Pokud jste si již pohrávali s myšlenkou vyjet na určitou dobu do zahraničí s co nejnižším rozpočtem za účelem poznat místní obyvatele, jejich specifickou kulturu a zlepšit se v jazyce (nebo se dokonce začít učit nějaký nový), nabízí se vyzkoušet Workaway

Jedná se o nezávislý projekt několika nadšených cestovatelů, kteří vytvořili možnost přímého kontaktu mezi místními (hosts) a dobrovolníkem (workawayer), jenž přijíždí pomoci výměnou za bezplatné ubytování a stravu. Získává ovšem mnohem více…

Existuje nespočet způsobů, jak se vydat do zahraničí. Stačí si jen vybrat podle vlastních preferencí, časových možností a samozřejmě rozpočtu: od klasické dovolené přes cestu kolem světa, různé studijní a pracovní programy, dobrovolnické aktivity až třeba po cestování s Workaway, kde dostanete bydlení a stravu zdarma výměnou za pár hodin práce denně. A u posledně jmenovaného se dnes zastavíme.

Dobrovolničení jako takové je pro cestovatele skvělé z několika důvodů:

 • Můžete cestovat skoro, nebo dokonce úplně zadarmo
 • Poznáte, jak místní lidé skutečně žijí
 • Najdete si výborné přátele
 • Naučíte se novým dovednostem a možná i nový jazyk

O podobném stylu cestování jsme psali i v Travel Bibli. Začalo to prací na farmách díky projektu WWOOF, ale tento způsob cestování a poznávání nových zemí se stal natolik oblíbeným, že vznikly i další služby, které propojují cestovatele-dobrovolníky a lidi, kteří mohou nabídnout bydlení výměnou za to, že jim někdo pomůže.

Zdaleka už dnes nejde jen o farmaření, právě na webech jako Workaway.info najdete možnosti pomáhat ve školce, v hostelu, v turistickém centru, v různých komunitních projektech a dokonce i u jednotlivých lidí doma.

„Neznám lepší způsob, jak proniknout o něco hlouběji do mentality národa a blíže poznat život místních. Zároveň získáte pocit, že jste udělali něco dobrého a ještě jste za to dostali ubytování a jídlo. Jako fotograf a novinář to mám ještě lepší – nasbírám totiž perfektní materiál s pohledem „zevnitř”, který bych jinak těžko sháněl.

Dobrovolničil jsem na organické čajové farmě vysoko ve srílanských horách. Pomáhal jsem s běžnými denními činnostmi, jako trhání plevele mezi čajovníky, krmení a dojení krav, opravami jedné budovy či sklizní mangovníku. Zároveň jsem místní učil trochu anglicky a snažil se jim trochu vysvětlit, jak v Evropě žijeme. Přitom mi zbylo spoustu času na výlety po okolí, focení a dokonce i mou vlastní práci, kterou dělám jako digitální nomád.” (Matouš Vinš)

O své zkušenosti konkrétně s portálem Workaway se podělila Karolína a její přátelé, které díky dobrovolničení potkala. Karolíno, předáváme slovo!

Proč právě Workaway

logo_main_workaway

To, že při cestách s klasickou cestovkou nikdy nezažijete to, co při cestách na vlastní pěst, už je nám asi všem jasné. Ale i pokud pojedete s jinou organizací – v našem případě pracovní či dobrovolnickou, čeká vás nespočet omezení. Stačí zmínit délku pobytu, která bývá shora i zdola omezena datem odjezdu a návratu.

Moje kamarádka letos nemohla odjet na Work experience do Kanady, neboť v posledním možném termínu odjezdu měla ještě zkoušku z anatomie. Já si naopak v případě Workaway vybrala třítýdenní pobyt v prosluněné Francii přesně podle sebe a vesele jsem odjela, kdy se mi to nejvíc hodilo. Na Workaway navíc můžete vyrazit jak na pár dní, tak třeba na více než rok.

Pohled na malebnou vesničku Lourmarin na jihu Francie poblíž Marseille, kde jsem zažila nespočet nezapomenutelných okamžiků

Pohled na malebnou vesničku Lourmarin na jihu Francie poblíž Marseille, kde jsem zažila nespočet nezapomenutelných okamžiků

Prostřednictvím Workaway se vám dostává tolik možností, že zprvu vůbec nebudete tušit, co vybrat. Péči o sněžné psy za polárním kruhem v Norsku, práce v ekologickém resortu na Zanzibaru či hlídání dětí majitelům surfařské školy v Sydney.

„Můj první projekt přes Workaway byl úžasnou zkušeností. Cítila jsem se u paní Tran jako doma. S dětmi ve školce jsem velmi dobře vycházela a moc mě bavilo si s nimi hrát. Pracovala jsem pouze jeden týden, bohužel jsem neměla dostatek času. Dostala jsem vlastní pokoj a všechno jídlo bylo vynikající.“ (Laura, učitelka v mateřské školce v Ha Dong v Hanoji)

Rovnocenná alternativa pro Workaway.info je portál HelpxNabídka dobrovolnických příležitostí je téměř rovnocenná, prostředí Workaway je ale přehlednější a lépe se s ním pracuje.

Skvělé příklady konkrétních možností, které Workaway nabízí, napsala Marti Gebarovská v článku 10 Workaway projektů, o kterých byste měli vědět

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Jak se stát členem

Nejprve je nutná registrace. Na Workaway.info vyplníte základní údaje, zatímco zbytku profilu určenému pro potenciální hostitele se můžete věnovat později. Poplatek 23 eur pro jednotlivce a 30 pro pár vám zajistí registraci platnou jeden rok od přijetí platby, čímž získáte přístup ke všem profilům, tedy všem možnostem kam a jak vycestovat. Nic dalšího (jako třeba ověřování nebo autorizace) není třeba. Zaplatíte pomocí PayPalu či kreditní karty. 

Vyhledávání projektů a hostitele

Přistoupíme-li k samotnému vyhledávání hostitele, můžete zadat kritéria, což celý proces značně usnadní. Vždyť číslo přihlášených hostitelů dosahuje téměř 25 000 ve 155 zemích (v listopadu 2016).

Filtrovat lze:

 • Podle země a jejího regionu.
 • Pouze nově přidané nabídky – lze najít velmi originální projekty se spoustou volných míst.
 • Nabídky na poslední chvíli – lze odjet ze dne na den.
 • Pouze aktualizované – vyřadí dlouhodobě neaktivní hostitele, tudíž zbytečně nepíšete někomu, kdo Workaway již dávno nepoužívá.
 • Profily se zpětnou vazbou, tzv. feedback, čili recenze účastníků na daném projektu.

Tip: Rozhodně kritéria neopomeňte, ušetří spoustu času a navíc vám zúží výběr skutečně na míru.

Dechberoucí příroda významně přispívá k tomu, že Kanada se stala jednou z nejoblíbenějších destinací

Dechberoucí příroda významně přispívá k tomu, že Kanada se stala jednou z nejoblíbenějších destinací

Profily a kontaktování hostitelů

To mě přivádí k obecnému popisu, co vše se můžete z profilu hostitele dozvědět:

 • Základní údaje (jméno, adresa a podobně).
 • Popis požadované práce.
 • Předpokládanou vytíženost uváděnou v hodinách za den (obecně lze říci, že víkendy budete mít ve většině případů volné).
 • Jaké dovednosti po vás požadují (obvykle se nejedná o nic specifického, ovšem viděla jsem i případy, kdy dotyčný hostitel sháněl dobrovolníka se zkušeností v programování, nebo s tesařskými dovednostmi).
 • Důležitým elementem se mi jeví kalendář s informací, v jakých měsících mohou dobrovolníci dorazit, což vám ušetří psaní lidem, k nimž se už nedostanete.
 • Dále pak ve svém profilu téměř všichni uvádějí podrobný popis jejich zájmů, ať už osobních, nebo v rámci celé rodiny či společenství – často nabízejí ve volném čase společné výlety.

20160815_101900

Práce může být až směšně jednoduchá, ale i nečekaně náročná. Raději předem počítejte s tím, že budete muset fungovat. Naopak neváhejte odmítnout dělat něco, na čem jste se v rámci předchozí komunikace nedomluvili. Nejedete otročit!

Tip: Určitě pište osobní e-maily. Zájemců je – obzvlášť o některé zajímavé projekty – opravdu mnoho. Upřímně napsaný text zachycující vaši motivaci zvyšuje šance.

Pozitiva a přínosy

Je nezbytně důležité odpovědět si na otázku, co očekáváte od všemi hojně užívaného pojmu „plně se ponořit do místní kultury“. Pokud vaše odpověď obsahuje právě účast na akcích vyhrazených pouze pro místní (na které byste se jinak víceméně nedostali) a poznání každodenního života, Workaway pro vás skutečně znamená nejpřínosnější variantu pro vycestování.

Loni jsem vyrazila na jih Francie do malebné vesničky Lourmarin, jejíž obyvatelé mě poměrně rychle přijali mezi pravidelné návštěvníky místního vinného sklípku, a po několika dnech jsem to byla já, kdo říkal turistům, kde se víno ochutnává a kde je možné jej zakoupit. O místním hudebním festivalu na ulici ani nemluvě – do ulic vytáhli stoly z restaurací a po celý večer hrála živá hudba.
Cestou navíc potkáte další podobně smýšlející dobrodruhy.

„První týden jsem pracovala sama, ale nakonec jsme to táhli ve čtyřech. Obě zkušenosti byly k prasknutí napěchované zážitky a velice přínosné. Afzal se vždy stará, zda se cítíš šťastná, sytá a není ti zima, než tě nechá jít do práce. Stačila mi jeho milá společnost, abych věděla, že přijet do Norska se vyplatilo.“ (Claire, práce na farmě poblíž Osla, Norsko)

4

Další výhodu shledávám ve zdokonalení se v jazyce, ovšem způsobem, na který vám učebnice zkrátka stačit nebude – od jednoduché komunikace až po sledování televize při večeři. Rozhodně se vaše jazyková úroveň nenásilně pozvedne. Můj kamarád strávil tři měsíce ve Finsku, tudíž perfektně procvičil angličtinu, navíc začal s finštinou, na kterou nezanevřel ani po návratu, a nyní si občasně přivydělává jako překladatel.

Ačkoli třeba myslíte, že se s nástupem na vysokou školu osamostatníte, rozhodně je to nesrovnatelné s pobytem přes Workaway. Musíte spoléhat jen sami na sebe a mnohdy úplně změnit způsob komunikace s ostatními, protože platí „jiný kraj, jiný mrav“. I když se budete pohybovat v rámci Evropy, rozdíly v životním stylu nepochybně pocítíte. Ze dne na den se může stát, že přijedou další čtyři dobrovolníci – a najednou se domlouváte nejen s hostitelem, ale i s nimi. Možná i proto je Workaway atraktivní položkou do životopisu, ať už žádáte o jakoukoli pozici. Vypovídá o soběstačnosti, komunikativnosti, smyslu pro práci ve skupině a o flexibilitě.

„Můj pobyt během podzimu byl neuvěřitelným zážitkem. Nakonec jsem zůstala mnohem déle, než jsem původně plánovala. Brigitte a Al se ze všech sil snaží pečovat o dobrovolníky co nejlépe a plnit jejich čas jedinečnými zkušenostmi, což znamená víkendové výlety a častá posezení u ohně. Tolik jsem se dozvěděla… nejen o životě v divočině, o práci v lese a na zahradě, ale také o místních původních obyvatelích a jejich magických zvycích. To, že jsme každý den museli vodu do kuchyně donášet z daleka, mě naučilo jí šetřit.“ (Svenja, zvířecí záchranná stanice v Rocky Mountains, Kanada)

Dechberoucí příroda významně přispívá k tomu, že Kanada se stala jednou z nejoblíbenějších destinací

Dechberoucí příroda významně přispívá k tomu, že Kanada se stala jednou z nejoblíbenějších destinací

Na co si dát pozor a co neopomenout

Nechci, abyste nabyli dojmu, že vám v cestě nestojí žádné překážky. Především je třeba pomyslet na vlastní bezpečnost, kterou vám v tomto případě nikdo nezaručí tak, jak tomu bývá například u cestovních agentur typu Student Agency.

Workaway spočívá ve všech oblastech pouze ve vlastní iniciativě. Pominu obecná doporučení (jako například podezírat profily bez fotografií) a z osobní zkušenosti vám poradím, abyste se co nejdříve s vaším zvoleným hostitelem kontaktovali přes Skype, nikoli pouze přes e-mail či Facebook.

Tím se vám značně podaří (alespoň u mě tomu tak bylo) omezit náhlou nervozitu před odjezdem. Se svou rodinou jsem několikrát skypovala, hlavně abych se seznámila s dítětem, které jsem měla hlídat. Věřte, že i pro vaše hostitele to bude příjemnější způsob komunikace.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Také se řiďte podle referencí. Jestliže u někoho nenajdete mezi padesáti feedbacky jediný záporný, rizika lze považovat za téměř nulová. Když už jsem přistoupila ke srovnávání s agenturou, musím zmínit i fakt, že veškeré formální záležitosti si samozřejmě zajišťujete sami:

 • Letenky – začněte je shánět, jakmile víte pevné datum. Můžete se pokusit lehce pozměnit datum příjezdu či odjezdu, aby vás letenky nevyšly zbytečně draho. S takovým krokem nebude mít váš hostitel jistě problém. Setkala jsem se i s lidmi, kteří kupovali jednosměrnou letenku pro případ, že by došlo k jakýmkoli komplikacím a chtěli se náhle vrátit.
 • Vízum, pokud je do dané země potřeba.
 • Transport z letiště, pokud se nedomluvíte, že vás vyzvednou (což zkuste, většinou s tím taktéž není problém)
 • Pojištění

Rozhodně se nenechte odradit. Ale platí, že štěstí přeje připraveným.

20160811_150417

Tip: Jestli se i přes veškerá opatření bojíte vyrazit sami, neváhejte a přihlaste se rovnou ve dvojici. Alespoň pak později budete moct sdílet společné zážitky a veškeré zařizování půjde více od ruky. Navíc zase o trochu posunete zábrany, takže se třeba odvážíte na nějaký dost šílený projekt, který by jinak nepřipadal v úvahu. Co třeba okopávání zahrádky pro místní komunitu v Ugandě? Na druhou stranu se vám lehce omezí výběr. Spousta hostitelů shání pouze jednoho dobrovolníka. A i když se budete snažit sebevíc, klábosení po večerech v češtině se zkrátka nevyhnete.

Neváhejte…

Doporučuji sledovat blog Workaway. Naleznete články obsahující nejrůznější tipy a neustále přibývají Instagram posty od dobrovolníků ze všech končin světa. Za poslední rok se i oficiální stránky zlepšily k nepoznání. Nyní třeba můžete prohlížet fotky z nedávno vyhlášené fotosoutěže, jsou neskutečné! Ostatně uvidíte sami, až se budete registrovat a hledat projekt pro první dobrodružství s Workaway.

Workaway vypadá zajímavě, přesto hledáte jinou alternativu? Tak co zkusit dlouhodobější dobrovolničení?

Chystáš se na dlouhou cestu?

Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Zjistit více o pojištění
Vybavení na cesty

Vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky.

Chci se vybavit
Nejlepší karty pro cestovatele

Jak a čím platit na cestách aby člověk nenaletěl?

Zjistit více o kartách

Užitečné odkazy

HelpStay
Podobný program, jehož nabídka je ovšem oproti Workaway značně omezená.

Volunteer South America
Užší zaměření programu pouze na Jižní Ameriku. Platí četná omezení, musíte mluvit španělsky a najdete pouze dlouhodobé pobyty.

HelpX
Asi nejlepší alternativa k Workaway.

Autorka Karolína Paterová studuje na Právnické fakultě UK a na Workaway narazila náhodou, když vyhledávala možnosti, jak vycestovat a zároveň zlepšit francouzštinu. Na tomto programu jí vyhovuje obrovský rozptyl možností, kdy jedinou překážkou je vaše odvaha. Rozhodovala se mezi Francií a Kanadou, do které nakonec vycestuje příští rok. 

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Radka Poulová 7.12.2016 v 19:28 - Odpovědět

  Se vším souhlas, jen bych poopravila, že registrace je na dva roky – ne na jeden :-)

  • Matouš Vinš 14.12.2016 v 8:33 - Odpovědět

   To bohužel bývávalo… Už je to jen na rok, dva roky platí jen pro stávající uživatele