cenu než přímo u půjčovny (platí hlavně pro ty veliké jako Hertz nebo Sixt).

Neberte předplacené nabídky pronájmů aut

Není tajemsvím, že zaplatíte-li za pronájem předem celou částku, bude cena nižší. Takové nabídky jsou ale neflexibilní a neumožňují vám hýbat s termínem ani měnit počet dní. Většina půjčoven vám v případě potřeby vrátí celou částku – pokud tedy později najdete lepší nabídku, můžete původní rezervaci zrušit a pronajmout auto jinde. Což právě u předplacených nabídek není možné.

Vyhněte se rezervacím auta na letišti

Taková auta budou mnohem dražší, než půjčovny ve městě. Dokonce i od stejné firmy. Autopůjčovy na letištích musí platit nemalé poplatky za pronájem plochy a ty se promítají do ceny půjčovného. Půjčujete-li si auto na den dva, rozdíl nebude tak velký. Při půjčení auta na týden už můžete ušetřit nemalé peníze. Zkuste si porovnat cenu při vyzvednutí auta na letišti a mimo něj. Jednoduše zjistíte, zda se vám vyplatí si pro auto dojet taxíkem, případně i MHD.

Myslete na životní prostředí a svou peněženku

Nejde jen o to, že ušetříte životní prostředí. Výběrem úsporných nebo hybridních aut sami ušetříte nemalé prostředky na benzínu. Obrovská čtyřkolka asi bude vypadat impozantně, ale skutečně ji potřebujete? Malá auta vám uspoří mnohem víc. Prostě pokud můžete, rezervujte malá auta. Ušetříte na palivu, a ještě zaparkujete všude.

Zkuste affiliate

Mnoho autopůjčoven, případně serverů agregující nabídky aut, často nabízí affliate provize. Kdokoliv se k půjčovně proklikne přes váš unikátní link, bude zaznamenaný v systému, a vy za něj dostanete provizi. Ten někdo můžete být i vy sami.

Pokud se rozhodnete v průběhu měsíců až let půjčovat auto vždy na stejném místě, vyplatí se registrovat do affliate programu a po 3-4 výpůjčkách máte ušetřeno celkem slušné peníze. Ne vždy je možné affliate program kombinovat s půjčením auta pro stejnou osobu, a tak je dobré mít affiliate registrovaný pod jiným emailem, než budete auto půjčovat.  Nezapomeňte, že affliliate je možné kombinovat se slevovými kupony.

Máte nějaké míle?

Aerolinky často nabízí pro členy svých mílových programů slevy i na půjčení auta. Podívejte se, zda něco podobného není zrovna u vašeho. Většinou jde o americké aerolinky jakou United nebo American Airlines, ale podobné nabídky se objevují i u evropských či arabských společností. Míle je také možné využít přímo jako platidlo za pronájem auta.

Dodržujte časový plán

Vyhledávače většinou nabízí možnost vybrat čas vyzvednutí a vrácení. Pokud auto nepotřebujete dříve jak v 1 odpoledne, nepůjčujte si ho dříve. To samé platí pro vrácení. Změna času dokáže při vyhledávání také ovlivnit cenu. Blbých 30 minut navíc může díky nastavení systémů cenu zvednout o několik stovek korun. Pokud se při návratu opozdíte a víte to předem, zavolejte do autopůjčovny a dejte jim vědět. Vyhnete se tak problémům s případným pokutám za pozdní vrácení.

Vracejte, kde půjčujete

Cesta, kdy auto vracíte v jiném místě, než jste si ho půjčili, může stát až 2x tolik, než když auto vrátíte ve stejném místě. Autopůjčovny nechtějí mít auta na jiném místě, než kde si je vyzvednete. Proto účtují navíc nemalé poplatky za vrácení v jiném městě.

Chcete-li si udělat roadtrip přes celou Kanadu – půjčit auto ve Vancouveru a vrátit v Montrealu – zaplatíte krom ceny půjčovného téměř 20 tisíc korun navíc přibližně za to, že jste auto vrátili na druhém konci Kanady. Autopůjčovny stojí hodně peněz dostat auta zpět.

Půjčujte na delší dobu i když nechcete

Autopůjčovny můžou nabízet různé promo akce na délku půjčení si auta. Několikrát jsme narazili na nabídky, kdy auto na 4 dny bylo výhodnější než na tři. Obecně platí, že pronájmy na týden vychází cenově mnohem lépe, než když si auto půjčíte na 4, 5 nebo 6 dní. Pokud potřebujete auto třeba jen na 6 dní, vždy se podívejte, kolik by stálo na 7 dní. Třeba budete příjemně překvapeni.

GPS nebo dětská sedačka se můžou prodražit

Cestujete-li s dětmi, kontaktujte půjčovnu a zeptejte se na cenu dětské sedačky. Někdy se vyplatí vzít si vlastní a připlatit si u aerolinky za zavazadlo. To samé platí pro GPS navigaci. Autopůjčovny si za ni účtují nehorázné peníze.

Pokud máte telefon s navigací, není co řešit. Vezměte si s sebou držák do auta. Pokud takový telefon nemáte, může se vyplatit GPS navigaci na místě koupit a po návratu ji prodat. Oproti půjčovnému ušetříte dost peněz.

Promo akce, které se nemusí vyplatit

Pozor na ně. Některé autopůjčovny nabídnou v akci super cenu, ale po prozkoumání podmínek zjistíte, že tu je jeden poplatek, tu druhý, tu třetí a cena půjčovného se přestává vyplácet. Především na kratší dobu pár dní mohou být promo akce dražší, než půjčení za klasickou cenu. Na delší období se většinou vyplácejí.

Prověřte si mýtné

Mýtům se na cestách asi nevyhnete. Některé autopůjčovny nabízí varianty známé z restaurací – tzv. all you can eat. Vše, co projedete, je na nich. V případě, že se budete hodně pohybovat po dálnicích, může se vám podobná nabídka vyplatit. Většinou je to ale pro autopůjčovnu způsob, jak z vás vytáhnout další peníze. Ověřte si, kolik mýtné reálně stojí, a spočítejte si, kolik za něj asi utratíte.

Hledejte kupony

Před tím, než si rezervujete auto, podívejte se na webu po slevových kuponech. Mnoho společností nabízí klidně 50% slevu za slevové kupony. Většinou se nám nějaký vždy podaří najít.

Ptejte se na starší auto

Některé lokální a malé autopůjčovny nabízí levnější auta, protože jde o starší modely. Neobnovují svůj vozový park tak často jako velké autopůjčovny. V každém místě je mnoho menších autopůjčoven, a tak se vždy podívejte, zda nenabízí výhodnější cenu na úkor stáří vozu.

Zkuste smlouvat

Mimo sezonu autopůjčovny na svých autech prodělávají. Pokud si půjčujete auto v tomto období (doporučujeme), máte šanci usmlouvat mnohem lepší cenu. Budou rádi za každé půjčené auto.

Jak ušetřit na půjčení auta

Na co si dávat pozor?

Není to jen o šetření dopředu. Autopůjčovny mají často hodně drsné podmínky, co se různých pokut a poplatků navíc týče. Pročtěte si podmínky pořádně, ať nejste při vracení auta nemile překvapení. Máme pro vás několik tipů, na co si dávat dvojnásob pozor.

Přečtěte si podrobně pojistné podmínky

Liší se stát od státu. Někde máte základní pojištění v ceně, jinde není žádné. Obecně při rezervaci musíte dát autopůjčovně garanci ve formě kreditní karty. Tam vám autopůjčovna zablokuje adekvátní částku a po vrácení auta ji zase odblokuje. Pokud si přikoupíte lepší pojištění, blokovaná částka může být nižší.

Auto si nafoťte

Jakmile vám půjčovna předá auto, obejděte ho s mobilem a jakékoli drobné vady si vyfoťte tak, aby bylo vidět i místo, kde auto stojí a v případě nepříjemností jste mohli dokázat, že jste uvedenou vadu nezpůsobili. V některých částech světa se vyloženě snaží při vrácení auta lidi odrbat právě na různých škrábancích a oděrkách, které jste nezpůsobili. Máte li vše na fotce, jste z obliga. Většina lidí netuší, že pokud vrátí auto poškozené, neplatí pouze opravu, ale také poměrnou část za ztrátu zisku, který autopůjčovně vznikne po dobu opravy auta. Cena se může vyšplhat klidně na pár tisíc dolarů.

Pročtěte podmínky, kam s autem můžete a kam ne

Každá autopůjčovna má určité limity, kam s autem můžete vyjet a kam ne. Někdy je zakázané jezdit i s off-roadem na nezpevněné cesty, jindy je zakázané auta převážet mezi ostrovy. Některé autopůjčovny mají obskurní pravidla, kdy nesmíte řídit od soumraku do úsvitu a v případě, že byste měli nehodu a srazili se třeba s klokanem, pojištění ji nepokrývá. Samozřejmě je potřeba dodržovat rychlostí limity a další omezení týkající se dopravy.

Přiznejte všechny řidiče

Pokud jedete ve skupině a víte, že se budete v řízení střídat, vždy se přesvědčte, že v papírech od půjčovny máte vypsané všechny řidiče. Je to sice dražší, ale někdy cesta vyžaduje střídání řidičů. V případě, že by auto řídil někdo, kdo není zapsaný v papírech, a došlo by nedejbože k nehodě, pojištění nebude platit.

Plnou, prosím

Pokud je v podmínkách, že máte vrátit auto s plnou nádrží, nezapomeňte před vrácením natankovat. Jinak půjčovně doplatíte mnohem víc, než byste zaplatili za benzín nebo naftu u pumpy. Účtují si až dvojnásobek běžné ceny. Také si schovejte účet z pumpy – kdyby došlo k nějakým tahanicím, můžete jim ho ukázat.

Prověřte si stav vozidla

Pokud se vydáváte na delší roadtrip, vždy si prověřte, jestli máte auto v dobré kondici. Prověřte tlak v pneumatikách a případně dofoukněte. Používejte správný olej, neporušujte rychlostní předpisy. Neberte si příliš věcí, jen proto, že máte auto. Vše se vám do něj musí vejít.

[/fusion_builder_column]

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Co byste ještě měli vědět?

Půjčování aut se už ve VIP skupině Travel Bible řešilo několikrát. Přidáváme proto ještě několik tipů, které jsme nasbírali jak při našich cestách, tak od ostatních cestovatelů.

Kreditka nebo debetka?

Autopůjčovny všude uvádějí, že chtějí ke garanci kreditní kartu. Není to pravda. Západní svět často nazývá jakoukoli kartu automaticky kreditní. Často si vystačíte i s debetní kartou, ale nemají je moc v lásce.

Pokud nevlastníte kreditní kartu a použijete svou debetní (MasterCard či VISA), pomlčte, že se nejedná o kreditku. Nevšimnou si toho a vše proběhne v pořádku. Když se zmíníte, že nejde o kreditku, může autopůjčovna začít dělat problémy. Kreditky mají raději. V každém případě je lepší poskytnout pro blokaci i několika desítek tisíc kartu kreditní – nemáte tak zablokované své vlastní peníze, ale peníze banky.

Vyzvedávejte ve špičce

Máte-li auto půjčeno v sezoně, vyzvedávejte si ho během dne ve špičce. Což je kolem 10:00-16:00. Je tu vysoká pravděpodobnost, že nebudou mít auto v kategorii, kterou jste objednali, a získáte tak bezplatně upgrade na vyšší třídu. Stalo se nám to už několikrát.

Zvažte nabídky na přesuny aut

Jak jsme psali, autopůjčovny stojí hodně peněz dostat auto z jedné strany státu na druhý, pokud je lidé vrátí jinde. Proto především v USA, ale i Kanadě a Austráli často nabízí taková auta k přesunu za ceny začínající na $1. Zvažte, zda by se vám nevyplatilo absolvovat podobnou cestu. Jde o skvělou možnost, jak ušetřit na půjčovném. Půjčovny dokonce často nabízí, že zaplatí benzín.

Nabídky jsou většinou hned pryč, a tak je potřeba pečlivě sledovat a počítat spíš s lastminute akcí. Pokud po takové nabídce půjdete, doporučujeme dopředu zarezervovat auto v půjčovně, kde můžete rezervaci kdykoli zrušit. V případě, že pak narazíte na nabídku převozu, která odpovídá vašemu směru cesty, původní rezervaci stornujete. Pokud se žádný převoz neobjeví, budete mít pořád půjčené auto za normální cenu.

Půjčte si auto od místních

V některých částech světa je možné půjčit si auto od místních obyvatel. Už funguje celkem dost webů, kde takovou možnost nabízí. O konkrétních stránkách se dozvíte dále. Podobné nabídky se většinou vyplatí na dlouhodobé pronájmy. Podmínky pronájmu jsou většinou identické s těmi u půjčoven.

Sdílejte

Pokud si půjčíte auto, podělte se o náklady se spolucestujícími. Na letišti můžete sehnat někoho, kdo má stejnou cestu a ušetří vám tak slušnou částku.

Kde najít nejlepší cenu autopůjčovny?

Možností je nepočítaně. Auta si lze půjčit od lokálních i nadnárodních autopůjčoven, od místních přes různé carsharingové služby, můžete využít převozu aut z bodu A do bodu B…

Protože Travel Bible svým členům šetří čas a peníze, níže najdete ty nejlepší a nejlevnější služby, kde si půjčit auto nebo karavan a nezaplatit ani korunu navíc. Postupně si jednotlivé možnosti projdeme. Pojďme na to!

Agregátory a vyhledávače nejlepších cen u klasické autopůjčovny

Mezi naše top globální vyhledávače/agregátory autopůjčoven patří tyto čtyři. Zde jednoduše a rychle najdete tu nejlepší cenu.

 1. cars-scanner.com – super ceny, které na webech velkých autopůjčoven nenajdete
 2. rentalcars.com – velký srovnávač z rodiny Priceline Group, kam patří např. i Booking
 3. carrentals.com – patří do rodiny Expedie a dlouhodobě mají také velice zajímavé cenové nabídky
 4. autoeurope.eu – cenově většinou vychází o pár euro dráž než první dvě možnosti, ale přesto stojí za zkoušku.
 5. cars.vroomvroomvroom.com – poslední zajímavý porovnávač, který se prsí garancí nejnižší ceny, což není úplně pravda. Vyzkoušejte, uvidíte, ceny jsou tak jako tak zajímavé

Srovnávačů je mnohem, mnohem víc. Máte jiný oblíbený, který nabízí fakt dobré ceny? Napište nám o něm do komentářů pod článkem. Rádi doplníme. Zkuste si pro orientaci najít pronájem na Rentalcars:

Lokální autopůjčovny

vám zde nevypíšeme. Seznam by byl opravdu dlouhý. Každá země má své lokální autopůjčovny. Nejjednodnodušeji je najdete tak, že si necháte Googlem přeložit slovo autopůjčovna a následně ho vyhledáte prostřednictvím prohlížeče Google Chrome, který umí stránky také překládat.

Některé lokální autopůjčovny budou mít weby i v angličtině a pak stačí překliknout na srozumitelný jazyk. Často vyjdou i o hodně levněji než velké nadnárodní půjčovny.

Autopůjčovnu můžete hledat i přímo v národní doméně. Konkrétní příklad. Hledáme-li lokální autopůjčovny na Islandu, přeložím si slovo autopůjčovna = “bílaleiga” a do Googlu zadám dotaz: bílaleiga site:is

Carsharing

Ekonomika sdílení se nevyhnula ani autům. Nejvíce služeb tohoto tipu najdeme v USA, víc a víc jich ale funguje i v Evropě, některých částech Asie, v Austrálii a na Novém Zélandu. Carsharing existuje v několika variantách:

 • Půjčujete si auto od místních na den a déle
 • Půjčujete si auto od firmy, která jich má velké množství rozmístěné po jednom či více městech. Auto je možné zapůjčit na pár hodin, dnů i týdnů
 • Půjčujete si auto od místních (případně firmy) jen na pár hodin

Existují různé kombinace těchto 3 variant. Někdy auto musíte vrátit na stejném místě, jindy stačí nechat ho na jednom z odběrných bodů, jindy ho můžete nechat kdekoli. Každou jednu službu detailně rozebírat nebudeme, ale všechny, o kterých víme, vám vypíšeme rozdělené do kontinentů a zemí.

Carsharing je na vzestupu a pokud nenajdete lokalitu v našem seznamu, zkuste Google a “carsharing + země / město”, kde chcete auto půjčit. Dost možná narazíte na nové služby, které tam fungují.

Kde seženete sdílené auto?

Seznam jsme už dlouho neaktualizovali a přes covid hodně služeb zaniklo. Určitě ale vznikly náhrady, Google pomůže.

Severní Amerika

Jižní Amerika

Evropa

Asie

Austrálie a Nový Zéland

Převezte to

Poslední možností, jak sehnat levné auto je převoz. O co jde? Lidi si často půjčí auto v jednom místě a vrátí v jiném. To se autopůjčovnám nelíbí, a proto si za vrácení auta v jiném místě účtují nemalé poplatky. Potřebují totiž auto dostat zpět. Často tak samy, nebo prostřednictvím jiných služeb nabízí auta k převozu zcela zdarma, respektive za 1$. Někdy vám i zaplatí náklady na benzín.

Tato varianta se může hodit, pokud máte například Open Jaw let a potřebujete se dostat z bodu A do bodu B. Většina nabídek na převoz auta je díky velkým vzdálenostem k dispozici v USA, Kanadě a Austrálii. V Evropě nic podobného ve velkém nefunguje.

Podmínky pro převoz jsou podobné jako u autopůjčoven, jen je zde navíc tlak na čas. Počítejte tedy s tím, že auto musíte převézt co nejrychleji – žádné vyhlídkové tripy a pětidenní kempování v národním parku. V případě, že si chcete po cestě zajet, zkuste se domluvit na speciálních podmínkách – třeba nabídnout menší částku za vrácení auta později.

Kde hledat auta pro převoz?

Googlete! Autopůjčovny někdy využívají služeb nabízející převoz, jindy udělají special deal a auto pověsí u sebe na webu. Najít podobnou nabídku není složité.

Zkuste googlit následující kombinace slov: “transfer car rental relocation” + Evropa. I v Evropě najdete možnosti převozu. Například zde, autopůjčovna potřebuje převést VW Candy z Londýna do Říma.

 

relocation-deal

Převozy karavanů

Samotnou kapitolou jsou pak převozy karavanů, které můžete hledat stejným způsobem, jen v kombinaci s klíčovým slovem “caravan”. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou. Máte kde spát i čím se přesouvat za vysloveně směšné ceny kolem jednotek dolarů za den.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Máte nějaké další tipy? Sem s nimi!

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Juraj Karlubík 1.7.2016 v 18:28 - Odpovědět

  Ja by som doplnil do vyhladavacov pozicovien: http://www.rentalcars.com

 2. Jitka Kosková 27.12.2016 v 10:39 - Odpovědět

  Ještě bych doporučila vždy zkontrolovat, zda máte u půjčeného auta správný hever. Například na Islandu jsme si půjčili SUV na off-road, ale hever byl na klasické auto, který je na SUV nedostatečný. Byl to poté docela problém vyměnit píchnutu pneumatiku. :)

  • Petr Novak 27.12.2016 v 10:44 - Odpovědět

   Jitko díky. To je dobrá praktická připomínka :-)

   2016-12-27 10:39 GMT+01:00 Disqus :

 3. Adam Pospisil 16.2.2017 v 10:07 - Odpovědět

  Zdravím, opět prima článek, jen bych se zeptal, zda doporučujete vždy vzít pojištění a jak je to s “Pre-purchased Fuel & Return Empty.”.

  Děkuji a hezký den.

 4. Adam 11.2.2020 v 15:34 - Odpovědět

  Dovolím si sdílet naše praktické zkušenosti s půjčením auta na Novém Zélandu, v Kanadě, na Madeiře, ve Skotsku, ve Španělsku nebo v Itálii. Jak si půjčit auto a na co si dát pozor píšeme na https://horama.cz/cestovani/jak-na-pujceni-auta-v-zahranici-a-na-co-si-dat-pozor/