Egypt nejsou jen 5* resorty a drinky na lehátku. Je to země, která vás okouzlí svými starobylými památkami v údolí Nilu, rušnými tržišti a spletitými uličkami staré Káhiry, nekonečnými plážemi a pestrými korálovými útesy Rudého moře, nebo svou bohatou kulturou, výborným jídlem a přátelskými lidmi.

Navíc Egypt patří mezi ideální destinace pro zimní nebo jarní dovolenou, kterou můžete podniknout na vlastní pěst. V tomto průvodci vám poradíme, co si zařídit před cestou, na co si dát pozor a co rozhodně stojí za to vidět a zažít. Nahlédneme také do egyptské kultury a gastronomie, abyste si svou cestu užili naplno, i když se sem vydáváte poprvé.

Káhira

Káhira

Proč jet do Egypta

Sledujte tok Nilu a navštivte starověké chrámy a památky od Abu Simbel u jezera Nasser až po novodobou Alexandrijskou knihovnu. Ztraťte se v 10milionové Káhiře, které místní nadneseně říkají Paříž východu, obdivujte zdobnou architekturu mešit, k obědu ochutnejte pečeného holuba a západ slunce sledujte nad pyramidami.

Uniknout ruchu velkoměsta se vydejte do pouště, surfovat na dunách, odpočívat v oázách, popíjet čaj s beduíny a celou noc sledovat mléčnou dráhu. A nezapomeňte na Sinajský poloostrov, kde na vás čekají kláštery v horách, malebné kaňony a ten nejbarevnější podmořský svět.

káhira citadella

Citadella v Káhiře

Jak se do Egypta dostat

Do Egypta se můžete dostat snadno, ať už cestujete s cestovní kanceláří, nebo plánujete individuální cestu. Z Prahy můžete letět přímo do Hurghady, Marsa Alam nebo Káhiry. Přímé lety do Hurghady a Marsa Alam zajišťují společnosti Smartwings a Air Cairo. Do Káhiry nabízí přímé spojení EgyptAir, a to třikrát týdně (úterý, čtvrtek, neděle). Ceny zpátečních letenek do Káhiry začínají přibližně od 8 700 Kč a do letovisek u Rudého moře od 3 500 Kč, v závislosti na sezóně.

Lety z Vídně a Mnichova bývají často cenově výhodnější. Z Vídně můžete najít zpáteční letenky do Hurghady už od 3 400 Kč díky nízkonákladovým společnostem, jako je Wizz Air. Z Mnichova začínají ceny letenek do Hurghady přibližně na 4 000 Kč. Pokud máte tyto města dobře dostupná, může to být zajímavá volba.

Tipy, jak se výhodně dostat na okolní letiště najdete v článku Jak se snadno a levně dostat na letiště v okolí ČR?

V hlavní sezoně (říjen–duben) může být finančně výhodnější koupit zájezd s cestovní kanceláří, který zahrnuje letenku i ubytování, a na místě si organizovat program podle svých představ.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Nejvhodnější dobou na návštěvu je jaro a podzim. V létě je třeba počítat s teplotami mezi 40 a 50 °C, kdy se během dne můžete chladit v moři, ale návštěvy památek je lepší nechat na ráno a večer. V zimních měsících bývá na většině míst během dne 10–20 °C, ovšem v noci teplota klesne a hlavně v poušti bývá zima. Na severním pobřeží může být v zimě větrno a deštivo.

Chán al-Chalílí souq

Chán al-Chalílí je největší bazar v Káhiře

Víza a podmínky vstupu

Pro vstup do Egypta musíte mít, jako občani České republiky, pas platný minimálně 6 měsíců od data příletu. Kromě toho platí vízová povinnost, turistické vízum s platností jednoho měsíce (30 dní) lze zakoupit po příletu na mezinárodních letištích v Káhiře, Hurghadě a Marsa Alam za 25 USD (přibližně 600 Kč). Platit se dá dolary nebo eury (25 EUR), platba kartou není možná.

Před cestou si ale také můžete zařídit elektronické vízum. Cena je stejná a 30denní single-entry vízum vás opět vyjde na 25 USD, 30denní vícevstupové pak na 60 USD (přibližně 1500 Kč). Pozor: žádejte pouze na oficiálních stránkách.

Chcete-li zůstat déle, nejjednodušší je vstupní vízum na místě prodloužit. Je k tomu potřeba několik formulářů, fotek a hodně trpělivosti. V roce 2015 jsem v Al-Mugamma v Káhiře zaplatila za prodloužení o 3 měsíce 13 Kč a na vyřízení čekala 3 týdny. V jiných městech by měl být proces rychlejší.

Pokud plánujete pobyt do 15 dní v letoviscích Šarm aš-Šajch, Nuwejba, Dahab či Taba na Sinajském poloostrově, můžete využít bezvízový vstup. Při příletu obdržíte speciální razítko „SINAI ONLY“, které vás opravňuje k pobytu v těchto oblastech. Pokud však plánujete cestovat mimo Sinaj nebo zůstat déle než 15 dní, je nutné si zajistit obecné turistické vízum.

Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

3 1 1

Solná jezírka nedaleko oázy Siwa

Peníze a přibližné ceny

Když se naučíte smlouvat, Egypt se stane velmi levnou destinací. Zjistěte si ceny předem. Naučte se číslovky v arabštině. Buďte neústupní, ale přátelští. Může to být i zábava. Budete-li jíst na ulici a spát v penzionech, vejdete se do 300 Kč na den. Cenu navýší jen dlouhé přesuny a vstupy do památek.

Měnou je egyptská libra s aktuálním kurzem (leden 2025) 1 LE = 0,50 Kč. Dolary a eura bez problému směníte ve směnárnách v turistických oblastech a větších městech. Někdy jde platit i dolary, jenže to nebude výhodné. Bankomaty jsou dostupné v každém městě, během svátků nebo víkendů ale mohou být prázdné. Vždy si pro jistotu nechte nějakou hotovost. Platby kartou jsou akceptovány převážně v turistických místech, hotelech a větších obchodech; v menších podnicích a na trzích je preferována hotovost.

  • Bydlení: v hostelu od 250 Kč/postel, v penzionu nebo levném hotelu od 350 Kč / dvojlůžkový pokoj, ve 4* hotelu od 500 Kč / dvojlůžkový pokoj. Přes Airbnb se ubytujete od 250 Kč/osobu, nebo zkuste couchsurfing.
  • Jídlo: v jídelnách a na ulici od 5 Kč, v restauracích od 55 Kč (tam v ceně jídla nebývají zahrnuté „service fees and taxes“ ve výši asi 17 %). Pokud v restauraci dostanete jídelní lístek v angličtině, ceny budou pravděpodobně vyšší, než platí místní.
  • Nápoje: balená voda 1,5l 4,50 Kč, místní pivo Stella 27 Kč.
  • Památky: vstup do Údolí králů 120 Kč, ostatní památky mezi 30 a 80 Kč. U památek je možné získat až 50% slevu na studentskou ISIC kartu.
  • MHD: lístek na metro, tramvaj nebo trajekt stojí cca 5 Kč.
Historické centrum Káhiry

Historické centrum Káhiry

Lokální doprava

Letadlo

Lety spojující Káhiru a ostatní významná města v zemi zajišťují aerolinky EgyptAir. Využijete, máte-li málo času a hodně peněz. Cena letu z Káhiry do Aswanu začíná na 2800 Kč.

Vlak

Nejpohodlnější variantou pro delší cesty jsou vlaky. Mezi Káhirou a Aswanem jezdí předražený luxusní noční vlak Watania. Lůžko v jednolůžkovém kupé na trase Alexandrie–Aswan (840 km) koupíte od 120 USD za jednu cestu, dvoulůžkové kupé je levnější a stojí přibližně 80 USD.

Cenově přijatelnější jsou potom pohodlné a klimatizované „tourist trains“, které mají většinou první a druhou třídu. Od 15. prosince 2022 však došlo k výraznému zvýšení cen jízdenek pro cizince, a to přibližně o 350 % a od ledna 2023 je pro cizince povinné platit za vlakové jízdenky v cizí měně (USD nebo EUR).

Další informace najdete na stránkách Egyptian Railways. Jízdenku v klimatizovaném voze z Káhiry do Luxoru koupíte od 41 USD (přibližně 1000 Kč).

Stáhni si ZDARMA 64 tipů a triků

Ověřené tipy ostřílených cestovatelů, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.

Autobusy

Jezdí i do míst, kam se vlakem nedostanete, a na rozdíl od vlaků nebývají vyprodané. Vybírat můžete mezi komfortními klimatizovanými vozy a těmi levnějšími, které jsou pomalejší, méně pohodlné a bez klimatizace. V Káhiře je několik autobusových nádraží, například Turgoman Station, která obsluhuje severní Egypt a Hurghadu, nebo Abbasiya Station s autobusy do Luxoru a Asuánu. K dispozici je několik společností, mezi nejspolehlivější patří Go Bus a Blue Bus, které nabízejí moderní vozy a pohodlné sedačky.

Cena jízdenky z Káhiry do Luxoru se pohybuje od 150 do 250 Kč (6–10 USD), v závislosti na třídě a dopravci. Levnější místní autobusy stojí méně, ale bývají méně pohodlné a vhodné spíše na kratší vzdálenosti.

Jízdní řády i jízdenky bývají psané v arabštině. Nenechte se tím odradit, místní vám rádi pomůžou. U komfortnějších autobusů je možné zakoupit jízdenky online, například přes oficiální web společnosti Go Bus. Pojedete-li klimatizovaným vlakem nebo autobusem, přibalte si mikinu.

velbloudi v dodávce

Taxi

Alternativou k vlakům a autobusům jsou sdílená taxi (service taxi), místními přezdívané rakev na kolech. Bývají rychlejší, ale také nebezpečnější. Každé taxi (podobně jako autobus) jede do určité destinace a z terminálu odjíždí, když je plné. Cena je daná, plaťte totéž co ostatní.

Soukromé taxi využijete pro jednodenní výlety a cesty do míst, kam se veřejnou dopravou nedostanete. Abyste platili dobrou cenu, budete muset hodně smlouvat.

Využít můžete také aplikace pro objednávání taxi, jako je Uber nebo Careem, které jsou v Egyptě k dispozici a často nabízejí transparentní ceny bez potřeby smlouvání.

Auto

Řízení auta v Egyptě je jen pro odvážné řidiče. Místní se příliš netrápí dodržováním předpisů a s rukou na klaksonu kličkují mezi cyklisty, chodci, povozy taženými osly a výmoly na silnici. Proto bych neriskovala jízdu na kole ani motorce.

Řídit můžete od 25 do 70 let a jako cizinec potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Jezdí se vpravo, maximální povolená rychlost ve městě je 60 a mimo město 90 km/h. Nejlevněji si auto pronajmete v základní ceně od 500 Kč/den. Vyplatí se obejít víc autopůjčoven a ceny a podmínky porovnat, nebo objednat dopředu online.

Posviťte si na pronájem auta. Čtěte Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

Plavby po Nilu

Oblíbené jsou několikadenní plavby po Nilu mezi Luxorem a Aswanem, za kajutu pro dva zaplatíte od 2500 Kč/den. Nejsou-li obří parníky váš šálek čaje, můžete si Nil užít i z paluby felúky, tradiční dřevěné plachetnice. Nejlevnější variantou jsou trajekty, které vás na druhý břeh převezou za 1,20 Kč.

Anebo si můžete vychutnat plavby se skvělou večeří i kulturní show:

Powered by GetYourGuide

Další možnosti

Města jsou většinou dost malá na to, abyste je objevovali pěšky, anebo si půjčte kolo. Po Káhiře je nejjednodušší přepravovat se metrem. Má tři trasy a jízdenka stojí cca 3 Kč v závislosti na délce cesty. Jeden vagon bývá určený jen pro ženy. Alternativou jsou tramvaje, autobusy, minibusy a lodě.

4 2

Káhirské metro

Egyptská kuchyně

Egyptská kuchyně kombinuje chutě arabské, středomořské a francouzské. Jídlo přímo na ulici jezte čerstvě uvařené a nejlépe tam, kde jedí místní. V malých vydlaždičkovaných jídelnách můžete většinou bez obav a levně ochutnat typická jídla jako ful – fazole dochucené česnekem, cibulí a citronem, košarí – směs rýže, těstovin, čočky a cibule v pálivé rajčatové omáčce, a ten nejlepší falafel na světě.

V restauracích si přijdou na své i masožravci. Vyzkoušejte plněného holuba, šavarmu, kebab a koftu, jehněčí maso na různé způsoby, nebo si vyberte z mnoha druhů ryb, mořských potvor a plodů. K masu se obvykle podávají mezze (saláty a dipy) – hummus, baba ganuš, plněné vinné listy, nebo slizká, ale chutná zelená polévka molokhia. Ve středně drahých restauracích dostanete i evropská jídla.

Jako dezert zkuste baklavu, pudinky nebo některý z mnoha druhů sladkého pečiva a zákusků.

Tradičně se jí rukama (k jídlu používejte pravou ruku, levá je „špinavá“) a jídlo se podává s arabským pita chlebem. Jí se k prasknutí a pak se dlouho posedává, tráví, kouří a popíjí čaj.

Vegani a vegetariáni se nají všude a levně, s čerstvou zeleninou ale moc nepočítejte.

egypt

Typické egyptské jídlo košarí

Ubytování v Egyptě

Pokud si chcete dopřát maximální pohodlí, all-inclusive resorty u Rudého moře jsou sázkou na jistotu. V oblastech jako Hurghada, Marsa Alam nebo Šarm aš-Šajch najdete hotely se soukromými plážemi, vodními parky a restauracemi, kde budete mít o všechno postaráno. Tyto resorty jsou ideální volbou pro rodiny s dětmi i ty, kdo chtějí od dovolené klid a bezstarostnost.

 

Naopak, pokud vás láká příroda a dobrodružství, zamiřte do ekologických lodge nebo kempů, třeba v Marsa Alam nebo Dahabu. Blízko podmořského světa a často v přímém kontaktu s místními komunitami, což dává vašemu cestování zase trochu jiný rozměr. Za zmínku stojí i možnost přenocovat přímo na vodě. Tradiční felúky nebo houseboaty vás vezmou na pomalou plavbu po Nilu, kde zažijete kouzlo egyptské krajiny z úplně jiného pohledu.

V městech, jako je Káhira nebo Alexandrie, najdete tradiční hostince a malé hotely s lokální atmosférou. Tyto penziony, často umístěné v historických budovách, nabízejí intimní prostředí s osobním přístupem a výhledem na městské trhy či památky. Pro ty, kdo milují historii, jsou ideální historické hotely, jako je Old Cataract Hotel v Asuánu nebo Winter Palace v Luxoru, které samy o sobě představují kus egyptského kulturního dědictví.

pláž v egyptě

Egypt je ideální destinací i pro válecí dovolenou

Batůžkáři a cestovatelé s menším rozpočtem ocení levné hostely a penziony dostupné v turistických centrech, kde se cena za noc pohybuje od 250 Kč. Tato ubytování jsou jednoduchá, ale dostačující. V pouštních oblastech, jako je Bílá poušť nebo Západní poušť, můžete zažít kouzlo noci v beduínských stanech nebo kempech, kde si užijete pohostinnost místních a neuvěřitelný pohled na noční oblohu.

Powered by GetYourGuide

Nemoci a hygiena

Budete-li v Egyptě cestovat na vlastní pěst, průjmu (často nazývanému faraonova kletba) se s největší pravděpodobností nevyhnete. Pokud nepomůže úprava jídelníčku, zabere místní volně prodejný lék Antinal.

Většina záchodů je tureckých. Přineste si kolíček na nos, holínky a vlastní toaleťák (nebo jako místní použijte k opláchnutí vodu). Toaleťák házejte do koše, ne do záchodu.

V létě nezapomeňte pít hodně vody, chraňte si hlavu a oči proti slunci, tělo opalovacím krémem.

Očkování na žlutou zimnici je povinné jen, přilétáte-li ze země, kde se vyskytuje. Jiné očkování povinné není. Doporučená je hepatitida A.

Výskyt HIV je nízký, stejně nízké ale je i povědomí o pohlavních nemocech a jejich prevenci.

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Ve městech by voda z kohoutku měla být pitná, ale i tak může být nevhodná pro slabší žaludek. Odvážní mohou vyzkoušet, ostatní se smíří s vodou balenou, nebo alespoň převařenou.

Vyhýbejte se kontaktu se stojatou vodou, kde se mohou vyskytovat paraziti způsobující močové, střevní a jaterní záněty, tzv. bilharzii (schistosomózu).

Divoká zvířata (i netopýři přítomní v hrobkách) mohou mít vzteklinu. Proti otravným komárům nejlépe poslouží moskytiéra, popřípadě kombinace dlouhého oblečení, větráku a repelentu nebo oleje z citronely. Proti švábům nepomůže nic.

egypt

Poušť nedaleko oázy Siwa

Bezpečnost

Politická a bezpečnostní situace v Egyptě je relativně stabilizovaná, ale občas dochází k lokálním protestům, násilným střetům nebo izolovaným teroristickým útokům. Většina násilných incidentů míří na vládní zařízení a bezpečnostní složky, proto se doporučuje nezdržovat v jejich blízkosti a vyhýbat se demonstracím, veřejným shromážděním nebo místům s větší koncentrací vojáků a policistů.

Kvůli nepokojům se nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova, odlehlých pouštních lokalit a pohraničních oblastí s Libyí a Súdánem.

Budete-li přiměřeně obezřetní, pak bude pravděpodobnost, že se vám něco stane, jen minimální. Nejčastější jsou malé krádeže a podvody. V davech a frontách dávejte pozor na kapsáře a nenechávejte své věci bez dozoru.

Držení drog včetně marihuany je nezákonné a riskujete v lepším případě vyhoštění.

Nefoťte policejní, vojenské, vládní ani strategické objekty.

Po celém Egyptě a především na Sinaji jsou časté silniční policejní kontroly (mějte vždy při ruce pas). V minulosti bylo nutné absolvovat cestu mezi Aswanem a Abu Simbel v policejním konvoji. Nyní mohou turisté cestovat individuálně nebo v rámci organizovaných zájezdů. Na cestování do některých pouštních oblastí je potřeba povolení. Chystáte-li se navštívit oblast mimo obvyklé turistické trasy, raději si na místě předem zjistěte aktuální situaci.

Ženy cestovatelky

Po Egyptě jsem cestovala sama. Ačkoliv jsem se vždy cítila bezpečně, ne všechny situace byly příjemné. Na ulicích, plážích a v hromadné dopravě se pravděpodobně setkáte se sexuálním obtěžováním – syčením, pokřikováním a osaháváním. Verbální projevy můžete ignorovat, nebo odpálkovat arabským chalas (dost!) a uskut (zmlkni!). U osahávání mi vždy stačilo nahlas se ohradit.

V metru a tramvaji jezděte vagonem určeným pro ženy, v ostatních dopravních prostředcích si sedejte vedle žen nebo rodin. V taxíku si vždy sedejte na zadní sedadlo.

egypt

Pevnost Qaitbay v Alexandrii

Pomůže i nošení dlouhého volného neprůsvitného oblečení a slunečních brýlí. Snubní prstýnek použijte na odhánění dotěrných ctitelů. Mnozí z nich jsou gigolové, kteří z vás pod záštitou pravé lásky chtějí dostat peníze.

Cestovat sama jako (křehká) žena má ale i své výhody a většina lidí se vám bude snažit pomoci. V minibusu za mě spolupasažéři platili cestovné, v restauraci mi odpustili účet, ceny jsem často usmlouvala níž než místní a už ani nepamatuji, kolikrát jsem byla pozvaná na čaj.

Samotným cestovatelkám se může hodit článek Holka sama na cestách: 22 tipů, jak cestovat pohodlně a bezpečně.

Náboženství, svátky, tradice

V Egyptě se slaví jak islámské a koptské, tak i pohanské svátky. Vy si můžete užít všechny.

Ramadán – devátý měsíc muslimského kalendáře, kdy muslimové od svítání do západu slunce nejedí, nepijí a nekouří. Vy samozřejmě můžete, ale s respektem. Zapálit si cigaretu v davu hladových a nervózních Egypťanů vám moc přátel neudělá. Počítejte také s tím, že restaurace budou během dne zavřené a otevírací doba může být zkrácená. Na druhou stranu ramadánové večeře strávené s místními jsou skvělý zážitek, stejně tak i Eid al-Fitr, oslavy konce ramadánu.

Mawlid an-Nabi, oslavy narození proroka Mohameda – průvody, hudba a tanec, pátý měsíc islámského kalendáře.

V zimě na Sinaji probíhají závody velbloudů.

Výběr zajímavých svátků a slavností

  • 7. leden – koptské Vánoce, vánoční trhy, betlémy, dekorace, tradiční jídlo.
  • 21. únor a 21. říjen – festival v Abu Simbel. Oslava dne, kdy do komory Velkého chrámu proniknou sluneční paprsky.
  • 21. březen – Šamm an-Nasím, svátek oslavující příchod jara. Pikniky, hudba a tanec.
  • Červen – Leylet en Nuktah, oslavy řeky Nilu.
  • Září – Wafaa Al-Nil, oslavy řeky Nilu.
  • Prosinec – Sphinx Festival, 5denní festival egyptského tance.
egypt

Oběd s beduíny

Co byste ještě měli vědět

  • Egypt jako muslimská země má jiné zvyky a společenská pravidla, než na jaké jsme z Evropy zvyklí.
  • Projevy náklonnosti (objímání, líbání) na veřejnosti jsou velmi nevhodné.
  • Oblečení zahalující ramena a kolena mají mít jak ženy, tak muži. Kraťasy a tílka lze akceptovat jen na pláži. To, že je mnoho turistů nosí všude, ještě neznamená, že je to v pořádku.
  • Při návštěvě mešity se snažte vyhnout času modlitby (především v pátek v poledne). Zvolte oblečení zahalující nohy a ramena (a ženy, zakryjte vlasy šátkem). U vchodu vyzujte boty. Podobná pravidla oblékání platí i pro návštěvu kostelů v koptské Káhiře.

Věděli jste, že i volba oblečení patří do výbavy zodpovědného cestovatele? Další tipy najdete v článku Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé.

  • Alkohol na turistických místech seženete v barech, hotelech, popřípadě v restauracích. Pití na veřejnosti i opilství je neakceptovatelné.
  • Dávat spropitné, úplatky a almužny – bakšiš je součástí kultury. V levných restauracích a kavárnách se dává 2–5 Kč, stejně tak za malé (často nevyžádané) služby, jako je pohlídání bot před mešitou (2–3 Kč), otevření hrobky nebo vstup na minaret (6–10 Kč).
  • Všudypřítomné obchodníky, neodbytně nabízející své služby nebo zboží, odmítejte zdvořile slovy la šukran (ne, děkuji). Pokud to nepomůže, přitvrďte s chalas (dost!).
  • Pracovním týdnem v Egyptě je neděle–čtvrtek. Pátek a sobota je víkend.
  • Zásuvky jsou stejné jako v Čechách, napětí 220 V, 50 Hz.
  • Důležitá telefonní čísla – policie 122, turistická policie 126, ambulance 123, hasiči 180.
  • Mnoho hotelů poskytuje bezplatné Wi-Fi ve společných prostorách, jako je lobby nebo restaurace. V některých hotelech je Wi-Fi dostupné i na pokojích, avšak často za poplatek nebo s omezenou rychlostí.
  • Pro volání po Egyptě (+20) a mobilní data můžete koupit lokální SIM kartu u jednoho ze tří operátorů.

Osobní tipy, co v Egyptě vidět a zažít

Káhira

Káhira – obrovská, špinavá a chaotická, skrývá mnoho pokladů. Určitě se vyplatí pár dní zdržet a kromě pyramid v Gíze navštívit i citadelu Muhammada Alího, islámskou a koptskou část města, park a mešitu Al-Azhar, bazar Chán el-Chalílí a proslulé káhirské muzeum. K prozkoumávání můžete využít i služeb místních průvodců a organizovaných výletu na GetYourGuide.

Powered by GetYourGuide

Pyramidy v Gíze

Žádná návštěva Káhiry by nebyla úplná bez zastávky u pyramid v Gíze. Tři slavné pyramidy, včetně Velké pyramidy krále Cheopse, a Sfinga jsou ikonami Egypta. Pokud chcete uniknout davům, dorazte brzy ráno, nebo naopak na západ slunce. Pro skutečný zážitek se projděte okolo na velbloudu nebo koni.

pyramidy v gíze

Citadela Muhammada Alího

Tato mohutná pevnost, postavená ve 12. století, nabízí nejen pohled do historie, ale také nádherný výhled na město. Uvnitř se nachází slavná mešita Muhammada Alího, často nazývaná Alabastrová mešita, díky své impozantní výzdobě. Nezapomeňte si vzít pohodlné boty – areál je rozlehlý.

mešita Muhammada Alího

Mešita Muhammada Alího

Islámská Káhira

Projděte se ulicemi Islámské Káhiry, která je zapsaná na seznamu UNESCO. Najdete zde nádherné starobylé mešity, madrasy a súky (trhy). Mešita Al-Azhar je jedním z nejstarších a nejvýznamnějších míst islámského vzdělání a stojí za návštěvu. Pokud hledáte klidnou chvilku, zamiřte do přilehlého parku Al-Azhar, kde si můžete odpočinout s výhledem na starou Káhiru.

Ulice v islámské Káhiře

Ulice v Islámské Káhiře

Koptská Káhira

Ve čtvrti Koptská Káhira se nachází několik kostelů, klášterů a synagog, které ukazují bohatou náboženskou historii města. Navštivte Visící kostel (Hanging Church), který je jedním z nejstarších koptských kostelů v Egyptě, nebo synagogu Ben Ezra.

Depositphotos 97362210 S 1

Bazar Chán el-Chalílí

Tradiční tržiště Chán el-Chalílí je rájem pro milovníky nakupování. Najdete tu všechno od koření, textilu a šperků po suvenýry. Připravte se smlouvat – je to součást zážitku. Bazar je také skvělým místem pro ochutnání místních jídel nebo posezení u šálku silného egyptského čaje.

Egyptské muzeum

Pro milovníky historie je návštěva Egyptského muzea naprostou nutností. Obsahuje více než 120 000 exponátů, včetně pokladů z hrobky faraona Tutanchamona. I když část sbírek byla přesunuta do nového Velkého egyptského muzea v Gíze, káhirské muzeum stále nabízí fascinující pohled na starověký Egypt.

Moderní Káhira

Pokud chcete zažít moderní stránku města, zamiřte do čtvrti Zamalek, která je známá svými kavárnami, galeriemi a luxusními obchody. Stojí za návštěvu i věž Káhira (Cairo Tower), odkud budete mít výhled na celý Nil a město.

Moderní Káhira

Moderní Káhira

Chrám v Karnaku

Jeden z největších chrámových komplexů v Egyptě (a také můj nejoblíbenější) se nachází nedaleko Luxoru. Na 1 km2 se rozkládá několik faraonských paláců, velkolepých nádvoří, posvátné jezero, sochy, sfingy, pylony a Velká sloupová síň se 134 sloupy, až 21 metrů vysokými.

Chrám v Karnaku

Chrám v Karnaku

Údolí králů a Údolí královen

Jednodenní výlet na západní břeh Nilu, na který nezapomenete. Navštivte Údolí králů, skály ukrývající 63 hrobek faraonů a kněžích, pocházejících z 16. až 11. století př. n. l. Interiéry hrobek jsou zdobené náboženskými motivy a texty, které měly zesnulým ukazovat cestu k posmrtnému životu. Jejich ženy a děti byly pohřbené v nedalekém Údolí královen, kde bylo objeveno přes 90 hrobek. Nemáte-li vlastní auto, domluvte si v Luxoru tour, anebo soukromé taxi.

Powered by GetYourGuide

Oáza Siwa

Tato oáza ležící hluboko v poušti až u hranic s Libyí je docela z ruky, ale přesto – nebo možná právě proto – jsem si ji hned zamilovala. Spřátelte se s beduíny a vychutnejte si společný čaj a pozorování hvězd na dunách za městem, projděte se starou pevností Šálí, navštivte Chrám orákula a Horu mrtvých, nebo si půjčte kolo a jeďte si užít západ slunce nad nedalekým jezerem Siwa.

egypt

Pevnost Šálí

Klášter sv. Simeona

Na západním břehu Aswanu, zcela mimo obvyklé turistické trasy, leží opuštěný klášter sv. Simeona. Přepravte se trajektem k Tombs of the Nobles, z jejichž vrcholku uvidíte v dálce klášter. Na místě si můžete pronajmout velblouda, anebo absolvovat nenáročnou hodinovou procházku pouští. Nezapomeňte s sebou vzít dostatek vody.

egypt

Klášter sv. Simeona

Bílá a černá poušť

Tato krajina jako z jiné planety se nachází mezi oázami Farafra a Baharíja, odkud také začíná většina výletů. Zatímco na jednom místě se z písku tyčí zvláštní, větrem ošlehané vápencové útvary, o pár kilometrů dál je země pokrytá černým lávovým kamenem.

Bílá poušť

Bílá poušť

Dahab a Blue Hole

Chcete se potápět nebo šnorchlovat a vyhnout se resortům? Dahab je malé město na Sinajském poloostrově, zaměřené hlavně na sólo cestovatele (a ruské turisty). Najdete zde mnoho hotelů, restaurací a potápěčských center.

Ceny za zkušební ponory pro začátečníky se pohybují kolem 70 EUR (přibližně 1 700 Kč) a zahrnují základní teoretickou přípravu, zapůjčení kompletní potápěčské výstroje a ponor v délce přibližně 20 minut do maximální hloubky 6 metrů pod vedením certifikovaného instruktora.

Nejbarevnější a nejrozmanitější podmořský život najdete v nedaleké 100 metrů hluboké Blue Hole, jednom z nejnebezpečnějších potápěčských míst na světě. Šnorchlovat tu ale můžete bez obav. 

egypt

Korálové útesy v Dahabu

Východ slunce na hoře Sinaj

Na horu Sinaj (2285 m n. m.) se stoupá v noci. Výhod to má hned několik. Milosrdná tma vás ušetří pohledu na nadcházející stoupání a na vrcholu vás čeká kouzelný východ slunce nad okolním pohořím. U vstupu smlouvejte cenu za povinného průvodce a půjčte si baterky. Čeká vás asi 2,5 hodiny rychlé chůze do kopce a několik krátkých přestávek u chatek s občerstvením, nebo 3750 schodů trefně zvaných Schody pokání. I v létě tu bývá dost zima, na vrcholu si můžete pronajmout deku a koupit horký čaj.

egypt

Východ slunce na hoře Sinaj

Klášter sv. Kateřiny

Zbytky energie po sestupu z hory Sinaj věnujte návštěvě kláštera sv. Kateřiny na úpatí hory. Ten leží na místě, kde se podle bible Mojžíši zjevil Bůh v podobě hořícího keře a vyzval ho, aby z hory Sinaj snesl Desatero božích přikázání. Vstup je zdarma, v pátek a v neděli je zavřeno.

egypt

Klášter sv. Kateřiny

Wishwashi kaňon

Jeden z mnoha kaňonů na Sinajském poloostrově, kaňon Wishwashi, leží nedaleko pobřeží mezi Nuweibou a Tabou. Když po asi hodině chůze překonáte několik obřích kamenů blokujících cestu, naskytne se vám pohled na krásné tyrkysové jezírko, které se zde po dešti vytvoří. Beduínský průvodce je povinný, zeptejte se v kempech na pláži.

egypt

Wishwashi kaňon

Abu Simbel

Dva impozantní chrámy, které před více než 3000 lety nechal postavit faraon Ramsés II, patří k nejvýznamnějším památkám celého Egypta. Stojí na jihu Egypta na břehu Násirova jezera. V 60. letech byly o pár desítek metrů přenesené kvůli záchraně před zatopením vodou z přehrady.

egypt

Chrám Abu Simbel

Kde najdu víc info

Egypt

Tipy na cestování po Egyptě, aktivity a památky.

Ancient Egypt

Informace o památkách a životě ve starověkém Egyptě.

Discover Sinai

Tipy na cestování po Sinajském poloostrově.

Lucie „Lusy“ Dlauhá

V Egyptě jsem strávila tři měsíce v létě 2015. Měsíc jsem pracovala jako au pair u egyptské rodiny, měsíc a půl jsem strávila cestováním, poznáváním a popíjením čaje s místními a dva týdny jsem pomáhala v malém příjemném kempu na Sinaji.

V roce 2025 jsme v redakci průvodce rozšířili a aktualizovali.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na SkyscannerKayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

One Comment

  1. 7427c4272778f358a7445c10be4a5b5361bbda9dc89ed6f2f108b0984fabc5d5?s=54&d=mm&r=g
    Jiří Kuchta 09.01.2025 at 17:44 - Reply

    Kapitola o vnitrostátní dopravě podle mých zkušeností neplatí jižně od Hurghady (oblast Marsa Alam). Tam bývá jediná možnost – smluvní doprava, kde kilometr vyjde na 1-2€. Autobusy taxi tm prostě neexistují.

Napište svůj komentář ke článku