Havajské ostrovy – nekonečné léto, sopky a slepice

13.03.2018|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Nejmladší stát Spojených států amerických. Pár ostrůvků uprostřed Pacifiku. Pearl Harbor. Rodiště surfingu. Co si představíte, když se řekne Havaj? Já vždy pláže, surfaře a písničku „Over the rainbow“. Vyjít si legendární „schody do nebe“ byl můj tajný sen. Havaj je však mnohem víc – každý z ostrovů je unikátní a skrývá, co jinde nenajdete. Zaručuji, že vaším největším problémem bude rozhodnout se, který k návštěvě vybrat.

Dead man’s catwalk trail

Proč jet na Havaj

Havaj je známá především pro svoje nekonečné léto. Na ostrově Big Island naleznete horu Mauna Kea, která by trumfla Mount Everest, pokud byste výšku počítali od dna moře, i tak má 4207 m n. m. Můžete tu zažít vše, co k vysokým horám patří, tedy sníh i výškovou nemoc. Jsou zde aktivní sopky – z jedné už několik desítek let vytéká láva a vy toho můžete být svědkem.

Naproti tomu střed ostrova Kauai je nejdeštivějším místem na planetě, na Na Pali Coast se klikatí proslulý Kalalau Trail skrz nekonečné množství odstínů zelené. Na všech ostrovech je nespočet míst na šnorchlování a surfování, najdete tu i raritní zelenou pláž. Velmi zblízka můžete vidět žraloky, delfíny, velryby, želvy a rejnoky. Pro milovníky historie zde je Pearl Harbor. A nesmím zapomenout na slepice – ty jsou tady totiž všude.

Slepice čekající na zbytky

Jak se tam dostat

Jak jistě tušíte, jinak než vzduchem to nepůjde. Připravte se na minimálně dvacet hodin letu. S největší pravděpodobností vás bude čekat jeden přestup v Evropě (Frankfurt, London Heathrow, Mnichov, Amsterdam) a další v Severní Americe (Los Angeles, San Francisco). Zpáteční letenku seženete od 22 tisíc.

Většina letů míří na mezinárodní letiště v Honolulu, které je dopravním uzlem spojujícím Ameriku s Asií a Austrálií. Dvě mezinárodní letiště leží i na Big Island (Hilo a Kona). Cestu můžete zpestřit stopoverem v některé z metropolí.

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tomjak procestovat svět levně nebo zdarma.

Kdy a proč v tuhle dobu

Na Havaji opravdu vládne nekonečné léto a vydat se sem můžete kdykoli. Rok tu má jen dvě roční období – léto (od května do října), kdy je průměrná teplota okolo 30 °C, a „zimu“ s průměrem okolo 25 °C. Teploty v noci klesají jen o pár stupňů.

Polihale State park

Polihale State park

My jsme navštívili Havaj v jejich pomyslné „zimě“, kdy teplota spadla pod dvacet stupňů jen výjimečně (pokud nepočítám vysoko položená místa). Pro místní to bývá pokyn pořádně se obléct, zatímco Středoevropané jsou rádi, že si od sluníčka odpočinou. Největší zima nám paradoxně byla v autobusech, kde klimatizaci opravdu nešetří.

Nevýhodou pobytu v těchto měsících je brzký západ slunce (okolo šesté večerní), častější dešťové přeháňky a rozbouřenější moře. Déšť většinou netrval dlouho a kromě pobytu na severozápadě ostrova Kauai v blízkosti Na Pali Coastu nám nijak nebyl překážkou (kvůli deštěm rozvodněným řekám jsme museli v půlce vzdát Kalalau Trail, pršelo nepřetržitě tři dny… stačilo přejet na jih ostrova, kde byla modrá obloha).

Havajské léto je paradoxně označené jako „low season“ – jednoduše proto, že pro mnoho turistů jsou vysoké teploty nepříjemné. Léto je také sezonou hurikánů a bouří. Moře je touhle dobou klidnější.

Teplota moře se celoročně drží na 25 °C.

Makapu u Beach lookout

Makapu u Beach lookout

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info?

The Backpackers Guide to Hawaii

Průvodce v angličtině.

Hawaiian Islands

Jeden z oficiálních průvodců v angličtině.

Mahalo

Cestovatelé píší pro cestovatele. Nejen o Havaji, v češtině.

Hawaii Travel Guide

Další z oficiálních průvodců. Možnosti rezervací, v angličtině.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Nikola Cejnarová, Michal Krajčovič

Společně jsme na Havajských ostrovech strávili listopad 2017. Havaj se pro nás stala nezapomenutelnou zastávkou na cestě z Kanady na Nový Zéland. Naše cesta ale rozhodně nekončí. Pokud by vás ještě něco zajímalo, ozvěte se mi na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!