Náš západní soused má moře, jezera, rozlehlé roviny, hory nabízející oddych v létě i v zimě a na samém jihu se tyčí velehory. Tato země je velmi bohatá i na kulturní památky, najdeme zde velmi zachovalé stavby již z doby Římské říše a následně ze všech dalších historických období.

Je tu i mnoho zábavních parků, vzdělávacích institucí, během roku se konají různé kulturní a sportovní akce. V Německu si každý určitě najde, co ho zajímá.

Proč jet do Německa

Německo je náš největší soused a zároveň soused, s nímž máme nejdelší společnou hranici. Země je to rozmanitá – od moře přes jezera a středohoří až po Alpy, zároveň je bohatá na kulturní a historické památky z mnoha historických epoch… vlastně tu nechybí zástupce žádného historického období.

Země navíc nabízí různé kulturní festivaly, na své si zde přijdou milovníci snad všech hudebních žánrů, ale i příznivci jiných druhů umění. Mnoho Čechů si zde také může před různými zkouškami zlepšit znalosti německého jazyka.

Radnice v Bamberku

Jak se tam dostat

Nejjednodušší samozřejmě je přejít hranici pěšky, nebo přejet na kole. Podél celé společné hranice je mnoho hraničních přechodů, některé z nich jen pro pěší a cyklisty.

Nechcete-li platit za mezinárodní jízdenky, máte velmi dobrou variantu v cestě přes Železnou Rudu, kde je jedno nádraží rozdělené na českou a německou část. K cestování v pohraničí je řada regionálních jízdenek. Pokud se vám ale ke konkrétní cestě regionální jízdenka nevyplatí, bývá problém s přejezdem přes hranice, protože za úsek po Německu se doplácí poměrně vysoká suma.

Článek 7 tipů, jak cestovat levněji vlakem po Evropě.

Podobně poslouží i autobusová linka Teplice–Drážďany, kde na české straně můžete koupit jízdné za koruny (130 Kč) a z Drážďan pak pokračovat německou veřejnou dopravou.

Přímé vlaky do Německa provozují jen České dráhy, a to na sever přes Drážďany a Berlín až na ostrov Rujána, na západ zase do Mnichova. Akční jízdenky v tarifu Včasná jízdenka Německo začínají na 29 eurech v jednom směru.

Autobusem se do Německa (nepočítáme-li pohraničí) dostanete nejlépe s firmou Flixbus, která nabízí spojení s jedním přestupem snad do každého německého okresního města, nevýhodou jsou poměrně vysoké ceny. Další linky z ČR provozují společnosti RegioJet a Eurolines, škála jejich destinací už ale není tak široká. Základní cena jízdenky Praha–Berlín je u všech společností cca 500 Kč s tím, že RegioJet i Eurolines poskytují občas akční ceny. U Flixbusu je nižší cena jen velmi výjimečně.

Letecké společnosti ČSA, Lufthansa, Air Berlin a Germania provozují přímé linky z Prahy do několika německých měst.

Do Německa také mnozí pojedete vlastním autem. Osobní auta neplatí dálniční poplatky. Informace k německým dopravním předpisům najdete v článku.

Německé Středohoří

Německé Středohoří

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Do Německa můžete vyrazit v podstatě kdykoliv, vždy se najde nějaká aktivita. Chcete-li se koupat v moři a věnovat vodním sportům, jeďte v červenci a srpnu, léto u moře je krátké. Pro vyznavače pěší turistiky jsou nejvhodnější měsíce duben až říjen, pro zimní sporty prosinec až únor. Milovníci historických památek a městské turistiky mohou přijet kdykoliv, na vánoční trhy se vypravte od posledního víkendu v listopadu do 23. 12.

Víza a podmínky vstupu

Občané EU mohou do Německa za účelem turistiky volně přijíždět a pobývat jen se svými národními doklady totožnosti, i řidiči auta stačí národní řidičský průkaz. V případě studijních (nad 90 dní) a pracovních pobytů je nutné se registrovat na policii/úřadě. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Německou měnou je euro. Není problém platit platebními kartami ani najít bankomat. Směnáren je méně než třeba v ČR, protože ve většině zemí se dnes platí eurem a lidé ze zemí mimo eurozónu peníze smění ve své zemi ještě před příjezdem do Německa. Výměna peněz je spojena s poměrně vysokým poplatkem.

Cenová hladina je i více než 25 let po sjednocení Německa stále rozdílná mezi bývalým východním a západním Německem. Na pobyt ve východní části vám stačí o 15–20 % méně financí než na stejný pobyt v západní části. Německo je dražší než ČR, ale levnější než země severní Evropy i než Francie, Rakousko či státy Beneluxu. Pokud na místě platíte ubytování, jídlo, dopravu i vstupné, mělo by vám ve východním Německu stačit 50 eur na den, v západním 60.

 • Jídlo: je poměrně velký rozdíl, zda se stravujete v restauracích, nebo nakupujete v samoobsluhách. Jídlo v restauraci od 8 eur, v rychlém občerstvení od 4. Za 8 eur nakoupíte v samoobsluze jídlo i na 2 dny.
 • Lokální doprava: jízdenka na MHD na 24 hodin stojí (podle města) 6–9 eur.
 • Vstup do památek: do méně významných na východě již od 3, na západě od 5 eur, významnější památky od 10 eur.

Zřícenina hradu Oybin

Lokální doprava

Lokální doprava je v Německu na dobré úrovni, neexistuje zde snad žádná vesnice, která by neměla každodenní spojení s nejbližším městem, nebo alespoň vlakovým nádražím. Jezdí zde vlaky i autobusy, ve městech dobře funguje MHD. Několik leteckých společností provozuje i vnitrostátní lety.

Velmi dobře je rozvinutá cyklistika ve městech. Především v těch s větším počtem vysokých škol jsou téměř ve všech ulicích i jízdní pruhy pro cyklisty a patřičné zázemí.

Cena dopravy je poměrně vysoká. Autobusem zaplatíte za 20 km 5 eur. Naštěstí existuje velká řada regionálních jízdenek, a to pro jedince i rodiny či skupiny. Při koupi jízdenky vždy zvažte, kolikrát a jak daleko během dne pojedete. Bude-li to přes 30 km tam a zpět, kupte si nějakou regionální denní jízdenku (na nádražích, u řidičů v těch autobusech, kde jízdenky platí, nebo v automatech na jízdenky MHD).

Regionální jízdenky většinou platí na veškeré dopravní prostředky v daném regionu, tj. vlaky, autobusy, MHD, případně i lanovky apod. Velmi oblíbené jsou tzv. Länder-Tickets, které platí pro každou spolkovou zemi zvlášť.

Dobrý způsob, jak se nevázat na veřejnou dopravu a prohlédnout si všechno svým tempem, je půjčení auta. Přehled a porovnání cen naleznete on-line.

Najděte si auto na Rentalcars

Museum VW Drážďany

Německá kuchyně

Německá kuchyně není ve světě moc známá. Je založená na mase, zelí, bramborách a klobásách a vůči české kuchyni není ničím výrazná ani překvapující. Na severu ji doplňují i ryby. Asi nejpopulárnějším jídlem je tzv. eintopf – smíchané vše, co dům dal: omáčka, nudle, rýže či brambory, maso, zelenina. Eintopf má také tu výhodu, že se zbytky několika eintopfů dají smíchat a vytvořit tak eintopf další. Tohoto experimentování si užijete především v domácnostech.

Velmi oblíbeným rychlým občerstvením jsou různé druhy klobás s houskou, nikoliv chlebem. Velmi oblíbeným nápojem je v Německu pivo, malý pivovar se nachází snad v každém okrese. Populární je i víno, vinařských oblastí je zde hned několik – Sasko, Rýn-Mosela a jižní Německo kolem Bodamského jezera. Víno ze Saska je výrazně dražší než od Mosely (zatímco na Mosele koupíte láhev kvalitního vína již za 4 eura, v Sasku to pod 10 nebude).

Oblíbený nealkoholickým nápojem je Apfelschorle, což je jablečný džus zředěný sycenou minerálkou.

Reichenau

Reichenau

Nemoci a hygiena

Německo leží ve stejném geografickém pásmu jako ČR, takže obnáší stejná zdravotní rizika jako u nás doma. Voda z kohoutku je v celé zemi pitná.

Bezpečnost

Bezpečnost v zemi byla donedávna zhruba stejná jako v ČR, dávejte tedy pozor na stejné věci jako doma. V poslední době se začínají množit teroristické útoky „malých rozměrů“, jako je napadání náhodných kolemjdoucích nožem, najíždění autem do skupinek lidí nebo sexuální obtěžování. Toto je bohužel nepředvídatelné a rada, jak se tomu vyhýbat, neexistuje. K menšímu počtu incidentů dochází na území bývalé NDR, tedy ve východním Německu.

Porta Nigra

Náboženství, svátky, tradice

Náboženství má mnohem větší význam než v životě Čechů. Sever Německa je převážně protestantský, jih katolický. Všechny významné katolické svátky jsou zde i svátky státními, ale pozor, některé jen v části spolkových zemí. Je lepší se před cestou do Německa informovat, zda v regionu, kam jedete, není zrovna svátek.

Asi nejvýznamnějším nenáboženským státním svátkem je Den znovusjednocení Německa. V tento den (3. října) se ve většině měst konají kulturní akce.

Němci dne 25. 12. nevaří doma, ale chodí na rodinné obědy do restaurací. Na toto datum je třeba si udělat rezervaci dlouho dopředu.

K nejznámějšímu svátku (nikoliv oficiálnímu) patří svátek piva – Oktoberfest v Mnichově, který trvá dva týdny a koná se na přelomu září a října. Během této doby se vypije obrovské množství piva z německých pivovarů.

Německo je známé jako země vánočních trhů, které zde mají tradici přes 500 let. Trhy a stánky bývají bohatě zdobené a nabízejí i kulturní program. O titul nejstarších trhů se přou Drážďany s Norimberkem, ale na trhy můžete vyrazit do jakéhokoliv většího německého města. V menších městech jsou trhy jen víkendovou, nebo dokonce jednodenní záležitostí. Obecně začínají vánoční trhy ve středu před první nedělí adventní a končí 23. 12.

Vánoční trhy Norimberk

Vánoční trhy Norimberk

Co byste ještě měli vědět

 • Školství není záležitostí celostátní, ale zemskou. V každé spolkové zemi platí trochu jiné školní osnovy a školní rok je rozvržen jinak. Školní prázdniny proto ve výsledku nejsou v Německu jednotné a nemohu ani říci, kdy je hlavní prázdninová sezona.
 • Letní prázdniny trvají 6 týdnů a v každé spolkové zemi jsou jinak. Začínají v polovině června, končí v polovině září. Spolkové země na severu obvykle mají prázdniny dříve, Bavorsko až jako poslední – zde začínají až počátkem srpna. Chcete-li se vyhnout zácpám na silnicích, zjistěte si termín prázdnin v regionu, kam pojedete.
 • V Bavorsku ve všech pohostinstvích (a v jiných spolkových zemích v některých restauračních zařízeních) platí dvoje ceny. Záleží, zda jídlo vezmete s sebou, nebo ho sníte v pohodlí na místě, a rozdíl je asi 25%.
 • V německých cukrárnách neexistuje, že si (jako v Čechách) řeknete u pultu, jaký zákusek nebo zmrzlinu chcete na talířek a pak sednete ke stolku, kde si vybranou dobrotu vychutnáte. Zde si buď objednáte u obsluhy, která vám jídlo donese ke stolku, anebo si zákusky vyberete u pultu, pak vám je ale zabalí a vy je odnesete. Sníst je můžete v parku na lavičce nebo usednete někde na obrubníku, ale v dostatečné vzdálenosti od prodejny.
 • Jediná zařízení, kde mají jednotnou cenu, jsou tzv. Stehcafé – většinou pekárny, kde si můžete k pečivu dát i horké nápoje, které lze v prodejně i s pečivem zkonzumovat, ale jen u stolečku na stání.
 • Čtyřicetiletý oddělený vývoj východního a západního Německa je stále vidět na rozdílu mentality místních obyvatel i na ekonomické úrovni. Obyvatelé bývalé NDR jsou srdeční a ve své povaze v mnohém podobní Čechům, dokonce mají i dobrý přehled o české kultuře a životě v Čechách, obyvatelé pohraničí dobře znají přilehlý český region a leckdy o něm vědí víc než místní Češi.
Norimberk

Norimberk

 • Obyvatelé západního Německa jsou povahově víc „nad věcí“, rádi dávají najevo svůj přehled o současném dění (především uměleckém) a mají rádi luxusní věci. Na druhou stranu jsou větší skrblíci než jejich východní „bratři“.
 • Bohatšího pohoštění a vřelejšího přijetí se návštěvě dostane na východě. Po ekonomické stránce je východní Německo stále levnějším regionem než Německo západní. Vzhledem k tomu, že za posledních 25 let proběhla velká rekonstrukce východní části země, v současné době východní Německo kvalitou infrastruktury nijak nezaostává za Německem západním, ba spíše naopak.
 • Rodinám s dětmi poskytují východoněmecká města lepší zázemí než západoněmecká.
 • Německo je zemí muzeí. Není zde snad vesnice, v níž by žádné nebylo, byť jen malé, které se turistům otevírá po zavolání na číslo uvedené na dveřích. Němci do muzeí chodí často, berou je jako součást sebevzdělávání a také podpory daného muzea, protože zajímavosti z historie či přírodopisu regionu je třeba uchovávat a předávat dalším generacím.
 • Pokud je někde vstupné dobrovolné, nebo kasička, kam se vybírají příspěvky na rekonstrukci či údržbu kulturní památky nebo na charitativní účely, Němci vždy nějaké finanční prostředky vhodí.
 • Charitativních akcí se Němci zúčastňují, nebo přispívají finančně, materiálně či organizačně, protože vědí, že takhle mohou pomoci, kde to je třeba.
 • I v Německu můžete chodit po značených turistických cestách, značení ale není normalizované jako v ČR. Značky mají různou podobu a údaje na směrovnících zdaleka na sebe nenavazují. Pohyb po trasách si zjednodušíte, když pořídíte turistickou mapu. Ve velmi blízkém pohraničí stačí české turistické mapy KČT.
 • Německé obchody si nemohou stanovit libovolnou otevírací dobu. Obecně je neděle zavíracím dnem, to mají otevřeno jen malé obchody na výletních místech.
Pekárna+kavárna

Pekárna+kavárna

Pár osobních tipů, kam se podívat

Německo je poměrně rozlehlou zemí, která má co nabídnout. Velká a zajímavá města – Berlín, Drážďany, Mnichov, Hamburk a Frankfurt – by stála za vlastního průvodce. Informace o zajímavostech v těchto destinacích najdete v každém knižním průvodci po Německu. Proto vám dám spíše pár osobních neotřelých tipů.

Severní Německo

Baltické moře má velmi hezké pobřeží skvělé ke koupání, ale sezona je krátká. Určitě navštivte skalní útvary na ostrově Rujána. V Severním moři doporučuji Fríské ostrovy, kde poznáte specifika a styl života této národnostní menšiny. Z měst kromě Brém a Schwerinu určitě nevynechte historií překypující Lübeck, který byl po staletí hlavním městem obchodního sdružení Hansa. Celé město je vybudované ve stylu severské cihlové gotiky.

Hrázděná architektura

Hrázděná architektura

Východní Německo

Zde si na své přijdou milovníci vodních sportů, kteří zamíří na Meklenburská jezera. V oblasti Spreewaldu se seznamte s Lužickými Srby – slovanskou menšinou žijící v Německu – a svezte se na lodičkách mezi jejich vesnicemi. Z měst neopomeňte historickou Postupim ani životem překypující Lipsko.

Pohraničí

V místech, kam můžete z ČR dojet na jednodenní regionální jízdenky, určitě nevynechte město Budyšín (Bautzen) na východě země. Jde o správní středisko Lužických Srbů a navíc zde i historie zanechala mnoho stop. Za skalními útvary vyrazte úzkorozchodnou železnicí z Žitavy do Žitavských hor a na zříceninu hradu Oybin. Velmi zajímavé jsou pěší výlety v Saském Švýcarsku, kde je to pěkné snad všude, ale jedinečný výhled nabízí vyhlídka Kleine Bastei a skalní útvary Kaiserkrone a Zirkelstein na druhé straně Labe.

Velmi pěkné a poměrně nenáročné pěší túry zažijete v Krušných horách po celé jejich délce, ty ostatně nabízí i vynikající možnosti pro běh na lyžích. Město Seiffen je centrem tradiční krušnohorské výroby dřevěných hraček. Téměř každý druhý dům tu je dílnou, kde je možné výrobu pozorovat a samozřejmě si něco i koupit. Zde opravdu nebudete vědět, kam se jít podívat dřív. Trochu víc na západ neopomeňte návštěvu historicky významného města Annaberg-Buchholz.

Z Ašského výběžku navštivte lázeňská města Bad Elster a Bad Brambach. V bavorském pohraničí zajeďte do Bavorské Železné Rudy a podnikněte pěší výlety po národním parku Bayerischer Wald. Z měst si nenechejte ujít Furth im Wald, Regensburg a Bayreuth.

Horská chata Žitavské hory

Horská chata Žitavské hory

Střední Německo

Tato oblast překypuje historickými městy. Určitě navštivte Bamberg, Norimberk, Trevír, Bonn, Augsburg, Cáchy (Aachen) a Heidelberg. Užijte si nádhernou viniční krajinu a ochutnejte víno v oblasti kolem řek Mosela a Rýn na samém západě Německa. Celá oblast se nazývá Německým středohořím, můžete si zde v podstatě kdekoliv užívat nenáročné horské turistiky.

Vinice kolem Mosely

Zažijte Berlín – „poor but sexy“ európska metropola.

Jižní Německo

Za Janem Husem se vydejte do Kostnice (Konstanz) na břehu Bodamského jezera. Zde se vydejte také na ostrov Reichenau, kde stojí několik kostelíků z 11. století. Jezero nabízí i velmi příjemnou rekreaci a sportovní vyžití – zkuste jej objet na kole (2 dny) nebo obejít pěšky (cca 7 dní), není to náročné, ale zážitky budete mít na velmi dlouho, navíc cestou navštívíte tři státy.

Největší atrakcí jihu Německa jsou Alpy a pod nimi zámky Ludvíka Bavorského. Mezi alpská rekreační centra patří Berchtesgaden, Garmisch-Partenkirchen a Oberammergau (známé svými velikonočními pašijovými hrami). Všechna tři města nabízí mnoho možností aktivního i pasivního odpočinku.

Radnice Kostnice

Radnice Kostnice

Kde najdu více info

Germany Travel
Oficiální stránky německého úřadu pro cestovní ruch.

Monkeys and Mountains
Když se Kanaďanka přestěhuje za svou láskou do Německa, vdá se a svůj život v Německu i další cestovatelské zážitky sdílí na blogu.

Marcela Vasicek
Blog o životě české rodiny v Německu.

AHK
Stránky Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Vhodné pro ty, kdo chtějí v Německu podnikat.

Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová
Pracuje jako učitelka a překladatelka německého jazyka. To je důvod, proč podniká časté soukromé cesty do Německa. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je třeba o zemi také něco vědět. Za víc než dvacetileté cestování a dva studijní pobyty navštívila téměř všechny německé regiony a poznala mnoho z německé kultury.

Pár tipů na výlety do německého pohraničí najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a po stopách české historie v knize 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je také autorkou prvního českého průvodce po poutní cestě do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na skvarova@volny.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled