Egypt – hrobky dávných faraonů, noci v poušti strávené s beduíny a ten nejbarevnější podmořský svět

16.05.2018|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Egypt nejsou jen 5* resorty a drinky na lehátku. Je to země, která vás okouzlí svými starobylými památkami v údolí Nilu, rušnými tržišti a spletitými uličkami staré Káhiry, nekonečnými plážemi a pestrými korálovými útesy Rudého moře, nebo svou bohatou kulturou, výborným jídlem a přátelskými lidmi.

Proč jet do Egypta

Sledujte tok Nilu a navštivte starověké chrámy a památky od Abu Simbel u jezera Nasser až po novodobou Alexandrijskou knihovnu. Ztraťte se v 10milionové Káhiře, které místní nadneseně říkají Paříž východu, obdivujte zdobnou architekturu mešit, k obědu ochutnejte pečeného holuba a západ slunce sledujte nad pyramidami.

Uniknout ruchu velkoměsta se vydejte do pouště, surfovat na dunách, odpočívat v oázách, popíjet čaj s beduíny a celou noc sledovat mléčnou dráhu. A nezapomeňte na Sinajský poloostrov, kde na vás čekají kláštery v horách, malebné kaňony a ten nejbarevnější podmořský svět.

egypt

Citadela v Káhiře

Jak se do Egypta dostat

I když většina lidí létá na dovolenou do Egypta s cestovní kanceláří, můžete se tam jednoduše dostat i sami. Přímé lety z Prahy, Ostravy a Brna do Hurgady a Marsa Alam zajišťují společnosti SmartWings a Air Cairo. Do Káhiry se dostanete s jedním přestupem, popřípadě přímo z Vídně, Mnichova a mnoha dalších evropských měst. Ceny začínají na 5500 Kč za zpáteční letenku. Někdy může být výhodnější koupit zájezd s CK a na místě pak cestovat individuálně.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Nejvhodnější dobou na návštěvu je jaro a podzim. V létě je třeba počítat s teplotami mezi 40 a 50 °C, kdy se během dne můžete chladit v moři, ale návštěvy památek je lepší nechat na ráno a večer. V zimních měsících bývá na většině míst během dne 10–20 °C, ovšem v noci teplota klesne a hlavně v poušti bývá zima. Na severním pobřeží může být v zimě větrno a deštivo.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Víza a podmínky vstupu

Pro vstup do země musíte mít pas platný minimálně 6 měsíců od data příletu. Vstupní víza na 30 dní získáte na letištích za 500 Kč.

Nově je možné získat také elektronická víza. 30denní single-entry víza vás vyjdou na 500 Kč, 30denní multiple-entry pak 1200 Kč. Pozor: žádejte pouze na oficiálních stránkách.

Chcete-li zůstat déle, nejjednodušší je vstupní vízum na místě prodloužit. Je k tomu potřeba několik formulářů, fotek a hodně trpělivosti. V roce 2015 jsem v Al-Mugamma v Káhiře zaplatila za prodloužení o 3 měsíce 13 Kč a na vyřízení čekala 3 týdny. V jiných městech by měl být proces rychlejší.

Bezplatná 15denní víza, která platí pouze na jižní Sinaj, získáte na hraničním přechodu Taba, mezi Egyptem a Izraelem a v přístavech a letištích na Sinajském poloostrově.

Pokuta za nedodržení platnosti víz začíná na částce 1200 Kč. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Solná jezírka nedaleko oázy Siwa

Peníze a přibližné ceny

Když se naučíte smlouvat, Egypt se stane velmi levnou destinací. Zjistěte si ceny předem. Naučte se číslovky v arabštině. Buďte neústupní, ale přátelští. Může to být i zábava. Budete-li jíst na ulici a spát v penzionech, vejdete se do 200 Kč na den. Cenu navýší jen dlouhé přesuny a vstupy do památek.

Měnou je egyptská libra s průměrným kurzem 1 LE = 1,20 Kč. Dolary a eura bez problému směníte ve směnárnách v turistických oblastech a větších městech. Někdy jde platit i dolary, jenže to nebude výhodné. Bankomaty jsou dostupné v každém městě, během svátků nebo víkendů ale mohou být prázdné. Vždy si pro jistotu nechte nějakou hotovost. Kartou se většinou platit nedá.

 • Bydlení: v hostelu od 80 Kč/postel, v penzionu nebo levném hotelu od 180 Kč / dvojlůžkový pokoj, ve 4* hotelu od 300 Kč / dvojlůžkový pokoj. Přes Airbnb se ubytujete od 150 Kč/osobu, nebo zkuste couchsurfing.
 • Jídlo: v jídelnách a na ulici 2,50–10 Kč, v restauracích od 35 Kč (tam v ceně jídla nebývají zahrnuté „service fees and taxes“ ve výši asi 17 %). Pokud v restauraci dostanete jídelní lístek v angličtině, ceny budou pravděpodobně vyšší, než platí místní.
 • Nápoje: balená voda 1,5l 3,50 Kč, místní pivo Stella 10–20 Kč.
 • Památky: vstup do Údolí králů 120 Kč, ostatní památky mezi 30 a 80 Kč. U památek je možné získat až 50% slevu na studentskou ISIC kartu.
 • MHD: lístek na metro, tramvaj nebo trajekt stojí 1,20 Kč.

Najděte si bydlení na Booking.comBooking.com

Lokální doprava

Letadlo

Lety spojující Káhiru a ostatní významná města v zemi zajišťují aerolinky EgyptAir. Využijete, máte-li málo času a hodně peněz. Cena letu z Káhiry do Aswanu začíná na 2800 Kč.

Vlak

Nejpohodlnější variantou pro delší cesty jsou vlaky. Mezi Káhirou a Aswanem jezdí předražený luxusní noční vlak Watania. Lůžko na trase Alexandrie–Aswan (840 km) koupíte od 2000 Kč. Cenově přijatelný a pohodlný je klimatizovaný „tourist train“, který má většinou první a druhou třídu. Jízdenky koupíte na nádraží a držitelé ISIC karty mají nárok na slevu. Párkrát se mi ale stalo, že byl vlak na několik dní dopředu vyprodaný. Další informace najdete na stránkách Egyptian Railways. Jízdenku v klimatizovaném voze z Káhiry do Luxoru koupíte od 70 Kč.

Nejlevnější variantou je špinavý „people’s train“ bez klimatizace, bez místenek, s dřevěnými sedačkami. Lístek můžete koupit až ve vlaku. Jako turistku mě ani do vlaku nechtěli pustit, ale není se čeho bát, cesta byla příjemná a cena na trase Luxor–Aswan 20 Kč.

Autobusy

Jezdí i do míst, kam se vlakem nedostanete, a na rozdíl od vlaků nebývají vyprodané. Vybírat můžete mezi komfortními klimatizovanými vozy a těmi levnějšími, které jsou pomalejší, méně pohodlné a bez klimatizace. V Káhiře je několik autobusových nádraží a společností – záleží, kam cestujete. Autobus z Káhiry do Luxoru stojí kolem 100 Kč.

Jízdní řády i jízdenky bývají psané v arabštině. Nenechte se tím odradit, místní vám rádi pomůžou. Pojedete-li klimatizovaným vlakem nebo autobusem, přibalte si mikinu.

Taxi

Alternativou k vlakům a autobusům jsou sdílená taxi (service taxi), místními přezdívané rakev na kolech. Bývají rychlejší, ale také nebezpečnější. Každé taxi (podobně jako autobus) jede do určité destinace a z terminálu odjíždí, když je plné. Cena je daná, plaťte totéž co ostatní.

Soukromé taxi využijete pro jednodenní výlety a cesty do míst, kam se veřejnou dopravou nedostanete. Abyste platili dobrou cenu, budete muset hodně smlouvat.

Auto

Řízení auta v Egyptě je jen pro odvážné řidiče. Místní se příliš netrápí dodržováním předpisů a s rukou na klaksonu kličkují mezi cyklisty, chodci, povozy taženými osly a výmoly na silnici. Proto bych neriskovala jízdu na kole ani motorce. Řídit můžete od 25 do 70 let a jako cizinec potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Jezdí se vpravo, maximální povolená rychlost ve městě je 60 a mimo město 90 km/h. Nejlevněji si auto pronajmete v základní ceně od 500 Kč/den. Vyplatí se obejít víc autopůjčoven a ceny a podmínky porovnat.

Plavby po Nilu

Oblíbené jsou několikadenní plavby po Nilu mezi Luxorem a Aswanem, za kajutu pro dva zaplatíte od 2000 Kč/den. Nejsou-li obří parníky váš šálek čaje, můžete si Nil užít i z paluby felúky, tradiční dřevěné plachetnice. Nejlevnější variantou jsou trajekty, které vás na druhý břeh převezou za 1,20 Kč.

Další možnosti

Města jsou většinou dost malá na to, abyste je objevovali pěšky, anebo si půjčte kolo. Po Káhiře je nejjednodušší přepravovat se metrem. Má tři trasy a jízdenka stojí 1,20 Kč. Jeden vagon bývá určený jen pro ženy. Alternativou jsou tramvaje, autobusy, minibusy a lodě.

Káhirské metro

Egyptská kuchyně

Egyptská kuchyně kombinuje chutě arabské, středomořské a francouzské. Jídlo přímo na ulici jezte čerstvě uvařené a nejlépe tam, kde jedí místní. V malých vydlaždičkovaných jídelnách můžete většinou bez obav a levně ochutnat typická jídla jako ful – fazole dochucené česnekem, cibulí a citronem, košarí – směs rýže, těstovin, čočky a cibule v pálivé rajčatové omáčce, a ten nejlepší falafel na světě.

V restauracích si přijdou na své i masožravci. Vyzkoušejte plněného holuba, šavarmu, kebab a koftu, jehněčí maso na různé způsoby, nebo si vyberte z mnoha druhů ryb, mořských potvor a plodů. K masu se obvykle podávají mezze (saláty a dipy) – hummus, baba ganuš, plněné vinné listy, nebo slizká, ale chutná zelená polévka molokhia. Ve středně drahých restauracích dostanete i evropská jídla.

Jako dezert zkuste baklavu, pudinky nebo některý z mnoha druhů sladkého pečiva a zákusků.

Tradičně se jí rukama (k jídlu používejte pravou ruku, levá je „špinavá“) a jídlo se podává s arabským pita chlebem. Jí se k prasknutí a pak se dlouho posedává, tráví, kouří a popíjí čaj.

Vegani a vegetariáni se nají všude a levně, s čerstvou zeleninou ale moc nepočítejte.

egypt

Typické egyptské jídlo košarí

Nemoci a hygiena

Budete-li v Egyptě cestovat na vlastní pěst, průjmu (často nazývanému faraonova kletba) se s největší pravděpodobností nevyhnete. Pokud nepomůže úprava jídelníčku, zabere místní volně prodejný lék Antinal.

Většina záchodů je tureckých. Přineste si kolíček na nos, holínky a vlastní toaleťák (nebo jako místní použijte k opláchnutí vodu). Toaleťák házejte do koše, ne do záchodu.

V létě nezapomeňte pít hodně vody, chraňte si hlavu a oči proti slunci, tělo opalovacím krémem.

Očkování na žlutou zimnici je povinné jen, přilétáte-li ze země, kde se vyskytuje. Jiné očkování povinné není. Doporučená je hepatitida A.

Výskyt HIV je nízký, stejně nízké ale je i povědomí o pohlavních nemocech a jejich prevenci.

Rezonují vám v hlavě vzpomínky z hodin zeměpisu o hladu, vyprahlé poušti, nemocech, chudobě a nebezpečí, které číhá v Africe? Pak si určitě na blogu přečtěte článek Zbořme mýty o Africe: 10 nejčastějších omylů.

Ve městech by voda z kohoutku měla být pitná, ale i tak může být nevhodná pro slabší žaludek. Odvážní mohou vyzkoušet, ostatní se smíří s vodou balenou, nebo alespoň převařenou.

Vyhýbejte se kontaktu se stojatou vodou, kde se mohou vyskytovat paraziti způsobující močové, střevní a jaterní záněty, tzv. bilharzii (schistosomózu).

Divoká zvířata (i netopýři přítomní v hrobkách) mohou mít vzteklinu. Proti otravným komárům nejlépe poslouží moskytiéra, popřípadě kombinace dlouhého oblečení, větráku a repelentu nebo oleje z citronely. Proti švábům nepomůže nic.

egypt

Poušť nedaleko oázy Siwa

Bezpečnost

Od státního převratu v roce 2011 je politická a bezpečnostní situace nestabilní a může docházet k protestům, násilným střetům a teroristickým útokům. Většina násilných aktů je mířena na vládní zařízení a bezpečnostní složky, proto se nezdržujte v jejich blízkosti a vyhýbejte se demonstracím i veřejným shromážděním. Kvůli nepokojům se nedoporučuje cestovat do severní části Sinajského poloostrova, odlehlých pouštních lokalit a pohraničních oblastí s Libyí a Súdánem.

Budete-li přiměřeně obezřetní, pak bude pravděpodobnost, že se vám něco stane, jen minimální. Nejčastější jsou malé krádeže a podvody. V davech a frontách dávejte pozor na kapsáře a nenechávejte své věci bez dozoru.

Držení drog včetně marihuany je nezákonné a riskujete v lepším případě vyhoštění.

Nefoťte policejní, vojenské, vládní ani strategické objekty.

Po celém Egyptě a především na Sinaji jsou časté silniční policejní kontroly (mějte vždy při ruce pas) a cestu mezi Aswanem a Abu Simbel je nutné absolvovat v policejním konvoji. Na cestování do některých pouštních oblastí je potřeba povolení. Chystáte-li se navštívit oblast mimo obvyklé turistické trasy, raději si na místě předem zjistěte aktuální situaci.

Ženy cestovatelky

Po Egyptě jsem cestovala sama. Ačkoliv jsem se vždy cítila bezpečně, ne všechny situace byly příjemné. Na ulicích, plážích a v hromadné dopravě se pravděpodobně setkáte se sexuálním obtěžováním – syčením, pokřikováním a osaháváním. Verbální projevy můžete ignorovat, nebo odpálkovat arabským chalas (dost!) a uskut (zmlkni!). U osahávání mi vždy stačilo nahlas se ohradit.

V metru a tramvaji jezděte vagonem určeným pro ženy, v ostatních dopravních prostředcích si sedejte vedle žen nebo rodin. V taxíku si vždy sedejte na zadní sedadlo.

egypt

Pevnost Qaitbay v Alexandrii

 

Pomůže i nošení dlouhého volného neprůsvitného oblečení a slunečních brýlí. Snubní prstýnek použijte na odhánění dotěrných ctitelů. Mnozí z nich jsou gigolové, kteří z vás pod záštitou pravé lásky chtějí dostat peníze.

Cestovat sama jako (křehká) žena má ale i své výhody a většina lidí se vám bude snažit pomoci. V minibusu za mě spolupasažéři platili cestovné, v restauraci mi odpustili účet, ceny jsem často usmlouvala níž než místní a už ani nepamatuji, kolikrát jsem byla pozvaná na čaj.

Samotným cestovatelkám se může hodit článek Holka sama na cestách: 22 tipů, jak cestovat pohodlně a bezpečně.

Náboženství, svátky, tradice

V Egyptě se slaví jak islámské a koptské, tak i pohanské svátky. Vy si můžete užít všechny.

Ramadán – devátý měsíc muslimského kalendáře, kdy muslimové od svítání do západu slunce nejedí, nepijí a nekouří. Vy samozřejmě můžete, ale s respektem. Zapálit si cigaretu v davu hladových a nervózních Egypťanů vám moc přátel neudělá. Počítejte také s tím, že restaurace budou během dne zavřené a otevírací doba může být zkrácená. Na druhou stranu ramadánové večeře strávené s místními jsou skvělý zážitek, stejně tak i Eid al-Fitr, oslavy konce ramadánu.

Mawlid an-Nabi, oslavy narození proroka Mohameda – průvody, hudba a tanec, pátý měsíc islámského kalendáře.

V zimě na Sinaji probíhají závody velbloudů.

Výběr zajímavých svátků a slavností

 • 7. leden – koptské Vánoce, vánoční trhy, betlémy, dekorace, tradiční jídlo.
 • 21. únor a 21. říjen – festival v Abu Simbel. Oslava dne, kdy do komory Velkého chrámu proniknou sluneční paprsky.
 • 21. březen – Šamm an-Nasím, svátek oslavující příchod jara. Pikniky, hudba a tanec.
 • Červen – Leylet en Nuktah, oslavy řeky Nilu.
 • Září – Wafaa Al-Nil, oslavy řeky Nilu.
 • Prosinec – Sphinx Festival, 5denní festival egyptského tance.
egypt

Oběd s beduíny

Co byste ještě měli vědět

 • Egypt jako muslimská země má jiné zvyky a společenská pravidla, než na jaké jsme z Evropy zvyklí.
 • Projevy náklonnosti (objímání, líbání) na veřejnosti jsou velmi nevhodné.
 • Oblečení zahalující ramena a kolena mají mít jak ženy, tak muži. Kraťasy a tílka lze akceptovat jen na pláži. To, že je mnoho turistů nosí všude, ještě neznamená, že je to v pořádku.
 • Při návštěvě mešity se snažte vyhnout času modlitby (především v pátek v poledne). Zvolte oblečení zahalující nohy a ramena (a ženy, zakryjte vlasy šátkem). U vchodu vyzujte boty. Podobná pravidla oblékání platí i pro návštěvu kostelů v koptské Káhiře.

Věděli jste, že i volba oblečení patří do výbavy zodpovědného cestovatele? Další tipy najdete v článku Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé.

 • Alkohol na turistických místech seženete v barech, hotelech, popřípadě v restauracích. Pití na veřejnosti i opilství je neakceptovatelné.
 • Dávat spropitné, úplatky a almužny – bakšiš je součástí kultury. V levných restauracích a kavárnách se dává 2–5 Kč, stejně tak za malé (často nevyžádané) služby, jako je pohlídání bot před mešitou (2–3 Kč), otevření hrobky nebo vstup na minaret (6–10 Kč).
 • Všudypřítomné obchodníky, neodbytně nabízející své služby nebo zboží, odmítejte zdvořile slovy la šukran (ne, děkuji). Pokud to nepomůže, přitvrďte s chalas (dost!).
 • Pracovním týdnem v Egyptě je neděle–čtvrtek. Pátek a sobota je víkend.
 • Zásuvky jsou stejné jako v Čechách, napětí 220 V, 50 Hz.
 • Důležitá telefonní čísla – policie 122, turistická policie 126, ambulance 123, hasiči 180.
 • Stále větší množství hotelů nabízí wifi a internetové kavárny jsou v každém větším městě.
 • Pro volání po Egyptě (+20) a mobilní data můžete koupit lokální SIM kartu u jednoho ze tří operátorů.

Osobních tipy, kam se podívat

Káhira

Káhira – obrovská, špinavá a chaotická, skrývá mnoho pokladů. Určitě se vyplatí pár dní zdržet a kromě pyramid v Gíze navštívit i citadelu Muhammada Alího, islámskou a koptskou část města (coptic-cairo.com), park a mešitu Al-Azhar, bazar Chán el-Chalílí a proslulé káhirské muzeum.

egypt

Pohled na Káhiru

Chrám v Karnaku

Jeden z největších chrámových komplexů v Egyptě (a také můj nejoblíbenější) se nachází nedaleko Luxoru. Na 1 km2 se rozkládá několik faraonských paláců, velkolepých nádvoří, posvátné jezero, sochy, sfingy, pylony a Velká sloupová síň se 134 sloupy, až 21 metrů vysokými.

egypt

Chrám v Karnaku

Údolí králů a Údolí královen

Jednodenní výlet na západní břeh Nilu, na který nezapomenete. Navštivte Údolí králů, skály ukrývající 63 hrobek faraonů a kněžích, pocházejících z 16. až 11. století př. n. l. Interiéry hrobek jsou zdobené náboženskými motivy a texty, které měly zesnulým ukazovat cestu k posmrtnému životu. Jejich ženy a děti byly pohřbené v nedalekém Údolí královen, kde bylo objeveno přes 90 hrobek. Nemáte-li vlastní auto, domluvte si v Luxoru tour, anebo soukromé taxi.

egypt

Chrám Medínet Habu

Oáza Siwa

Tato oáza ležící hluboko v poušti až u hranic s Libyí je docela z ruky, ale přesto – nebo možná právě proto – jsem si ji hned zamilovala. Spřátelte se s beduíny a vychutnejte si společný čaj a pozorování hvězd na dunách za městem, projděte se starou pevností Šálí, navštivte Chrám orákula a Horu mrtvých, nebo si půjčte kolo a jeďte si užít západ slunce nad nedalekým jezerem Siwa.

egypt

Pevnost Šálí

Klášter sv. Simeona

Na západním břehu Aswanu, zcela mimo obvyklé turistické trasy, leží opuštěný klášter sv. Simeona. Přepravte se trajektem k Tombs of the Nobles, z jejichž vrcholku uvidíte v dálce klášter. Na místě si můžete pronajmout velblouda, anebo absolvovat nenáročnou hodinovou procházku pouští. Nezapomeňte s sebou vzít dostatek vody.

egypt

Klášter sv. Simeona

Bílá a černá poušť

Tato krajina jako z jiné planety se nachází mezi oázami Farafra a Baharíja, odkud také začíná většina výletů. Zatímco na jednom místě se z písku tyčí zvláštní, větrem ošlehané vápencové útvary, o pár kilometrů dál je země pokrytá černým lávovým kamenem.

egypt

Bílá poušť

Dahab a Blue Hole

Chcete se potápět nebo šnorchlovat a vyhnout se resortům? Dahab je malé město na Sinajském poloostrově, zaměřené hlavně na sólo cestovatele (a ruské turisty). Najdete zde mnoho hotelů, restaurací a potápěčských center, kde za hodinový zkušební ponor zaplatíte od 500 Kč.

Nejbarevnější a nejrozmanitější podmořský život najdete v nedaleké 100 metrů hluboké Blue Hole, jednom z nejnebezpečnějších potápěčských míst na světě. Šnorchlovat tu ale můžete bez obav. Uvedu pro vás seznam dalších potápěčských míst.

egypt

Korálové útesy v Dahabu

Východ slunce na hoře Sinaj

Na horu Sinaj (2285 m n. m.) se stoupá v noci. Výhod to má hned několik. Milosrdná tma vás ušetří pohledu na nadcházející stoupání a na vrcholu vás čeká kouzelný východ slunce nad okolním pohořím. U vstupu smlouvejte cenu za povinného průvodce a půjčte si baterky. Čeká vás asi 2,5 hodiny rychlé chůze do kopce a několik krátkých přestávek u chatek s občerstvením, nebo 3750 schodů trefně zvaných Schody pokání. I v létě tu bývá dost zima, na vrcholu si můžete pronajmout deku a koupit horký čaj.

egypt

Východ slunce na hoře Sinaj

Klášter sv. Kateřiny

Zbytky energie po sestupu z hory Sinaj věnujte návštěvě kláštera sv. Kateřiny na úpatí hory. Ten leží na místě, kde se podle bible Mojžíši zjevil Bůh v podobě hořícího keře a vyzval ho, aby z hory Sinaj snesl Desatero božích přikázání. Vstup je zdarma, v pátek a v neděli je zavřeno.

egypt

Klášter sv. Kateřiny

Wishwashi kaňon

Jeden z mnoha kaňonů na Sinajském poloostrově, kaňon Wishwashi, leží nedaleko pobřeží mezi Nuweibou a Tabou. Když po asi hodině chůze překonáte několik obřích kamenů blokujících cestu, naskytne se vám pohled na krásné tyrkysové jezírko, které se zde po dešti vytvoří. Beduínský průvodce je povinný, zeptejte se v kempech na pláži.

egypt

Wishwashi kaňon

Abu Simbel

Dva impozantní chrámy, které před více než 3000 lety nechal postavit faraon Ramsés II, patří k nejvýznamnějším památkám celého Egypta. Stojí na jihu Egypta na břehu Násirova jezera. V 60. letech byly o pár desítek metrů přenesené kvůli záchraně před zatopením vodou z přehrady.

egypt

Chrám Abu Simbel

Kde najdu víc info

Tour Egypt

Informace o cestování po Egyptě, o egyptské historii a památkách.

Egypt

Tipy na cestování po Egyptě, aktivity a památky.

Ancient Egypt

Informace o památkách a životě ve starověkém Egyptě.

Discover Sinai

Tipy na cestování po Sinajském poloostrově.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Lucie „Lusy“ Dlauhá

Na cestách jsem už 8 let, ráda se ztrácím, fotím, tvořím a poslední dobou i píšu. V Egyptě jsem strávila tři měsíce v létě 2015. Měsíc jsem pracovala jako au pair u egyptské rodiny, měsíc a půl jsem strávila cestováním, poznáváním a popíjením čaje s místními a dva týdny jsem pomáhala v malém příjemném kempu na Sinaji. Moji cestu můžete sledovat na Facebooku.

 

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!