Zdraví máme jenom jedno, a proto je důležité pečovat o něj také na cestách. Ovlivnit naše zdraví může během cestování hned několik faktorů. Vedle jídla, pití či pohybu je podstatné nepřehlížet také vybavení, které s sebou na cesty bereme, a začít můžete třeba u bot. Nosíte klasickou obuv, nebo jste o krok dál a ve vašem botníku mají své místo barefoot boty?

Většina z nás má kvalitní oblečení, ve kterém není zima ani vedro, spolehlivý batoh šetrný k našim zádům, mnoho cestovatelů ale zapomíná na to nejdůležitější – boty, které pomohou zvládnout cestu úspěšně. Když probíhá příprava na cestu, výběr té správné obuvi by měl být jednou z priorit.

Už víte, jak vybrat batoh, trekové boty i příruční zavazadlo. Dnes vás provedeme výběrem dalšího hardwaru, a tím jsou kvalitní boty pro každodenní nošení na cestách i třeba do práce.

Tento článek vznikl ve spolupráci s Naboso.cz a jedná se o PR text

barefoot boty na cesty

GROUNDIES UTAH MEN Black_3

Proč se zaměřit na kvalitní obuv

Příroda stvořila lidskou nohu pro co nejefektivnější pohyb. Chodidlo je dokonalý mechanismus, který tvoří 19 svalů, 107 vazů a 26 kostí. Nohy nás nosí celý život. Chodidla jsou jedním z nejcitlivějších míst na našem těle. Přesto je tak málo vnímáme a často toho o nich i málo víme. Z toho vyplývají různé potíže. Fyzické i vnitřní.

Problémy s klenbou, vybočené palce, zarůstající nehty, křečové žíly, potíže s kotníky, koleny, bederní páteří, vypouklé břicho nebo i pocity „odpojení“ a nestability. Všechny tyto neduhy jsou úzce spojeny s obuví, ve které každý den chodíme, a proto je třeba vybírat boty zodpovědně.

Vybíráme boty na cestování

Nabídka bot vhodných na cestování je tak široká, že je třeba zúžit výběr pomocí dvou otázek.

1. Kam budeme cestovat?

Budeme se potýkat s horkem, zimou, pískem, prachem, blátem, sněhem, kameny či městskou dlažbou? Na tuto otázku nám pomůže odpovědět průzkum, který si o cílové destinaci uděláme nejen před odjezdem, ale hlavně před nákupem bot.
Nyní už máme představu, jak bude vypadat prostředí, do kterého se chystáme. To však není vše.

barefoot leguano boty

LEGUANO AKTIV Black a LEGUANO CITY Black_4

2. Jaké aktivity se chystáme provozovat?

Stejně zásadní jsou pro volbu vhodné obuvi také aktivity, kterým se během cestování plánujeme věnovat. Budeme chodit na dlouhé výlety do přírody, nebo se budeme toulat ulicemi mezi kavárnami, muzei a památkami? Strávíme odpoledne u hotelového bazénu, nebo se vydáme za dobrodružstvím či sportem? Možností je nespočet. Každou aktivitu bychom měli brát v úvahu při nákupu či balení bot.

XERO SHOES HFS Black LEGUANO GO Gold_11

XERO SHOES HFS Black a LEGUANO GO Gold_11

Komfort a funkčnost jsou důležitější než móda

Běžné je nakupovat s přihlédnutím k aktuální módě. V případě nákupu cestovní obuvi by však snaha vypadat stylově měla jít stranou. Jde o to vybrat boty, ve kterých jsou vaše nohy chráněné, v pohodlí a připravené na téměř jakoukoliv situaci. Lámat si hlavu nad tím, zda se boty hodí k jednotlivým outfitům, rozhodně není optimální.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Když si pořídíte jedny kvalitní a univerzální boty, ušetří vám místo v kufru či batohu, které by jinak zabíralo několik párů bot stylových. Boty jsou těžké – sbalení dokonce i jen jednoho dalšího páru citelně zvedá váhu zavazadla. Samozřejmě – pokud náhodou najdete univerzální boty, které skvěle fungují a navíc dobře vypadají, máte vyhráno.

XERO SHOES HFS Black Glacie Blue_10

XERO SHOES HFS a Black Glacie Blue_10

Otestuje boty před odjezdem

Ještě v obchodě boty pořádně projděte. Musíte se v nich cítit komfortně hned po prvním nazutí. Čekat, až se vám přizpůsobí, nemá smysl. Pokud vám skvěle sedí, prohlédněte boty v ruce, vyzkoušejte jejich flexibilitu a potěžkejte je. Důležité je také věnovat pozornost zpracování bot, zkontrolujte vnější i vnitřní švy. Vše musí perfektně lícovat, žádné stopy od lepidla nebo trčící nitky.

Po koupi doporučujeme vyzkoušet boty v situaci simulující prostředí, které na vás čeká ve vaší cílové destinaci. Jedině několik poctivých kilometrů skutečně ověří, zda boty budou schopné věrně sloužit po celou dobu vašeho cestování.

Materiály pro pěší turistiku

Stejně jako běžecká obuv, i turistická je tvořena různými materiály, které ovlivní hmotnost, prodyšnost, výdrž a voděvzdornost boty. Horní část boty (která je buď přišitá, nebo přilepená k mezipodešvi boty) může být složená hned z několika různých materiálů, které uvádíme níže.

Kůže

Z uvedených materiálů má největší výdrž. Má velmi dobrou odolnost proti oděru i proti vodě a je nejčastěji používaná při výrobě turistických bot.

Nubuk

je stejný materiál jako kůže – je ale obroušen tak, aby vypadal jako semiš. Stejně jako kůže tedy bude nubuk odolný proti vodě a oděru, navíc bude také lehce ohebný.

Syntetické materiály

K výrobě turistických bot se nejčastěji používá polyester, nylon a umělá kůže. Syntetické materiály mohou vykazovat opotřebení dřív než odolnější kožená bota, zas ale jsou lehčí, rychleji schnou a nebude trvat tak dlouho, než se rozšlápnou. Tyto materiály obvykle stojí méně než kůže.

Vodotěsné materiály

Turistické boty, které jsou označeny jako vodotěsné, budou nejčastěji vyráběné s vodotěsnou membránou (třeba Gore-Tex, nebo eVent), která se běžně používá například u bund.

Veganské boty

Pro vegany existují dokonce i turistické boty, které nejsou vyrobeny z živočišných materiálů. Někdy bývá těžké nalézt veganské boty, protože pro ně platí jedno přísné kritérium: při výrobě nesmí přijít do styku s žádným materiálem živočišného původu.

Výběr dětských bot ovlivní zdraví po zbytek života

Pokud se na cesty vydáváte i s dětmi, volba správné obuvi je ještě důležitější. Aby se dětem během cestování chodilo pohodlně a jejich nožky zdravě rostly, je velmi důležité vybrat správnou obuv. Ideálním směrem se můžeme vydat, pokud děti necháme běhat naboso. Rostoucí chodidlo má dostatek prostoru růst správným směrem. Nedochází k deformacím plosek a prstů, všechny svaly se lépe a rovnoměrně posilují. Díky absenci bot a ponožek vnímají děti daleko intenzivněji své okolí. Jejich smysly se rozvíjí a pomáhají naučit se správnému způsobu pohybu. Ne vždy je ale vhodné nechat děti běhat bez bot. Pokud taková situace nastane, přijde ten správný čas na tzv. bosé boty.

PROTETIKA LAUREN Blue_8

PROTETIKA LAUREN Blue_8

Bosá bota je kompromis mezi bosou a obutou nohou. Díky tenké podrážce bude celkový dojem z boty podobný, jako by na noze skoro nebyla. Vybírat můžete ze dvou variant. Buď bota končí pod kotníkem, nebo těsně nad ním. Noha tak má dostatek prostoru a volnosti k růstu, přitom je ale chráněná citlivá oblast paty. Dětské chodidlo je oproti dospělým širší vpředu a směrem k patě se zužuje. Proto by i správná dětská obuv měla mít širší přední část. Co se týče velikosti, je optimální vybírat botu o jednu velikost větší.

Výběr botiček pro malé děti je stěžejním okamžikem, který přispěje k optimálnímu rozvoji dolních končetin a celkovému držení těla. Nejsou to ale pouze boty, které mnohdy brání správnému vývoji. Mohou to být například i těsné ponožky. Měkká nožka se v nich tísní, nemá dostatek prostoru. Prsty se křiví a chodidlo se deformuje do nesprávného tvaru. Chůze naboso umožňuje intenzivněji vnímat svět kolem a děti získávají větší stabilitu na každém povrchu.

I na dětské noze se mohou objevit problémy s vývojem prstů. V takových případech jsou vhodné zdravotní pomůcky jako korektory prstů. Šetrně napomáhají eliminovat vbočené palce a zajišťují návrat nohou do správného tvaru.

BEDA TENISKY NUBUK MAURO Mustard Yellow_1

BEDA TENISKY NUBUK MAURO Mustard Yellow_1

Nezapomeňte na dobré ponožky

Bota je jen tak dobrá, jako ponožka, kterou v ní nosíte. Doporučujeme vám za každou cenu se vyhnout typickým bavlněným ponožkám. Jsou vysoce absorpční, ale tuze pomalu schnou, takže je budete muset v jednom kuse měnit. Mokré ponožky jsou totiž – vedle špatně padnoucích bot – jedním z hlavních důvodů, proč vznikají puchýře.

Místo toho sáhněte po vlněných ponožkách. Dobře regulují teplotu, takže vaše nohy se budou cítit pohodlně v jakémkoli prostředí. Absorbují také mnohem víc potu než bavlna. I syntetické ponožky jsou dobrou volbou. Většina turistických a speciálních běžeckých ponožek je vyrobená z těchto špičkových materiálů. Doporučujeme tedy v obchodě, kde kupujete vaše boty, poptat také kvalitní ponožky.

Klasická, či bosá obuv

Nabídka bot je opravdu široká. Vedle klasických bot získávají na oblibě také tzv. barefoot boty. Prozkoumáme proto, čím se liší od těch klasických.

Odlišnosti:

  • Bosá obuv mívá oproti běžným botám širší špičky
  • Nemá podpatky, takže nezpůsobuje bolesti kloubů a páteře
  • Nezpůsobuje žádné deformity a nemá negativní dopady na pohybový aparát
  • Má velmi nízkou hmotnost, váží polovinu i méně toho, co klasické boty
  • Minimalizuje případné negativní pocity z nošení bot; neznehybňuje nohy, nedeformuje, neutlačuje je a nezatěžuje

Matouš s Petrem chodí v barefoot botách jak na cestách, tak v Čechách, a najdete je jako jednu z vychytávek v článku Dvakrát 5 vychytávek, které s sebou vozíme na cesty.

Jakou bosou botu zvolit na cesty

Bosá obuv – to už dávno nejsou pouze takzvané „pětiprsťáky“. Dnes již výrobci nabízí vedle sportovních a outdoorových bot také zdravé obutí pro každodenní nošení ve městě i do kanceláře, které od běžných bot na první pohled nerozeznáte.

Volba správných bosých bot záleží na povaze cesty, kterou plánujete. Pokud například vyrážíte na toulky po horách, budete potřebovat boty, které jsou pohodlné a lehké, nepromokavé a zateplené. Boty, které splňují tyto parametry a navíc přináší všechny benefity chůze naboso, jsou třeba Feelmax UURA Gray Waterproof, určené do náročného terénu.

SALTIC OUTDOOR HIGH Brown_9

SALTIC OUTDOOR HIGH Brown_9

V oblastech, kde jsou vysoké teploty, cestovatel naopak ocení boty, které nechají chodidla svobodně dýchat. Ideální volbou mohou být sandály Xero Shoes UMARA Z-TREK, které jsou super skladné, lehoučké a v terénu skvěle flexibilní.

Cestování bývá různorodé. Jeden den jste uprostřed lesa, druhý den ve městě a třetí na pláži. Vyplatí se proto mít boty, které jsou univerzální. Pro nás se těmito všestrannými parťáky staly boty Vivobarefoot STEALTH 2 M, o kterých jsme se již zmiňovali v minulosti, anebo jakýkoli jiný kousek značky Leguano.

Co by měla bosá bota splňovat

Bosá obuv si získala popularitu po celém světě díky své ultratenké podrážce, která je odolná proti oděru a chrání proti propíchnutí. Zároveň ale dopřává chodidlu volnost. Bosé boty jsou správně o 1 číslo větší než klasické z důvodu přirozeného roztahování zatíženého chodidla. Obuv by také vždy měla být bez zvýšené paty, neohebné přizvedlé špičky a podpory klenby. Naopak má mít ohebnou podrážku, široký prostor pro prsty a být lehká.

Taková obuv je prospěšná pro nohu i pro celkově zdravé držení těla.

Co může způsobit špatně zvolená obuv

Zdravá a dobře fungující noha je základ, od něhož se odvíjí mnoho věcí. Chodidlo, které přirozeně zapojuje všechny svaly, může ulevit od celé řady zdravotních problémů – plochýma nohama a vbočenými palci počínaje, bolestí zad konče.

Ploché nohy

Bývají diagnostikované už u dětí od tří let věku. S jejich nápravou ale lékaři často zbytečně čekají a poškození nohy se dále prohlubuje. Přitom v dětském věku je cesta ke zdravým a dobře tvarovaným nohám nejjednodušší. To ale neznamená, že v dospělosti už jde o diagnózu trvalou. Bosé boty umí díky svému unikátnímu tvaru i vlastnostem nohu a její klenbu přirozeně zpevnit a posílit. Stačí jen nosit je co nejčastěji a celý proces podpořit několika jednoduchými cviky.

Vbočený palec (hallux)

Jedna z nejčastějších vad, která postihuje přední část chodidla. Dříve se objevovala v pozdějším věku pacientů. V poslední době nejsou výjimkou postižení mezi 20. a 30. rokem věku.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Příčinou je ochablost vazů a svalového aparátu, díky které dochází i k poklesu nožní klenby. Vměstnání přední (od přírody širší) části chodidla do nepřiměřeně úzké obuvi vychyluje palec z osy, ochabují tedy i příslušné svaly. Palec se dostává do rotace a šlachy, které ho ovládají, se napínají nesprávným směrem a pomalu stáčejí prst do boku. Vbočený palec se projevuje bolestí při chůzi, kdy těsná bota tlačí na vybočené místo. Vznikají otlaky, zduření a kostní výrůstky na kosti. Při zanedbání léčby dochází k trvalým degenerativním změnám a k deformaci chodidla.

Jak vše napravit

Na prvním místě je změna obuvi. Dostatečně široká bota, která nebude chodidlo utlačovat a dovolí mu přirozeně vnímat terén. Svalový a šlachový systém chodidla se bude rozvíjet správným směrem a návrat palce do optimální polohy bude snazší. Postupnou nápravou vbočeného palce dojde i ke zlepšení držení těla a řešení mnohých problémů pohybového a opěrného systému, jako jsou například bolesti zad, kyčlí, nebo problémy s páteří.

Důležitým krokem ke zdravému chodidlu je pořízení pomůcek, které zafixují prsty do správné polohy. Jedná se o korektory prstů, které pomáhají jak při již vzniklých problémech, tak jako prevence. Nasazení korektorů na prsty znamená sice pomalejší, ale velmi šetrnou a přirozenou léčbu bez chirurgického zásahu a polykání léků. Prsty jsou díky korektorům nasměrovány do správné polohy a deformita pomalu mizí. Dají se nosit do každého typu obuvi, takže je mohou využívat pacienti všech věkových kategorií a různých typů nohou.

Druhá varianta jsou pak adjustační ponožky, které se nosí jen při odpočinku uvnitř.

Je lepší chodit naboso, nebo v bosých botách?

Chodit naboso přináší mnoho benefitů, přesto se občas najdou situace, kdy je obuv vhodné či nutné nosit – za příliš vysokých/nízkých teplot, v těžkém nebo znečištěném terénu, za tmy, v zaměstnání, ve škole, během různých společenských situací, nebo když i v horších podmínkách potřebujete jít rychlým tempem.

Pro tyto situace bosé boty vznikly a jejich použití je na vaší úvaze. Mít záložní obuv se doporučuje i zarytým bosochodcům pro případ nouze či potřeby. Jako kompromis doporučujeme minimalistickou/bosou obuv, která spojuje výhody chůze naboso s ochrannou a společenskou rolí, přitom negativní důsledky jejího nošení jsou prakticky nulové, anebo nesrovnatelně menší než při nošení klasické obuvi.

MERRELL WRAPT MID WP M Olive_7

MERRELL WRAPT MID WP M Olive_7

Cítit se při každodenní chůzi doma i na cestách komfortně a neřešit bolesti zad, které sužují naši společnost tak často jako rýma, stojí za úvahu. Nohy přece jen potřebujeme každý den a chceme, aby nám sloužily co nejdéle. Podle toho bychom se jim měli odvděčit a starat se o ně.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled