Kambodža je pro mnohé synonymem khmerského města Angkor ze 14. století a Rudých Khmerů, kteří zem sužovali v 70. letech. Cestovní ruch se v Kambodžském království rozvíjí v posledních 20 letech, kdy byly vybudovány hotelové resorty a atrakce pro turisty. Zároveň Kambodža stále zůstává neprobádanou oblastí vhodnou pro batůžkáře a objevovatele. Stačí si vybrat…

Proč do Kambodže letět

V Kambodži můžete v tropických vedrech objevovat pozůstatky khmerské kultury vytesané do kamene v Angkoru u Siem Reapu. Jakmile vás vedro a kameny přestanou bavit, zajedete třeba do pralesa nakrmit a vykoupat slony. Pro milovníky koupání jsou zde i mnohakilometrové pláže srovnatelné s Thajskem, ovšem s příznivějšími cenami hotelů. Kambodža je ale hlavně o lidech a setkání s tím, jak dlouho se země dostává z masového vyvražďování celé jedné generace.

Sochy bohů a démonů ve znovuobjeveném městě Angkor ze 14. století

Jak se tam dostat

Do Kambodže se nejrychleji dostanete letadlem s přestupem v Bangkoku. Jak na letenky se dočtete v článku o Thajsku. Z Bangkoku se můžete přesunout letecky nebo autobusem, vlakem.

Letadlem

V Kambodži jsou dvě mezinárodní letiště – v hlavním městě Phnom Penh a v Siem Reapu.

Z Bangkoku létají do Siem Reapu 4 letecké společnosti: AirAsiaThai SmileCambodia Angkor AirBangkok Airways.

Bangkok Airways mají v ceně letenky, která začíná na 2000 Kč za jeden směr, 20kg zavazadlo. Pokud se zapíšete do jejich věrnostního programu, dostanete automaticky dalších 10 kg zdarma. Všichni cestující navíc mají přístup do salonku s wifi a občerstvením zdarma včetně nealkoholických nápojů.

AirAsia je nejlevnější a prodává letenky s průměrnou cenou 1200 Kč za jeden směr pouze s příručním zavazadlem. V průběhu roku nabízí spoustu promo akcí, které dokážou snížit cenu i na polovinu. Nevýhodou je, že odlétají z druhého bangkokského letiště Don Mueang, takže v případě, že přiletíte z Evropy, musíte se přemístit na jiné letiště.

Ostatní výše uvedené aerolinky odlétají z hlavního letiště, kde přistávají všechny mezinárodní lety z Evropy.

Tip k létání s AirAsia

Aerolinka povoluje pro kabinové zavazadlo maximální rozměr 56 x 36 x 23 cm, k němu ještě můžete mít kabelku nebo tašku na notebook. Zavazadlo by nemělo přesáhnout 7 kg. Pokud však máte zavazadlo, které se rozměrově blíží udaným rozměrům, váhu nemusíte striktně dodržovat. Letěli jsme s AirAsia s 40l batohy okolo 13 kg více než 20krát a nikdy jsme s tím neměli problém.

Autobusem z Thajska

Do Kambodže lze dojet také autobusem z Bangkoku. Jízdenky jsou on-line jak do Siem Reapu, tak do Phnom Penhu. Pokud chcete opravdu ušetřit a nebojíte se více dobrodružství, můžete jet minibusem z Bangkoku na hranice. Minibus odjíždí z Victory Monumentu každých 45 minut od svítání do večera a cena je 140 Kč. Cesta trvá zhruba 3,5 hodiny, ale počítejte s tím, že minibus odjíždí až v okamžiku, kdy je naplněn. Pozor, hraniční přechod zavírá v deset hodin večer, takže čím dříve se na cestu vydáte, tím lépe. Na druhé straně hranic nastoupíte do dalšího minibusu směr Siem Reap za 250 Kč. Minibus odjíždí, když je plný, takže cesta se může časově dost protáhnout.

Vlakem

Jízda vlakem je největší dobrodružství. Z Bangkoku (zastávka Hua Lamphong) odjíždí dva vlaky denně ke kambodžské hranici k Aranyaprathet. Pokud chcete stihnout druhý vlak až do Siem Reapu, musíte jet ranním vlakem v 5.55 hodin. Cena spoje na hranice je 35 Kč a očekávejte možné několikahodinové zpoždění.

Kdy jet a proč v tuhle dobu

V Kambodži se střídají dvě období – déšť a sucho. Většina turistů přijíždí od konce září do února, protože převládají nižší teploty. Nejvyšší teploty dosahují měsíce duben a květen, kdy je Kambodža vhodná pro batůžkáře, kteří chtějí ušetřit. Pak už do října následuje období dešťů.

Masky kambodžských bohů

Víza

Víza lze vyřídit předem vyplněním formuláře na webu zde. Cena včetně manipulačního poplatku je 37 USD a vedle pasu s platností minimálně 6 měsíců je potřeba mít 2 fotografie (4 x 6 cm). E-vízum lze použít na všech letištích, pokud ale do země míříte například po zemi, je na stejné stránce potřeba ověřit, zda na daném přechodu e-vízum akceptují.

Druhou variantou je dostat turistické vízum na 30 dní při vstupu na hranicích za 30 USD, opět je třeba doložit fotografie. Jestli fotografii nemáte, lze se s celníky „domluvit“ – za nějakých 10 až 35 dolarů zavřou oči a pustí vás bez fotky.

Pokud přijíždíte například z Thajska autobusem, je možné, že celníci budou chtít vyšší vízum. Když víte, že jste v právu, dá se cena uhádat, ale chce to pevné nervy, protože většina turistů zaplatí jakoukoliv částku a nepřemýšlí o tom.

Aktualizované a podrobné informace také najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Bez problému kdekoliv zaplatíte americkými dolary, které v Kambodži fungují paralelně s kambodžským rielem. Místní přepočítávají obě měny jednoduchým kurzem 4000 rielů za 1 dolar, takže není potřeba spekulovat. Při troše štěstí a dobrém aktuálním kurzu dostanete ve směnárně o několik rielů víc.

Pokud platíte dolarem, většinou vám drobné vrátí v rielech.

Bankomaty očekávejte jen ve velkých městech. Lze z nich vybírat i dolary. Na české platební karty lépe fungují zahraniční banky jako Canadia Bank, ale chce to vyzkoušet. Jako v jiných zemích regionu dejte pozor na scamy a raději používejte bankomaty, které jsou uvnitř budov nebo pod stálým dohledem.

Kartou se ve většině případů zaplatit nedá ani ve velkých hotelech.

V Kambodži je i pro české cestovatele levně. V turistických oblastech se mohou ceny vyšplhat výše, ale není neobvyklé o ceně smlouvat.

 • Bydlení: v hotelu od 300 Kč za pokoj s klimatizací, dormitory už od 80 Kč
 • Jídlo v restauraci: od 50 Kč za místní jídlo, zatímco západní kuchyně bývá obvykle dražší (od 100 Kč výše).
 • Jídlo na ulici: jako jinde v Asii je potřeba používat selský rozum a zvážit, co jíst a co ne. Během cestování jsme ale nahlédli i do kuchyní v restauracích a jejich podmínky se od těch na ulici moc neliší. Jídlo tedy na ulici určitě doporučuji vyzkoušet, protože je mnohdy lepší než v restauracích. Cena například za masový špíz či polévku od 25 Kč. Čím víc turistická oblast, tím dražší jídlo ve stáncích.
 • Nápoje: velká balená voda 25 Kč, místní točené pivo od 15 Kč, víno k dostání vzácně a ceny jsou od 1000 Kč za láhev.
 • Památky: ceny za vstup do památek jsou v Kambodži dost přemrštěné. Jednodenní vstup do Angkor Wat je $32 USD (cca 800 Kč), třídenní $62 USD (přes 1500 Kč).
 • SIM karta: od 200 Kč na 30 dní. V ceně je 8 GB internetu plus nějaké bonusy, které se časem mění. Lze koupit SIM kartu i na 7 dní s 2 GB za 125 Kč.

V každém městě najdete tržiště plné nejčerstvějších a barevných surovin

Lokální doprava

Mezi Siem Reap a hlavním městem Phnom Penh je nejrychlejší cesta letecky (od 1000 Kč). Mezi dalšími většími městy dobře funguje autobusová doprava. Kvalita autobusů nebo dodávek se liší podle dopravce a ceny. Vždy je dobré předem zjistit, čím pojedete – fotografie většinou neodpovídají skutečnosti. Ideální je najít na internetu dopravní společnost, do které se přímo dojdete zeptat, kam a v kolik jezdí, současně zarezervujete a zaplatíte jízdenku.

V případě minibusů odjíždí společnosti včas, ale počítejte s cestou o 20 % delší, než jakou vám tvrdí. Jízdní řády na internetu (pokud jsou) zpravidla nebývají aktuální. Podrobné popisy různých tras včetně návrhu dopravců, které je operují, najdete například na blogu Move to Cambodia.

Po městě i na výlety do okolí je možné jezdit tuktukem nebo si pronajmout motorku. Na internetu se dočtete, že je turistům zakázáno půjčovat v Siem Reapu motorky a jezdit na nich po Angkoru (celodenní půjčovné tuktuku v Angkoru – od 500 Kč). Je to kvůli tuktukové mafii. My to riskli, motorku za 10 USD na den půjčili a nebyl problém, ani když jsme potkali policisty nebo hlídače parkoviště.

Další alternativou je silniční kolo (od 125 Kč/den). Pro cyklisty žádný problém, ale pokud nejste zvyklí, nezapomeňte na fakt, že v Kambodži jsou teploty nad 30 °C, takže fyzická aktivita je podstatně náročnější. Každý, kdo zkusil objet Angkor na kole, má veselou cestovatelskou historku.

Vlakové spojení v Kambodži obnovili až v roce 2016. Aktuální trasa z Phnom Penh přes Takéo a Kampot končí v Sihanoukville a jezdí pouze o víkendu nebo o hlavních svátcích. Na další trasy si cestovatelé budou muset ještě počkat.

Kambodžská polévka num banh chok

Jídlo

Kambodžská kuchyně je pálivá a její základ tvoří čerstvé bylinky, které servírují v ošatce zvlášť. Bylinky dáváte sami například do polévek tak, že si je dle chuti natrháte na malé kousky. Jídlo v pouličních stáncích bývá levné a dobré. Kambodžané věří, že jejich nudle jsou nejstarší na světě a Číňané že je od nich převzali. :-) Určitě je nezapomeňte ochutnat v polévce num banh chok.

Kambodžané jsou pyšní také na jejich rybí pastu, vyráběnou z fermentovaných ryb. Je hlavní složkou tradičních jídel a dokážou z ní vykouzlit výborné polévky či omáčky. Sledujte, kam chodí místní, a určitě najdete své správné místo, kde si dát polévku, vaječnou omeletu, masový špíz nebo smažené žluté nudle.

Na ulici potkáte hodně stánků s čerstvými džusy a saláty od 25 Kč za porci. Džusy jsou sladší než u nás, za což může částečně čerstvost ovoce, ale také přidaný sladký sirup. Protože je v Kambodži vlhko a vysoké teploty, určitě se hodně zpotíte. Místní s tím bojují dostatečným přísunem soli. Největším překvapením jsou solené pomerančové džusy a ovocné saláty, často přidávají i pálivé chilli. Ledová káva je podávaná s kondenzovaným mlékem, takže je hodně sladká.

Příprava ryb na výrobu fermentované rybí pasty

Nemoci a hygiena

Pro vstup do země není povinné žádné očkování, zvažte ale žloutenku A a B, břišní tyfus, japonskou encefalitidu a vzteklinu. V zalesněných oblastech je riziko malárie, které lze předejít preventivním užíváním antimalarik nebo repelentem s vyšším obsahem látky deet (pomáhá současně před horečkou dengue).

Jako ve většině asijských zemí zde kohoutková voda není pitná, ale balená voda je poměrně levná.

Bezpečnost

Po skončení občanské války je v zemi bezpečno. Při respektování základních pravidel – např. vyhýbat se opuštěným tmavým uličkám – nehrozí žádné větší nebezpečí. Ve městech jsou časté útoky na motorce, kdy vám zloděj vytrhne tašku, telefon, fotoaparát. Větší nebezpečí je v tzv. loupežné sezoně, což je většinou před hlavními svátky, jako je třeba khmerský nový rok nebo Water Festival. Nejchudší obyvatelé si před těmito svátky potřebují obstarat více peněz, než zvládnou vydělat.

Omezené je trekování v odlehlejších oblastech, kde v lesích stále číhají nevybuchlé miny. Ve většině případů není možné vstupovat na trekové trasy bez místního průvodce, který ale bývá značně předražený.

Náboženství, zvyky, tradice

Kambodža je tradiční buddhistickou zemí. Při návštěvě chrámů a pagod je třeba respektovat tradici a vhodně se obléknout. Muži i ženy by měli mít zahalená ramena a kolena. Ženy by se měly vyvarovat kontaktu s mnichy. Před vstupem do chrámu, domu či obchodu se zujte.

V Kambodži není nouze o svátky, během roku jich slaví přes dva tucty. Některé jsou celostátní, jiné pouze regionální. Hlavní svátky jsou:

 • Water Festival – pokud se do Kambodže chystáte v listopadu, určitě nepromeškejte Bo Om Touk neboli Svátek vody, který slaví na jezeře Tonlé Sap. Hlavní událostí je závod barevných lodí, podívat se přichází na dva miliony místních
 • Pchum Ben – svátek podobný našim dušičkám, slavený dle lunárního kalendáře (většinou vychází na přelom září a října). V podstatě všechno je v zemi zavřené, protože Kambodžané se vracejí zpátky domů, aby uctili památku svých předků.
 • Khmerský nový rok – znamená ukončení období sklizně a slaví ho 3 dny od 13., případně 14. dubna. Všechny obchody jsou na týden zavřené, protože Kambodžané se vrací ke svým rodinám. Touto dobou není vhodné v zemi cestovat.

Po řádění Rudých Khmerů se do země opět vrací umění

Praktické info

 • V Kambodži se nejčastěji setkáte se zástrčkami typu A (dvojice plochých kolíků).
 • Běžné jsou turecké záchody, ale v místech, kde se pohybují turisté, se již rozšířily i klasické bidety. Toaletní papír čekejte zřídka, k dispozici je sprška.
 • Spropitné není (stejně jako v jiných asijských státech) v kambodžské kultuře běžné. Cestovní ruch ale způsobil, že oprsklejší si o něj řeknou.
 • Dávejte pozor na silnici i na chodníku. Jezdí se bláznivě a často v protisměru, pokud to ušetří cestu třeba v křižovatce. Dvouproudá silnice se velmi jednoduše změní na čtyřproudou. Jezdí se také na chodníku. I tak považuji provoz v Kambodži za bezpečný, protože všichni musí být stále ve střehu.
 • Jakýkoli fyzický kontakt není vítaný, ruce při pozdravu nepodávají. Zdraví se spojením rukou v úrovni hrudníku a úklonem hlavy. Čím výš ruce a hlubší úklon, tím větší respekt se projevuje dané osobě.
 • Při placení předávejte peníze oběma rukama. Dáváte tak znát, že aktivitě věnujete plnou pozornost.
 • Vaří se na zemi, i v restauracích.
 • V turistických částech místní ceny šponují na několikanásobek. Důležité je smlouvat a mít představu, kolik má co stát.
 • Žebrání je běžné – turista je přece ten, kdo má peníze, ať už je batůžkář, nebo ubytovaný v pětihvězdičkovém hotelu.
 • Tipy na ubytování v Siem Reapu:
  • Hang Tep Hotel – hotel s bazénem, klimatizovanými pokoji a jednoduchou snídaní od 450 Kč za noc.
  • Pool Party Hostel – moderní hostel s bazénem a restaurací i barem. Cena pokoje s klimatizací od 350 Kč za noc.

Kam se podívat

Angkor

Návštěva Angkoru vás zanese v čase zpět do 14. století. Angkor byl rozlohou největším městem předindustriální doby, dlouho ukrytým uprostřed džungle a objeveným až na počátku 20. století. Od té doby byl hodně zrekonstruován a obnoven.

Mondulkiri Projectna slonech se nejezdí!

Pokud chcete mít pravý zážitek ze setkání se slony, jejich krmení a koupání, dojeďte do Mondulkiri. Podpoříte zároveň projekt na záchranu pracovních a jinak zneužívaných slonů. Jak se do Mondulkiri dostat čtěte v článku.

Setkání se slony v Mondulkiri patří k nezapomenutelným zážitkům

Battambang

Město (snadno dostupné ze Siem Reapu) je ideální k poznávání kambodžského venkova. V Battambangu je výběr z hotelů různé kategorie a každý nabízí výlet po okolí, který lze domluvit i na ulici s tuktukem. Pro odvážlivce je ideální půjčit motorku a vše objet. Určitě nevynechejte Bat Cave, kde za úsvitu vylétají miliony netopýrů z jeskyně.

Sušení rýžového papíru v okolí Battambangu

Tradiční taneční představení v Phnom Penhu

Pro pochopení khmerské kultury doporučujeme navštívit tradiční taneční představení. Umělci patřili do skupiny, která byla v době Rudých Khmerů masově vyvražďována. Umění tak v zemi téměř vymřelo. Nyní se díky neziskové organizaci Cambodian Living Arts taneční umění a divadlo opět vrací mezi mladé lidi.

Areng Valley

Kanoe, cyklistika a pěší turistika uprostřed džungle, daleko od jakékoliv civilizace. Nezisková organizace Wild KK Project pořádá několikadenní výlety pro zvýšení povědomí o unikátním údolí Areng.

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Kde najdu více info

Move to Cambodia
Blog určený expatům nabízí spoustu kvalitních a aktuálních informací, které se hodí i krátkodobým cestovatelům.

Wikitravel
Důležité informace na jednom místě.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si ke Kambodži koupit český od Lonely Planet. V členské sekci na něj máte slevu.

Kambodžou vás provedli Linda a Jakub – další dva lidé, kteří dali výpověď, sbalili batůžek a vyrazili do světa. V Kambodži strávili během putování po jihovýchodní Asii a Austrálii měsíc, kdy procestovali podstatnou část země. O putování píší blog pod názvem Travel Kitchen. Potkat je můžete i na Facebooku a Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled