Zní vám to jako učiněný sen? Plavba zaoceánskou lodí po Karibiku, Středozemním moři, či jen po Evropě? Brázdit nekonečné oceány a sem tam zastavit na skoro zapomenutém ostrově, který navštěvují pouze lodní turisté? Jen si to představte: v oblecích a večerních šatech popíjet šampaňské v kasinu, nechat se hýčkat v lázních s wellness a s barevným koktejlem v ruce se opalovat u bazénu. Sedět v červených křeslech u nazdobených stolů s čerstvými květinami, obdivovat ohromné křišťálové lustry nad sebou a procházet se po měkoučkých kobercích.

Napadlo vás, že tohle ale vůbec není zážitek pro vaši peněženku? Dovolená na zaoceánské lodi nemusí být výsadou milionářů. V tomto průvodci neobvyklou dovolenou zjistíte, na kolik vás takový zážitek může přijít, co vůbec můžete očekávat, jak koupit palubní lístky, jestli si máte zabalit železné zásoby, anebo vystačíte s příručním zavazadlem, a třeba i to, které výletní trasy jsou hodnocené jako top a na jakou loď se vydat, pokud čekáte neočekávané.

Jak si dovolenou na zaoceánské lodi představit

Nejdříve si ujasníme rozdíl mezi zaoceánskou a výletní lodí. Zaoceánská loď (ocean liner) přepravuje pasažéry z bodu A do bodu B. Výletní loď (cruise ship) provádí okružní plavby.

Zřejmě první, co si představíte pod pojmem dovolená na lodi, je luxus – bazén na palubě, opalování s drinkem v ruce, večer kino a prostorná kajuta. Cestující tráví nejvíce času na palubě, kde je všechno potřebné pro aktivní trávení jejich volného času, odpočinek a zábavu. A taková je i skutečnost.

dovolená na zaoceánské lodi

Dovolená na zaoceánské lodi je luxus

Kromě zábavy na samotné lodi vás ale čekají i zastávky v různých destinacích v závislosti na plavbě, kterou jste vybrali. Loď na své trase zastaví v několika významných přístavech, kde máte většinou celý den na prohlídku města.

Na lodi se bydlí v kajutách. Liší se podle ceny – nejlevnější jsou bez oken a menší, pokud chcete kajutu s oknem a trochou prostoru, připlatíte si. Když už si ale chcete užít zaoceánskou plavbu, byla by škoda šetřit na svém komfortu. Kajuty mají většinou od 30 do 180 m2.

Vybírat můžete relaxační plavby, kdy navštívíte plážová místa, nebo expediční dobrodružné plavby, při kterých vás bude doprovázet skutečný odborník a seznámíte se s faunou a flórou téměř nenavštěvovaných koutů naší planety.

Výletní plavby jsou velmi populární zejména v Americe. Většina lodních společností má své sídlo na Floridě, odkud vypravují lodě do Karibiku.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Na co se připravit a nenechat se zaskočit

Už se vidíte, jak pijete drink na baru u bazénu, na večeři chodíte ve večerních šatech a během plavby poznáváte nejkrásnější města světa? Ano, tak na toto se připravte.

I když to zní velmi idylicky, má taková dovolená svá úskalí. A to zejména pokud vyrazíte na delší dobu. Lodní společnosti se snaží vyřešit prostor na lodi co nejvstřícněji pro cestující, ale i přes množství aktivit jste přece jen na ploše malého města a nemáte úniku. Vidíte pořád stejné tváře, což nemusí být na škodu, pokud zrovna v sousední kajutě není rodina s neustále plačícím dítětem, nebo příliš přátelský chlápek, co se s vámi dá do řeči pokaždé, sotva vystrčíte nos z kajuty.

Nezapomeňte, že – stejně jako do letadla – na loď můžete vzít pouze omezené množství zavazadel. Předem zkontrolujte nejen rozměry a váhu, ale i zakázané předměty. Ty jsou většinou shodné se zakázanými předměty na palubu letadla.

Do kufru přibalte i šaty či oblek na galavečery. Na některých lodích je vyžadovaný dress code pro každou večeři, jinde vás galavečer potká jen 2–3krát za plavbu.

dress code zaoceánská loď

Kromě plavek si nezapomeňte zabalit i oblek a šaty na gala večer

Pokud máte nějaké dietní omezení, nahlaste to výletní společnosti (některé to potřebují vědět už dva měsíce předem).

Samostatnou kapitolou je obávaná mořská nemoc. Určitě doporučuji přibalit s sebou prášky na nevolnost. Lodě jsou ale tak velké, že za klidného moře neucítíte nic. Většina lidí si na pohyb lodi zvykne rychle, jiným to trvá pár dní – je to velmi individuální. Citlivější jedinci však s tímto mohou mít problém. Na každé lodi ale jsou dobře vybavené ošetřovny, takže v případě potřeby se o vás postarají lékaři.

Co určitě nesmíme zapomenout zmínit, to je systém spropitného, který na lodích funguje. Je daný a nezapomeňte jeho výši připočíst k celkové ceně za plavbu. Každá lodní společnost má výši spropitného nastavenou jinak. Většinou se pohybuje od 9 do 15 eur za osobu a den. Spropitné platíte souhrnně při skončení plavby. V některých případech můžete mít výši spropitného již započítanou v ceně plavby.

Jak dlouho se budete houpat na vlnách

Plavby trvají od několika dnů až po pár měsíců.

Pokud si vyberete cestu kolem světa, na moři strávíte klidně i víc jak tři měsíce. Na pevnině přitom strávíte zhruba 1/3 času. Jestli nemáte možnost vzít si tak dlouhou dovolenou, můžete využít i miniplaveb, které jsou třeba už na dvě noci. Lodní společnosti nejčastěji nabízí plavby v délce od 7 do 14 nocí.

Nabídka je velice pestrá. Výletní loď brázdí oceány rychlostí 20–25 uzlů, což je zhruba 45 km/h, takže si plavbu v poklidu užijete.

Vybavení zaoceánských lodí

Základem každé lodě jsou kajuty a co nejlepší nabídka aktivit pro cestující. Na lodích najdete bazény, bary, kasina, hřiště, taneční sály, restaurace, minigolf, kino, knihovnu, tělocvičnu, posilovnu, wellness centrum, nákupní středisko a mnoho dalšího. Samozřejmě každá loď je jiná, proto podle toho vybírejte konkrétní plavbu. Na lodích však nečekejte bazény olympijských rozměrů. Bývají menší, ale dostačující. Občas mají i tobogán.

paluba zaoceánské lodi

Na palubě můžete najít i tobogán

Některé aktivity je dobré rezervovat dopředu. Pokud vámi vybraná společnost nabízí on-line správu rezervace, většinou si v ní můžete rovnou rezervovat třeba muzikálové představení.

Lodě jsou uzpůsobené na to, aby vám poskytly veškerý komfort a servis. Pokud plujete delší dobu, určitě využijete služeb prádelny. Zapomněli jste oblek? Nevadí, můžete si ho půjčit. Pro kuřáky jsou určená speciální místa, kde smějí kouřit.

Pokud chcete komunikovat s domovem, počítejte s jistým omezením. Můžete využít pevných linek nebo internetových center, obojí za příplatek. I wifi je za příplatek. Mobilní síť chytíte, jen když se loď pohybuje u břehů.

Pro koho jsou plavby určené

Na výletní loď se může vydat opravdu každý – jak mladý pár, tak rodina s dětmi i senioři. Zřejmě nenajdete plavbu vyhrazenou např. jen lidem ve věku 55+, hodně ale napoví zaměření plavby a vybavení lodě. O tom, na jakou skupinu se specializuje ta která společnost, se dočtete v kapitolce o lodních společnostech.

Pokud tedy vyberete plavbu třeba s Disney Cruise Line, připravte se na to, že loď bude plná rodin s dětmi, zejména malými, protože tato společnost se na rodiny zaměřuje. Je tomu uzpůsobené i vybavení lodi – na palubě najdete bazény s tobogány, děti mohou hrát různé interaktivní hry, vytvářet týmy, využívat basketbalové hřiště, ping-pong apod. Rodiče se tedy nemusí bát, že budou mít děti 24 hodin denně na krku. Ty se určitě rády zabaví samy.

Upřednostňujete-li klidnější plavbu, zvolte Cunard Cruise Line. Tato společnost nabízí divadla, koncerty, kriketová hřiště, taneční zábavy, večery s vínem, obchodní centra…

Pokud chcete zažít opravdový luxus, můžete si pronajmout vlastní jachtu. Např. společnost Ponant nabízí jachtu, která má okolo 30 kabin. Klidně na ní ale můžete plout sami. Samozřejmě s kompletním personálem, který se o vás bude starat.

Ukázka TRAVEL JOBS - knihy od autorů Travel Bible

Proč jezdit do světa na pár týdnů, když tam můžeš strávit několik měsíců a přitom si ještě vydělávat. Jak? Objev 135 způsobů jak si vydělávat na cestách. Stáhni si ukázku 44 stran zdarma. 

Kudy zaoceánské lodi korzují

Plavit se můžete kdekoliv po světě – od Evropy přes Afriku, Austrálii, Pacifik a Ameriku až po Antarktidu. Záleží na tom, kolik máte volných dní, jaký rozpočet a jestli upřednostňujete poznávací plavbu, nebo relaxační.

V nabídce lodních společností nejčastěji bývá:

Cesta kolem světa

Největší lákadlo, které nabízí navštívení exotických míst. S největší pravděpodobností poplujete po Středozemním moři, kolem jižní Afriky do Thajska, Austrálie, na Nový Zéland, na ostrovy v Pacifiku a do Karibiku. Na plavbu kolem světa si však budete muset vzít delší dovolenou – budete se plavit déle jak tři měsíce (+- 107 nocí)!

Středozemní moře

Tyto plavby jsou pro nás nejdostupnější a uvidíte při nich spoustu krásných míst. Navštívíte např. Španělsko, Řecko, Kanárské ostrovy.

Severní Evropa

Pokud vás láká trochu chladnější klima, pak jsou pro vás jako dělané plavby kolem Anglie, Irska, Skandinávie, Islandu, Špicberků či severní části Ruska.

Karibik

Plavba trvá většinou 4–20 dní. Dle ceny se odvíjí jak délka plavby, tak i navštívená místa. Mezi nejčastější zastávky patří Florida (odkud se vyplouvá), Bahamy, ostrovy San Juan, St. Thomas, Dominikánská republika, Curacao, Mexiko či Kajmanské ostrovy.

Havaj

Některé lodní společnosti zde mají své vlastní pláže a hotely. Havajské ostrovy jsou skvělou volbou, pokud máte rádi slunce a relax.

Blízký východ

Plavby v oblasti Blízkého východu se stávají čím dál populárnější. Poznáte během nich nejen Spojené arabské emiráty, ale také Omán, Bahrajn, Katar, Izrael a Jordánsko, některé společnosti nabízí trasy až do Indie. Cestou objevíte starověké památky, seznámíte se s arabskou kulturou a přivoníte k luxusu Dubaje.

Jižní Pacifik

Oblast jako stvořená pro plavbu lodí. Cestou zastavíte na nejrůznějších ostrovech, poznáte tamní pestrou kulturu a naplno si užijete pohled na laguny a korálové útesy, kterými je Tichomoří proslulé. Mezi nejčastěji navštěvované ostrovy patří Fidži, Vanuatu, Tonga, Nová Kaledonie, Nový Zéland a některé plavby začínají nebo končí v Austrálii.

Aljaška

Ano, asi už vám došlo, že plavba na výletní lodi nemusí být pouze válečka a opalovačka u bazénu, ale že společnosti myslí i na milovníky adrenalinu a přírody. Takže do kufru sbalte teplé oblečení a můžete vyrazit na průzkum aljašské divoké přírody.

Antarktida

To už je plavba pro náročné, ale opravdu stojí za to. Obvykle se vyplouvá z města Ushuaia, loď se zastaví na Falklandech, v Jižní Georgii a dopluje k cípu Antarktidy. Během plavby cestující v gumových člunech vyráží pozorovat velryby či tuleně.

Kolik dovolená na zámořské lodi stojí

Ceny jednotlivých plaveb se liší podle toho, jakou chcete kajutu (vnitřní, vnější s oknem, vnější s balkonem, apartmá…). Jídlo bývá v ceně, ale u některých společností je potřeba dokoupit nápojový balíček, pokud máte zájem (v ceně je jen voda), jinak budete ostatní nápoje kupovat jednotlivě. Pokud si koupíte dražší variantu (lepší kajutu), některé služby (jako třeba wellness, pití apod.) jsou už pak v ceně.

Vždy máte na výběr podle vašeho rozpočtu. Můžete se jít najíst do restaurace, která nabízí jídlo v ceně palubního lístku (většinou formou švédských stolů), nebo můžete připlatit a nechat se obsloužit v restauraci vyšší kategorie.

zaoceánská plavba

Cena plavby se odvíjí od mnoha faktorů

Otázka ceny je velmi individuální a ovlivňuje ji:

 • s jakou společností se plavíte,
 • do jaké destinace plujete,
 • na jak dlouhou plavbu se vydáváte,
 • jaký luxus si na lodi chcete dopřát,
 • k většině plaveb budete muset připočíst i letenku do místa nalodění,
 • levnější varianty mnohdy nezahrnují nápoje ani žádnou zábavu.

Abyste si dokázali představit, v jakých částkách se taková dovolená pohybuje, zde je pár možností:

 • Středozemní moře na 2 dny (Itálie, Francie) od 55 $.
 • Středozemní moře na 8 dní (Itálie, Řecko) od 482 $.
 • Karibik na 14 dní, kajuta bez oken 900 $.
 • Karibik na 14 dní, kajuta s oknem a větší komfort 2000 $ (k ceně je nutné připočíst letenku, nalodění je většinou v Miami).
 • Havaj na 14 dní 1000 $ (opět připočíst letenku).
 • Cesta kolem světa: když už chcete takový megazážitek, sáhněte hodně hluboko do kapsy. A je-li libo i trochu luxusu, připravte si klidně i 100 000 $.

Společnosti, které provozují plavby na zaoceánských lodích

Lodních společností, které nabízí dovolenou na zaoceánské lodi, je nespočet. Výběr je velmi široký, ve výčtu zde najdete ty nejznámější.

Royal Caribbean

Její výletní lodě patří k největším, které na moři potkáte. Můžete se s nimi vydat do celého světa a na palubě snad nenajdete nic, co by vám chybělo. Lodě této společnosti jsou top a tomu odpovídají i pestré aktivity, které společnost nabízí. Pokud chcete zažít netradiční svatbu, není problém. Royal Caribbean nabízí několik balíčků, takže si můžete vybrat přesně podle svého gusta. Je také dobrou volbou pro rodiny s dětmi.

MSC Cruises

Druhá z největších lodních společností také nabízí plavby do celého světa. Vybavení lodí je víc než dostačující, na své si přijdou i rodiny s dětmi. O zábavu se vám postará třeba simulátor formule 1 či 4D kino, dospělí ocení wellness a bary. Nudit se určitě nebudete ani při některém z denních či nočních zábavních programů.

Disney Cruise Line

Patří pod americkou Walt Disney Company a základnu má na Floridě. Provozuje 4 výletní lodě (Magic, Wonder, Dream, Fantasy) a plaví se v oblasti Karibiku, Evropy (sever a Středozemí), Pacifiku, Aljašky či Kanady. Pro své Disney zaměření je skvělou volbou pro rodiny s dětmi, které zde mají spoustu pohádkových aktivit. Jako v pohádce si ale budou připadat i rodiče – wellness a noční kluby se o to postarají.

Norwegian Cruise Line

Jedna z nejmladších společností, se kterou se můžete plavit všude po světě. Má unikátní koncept – tzv. freestyle cruising concept, což vlastně znamená, že nejste svázaní žádnými pravidly. K jídlu můžete přijít, kdy chcete, není žádný dress code. Plaví se po celém světě, takže nabídka je shodná s výše uvedenou Disney Cruise Line. Pro svou neformálnost a uvolněnost je vhodná pro mladší cestovatele a rodiny s teenagery.

Carnival Cruise Line

Americká společnost, která se zaměřuje na oblast Karibiku. V nabídce má i Aljašku, Kanadu, Bahamy, Mexiko, Kubu, Havaj a můžete s nimi plout z Los Angeles přes Ho Chi Minh City až do Singapuru. Na lodi je bazén, kasino, bary, obchody, wellness i různé show. Zaměřuje se na zábavu a občerstvení – v ceně máte oddělení s čerstvou zeleninou a saláty, BBQ, mexické tortilly, koutek s hamburgery a za příplatek si můžete pochutnat na mořských plodech či specialitách z asijské kuchyně.

Cunard Line

Jedna z nejstarších lodních společností, založená již v roce 1840. Postupně koupila i ostatní lodní společnosti a dnes je silným hráčem na trhu. Své výletní lodě posílá do Evropy, Japonska, Afriky, Austrálie a na Nový Zéland, do Pacifiku, na Kanárské ostrovy a mnohé další. Vybrat si můžete i miniplavby na dvě noci. Vybavení lodí je podobné jako u ostatních společností. Pokud jste dříve narození, bude vám tato společnost sedět – zaměřuje se na eleganci a poklidnou zábavu.

Kde plavbu koupit

Vybrat a koupit plavbu můžete přímo na webu lodní společnosti, nebo lze využít různé zprostředkovatele a cestovní agentury či kanceláře. Pro přehlednější seznam nabídek existují srovnávací portály, které vyhledají plavbu podle vašeho přání. Není to vůbec nic složitého.

Potřebné vstupní informace pro vyhledání vhodné plavby:

 • na jak dlouho chcete jet,
 • jaký je váš rozpočet,
 • kam chcete vyrazit,
 • časové rozmezí, kdy asi chcete plout,
 • odkud máte v plánu vyrazit.

Některé vyhledávače nabízí třídění i podle toho, jestli jste mladý pár, rodina, chcete gurmánský zážitek či jedete na líbánky. Nabízené možnosti zaškrtnete a srovnávač vám vyjede ty nejlepší nabídky.

Angličtina není vaše silná stránka?

Pak využijte českých prodejců plaveb. Jejich přehled najdete níže. Výhodou je, že můžete využít služeb českého informačního centra a na všechno se zeptat bez jazykové bariéry.

Pokud víte, že chcete jet s konkrétní lodní společností, podívejte se na její webové stránky a vyberte plavbu přímo tam.

Čeští prodejci zaoceánských plaveb jsou například tito:

Srovnávače

Pro snadnější vyhledávání můžete použít srovnávače, které sdružují lodní společnosti a vyhledají ideální nabídku podle vašeho zadání. Máte tak hned přehled o ceně a můžete si snadno porovnat kvalitu služeb. Těchto srovnávačů je celá řada.

Srovnávače zaoceánských plaveb:

Top 10 zaoceánských tras

Je těžké vybrat top 10 tras, protože nabídka plaveb je velice široká a velmi záleží na preferencích každého cestovatele, co na palubě uvítá, co naopak pro něj není důležité. Jako ochutnávku a inspiraci jsme vybrali vždy jednu destinaci od jedné společnosti.

Karibik s Royal Caribbean

14 nocí, loď vyplouvá z přístavu v Southamptonu a přes ostrovy v Karibiku dopluje na Floridu. Ceny začínají na 1247 $.

Severní Evropa s Norwegian Cruise Line

9 nocí, okružní plavba z Kodaně přes několik evropských přístavních měst.  Z estonského Talinnu se poplavíte do Petrohradu, kde budete moci nasát pravou ruskou atmosféru. Neutečou vám ani takové perly severu jako jsou Helsinky a Stockholm. Ceny od 1199 $.

Středozemí s MSC Cruise Line

7 nocí, okružní plavba z italského města Brindisi. Navštívíte nejslavnější italská města (třeba Benátky) a řecké ostrovy, jako jsou Santorini či Korfu.

Jižní Pacifik s Celebrity Cruises

13 nocí, okružní plavba z Aucklandu přes Fiji, americkou Samou a Tongu zpět do Aucklandu. Ceny od 1630 $ pro rok 2020.

Aljaška s Princess Cruises

7 nocí, nalodění v Anchorage, loď pluje kolem ledovců a svou plavbu ukončí ve Vancouveru. Ceny pro tento rok od 449 $.

Africké dobrodružství s Crystal Cruises

26 nocí, nalodění v Kapském Městě, konečná v Monte Carlu. Poplujete přes západní břehy Afriky se zastávkou v Namibii, na ostrově Svatá Helena, v Senegalu, na Kanárských ostrovech a ve Španělsku. Ceny od 13 584 $.

Japonsko se Silversea

12 nocí, okružní plavba z Tokia přes Kagoshimu, Busan v Koreji a Hakodate. Ceny od 7500 $.

Transatlantic Cruise s Disney Cruise Line

13 nocí, z Miami do Barcelony. Pluje se na lodi Disney Magic, která nabízí atraktivní programy pro děti. Skvělá volba pro rodiny s dětmi. Cena od 1856 $.

Antarktida s Ponant

16 nocí, okružní plavba z Ushuaia přes Falklandy a Jižní Georgii. Plavba má expediční charakter, v gumových člunech budete plout k velrybám, tuleňům a setkáte se s koloniemi tučňáků. Společnost nabízí i přednášky odborníků. Ceny od 19 000 $.

Kolem světa s MSC Cruises

116 dní, okružní plavba, nalodění v Římě, přes Kapverdy, Jižní Ameriku, Francouzskou Polynésii, Austrálii, Malajsii a Egypt. Plavbu lze rezervovat už nyní na rok 2020, ceny začínají na 15 700 $.

Sledujte loď a trasu webkamerou

Zaoceánské lodě mají na kapitánském můstku umístěné webkamery, díky kterým můžete sledovat jejich plavbu on-line.

Cruisin dal dohromady několik lodních společností a jejich kamery. Na webu tak najdete rychlý přehled lodních společností, jejich konkrétních lodí a u některých si můžete vybrat i záběry, z které kamery chcete sledovat.

Podobně zpracovaný přehled webkamer lodí má i GlobeNet Travel nebo Kroooz.

Mapy tras jednotlivých lodí najdete např. na CruiseMapper. Zvolíte si, kterou společnost chcete sledovat, vyberete konkrétní loď a mapu její trasy. Zároveň vidíte všechny detaily o dané lodi – nejen odkud kam pluje, ale také kdy vyrazila z přístavu a kdy bude svou plavbu končit, můžete si prohlédnout plán jednotlivých palub, jak vypadají kajuty i jakou rychlostí loď právě pluje.

plavba

Aktuální polohu zaoceánské lodi zjistíte i online

Největší zaoceánské lodě

Symphony of the Seas

Tento kolos pojme až 6870 tisíc cestujících, o které se stará 2200 členů posádky. Jde o největší zaoceánskou loď. Její stavba trvala dva roky a přišla na 1 miliardu eur. Na palubě najdete třeba živé stromy, divadlo, lunapark a 23 bazénů. Na svou první plavbu se vydala v březnu 2018. Letos si na ní můžete zajet po Středozemním moři. Domovský přístav však má v Miami a příští rok už bude brázdit karibskou oblast.

Harmony of the Seas

6780 cestujících a 2100 členů personálu, to je výletní loď společnosti Royal Caribbean. Těšit se můžete na simulátor skoku padákem z letadla, roboty, kteří vám připraví koktejl či restauraci Jamieho Olivera.

Oasis of the Seas

Tato krasavice je o něco menší než Symphony, ale s kapacitou 6300 cestujících a 2000 členů posádky je stále v čele největších zaoceánských lodí. Je rozdělená do 7 tematických částí, což z ní činí světovou raritu.

MSC World Class

Loď společnosti MSC Cruises. Ještě nespatřila světlo světa, ale už se vyrábí ve francouzském Saint-Nazaire. Má pojmout 6850 cestujících. Objednávka zní na 4 lodě, z nichž první vypluje v roce 2022.

Plavba na zaoceánské výletní lodi je nezapomenutelným zážitkem a určitě stojí za to alespoň jednou za život se na ni vydat. Teď už víte, na co se připravit, kolik peněz našetřit a snad jste našli i inspiraci, které moře brázdit. Ať už se rozhodnete pro dovolenou na zaoceánské lodi v Evropě, nebo v Karibiku, nikdy nešlápnete vedle.

Kam dál?

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled