Láká vás zažít nekonečný australský outback, vidět ikonické Uluru, zasurfovat si na dokonalých vlnách, na vlastní oči vidět Operu v Sydney a místo srnkám se na silnici vyhýbat klokanům? V Kanadě a na Novém Zélandu jste byli a hledáte, kterou další zemi objevit? Je Austrálie vaším snem, ale nechcete studovat? Co zkusit Work and Holiday?

Novinky k W&H Austrálie 

Po nekonečném jednání bylo v říjnu 2017 podepsané Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Austrálií. Od 1. března 2018 je možné o vízum žádat. Týká se nás subclass 462 (většina zemí Evropy má subclass 417, které je snazší získat). V první vlně se dokonce žádalo papírovou formou, nyní je už vše elektronicky. 

V porovnání s ostatními Work and Holiday vízy máte velkou šanci vízum získat, pokud splníte všechny podmínky. Problémem je, že některé podmínky jsou buď finančně náročné (např. zkouška z angličtiny), nebo takové, že je jen těžko rychle ovlivníte (např. podmínka dvou let studia na VŠ). 

Mnoho lidí tolik požadavků odradí, vy tak můžete žádat celoročně. Ještě těsně před vypršením loňské kvóty byla víza bez problémů schvalovaná. Bohužel se nedá nikde dohledat, kolik míst zbývá, na tomto odkazu aspoň zjistíte, zda nějaká volná ještě jsou. Kvóta je 500 míst, obnovovaná je vždy prvního července.

Po schválení máte jeden rok na vycestování a s vaším příletem se začne odpočítávat první rok. (Razítko do pasu nečekejte, všechno funguje elektronicky.) Pokud splníte podmínku práce v zemědělství nebo pohostinství, je možné vízum prodloužit o druhýa nově i o rok třetí.

S Work and Holiday vízy je možné pracovat 6 měsíců pro jednoho zaměstnavatele, 17 týdnů studovat a neomezeně cestovat po celé Austrálii. S vízy můžete vycestovat ze země a zase se vrátit, kolikrát jen budete chtít.

Nemilou podmínkou je věkové omezení. Ať už žádáte o první, druhý nebo třetí rok, vždy to musí být před 31. narozeninami.

Pilotní program, který byl spuštěn 1. 3. 2018 byl prodloužen o další dva roky, tedy do roku 2022. 

Opera v Sydnye

Opera v Sydnye je místo, které je potřeba vidět na vlastní oči

Jaké jsou podmínky pro získání víz?

  • Občan ČR, držitel cestovního pasu.
  • V době podání žádosti o první Work and Holiday je nutné být mimo Austrálii.
  • Věk 18–30 v době podání žádosti (včetně, čili do 31. narozenin).
  • Minimálně dva roky VŠ, VOŠ (není nutné mít studium ukončené titulem).
  • Doložit tzv. Letter of support od vzdělávací instituce (což může být oříšek, protože je to pro vysoké školy novinka a někdy je celkem problém od nich dokument vymámit, ač je to jedna stránka, která je vlastně jen potvrzením, kdy jste na škole studovali).
  • Nebýt doprovázený závislými dětmi.
  • Prokázat dostatečné množství finančních prostředků (5000 AUD plus peníze na letenku ze země).
  • Zaplatit poplatek 485 AUD za zpracování žádosti.
  • Cestovní pojištění na celou dobu pobytu, zahrnující repatriaci a převoz ostatků zpět do ČR (v době, kdy o víza žádáte, cestovní pojištění nedokládáte; můžete být kontrolovaní při vstupu do země).
  • Neúčastnit se v předešlých letech programu Work and Holiday 462 ani Working Holiday 417.
  • Splňovat zdravotní a charakterové požadavky.
  • Vy ani vaše rodina byste neměli mít vůči Austrálii žádné dluhy.
  • Pokud vám byla v minulosti některá australská víza zamítnutá, může to ovlivnit výsledek schvalování. Zkontrolovat můžete zde
  • Potvrdit, že budete respektovat australské právo.

Stránky imigračního oddělení v Austrálii

České ministerstvo zahraničních věcí

Prokázání angličtiny na funkční úrovni

Je nutné složit jednu z mezinárodních zkoušek, nebo mít studium v angličtině. Například IELTS je nutné dát na 4,5 ze všech čtyř oblastí, CAE na 146 bodů a podobně. Test nesmí být starší jak 12 měsíců. Je to rozhodně jedna z prvních věcí, které byste měli začít řešit. Termíny bývají plné dlouho dopředu a na zkoušku je potřeba se připravit. Požadovaná úroveň není vysoká, každý test ale má svoje chytáky. Na výsledek testu se čeká. Dobré skóre se hodí také do životopisu.

On-line žádost

Nejdřív je nutné si vytvořit ImmiAccount. Samotná on-line žádost je rozdělená do několika kroků. Průběžně při vyplňování klikejte na Save, ať o žádost při výpadku internetu nepřijdete. 

Je možné autorizovat osobu, která by mohla komunikovat s imigračním místo vás. Je to ale zbytečné: pokud zadáte svůj e-mail, tak veškerá komunikace probíhá elektronicky.

Jako poslední krok musíte nahrát scan vašeho cestovního pasu a pasovou fotku, výpis z účtu v angličtině, certifikát z angličtiny a Letter of support od vzdělávací instituce. 

Pokud jako svoji aktuální adresu zadáte jinou než trvalou v ČR, budete nejspíš požádaní o tzv. biometrics čili otisky prstů a fotku z příslušné agentury, která spolupracuje s imigračním. Při odebírání otisků nám úřednice prozradila, že tohle je požadované pouze, pokud jste v zemi, kde taková agentura existuje. 

Všechno je to jen imigrační business, jenže pokud víza chcete, nic jiného vám nezbývá. Tahle sranda naštěstí není drahá, agentura ale může být někdy nepříjemně daleko a jste omezení časovým limitem (ten jde prodloužit, pokud imigrační kontaktujete).

Jestliže jste pobývali v rizikových zemích, můžete být požádaní o rentgen plic a medical check-up. Zdravotní požadavky najdete zde.

Po odeslání žádosti on-line nemůžete dělat nic víc než čekat. Vyřízení někdy trvá pár dní, někdy týdny. Dle oficiálních webových stránek je 75 % žádostí vyřízených do 15 dní. 

Zatím o Austrálii pouze uvažujete? Nechte se nalákat průvodcem: Austrálie – multikulturní ráj, pláže na dosah ruky a životní styl jako ze snu

uluru

Víte, že se většina ikonického Uluru skrývá pod zemí?

Druhý a třetí rok Work and Holiday

Pokud odpracujete 3 měsíce / 88 dní v zemědělství nebo pohostinství, můžete si víza o rok prodloužit. Pokud v druhém roce odpracujete půl roku (podmínky jsou stejné), máte nárok na rok třetí. Toto je novinka – svůj odpracovaný půlrok musíte začít po 1. červenci 2019, první žádosti tedy mohou být schválené v lednu 2020.

Specifika práce pro prodloužení víza

Aby se práce započítala na prodloužení víz, je nutné být v určité oblasti a dělat určitou práci. Oficiální odkaz je zde.

Uznávané pracovní pozice:

  • práce v zemědělství (plant and animal cultivation) – Severní Austrálie plus specifické oblasti,
  • rybářství, sbírání perel, lesní průmysl, turismus a pohostinství (fishing and pearling, tree farming and felling, tourism and hospitality) – POUZE Severní Austrálie.

Na stránkách imigračního se dobře podívejte, zda vaše pracovní pozice vyhovuje. Pokud budete pracovat např. jako recepční nebo servírka v Cairns, pak se práce počítá. Jestli ale uklízíte v hotelu, tak ne. Někdy je možnost kombinace práce v zemědělství plus au pair a podobně. 

Práci k prodloužení víza si můžete odpracovat u jednoho zaměstnavatele, nebo jich můžete mít několik.

Zjednodušeně řeknu, že pracovat v zemědělství můžete téměř kdekoliv mimo města, u ostatních pozic musíte být „na severu“. Na stránkách imigračního si můžete pro obě možnosti zkontrolovat směrovací číslo vašeho zaměstnavatele. Udělejte to dřív, než se k práci upíšete. Oznamte také hned na začátku, že budete potřebovat výplatní pásky. 

Zaměstnavatelé, kteří zaměstnávají batůžkáře/backpackery, většinou dobře vědí, co budete potřebovat. Dejte si ale pozor – většina zná subclass 417, zatímco podmínky 462 nejsou obecně tak známé, a tak se nenechte zmást. 

Jak spočítat svých 88 dní?

Hm, to se někdy může zkomplikovat. Zmíněných 88 dní je kalendářních a zahrnují dny volna. Podle oficiálního zdroje je potřeba odpracovat počet hodin – tak jak je to běžné pro příslušnou pozici. 

Dejte pozor, pokud pracujete za tzv. piece rate, čili úkolovou mzdu (např. sbírání jahod). Nejenže je to téměř vždy nevýhodné, ale pokud nedosáhnete na zákonem danou mzdu, která je předepsaná pro vaši pozici, tak se vám ani nebude počítat do vašich 88 dní.

Co je Severní Austrálie / Northern Australia?

Celá oblast nad obratníkem Kozoroha a celé Severní teritorium. Obratník Kozoroha (Tropic of Capricorn, přezdívaný také Tropic of Cancer) najdete u města Rockhampton v Queenslandu a protíná Alice Springs. 

austrálie východ slunce

Východ slunce v Byron Bay, aneb někdy se vyplatí si přivstat

Žádost o druhý rok

Žádost o prodloužení můžete on-line vyplnit buď z Austrálie (a navázat tak hned na rok první), nebo mimo Austrálii, pokud se do ní chcete vrátit později. Je to velká výhoda: druhý nebo třetí rok můžete využít klidně i za několik let

On-line žádost je docela dlouhá vyplňovačka. Musíte například zapsat, co jste na dané pozici dělali a jaké byly vaše povinnosti, kolik hodin týdně jste pracovali a jaká byla vaše hodinová mzda. Dále kontaktní údaje na zaměstnavatele a jeho daňové ABN číslo, mohou si vás totiž zkontrolovat. Musíte přiložit výplatní pásky, výpis z účtu, znovu scan pasu a pasové fotky, stejně tak i doložit dostatek financí. 

(Podle hostelových povídaček není možné, aby vždy zkontrolovali správnost všech žádostí. Uslyšíte tak různé příběhy, jak někdo dostal druhý rok např. za práci au pair, nebo i přesto, že neodpracoval oněch 88 dní.)

Fraser Island

Fraser Island je největší písečný ostrov na světě a jedno z nejkrásnějších míst v Austrálii

Před odletem

Mám víza, co dál… aneb kde začít australské dobrodružství.

Záleží na několika faktorech. Chcete nejdřív cestovat, nebo si na cestování musíte nejdříve vydělat? Chcete kupovat auto?

Tak či onak, do jednoho z velkých měst stejně přiletíte. Pokud máte možnost chvíli pocestovat, udělejte to, než se zavážete k nějaké práci – můžete ji hledat po cestě. V létě je východní pobřeží od Dvanácti apoštolů až do Cairns plné turistů.

Berte v ohled také počasí a sezonu. V severní části je teplo celoročně, v létě tam ale nikdo být nechce (z Darwinu odjíždějí i místní). Na druhou stranu v zimě je v Melbourne dost nepříjemně a počasí se tam střídá víc než v Čechách na apríla. V létě všichni míří na jih a v zimě je to naopak. 

Pojištění

Při vstupu do země jste povinní prokázat roční cestovní pojištění. Nikdy jsem neslyšela, že by to někdo kontroloval, ale nikdy bych necestovala bez pojištění. Osobně mám dobrou zkušenost s True Traveller, na výběr je mnoho variant dle výše plnění, v nabídce je velké množství sportů a třeba i manuální práce. Pojištění lze sjednat, i pokud už cestujete. Roční pojištění ve střední kategorii stojí pod deset tisíc korun.

Chcete mít možnost vybrat si z ročního cestovního pojištění? Pro vás jsme připravili srovnání: Kde sehnat nejlepší roční cestovní pojištění a pokud se vám nechce číst, tak ve zkratce. Za nás doporučujeme tyto 4.

  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • AXA

    0
    Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled
  • Prohlédnout Detaily Rychlý náhled

Z českého zdravotního pojištění je samozřejmě nutné se odhlásit, protože budete mimo naši republiku víc jak půl roku.

Plná moc

Na poště vám za 30 Kč ověří podpisy.

Vyzvedávání pošty

Novinkou České pošty je tzv. Zákaznická karta, která je novější verzí Průkazu příjemce. Požádáte o ni on-line a zmocníte někoho, kdo za vás může vyzvedávat poštu. 

Mezinárodní řidičský průkaz

S mezinárodním řidičským průkazem je možné v Austrálii bez problémů řídit. Pokud plánujete po Austrálii procestovat např. Asii, pak nezapomeňte, že mezinárodní řidičské průkazy jsou dva a mají různou dobu platnosti. 

Jedna z cest, která vás může zaujmout a ke které máme detailního průvodce: 12denní road trip napříč australským outbackem: praktické tipy, podrobná trasa i místa, která nesmíte minout

Lékaři

Nezapomeňte se dát před odletem do kupy, především nepodceňujte zubaře. Jsou to věci, se kterými si určitě nechcete kazit váš pobyt, a nemusím říkat, že v Austrálii je vše mnohokrát dražší. 

Revolut karta

Nebo jakákoliv jiná karta, která vám umožní co nejvýhodněji hospodařit s penězi v zahraničí, než začnete vydělávat. Platby kartou jsou běžné, občas se ale pár drobných v kapse hodí. 

Kterou kartu vybrat? Porovnali jsme čtyři: Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc

Letenka

Letenku je samozřejmě lepší koupit trochu s předstihem. Nejlevněji se jednosměrná dá sehnat kolem 12 000 Kč. Počítejte většinou se dvěma přestupy (jeden v Evropě a jeden v Asii). Cestu si můžete rozdělit a zpříjemnit stopoverem v některé z velkých metropolí.

Závazky v Čechách

Myslete i na to, že v Čechách někde bydlíte, máte tam své osobní věci, a pokud to není u rodičů, je třeba i tuhle záležitost před odletem vypořádat.

golden coast austrálie

když se nekonečná pláž setkává s mrakodrapy (Golden Coast)

Po příletu

Práce

Většinou se říká, že je jednodušší najít práci ve velkých městech. V Austrálii to platí jenom částečně. Zpravidla je daleko jednodušší najít práci mimo město, nebo v outbacku. Je tam totiž velký nedostatek pracovníků. Některé práce v zemědělství stojí na batůžkářích. 

Australan vám bude na farmě dělat supervizora, rozhodně ale nebude sbírat (tedy kromě rodinných farem). Můžete dokonce získat práci na lodi, nebo sbírat perly. 

Práce mimo město

Častou prací pro backpackery je práce v tzv. roadhousu – rozumějte tím hospodu uprostřed ničeho v outbacku, nebo hooodně daleko od posledního města. Na takovém místě se dá většinou solidně vydělat a peníze tam není kde utratit. 

Samozřejmě je zde populární sběr různého ovoce, dobře si ale zkontrolujte, abyste do oblasti dorazili se správným načasováním. V Austrálii můžete sbírat nejen třešně, ale třeba manga, avokáda, banány, asparágusy, melouny, zázvor, nebo sklízet vlnu a cukrovou třtinu. Pro orientaci, kde a kdy se co sklízí, mrkněte na Pick the World

V Austrálii je také velice populární pracovat na tzv. cattle station nebo na dairy farm. Jsou oblasti (např. Queensland, NT), kde je velké množství cattle stations (krávy chované na maso). Farma, která má tisíc hlav skotu, tu není považovaná za velkou.

Druhou možností je tzv. dairy farm (např. Victoria, NSW), kde chovají krávy za účelem mléka. V obou případech jsou zvířata venku. Zvířata s cattle station dokonce vidí člověka jenom několikrát do roka (značkování, očkování, kastrace), na dairy farm je to kvůli dojení dvakrát denně. 

Kdekoliv budete pracovat mimo město, mějte na paměti, že to může být po čase psychicky náročné. Jste neustále se stejnými lidmi a daleko od civilizace. Někomu to vyhovuje, někdo z toho šílí.

Phillips Island austrálie

Phillip Island se nachází u Melbourne a můžete tu vidět koaly, tučňáky a v sezoně pozorovat i velryby

Práce ve městech

Samozřejmě – jako všude na světě – můžete pracovat v restauracích, hotelech nebo kdekoliv se vám zamane. Klasické roznášení životopisů tu funguje také. Pro kluky je častá a dobře placená práce v construction, nejdřív je ale nutné si zařídit tzv. White Card (on-line za 50 AUD). Pro práci s dětmi je vyžadovaná Blue Card (on-line nebo poštou za cca 90 AUD). RSA certifikát je nutný pro práci v restauracích a kavárnách při podávání alkoholických nápojů (on-line cca 39 AUD, záleží na oblasti).

Australané neradi uznávají vzdělání z Evropy, proto je sehnání kvalifikované práce obtížnější, do karet nehraje ani to, že můžete pracovat pouze půl roku pro jednoho zaměstnavatele. (Proto mají někteří dvě daňová čísla.) S velkou pravděpodobností také dostanete casual contract bez garance určitých hodin, nebo např. smlouvu na 20 hodin za týden, proto má většina lidí dvě tři práce. Dokonce i pro Australany je full time job velkým úspěchem. 

Hodinová mzda je v Austrálii velice příjemná. Na této stránce zjistíte, kolik byste si měli vydělat. 

Na začátku se může hodit aplikace Airtasker. Lidé poptávají např. úklid, opravu počítače, mytí oken, návrh loga a podobně. Dotyčný si vás musí vybrat mezi lidmi, kteří se o práci také ucházejí. Předem se domluvíte na ceně.

Hledání práce

Pokud hledáte práci on-line, sledujte Gumtree a SEEK. Za zkoušku také stojí sekce jobs na Facebooku a různé backpacker skupiny (backpacker plus město, kde jste). Najdete tam inzeráty od samotných zaměstnavatelů, anebo od batůžkářů, kteří svoji práci opouštějí. Dejte pozor na inzeráty, které se často opakují. Se zaměstnavatelem si přinejmenším zavolejte a zjistěte o práci co nejvíc. 

Pokud vám dojdou peníze a trochu vám teče do bot, nebo pokud chcete jen ušetřit a zůstat delší dobu na jednom místě, tak je spousta hostelů, které nabízejí work for accomodation. Pracujete např. dvě hodiny denně a dostáváte zdarma ubytování, někdy i jídlo. Dobře si to propočítejte – někdy jsou podmínky velice nevýhodné.

Dejte si pozor

Speciálně pokud se chystáte do outbacku, nezapomeňte, že – pokud nemáte auto – se můžete dostat do nepříjemné situace a může být problém se z takového místa dostat. Některé cattle stations v Austrálii jsou opravdu hodně odlehlé a třeba i zásobování dostávají vrtulníkem. Může to být i desítky kilometrů po nezpevněné cestě a hodiny do nejbližšího města. Buďte obezřetní. 

Austrálie je oproti Zélandu, kde se téměř všichni znají, obrovská. Zaměstnavatelé samozřejmě vědí o tom, že většina lidí se snaží odpracovat tři měsíce v zemědělství kvůli získání víz na druhý rok, a někteří toho umí využít. Nenechávejte to na poslední chvíli.

Nebude Austrálie to pravé pro vás? Zkuste: Nový Zéland pod lupou aneb stěhuji se za prací k protinožcům

Občas se objeví i případy sexuálního obtěžování apod. Mnohem běžnější ale je, že vám zaměstnavatel nebude správně platit. Stanovte si všechno hned na začátku, ať předejdete zbytečným nedorozuměním. Pokud je cokoli v nepořádku, zaměstnavatele můžete nahlásit zde

Podnikání

Na Work and Holiday vízum můžete v Austrálii klidně podnikat. Stačí si on-line založit ABN number. Je nutné mít adresu, kam vám doručí potvrzení. Číslo ale dostanete hned po registraci, takže můžete začít. Nevýhodou je, že musíte na konci daňového roku sami podat daňové přiznání. Jde ho udělat i dva roky zpětně.

Ubytování

Asi nikdy jsem nevystřídala tolik hostelů jako právě v Austrálii. Někdy jde sehnat i Airbnb v podobné cenové relaci, ale ubytování je obecně velice drahé. Jeden z nejlevnějších hostelů, kde jsem kdy byla ubytovaná, byl 14postelový hostelový pokoj v centru Brisbane za 16 AUD. Nejdražší byl naopak v Melbourne, kde 10postelový pokoj byl v sezoně za 32 AUD. Ceny se mění podle sezony a toho, jak je hostel obsazený. 

Štěstí můžete na začátku zkusit i s couchsurfingem nebo HelpX a Workaway.

Počítejte s tím, že podnájem bytu nebo pokoje ve velkých městech je opravdu velký výdaj. 

Sdílený pokoj většinou seženete okolo 150 AUD/týden, privátní potom od 200 AUD/týden. Nezapomeňte také, že je většinou nutné složit deposit. To je důvod, proč v Austrálii potkáte spoustu lidí, kteří bydlí v hostelu. Hostely mívají mimo sezonu velice příznivé ceny a při dlouhodobém pobytu někdy dostanete slevu. 

surfers paradise austrálie

Kde jinde surfovat než v Surfers Paradise

On-line podpora

Na Facebooku najdete dvě československé skupiny – Austrálie Work and Holiday CZ a Work and Holiday Australia SR a ČR. 

Mobilní operátor

V Austrálii je největší a zároveň nejdražší operátor Telstra, dále Optus a Vodafone. Všichni tři operátoři mají svoje virtuální operátory, kteří fungují na stejné vysílače, ale jsou levnější. Oblíbený je např. virtuální operátor Aldi. 

Daňové číslo TFN

O Tax File Number zažádáte on-line a dostanete ho do pár dní poštou. Začít pracovat můžete ještě před obdržením dopisu.

Bankovní účet

Založení bankovního účtu je oproti jiným zemím daleko snazší. Nepotřebujete žádné nesmyslné proof of address (alespoň u banky ANZ ne). Já jsem spokojená s ANZ (přestože třeba máte ANZ účet na Zélandu, je nutné si založit nový v Austrálii). Oblíbená je také Commonwealth Bank. Podmínky bank jsou velice podobné, pokud vám jde jen o to neplatit poplatek za vedení účtu a za výběry. 

roadtrip austálie

Pokud chcete zažít pravou Austrálii, vyražte na roadtrip

Připojištění

Každý zaměstnavatel je povinný platit vám na Super účet tzv. superannuation – v současné době 9,5 % mzdy. Tyto peníze si Australané spoří na důchod, za určitých podmínek mohou část peněz vybrat dřív. 

Účet si vytvoříte sami (společně se standardním účtem), nebo vám ho založí první zaměstnavatel. Někdy se vás zaměstnavatel ani nezeptá, jestli už Super účet máte, a můžete tak skončit s více účty. V takovém případě si je můžete sloučit.

Až Austrálii opustíte, můžete požádat o vrácení peněz ze Super účtu. Neradujte se předčasně, na částku se vztahuje 65% daň. 

Jazyk

V Austrálii se samozřejmě mluví anglicky. Jako každá anglicky mluvící země má i australská angličtina svá specifika a používá občas odlišná slovíčka. Jako klíčové bych označila heaps, v překladu mnoho/hodně (můžete ho použít naprosto všude bez ohledu na počitatelnost), Straya, G’day, footy, biccy, Maccas, mozzie, defo, arvo, brekky, smoko, sunnies, undies, toastie a další.

Pro pobavení a přípravu doporučuji toto video

Austrálie je samozřejmě rozlehlá, jazyk se podle toho liší. Takový akcent z outbacku stojí za to. Pro ilustraci si zopakujte krokodýla Dundeeho v originálním znění. 

Přátelé

Východní pobřeží vyloženě přetéká backpackery, proto si nemyslím, že byste měli nouzi o příležitosti k seznámení. Pokud by se vám zastesklo po domově, velkou komunitu Čechů najdete třeba v Sydney. Obecně je v Austrálii mnohem méně Čechů než třeba na Zélandu, kde si vlastně připadáte, že jste z Čech ani neodjeli. Já jsem krajany cíleně nevyhledávala a za rok jsem jich potkala opravdu pár. Zato potkáte obrovské množství Němců a Angličanů. 

outback australia

Outback, místo, kde uvidíte hvězdy

Cestování

Po Austrálii se dá pohybovat různými způsoby. Nejpohodlnější je samozřejmě auto, pokud si ho ale nemůžete dovolit, nezoufejte. Facebookové skupiny se jenom hemží inzeráty, kde lidé hledají spolucestující do auta, různé share ride platformy také fungují dobře. Auta jsou tady z valné většiny benzinová s automatickou převodovkou. 

Cena benzinu se liší podle oblasti a začíná na 1,3 AUD za litr. Pozor na odlehlé oblasti, tam jde cena strmě nahoru. Na takovém Fraser Islandu koupíte litr za 2,2 AUD. Pokud budete kempovat, nezapomeňte si nainstalovat aplikaci WikiCamps. 

Super alternativou je tzv. relocation, kdy za malý poplatek a někdy s příspěvkem na benzin převážíte auto nebo campervan mezi dvěma městy/půjčovnami. Půjčovny to vyjde levněji než někoho za převážení platit. V tomto případě je nutné trochu plánovat dopředu, jste totiž omezení časem: auto je nutné dopravit na místo v určité datum. Za kilometry navíc se může platit a v sezoně je o relocation velký zájem. 

Jeden zajímavý tip v článku: Jak procestovat Austrálii obytným autem s minimálními náklady. Zkuste campervan relocation

Další možností je autobus, největší společností je Greyhound. Můžete nakupovat kilometry, nebo pořídit jen jednosměrnou jízdenku. 

Dále jsou tu vlaky, nečekejte ale hustou vlakovou síť, na západě nejsou vůbec. Nejvíc linek najdete na východním pobřeží. Pokud máte jízdu vlakem rádi, můžete se svézt z Adelaide do Perthu, cesta trvá tři dny. 

Každé z větších měst má svoji kartu na městskou hromadnou dopravu. Ta není nejlevnější (např. jednosměrná jízdenka v Melbourne stojí 8 AUD, pokud si ale koupíte týdenní či měsíční, cena se sníží).

outback austrálie

Plochá krajina,kam jen dohlédnete

Jací jsou Australané a kde je australská kultura?

Obecně jsou Australané velice milí lidé a nečekají od vás podraz. Důvěra, kterou vám dají, aniž by vás pořádně znali, vás může překvapit. Všichni tu žijí jenom pár generací a většinou mají kořeny v Evropě. Mnoho z nich si dělá genetický test, aby zjistili, odkud vlastně pocházejí. Často uslyšíte, že jejich pradědeček byl třeba z Irska nebo Anglie.

Mentalita se samozřejmě liší stát od státu, tak i ve velkých městech od vesnic a outbacku. Ve velkoměstech najdete nadšené vegany, kteří třídí odpad, a v outbacku lidi, kteří jsou na chovu krav existenčně závislí a nevěří na globální oteplování. Stejně tak lidi otevřené ostatním kulturám, tak i lidi smýšlející rasisticky.

Poznámka pro holky: akcent není při seznamování překážka, ale výhoda. 

Každý si pod pojmem kultura představí něco trochu jiného. Mně osobně se tu něco jako kulturní identita hledá velice špatně. Je to Vegemite na toastu, BBQ, Tim Tams, surfování nebo skákající klokani před autem? Austrálie není země, kam byste jezdili kvůli katedrálám. Má jiné přednosti. Pro mě je Austrálie země se super lidmi a s úžasnou přírodou. Nejlepší máte, když přijedete a vyzkoušíte to na vlastní kůži.

A co původní obyvatelé? 

Původní obyvatelé – Aborigincižijí v Austrálii minimálně 40 000 let. Příchodem bílých lidí v roce 1788 a britskou kolonizací byli utlačovaní, vyvražďovaní a v určitém období byly dokonce rodinám odebírané děti k převýchově. Tyto děti jsou označované jako „Stolen Generations“. Do roku 1965 také většina Aboriginců nemohla volit. 

Teprve v roce 2008 se australský premiér Aborigincům veřejně omluvil za činy spojené se „Stolen Generations“. Od té doby se vláda snaží vztahy s původními obyvateli zlepšit.

Pokud uslyšíte nějaký veřejný projev, všimněte si, že vždy se v jeho průběhu objeví fráze „I would like to acknowledge the Aboriginal community…“. Aboriginská vlajka také stojí po boku té australské. 

To píšu proto, že je jednoduché odsoudit všechny „black fellas“ (jak jsou někdy označovaní, když je vidíte opilé a žebrající před obchodem). Bez mučení přiznám, že jsem se po setmění v některých místech s vysokou populací původních obyvatel necítila bezpečně (např. Alice Springs, Darwin). Na druhou stranu vězte, že ačkoliv to dnes nevypadá, tihle lidé dokázali žít v souladu s drsnou australskou přírodou a neživořili – žili zde tisíce let. Tu flašku alkoholu jim dal do rukou bílý člověk. 

portland

Divoké útesy kousek od Great Ocean Road v Portland

Nebezpečná zvířata 

V Austrálii je v porovnání s naší rodnou hroudou neuvěřitelné množství nebezpečných a smrtelně jedovatých zvířat. Hadi, pavouci, krokodýli, žraloci, ale třeba i chobotnice nebo medúzy (jedna z nich je mimochodem ta nejjedovatější ze všech). 

Pamatuju, že jsem po příletu několik dní koukala do temných zákoutí a s opatrností nadzvedávala deku s přesvědčením, že tam na mě bude čekat pavouk nebo had. Nic z toho se nestalo. 

Během roku jsem viděla několik jedovatých hadů, žádný se ale neplazil mým směrem. Jedna rodina, pro kterou jsem pracovala, měla pod domem brown snake – druh hada, jehož kousnutí může být smrtelné. Hadi tam společně s rodinou žili už jedno století bez jakéhokoliv incidentu. Tím nechci situaci zlehčovat. Austrálie není země, kde bych např. chodila v žabkách ve vysoké trávě. Všimněte si, jaké boty nosí v outbacku. Je potřeba tu používat zdravý rozum. Zákaz koupání v Austrálii s velkou pravděpodobností neznamená sinice, ale třeba přítomnost krokodýlů nebo zpětných proudů.

Nejvíc těchto mazlíčků je v Queenslandu, doporučuji nastudovat tuto stránku. Je dobré mít povědomí o tom, které zvíře je nebezpečné, a zhruba vědět, jak vypadá. Nejvíc skloňovaný je tiger snake, brown snake a redbelly snake. Z pavouků redback spider a funnel-web spider. Nejčastěji však v domácnostech potkáte huntsmana, který sice vypadá strašidelně a může dorůst do velkých rozměrů, je ale naprosto neškodný. 

Klid na duši mi dalo ujasnění, co v takové situaci dělat. Dočíst se to můžete zde. Velké procento hadích uštknutí je tzv. „dry bite“, kdy had svůj jed neuvolní, to ale bohužel nikdy nevíte. Hadí jed se šíří lymfatickým systémem, nikoli krevním řečištěm. V případě emergency voláte v Austrálii „Triple Zero“ 000.

krokodýl austrálie

Australský druh krokodýla patří mezi nejagresivnější tvory na planetě

Klokani a koaly

První klokan, kterého jsem v Austrálii viděla, ležel mrtvý vedle silnice. Vidět klokana v přírodě není velký problém, stačí odjet z města. Spíš uvidíte tzv. wallabies, menší druh klokana. Jsou místa, kde máte šance větší a zvířata jsou tam zvyklá na lidi. 

Většina druhů klokanů jsou noční zvířata, velice aktivní jsou s východem a západem slunce, není však výjimkou potkat je i během dne. Dávejte proto pozor při řízení mimo města. Je to také důvod, proč klokani pro většinu Australanů nepatří mezi oblíbence. Pokud vám dospělý klokan skočí před auto, můžete skončit s autem na odpis.

Z klokaní kůže se vyrábějí suvenýry, maso nebo ocas si můžete koupit k večeři. Klokaní maso většina Australanů ochutnala, rozhodně si ho ale nedopřávají každý týden. 

Pokud chcete vidět koaly, to musíte trochu zapátrat. Někdy je najdete ve volné přírodě, někdy v rezervacích a zoo, někdo má to štěstí, že je má za domem. Žijí na eukalyptu a je těžké si jich všimnout – jak víte, moc se nehýbou.

Ggrampians National Park

Ggrampians National Park

Alkohol a řízení

V Austrálii je povolený celostátní limit 0,05 % alkoholu v krvi. Nikdo se na vás nebude dívat skrz prsty, pokud si dáte nějaký ten alkohol předtím, než budete řídit. V čem jsou Australané naopak šílení, to je dodržování rychlosti. 

Velice zřídkakdy se vám stane, že by vás někdo divoce předjížděl jako v Čechách. Pozor dejte v okolí škol, kde bývá rychlost ještě snížená. Na větších dálnicích bývají radary, které měří, za jak dlouho projedete určitý úsek. Pokuty za překročení rychlosti jsou astronomické. Takže: pivo si klidně dejte, pozor ale na rychlost (a na klokany).

Chcete v Austrálii zůstat?

Pokud dodržíte podmínky Work and Holiday programu, můžete v zemi zůstat tři roky. To už je celkem dlouhá doba a člověku se může zdejší způsob života zalíbit. Jednou z možností jsou studentská víza, ta ale většinou volí lidé pro „rozjezd“. Další možností jsou sponsored víza, partnerská nebo různá skilled víza. Nedávno také vláda podpořila skilled regional provisional víza, která podporují migraci lidí mimo města.

Nikola Cejnarová

Poslední dva roky cestuje na plný úvazek. Po roce Work and Holiday v Austrálii právě utrácí ušetřené peníze v Asii a za pár měsíců se do země klokanů vrací, tentokrát plánuje objevit západní pobřeží. K zastižení je na Instagramu.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled