Adam Marčan: „Chci každý den mít volný prostor pro sebe a jen tak být.”

19.09.2016|Kategorie: Digitální nomádství, Rozhovory|

Zakladatel Naučmese.cz, digitální nomád, minimalista a milovník života. Po více než roce jsme Adama Marčana znovu pro Travel Bibli vyzpovídali a mluvili jsme nejen i o velkých změnách, které se v jeho životě udály, ale i o svobodě, vděčnosti, cestování s partnerkou a vztazích s lidmi obecně.

10411758_880204408734822_8899699066967567033_nCo pro tebe znamená svoboda?

Záleží na úhlu pohledu. Pro mě je svoboda ráno vstát, dvě hodiny věnovat svým denním návykům a popovídat si s lidmi u snídaně. Nebo to, že si rozhodnu, kde a kdy budu. Třeba se rozhodnu pronajmout na měsíc byt v Praze, pak poletím do Bangkoku a další měsíc strávím off-line v Indii.

Svoboda je pro mě i být nějakou chvíli odstřižený od internetu. Spousta lidí nomádí nebo jsou na volné noze a nedokážou na dva měsíce vypnout, byl jsem jeden z nich. A k tomu jsem se teď dopracoval, třeba dva měsíce nemusím otevřít notebook. Čtyři roky jsem pracoval na Naučmese a teď se to dostává do fáze, kdy můžu na dva měsíce vypnout a kolegové zvládnou běžné fungování projektu.

Můžeš trochu popsat cestu, jak ses k takové svobodě dostal?

Nešel jsem na vysokou a místo toho začal pracovat v jedné agentuře, kde jsem se učil dělat weby. Zhruba po třech letech jsem odešel a začal weby dělat na volné noze. Pak za mnou přišel Honza Tinka s nápadem na projekt, který by lidem umožnil sdílet to, co umí, s ostatními. Bez ohledu na dosažené vzdělání, věk nebo profesi. Po necelém roku na volné noze jsme tak začali pracovat na Naučmese, vedle toho jsem ale stále dělal i pro klienty.

První dva roky příjmy z Naučmese pokryly náklady, už ale nezaplatily lidi. Poslední dva roky už to ale 3–4 lidi měsíčně uživí. Jsem jeden z nich, takže nemusím dělat pro klienty, které jsem měl dřív, a už na denní bázi neřeším ani  zákaznickou podporu, kterou jsem první dva roky dělal.

Takže když zrovna nebude nutné předělávat web, vše se dodělá a připraví, můžu se na dva měsíce vzdálit od práce a nemusím být vůbec on-line.

13662069_1024631610958767_3345461612480459632_o

Máš nějaký plán B, kdyby se všechno podělalo?

S mou holkou Aleks plánujeme mít záložní e-mail, který jednou za týden zkontrolujeme – kvůli kontaktu s rodinou, aby věděli, že jsme v pořádku. Jednou – asi před rokem – jsem odjel na 10denní půst, kde jsme jen pili vodu. Nebral jsem žádnou techniku krom hloupého telefonu za tři stovky, na který mi zavolali pouze jednou, když se rozhodovalo o nákupu za celkem dost peněz, jinak se vše obešlo beze mě.

Bereš s sebou na cesty něco neobvyklého?

Většinou vozím skejta. Ne pokaždé, ale letos v Asii a Střední Americe mi dost chyběl. Když jsem byl v Asii poprvé, měl jsem ho a bylo to super. Na další cesty už ho určitě chci brát vždy.

Vím, že s sebou vozíš třeba kokosový olej.

Ten určitě nesmí chybět, dá se použít na spoustu věcí. Jen je dobré mít ho v nějaké tašce, umí v zavazadle udělat pěknou neplechu.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Říkal jsi, že ráno je důležitá část tvé svobody. Můžeš popsat, jak takové tvoje ráno vypadá?

Vstanu, dám si lžičku zmíněného kokosového oleje a převaluju ho v ústech asi 20 minut – říká se tomu oil pulling, kdyby to někoho zajímalo. Olej naváže bakterie, které se v puse usadily přes noc, takže je důležité jej po dvaceti minutách vyplivnout. Pak mám škrabku na jazyk, díky níž sundám z jazyka hleny a podobné věci, které tam mít nechci.

Nato jdu cvičit jógu a udělám si mladý ječmen, piju ho většinou během cvičení. Obvykle se snažím cvičit každý den tak 40 minut, někdy to třeba kvůli přesunům nezvládám, někdy ale zase cvičím déle. Třeba v Mexiku jsem měl seance, kdy jsem cvičil skoro dvě hodiny. Ono cvičit jógu není jen neustálé protahování. Je to i o tom, že ležím deset patnáct minut v jedné poloze. To se pak natáhne.

13391587_1006649252757003_3654710634565291462_o

Následuje společná snídaně, ať už s mou holkou, anebo teď v Beskydech s rodiči. Potom si napíšu (anebo ideálně už mám z předchozího dne napsaný) seznam věcí, které chci ten den udělat a dotáhnout dřív, než začnu odpovídat na maily.

Není to ale nic striktního. Teď třeba pracujeme na Naučmese festivalu a vím, že je pro mě důležitější být v interakci s lidmi a komunikovat, takže jako první spustím mail a kouknu, kolik přišlo přihlášek a co se mnou lidi potřebují řešit. Je ale dobré mít nastavený nějaký řád.

12828333_953742508047678_4589253454707613239_o

V minulém rozhovoru jsme mluvili o vděčnosti. Říkal jsi, že vděčnost je pro tebe jedna z nejdůležitějších věcí v rámci nomádství i života vůbec. Za co jsi teď nejvíc vděčný?

Že můžu skejtovat a normálně chodit. V zimě jsem neměl zrovna nejšťastnější období, protože jsem si na Bali na surfu rozřezal nohu a trvalo asi dva a půl měsíce, než mi zranění srostlo. Už je to mnohem lepší, teď jsem zpět na 95 % původního stavu a můžu znovu skejtovat, takže jsem šťastnej, protože jsem myslel i na to, že už se na skejt nikdy nepostavím.

Minule jsi taky říkal, že největší výzvou pro tebe bylo naučit se říkat „ne“. Kdy jsi naposledy řekl „ne“ zajímavé nabídce a teď jsi za to hodně vděčný?

Naposledy mi psali bývalí klienti, že mají další firmu, která ode mne chce udělat návrh designu většího uživatelského rozhraní, což byla práce, kterou jsem dělal před Naučmese. Já řekl jasné „ne“, protože mě to zaprvé nebaví tolik jako Naučmese a zadruhé na to ani nemám prostor.

Nechci si ubírat ze svého prázdného prostoru, který mě baví v životě mít. Podle mě je důležité mít každý den volný prostor pro sebe a jen tak být, jen tak existovat. Když totiž mám dny, kdy je všeho strašně moc, nebo dokonce celé měsíce, tak jsem roztěkaný a mám pocit, že nežiju. Pokud ale mám dvě hodiny jen tak, udělám si kafe, sednu v Barceloně před hostel, popíjím ho na chodníku a koukám na lidi kolem mě. To je pro mě život – mít volný prostor.

12440758_989598984462030_6367018861898865145_o

Jak si takový prostor v životě udělat? V dnešní době se na tebe stále něco valí – maily, SMSky, Facebook… Co ti nejvíc pomáhá si prostor udržet?

Říkat „ne“. Líbí se mi hláška „You can have anything, but not everything“ (můžeš mít cokoli, ale ne všechno). Nemůžeme v našem životě udržovat tři tisíce perfektních vztahů, i když jsou ti lidé super a máme s nimi hodně společného… Vedle nich jsou další, kteří jsou pro nás důležitější, a nejde to všechno zvládnout.

Pomáhají mi různá pravidla, třeba že si na maily vyhradím každý druhý den večer, anebo že na některé ani nebudu odpovídat, když mi nedávají smysl nebo jsou od neznámých lidí.

Mexiko

Mexiko

Zastavím se u letošní zimy. Měl jsi dost přesně naplánováno, kdy a kde budeš, kdy se vrátíš do Čech i s kým budeš, ale nakonec to bylo úplně jinak. Můžeš popsat, co se stalo a co to pro tebe teď v životě znamená?

Hm, moje klasika – rozplánoval jsem si život a nakonec bylo všechno jinak. Chtěl jsem být s jednou holkou, jenže na Bali jsem potkal jinou, která už ale měla letenku do Střední Ameriky, a tak jsem se rozhodl, že zahodím všechny plány a pojedu za ní.

Intuitivně jsem cítil, co chci, a rozešel jsem se, byť dosti nešťastným stylem, ale stalo se. Ponaučení z toho pro mě plyne, že už si nikdy nekoupím zpáteční letenku. Když jsme byli v Mexiku, zemřel můj nejlepší kamarád Lukáš, a tak jsme museli koupit nové zpáteční letenky za 20 tisíc a druhý den letěli do Prahy na pohřeb. Na zpátečních letenkách, které jsem neproletěl, jsem tak dohromady utratil kolem 50 tisíc.

To není úplně málo.

Takže je pro mě lepší koupit jednosměrnou, i když připlatím tři čtyři tisíce, mám ale svobodu rozhodnout se. Z pěti koupených zpátečních letenek jsem čtyři nevyužil. Celkem blbá statistika.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jaké to je cestovat s partnerkou? Předtím jsi vždycky dlouhodobě cestoval sám a najednou jsi strávil šest měsíců na cestách s Aleks.

Je to úplně jiný. Když jsi sám, celý den si uděláš pro sebe. Nic neřešíš, s nikým se nemusíš synchronizovat, máš svoje potřeby, svoje nálady. Všechno je jednodušší. Na druhou stranu vztah přináší něco, co umíš zažít jen s nejlepším kámošem… pocit sdílení a společné radosti, že se spolu něčemu smějeme, i když je to jen blbost.

Sdílení je velká přidaná hodnota, je ale potřeba vztah hodně vyladit, mít velkou trpělivost a chápat, že i ten druhý má potřeby a nálady a že už tu nejsi jen ty. A že budeš muset zatnout zuby a občas i dělat věci, které momentálně nechceš… třeba jít nakoupit, když bys radši jen skočil na rychlé nudle, ale ten druhý chce vařit pořádné jídlo.

13613652_1022648607823734_6974713519853265696_o

Jak to máš teď na cestách s prací? Když jsi sám, můžeš si pracovat do dvou do noci a je to jedno, teď ale najednou svůj čas s někým řešíš.

Přesně. Ve vztahu nějak nejde pracovat, je potřeba si to říct a naplánovat. My pracujeme dopoledne a odpoledne od dvou hodin je zákaz práce, Aleks mě v tom hodně učí. Moje klasická hláška je „I just need to finish something“ (jen si něco dodělám) a ona se zlobí, že pořád potřebuju něco dokončovat. Jsme stále v procesu učení, hlavně teda já. Učím se zavřít počítač a už nepracovat.

Máme dohodu, že pracujeme šest hodin denně a pak trávíme čas spolu. Hodně vaříme, nebo třeba v Beskydech jdeme ven sbírat ostružiny nebo borůvky, což jsou supr aktivity. Nejhorší je zůstat doma a nedělat nic, to pak máš nutkání právě ještě něco dodělávat.

Zajímá vás více k digitálnímu nomádství? Přijďte na Adamův celodenní Naučmese kurz

Napadá tě ještě něco, co tě cestování s partnerkou naučilo?

Asi chápání potřeb druhého člověka. A nálad kolem toho. Nejsou jen mé věci a potřeby. Občas jsem si v těžkých chvílích říkal, že na to kašlu, že to nemá cenu, ale později jsem se uklidnil a uvědomil si, že to cenu má, akorát že to pro mě není pohodlné. Vše, co není pohodlné, něco stojí, ale na oplátku něco dostaneš.

13323320_1000884960000099_3898572240556649997_o

Byl jsi teď skoro rok v kuse pryč. Jak udržuješ vztahy s ostatními přáteli?

Už z principu, že se snažím žít víc v přítomnosti, víc „tady a teď“, nedá se být moc v kontaktu s lidmi, se kterými jsem vyrůstal v Beskydech. Stále mám doma 20 kamarádů, ale nejsem s nimi vůbec v kontaktu, pokud nepočítám Facebook. Takže je spousta lidí, s kterými už se nevídám, protože oni jsou tam a já zas tady.

Pak jsou tři čtyři lidi, s nimiž jsem si volal 1x týdně na jednu dvě hodiny, měli jsme oboustrannou motivaci. Jakmile jsem se déle neozval, tak mě uháněli – a naopak. Tyhle vztahy jsem udržoval hlavně přes Skype. Zapsali jsme si do kalendáře Skype kavárnu (jak já tomu říkám) a dvě hodiny jsme se bavili. Pokaždé to časem spadlo do nějakého hlubšího rozhovoru – nemluvilo se už o počasí, ale o tom, co se nám v životě dělo. To samé s rodiči.

A pak mám kamarády, které rád uvidím, ale nezvládám si s nimi jednou za týden dvě hodiny volat.

Jak je to s lidmi, které potkáváš na cestách? Poznáváme spoustu zajímavých lidí, ale nemůžeme vytvářet a udržovat nějaký vztah s každým. Přemýšlíš nad tím podobným stylem?

Nepřemýšlel jsem, ale díky za myšlenku – hned mě napadlo, jak to vlastně řeším. Z uvedené skupiny zajímavých, inspirativních lidí vyzobám ty, kteří se mnou nějakým způsobem rezonují a umí mě posunout dál. Pokud mají nějaké sociální sítě, snažím se koukat na jejich zdroje, jsme v kontaktu a učím se od nich.

Podívejte se na Adamův parádní osobní web a účet na Instagramu

V Beskydech

V Beskydech

 

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!