Kambodža – znovuobjevená civilizace

08.02.2017|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Kambodža je pro mnohé synonymem khmerského města Angkor ze 14. století a Rudých Khmerů, kteří zem sužovali v 70. letech. Cestovní ruch se v Kambodžském království rozvíjí v posledních 20 letech, kdy byly vybudovány hotelové resorty a atrakce pro turisty. Zároveň Kambodža stále zůstává neprobádanou oblastí vhodnou pro batůžkáře a objevovatele. Stačí si vybrat…

Proč do Kambodže letět

V Kambodži můžete v tropických vedrech objevovat pozůstatky khmerské kultury vytesané do kamene v Angkoru u Siem Reapu. Jakmile vás vedro a kameny přestanou bavit, zajedete třeba do pralesa nakrmit a vykoupat slony. Pro milovníky koupání jsou zde i mnohakilometrové pláže srovnatelné s Thajskem, ovšem s příznivějšími cenami hotelů. Kambodža je ale hlavně o lidech a setkání s tím, jak dlouho se země dostává z masového vyvražďování celé jedné generace.

Sochy bohů a démonů ve znovuobjeveném městě Angkor ze 14. století

Jak se tam dostat

Do Kambodže se nejrychleji dostanete letadlem s přestupem v Bangkoku. Jak na letenky se dočtete v článku o Thajsku. Z Bangkoku se můžete přesunout letecky nebo autobusem, vlakem.

Letadlem

V Kambodži jsou dvě mezinárodní letiště – v hlavním městě Phnom Penh a v Siem Reapu.

Z Bangkoku létají do Siem Reapu 4 letecké společnosti: AirAsiaThai SmileCambodia Angkor AirBangkok Airways.

Bangkok Airways mají v ceně letenky, která začíná na 2000 Kč za jeden směr, 20kg zavazadlo. Pokud se zapíšete do jejich věrnostního programu, dostanete automaticky dalších 10 kg zdarma. Všichni cestující navíc mají přístup do salonku s wifi a občerstvením zdarma včetně nealkoholických nápojů.

AirAsia je nejlevnější a prodává letenky s průměrnou cenou 1200 Kč za jeden směr pouze s příručním zavazadlem. V průběhu roku nabízí spoustu promo akcí, které dokážou snížit cenu i na polovinu. Nevýhodou je, že odlétají z druhého bangkokského letiště Don Mueang, takže v případě, že přiletíte z Evropy, musíte se přemístit na jiné letiště.

Ostatní výše uvedené aerolinky odlétají z hlavního letiště, kde přistávají všechny mezinárodní lety z Evropy.

Tip k létání s AirAsia

Aerolinka povoluje pro kabinové zavazadlo maximální rozměr 56 x 36 x 23 cm, k němu ještě můžete mít kabelku nebo tašku na notebook. Zavazadlo by nemělo přesáhnout 7 kg. Pokud však máte zavazadlo, které se rozměrově blíží udaným rozměrům, váhu nemusíte striktně dodržovat. Letěli jsme s AirAsia s 40l batohy okolo 13 kg více než 20krát a nikdy jsme s tím neměli problém.

Autobusem z Thajska

Do Kambodže lze dojet také autobusem z Bangkoku. Jízdenky jsou on-line jak do Siem Reapu, tak do Phnom Penhu. Pokud chcete opravdu ušetřit a nebojíte se více dobrodružství, můžete jet minibusem z Bangkoku na hranice. Minibus odjíždí z Victory Monumentu každých 45 minut od svítání do večera a cena je 140 Kč. Cesta trvá zhruba 3,5 hodiny, ale počítejte s tím, že minibus odjíždí až v okamžiku, kdy je naplněn. Pozor, hraniční přechod zavírá v deset hodin večer, takže čím dříve se na cestu vydáte, tím lépe. Na druhé straně hranic nastoupíte do dalšího minibusu směr Siem Reap za 250 Kč. Minibus odjíždí, když je plný, takže cesta se může časově dost protáhnout.

Vlakem

Jízda vlakem je největší dobrodružství. Z Bangkoku (zastávka Hua Lamphong) odjíždí dva vlaky denně ke kambodžské hranici k Aranyaprathet. Pokud chcete stihnout druhý vlak až do Siem Reapu, musíte jet ranním vlakem v 5.55 hodin. Cena spoje na hranice je 35 Kč a očekávejte možné několikahodinové zpoždění.

Kdy jet a proč v tuhle dobu

V Kambodži se střídají dvě období – déšť a sucho. Většina turistů přijíždí od konce září do února, protože převládají nižší teploty. Nejvyšší teploty dosahují měsíce duben a květen, kdy je Kambodža vhodná pro batůžkáře, kteří chtějí ušetřit. Pak už do října následuje období dešťů.

Masky kambodžských bohů

Víza

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Kde najdu více info

Move to Cambodia
Blog určený expatům nabízí spoustu kvalitních a aktuálních informací, které se hodí i krátkodobým cestovatelům.

Wikitravel
Důležité informace na jednom místě.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si ke Kambodži koupit český od Lonely Planet. V členské sekci na něj máte slevu.

Kambodžou vás provedli Linda a Jakub – další dva lidé, kteří dali výpověď, sbalili batůžek a vyrazili do světa. V Kambodži strávili během putování po jihovýchodní Asii a Austrálii měsíc, kdy procestovali podstatnou část země. O putování píší blog pod názvem Travel Kitchen. Potkat je můžete i na Facebooku a Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!