Thajsko: Nekonečné pláže jsou jen začátek…

08.10.2015|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Do Thajska míří každoročně více a více lidí a i když by se mohlo stát, že je dostupné jen pro bohaté, zdaleka to nemusí být pravda. Thajsko je geniální základnou pro cesty po JV Asii a samo neuvěřitelně rozmanitá země, kterou můžete klidně zkoumat několik let. A protože se nás na Thajsko ptáte nejčastěji, zpřístupnili jsme článek původně z členské sekce všem.

Proč tam letět?

O Thajsku se nejčastěji mluví v souvislosti s nádhernými korálovými plážemi na jihu, potápěním a nekonečných párty (nejen) v Bangkoku. Pro mě je Thajsko hlavně velice rozmanitá země, kde (krom lyžování a surfování) najdu vše, co mě baví. V první řadě vynikající jídlo (čím více na sever, tím lépe), rozmanitou kulturu a pro Evropana až neuvěřitelně milé lidi. V Chiang Rai jsem zatím měl nejlepší jídlo v životě, a to na jídle hodně ujíždím. Baví mě i cesty na skútru po nádherných horách s čajovými a kávovými plantážemi, dechberoucí národní parky a jedny z nejlepších šnorchlovacích lokalit světa. Potápěčský kurz mě teprve čeká…

Chrám v Chiang Mai

Chrám v Chiang Mai

Obsah z členské sekce

Ve všech ostatních článcích k jednotlivým zemím je tato část dostupná již jen VIP členům Travel Bible. A další země postupně každý měsíc přibývají. Chceš k praktickým informacem k cestování po jednotlivých zemích přístup? Kup si Travel Bibli na našem e-shopu a členství získáš automaticky.

Případně si můžeš dokoupit samostatné VIP členství.

Jak se tam dostat?

Lety z Evropy míří téměř výhradně do Bangkoku. Nejlepší poměr cena/výkon většinou nabízí s jedním přesupem Turkish Airlines, Emirates a další aerolinky „ze zálivu”. Běžné ceny jejich zpátečních letenek se pohybují mezi 12 a 15 tisíci. Z Mnichova ale létají i o něco dražší přímé lety s Thai Airways, z dalších velkých evropských letišť pak například i s Lufthansou. Dobrá cena letenky v akčním cenovém režimu se pak pohybuje kolem hranice 10 tisíc.

Druhá možnost je let do Singapuru nebo Kuala Lumpur a odsud přesun s nízkonákladovou aerolinkou, jako například Air Asia.

Festival Yi Peng, Chiang Mai

Festival Yi Peng, Chiang Mai

Kdy vyrazit?

Počasí v Thajsku se liší nejen podle sezony, ale i podle lokality. Zjednodušeně se ale dá říct, že z mnoha důvodů je nejlepší využít „cool season” od listopadu do začátku března, kdy můžete čekat nejvíce slunce a nejméně deště. Zároveň se tak vyhnete evropské zimě. V zásadě ale není problém přijet kdykoliv v průběhu roku, jen je potřeba si správně vybrat lokalitu – i obávaná „rainy season” od května do října většinou znamená pouze pár hodin deště denně.

Ceny

Pokud chcete, může být Thajsko opravdu velmi levné – dá se dostat na částku 300 Kč na den včetně ubytování. To, co vás nejvíce finančně vyčerpá jsou již zmíněné nesčetné dobroty, a případně také vstupy do památek a ceny atrakcí.

 • Cena bydlení: od 100 Kč za hostel, od 300 Kč za bungalow/guesthouse, od 900 Kč za pokoj v *** hotelu
 • Cena jídla na ulici: 30 – 40 Kč
 • Cena lokálního jídla v restauraci: 30 – 90 Kč hlavně podle porce
 • Cena dopravy je podobná ČR

_FXC8619

Potřebuji vízum?

Pro české i slovenské občany platí v Thajsku bezvízový styk – na letišti dostanete razítko platné 30 dní, to samé od 1. ledna 2017 platí i při překročení hranic po zemi. Při opakovaném vstupu do země platí, že součet všech pobytů v 6 kalendářních měsících nesmí přesáhnout 90 dní. 30denní povolení ke vstupu lze na jakémkoliv imigračním úřadě prodloužit o dalších 30 dnů po zaplacení 1900 bahtů, případně můžete na thajské ambasádě v Praze (resp. zemi, kde máte trvalý pobyt) požádat o jednovstupé 60denní vízum za 800 Kč. I toto vízum jde v Thajsku za 1900 bahtů o dalších 30 dní prodloužit.

Pokuta za překročení povolené doby pobytu je 500 THB/den.

Existuje i vícevstupé vízum, u něj je ale velmi těžké splnit podmínky (např. potvrzení od zaměstnavatele v angličtině, 160 tisíc Kč na účtě za posledních 6 měsíců…).

Nejpřehledněji jsou informace k vízům zpracované na webu Thajskyraj.com

Pozor na tzv. visaruns – opuštění země velmi krátkou dobu jen za účelem prodloužení doby pobytu. Pokud imigrační úředník uvidí čerstvé výstupní razítko, pravděpodoběn po vás bude chtít prokázat nejen dostatečné finanční prostředky (minimálně 10 000 THB na osobu), ale i platnou letenku z Thajska a doklad o zajištěném ubytování. Můžete případně využít www.bestonwardticket.com k „pronájmu” letenky ze země za 10 dolarů.

Aktuální informace najdete přímo na stránkách thajské ambasády v Praze nebo webu thajského ministerstva zahraničí.

Noční vlak

Noční vlak

Lokální doprava

V Thajsku se i vnitrostátně hodně létá, díky vysoké konkurenci aerolinek se ceny pohybují příjemně nízko. Například z Krabi do Bangkoku můžete bez problémů letět za 600 Kč. Hledám na www.skyscanner.com, nakupuji většinou přímo na webu aerolinky. NEKUPUJTE NA KIWI.COM! Přičtou si k ceně letenky více než 10 % navíc, navíc často neumí najít ty nejlevnější lety. Pokud máte zavazadlo k odbavení, u Nok Air nebo Thai Lion Airways ho máte do 15 kg v ceně, případně u Bangkog Airways je v ceně letenky 20kg zavazadlo.

Dobrá a pohodlná varianta je i noční vlak, například mezi Bangkokem a Chiang Mai. Ušetříte za noc ubytování a celkem pohodlně se vyspíte. Cena se pohybuje mezi 450 a 650 Kč za druhou třídu. Jen pozor na klimatizaci – vemte si s sebou minimálně svetr.

Po celé zemi jezdí i pěkné a pohodlné dálkové autobusy, ty nejlepší z nich mají jen 32 míst, spoustu místa na nohy a velmi pohodlné sedačky – hledejte VIP Bus. Většina thajských silnic je v lepším stavu než ty naše. Jen nezapomínejte, že vzdálenosti mohou být opravdu obrovské, a i z toho nejpohodlnějšího autobusu vylezete rozlámaní.

Pro místní dopravu nejlépe poslouží pronajatá motorka, cena za automatický skútr začíná už na 700 Kč za týden – jen je potřeba trochu smlouvat. Pozor, potřebujete mezinárodní řidičský průkaz! (A nebo prostě občas zaplatíte pokutu.) Pořádně si také otestujte brzdy a případně si je hned v půjčovně nechte seřídit – zabere to pár minut, nic to nestojí a může vám to zachránit život.

Cenově nejlépe pak vyjdou místní autobusy, někdy je ale celkem těžké se v nich vyznat. Google Maps už vám ale většinou dokážou najít alespoň čísla linek. Na zastávkách je potřeba si zamávat, aby vám zastavili.

Krom centra Bangkoku jezdí asi ve všech městech něco mezi taxíkem a veřejnou dopravou – pick-upy zvané songthaew. Před cestou vždy řekněte řidiči, kam jedete, a domluvte se na ceně. V trasách se totiž občas nevyznají ani místní. Jinak můžete použít i klasické taxíky a tuk-tuky, jen si raději předem zjistěte, kolik by zhruba cesta měla stát.

V samotném Bangkoku se vyhýbejte tuktukům a na krátké vzdálenosti využijte mototaxi, na delší klasické autotaxi. Obojí je oproti tuktukům levnější. Taxíky musí používat taxametry a pokud nestojíte hodinu v zácpě, vejdete se na většině tras do 100 THB. Taxikáři bohužel často na turisty zkouší triky s pevně danou cenou, nenechte se nachytat – nikdy to nebude levnější než cesta s taxametrem. V turistických oblastech vás čekající taxikáři s požadavkem taxametru pošlou pryč. Vědí, že někdo jiný se nechá oškubat. Stačí kousek popojít a zastavit nějaký projíždějící. Na barvě taxíku nezáleží, ceny mají stejné. Výborná varianta je i Uber, kde se navíc vyhnete handrkování o ceně.

Nejlepší je ale stejně i v Bangkoku využívat lokální dopravu – a to nejen nadzemní BTS a podzemní BRT, ale i autobusy a lodě. Autobusů jezdí všude spousta a cena začíná na 6,5 THB za jízdu. Linky vám v pohodě najdou Google Maps, zatím jsem vždy dojel. Jen nezapomeňte dát znamení jak při nástupu (zamávat), tak při výstupu (zmáčknout tlačítko). V nejcentrovatějším centru se krom lodi většinou vyplatí chodit pěšky…

BTS – nadzemní rychlodráha v Bangkoku

BTS – nadzemní rychlodráha v Bangkoku

Jídlo

Opět se budu opakovat – Thajské jídlo patří k nejlepším na světě. Občas umí být pekelně pálivé, ale zdaleka to není podmínka. Nemáte rádi pálivé? Heslo zní “NO SPICY”. Vybroušenou oxfordskou angličtinu nechte doma 🙂

Doporučuji toho vyzkoušet co nejvíc a najít si své favority, u mě rozhodně vede pouliční barbecue a polévky ze silného vývaru s rýžovými nudlemi.

Ve velkých městech (hlavně Chiang Mai a Bangkoku) najdete i kvalitní „evropské” jídlo za přijatelné ceny, většinou je ale naprosto zbytečné za něj utrácet. Thajská a často čínská jídla umí dobře jak na ulici, tak v restauracích, rozdíl v cenách není nijak závratný.

Pouliční klasika. Nudle, maso, něco zeleného. Častěji ve formě polévky.

Pouliční klasika. Nudle, maso, něco zeleného. Častěji ve formě polévky.

Pouličních stánků se vůbec nemusíte bát, jen dávejte pozor, ať u nich vždy jedí i místní. Jinak si buď moc nepochutnáte, nebo vás jídlo může pěkně prohnat. Za sebe moc nedoporučuji jíst vařenou krev – tmavě rudé až černé rosolovité kusy v polévkách, je to jedna z mála věcí, kterou jsem musel po ochutnání vyplivnout.

Jako vegetariáni se najíte bez problémů, jen přijdete o to nejlepší z thajské kuchyně a vaše jídlo bude celkem jednotvárné. Pozor na „oyster sauce” a další omáčky z mořských potvor. Vegani to budou mít v Thajsku hodně těžké, víceméně jim zůstane jen ovoce a čerstvá zelenina.

Streetfood, Chiang Mai

Streetfood, Chiang Mai

Nemoci a hygiena

Dá se říct, že Thajsko je ze všech zemí JV Asie nejméně rizikové, co se nemocí týče. Nemoci přenášené komáry se tu vyskytují naprosto minimálně, žloutenka také není tak častá. Jak už jsem psal – pozor na jídlo, které není čerstvé, a samozřejmě nemyté ruce.

Voda z kohoutku není pitná, všude na ulicích ale najdete veřejné filtry, kde si můžete za pár bahtů doplnit vodu do lahve.

Thajsko je proslavené i sexuální turistikou a bohužel také pohlavními chorobami, takže v tomto případě buďte opravdu opatrní. Dávejte také pozor, ať v tu nejnevhodnější chvíli nezjistíte, že vyvolená žena je vlastně muž.

Dávejte pozor i na slunce, v tropech vás dokáže spálit, i když je pod mrakem. Nezapomínejte také pít hodně vody – čaj a káva vás naopak odvodní.

Více informací ke zdraví na cestách najdete v jednom z našich podrobných článků na blogu.

Bezpečnost

Zatím jsem se nesetkal s tím, že by v Thajsku někoho okradli. Když už se to stane, tak jen z důvodu naprosté nepozornosti, případně zloděj pravděpodobně nebude Thajec a na pláži s nejvyšší pravděpodobností půjde o opici. Thajsko je sice monarchie, ale prakticky tu vládne vojenská junta, díky které je paradoxně v zemi klid.

_FXC7402

Peníze

V Thajsku se platí bahty (THB), kurz se většinou pohybuje kolem 1,4 bahtu za korunu. Bankomaty jsou doslova na každém rohu, ale pozor – všechny si za výběr se zahraniční kartou účtují 200 THB, kterého vás zbaví jen thajská karta. Často můžete platit i kartou, raději ale vždy mějte dostatek hotovosti. Thajské bahty jsou jedna z mála měn, u které se výrazně vyplatí si peníze vyměnit doma ve směnárně. Dvojitá směna přes eura/dolary nemá moc smysl.

Na ulicích se často smlouvá, nečekejte ale, že se dostanete s cenou o 80 % dolů, jako třeba v Turecku nebo Indii. Pokud se naučíte pár slov a čísla v thajštině (není to těžké), máte skoro vždy jistou lokální cenu, která je většinou pevně daná.

Náboženství, tradice a zvyky

Většina Thajců se hlásí k theravádskému buddhismu, na jihu se míchají s muslimy. Potkáte i celkem početné čínské menšiny, které praktikují některé z původních čínských náboženství, a v menší míře také hinduisty. Vláda oficiálně uznává všechna náboženství a ortodoxní skupiny jsou velmi ojedinělé.

Je potřeba dávat si pozor na několik zásadních věcí, které se vážou jak k náboženství, tak k etiketě:

 1. Nikdy nemluvte o králi a monarchii ve zlém, raději se tématu vyhýbejte úplně. Královská rodina je velmi respektovaná a urážka krále je to nejhorší, co můžete udělat. To samé samořejmě platí o Buddhovi.
 2. Nohy jsou špinavé. Při vstupu do domů a chrámů se proto vždy zouvejte.
 3. Respektujte místní. Kritika, urážky, nebo dokonce křik vám nijak nepomůžou, naopak mohou způsobit velké problémy.
 4. Noste tričko. I chlapi. Krom pláže je velmi neslušné chodit „do půl těla”. S krátkými sukněmi a odhalenými rameny naopak není krom některých chrámů problém.
 5. Nedotýkejte se Thajců. Hlavně sahání na hlavu (včetně hlazení dětí!) je silné porušení etikety.
Rituální obřad, Krabi Town

Rituální obřad, Krabi Town

Co byste ještě měli vědět?

 • Thajci už většinou používají „evropské” záchody, ale často nemají toaleťák. Pokud ho nutně potřebujete (voda je mnohem lepší), noste si svůj a NIKDY ho nesplachujte. Thajská kanalizace na něj není stavěná a ucpává se.
 • Do zásuvky v pohodě dostanete evropskou dvojvidlici, pokud ale potřebujete uzemnění… tak na to rovnou zapomeňte. Jste v Asii…
 • Pozor, některé mořské potvory koušou. Některé suchozemské taky. Bacha na opice.
 • To, že se s vámi Thajka vyspí, ještě neznamená, že je do vás beznadějně zamilovaná. Pokud to vehementně tvrdí už od prvního okamžiku, takž už to vůbec není pravda. Věřili byste evropance, kdyby se chovala stejně? Chtějí z vás jen vytáhnout peníze, bohužel… Ale pokud se dáte dohromady za „běžných” okoloností (tedy ne za jednu noc v Bangkoku), jsou Thajky skvělé partnerky.
Bangkok

Bangkok

Najděte si bydlení na Booking.comBooking.com

Osobní tipy, kam se podívat

Golden Mountain, Bangkok

Umělá hora uprostřed Bangkoku s chrámem na vrcholu. Platí se vstup, ale určitě to stojí za to, ideálně na západ slunce. Uvědomíte si tu, jak je Bangkok obrovský a uvidíte skutečný rozsah okolních chrámů. A prosím vás – Bangkok zdaleka není jen Khao San Road – po pravdě právě tahle část je jeden z důvodů, proč Thajci nemají moc rádi bílé. Vypadá to tam hůř než na Stodolní po vyhraném zápase Baníku. Pokud chcete vidět pořádný trh, zkuste třeba Chatuchak Weekend Market u stanice Mo Chit.

Výhled z Golden Mountain, Bangkok

Výhled z Golden Mountain, Bangkok

Chiang Mai

Město zhruba 600 km na sever od Bangkoku, ráj digitálních nomádů a podle mě výborný příklad pozitivního snoubení západní a východní kultury. Jedno z mála míst na světě, které nazývám svým domovem. Ve čtvercovém historickém centru s částečně zachovalým opevněním najdete desítky malých i velkých chrámů, které vás překvapí svou rozmanitostí. Hned za městem se zvedají vysoké hory, kam se určitě zajeďte podívat – výlet na Doi Suthep je tak akorát na jedno odpoledne, ať už na motorce, nebo pick-upem.

Více o Chiang Mai jsme psali v sérii průvodců pro digitální nomády

Chiang Mai v průběhu svátku Loi Krathong

Chiang Mai v průběhu svátku Loi Krathong

Ko Lanta

Další nomády oblíbená lokalita. Poklidný ostrov na jih od Krabi s krásnými téměř liduprázdnými plážemi, úžasnými lidmi a krásným národním parkem na jihu. Přesně takhle si většina lidí představuje tropický ráj. Doporučuji pláže na jih od Long Beach. Úžasný je třeba bar Bee Bee (tady Lonely Planet nekecá).

Ko Lanta

Ko Lanta

Chiang Rai 

Město severně nad Chiang Mai u kterého si vždy jako první vybavím nádhernou vůni. Květiny, jídlo a káva. A hned poté zatím nejlepší jídlo v mém životě. V okolí se můžete zastavit na některé z čajových nebo kávových plantáží. Nebo vyražte směrem do Golden Triangle a zastavte se v některé z etnických vesnic – moc pěkný zážitek byla noc v této Akha Village.

Akha Village u Chiang Rai

Akha Village u Chiang Rai

Doi Inthanon 

Výlet na nejvyšší horu Thajska a do stejnojmenného národního parku zhruba 100 km od Chiang Mai patří k nejlepším tripům na motorce, které si lze představit. Perfektní silnice v horách, která vede až na vrchol; nádherné vodopády; královská květinová zahrada, kde rostou sakury; i mystický mlžný prales na vrcholu, kde stále žijí Entové.

Doi Inthanon

Doi Inthanon – les jako z Pána prstenů

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Kde zjistit více?

Thajský ráj
Obsáhlý česky psaný blog z velkým množstvím praktických informací.

Travelfish.org
Asi nejlepší místo, kde najít informace k jednotlivým lokalitám celé JV Asie. Spoustu praktických a ověřovaných tipů na jednom místě, doporučení na méně turistické lokality.

Seat61
Stránka s přehlednými tipy k dopravě vlakem, včetně aktualizovaných jízdních řádů a cen.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Přehled informací a zkušenosti cestovatelů
Na portálu Cestolet.cz

Přehled základních informací na Dovolenka SME
Rychlý přehled toho důležitého.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely máte ve členské sekci slevu 🙂

112

Matouš

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

3 komentáře

 1. Martina Merisi 25.12.2016 at 17:39 - Reply

  Super článek, čtu ho sice až po dvoutýdenním pobytu v Chiang Mai, takže už jsem na spoustu věcí přišla sama, ale je hezké o tom číst i od někoho jiného, utvrdit se v tom, co člověk ví a ještě si rozšířit obzory. Díky 🙂

 2. Nmičko 11.2.2017 at 23:43 - Reply

  Presne také, ako to mám rád. Stručné, jasné, výstižné, hodnotné. Díky

 3. pingpao 22.2.2017 at 20:27 - Reply

  jedu do Thajska v březnu přes http://www.thajskoonline.cz kdyby se chtěl někdo přidat není problém, nechce se mi letět samotnému. 🙂 když tak zpráva.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!