Kostarika je víc než jen nádherná a bezpečná destinace pro dovolenou. Je učiněným rájem na zemi! Její příroda je nesmírně rozmanitá, nabízí majestátní sopky, mlžné pralesy, ohromující říční údolí a stovky pláží podél Pacifiku a Karibiku. Je ideálním místem pro žití tzv. „pura vida“, což je národní výraz pro pohodový život beze spěchu, zmatků a šarvátek.
Proč tam letět?
Kostarice se často přezdívá Švýcarsko Střední Ameriky. Přes den můžete užívat klid na nejkrásnějších plážích světa, nahlédnout do vroucích vulkánů, surfovat po obřích vlnách, potápět se s delfíny a velrybami, sledovat tapíry ve volné přírodě, sjíždět na raftu divokou řeku nebo chodit po horách. V noci si pak vychutnáte kvalitní rum či kávu v houpací síti, nebo se vydáte pozorovat líhnutí želv.
Překvapí vás také pestrá místní kuchyně a velice milí a šťastní Kostaričané.
Výlet do Kostariky se nabízí spojit s procestováním celé Střední Ameriky a/nebo Karibiku.
Jak se tam dostat?
Přímou leteckou dopravu z ČR nenajdete. Do Kostariky musíte jednou dvakrát přestupovat (nejčastěji USA či Mexiko). Na letenkách můžete ušetřit letem z Mnichova, nebo dalších okolních letišť. Případně můžete letět do Panamy a dál jet autobusem.
Kostarika má čtyři mezinárodní letiště, hlavním je SJO 20 km od centra hlavního města. Ušetřit můžete i letem na jiné než hlavní letiště. Pozor však na cenu taxislužeb a přílety v noci. Je na vás, jestli ušetříte pár stovek na letence do Libérie a pak strávíte několik hodin cestou autobusem do cílové destinace.
Ceny letenek z Prahy se pohybují okolo 25 000 Kč. Pozor na akční letenky do Karibiku za skvělé ceny: pokud pak plánujete přelet do Kostariky, můžete zaplatit dvojnásobek původní ceny. Letenky po Latinské Americe jsou dražší než u nás v Evropě.
Kdy tam jet a proč v tuhle dobu?
Do Kostariky se nebojte vyrazit kdykoliv (mimo některé svátky, což ještě zmíním). Období sucha začíná na konci prosince a trvá do dubna, po zbytek roku je období dešťů. Jsou místa, kde prší po celý rok, dešti se tak nejspíš nevyhnete.
Rada, že máte zemi navštěvovat pouze v období sucha, je scestná. Pralesy a lesy jsou nejkrásnější právě v období dešťů, navíc se můžete vyhnout nejvyšší sezoně turistů a ušetřit tak nějaké peníze.
Víza a podmínky vstupu
Při kratších cestách na Kostariku víza řešit nemusíte. Vízum obdržíte po příletu na mezinárodní letiště zdarma, a to na maximálně 3 měsíce. Budou nejspíš chtít vidět zpáteční letenku či jiný doklad o opuštění země. Když se jen zeptají, jak dlouho se zdržíte, řekněte 3 měsíce. Dají vám vízum na danou dobu (napíšou do razítka počet dní).
Pokud se chcete zdržet déle, v Berlíně je nejbližší ambasáda. Vyřizovat vízum takhle však nedoporučuji. Zdlouhavý a drahý (6–12 tisíc korun za roční vízum) proces je levnější nahradit možností vycestovat na minimálně 72 hodin do jiné země (třeba Panama nebo Nikaragua) pro obnovení víza. Pokud máte (i falešnou) zpáteční letenku či jízdenku, vízum vám vždy dají.
Ač se za vstup do země neplatí nic, při jejím opuštění letecky uhradíte $20.
Peníze a přibližné ceny
Obecně je Kostarika nejdražší zemí z celé Střední Ameriky. Počítejte s útratou jako v Praze. Potraviny můžete nakoupit i ve Walmartu, ale připlatíte si. Taxi, hotely a výlety patří k nejdražším položkám rozpočtu, naopak veřejná doprava je levná.Oproti ostatním zemím Střední Ameriky zde levný street food není tolik rozšířen.
Bankomaty najdete hojně. V turistických oblastech lze běžně platit i americkými dolary, pozor však na nevýhodný kurz.
Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech hlavních bankách i rušnějších lokalitách. Dejte pozor na poplatky (především na letišti). Některé bankomaty odmítnou vydat peníze v určitý čas v noci – kvůli bezpečnosti.
Úhrady platební kartou jsou přijímány mnohdy i v neturistických oblastech v menších restauracích. Téměř všude akceptují karty VISA a MasterCard.
V Kostarice se platí kostarickým kolónem (CRC). Kurz se pohybuje kolem 22 kolónů za českou korunu v říjnu 2016.
- Cena bydlení: ubytování v hostelu okolo 100–150 Kč za houpací síť či místo ve stanu, 200–375 Kč za postel v dormu, 450+ Kč za pokoj v hotelu.
- Cena jídla v restauraci: 180 Kč.
- Cena jídla v místní jídelně soda: 100–180 Kč.
- Cena nápojů: malá láhev vody 30 Kč, velké pivo (1 litr) 45 Kč.
- Cena městské dopravy: lístek MHD kolem 20 Kč/h.
- Cena taxi: 27–35 Kč za km. (Momentálně se na trhu objevuje Uber, ale je kolem něj příliš povyku, vláda ho možná zakáže.)
- Cena vstupů do památek: národní parky stojí zhruba 250–370 Kč za osobu.
Smlouvat se dá všude, především na trzích a v turistických oblastech, kde jsou ceny hodně přemrštěné. Smlouvat lze i ceny za hostel, obzvlášť pokud je vás více.
Abyste mohli smlouvat, potřebujete ovládat lokální jazyk. Marek, autor miniprůvodce, sepsal skvělé tipy, jak se naučit cizí jazyk za 3 měsíce.
V porovnání s jihovýchodní Asií zde utratíte více, hlavně za jídlo a ubytování, přesto si tu ale za pár stovek korun denně užijete spoustu legrace.
Lokální doprava
Kostarika patří mezi země, kde se jezdí vpravo. Při vašich cestách většinou vystačíte s veřejnou dopravou. Zvykněte si, že každý troubí jak blázen.
Nejlevnější variantou dopravy po celé zemi jsou autobusové spoje. Jízdní řády prakticky neexistují. Na Google najdete spoustu informací s časy odjezdů, Kostaričané ale časy hodně mění a je problém sehnat aktuální jízdní řád. U autobusů počítejte s průměrnou rychlostí pod 50 km/h a nekonečné serpentiny v horách cesty také nezpříjemní.
V hlavním městě má každá společnost svoje nádraží, jsou jich tedy po městě tucty. Taxikáři většinou vědí, nebo se zeptejte místních. Řidič autobusu vám často rád zastaví mimo zástavku, i kdyby měl jet úplně jinou cestou, stačí mu říct.
Na autobusy, které jezdí z pláže na pláž, moc není spolehnutí, někdy nepřijedou vůbec.
V Kostarice relativně dobře funguje i stopování. Význam zdviženého palce nezná každý, ale rádi vám zastaví a odvezou i jinam, než sami jedou.
Pokud máte rádi více flexibility, můžete si půjčit auto, případně jízdní kolo. Motorky nejsou tak populární jako třeba v Asii. Na kole pozor na ostatní řidiče, nikdo vás nebude respektovat ani objíždět obloukem.
Na jižní cíp poloostrova Nicoya je velice obtížné a drahé jakkoliv se dostat z jeho severní části. Z hlavního města tam jezdí autobus, který je lodí převezen na druhý břeh z města Puntarenas.
Najděte si auto na Rentalcars
Jaké je jídlo?
Kostarická kuchyně je především vizuální, chutná a barevná. Je plná zeleniny, především fazolí a kukuřice, rýže, exotického ovoce, masa, ryb, mořských plodů a koření. V podstatě je směsí kuchyně mexické a americké, na některých pochoutkách poznáte i stopy francouzské či známé čínské kuchyně.
Ochutnejte:
Casado – rýže a fazole, salát jako základ, s rybou či jiným druhem masa (nebo i bez masa).
Ceviche – syrová ryba v citronové šťávě, opravdová pochoutka.
Rice and beans – rýže v kokosovém mléce, fazole, maso. Pochoutka Karibiku.
Plátanos fritos – smažené zeleninové banány, případně smažené placky patacones z nezralých banánů.
Gallo pinto – rýže a fazole s paprikou, cibulí, kořením a vývarem. Nejtypičtější kostarické jídlo, výborné ke snídani se sýrem a natillou.
Tamales – balíček rýže, mrkve a masa v listech banánovníku.
Jídlo nebývá vůbec pálivé, spíše naopak. Místní mají rádi sladké, a to nejen jako dezerty, ale i sladká hlavní jídla. Cukrem vůbec nešetří.
Rýže a fazole jsou základem spousty jídel, místní je jedí i třikrát denně. Ač mají Kostaričané rádi maso, sýry a vejce, vegetariáni ani vegani tu rozhodně hladovět nebudou.
Velice rozšířené jsou restaurace (jídelny) soda, které za rozumnou cenu nabízejí tradiční pokrmy.
Pokud se ale bojíte ochutnat takové jídlo, určitě neumřete hlady, protože i v Kostarice můžete zajít na hamburger s hranolky či pizzu. V restauraci západního stylu ale počítejte s cenou kolem 300–600 Kč za porci jídla. Ano, skutečně tolik.
Nemoci a hygiena
Stačí vám základní očkování pro cestovatele, není potřeba žádné speciální. Pokud jste před příletem navštívili a zdrželi se v některé ze zemí s výskytem žluté zimnice, musíte předložit mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování proti této nemoci.
Jestliže se vám stane, že vás zadrží v karanténě, budete muset sehnat někoho, kdo pro vás přijede a úředníky uplatí.
Pozor si dejte na komáry přenášené virové onemocnění dengue, kupte si místní repelent.
S pitím vody z kohoutku by neměl být problém, v levném a špinavém hostelu se toho ale raději vyvarujte.
Bezpečnost
Zločiny a útoky proti turistům jsou na Kostarice ojedinělé, přesto je doporučena základní opatrnost. Nenechávejte věci bez dozoru a cennosti při opuštění hotelu ukládejte alespoň do zavazadel. Kde můžete, používejte bezpečnostní schránky.
Co se týče moře, dbejte na bezpečnost a striktně dodržujte případná upozornění na mořské proudy. Výstrahu rozhodně nepodceňujte, proud bývá extrémně silný, hlavně v surfařských oblastech poloostrova Nicoya. Pod vodou se při šnorchlování nedotýkejte ničeho, co neznáte.
Bývají tu častá zemětřesení a výbuchy sopek, ale není se čeho bát.
Při cestách na Kostariku sjednejte kvalitní cestovní pojištění a zároveň u sebe vždy mějte dostatek hotovosti nebo platební kartu pro případ náhlého úrazu či onemocnění.
Náboženství, svátky, tradice
Drtivá většina Kostaričanů je věřící. Často se ptají cizinců na jejich víru a může se stát, že se s vámi přestanou bavit kvůli vašemu vyznání. Nenechte se tím zaskočit a trpělivě jim vysvětlete, proč věříte/nevěříte právě v to nebo ono. Dnešní generaci vedou k víře jejich rodiče, proto jim přijde normální věřit (stejně jako nám přijde běžné nevěřit). Mládež už ale jen zřídka chodí do kostela a dodržuje zvyky.
Raději do země nejezděte během Semana Santa (Svatý týden před Velikonoci). Kostaričané tou dobou jezdí na pláže nebo sledují ve městech býčí zápasy. V turistických destinacích je přeplněno a ceny patřičně navýšeny.
Podobně tomu je poslední týden v roce. Pokud pojedete z Nikaraguy do Kostariky po zemi, počítejte i s osmihodinovou frontou na hranicích ještě 3 dny po Novém roce.
Místní studenti mají velké „letní“ prázdniny v prosinci a lednu, příliš ale během nich necestují.
Zajímavá je slavnost Día de la Virgen de los Ángeles připadající na 2. srpna. Kolem 2,5 milionu Kostaričanů (víc jak polovina obyvatel celé země) jde z hlavního města do nádherné baziliky v Kartágu, bývalém hlavním městě.
Co byste ještě měli vědět
- Zásuvky jsou stejné jako v USA. Často narazíte na zásuvky podporující jak americké, tak evropské konektory, a to i mimo turistické oblasti.
- Nemusíte se obávat tureckých záchodů, všude mají sedací. Toaletní papír hází do koše, nesplachují ho ze stejného důvodu jako ve spoustě dalších zemí – užší kanalizace.
- Na spropitné si dejte pozor především v turistických oblastech. Často bývá v menu dole malým písmem napsáno, že cena nezahrnuje povinné spropitné 10–20 % z ceny. Mimo turistické oblasti se tento problém nevyskytuje.
- Za účelem ochrany přírody je zakázáno odvážet mušle, na plážích často uvidíte i cedule.
- Když na stůl přinesete pivo pro všechny, nespoléhejte, že to pak otočí. Berou jej jako dar.
- Vezměte si špunty do uší, budou vám největšími kamarády. Každý troubí jak blázen a nákladní auta dělají neskutečný hluk!
- Kostaričané jsou značně nedochvilní. Dokonce se říká „hora tica“ (kostarická hodina), ale nenechte se zmást, nedělá jim problém mít i tři hodiny zpoždění.
Pár osobních tipů, kam se podívat
Río Celeste
Nádherná modrá (pro muže: modrá, pro ženy: nebesky modrá) řeka a vodopád v pralese. Je tu bohužel zákaz koupání, ale jde o překrásné místo.
Vulkán Irazú
Nejvyšší sopka Kostariky (3400 m n. m.) není zajímavá jen svou výškou. Dá se zde i přespat ve stanu, nebo přijet časně zrána na pozorování nádherného východu slunce. Za dokonalého počasí je z vrcholu údajně vidět Pacifik i Karibik naráz.
Manuel Antonio
Dle mého nejkrásnější pláž Pacifiku a nádherný národní park. Uvidíte spoustu opic, lenochodů, leguánů, ještěrek a dalších zvířat. Prohlídka parku je záležitostí jednoho dne.
Puerto Viejo
Party vesnička v Karibiku nacházející se blízko panamských hranic. Nabízí mnohem levnější alkohol, protože je dovážený z bezcelní zóny. Zažijete nádherné pláže a dobré ceny. Sem jezdí hlavně místní studenti.
Santa Teresa
Pláž na poloostrově Nicoya. S obrovskými vlnami snad nejlepší místo k surfování. Občas hrozí nebezpečí proudů.
Cerro Chirripó
Nejvyšší hora Kostariky (3800 m n. m.) nabízí nádhernou přírodu, krásný východ a západ slunce a náročnější trek na vrchol. Odsud je také vidět na oba břehy, Pacifik i Karibik. Výlet naplánujte předem, je totiž potřeba rezervovat bydlení. Dá se to ale jít i celé přes noc bez spánku.
Kde najdu víc informací?
Essential Costa Rica
Oficiální webové stránky Kostariky.
Costa Rica Guide
Přehled národních parků, tipy na výlety, praktické informace, plánování dovolené.
Costa Rica
Informace o národních parcích, plážích, horách, počasí, dopravě, ubytování.
Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.
Průvodce Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely Planet máte v členské sekci slevu.
Miniprůvodce Kostarikou zpracoval Marek Bartík, autor úspěšného článku Jak se naučit jazyk za 3 měsíce. Marek je čerstvý absolvent FIT ČVUT.
V Kostarice žil a studoval rok, což ho nakoplo, od té doby se snaží cestovat víc a víc. O Kostarice psal blog a fotil. [/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Nejlepší pojištění na cesty?
Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty
V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.Nejste si jisti angličtinou?
Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.Jak na levné letenky?
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:Jak najít bydlení?
Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.Vybíráte vybavení?
Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:- Jak vybrat batoh, který vydrží a je zároveň funkční
- Jak vybrat příruční zavazadlo
- Jak vybrat barefoot boty