Vietnam – fantastická kuchyně, etnické menšiny a nejpohostinnější lidé

16.04.2018|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Vietnam je zemí, kterou čeští turisté teprve začínají objevovat. Je to jedna z nejdynamičtějších ekonomik světa, komunistická země, kde soukromé podnikání bují na každém rohu a zdánlivě nemožné se stává skutečností. Vietnamská kuchyně patří k nejrozmanitějším a nejchutnějším na světě, je rájem pro milovníky street foodu. Vietnam je nejlevnější zemí JV Asie, takže vás nezruinuje a hlavně… bude vás neskutečně bavit!

Barevný výhled na zátoku v Mui Ne

Proč do Vietnamu jet

Nechte se šokovat zdánlivě chaotickou změtí milionů motorek v centru Ho Chi Minhova města, kde vám bude přejití ulice zprvu připadat jako největší adrenalin, co jste kdy zažili. Udělejte si celodenní procházku po pralese v národním parku Cat Tien a pozorujte krokodýly, jak vystrkují hlavu nad hladinu jezera.

Vychutnejte romantický východ slunce na bílých písečných dunách poblíž Mui Ne, kde snadno podlehnete dojmu, že se nacházíte uprostřed pouště na jiném kontinentu. Na půjčeném skútru projíždějte na vlastní pěst silničky a vesnice v horách severního Vietnamu, kde se výhledů na nekonečné terasy rýžových polí jen tak nenabažíte. V půli prosince kupte čerstvé jahody na tržišti v Da Latu.

Ve Vietnamu je možné skoro vše, na co si vzpomenete.

Provoz ve Vietnamu vás zpočátku bude trochu děsit

Najděte si bydlení na Booking.comBooking.com

Jak se do Vietnamu dostat

Jestliže chcete letět z Prahy přímo do Vietnamu, let s dvěma až třemi přestupy vás bude stát 14–19 tisíc, ať už letíte do hlavního města Hanoi, nebo do Ho Chi Minhova města. Doporučuji hledat letenky do některého z asijských hubů – Kuala Lumpur nebo Bangkoku.

Odtamtud se do Vietnamu jednoduše dopravíte některou z asijských aerolinek (například AirAsia nebo VietJet). Opět to budete mít s dvěma přestupy, ale při standardních cenách letenky do Bangkoku nebo KL ušetříte pár tisíc. A pokud si vyčíháte akční letenku, která je v nabídce několikrát do roka, bude vás cesta až do Vietnamu stát třeba jen 10 tisíc korun.

Po zemi se do Vietnamu dostanete z kterékoli sousední země bez problémů. Jen pozor na víza – pokud chcete delší než 1 měsíc, musíte je vyřídit v dané zemi na ambasádě, víza on arrival na 3 měsíce dostanete pouze na mezinárodních letištích. O měsíční vízum dnes můžete zažádat i online.

Zajímavou možností je cesta lodí po řece Mekong z Kambodže.

Kdy do Vietnamu jet a proč v tuto dobu

Poznámka redakce – zjednodušeně řečeno, v zimě se do Vietnamu NEJEZDÍ!

Podnebí ve Vietnamu se dá charakterizovat jako teplé a vlhké. Na severu země jsou teplotní rozdíly mezi zimou a létem největší, směrem na jih se stírají. Nejlepší měsíce pro návštěvu Vietnamu jsou říjen, listopad a březen až květen. Záleží ovšem, do které části země se chcete vydat.

Vietnam se dá rozdělit na tři části – severní, centrální a jižní. V každé části se roční období střídají trochu odlišně.

Severní Vietnam – období dešťů přichází v květnu a trvá zhruba do října. Říjen a listopad jsou vhodnými měsíci pro návštěvu. V prosinci a lednu nejezděte, pokud nestojíte o promáčené boty, shánění zimní bundy a trek v horách s viditelností 10 metrů, kdy vám průvodce na každé zastávce říká: „A tady, tady byste viděli hluboké údolí se svahy pokrytými nádherně zelenými rýžovými poli… kdyby bylo něco vidět.“ Vyzkoušeno na vlastní kůži… Nejlepší dobou je dle mého konec února až duben, kdy se políčka začínají zelenat čerstvě zasetou rýží a počasí už bývá převážně slunečné.

Takhle jste si trek v horách s výhledy asi nepředstavovali… prosinec 2015

Centrální Vietnam – období dešťů je zde mezi srpnem a prosincem, v červenci občasné tropické bouře. Nejlepší období na cestování je mezi dubnem a červencem.

Jižní Vietnam – od května do října období dešťů, listopad až únor příjemné letní teploty.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Víza a podmínky vstupu

Pro české občany je vízum do Vietnamu nutností. Na vietnamské ambasádě v Praze můžete vyřídit vízum 30denní nebo 90denní. Bude vás to stát hodně nervů a víc peněz, než je nezbytně nutné.

Proto doporučuji buď e-visa (jednovstupé, max. 30 dní), nebo na až 3 měsíce a s možností více vstupů tzv. víza „on arrival“, která ale mají oproti jiným zemím jednu velkou odlišnost – abyste je na letišti po příletu obdrželi, musíte předem vyřídit tzv. zvací dopis.

Není to nic složitého. Na internetu najdete stovky vietnamských agentur, které tyto dopisy na Úřadu pro cestovní ruch Vietnamu zařizují. Vyplníte on-line formulář, zaplatíte kolem 6 až 20 dolarů (podle typu víza) a za tři dny vám e-mailem přijde zvací dopis. Nebuďte překvapení, že kromě vlastního jména na něm najdete osobní údaje dalších až deseti lidí – zvací dopisy se vystavují většinou hromadně pro více žadatelů. Některé aerolinky (například AirAsia) tento dopis kontrolují při odbavení.

Poznámka redakce – my jsme zatím vždy k plné spokojenosti využili cheapvietnamvisa.net

Se zvacím dopisem a jednou pasovou fotografií přiletíte do Vietnamu, kde teprve zaplatíte za víza a dostanete samolepku do pasu. Pozor takto lze víza vyřídit pouze při vstupu letecky přes jedno ze tří mezinárodních letišť – Hanoi, HCMC a Danang.

Pokud plánujete vstoupit do země jinudy, ať už letecky, nebo po zemi z některého sousedního státu, doporučuji vyřídit e-visa, případně dlouhodobější/vícevstupá víza na ambasádě v zemi, odkud odjíždíte – vycházejí mnohem levněji než v ČR.

Vízum „on arrival” musíte zaplatit hotově v amerických dolarech a jsou nutné nové a neporušené bankovky. V případě nouze většinou berou i Eura, ale nespoléhala bych na to. Ceny víz jsou následující:

 • 1 měsíc, nebo 3 měsíce (jeden vstup) – 25 USD
 • 1 měsíc, nebo 3 měsíce (více vstupů) – 50 USD

Vízum lze ve Vietnamu jednou prodloužit o 30 dní.

Informace k online vydávaným e-visa, které Vietnam i pro Čechy a Slováky zavedl v únoru 2017, najdete na immigration.gov.vn

Aktuální informace najdete na stránkách MZV ČR nebo vietnamské ambasády v Praze.

Peníze a přibližné ceny

Ve Vietnamu se platí vietnamskými dongy (VND), kurz se pohybuje okolo 1,1 Kč za 1000 dongů. Bankomaty najdete na každém rohu ve všech alespoň trochu turistických místech. Většinou vydají maximálně dva tři miliony a poplatek za výběr se pohybuje od 20 do 60 tisíc dongů. Směnárny zde najdete také, ale opatrně na kurz a přepočítávání bankovek.

Platit kartou lze maximálně v dražších hotelech, stejně tak v nich zaplatíte hotově americkými dolary.

Ceny ve Vietnamu jsou přátelské. Jsou snad nejnižší ze všech zemí v regionu, takže pokud se budete snažit šetřit, vystačíte s cca 15 USD na den včetně ubytování a půjčení skútru. Kdo si bude chtít dopřát „luxus“ soukromých pokojů s klimatizací a večeří v restauracích, zaplatí částku minimálně dvojnásobnou.

Chcete-li jíst levně a chutně, experimentujte u pouličních stánků

  • Cena bydlení: od 75 Kč za postel ve společném pokoji hostelu, cca 300 Kč za soukromý pokoj v guest housu (vietnamsky Nha Nghi).
  • Jídlo: na ulici obložená bageta Banh mi 10 Kč, Pho Bo 40 Kč, další jídla (rýže a přílohy) od 15 Kč na ulici, kolem 100 Kč v restauraci.
  • Pivo: točené místní tzv. Bia hoi, které si dáte na každém rohu, vás přijde na 8–15 korun, plechovkové či lahvové v místní pouliční restauraci cca 20 Kč.
  • Půjčení automatického skútru: 120–320 Kč/den, benzin je výrazně levnější než v ČR.
  • Doprava po zemi: ve srovnání s ČR velmi levná – skoro celou zemi ze severu na jih přejedete už za cenu kolem 800 Kč.
  • Vstupy: Cat Tien National Park – vstup 55 Kč, prohlídky s průvodcem 150–1000 Kč, muzeum války v Saigonu 15 Kč, Crazy house Da Lat 45 Kč.

Sýry a uzeniny jsou zde dražší. K nákupu lokálních surovin a hlavně exotického ovoce, zeleniny a čerstvých bylinek doporučuji místní tržiště.

Vietnamské tržiště je zážitek nejen pro chuťové buňky, ale i pro oko

Lokální doprava

Pokud máte málo času, doporučuji na delší vzdálenosti (HCMC – Hanoi – Nha Trang – Danang) vnitrostátní leteckou přepravu, stejně jako v případě, že plánujete zavítat na ostrov Phu Quoc. Lokální aerolinky jsou levné, s cenou za jednu cestu se můžete vejít do 1000 Kč. Hledejte na Skyscanneru, rezervujte přímo na stránkách aerolinek Vietnam Airlines, VietJet nebo Jetstar.

Pokud máte času víc nebo cestujete s omezeným rozpočtem, na delší vzdálenosti vybírejte mezi vlaky a autobusy. Vlaky mají nejhorší infrastrukturu, jsou o něco dražší a pomalejší než autobusy, zato pohodlnější. V dálkových autobusech s lůžkovou úpravou budou mít vyšší pasažéři problém složit nohy, autobusy jsou dělané na cestující asijského vzrůstu…

Oba typy dopravních prostředků je vhodné volit na cestu přes noc – za prvé ušetříte za nocleh v hostelu, za druhé ve Vietnamu i cesta pouhých 300 km většinou trvá kolem 10 hodin. Doporučuji během cesty autobusem moc nepít, zastávek na čurání bývá málo. Nenechávejte cennosti v autobuse bez dozoru a počítejte s naplno běžící klimou a častým troubením – špunty do uší a mikina jsou výbornými, ne-li nezbytnými společníky.

Noční „spací“ autobus

Úžasnou vychytávkou, kterou nabízí několik autobusových společností, jsou „open bus tickety“. Naplánujete trasu z jihu Vietnamu na sever (nebo opačně) a vyberete si, na kterých místech z nabídky chcete stavět. V nabídce jsou všechna hlavní turistická místa a platnost lístku je jeden měsíc. Vždy popojedete na další místo a až vás přestane bavit, den předem zarezervujete místo v autobuse směr další zastávka. Cena závisí na počtu zastávek, je ale překvapivě nízká – za lístek ze severu ze Sa Pa do Ho Chi Minhova města s šesti zastávkami po cestě jsem platila cca 800 Kč!

Otevřené lístky i obyčejné jízdenky na dálkové autobusy kupte buď na recepci kteréhokoliv hostelu, nebo v cestovní agentuře. Mají na tom sice malou provizi, ale je to jednodušší, než hledat nádraží a dohadovat se s několika autobusovými společnostmi.

Na kratší vzdálenosti jezdí ve Vietnamu spousta minibusů, jejichž nevýhodou je, že většinou mají zastávky mimo centra měst. Nejlepší je zkusit přepravu zařídit na hostelu, mnohdy jsou ochotní přijet vás vyzvednout.

Pokud při cestování preferujete víc svobody, můžete za 30–60 USD/den pronajmout auto s řidičem. Pronajmout samotné auto bohužel možné není. Pokud toužíte po ještě větší svobodě, půjčte si motorku nebo automatický skútr, vyřídíte to na každém rohu od 5 USD/den. Okusíte vůbec nejlepší způsob cestování.

Pokud se na řízení motorky v chaotickém vietnamském provozu necítíte, ale motorku přesto nechcete vzdát, zkuste agenturu Easy Riders. Její řidiče seženete po celé zemi a za velmi rozumný peníz s nimi domluvíte výlet na motorce přesně na míru, a to i několikadenní. Řidič se bude starat o zmatek na silnici a vy se za jeho zády pouze budete kochat okolní krajinou.

V menších městech si také můžete půjčit kolo za zhruba 2 dolary na den a vyrazit na pomalou projížďku mezi rýžová pole.

V Saigonu nebo Hanoi doporučuji využívat taxi. Klasické taxíky (auta) jsou velmi levné, cca 10 Kč/km, ovšem nezapomeňte se vždy předem zeptat, jestli má taxametr, a trvejte na jeho zapnutí. Další (a rychlejší) možností jsou mototaxi, tzv. Xe Om, jejichž řidiči postávají na každém rohu a budou vám své služby hlasitě nabízet. Za desetiminutovou cestu byste měli zaplatit okolo 10 Kč, jen je potřeba pevnou cenu domluvit vždy předem a tvrdě smlouvat!

Řidiče mototaxi najdete na ulici velice snadno

 Jídlo

Jídlo je ve Vietnamu prostě famózní. Vítejte v ráji pro milovníky lehkého rozmanitého jídla a pouličních jídelních stánků. Od luxusních obložených baget Banh mi za 10 Kč přes tradiční vietnamské Pho Bo (od 40 Kč) s kopcem bambusových výhonků a čerstvých bylinek a vepřové Bun cha až po nepřeberné množství kombinací masových a zeleninových příloh k rýži (com).

Kuchyně se mírně liší v závislosti na regionu – v jižním Vietnamu je trochu pálivější. V celé zemi platí zásadní pravidlo shodné pro JV Asii – jezte tam, kde jedí místní. U stánků na ulici, ač s nevalnou hygienou, kde stojí fronty Vietnamců, je jídlo vždy čerstvé a bezpečnější, než v dobře vypadající restauraci pro turisty. A nebojte se ochutnávat.

Od této usměvavé paní si prostě musíte koupit, ať už prodává cokoliv

Pro odvážnější je ve Vietnamu spousta prostoru pro experimenty – smažený hmyz, kuřecí pařátky, psí maso, v Saigonu najdete dokonce restauraci specializující se na krysí maso. Určitě se s dalšími cestovateli domluvte a zajděte na klasické vietnamské grilování – dostanete gril na stůl a objednáváte si malé talířky s různými druhy masa a zeleniny. Také doporučuji klasický hot pot: na stůl vařič a hrnec s naloženým masem, k tomu spousta bylinek a jiných přísad – jídlo si mixujete a dochucujete přímo do hrnce dle vlastní chuti.

Milovníci ryb a mořských potvor zde budou v sedmém nebi. V přímořské lokalitě popojeďte kousek za turistické centrum do rybářské vesničky a cpěte se k prasknutí – čerstvé ústřice, škeble, slávky, mušle, mořští šneci, různé druhy ryb, krabi atd. Když vám povím, že za takovou hostinu zaplatíte cca 200–250 Kč na osobu, nejeli byste do Vietnamu hned už jen kvůli jídlu samotnému?

Tipy ohledně nemocí a hygieny

Platí stejná doporučení jako pro většinu rozvojových zemí – základní cestovatelské očkování (žloutenka A+B, tetanus a břišní tyfus, někteří doporučují i vzteklinu). Myjte si ruce a pijte zásadně jen balenou vodu. Jezte tam, kde je velký obrat, aby potraviny byly čerstvé. Zdravotní péče je zde na lepší úrovni než například v sousedním Laosu nebo Kambodži, nicméně s vážnějšími problémy se pokud možno dopravte do Singapuru, nebo Thajska.

Bezpečnost

Násilná kriminalita na turistech zde téměř neexistuje, největším nebezpečím jsou krádeže z jedoucí motorky. Na turistických místech (centrum Saigonu a Hanoi, Nha Trang) proto nenoste kabelku přes rameno na kraji u silnice a nechoďte s mobilním telefonem v ruce.

Při nočních přejezdech autobusem či vlakem dobře hlídejte své věci – cennosti uložte pod hlavu nebo někam k tělu a na zastávkách je nenechávejte bez dozoru uvnitř. Dejte pozor na klasické podfuky – požadování několikanásobku běžné ceny nebo na nadháněče hotelů na autobusových nádražích (tvrďte, že už máte hotel zamluvený).

V HCMC a hlavně Nha Trangu vám na ulici budou nabízet drogy, nikdy je nekupujte. Přítulné slečny, které se k vám v Nha Trangu přichomýtnou se spoustou lichotek, budou většinou pouze kapsářky. Na prostitutky občas narazíte v turistických centrech, například na Bui Vien – krásně oblečená místní děvčata sedící před barem u sklenky vody… nicméně nezapomeňte, že prostituce je ve Vietnamu nelegální.

Další nepříjemnou záležitostí, jež vás může potkat (hlavně budete-li řídit motorku), je policie. Policisti jsou velmi špatně placení, takže si snad všichni přivydělávají prostřednictvím úplatků. Jako bílý turista jste snadným terčem. Jakkoliv bude váš domněle spáchaný přestupek nesmyslný, vždycky zaplatíte. Smlouvejte v klidu a s úsměvem. Pro tyto příležitosti se hodí vozit někde zvlášť stotisícovou bankovku (100 Kč) a tvrdit, že víc nemáte. Korupce je zkrátka v této zemi naprosto běžná.

Poslední důležitá rada – řiďte opatrně! Pokud nejste zkušený řidič motorky, rozhodně se vyhněte centru Saigonu a Hanoi! Ročně končí stovky turistů v nemocnici po vážné nehodě na skútru… doprava je tu pro Evropany jeden velký chaos.

Chodníky téměř neexistují a provoz je typický asijský – bedlivě se dívejte kolem sebe

Hodně lidí řídí bez řidičáku, jsou opilí, jezdí tak, jak je zde zvykem – v protisměru, po chodníku, červená neznamená nic a o přednosti v jízdě tu nikdy nikdo neslyšel. Na silnici platí právo silnějšího, oči mějte neustále na stopkách a nikdy nejezděte bez helmy! Ulici přecházejte opatrně pomalým krokem, bez zastavování a náhlé změny směru. Vždy musíte být předvídatelní.

Náboženství, zvyky, tradice

Většina Vietnamců uvádí jako své náboženství buddhismus, proto po celé zemi narazíte na spoustu menších či větších buddhistických chrámů, v kterých se místní modlí, zapalují vonné tyčinky a přinášejí drobné obětinky. V přítomnosti sochy Buddhy dávejte velký pozor, kam směřují vaše chodidla – obecně je velmi neslušné k někomu obracet svá chodidla, obrátit je k Buddhovi je však hrubá urážka!

Nemiřte chodidly na sochu Buddhy, je to projev neúcty

Naučit se tradiční vietnamský pozdrav jistě není na škodu – vezmete dotyčného za ruce a mírně se předkloníte. Nezapomeňte se usmívat. Ostatně ve Vietnamu se usmívejte stále, a to i v situacích, které vás normálně dohánějí k nepříčetnosti. Nerozčilujte se, nekřičte – není to zde zvykem, jenom ztratíte tvář.

Mějte na paměti, že ve vietnamské kultuře je velice důležitá rodina. Velmi často žije několik generací pohromadě, na soukromí se zde moc nehraje, rodiny si pomáhají a podporují se navzájem i finančně. Při důležitých událostech, jako je oslava nového roku, pohřby a hlavně svatby, se sjíždí rodinní příslušníci ze všech koutů země i ze zahraničí.

Co byste ještě měli vědět

 • Cestování během největšího vietnamského svátku Tet – tento svátek je vietnamským novým rokem a kalendářně se kryje s čínským novým rokem – plovoucí datum mezi koncem ledna a březnem. Pokud během tohoto svátku budete ve Vietnamu, hodně dopředu si rezervujte ubytování na jednom místě a vyvarujte se cestování – všechny hotely jsou obsazené a dopravní prostředky plné. Vietnamci totiž cestují po celé zemi za svými příbuznými a hotely jsou zaplněné rodinnými příslušníky majitelů… Nakupte i dostatečné zásoby – na tři dny až týden bude zavřená většina obchodů a restaurací po celé zemi.
 • Kupte si místní SIM kartu – nejběžnější operátoři jsou Viettel a Vinaphone. Karta stojí pár korun, volání a zprávy jsou téměř zadarmo a neomezená data jsem pořídila za cca 100 Kč na měsíc. Po téměř celé zemi je skvělé 3G pokrytí.
 • Jste-li dobrodružnější povahy a máte dost času, výborným způsobem procestování Vietnamu je koupě vlastní motorky. Novou seženete už od 400 USD, ale doporučuji podívat se po nějaké starší ojeté. Na většině hostelů visí spousta inzerátů ostatních cestovatelů – stejně jako oni levně koupíte ojetou motorku, projedete na ní Vietnam a na druhém konci země ji zas prodáte někomu, kdo právě přiletěl a má stejný úmysl. Jak prosté! ☺

Projet Vietnam na motorce je snem snad každého dobrodruha

 • Redukci do zásuvek není nutné brát s sebou, zásuvky jsou sice zúžené, ale do většiny zásuvek zapojíte kabel bez problémů. Pokud narazíte na jinou zásuvku, redukci za pár korun koupíte v každém elektru.
 • Noste při sobě vždy roličku toaletního papíru. V hotelích sice mají standardní evropské záchody, ale kdekoliv jinde s nimi opravdu nepočítejte. Většinou narazíte na obyčejné turecké, které mají místo toaletního papíru kýbl s vodou na opláchnutí. Naštěstí bývají většinou čisté… Veřejné záchodky ve Vietnamu neexistují, ale kdekoli požádáte, vezmou vás místní na toaletu klidně i k sobě domů.
 • Zásadní pravidlo pro celou JV Asii – smlouvejte!

Chceš zjistit, jak procestovat svět jako učitel angličtiny?

Máme pro tebe první českou knížku o tom, jak učit angličtinu ve světě. I jako nerodilý mluvčí. Získáš v ní přehled, v kterých konkrétních zemích můžeš učit, co k tomu potřebuješ, jak práci najít i kolik ti za ni zaplatí.

Osobní tipy, kam se podívat

Muzeum války ve Vietnamu a Bui Vien

Pokud plánujete zdržet se alespoň den v Saigonu, určitě zajděte do Muzea války. Několik tamních expozic včetně fotografií válečných reportérů přímo z fronty a následků použití Herbicidu Orange rozhodně stojí za to vidět. Dokumentují velmi důležitou část dějin země a zaručeně ve vás zanechají silné dojmy.

Případnou depku pak večer spláchněte na Bui Vien – ulici, která nikdy nespí. Posedíte na miniaturních plastových židličkách přímo na ulici, lokální točené pivo Bia hoi vás bude stát 10 korun a seznámíte se s dalšími cestovateli i mnoha místními. Za chvíli už nebudete vědět, kdo objednal další krevety nebo křepelčí vajíčka z projíždějícího stánku, pokolikáté si ťukáte „Mot, hai, ba, jooo!“ a do kolikátého baru už se tuhle noc přesouváte…

Bui Vien ve dne, Ho Chi Minhovo město

Da Lat, nikdy nekončící jaro

Da Latu je jedno z nejpříjemnějších klimat v celém Vietnamu – chládek i během horkého letního období, svěží vzduch, vše je zelené a kvete. Dejte si v prosinci čerstvé jahody z místního skvělého tržiště.

Pokud se vám nechce do světoznámého Crazy house, určitě najděte kavárnu „Cafe Duong len trang“. Je to šílený několikapodlažní barák plný spletitých zákoutí, temných uliček, směsic všemožných dekorací a samozřejmě stolečků k sezení a vychutnání si výborné kávy. Majitel ho s ženou budoval několik desítek let, a když budete mít štěstí, osobně vás tímto domem provede. Rozhodně si nenechte ujít fantastický výhled na celé město ze zahrady na střeše.

Pan majitel Cafe Duong len trang, náš osobní průvodce

Pokud nemáte vlastní motorku, sežeňte někoho ze všudypřítomných Easy Riders (nebo požádejte na hostelu) a udělejte si celodenní výlet na jeden z vodopádů v okolí, do továrny na hedvábí, čajové a kávové plantáže. Zaplatíte do 500 Kč a celý den budete mít parádní výhled ze sedla skútru na zelené kopečky okolo.

Elephant Falls, jedny z mnoha vodopádů v okolí Da Latu

Ostrov Phu Quoc

Relaxujte pár dní na tomto ostrově, dokud je čas. Developeři začali pracovat na jeho zastavění luxusními resorty, prozatím tam ale stále najdete opuštěné pláže, prašné cesty a klídek. Objeďte ostrov kolem dokola, navštivte krokodýlí farmu (pro otrlejší), včelí nebo perlovou farmu a spoustu dalšího. Autentický Vietnam stále ještě naleznete v městečku na jihu ostrova, kde nikdo nebude umět anglicky a západní restauraci tu nenajdete.

Městečko na jihu ostrova Phu Quoc

Bac Ha, alternativa k přelidněnému Sa Pa

Sa Pa je legendární, ale… dnes turisty zaplavené městečko zaměřené jen na to, jak vás oškubat. Místo do Sa Pa se vydejte do 100 km vzdálené vesničky Bac Ha. Odtamtud můžete úplně stejně podniknout několikadenní trek do hor s průvodcem a přespáním ve vesničkách etnických menšin.

V městečku Bac Ha se navíc každou neděli koná jeden z největších a nejúžasnějších trhů v zemi. Sjíždějí se sem tisíce lidí z blízkých i vzdálených horských vesnic, aby zde prodávali své produkty, nakupovali a také se seznamovali. Různá etnika přijíždí v tradičních krojích, je to přehlídka barev a vůní. Koupíte zde oblečení, boty, tabák, tradiční bambusové dýmky i živé buvoly nebo štěňátka.

Tradiční nedělní trh v městečku Bac Ha

Tam Coc, „Halong Bay on Land“

Všichni, kdo přicestují do Vietnamu, stráví minimálně dva dny na lodi ve světoznámé zátoce Halong Bay. Zkuste zajet do vesničky Tam Coc (6 km od většího města Ninh Binh) a vypravte se na dvouhodinovou projížďku lodičkou mezi vápencovými útesy. Kromě nádherné scenerie uvidíte u vašeho veselého lodivoda i tradiční způsob veslování pomocí nohou. Cena je cca 120 Kč na osobu (150 Kč za lodičku pro dva).

Nha Trang

V centru tohoto ruského přímořského letoviska narazíte na spoustu dražších restaurací a klubů. Když ale vyrazíte mimo centrum, objevíte jiný svět – obyčejné město, kde žijí místní, klasické vietnamské restaurace a pohostinnost. A co teprve za městem.

Zajeďte si na motorce směrem na jih do Bai Dai, kde se teprve staví turistické resorty, a relaxujte na liduprázdné pláži. Rozhodně si zde dejte jedny z nejlepších čerstvých ústřic, kilo za cca 100 Kč. Dalším tipem na výlet jsou severně ležící vodopády Ba Ho, pod kterými zaparkujete skútr a vydáte se na půldenní trek podél říčky a vodopádů.

Čerstvé ústřice, právě vytažené z moře

Mui Ne

Slavné vietnamské středisko kitingu. Můžete pozorovat desítky lidí prohánějících se na prkně po moři, dát si výborné a cenově dostupné mořské plody nebo jet na výlet k majáku Ke Ga. Rozhodně si zaplaťte výlet džípem na bílé písečné duny a pozorujte magický východ slunce s výhledem jak z jiného kontinentu.

Na chvíli si zde budete připadat jako na opravdové poušti. Mým tipem na ubytování je kemp LongSon kousek za městečkem, nicméně lehce dosažitelný pravidelnou místní dopravou minibusem. Ubytovat se zde můžete ve stanu přímo na pláži, pár metrů od hrany přílivu. Ráno rozepnete zip stanu a pozorujete slunce vycházející z moře. Romantičtější ráno si lze těžko představit.

Bílé duny za Mui Ne

Hoi An, město luceren

Hoi An je jedno z nejturističtějších míst ve Vietnamu, přesto ale má své kouzlo. Přes den obejděte místní krejčovství a ševcovství a dejte si ušít kožené boty na míru. Večer se procházejte starým městem za svitu barevných luceren. Pokud to na vás bude málo autentické, půjčte si skútr a jeďte do 25 km vzdáleného Danangu.

Hoi An, město tisíců luceren

Kromě nádherného výhledu od obří sochy Buddhy a známého Dračího mostu (v noci barevně nasvíceného) poznáte kouzlo vietnamského města, jen málo ovlivněného turistickým ruchem. Nebo si udělejte výlet na My Son Sanctuary, historické ruiny z 8. století. Davům se vyhnete, pokud vyrazíte po vlastní ose na skútru brzo ráno, nebo si prohlídku necháte naopak na pozdní odpoledne, kdy už všechny zájezdní autobusy budou pryč.

My Son, výlet do dávné historie

 

Kde najdu více informací

Travelfish.org
Velmi kvalitní web o zemích JV Asie, pro členy k dispozici i průvodci.

HedvabnaStezka.cz
Asi nejznámější český cestovatelský portál, kde najdete snad úplně vše.

Vietnamisa
Stránky a blog jednoho vietnamisty, kde čtenářům radí ohledně cesty do Vietnamu.

BếpViệt.cz
Vše o vietnamské kuchyni a spousta receptů.

Severní Vietnam
Praktické info i tipy na cestování po severním Vietnamu.

Vietnam Coracle
Asi nejlepší blog o Vietnamu, jaký jsem našla. V angličtině od kluka, který tam roky žije.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Vietnamu koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci máte slevu.

Vietnamem vás provedla Anna Ahneová, nadšená fotografka a cestovatelka na volné noze. Do jihovýchodní Asie se poprvé vydala v roce 2014 jako dobrovolnice učit angličtinu na indonéský ostrov Lombok. Na poznávání Vietnamu si v zimě 2015/2016 naplánovala měsíc, který se protáhl na dva, a návštěva to nebyla poslední. Vietnam stojí za to vidět a zažít. Aničku najdete na Facebooku.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

6 komentářů

 1. Leoš Literák 22.1.2017 at 7:03 - Reply

  Nedokážu si představit, jak jsou míněny ta chodidla obrácená k Budhovi. Ve stoje? Nebo v leže / polosedě?

 2. Adela 12.12.2019 at 10:56 - Reply

  DaNang neni ovlivnen turismem? 😀😀 aha! Proto je tam korejska ctvrt a jeden obrovskej hotel vedle druhyho😀 pro me jediny misto ve Vietnamu, ktery Vietnam vubec nepripomina🙈

 3. Matouš Vinš 12.12.2019 at 15:26 - Reply

  On je Danang a Danang. V době, kdy tenhle článek původně vznikal (2016), tam ty hotely teprve začaly růst. Dneska je to mezi mořem a řekou bohužel druhý Nha Trang. Ale co vím, tak za řekou je to pořád dooost v pohodě město 🙂

 4. Martin 30.8.2021 at 12:29 - Reply

  Vietnam je jedna z nejzajímavějších zemí, kterou jsem měl možnost navštívit. Teď se tam chystám znovu, snad už to půjde a korona opatření mi umožní tam vycestovat. Parádní blog, mnoho zdaru s cestováním přeji.

  • Matouš Vinš 18.9.2021 at 14:18 - Reply

   Taky doufám, že už to brzy půjde! JV Asie mi hooodně chybí. Také přeji mnoho zdaru a hodně štěstí na cestách 🙂

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!