Už jste slyšeli o ostrově Man? Tento ostrůvek je součástí Britských ostrovů ležící mezi Anglií a severním Irskem. Nabízí divokou přírodu plnou hlubokých zálivů a útesů i rozsáhlou historii. Také se pyšní dvěma neobvyklými zvířecími druhy, které jinde neuvidíte.

Prvním z nich je manská kočka – speciálně šlechtěná kočka s výrazně zkráceným, nebo zcela chybějícím ocasem. A na pastvinách můžete narazit na čtyřrohé ovce. Také zde hrají velkou roli víly, které zde údajně žijí. Místní na ně nedají dopustit. K nim se také pojí vílí most neboli „Fairy Bridge“. Dokonce můžete na kmenech stromů najít malinkaté, různě zdobené dveře, což značí domov víl.

Fairy Glen park v Douglasu

Fairy Glen park v Douglasu

Proč ostrov Man navštívit?

Pokud jste milovníky anglické divoké přírody s mohutnými útesy, malebnými plážemi, spoustou kostelíků a majáků či dechberoucím výhledem z nejvyšší hory Snaefell (když se vám poštěstí, můžete z jejího vrcholu vidět 5 království – Irsko, Skotsko, Wales, Anglii a celý ostrov Man), pak je pro vás tento ostrůvek vhodným cílem. Také milovníci turistiky si přijdou na své, ostrov můžete projít křížem krážem po několika vyznačených turistických stezkách.

Pohled z nejvyšší hory Snaefell

Pohled z nejvyšší hory Snaefell

Také je to ráj motorkářů, i proto se zde každoročně konají nejnebezpečnější závody světa v road racingu. Zde, na ostrově s neomezenou rychlostí, natáčí BBC populární pořad Top Gear.

Najdete zde i sídlo největší světové herny PokerStars, která je zároveň jedním z oficiálních partnerů TT závodů v čele s Monster Energy.

Ukázka trasy TT races

Ukázka trasy TT races

Také si zde přijdou na své gurmáni, kteří uspokojí mlsné jazýčky. Najdete tu několik druhů kuchyně z celého světa. Mezi nejnavštěvovanější patří samozřejmě britská, dále pak indická, thajská, italská, mexická apod.

Jak se na Man dostat

Asi nejjednodušší a nejrychlejší to je letecky. Na ostrov se dostanete ze všech větších letišť z Anglie (Gatwick Airport, London City, Heathrow Airport, Manchester, Liverpool…), Irska (Dublin, Belfast) i Skotska (Glasgow). Dobré je využít nízkonákladových aerolinek, které lítají několikrát denně. Z Anglie trvá let necelou hodinu, ceny jsou cca od 2000 Kč. Sledujte jednotlivé dny, můžou totiž být cenově rozdílné v řádu stovek i tisíců. Doporučuji hledat cenově výhodné letenky – např. Ryanair je nabízí již od 599 Kč z Prahy do Liverpoolu.

Druhou možností jsou pravidelné trajektové spoje, které vyplouvají z přístavů Liverpool, Heysham, Dublin a Belfast (včetně převozu aut cca 4800 Kč, nebo motorek cca 3500 Kč). Jízdenky na trajekt můžete koupit např. přes Manx Ferries.

Tower of Refuge, Douglas

Tower of Refuge, Douglas

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Ideální dobou je přelom jara a léta. Můžete však natrefit i na krásné podzimní dny. Celkově je počasí velice proměnlivé a podobně jako v Irsku se říká, že v jednom dni se vystřídají všechna roční období. Takže vám nezbude, než to risknout.

Pokud ovšem chcete zažít „TT races“ neboli motorkářské závody, které se konají na přelomu května a června, počítejte s dvojnásobnými cenami od letenek po ubytování. Z osobní zkušenosti ale můžu říct, že máte zážitek na celý život. V tomto období to zde opravdu žije. Všude jsou stánky, na promenádě se tyčí všemožné atrakce, nechybí pódium a nějaká ta kapela. Loni jsem viděla Douglas Beach Motocross a Red Arrows, což byly nezapomenutelné zážitky. Událost končí třešničkou na dortu – magickým ohňostrojem. Závodů se účastní i český závodník Michal Dokoupil. Okruh dlouhý 38 mil si každoročně vyžádá nejednu oběť.

Víza a podmínky vstupu

Stejně jako do ostatních evropských států nepotřebujete žádné vízum. Aktualizované informace o podmínkách vstupu najdete na stránkách MZV ČR.

Queen's Pier, Ramsey

Queen’s Pier, Ramsey

Peníze a přibližné ceny

Ostrov Man není součástí Velké Británie, je samosprávným územím, má tedy i vlastní měnu (manská libra), bez problému ale můžete platit librou anglickou. S manskou však jinde nezaplatíte, při platbách proto žádejte o vracení v anglických bankovkách.

Na ostrově najdete bankomaty skoro na každém rohu. Některé banky nabízí alespoň jeden výběr zdarma.

Snad ve všech obchodech a restauracích můžete běžně a bez poplatků používat platební kartu, nebo využijte směnáren, které najdete na každém větším letišti.

Ceny jsou srovnatelné s těmi ve Velké Británii. Jídlo i ubytování tedy bude dražší. Počítejte raději s nějakou finanční rezervou.

  • Ubytování: od 1000 Kč za noc v B&B v centru hlavního města. Guest house nebo 3* hotel od 1350 Kč za noc se snídaní.
  • Cena jídla: pokud budete chtít šetřit na jídle, můžete se najíst do 150 Kč za „basic“ sendvič. V restauracích jídlo za 300–600 Kč. Čím náročnější jste, tím více zaplatíte, ale i pouhý sendvič může být pastvou pro oko.
  • Cena pití: za pivo v průměru téměř 150 Kč za půllitr. Lepší je koupit balení po čtyřech, které vyjde jen na polovinu ceny. Pozor – pití na veřejnosti je tady zakázáno. Balenou vodu koupíte od 15 Kč/půllitr a za 30 Kč/1,5 l.
  • Vstupy do památek: za 600 Kč můžete koupit „Manx National Heritage Holiday Pass“, který platí do všech objektů manského národního dědictví. Doporučuji koupit jej osobně na adrese: 14 Athol Street, Douglas. Za on-line koupi totiž účtují nemalý poplatek.
  • Městská doprava: na to, jak je ostrov malý, má velké množství dopravních zajímavostí. Parní železnici, dvě tramvajové tratě (horskou a pobřežní). Od jara do podzimu na pobřežní promenádě v hlavním městě Douglas jezdí tzv. „Horse Drawn Trams“ neboli koňská tramvaj, a také autobusy. Můžete pořídit síťovou jízdenku, která platí na veškerou dopravu po ostrově.

Lokální doprava

Po celém ostrově jezdí autobusy každých 20 minut. Bez problému se dostanete z letiště přímo do hlavního města (zaplatíte zhruba 80 Kč).

Můžete cestovat vlakem, kde však dostupnost není tak rozsáhlá jako u autobusů. Nebo si můžete udělat výlet na nejvyšší horu Snaefell elektrickým vláčkem, který opravdu stojí za to. Za zpáteční jízdenku zaplatíte přibližně 480 Kč.

Přímo na letišti jsou půjčovny aut. Ceny se pohybují cca od 800 Kč na den. Dost záleží na vašem věku – čím starší jste, tím méně zaplatíte.

K dispozici jsou i půjčovny motorek. Cena je však oproti autu mnohonásobně vyšší.

Pokud byste chtěli půjčit kolo, seženete ho od 300 Kč na hodinu, nebo 900 Kč na celý den.

Rozloha ostrova činí pouze 572 km2 (48 × 16 km). Pokud berete auto či motorku, ostrov máte projetý dokola za 3 hodiny, ale doporučuji ho více prozkoumat. Věřím, že vás oslní stejně jako mě.

Najděte si auto na Rentalcars

Jídlo

Gastronomie je velice rozmanitá od typicky anglické kuchyně po indické, italské, thajské i čínské restaurace. Ve většině z nich mají na jídelním lístku uvedeny alergeny (dokonce je mají hezky barevně vyznačené) a zda je jídlo vhodné pro vegany či vegetariány.

Pokud jste „dairy free“, můžete vyzkoušet kávu ze sójového či kokosového mléka. Ve většině kaváren je však dražší. V Coffee Republic si neúčtují nic navíc.

Místní ryba Manx Kipper (uzená, slaná), servírovaná s plátkem chleba, připomíná nám známou uzenou makrelu, nebo manskou hřebenatku (Manx Queen Scallop). Zaručeně čerstvé plody moře si objednávejte nejlépe ve čtvrtek, kdy je právě přiváží do restaurací.

Manx Kipper

Manx Kipper

Pokud byste raději maso, najdete zde nepřeberné množství kvalitních produktů včetně chutné „Loaghtan lamb“, tzv. neobvyklé rohaté ovce.

Také „Manx Bonnag“ (tradiční sladký bochník chleba) je lahůdkou. Dovnitř přidávají rozinky, brusinky apod. Anebo scones – malé kulaté buchtičky s mírně slanou chutí plněné rozinkami.

Zkuste ochutnat něco netradičního, např. hranolky s octem nebo sýrem. Horkou čokoládu s mátovou příchutí. Toust s marmite (kyselá marmeláda). Čokoládový dortík se soleným karamelem. Dobrota, nebo blivajz? V životě se má zkusit vše – a o jídle to platí dvojnásob.

Pokud milujete zmrzlinu, určitě vám doporučím Davisons Ice Cream – výrobce nejlepší zmrzliny na ostrově. Najdete zde příchutě od klasické vanilky po maltesers nebo rum&raisin. Opravdu zážitek.

Vřele doporučuji ostrov navštívit, ať už chcete poznat místní speciality, či toužíte po dechberoucí krajině nebo rozsáhlé historii. A už jen v hlavním městě najdete přes 40 restaurací, kaváren apod.

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Kromě občasné špatné nálady z deštivého počasí se žádných nemocí nemusíte obávat. Může vás však přepadnout nachlazení ze změny podnebí. Anglie obecně není považována za nijak nebezpečnou či riskantní zem. Co se týče očkování, není potřeba proti žádným zvláštním nemocem. Úplně stačí vaše základní.

Pokud máte citlivější a suchou pokožku, určitě přibalte nějaký krém – voda je zde dost chlorovaná a vysušuje. Voda z kohoutku není závadná, místní však dávají přednost balené.

Je země bezpečná?

O Manu se říká, že je jedním z nejbezpečnějších míst v Evropě, a sama můžu potvrdit, je to pravda. Auta se běžně nechávají odemčená. Nemusíte se bát, když zapomenete zamknout dům. Lidé jsou tady prostě jiní.

O víkendu nebo během různých akcí procházejí město policisté. I když jdete v noci sami, většinou nikoho nepotkáte, pokud zrovna nemíjíte nějaký klub nebo hospodu. Kolikrát jsem chodila po 10. hodině večer z práce přes celé město a nikdy jsem neměla strach. Tento ostrov je velice klidný. Mimo sezonu je zde „mrtvo“.

Noční promenáda, Douglas

Noční promenáda, Douglas

Náboženství, svátky, tradice

Na ostrově jsou následující náboženské příslušnosti: římští katolíci, protestanti, metodisti, baptisté a presbyteriáni.

Tynwald Day 5. 7. je asi nejvýznamnější den na ostrově, který se slaví přes 1000 let. Již od roku 979 nepřetržitě zasedá místní parlament Tynwald, který je překvapivě nejstarším souvislým parlamentem na světě. Slavnost byla založena norskými Vikingy a tento den s sebou nese spoustu stánků, občerstvení, koncertů i ohňostrojů.

Udržuje se zde mnoho letitých tradic spojených hlavně s keltskou kulturou. Pořádají například „Viking Long Boat Races“, tzv. vikingské závody lodí, nebo festival „Hop-tu-Naa“, který předchází Halloweenu, kdy děti místo dýně nosí lucerničky vyřezané z tuřínu.

Dále slaví Vánoce, Valentýna, Den matek, Velikonoce, Den otců apod.

Během TT závodů mají druhý pátek v červnu volno a ve školách týdenní prázdniny.

Manská kočka

Manská kočka

Co byste ještě měli vědět

  • Dejte si pozor na močení na veřejnosti (hlavně mužské pohlaví) např. u nejbližšího keře. Mohlo by se vám to vymstít. Pokud vás uvidí místní policie, může vás odvézt na opuštěnou část ostrova a zpátky se musíte dostat po svých. Nic příjemného.
  • Ve všech restauracích, kavárnách apod. je přísně zakázáno kouřit. Většinou jsou k tomu určená místa.
  • Pokud pojedete přes slavný vílí most, nezapomeňte je pozdravit. Přináší to štěstí. Místní je pokaždé v duchu pozdraví. Jinak riskujete, že se na vás přilepí smůla.
  • Neomezená rychlost: Pořádně se projet bez jakýchkoli rychlostních limitů můžete jeden den v roce a to v neděli před TT races, neboli na „Mad Sunday“. I když můžete jet rychleji, musíte mít oči na stopkách. Jste stále na veřejných komunikacích, kde se vyskytuje velký počet cyklistů, motorkářů, jezdců na koni či divokých zvířat.
  • Ohrožený druh: racek. Pokud byste srazili racka nebo ho našli zraněného, zavolejte ochranáře, nebo budete mít problémy.
  • Jezdí se zde vlevo. Oproti Česku jsou řidiči velice ohleduplní. Nikam nespěchají, rádi vás pustí a snad pokaždé vám zastaví na přechodech. Dejte pozor na úzké cesty. Nejedno auto uvidíte odřené ze všech stran.
  • Parkování je omezeno na 30 minut, nebo 2 hodiny. Musíte mít parkovací kotouč. Po uplynutí dané doby musíte auto přeparkovat, jinak vás čeká pokuta ve výši 1800 Kč. Pozor také dejte na dvojitou nepřerušovanou žlutou čáru, kde je zakázáno zastavit. Proto pečlivě sledujte cedule.
  • Je to daňový ráj pro podnikatele a nízká úroveň zdanění. I proto se míra nezaměstnanosti pohybuje pouze okolo 1–2 %.
  • Pokud vás zastihne deštivé a větrné počasí, doporučuji mít v záloze nepromokavou bundu s kapucí. Deštník raději nechejte doma – díky silnému větru by nepřežil.
  • Alkohol i cigarety jsou zde poměrně drahé. Pivo (podobně jako v Anglii) nepatří mezi největší lahody, které můžete na baru dostat. Pokud si však jedno dáte, nepočítejte s žádnou pěnou. Můžete vyzkoušet i „non-fizzy beer”, což je bezbublinková varianta, která ale typického pivaře neuspokojí. Ani teplota piva není tak nízká, jak ji známe v Česku. Takže od piva si toho moc neslibujte.
  • Všechny hospody, bary a noční podniky zavírají okolo druhé hodiny ranní.
  • Co se týče zásuvek, stejně jako v Anglii potřebujete třívidlicovou redukci, kterou seženete i v Česku za slušnou cenu.
  • Nezapomeňte na změnu času. Stejně jako v Anglii je zde o hodinu méně než u nás.
  • Místo nuly říkají „ou“. Pokud vám někdy budou diktovat např. číslo, místo nuly používají označení písmena „o“.
  • Ostrov je velice rozmanitý i plný přistěhovalců, zejména Indů, Thajců, Filipínců, černochů, Bulharů, Rumunů, Poláků, ale i Angličanů, Skotů, Irů. Taky hrstka Čechů a Slováků se zde najde.
  • Vyrábí se zde bílá whiskey Glen Kella.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Hlavní město Douglas

Centrum lodní dopravy, nákupů i zábavy, sídlo vlády. Je lemováno 3 km dlouhou promenádou s malebnými hotely a restauracemi. Hlavní nákupní ulice je plná obchodů známých značek.

V Manx Museum se dozvíte hodně o historii ostrova, vstup je zdarma. V Douglasu se nachází několik kostelů, parků i dětských hřišť. Každý z kostelů je jiného vyznání.

Další zajímavostí je opuštěný hrad uprostřed moře, na který se dá dostat suchou nohou pouze jeden den v roce, a to v červnu, kdy je zpřístupněn veřejnosti.

Port Erin

Staré pašerácké místo s nejkrásnější pláží z celého ostrova a tajemnou věží na kopci vypadá jako z nějaké filmové scény. Nabízí řadu obchůdků, restaurací a muzeum parní železnice.

Bradda Glen a tajemná věž v Port Erin

Bradda Glen a tajemná věž v Port Erin

Castletown

Původně hlavní město ostrova s rozsáhlou historií jakožto domov Vikingů, králů a vlády. Město s úzkými uličkami a dominantou – středověkým hradem.

Peel

Rybářské městečko se jako jediné pyšní katedrálou. Můžete také navštívit rozsáhlou zříceninu hradu z roku 1392, která se rozléhá na nejmenším ostrůvku sv. Patrika. Je zde příjemná pláž s nádhernými lasturami, krytá kopci s pozoruhodným výhledem. Peel je také známý jako „unset city“ neboli město s ohromným výhledem na zapadající sluníčko. Je plný úzkých uliček a malých domků s řadou obchodů a restaurací. Spatříte zde lodě s produkty moře včetně velice známé manské uzené ryby „Manx Kipper“.

Peel Castle na ostrůvku sv. Patrika

Peel Castle na ostrůvku sv. Patrika

Cregneash

Vesnička, ve které se zastavil čas, je posledním místem, kde se ještě používá manština. Je domovem pro vzácný druh ovcí, který téměř vyhynul. Snaží se zachovat tradice manské vesnice, které dokumentuje místní muzeum.

Laxey

Malebná vesnička známá pro své obrovské vodní kolo, které kdysi sloužilo k čerpání vody z dolů. V průběhu roku 1880 zde byly nejhlubší doly na světě. Vede tudy trasa elektrického vláčku.

 Obří vodní kolo v Laxey

Obří vodní kolo v Laxey

Curraghs Wildlife Park v Ballaugh

Skromná menší ZOO divoce žijících zvířat (asi 350 kusů) určitě stojí za návštěvu. Vstupné je okolo 270 Kč. Pokud poplujete lodí, budete mít při koupi lístku možnost získat mnoho dalších výhodných vstupenek (v tom případě Wildlife Park za cca 66 Kč).

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde zjistit více

Isle of Man
Turistické stránky plné tipů: kam vyrazit, kde sehnat ubytování, kde se najíst, kalendář nadcházejících událostí.

Isle of Man TT Races
Oficiální stránky TT závodů, kde naleznete veškeré informace ohledně této události včetně vstupenek, upomínkových předmětů apod.

Gov.im
Stránky manské vlády, kde mimo jiné najdete jízdní řády, on-line webkamery ve městech a další zajímavé odkazy.

Manx National Heritage
Všechny důležité památky na jednom místě včetně kalendáře akcí.

Výhled u tajemné věže v Port Erin

Výhled u tajemné věže v Port Erin

Miniprůvodce pro vás zpracovala Monika Matysková, cestovatelka tělem i duší, která stihla žít rok a půl v Irsku jako au pair a nyní je již rok na ostrově Man, kam následovala kamaráda z Česka. Točí videa na YouTube, nedávno se pustila opět do blogování. Pokud byste chtěli Moniku kontaktovat, nebo jí jen poděkovat za průvodce, můžete e-mailem mon.matyskova@gmail.com nebo kouknout na její YouTube kanál.

Kam dál? Co třeba průvodce Anglií, Irskem nebo Skotskem?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Lubos 10.12.2023 v 22:44 - Odpovědět

    Mohu potvrdit, Isle of Man je opravdu famózní, pro lidi, kteří mají rádi drsnou krásnou přírodu bez lidi. Je to úžasný svět, kam si jezdím z Manchesteru, kde pracuji, odpočinout. Peel, Castletown a Port Erin jsou úžasná místa. A prochazka z Douglasu na jih po Marine Road je nepopsatelna. Díky za hezky článek. Lubos