Austrálie – multikulturní ráj, pláže na dosah ruky a životní styl jako ze snu

Austrálie je snem nejednoho cestovatele a dobrodruha. Země protinožců je plná nekonečných, cukrově bílých pláží, nebesky modrého oceánu a zpěněných vln, zalitých všudypřítomným slunečním svitem po celý rok – hotový ráj na Zemi.

DSC_0592

Proč tam jet?

Austrálie voní exotikou a dobrodružstvím. Od moderních měst a úchvatné přírodní scenérie přes unikátní faunu a flóru, kterou lze jen těžko hledat kdekoliv jinde na světě, po nepřeberné množství aktivit, jako je surfování, potápění, safari nebo usínání uprostřed pustiny osvětlené pouze Mléčnou dráhou na obloze – tento kontinent zkrátka má co nabídnou každému a na jeho návštěvu zaručeně nezapomenete.

DSC_0800

Jak se tam dostat?

Nevýhodou Austrálie zůstává, že se od Evropy nachází takřka na druhé straně zeměkoule. Cesta ze starého kontinentu proto znamená nákladný a časově náročný přesun. Zpáteční letenky se většinou pohybují kolem 25–30 000 Kč a samotný let včetně transferu zabere kolem 24 hodin (i více). Přestupy bývají v Dubaji (já letěla přímo z Prahy s Emirates) či Abu Dhabí, anebo v některé z asijských metropolí (v závislosti na aerolince). Vzhledem k tak dlouhému letu je však stopover v některém ze zajímavých exotických měst vítanou přestávkou a způsobem, jak protáhnout rozbolavělé nohy. Určitě vyzkoušejte odlety z Londýna, a to do všech velkých australských měst – Sydney, Melbourne, Brisbane i Perthu, často můžete narazit na velmi pěknou akci. 

Můžete ale zkusit hledat i trochu složitější variantu, která může cenu při troše štěstí srazit pod 20 tisíc. Do Austrálie totiž létá několik nízkonákladových linek z Asie, například AirAsia, Jetstar a Tigerair. Obecně nejlépe vychází lety do Melbourne, i když je kupodivu skoro nejdál. U zpátečních letenek vám nejlépe vyjdou akce Evropa – Kuala Lumpur + návazný let s AirAsia, u jednosměrných může dobře fungovat i Bangkok a Singapur. Zkoušejte i lety přes Jakartu a Denpasar (Bali).

Zpáteční let Kuala Lumpur – Melbourne

Zpáteční let Kuala Lumpur – Melbourne

Kdy tam jet?

Vzhledem ke své široké rozloze a umístění na jižní polokouli blíže k rovníku než Evropa má Austrálie příjemné počasí na většině svého území i během zimních měsíců. Na severu (například poblíž města Cairns a Velkého bariérového útesu) je tropické počasí během celého roku. Na jihu kontinentu (především Tasmánie) se během zimních měsíců může teplota přiblížit až k bodu mrazu. Ani cesta do Melbourne není v zimě nejlepší nápad. Nezapomeňte však, že v Austrálii jsou roční období naopak – tudíž Vánoce jsou uprostřed léta, zatímco červen až srpen jsou na druhou stranu nejchladnější měsíce.

DSC_0188

Víza a podmínky vstupu

Vízová politika hraje při vstupu na australské území velkou roli. Česká republika nemá s touto zemí dohodu o populárních Working Holiday vízech, tudíž nejjednodušší a takřka jedinou možností, jak se do Austrálie podívat, je eVisitor visa – povolení ke vstupu pro krátkodobý pobyt – zažádejte o něj na border.gov.au/Trav/Visa-1/651-.

Opravňuje vás k opakovanému pobytu o délce 90 dní kdykoliv během jednoho roku, přičemž můžete po 3 měsících odletět na pár týdnů například na Bali a opět se na 90 dní vrátit. Několikadenní „visaruns” ale raději nezkoušejte, imigrační úředníci by si vás pak mohli chtít hodně nepříjemně proklepnout. Vízum je zdarma a vyřídí ho většinou do několika hodin. Ani pak není potřeba nic tisknout – vízum se pevně váže k číslu vašeho pasu a imigrační úředník ho v systému uvidí.

Důležitá věc, která se moc neví: Na eVisitor sice nesmíte pracovat, ale můžete dobrovolničit výměnou za jídlo a střechu nad hlavou, pokud dobrovolničení není hlavním cílem cesty (není, cílem je přece cesta samotná :-)). A dokonce i dostávat drobné kapesné. Což se v tak drahé zemi dost hodí. Ne-opravdu vás nenabádáme k ničemu nelegálnímu, mají to přímo na webu ministerstva:

Screen Shot 2016-04-29 at 17.59.31

Na delší dobu dostanete buď visitor visa na rok, kdy se za vás někdo zaručí, ale nesmíte pracovat, anebo studentské vízum, které umožňuje pracovní povolení na 20 hodin týdně současně při studiu. Pokud byste v Austrálii chtěli pracovat víc, musí vás někdo zaměstnat a zaplatit státu nekřesťanské peníze za to, abyste mohli zůstat. Takže nepočítejte s tím, že to vyjde s prací v kavárně.

Více informací o možnostech víz naleznete na stránkách Generálního konzulátu nebo přímo na stránkách australského Ministerstva imigrace a občanství.

DSC_0120

Co se o Austrálii dozví pouze členové Travel Bible?

  • Kolik je potřeba peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je tam bezpečno?
  • Jaké jsou v Austrálii zvyky, tradice a velké oslavy
  • Kam se určitě podívat

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdete více informací?

www.australiablog.com
Stránka plná informací, rad a tipů ohledně ubytování, destinací a aktivit napříč celým kontinentem.

www.gumtree.com.au
Ať už hledáte v Austrálii cokoliv – od pohovky přes ubytování až po nabídky práce – Gumtree je tím správným místem, kde začít.

www.exploreaustralia.net.au
Užitečný web pomůže třeba s kempováním, s hledáním sprch, s parkováním v národních parcích… a přináší dalších rady k nezaplacení.

www.wikicamps.com.au
Výborná mobilní aplikace, která vám poradí, kde bezpečně složit hlavu, které místo si nenechat ujít a kde hledat informační centra – to vše na jedné mapě.
Za zpracování miniprůvodce Austrálií děkujeme Veronice Tomečkové, cestovatelce, blogerce, fotografce. Jejím největším koníčkem je být neustále v pohybu. V Austrálii, konkrétně v Sydney, strávila rok studiem a prací. Sledovat ji můžete na FacebookuInstagramu anebo jejím blogu

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.
Pánské cestovatelské tričko
Před 5 hodinami zakoupil(a) Jana z města: Dvůr Králové nad Labem
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Ebook + roční VIP členství
Před 6 hodinami zakoupil(a) Tester z města: tester.sk.a@increver.com
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book
Před 7 hodinami zakoupil(a) Martin z města: Hradec Králové
 
Ebook + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Horní Slavkov
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 14 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Praha
 
Online kurz: Digitální nomádství & Práce na dálku + 1 Item
Před 23 hodinami zakoupil(a) Katherine z města: Hrušová
 
Ebook + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Petr z města: Liberec
 
E-kniha: Travel Jobs
Před 1 dnem zakoupil(a) Nikola z města: Nýdek