Skotsko: Hory, ovce, Keltové a whisky

28.01.2016|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Do Skotska jsem se zamiloval hned první den a ani po měsíci druhé návštěvy mě to nepřešlo. Naopak. Projel jsem ho celé stopem, potkal spoustu úžasných lidí a podíval se na místa, která na fotkách nevypadají ani zdaleka tak neuvěřitelně, jako když tam jste osobně.  

Proč tam jet? 

Láká vás drsná příroda, hory, jezera a nádherná místa, kde nepotkáte ani nohu? Zdaleka nemusíte létat do Kanady nebo na Aljašku. Dokonce ani na Island. Skotsko vaše choutky rádo ukojí a věřte, že se vám nebude chtít odjet. Země je doslova rájem pro krajinářské fotografy a všechny dronolétače. Fotogenických scenérií je v zemi tisíce a proměnlivé počasí často poskytne dramatické světlo.

Jeho obrovskou výhodou je ale zároveň fakt, že si v něm mohou vybrat všichni od náročných dobrodruhů až po rodiny s malými dětmi. Tamní turistická infrastruktura je na velmi vysoké úrovni a i úrovně treků začínají na velmi pohodové úrovni, aniž by vás ochudily o krásnou přírodu. Některé treky například na ostrově Skye nebo v severní části centrální vysočiny naopak dají zabrat i zkušeným cestovatelům.

Skye

Skye

Pro mě osobně se to nejlepší ze Skotska schovává na okolních ostrovech, kterých si můžete vybrat desítky. Ať už jde o zmíněný Skye, Orkneje, Arran, Vnější Hebridy, případně i malé ostrůvky uprostřed Loch Lomond. Na jednom z nich dokonce žijí klokani (vážně, nekecám – zeptejte se starších místních, který konkrétně to je). Na ostrovech máte šanci potkat „pravé” Skoty – rybáře a zemědělce se stády ovcí. Někteří z nich stále mluví původním keltským jazykem, zvaným Gaelic, většině z nich nebudete pořádně rozumět ani anglicky. Ale jsou to úžasní a neuvěřitelně ochotní lidi, které byste možná v „suché” Británii nečekali.

dudak

Hudebníci v Edinburghu

Velkým lákadlem jsou i všechny kulturní akce, whisky, keltská hudba a tance i obrovský Fringe festival v Edinburghu. Skoti se rádi baví a právě whisky s hudbou v tom hrají nejdůležitější roli. A nebojte, dudáka také určitě potkáte (přičemž toho pravděpodobně budete brzy litovat).

Harris

Harris

Co se o Skotsku dozví pouze členové Travel Bible?

 • Jak se tam dostat
 • Kdy tam jet
 • Jak je to s vízem
 • Kolik potřebujete peněz a jaké jsou ceny
 • Jak funguje lokální doprava
 • Jaké je jídlo
 • Je země bezpečná?
 • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

14

Kde zjistit více?

Visit Scotland

Oficiální stránka pro turisty se spoustou užitečných informací a odkazy dál.

Loch Lomond & Trossachs National Park

Podrobné informace k národnímu parku kolem Loch Lomond, včetně užitečných mapek se stezkami.

Seat61

Stránka s přehlednými tipy k dopravě vlakem, včetně aktualizovaných jízdních řádů a cen.

Wikitravel

Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Lonely Planet

Ve Skotsku jsem průvodce používal a mám s ním výborné zkušenosti. Dav turistů totiž ve Skotsku znamená tak 30 lidí – „poklidná lokání vesnička, kam nikdo nejezdí” pořád zůstane poklidnou lokální vesničkou, kam (skoro) nikdo nejezdí.

lonely_skotsko

Harris

Harris

Matouš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

2 komentáře

 1. Leoš Literák 29.1.2016 at 20:57 - Reply

  Krásné. Mohl bys přidat popisky k obrázkům, co na nich (kde) je? Třeba ten vlak na úbočí strmé hory – nádhera, Hned bych tam zajel.

  • Matouš Vinš 30.1.2016 at 5:56 - Reply

   Ahoj Leoši, konkrétní popisky bych moc rád přidal, ale bohužel už je to pár let a místa jsem si chytře nepoznamenal :/
   Ten vlak je určitě na trati z Glasgow do Fort Williamu, pravděpodobně někde poblíž Bridge of Orchy. Pamatuju si, že jsem to fotil při cestě po West Highland Way.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!