Lákala vás už odjakživa nádherná kanadská příroda plná neskutečné modrých a průzračných jezer? Nechte se očarovat zdvořilostí Kanaďanů či jejich javorovým sirupem a užijte si rok plný nezapomenutelných zážitků a dobrodružství na severu amerického kontinentu. Díky Working Holiday vízům do Kanady vás tak od vašeho snu dělí už jen pár kroků (a kliknutí myší).

kanada javorový sirup

Javorový sirup je nenahraditelná kanadská pochoutka nejčastěji servírovaná společně s palačinkami

Tento článek je podrobným průvodcem pro ty z vás, které láká vydat se na rok do Kanady sbírat zkušenosti a zlepšit si angličtinu. Třeba vaše další kroky povedou kolem světa, kde budete angličtinu vyučovat a vydělávat si tím na další cesty.

Stáhni si ukázku 94 stránek knížky

Nekupuj zajíce v pytli, přečti si zdarma ukázku, která tě přesvědčí, že procestovat svět jako učitel angličtiny je jednoduché. 

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Co jsou Working Holiday víza do Kanady

Bohužel, ač by si to mnozí z nás velice přáli, do Kanady za prací nemůžeme z České republiky vyrazit jen tak. Vše ovšem začíná rozhodnutím. Následuje pěkná dávka papírování, zařizování, vyplňování a čekání.

I když pro krátkodobou návštěvu Kanady cestovatelům stačí elektronicky požádat o cestovní registraci eTA (na oficiální webové stránce kanadské vlády), pro delší pobyt (navíc s možností práce) je potřeba zažádat o jiný druh víz.

Před rokem 2016 byl proces získání Working Holiday (WH) víz do Kanady spíše souboj s časem. Každý rok byla vyhlášená kvóta týkající se počtu míst pro udělení těchto víz a pro jejich získání platilo pravidlo kdo dřív přijde, ten dřív jede. Všechna místa pak byla rozebraná většinou během několika málo minut.

Kanadský symbol: javorový list

Kanadský symbol: javorový list

To se ale rokem 2016 změnilo. Kanadská vláda zavedla nový, plošný systém, který je nyní víc o náhodě než o rychlosti. Pracovní víza WH pro Kanadu spadají pod program Zažijte Kanadu (IEC – International Experience Canada). Pod tento program spadají víza WH, Young Professionals a International Co-op. Pojďme se zaměřit na ta nejčastější a nejdostupnější – WH víza.

Tato pracovní víza umožňují vycestovat do Kanady a také zde pracovat po dobu 1 roku (proto se těmto vízům říká pracovní prázdniny). Víza obsahují neomezené pracovní povolení po dobu jejich platnosti a toto povolení začíná udělením razítka imigračním úředníkem při vstupu do země.

Každá země má předem udělenou kvótu pro zájemce, kterým budou tato víza udělená. Česká republika měla v posledních několika letech 1000 míst.

kanada medvěd

Tento klasický kanadský obyvatel možná vypadá roztomile, ale potkat ho v přírodě opravdu nechcete

Jaké jsou podmínky pro získání víz?

  • Věk 18–35 roků (včetně),
  • být občanem ČR,
  • mít adresu trvalého bydliště v ČR,
  • disponovat financemi v hodnotě 2500 CAD (momentálně zhruba 42 000 Kč),
  • platný pas po celou dobu plánovaného pobytu v Kanadě,
  • zřízení cestovního pojištění na celý rok v Kanadě,
  • uhrazení poplatků: 100 CAD (v případě neúspěchu je to vratný poplatek) za WH víza + 150 CAD jako poplatek za účast programu, celkem tedy 250 CAD, tj. cca 4200 Kč,
  • tohoto programu se účastníte poprvé.

Pro zájemce vše začíná na oficiální stránce kanadské vlády. Místy je trochu nepřehledná a chce to trochu cviku pořádně se na ní vyznat. Zde je potřeba vyplnit svůj IEC profil, tedy žádost o WH vízum pomocí klíče GCKey, a poté přihlášku odeslat. Tím vložíte žádost do tzv. poolu (kolektivní místo pro všechny přihlášky, ze kterého se potom losuje). O zařazení do poolu vám přijde v systému potvrzovací zpráva.

kanada

Typický obrázek kanadské krajiny

Gratulace, právě jste se stali kandidátem na získání víz. Ale jak dál?

Po zařazení do poolu nastává čekání, které může (a nemusí) být úspěšné. Kanadská vláda náhodně rozesílá Pozvánky k žádosti o pracovní povolení (Invitation to Apply) mezi jednotlivé uchazeče a až do konce nevíte, zda se na vás v rámci každoroční kvóty dostane. V loňském roce se registrace otevírala začátkem listopadu a první kolo pozvánek rozesílali začátkem prosince. Jednotlivá kola oznamují předem a počet pozvánek v každém z nich je různý. V roce 2017 proběhlo poslední kolo v závěru září.

Nezáleží, jak dlouho v poolu jste ani na datu přidání. Pozvánky chodí skutečně náhodně a až do konce procesu nevíte, zda a kdy vám přijde. Já svoji pozvánku obdržela posledního května a na konci června mi v e-mailu přistála WH víza.

Po obdržení Pozvánky k žádosti o pracovní povolení máte 10 dní na její přijetí, nebo odmítnutí. Poté běží 20denní lhůta na schválení přihlášky, kdy je potřeba k přihlášce zároveň nahrát do systému řádku dokumentů:

  • Výpis z trestního rejstříku (ČR a všechny země, kde jste žili po dobu delší než 6 měsíců) – pozor na to, získání těchto dokumentů běžně trvá několik týdnů a je třeba zařizovat předem,
  • oskenovanou kopii platného pasu,
  • životopis v anglickém nebo francouzském jazyce,
  • pasová fotografie o rozměrech 35 x 45 mm v digitální podobě,
  • zdravotní výpis (kanadská vláda si ho může vyžádat, pokud plánujete například práci ve zdravotnictví, vzdělávání, péči o děti),
  • vyplněné formuláře:

Nakonec je potřeba on-line (kartou) zaplatit poplatek 250 CAD a žádost zkontrolovat, elektronicky podepsat a odeslat.

Nejpozději do 8 týdnů čekejte rozhodnutí o přijetí, nebo zamítnutí své žádosti do programu. V případě kladné odpovědi obdržíte tzv. Letter of Introduction (LOI) s oficiálním názvem Port of Entry (POE). Váš rok v Kanadě však začne oficiálně běžet až ode dne vašeho příletu na javorové území. Hurá tedy k plánování života v Kanadě!

Před odletem

Zvážit kam

Než koupíte letenku, určitě se vyplatí trochu zamyslet nad tím, kam vlastně v Kanadě vyrazit. Chcete zůstat rok na jednom místě, nebo procestovat celou zemi? Máte radši vír velkoměsta, nebo klid průzračné kanadské přírody daleko od civilizace? Preferujete oceán a pláže, nebo čerstvý prašan a teploty dosahující s přehledem –30 °C a méně? Výhodou je, že Kanada dokáže nabídnout vše.

toronto kanada

Mrazivá krása zimního Toronta, kde teploty běžně klesají k –20 °C

Většina Čechů míří do velkých měst. Vancouver je oblíbené město na západním pobřeží. Nabízí jak moře a přírodu, tak světová horská střediska (nedaleký Whistler byl místem zimních olympijských her 2010). Spoustu krajanů najdete v Torontu, Calgary a jiných velkých městech. Pro milovníky přírody je ideální Banff s nádhernými jezery jako z plakátů, či odříznutější lokality jako například Whitehorse. Pozor s východním pobřežím – vyplatí se umět francouzsky.

Lokalita bude pravděpodobně rozhodovat také ve výběru povolání v Kanadě. Zimní střediska otevírají možnosti pro práci v cestovním ruchu, města zase třeba kariéru v oboru. Nejčastější jsou však práce manuální a práce v restauracích, které jsou k nalezení téměř všude.

vancouver kanada

V Kanadě je jednoduché najít ten správný poměr mezi přírodou a velkoměstem – Vancouver a jeho slavný Stanley Park s výhledem na město

Roli hrají také finance. Život ve velkém městě přijde na víc peněz. Vancouver je například známý jako jedno z nejdražších měst na světě vůbec. Za nájem zde můžete platit i dvojnásobek toho, co v menším městě. Přitom výdělky tu nejsou nijak vyšší než jinde. Přesto však tohle město na pobřeží učarovalo mnohým.

Pojištění

Jedním z důležitých dokumentů je také potvrzení o zřízení pojištění na celý rok plánovaného pobytu v Kanadě. Tento dokument může (a nemusí) kontrolovat úředník při vašem příletu na hranicích. Pokud ho mít nebudete, pravděpodobně nedostanete požadované razítko do pasu. Pojištění poskytuje několik institucí. Jedná se o dlouhodobé pojištění a nabídky se liší v cenách a možnostech krytí. Já se rozhodla pro Českou pojišťovnu a celková roční částka se vyšplhala k 11 tisícům Kč. I když to někomu může přijít jako vysoká částka – věřte, že se vyplatí.

Dle vlastních preferencí vybírejte s článkem Kde sehnat nejlepší roční cestovní pojištění.

Samozřejmě že zrovna vy za celý rok k doktorovi muset nebudete. Avšak pokud ano, vaším dolarovým účtem to skutečně zatřese. Částky za ošetření v Kanadě se pohybují ve stovkách a tisících dolarů. Pojištění pak už není jen papírovou záležitostí. Můj zubní kanálek by o vděčnosti za pojištění a zpětné proplacení nákladů mohl napsat novelu.

Při dlouhodobém cestovním pojištění je lepší se od platby pojištění v ČR odhlásit, ať zbytečně neplatíte dvakrát. Dejte však pozor na to, aby pojištění pokrývalo bez výjimky každý den vašeho cestování – od data odhlášení k datu přihlášení. Pojišťovna po vás bude chtít doložit pojistné smlouvy, a pokud bude v pojištění mezera, doplatíte nemalé částky.

Zařízení dokladů

Před odletem je lepší vyhradit si pár týdnů na zařizování všeho potřebného, co se s dlouhodobým odjezdem do zahraničí pojí. Z vlastní zkušenosti vím, že zařizování plné moci na dálku není jednoduchá ani levná záležitost.

Před odletem nezapomeňte zařídit:

  • Nebudete doma a na dálku nemůžete příliš mnoho věcí obstarat, pořiďte proto někomu z rodiny či blízkého okolí plnou moc na jednání s úřady pro vaši osobu. Zvláštní plná moc je navíc potřeba při jednání s bankou a také s poštou (pro převzetí doporučených zásilek).
  • Pokud máte u svého telefonního operátora tarif, zajděte na pobočku osobně a poraďte se o možnostech pozastavení, nebo vypovězení tarifu. Osobně jsou většinou vstřícnější a vyhnete se tak zbytečnému placení několika set měsíčně.
  • Pokud již nebydlíte u rodičů, je užitečné zaplatit si na poště přeposílání všech dopisů na jinou adresu, ať nezůstanou ve schránce několik měsíců.
  • Odhlaste se na zdravotní pojišťovně od platby ZP z důvodu dlouhodobého výjezdu do zahraničí. Ponechají si vaši zdravotní kartičku a vrátí vám ji při zpětném přihlášení.
  • S sebou do letadla nezapomeňte přibalit vytištěné kopie všech dokumentů, které bylo potřeba doložit v průběhu žádosti o WH víza.
  • Důležitým bodem jsou léky. Cestovní pojištění se nevztahuje na krytí léků na již existující nemoci – v mém případě na cukrovku. Příběh o tom, jak jsem jela do Kanady s kufrem z půlky plným zásobami inzulinu na víc jak rok, si povíme příště. Je potřeba předem se s vaším doktorem domluvit na lécích, které pravidelně berete, a případně je nafasovat do zásoby. Kromě inzulinu se to často týká hormonální antikoncepce, dioptrických čoček a jiných léků a pomůcek, které by vás v Kanadě vyšly několikanásobně dráž. Nezapomeňte také na potvrzení od lékaře do letadla, aby nevznikly problémy na letišti.

Kamenné sochy zvané Inukshuk potkáte všude na pobřeží – dříve sloužily jako orientační body pro původní obyvatele

Letenka

Koupě letenky je jedním z velkých kroků potvrzujících vaše rozhodnutí odcestovat. Vzhledem k ročnímu časovému horizontu této cesty kupuje většina cestovatelů na WH jednosměrnou letenku. Ta je jakýmsi ekvivalentem dobrodružství. Většina letenek se navíc nedá koupit na víc jak rok dopředu, takže vám jiná možnost nezbývá.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Letenku je ideální kupovat s předstihem minimálně jednoho či dvou měsíců a její cena se většinou pohybuje v rozmezí od 9 do 13 tisíc za jednosměrný let, a to v závislosti na destinaci a sezoně. Východní pobřeží vyjde samozřejmě levněji než západní a lety v létě a období Vánoc jsou mnohem dražší než mimo sezonu.

Zavazadlo s limitem 23 kilogramů

Do Kanady létá několik aerolinek. Velmi častý je německý nízkonákladový Condor přes Frankfurt nebo KLM přes Amsterodam. Letět jde například i s Icelandair, Air France, British Airways nebo Swiss Air Lines.

První zmiňovaný – Condor – je častou a oblíbenou volbou pro své příznivé ceny. Menší překážkou však může být váhový limit pro odbavené zavazadlo, který je u Condoru 23 kilogramů. Sbalit se na rok do severní země je s limitem 23 kg celkem záludný úkol. Je proto potřeba balit chytře. Anebo připlatit druhé zavazadlo za 100 eur (2600 Kč).

Peníze

Platbou za víza, pojištění a letenku to s penězi zdaleka nekončí. Začátky v Kanadě jsou pro každého jiné – někdo může najít práci a ubytování hned první den, jinému to zabere i měsíc a víc. Nejen proto kanadská vláda požaduje, abyste měli disponibilní zůstatek na účtě minimálně v hodnotě 2500 CAD (zhruba 42 000 Kč).

Taková částka se dá skutečně považovat pouze za hraniční minimum, protože za nájem a veškeré počáteční výdaje ji pravděpodobně utratíte během měsíce až dvou. Osobně bych doporučila aspoň dvojnásobek, ne-li o něco víc. Pro jistotu.

Mezinárodní řidičský průkaz

Kanada je země veliká a byla by škoda ji celou neprozkoumat. Nebo se o to aspoň zčásti nepokusit. Těsně před odletem si proto zařiďte mezinárodní řidičský průkaz, který platí právě rok od jeho vydání.

Pozor však na jednotlivé provincie – mají rozdílná pravidla týkající se jiných zemí. Například v Britské Kolumbii, Saskatchewanu a Albertě tento řidičský průkaz platí jen 90 dnů od vašeho příletu, v Ontariu 60 dnů, v Quebecu 6 měsíců a v Manitobě 3 měsíce. Pak je potřeba zařídit si ŘP přímo v Kanadě v dané provincii. Musíte přitom projít testem vašich znalostí provozu na počítači a úspěšně složit zkoušku z jízdy.

Další dotazy

Pokud vás i po přečtení všech informací výše něco trápí, dobrou zprávou je, že česká komunita lidí nejen v Kanadě, ale i těch, co už se vrátili, funguje skvěle. Na Facebooku je dostupná skupina Kanada – studuj, pracuj, cestuj, kde stačí vznést dotaz a brzy máte několik odpovědí a rad ohledně registrace, vyplnění profilu, rozesílání pozvánek, života v Kanadě a dalších detailů vaší nadcházející cesty.

Po příletu

holub kanada

Kromě medvědů a pum jsou zde zvířátka velice přátelská

Ubytování

Pokud jde o ubytování, můžete jej (i kdyby pouze přechodně) najít dopředu, tedy ještě z pohodlí domova. Druhou možností je vše ponechat osudu a spoléhat, že se vás po příletu někdo ujme a na pár dní vám nabídne gauč, kde můžete složit hlavu, než najdete něco stálého.

První možnost je trochu riskantní – nemáte jistotu, do čeho jdete, a nájemník požaduje platbu zálohy a většinou i prvního nájmu předem. Druhá možnost je riskantní zrovna tak, ne vždy se vyplatí spoléhat na náhodu. Ideálním řešením je zarezervovat hotel/hostel na prvních pár dní a mezitím hledat vlastní ubytování. Pozor přitom na načasování, většina pronájmů začíná prvním dnem v měsíci.

Alternativou hotelu či hostelu může být couchsurfing. Zkuste také vznést dotaz na stránky naší komunity v daném městě, kam se chystáte (např. Češi a Slováci ve Vancouveru, v Torontu atd.). Často se stává, že někdo odjíždí na dovolenou nebo návštěvu zpět do Čech a hledá za sebe krátkodobou náhradu. Jiný může být ochotný ubytovat vás pár dní na gauči.

Mobilní telefon

Telefonní operátor Bell se sice prezentuje nejlepším pokrytím, jeho ceny ale na druhou stranu rozhodně mezi nejlepší nepatří. A pozor na operátory (například Freedom Mobile), kteří nabízí sice zajímavé ceny balíčků volání a dat, avšak fungují na jiné frekvenci, takže váš telefon danou SIM kartu nemusí podporovat. Mezi oblíbené operátory patří Fido, Virgin Mobile, Telus, Chatr (pouze ve větších městech) nebo Rogers.

Zařízení SIN čísla

Prvním krokem pro úspěšné nalezení práce v Kanadě je zřízení tzv. SIN number, Social Insurance Number (9místné číslo sociálního pojištění). Bude jej po vás každý zaměstnavatel požadovat, bez SIN byste pracovali nelegálně. SIN získáte zdarma na nejbližší pobočce Service Canada v každém větším městě, žádost lze také vytisknout a poslat poštou.

Pro žádost (jak osobně, tak poštou) budete muset doložit pas, vízum (které jste obdrželi od imigračního úředníka při příletu) a adresu trvalého bydliště v Kanadě (případně jejich kopie při zasílání poštou). Samotné číslo pak obdržíte poštou na vámi uvedenou adresu během následujících 5 dní.

Bankovní účet

Aby vám měly kam chodit peníze, je potřeba zajít do banky a otevřít si osobní účet (checking nebo saving account). Placení českou debetní kartou se časem prodraží, stejně tak i dlouhodobější výběry peněz z bankomatu. Možností k otevření účtu se nabízí hned několik. Mezi největší kanadské banky patří například Bank of Montreal (BMO), Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC), Royal Bank of Canada (RBC), Toronto–Dominion Bank (TD) nebo Bank of Nova Scotia (Scotiabank).

Při volbě banky by měla hrát roli nejen dostupnost pobočky a bankomatů, ale také poplatky za vedení účtu a jiné služby. Některé banky si s vámi pro zřízení účtu předem sjednají schůzku, kde s úředníkem proberete veškeré detaily. Ideální je obejít víc poboček a zjistit podrobnosti včetně všech poplatků.

Pro založení účtu budete potřebovat pas, vízum a SIN číslo.

házení sekerou kanada

Kanaďané se vyžívají v zajímavých aktivitách, například házení sekerou

Hledání práce

Po získání SIN a založení bankovního účtu vám už nic nebrání v hledání práce. Pokud nejedete do Kanady přes agenturu, budete to muset zvládnout na vlastní pěst. Způsobů pro hledání práce je několik. Buďto máte známé, kteří vás někam doporučí, nebo můžete zkusit obejít pár míst (například restaurací a kaváren) osobně s vaším vytištěným životopisem (což je v Kanadě naprosto běžná a fungující praxe), případně se podívejte on-line na kariérní portály.

Ty nejpopulárnější v Kanadě jsou:

Pro jednotlivá větší města v Kanadě existují inzertní portály s různými nabídkami. Ptejte se taky všude možně – spolubydlících, přátel, couchsurferů… Lidé velice rádi pomohou.

S výdělkem na různých pozicích a destinacích pomůže například Job Bank. Obecně platí, že základní hodinová mzda se většinou pohybuje mezi 10 a 18 dolary.

kanada

Občas si v Kanadě připadáte jako na konci světa

Jazyk

V Kanadě se oficiálně mluví anglicky a francouzsky. Francouzština se týká převážně východního pobřeží a angličtina vám poslouží všude. Spousta lidí se do Kanady vydává právě za účelem zlepšení/naučení jazyka. Pro získání Working Holiday a k úspěšnému přežití začátků je rozhodně vhodné alespoň nějakou znalost mít – pro obstarávání SIN čísla, hledání práce apod. Obecně platí, že čím vyšší úroveň angličtiny máte, tím větší jsou vaše šance na získání lepší práce.

Pokud hledáte způsob, jak si angličtinu zlepšit, nejlepší cestou je mluvit, mluvit a mluvit. Mluvit s lidmi v práci, se spolubydlícími, s prodavači v obchodě, obsluhou v kavárně či restauraci. Jazyk se vám brzy dostane pod kůži a byť vám to často nepřipadá, zlepšení a obohacování slovní zásoby přijde velice rychle.

Přátelé

Ať už letíte na vlastní pěst, nebo ve dvojici, rozhodně se dřív nebo později ocitnete v situaci, kdy vám budou chybět přátelé. A protože Kanada je vysoce multikulturní země plná lidí z různých koutů Země s otevřeným pohledem na svět, hledání přátel rozhodně není žádná velká věda. Pokud byste rádi potkali své krajany, budete až překvapení, kolik Čechů a Slováků v Kanadě žije, ať už dočasně, nebo natrvalo.

Na Facebooku existuje nesčetné množství skupin jako například Kanada – Češi a Slováci v Kanadě, Češi a Slováci ve Vancouveru (či jiných městech), kde stačí sledovat, kdo kdy kam razí a jednoduše se přidat, nebo naopak poptat, zda se k vám někdo nechce na nějakou akci připojit.

Komunita krajanů takhle funguje výborně. Pokud se na druhou stranu chystáte seznamovat s místními, anebo s ostatními světoběžníky, v dnešní době sociálních sítí je to hračka. Ať už zkusíte Couchsurfing.com, Meetup.com nebo další sociální platformy, určitě nebudete mít o příležitosti nouzi.

totemy kanada

Totemy a kultura původních obyvatel jsou všudypřítomné

Cestování

Kanada je veliká a doprava z jednoho místa na druhé zabere většinou dost času. Nejlepším způsobem je proto přeprava letecky, anebo vlastním autem. Spousta lidí se v Kanadě rozhodne pro pořízení vlastního dopravního prostředku. Záležitost je to poměrně levná, pojízdná vozidla se dají sehnat již od 1000 CAD (17 000 Kč). Po určitém čase však budete potřebovat místní řidičský průkaz.

Auto se dá také půjčit. Myslete ale na to, že drtivá většina autopůjčoven požaduje kreditní kartu a naše debetka u nich nepochodí. Taky vám často musí být víc jak 25 let.

peyto kanada

Jezero Peyto v provincii Alberta – kanadská jezera jsou až neuvěřitelně modrá

Všechno jednou končí, ale co dál?

I když se 365 dní může zdát jako zatraceně dlouhá doba, věřte, že rok uteče jako voda. Working Holiday víza do Kanady pro občany České republiky platí pouze na jeden rok a nelze je tak jednoduše prodloužit, jak tomu bývalo ještě před pár lety. Budete tedy stát před rozhodnutím, co dál. Vrátit se domů? Zkusit odcestovat do jiné země? Zůstat nějakým způsobem v Kanadě?

K poslednímu zmíněnému rozhodnutí se nabízí několik variant, protože i přes nemožnost tato víza prodloužit stále existují další možná řešení. Nejčastěji se lidé uchylují k zařízení studentských víz pro navazující rok či více. Tuto možnost je potřeba řešit zhruba tři měsíce před vypršením WH víza a stojí to pěkný obnos peněz, protože veškeré školy v Kanadě (ať už jazykové, college nebo univerzity) jsou placené a školné se pohybuje v tisících až desetitisících dolarů.

Další možností je získání víz v programu Young Professionals, kde je potřeba mít práci v oboru a podepsanou pracovní smlouvou u zaměstnavatele. Tento program je určený převážně pro mladé lidi s dokončenou vysokou školou a víza se udělují opět na 12 měsíců.

A když už se opravdu rozhodnete vrátit zpět do Čech, ujistěte se, že jste Kanadu skutečně procestovali tak, jak jste chtěli. Tahle země má tolik neskutečně nádherných míst, že by byla škoda alespoň většinu z nich nevidět.

kanada

Půjčení kánoe je nejlepší způsob, jak prozkoumat zdejší jezera

Veronika Tomečková

Posledních pár let se intenzivně věnuji objevování nádherných míst naší planety i různých zemí. Moc ráda o tom občas napíšu nebo vše zdokumentuji fotkami. Po Austrálii a Švédsku jsem si užívala  krás kanadského Vancouveru. Můžete mě sledovat na Instagramu jako Whate17ver.

Kanada není vaší cílovou destinací? Vydejte se s WHS vízy na Nový Zéland. Informace získáte v článku Nový Zéland pod lupou aneb stěhuji se za prací k protinožcům.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled