Mexiko – tequila, výborné jídlo a krásná příroda

17.09.2016|Kategorie: Amerika, Členská sekce, Země|

Když se řekne Mexiko, většina lidí u nás si asi vybaví tequilu, kaktusy, poušť a sombreros, někteří možná také mexické jídlo a krásné pláže… a bohužel i násilí spojené s drogovými kartely. Mexiko ale nabízí mnohem víc, než se vejde do těchto nejčastějších klišé. Nádherné karibské pláže s bílým pískem, zlaté pláže omývané Tichým oceánem, jedna z nejlepších kuchyní na světě, všudypřítomná hudba a barvy, dechberoucí hory, pralesy, vodopády i kaňony, záhadné stavby starých Aztéků a Mayů i velkolepé koloniální paláce. To vše je Mexiko, jedna z deseti nejnavštěvovanějších zemí na světě.

nocni-predstaveni-%22zvuku-a-svetla%22-v-chichen-itza

Noční představení zvuku a světla v Chichen Itza

Proč tam letět?

Milovníci pláží zde najdou nádherné karibské pláže s bělostným pískem na Riviera Maya, horalové můžou vystoupat na Popocatépetl nebo nejvyšší horu Pico de Orizaba, gurmáni ochutnají jednu z nejlepších a nejrozmanitějších kuchyní na světě a pokud milujete umění, kulturu a architekturu, budete u vytržení nejen z pyramidy Slunce a Měsíce v Teotihuacanu nebo nádherného El Castillo v mayském Chichén Itzá, ale i z monumentálních koloniálních kostelů a katedrál ve městech jako Guanajuato nebo San Cristobal de las Casas, a také z všudypřítomné hudby a folkloru.

Výhled v Hierve el Agua

Výhled v Hierve el Agua

Jak se tam dostat?

Nejdůležitější je předem si říct, co z Mexika chcete poznat, a na základě toho vybrat, kam poletíte. Vždyť jde o obrovskou zemi s rozlohou téměř 2 miliony kilometrů čtverečních. Pro první návštěvu doporučuji základní (na zážitky však nadupaný) okruh po „dolní polovině“ Mexika, tedy od hlavního města Ciudad de México přes stát Oaxaca a pobřeží Tichého oceánu do nejjižnějšího státu Chiapas a dále na poloostrov Yucatán až po karibské pláže na Riviera Maya. V tom případě je nejlepší letět z Evropy do Mexico City a po absolvování okruhu Mexikem odlétat z Cancúnu. Může se ale stát, že letenku nepůjde kombinovat nebo vyjde výrazně dražší než u příletu i odletu z jednoho místa. Nevadí, v Mexiku je spousta vnitrostátních nízkonákladových leteckých společností, které létají téměř do každého velkého města.

Lety z Prahy do Mexika většinou nejsou přímé, přestupuje se v závislosti na lince v některém z evropských měst nebo v USA a cena se pohybuje mezi 15–25 tisíci Kč podle vytíženosti termínu, letecké společnosti atd. Čím dřív let zarezervujete, tím bývá levnější. Průměr odhaduji na 19 000 Kč.

Dají se sehnat speciální akce – hlavně na Cancún (většinou z Německa) třeba za 8 000 Kč. Určitě jde o optimální variantu, pokud můžete cestovat kdykoliv, tedy primárně podle výhodnosti letenky. Z Cancúnu / do Cancúnu už totiž přeletíte téměř z kteréhokoliv většího města.

Výhled na Mexico City a Palacio de bella

Výhled na Mexico City a Palacio de bella

Kdy vyrazit

Nejjistější je do Mexika jet v říjnu až květnu, osobně bych volila přelom října a listopadu. Přes Vánoce cestu nedoporučuji, ceny jsou dvojnásobné, je to nejvyšší sezona (stejně jako Velikonoce). Pokud zamýšlíte opravdu hodně cestovat, vyrazte po období dešťů (trvajícím od června do srpna/září), příroda bude určitě nejkrásnější. Všechno nádherně zelené, rozkvetlé, v řekách plno vody. Navíc zažijete Dia de los Muertos, mexickou verzi dušiček, která se „slaví“ 1. a 2. listopadu. Záměrně uvádím „slaví“, protože i když je to Den mrtvých, je asi nejkrásnějším mexickým svátkem a vyplatí se být u toho.

Také jaro je dobré období, ale hodně teplé – v hlavním městě a dalších vysoko položených místech je vedro, řeky nejsou tak zavodněné a příroda může být v některých regionech suchá. Krásný je březen, protože kvetou Jacarandy (nádherné stromy s fialovými květy).

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info?

VisitMexico
Stránky s informacemi o Mexiku.

Mexico Retold
Susannah Rigg je cestovatelka a blogerka, která miluje Mexiko a píše o něm na svém blogu.

Eat Mexico
Milujete mexickou kuchyni a rádi byste věděli, co jíte? Zúčastněte se některé z organizovaných food tours, anebo si jen počtěte v blogu. Budou se vám sbíhat sliny.

Wikitravel
Stále lepší a lepší projekt Wikipedie, kde dnes najdete téměř vše, co na cestách potřebujete.

Journey Mexico
Cestovka zaměřená na neobvyklé zážitky, má zajímavý blog se spoustou informací pro cestovatele.

Zkuste i Lonely Planet, v členské sekci máte slevu.

Za zpracování miniprůvodce Mexikem děkujeme Báře. Aktuálně bydlí v Praze, ale s Mexikem má spojen téměř celý život, považuje ho za svůj druhý domov a dokázala by o něm mluvit hodiny. 4. až 9. třídu navštěvovala v Mexiku, studovala tam i na univerzitě. Svou lásku k Mexiku propojila i s prací – soukromě se vrací jako průvodkyně, pracovně ji potkáte na velvyslanectví Mexika v Praze. Na Mexiku miluje asi všechno, ale nejvíc jídlo. Pořádá kurzy mexické kuchyně a workshopy o tom, jak nejlépe v Mexiku cestovat. Pokud se chcete dozvědět víc, toužíte absolvovat kurz mexické kuchyně nebo hledáte průvodce na vaši cestu, napište jí přes kontakty na blogu, Bára se těší.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!