Chcete vyrazit na delší cestu a netušíte, s jakým rozpočtem plánovat? Odrazuje vás od cestování vidina děravých kapes? Chtěli byste ušetřit, ale neznáte lowcostové vychytávky? Nechte se inspirovat naší dvouměsíční cestou po Střední Americe, Kubě a USA: zaevidovala jsem každičký výdaj i příjem během cesty. Tyto údaje spolu s tipy a triky na ekonomické cestování vás zbaví obav a nejistot spojených s plánováním cestovních financí. Dozvíte se, jak a proč zaznamenávat náklady, jak neutrácet za zbytečnosti a jak mít rezervu na zážitky, které vám budou kouzlit úsměv na rtech po zbytek života (nebo minimálně ještě pár měsíců).

Zuzana s Liborem se rozhodli oslavit přestupný rok 2016 ve velkém a odletěli na dvouměsíční cestu přes Atlantik. Plánovali navštívit 10 zemí, ale zdravotní komplikace cestu smrskly na 6 zářezů – Kuba, Mexiko, Belize, Guatemala, Salvador a USA. Zpočátku panovaly hlavně u Libora obavy z vysoké finanční náročnosti cesty. Zuzana prohlásila, že za 100 000 na každého vše zvládnou (tu sumu si trochu vycucala z prstu, tzv. educated guess) a nezbylo jí než potvrdit, že měla pravdu. Proto se chopila pečlivého evidování všech nákladů a v článku se nyní podělí o vychytávky a tipy, které jí pomohly.

Výhody podrobné evidence

 • Pokud máte daný strop, účetnictví vám umožní průběžně i závěrem kontrolovat, že se ho držíte.
 • Srovnáte si, jak se vám prodražily různé destinace.
 • Když jedete ve více lidech a platíte často společně, záznamy vám ušetří spoustu práce s vyrovnáním dluhů.
 • Můžete si zpětně prověřit všechny platby z karet – že jste je skutečně provedli a za co přesně byly (ve výpisu to bývá špatně identifikovatelné), případné podvody snadno odhalíte.
 • Závěrečné zhodnocení vám umožní efektivněji naplánovat další cestu, protože lépe poznáte svoje zvyky a zároveň budete vědět, jaké všechny (často i nepředvídané) náklady se s vaším cestováním pojí.

Nevýhody podrobné evidence

 • Je trochu otravná: musíte po každé platbě (případně aspoň každý večer) vzpomenout a zapisovat.
 • Po návratu z cest dá dost práce vše roztřídit, zvláště pokud jste jeli na dlouho.
 • Pokud se na cestě moc neomezujete, může vás finální útrata nepříjemně překvapit.

Pojďme na náš konkrétní příklad rozdělený do tří etap: finance před cestou, na cestě a po návratu.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Finance před cestou

Základem samozřejmě je přečíst Travel Bibli a články v sekci Peníze na cestách. Já ji bohužel dostala až k Vánocům – tři týdny poté, co jsem nakoupila letenky zbytečně draho. S pojištěním a balením nám ale kniha mnoha tipy a triky velmi pomohla.

Letenky

Letenky jsem nakoupila s téměř tříměsíčním předstihem přes Skypicker, takže nás vyšly o 10–15 % dráž, než kdybychom je kupovali přímo. Letěla jsem poprvé do rozvojových zemí a měla pocit, že Skypicker v případě komplikací pomůže. Dnes už vím, že to byla iluze a ve skutečnosti mě komunikace s nimi obrala o peníze, čas a nervy, takže doporučuju řídit se radami Travel Bible a nespoléhat na zprostředkovatele.

K letenkám ještě něco: ve dvou pasažérech jsme dokázali ušetřit na zavazadlech. Moje krosna se dala smrsknout na příruční zavazadlo, k Liborovi jsme toho do odbavené krosny na přelety narvali co nejvíc a pak si vše zase rovnoměrně přebalili.

Start –> Cíl Datum letu Cena celkem (Kč) Cena na osobu (Kč) Datum nákupu
Praha -> Havana 29. 2. 2016 25 686 12 843 7. 12. 2015
Havana -> Cancún 10. 3. 2016 5 077 2 538 7. 12. 2015
Panama City -> Fort Lauderdale neuskutečněn 7 983 3 992 7. 12. 2015
San Salvador -> Fort Lauderdale 28. 3. 2016 8 954 4 477 20. 3. 2016
Orlando -> Mexico City 5. 4. 2016 6 163 3 082 7. 12. 2015
Guadalajara -> Chihuahua 18. 4. 2016 3 530 1 765 7. 12. 2015
Los Mochis -> San Jose 22. 4. 2016 10 535 5 268 7. 12. 2015
San Francisco -> Praha 4. 5. 2016 24 002 12 001 7. 12. 2015
Suma 91 930 45 965

Další nemateriální náklady

 • Pojištění: Axa Assistance celoroční (vyšlo levněji než na 67 dní), nejvyšší verze Excelent, moje za 2 392 Kč díky slevě od Pražské plynárenské, Liborovo 2 990 Kč díky on-line 50% slevě (stačí vygooglit „sleva cestovní pojištění“).
 • Očkování: já vůbec nechtěla (bio manželka), ale v ordinaci jsem podlehla naléhání doktorky. Moje vyšlo na 3 310 Kč (tyfus, žlutá zimnice, hep. A a mezinárodní očkovací průkaz), Liborovo na 1 920 (bez žloutenky). Tip: u OZP jsem si ve Vitakartě on-line nechala zpět proplatit 510 Kč.
 • Mezinárodní řidičské průkazy: existují dva typy, oba stojí 50 Kč a zařídili jsme si každý jeden. ÚAMK nabízí výčet zemí, kde platí jeden i druhý typ. Nikdo po nás tento doklad nikde nechtěl – a to jsme půjčovali auto na Kubě, v Salvadoru, na Floridě i v Kalifornii.
 • Náhradní pas: každý jsme zaplatili 600 Kč za druhý, náhradní. Originální pas jsme nosili v ledvince, náhradní v batohu, abychom zamezili ztrátě/krádeži obou.
 • Víza apod.: turistické karty na Kubu 750 Kč na osobu (museli jsme zařídit přímo na zastupitelství). Do USA se dá on-line vyplnit a zaplatit cestovní registrace ESTA (vyšla na 14 USD za osobu).

Materiální náklady

Takhle vypadal obsah mého batohu před cestou, většina byla povahy „co dům dal“, ale něco jsme museli koupit.

1_obsah-batohu

 • Průvodci Lonely Planet: my koupili Kubu a Central America on a shoestring jak v knižní, tak v PDF podobě, celkem 966 Kč.
 • Filtrační láhve: investice do DrinkSafeSystems se několikanásobně vrátila a filtr má ještě 90 % kapacity. Web vypadá pofidérně, ale nebojte, láhev se osvědčila a je mnohem praktičtější než LifeStraw. Každý kus 787 Kč i s poštovným.
 • Lékárnička: 1 077 Kč (AfterBite – zapomeňte na fenistil, 5 HTP na spaní – nám se moc neosvědčily, černé uhlí, paralen, dezinfekce, propolisový sprej, DEET, opalovák s faktorem 50, magnezium s B6…).
 • Tablet Amazon Fire s USB klávesnicí a 64GB microSD: 2 695 Kč.
 • Další vychytávky a nezbytnosti: 2 236 Kč (vakuovací pytle – vřele doporučuju, pomohou nejen ušetřit místo, ale i udržet věci organizované; lehký univerzální adaptér, šnorchl, klapky na oči + polštářek + špunty do uší, podvodní obal na telefon, náhradní baterie do foťáku).
 • Stan: vybrali jsme nejlehčí dvouvrstvý pro 2 osoby, Lightent Ferrino za 4 413 Kč.
 • Moskytiéra: 900 Kč.
 • Pohledy Prahy pro nové přátele na cestě: 150 Kč.

Můžete si všimnout, že spoustu věcí jsem koupila na britském Amazonu, je trochu levnější (a pokud tam někdy máte cestu, ušetříte i na poštovném). Stejně můžete postupovat s německým nebo francouzským Amazonem, zvláště když vlastníte příslušnou měnu.

Jak si náklady před cestou evidovat

Mně se nejlíp osvědčily Google Sheets, jde vlastně o on-line Excel, který můžete sdílet se spolucestujícími a editovat v reálném čase na PC nebo v telefonní aplikaci. Doporučuji zavést sloupce: datum, částka, země, měna, kurz, částka v CZK, popis, kategorie, kdo platil, pro koho to bylo. Já si navíc rozlišila, zda jde o dlouhodobý, nebo jednorázový náklad. Klidně můžete použít mou tabulku jako šablonu, ať si ulehčíte práci.

2_bankovky-se-zmrzkou

Finance na cestě

Tady musím velmi poděkovat klukům z TB za tip na Revolut. Díky němu jsme ušetřili určitě pár tisíc za bankovní poplatky. Musím říct, že jsme s kartou měli spoustu problémů a bylo jediné štěstí, že jsme si ji zařídili s Liborem oba, protože moje už po 3 týdnech zcela vypověděla službu a zákaznický servis Revolutu byl pěkně… řekněme neužitečný. Spousta bankomatů kartu odmítalo, v mnoha z nich byly poplatky, takže jsme obvykle strávili hledáním vhodného dost času, ale v globálu jsme spokojeni.

Útraty jsem sledovala pomocí aplikace Live Expenses pro iOS. Je zdarma, ale za 5 USD jsem přikoupila multi-currency funkci (více měn) a CSV export. Nabízí možnost vést několik projektů najednou (různé cesty) v jakékoli měně (pro aktualizaci kurzů samozřejmě vyžaduje internet), dále personalizaci kategorií, poznámky a focení účtenek k jednotlivým položkám. Už ji mám dlouho, tak jsem neměnila, ale na TB kluci doporučují Trail Wallet, která nabízí hezčí prostředí a okamžité výsledkové grafy. Obě mají nevýhodu, že jsou jen pro jednoho uživatele. Více uživatelů dovoluje Travel Money.

3_prntscrn-liveexpense

Do aplikace jsem průběžně (dennodenně) psala každý výdaj. Důležité bylo nastavení kategorií předem tak, aby pokryly všechny naše výdaje, ale zároveň jich bylo co nejmíň. Kategorie lze přidat i zpětně, pak je ale mravenčí práce měnit všechny dotčené položky… Zvolila jsem následující kategorie a celkem nás během cesty vyšly takto:

Kategorie Suma Podíl %
Auta, palivo, taxi 37 131 30,02
Jídlo a pití 27 400 22,15
Ubytování 19 095 15,44
Vstupy 15 790 12,77
MHD 15 084 12,20
Dárky 5 934 4,80
Ostatní 2 442 1,97
Telefon 800 0,65

 

S Liborem určitě patříme mezi šetřílky, takže jsme skutečně zvažovali každou transakci a cestu pojali stylem „co nejvíc zážitků za co nejmíň peněz“. Kromě zmíněného Revolutu jsme ušetřili zejména těmito způsoby:

 1. Ubytování: když byl k dispozici internet, domluvili jsme nocleh přes Couchsurfing, jinak jsme se snažili stanovat, v Americe jsme si půjčili jen o trochu dražší minivan, sklopili zadní sedačky a spali v něm na Walmart parkovištích, na spoustě míst jsme přenocovali u kamarádů – těm jsme „zaplatili“ formou dárků (proto adekvátní položka v tabulce výše).
 2. Jídlo a pití: na začátek jsme vezli zásoby s sebou (hlavně domácí raw tyčinky plné živin), dále už jsme jedli pouliční jídlo, kupovali v supermarketech a bohužel měli často i hlad (ne s cílem ušetřit, ale v důsledku špatného managementu). K pití jsme měli vesměs filtrovanou vodu z kohoutku, alkohol jsme omezovali na minimum.
 3. MHD a vstupy: smlouvat, smlouvat, smlouvat. Toto doporučení závisí na kulturním prostředí dané země, ale například na Kubě by vás jinak sedřeli z kůže. Buďte tvrdí, zas ale respektujte obvyklé cenové hladiny a uvažujte aspoň lehce solidárně.
 4. Auta: co se týká jejich půjčování, nabízí TB skvělý článek s nejrůznějšími tipy. My využili v USA včasné rezervace přes slevový portál Hotwire a vyhledávač Kayak. Přiznám, že jsme nepřipláceli pojištění, tedy měli jen povinné ručení (a pozor, v USA ho ze zákona musí nabízet jen v pár státech), takže jsme toho šetření mohli pořádně litovat, ale riskli jsme to.
 5. Ostatní: nekupujte hlouposti – čerpejte radost ze zážitků, ne z věcí.

Náklady jsou logicky v přímé úměrnosti k cenám dané lokality. Pozor, nemusí vždy záležet na vyspělosti/bohatosti země. Důkazem budiž náš výlet, kdy nejdráž vyšel pobyt na Kubě – průměrný den byl dvojnásobně nákladnější jak v Salvadoru, a sice jen o trochu dražší než v USA, ale co se komfortu týče, bylo to jako nebe a dudy.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Nepředvídané výdaje

Pokud rádi plánujete, snadno vás zaskočí nečekané výdaje. Jste totiž přesvědčeni, že máte rozpočet pevně pod kontrolou. Jenže člověk míní, cesta mění. Je tedy dobré počítat s rezervou. Příklady výdajů, které mě zaskočily, zahrnují násobně vyšší vstupné pro cizince oproti místním na atrakce / do národních parků, anebo odjezdové taxy (například v Mexiku na osobu 600 Kč, o které vás stáhnou celníci na hranici, v Belize obdobně).

Příjmy na a po cestě

Nejsme digitální nomádi a celých 9 týdnů jsme věnovali jen cestování, takže prací jsme v tomto období nevydělali ani kačku. Jak ovšem radí Travel Bible, využíváme alespoň byt jako částečnou kompenzaci nákladů díky pronajímání přes AirBnB. Bydlíme na kraji Prahy, takže si nemůžeme účtovat moc, ale i tak jsme za dva měsíce získali pěkných 20 tisíc.

Po skončení cesty jsme pak náklady částečně kompenzovali prodejem věcí na bazaru. Šlo zejména o iPhone SE dovezené v době, kdy v ČR byly zcela vyprodané, šly tedy na dračku. Dále jsme prodali roční vstupenku do národních parků USA, podvodní obal na iPhone a tablet Fire. To vše nám hodilo skoro 7 tisíc.

Závěrečná bilance a poučení pro příště

Jak tedy čísla nakonec dopadla? Každého nás těch krásných 67 dní vyšlo na 105 683 Kč. Urputně jsem se snažila stáhnout to na sto, protože jde o hezčí číslo, ale to je život. :-)

Analytici mohou přejít přímo do naší on-line tabulky obsahující všechny náklady i příjmy roztříděné dle data, země a kategorie. Pro ostatní uvedu bilanci zde:

 • Náklady celkem: 238 178 Kč
 • Příjmy celkem: 26 812 Kč
 • Rozdíl celkem: 211 366 Kč
 • Celkem výdaje na osobu: 105 683 Kč
 • Celkem výdaje na osobu a den: 1 577 Kč

Myslím, že se nám cestu podařilo zafinancovat úsporně, ale přesto je pár věcí, na kterých ušetříme příště víc. Především letenky – už je díky návodu v TB nebudu kupovat přes zprostředkovatele. Dále jsme se poučili, že je třeba zapomenout na české způsoby a smlouvat, smlouvat, smlouvat. S tím souvisí fakt, že je vždy přínosné co nejvíc se sblížit s místními a nechat si doporučit levné tipy.

Hlavně ale jde o to, abyste si cestu náležitě užili a nenechali se útratami stresovat. Mě na cestování baví poznat co nejvíc míst a každý objevený kout je mi tím pravým zážitkovým palivem. Nepotřebuji komfort ani gurmánství. Každý ovšem má jiné preference – jestli vás nejvíc těší dopřávat si například v restauracích, nemělo by smysl jíst po supermarketech, jak jsme to dělali my.

Článkem jsem vás doufám přesvědčila, že si větší cestu můžete dovolit. Video na závěr vám ukáže, že taková cesta stojí za našetření. :-)

https://youtu.be/0ixGcmxDkNw

Zde uváděné ceny byly platné na jaře 2016.

Zuzana Cabejšková

Najděte si auto na Rentalcars

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Michal Kučera 21.9.2016 v 17:12 - Odpovědět

  Na evidenci nemohu nedoporucit AndroMoney – nabizi mj. prave i evidenci pro dva.
  K poplatku pri odjezdu z MX doporucuju
  http://www.roamingaroundtheworld.com/how-to-beat-the-mexican-exit-tax-scam-chetumal-to-belize/

 2. Veronika Skvarova 10.5.2017 v 9:43 - Odpovědět

  Já si dělám evidenci nákladů všech cest a dovolených za posledních 20 let. Vedu ji jen ručně na papíře a pak přepíšu do repotráže z cesty, kterou doma napíšu. Je to super, vím, který region je dražší, kam si kolik financí vzít.
  Co se týče zdravotního pojištění na cesty, tak se dobrá pojišťovna nepozná z výše pojistného, výše pojistného plnění a propagačních “žvástů” na svých stránkách, ale z toho, jak řeší pojistou událost, pokud k ní dojde. JIž dakrát jsem se musela obrátit na cestách na pomoc asistenční služby, pokaždé jsem byla pojištěná u jiné pojišťovny, ale ten rozdíl byl propastný. A právě s Axou mám tu horší zkušenost, tuhle pojišťovnu nikdy více.