Řecko – země, která nabízí mnohem víc než jen starověk a pláže

22.09.2016|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Řecko, zejména řecké ostrovy, je mezi dovolenkovými destinacemi sázkou na jistotu. Je vhodné nejen pro všechny, kdo mají v plánu lenošit na plážích, ale také pro ty, kdo rádi aktivně objevují. Díky relativně příznivým cenám může být Řecko atraktivní i pro dlouhodobý pobyt digitálních nomádů. Zamilujete si jej téměř ihned a svou rozmanitostí vás nebude nudit ani po několika letech.

Klášter Meteora

Klášter Meteora

Proč tam jet?

Řecko patří již dlouhodobě mezi nejoblíbenější destinace Čechů. Láká především čistým mořem s rozmanitými plážemi (někdy až exotickými), ověnčenými mnoha modrými vlajkami. Pro „neplážové“ dovolenkáře skýtá nepřeberně možností, jak trávit volný čas: od poznávání nejstarších základů naší evropské civilizace na archeologických nalezištích, kterých je po celém Řecku opravdu nespočet, přes pěší turistiku v pohoří Olympos či v kaňonech Vikos a Samariá až po lyžování v centrech Arachova nebo Kalavryta.

Pro všechny návštěvníky Řecka však bude nesporným zážitkem pronikání do řecké kuchyně. Tak výborně připravené hovězí nebo jehněčí maso je opravdovým unikátem, zeleninový salát z těch nejčerstvějších ingrediencí dozrávajících na slunci bude pověstnou třešničkou na dortu.

Pláž z muzikálu Mamma Mia

Pláž z muzikálu Mamma Mia

Jak se tam dostat?

V době, kdy je celý svět prošpikován linkami nízkonákladových leteckých společností, stále ještě existují jisté rezervy na trase Česká republika – Řecko. Kdo chce navštívit Řecko letecky, má celoročně jedinou možnost, přímou linku Praha–Athény řecké společnosti Aegean. Ceny jednosměrných letenek se pohybují v závislosti na atraktivnosti termínu od cca 40 do 250 eur. V letní sezoně vás na různé řecké ostrovy (dle nabídky českých cestovních kanceláří) dopraví Travel Service svými charterovými lety z několika českých letišť. Ceny bývají do všech destinací velmi podobné, okolo 3500 Kč za jednosměrnou letenku.

Pokud nemáte problém do Řecka odletět z jiné země, bude to pro vás ve většině případů mnohem levnější. Z polských Katovic se levně (od 600 Kč za jeden směr) dostanete například na Korfu, Krétu či s přestupem do Athén. Z polského Krakova (rovněž od 600 Kč za jeden směr) s přestupem do Athén či Soluně. Z Bratislavy létá celoročně pravidelná linka do Athén (od cca 20 eur za jeden směr). Všechny vyjmenované lety operuje společnost Ryanair. Komu je příjemnější cestovat z Vídně, může letět do Athén, na Rhodos či Krétu (od 800 Kč za jeden směr s leteckou společností TUI). Z Německa se dostanete celoroční pravidelnou linkou z Berlína do Athén (s easyJet od 400 Kč), v letní sezoně pak například z Drážďan na různé řecké ostrovy s Germanwings.

Pro cestování autobusem je k dispozici celoroční pravidelná linka z Prahy do Soluně, Larissy a Athén. Cesta do Soluně trvá 24 hodin, do Athén 32 hodin a jednosměrná cesta stojí 2200 až 2500 Kč (linku provozuje řecká společnost Korona travel).

Vydáte-li se autem, máte dvě možnosti – po silnici do Itálie a dále trajektem do Řecka, nebo po pevnině až do Řecka (připravte se na možné dlouhé čekací doby na hraničních přechodech se Srbskem a Makedonií; úplatky v podobě piva či cigaret, které celní kontrolu urychlí, jsou zde bohužel běžné). Z Itálie se do řeckého přístavu Patra můžete dopravit jedním z trajektů, které vyplouvají z Benátek, Ancony, Bari a Brindisi. Ceny za trajektový lístek nejsou příliš vysoké (od 50 eur za osobu a 100 eur za osobní auto), proto jde o velmi příjemnou a pohodlnou variantu.

Kdy tam jet a proč?

Plánujete-li Řecko poznávat, je ideální jej navštívit na jaře (konec března – začátek června) a na podzim (konec září – začátek listopadu). Teploty jsou velmi příjemné (ne únavné na delší procházky), archeologické lokality nebudou v rámci možností přelidněné. Pokud chcete užívat moře a sluníčka, vyrazte v létě (konec června – začátek září), počítejte však s vyššími cenami ubytování, půjčovného, letenek i dalších služeb.

Naopak nemá význam jezdit do Řecka v zimních měsících. Často zde prší a památky mají omezenou otevírací dobu. Jedinou výhodou jsou levné letenky.

Chioské zlato

Chioské zlato

Víza a podmínky vstupu

Řecko je členem Evropské unie i schengenského prostoru, platí proto stejné vstupní podmínky jako do podobných zemí: občan ČR musí mít doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas) platný po dobu jeho pobytu na území daného státu. Aktuální informace najdete na webu MZV ČR.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Velká část článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu více info

Diskuzní fórum Řecko.name
Český web specializovaný na Řecko a řecké ostrovy. Nabízí rozsáhlé cestopisy, fotogalerie a diskuzi milovníků Řecka.

Odysseus
Oficiální stránky řeckého Ministerstva kultury a sportu věnované všem místním památkám. Přináší podrobné informace o vstupném, otevíracích dobách i historii dané lokality.

Greeka.com
Průvodce po celém Řecku včetně turistických informací o plážích, ubytování a dopravě.

Athens Info Guide
vás provede hlavním městem Řecka prostřednictvím podrobných užitečných informací.

Lonely Planet
Někdo to rád tištěné a na Lonely máte v členské sekci slevu.

recko

Za zpracování miniprůvodce Řeckem děkujeme Michaele Smékalové, která Řecko považuje za svůj druhý domov. Poprvé se v Řecku ocitla čirou náhodou na pracovním pobytu v roce 2002 a nechala v něm kus svého srdce. V Brně vystudovala řečtinu, kterou v současné době vyučuje jak na jazykové škole, tak i soukromě. Pracuje zejména jako turistická průvodkyně pro cestovní kanceláře, mezi její hlavní destinace patří samozřejmě Řecko. Pokud byste chtěli pracovat v řeckých nebo kyperských hotelích, nebo se chtěli dozvědět další zajímavosti z krásného Řecka, můžete kontaktovat pracovní agenturu Práce u moře, kterou Michaela provozuje.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Zápy
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 3 hodinami zakoupil(a) Jaroslava z města: Tábor
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 hodinami zakoupil(a) Josef z města: Třemošná
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 8 hodinami zakoupil(a) Eliška z města: Velké Meziříčí
 
Ebook + roční VIP členství
Před 10 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Beroun
 
Obnovené roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Zadní Třebaň
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 3 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Malonty
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Martin z města: 16300
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Romana z města: Horka nad Moravou
 
Ebook + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Ľudmila z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Klára z města: Česká
 
Obnovené roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Marie z města: Olomouc
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ester z města: Tachov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) TEST INCREVER z města: TEST INCREVER
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Veronika z města: Tachov
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 6 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6
 
e-kniha: Najdi svůj ONLINE GRÁL (ePub, Mobi, PDF)
Před 6 dny zakoupil(a) Alena z města: Frýdlant nad Ostravicí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Marek z města: Říčany
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Beroun
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 7 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6