Sultanát Brunej najdete na ostrově Borneo v jihovýchodní Asii. Brunej patřila díky svým ropným nalezištím k nejbohatším státům na světě. Až do roku 2006 měla nulový státní dluh, zdravotnictví a školství zdarma a obyvatelé nemuseli platit daně. Země zažívala obrovský rozkvět. Vše trvalo do chvíle, kdy začala v roce 2007 ropná krize.

Proč jet do Bruneje

Při návštěvě Bornea určitě naplánujte také jedno až dvoudenní výlet do Bruneje. Oproti okolním zemím vás čeká setkání s velmi silnou muslimskou kulturou. Neváhejte vše vidět, dokud ještě můžete.

Představte si, že máte téměř neomezený zdroj peněz a pořídíte vše, co vám přijde jako dobrý nápad. Tak nějak vypadá okolí hlavního města Bandar Seri Begawan. Sultán disponoval obrovskými příjmy z prodeje ropy. Kupoval drahá auta, koně a nejnovější vymoženosti. Stavěl paláce z mramoru a slonoviny a zábavní parky s v té době nejlepšími atrakcemi.

Pro obyvatele pořádal koncerty největších světových hvězd. Vstupné zdarma. Ve veřejném parku pokládal kilometry pěšinek pokrytých tartanem, protože si princezna usmyslela, že začne běhat.

Pak však cena ropy spadla.

Sultánovy nemovitosti chátrají a zejí prázdnotou. Vstupné zdarma a rozpočty na údržbu vzaly zasvé jako první. Na nejdražších koních nikdo nejezdí. Hotelové komplexy jsou prázdné. Většina atrakcí v zábavním parku již byla rozebrána a prodána, dokud ještě byla použitelná. Nepřipravenou ekonomiku sultanátu zasáhla ropná krize drtivě.

Domy v Kampong Ayeru zvenčí nevypadají jako luxusní sídla

Domy v Kampong Ayeru zvenčí nevypadají jako luxusní sídla

The Empire Hotel & Country Club – je libo procházku po nejdráže postaveném hotelu na světě?

The Empire Hotel & Country Club – je libo procházku po nejdráže postaveném hotelu na světě?

Brunej je země, kterou stojí za to navštívit co nejdříve. Jak se sultánova finanční moc postupně vytrácí spolu se zásobami ropy, upevňuje ji pomocí náboženství. Dosavadní politika státu se začíná hodně měnit. V rámci opatření zavádí sultán Hassanal Bolkiah právo šaría. Obyvatelé jiných vyznání žili v minulosti v Bruneji poklidně. Nyní si však represe ze strany úřadů podezřele často vybírá početnou komunitu křesťanů. Nemuslimské obyvatelstvo také ztratilo některá práva – nemohou třeba zakládat firmy.

Jak se tam dostat

Z Evropy nejlépe přes Kuala Lumpur letecky s KLM nebo British Airways již od 14 000 Kč. Z Kuala Lumpur můžete letět s AirAsia, Malaysia Airlines nebo Royal Brunei Airlines. Pokud budete mít štěstí, narazíte na ženskou posádku. Ceny zpátečních letenek jsou od 2500 Kč.

Z okolních států

Nejčastěji se do Bruneje jezdí rovnou z okolních států – Sabahu nebo Sarawaku. Ze severu ze sarawacké Koty Kinabalu stojí autobus zhruba 600 Kč a jezdí jednou denně (vždy ráno). Budete potřebovat dost místa v pase (8 razítek, protože přecházíte hranice celkem 4x).

Z ostrova Labuan je možné dorazit také lodí, která aktuálně jezdí dvakrát denně. Cesta stojí 40 Kč a dorazíte na Serasa Ferry Terminal, který je 20 kilometrů od centra hlavního města Bandar Seri Begawan.

Ze Sabahu se do Bruneje dostanete z města Miri, které leží kousek od hranic. Autobusy odjíždí z Miri dvakrát denně a stojí 240 Kč. Cesta trvá zhruba 4 hodiny.

Stevard na autobusové lince z Koty Kinabalu do Bandaru.

Stevard na autobusové lince z Koty Kinabalu do Bandaru.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

V Bruneji celoročně panuje tropické klima s teplotami okolo 30 stupňů. Nejlépe je vyhnout se době monzunů, která přináší vysokou vlhkost. Ideální doba pro návštěvu je od prosince do dubna.

Sultán Hassanal Bolkiah byl nejbohatším mužem světa a peníze si vždy uměl dobře užívat

Sultán Hassanal Bolkiah byl nejbohatším mužem světa a peníze si vždy uměl dobře užívat

Víza a podmínky vstupu

Česká republika má s Brunejí bezvízový styk pro pobyt do 30 dní. Pro vstup potřebujete pas s platností minimálně dalších 6 měsíců a nesmíte v něm mít razítko nebo vízum z Izraele. Na tohle si dávejte pozor, protože to opravdu hodně řeší.

Pokud jedete autobusem ze Sarawaku z Kota Kinabalu, zkontrolujte, že máte alespoň dvě volné stránky v pasu, které budete potřebovat na 8 razítek. Pokud pojedete autobusem i zpět, kontrolujte dvojnásobek.

Další informace najdete také na MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Místní měnou je Brunejský dolar (BND), kurz se pohybuje okolo 18 Kč. V zemi bez problému zaplatíte také Singapurskými dolary, které přepočítávají v kurzu 1 : 1. V místních směnárnách mají velice špatné kurzy, takže ideální je přivézt s sebou Singapurské dolary.

Karty téměř nikde neberou a bankomatů ve městě najdete málo, i když jejich počet postupně roste.

  • Bydlení v hostelu/guesthousu: od 650 Kč za pokoj pro 2 osoby, doporučuji prozkoumat i Airbnb.
  • Jídlo: v restauracích od 100 Kč, menší snacky na ulici od 38 Kč.
  • Vstupné na památky: většina památek je zadarmo, vstup do Jerudong Parku je nyní za 270 Kč.
  • MHD ve městech: 1 BND.
  • Nápoje: balená voda 1 BND. Pivo/víno, alkohol – nelegální prodávat, až na výjimky neseženete.

Lokální doprava

V Bruneji je benzin levnou komoditou. Auta, jejichž cena nebyla zatížena daní, a levný benzin – důvody, proč velká většina obyvatel vlastní auto.

Veřejné autobusy nemají přehledný jízdní řád. Na některých místech je také problém najít zastávku. Cena většiny autobusů po Bandar Seri Begawanu je 1 BND. Při cestě za město je cena dvounásobná.

Z mezinárodního letiště se do Bandar Seri Begawanu dostanete autobusy číslo 23, 24, 36 a 38. Taxi z letiště bude stát 25 BND (450 Kč), zaplatíte v kanceláři přímo na letišti.

Pro návštěvu plovoucí vesnice Kampong Ayer je ideální využít místní vodní taxi. Cena za přímý přejezd by měla být 18 Kč, za diagonální více. Pokud s sebou nemáte místního, který zná pravou cenu za převoz, nebojte se hodně smlouvat až na jednotky dolarů.

K poznání okolí Bandar Seri Begawanu místní autobusy bohužel nestačí. Ideální je najít řidiče, který vám udělá zároveň průvodce.

Taxi zde nemá centrálu, takže cenu musíte domlouvat na ulici s řidičem. Na hotelu případně dostanete telefonní číslo na někoho doporučeného.

V Bruneji je možné půjčit auto již od 1600 Kč za den. Pokud si půjčíte auto levněji v Malajsii, bude vám při tankování levného brunejského benzinu připočtena speciální přirážka.

Najděte si auto na Rentalcars

Jídlo

Brunejská kuchyně nás moc nezaujala. V porovnání s okolními je o poznání dražší a slabší. Pokud vám nezachutná, můžete skočit do nějakého mezinárodního řetězce jako McDonald’s nebo KFC.

Pro opravdové dobrodruhy nabízí brunejská kuchyně svoji největší specialitu ambuyat. Jde o lepivou, táhnoucí se hmotu. Ambuyat se jí hůlkami: speciálně se na ně namotá a potom namáčí do hodně pálivé omáčky připomínající sambal. Sám o sobě totiž ambuyat nemá žádnou chuť. K ambuyatu si většinou vyberete několik dalších talířků například s rybami, masem a zeleninovým salátem. My a ani další dva cizinci, které jsme v restauraci potkali, jsme ambuyatu na chuť nepřišli a tohle jídlo nás pobavilo tím, jak je vizuálně i chuťově odporné. Ale místní ho prostě milují.

Hned za vodním kanálem v centru najdete venkovní market Kianggeh Market. Byl to nejčistší trh, jaký jsme v Asii viděli. Původně byl o pár stovek metrů na jiném místě, ale nesplňoval hygienické požadavky, proto obyvatelé požádali sultána o pomoc a ten jim postavil zcela nový zastřešený trh. Zde seženete ovoce, zeleninu, místní výrobky, malé snacky a čerstvé nápoje.

Dál od centra je večerní trh v Gadongu. Je oblíbeným místem místních pro levné pouliční jídlo a další nákupy. Pokud budete bydlet blízko, nebo budete mít k dispozici auto, určitě tuto jedinečnou kulturní zastávku nevynechejte.

Neoficiální národní brunejské jídlo je ambuyat, který se podává s pálivou omáčkou podobnou sambalu

Neoficiální národní brunejské jídlo je ambuyat, který se podává s pálivou omáčkou podobnou sambalu

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Pro pobyt v Bruneji je určitě dobré mít očkování žloutenky typu A i B. Pokud přicestujete ze státu s ohrožením žluté zimnice, je v Bruneji nařízeno mít příslušné očkování.

V Bruneji vás budou nejvíce otravovat všudypřítomní komáři. Nedoporučuje se koupat v řece, kde můžete narazit nejen na krysy, ale i varany a hady. Voda v řece je ale tak špinavá, že by vás nelákala.

Oproti dobré hygieně při přípravě jídel na ulici, která se snaží přiblížit singapurským standardům, v Bruneji voda z kohoutku není pitná. Doporučujeme tedy koupit balenou i na čištění zubů.

Bezpečnost

Brunej je díky přísnému režimu relativně bezpečnou zemí. Obyvatelé jsou na turisty přátelští. Je však třeba dbát na vhodné oblečení. Především ženy by neměly chodit obnažené. Čím dál víc se prosazuje právo šária, takže před cestou do Bruneje si toto aktuálně ověřte.

Pokud dnes vstupujete třeba do mešity Omara Aliho Saifuddiena, je zde pro ženy připraven věšák s čádory, které si musí obléknout, aby je vůbec pustili za dveře mešity. Dál se ale ani tak nedostanete.

Je statisticky dokázáno, že v průběhu ramadánu se zvyšuje riziko dopravní nehody. Taxikáři už jsou okolo třetí hodiny unavení a hladoví, takže moc nefungují.

Náboženství, svátky, tradice

Brunej je zemí, kde závislost může vést až k trestu smrti. Je zakázán veškerý alkohol včetně piva a vína. S cigaretami je to lepší, protože nejsou nelegální, je ale velký problém koupit je. Zároveň do země můžete přivézt maximálně 3 krabičky na osobu. Pozor taky na cedule, kde se nesmí kouřit – pokuty jsou v Bruneji hodně vysoké.

Tento klidný národ se ztotožňuje s následující vizí: přísný, společensky řízený náboženský stát, kde můžete nalézt štěstí ve zbožném uctívání a v masové spotřebě.

V průběhu ramadánu bude vše komplikovanější, i jídlo. Budete mít problém najít místo, kde byste se přes den najedli. Výjimkou jsou hotely zaměřené na turisty. V pozdním odpoledni se otvírají speciální trhy s obrovským množstvím nejrůznějších jídel.

Brunej tou dobou navštěvuje velké množství muslimů ze zemí Perského zálivu. Zajímavou slavností pak je ukončení ramadánu Hari Raya na konci června.

Velkou oslavou jsou narozeniny brunejského sultána dne 15. července. Každoročně se pyšní zajímavým programem, který je pro všechny zdarma.

Víc brunejských státních svátků najdete zde.

Vstupní foyer hotelu The Empire je dekorováno nejdražším mramorem a slonovinou

Vstupní foyer hotelu The Empire je dekorováno nejdražším mramorem a slonovinou

Co byste ještě měli vědět

  • V Bruneji mají zásuvky typu G, tedy 3 kolíky obdélníkového průřezu.
  • Záchody jsou většinou turecké. Na veřejných místech (trhy, nádraží) se připravte na opravdu špinavé záchody. Naopak v muzeích a královských nemovitostech jsou záchody mnohdy vykládané mramorem a podstatně lépe udržované.
  • V Bruneji není zvykem dávat spropitné.
  • V restauracích se vám stane, že budete jíst rukama (prsty si umyjete v připravené konvičce s vodou). Jezte pouze pravou rukou, levá je považována za špinavou. Pokud nabíráte jídlo ze společného talíře, vždy použijte příbor, neberte jídlo rukou.
  • Při komunikaci s místními se vyhněte poznámkám o náboženství, které je v zemi čím dál větším problémem.
  • Obyvatelé milují svého sultána, takže o něm a o celé jeho rodině se vždy mluví jen dobře.
  • Nenabízejte ani se neptejte muslimů na alkohol nebo na vepřové maso.

Pár osobních tipů, kam se podívat

Hotel The Empire & Country Club

je podle odhadů jednou z nejdražších budov na světě. Mramor na podlaze i na stěnách střídá slonovinou vykládané zábradlí. Hotel nemá jen jednu budovu, ale rovnou pět. Nejlepší je, že se do něj můžete bez problému podívat – prošli jsme ho celý a nikdo nás nezastavil. Mít s sebou plavky, tak bychom se i vykoupali v bazénu, kde několik hostů jezdilo na paddleboardu nebo kánoi.

Na hotelu je nejúžasnější jeho historie. V 90. letech zde sultán pořádal obrovské party, na které zval celebrity z celého světa. Pilo se a veselilo, obyvatelé měli vstup zadarmo. Nyní je hotel ideálním místem pro ty, kteří se chtějí schovat do luxusu daleko od lidí. Cena pokoje se aktuálně pohybuje okolo 5000 Kč na noc.

Jerudong Park

Chátrající zábavní park nabízí několik zajímavých atrakcí, jako je vodní park nebo minigolf. V areálu je také 850 metrů dlouhá dráha pro motokáry, které si užijete za zlomek českých cen. Zábavní park ale je často zavřený. Na místě nám řekli, že zrovna něco opravují, ale spíš byste museli mít štěstí, aby něco fungovalo.

V Bruneji najdete také národní park Ulu Temburong. Protože jsou ceny v Bruneji podstatně vyšší než v Malajsii, doporučuji si bornejskou přírodu užít spíše jinde.

Hotelový bazén je svou velikostí ideální pro kánoe nebo paddleboard

Hotelový bazén je svou velikostí ideální pro kánoe nebo paddleboard

Kampong Ayer

Tuto největší plovoucí vesnici na světě najdete v hlavním městě Bandar Seri Begawan. Na první pohled nevzbudí dobrý dojem, při bližším zkoumání ale zjistíte, že do domů je zavedena elektřina, čistá voda i kanalizace a jednopatrové rodinné domy mají rozlohu několika set metrů. Jejich obyvatelům parkuje na souši auto značky Mercedes (nebo Toyota u těch chudších). I když mají možnost přestěhovat se na souš, nechtějí.
Při návštěvě vesnice se nezapomeňte stavit v muzeu. Vstup je zdarma.

Vesnice Kampong Ayer

Vesnice Kampong Ayer

Toulky po Kampong Ayer nabízí pohled na domy, kde je až neuvěřitelné, že vevnitř mají kanalizaci, elektřinu i luxusní LCD televize

Toulky po Kampong Ayer nabízí pohled na domy, kde je až neuvěřitelné, že vevnitř mají kanalizaci, elektřinu i luxusní LCD televize

Omar Ali Saifuddien Mosque

Mešita, která je dominantou Bruneje. Těžko trefíte čas, kdy vás vpustí nakouknout. Okolo mešity a na loď se ale dostanete po celý den, vstupné se neplatí.

The Royal Regalia Building

Muzeum vystavuje část sultánových darů, které dostal od hlavních představitelů států a bohatých přátel. Vstup je zdarma, musíte se zout a veškeré věci a nahrávací zařízení nechat v uzamčené skříňce u vchodu.

Sultán chodí navštěvovat různé kulturní a sportovní akce v Bruneji. Nevynechal ani místní národní sport – závody ve veslování

Sultán chodí navštěvovat různé kulturní a sportovní akce v Bruneji. Nevynechal ani místní národní sport – závody ve veslování

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde najdu více info

Wikitravel
Základní informace o Bruneji včetně konkrétních tipů na ubytování a cestování po zemi.

Travelfish
Potřebujete další informace? Zeptejte se na diskusním fóru webu Travelfish.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Jsme Linda a Jakub a během několikaměsíční cesty po Asii a Austrálii jsme zastavili také v neopakovatelné Bruneji. O našem dalším cestování se dočtete na facebookové stránce Travel Kitchen.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled