07.12.2016|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Většina obyvatel ostrova žije na západním pobřeží v pulsujících velkoměstech, kde jezdí metra a propojena jsou nejmodernějšími rychlovlaky. Centrální a východní část je však převážně pokryta dechberoucí přírodou. Ve středu ostrova se nachází vysoké hory s množstvím přírodních termálních vývěrů, celý ostrov je lemován většinou prázdnými, ale rozmanitými plážemi místy přecházejícími v několikasetmetrové útesy.

Za další návštěvu stojí nespočet malých ostrůvků kolem. Je to země dobrých a pracovitých lidí, neomezených gurmánských zážitků a hodných policajtů. Taiwan je podle posledních průzkumů hned po Švýcarsku druhou nejbezpečnější zemí na světě. Můžeme zažít zvýhodňování nás cizinců oproti domácím obyvatelům. V neposlední řadě zde je spousta příležitostí zažít různé přírodní rozmary podnebí a někdy s tím spojené katastrofy.

p5180647

Proč tam jet

Taiwan je jednou z mých nejoblíbenějších zemí a je nespočet důvodů, proč jej navštívit. Ač nepatří k turisticky profláknutým destinacím jako třeba Thajsko, každý návštěvník si zde určitě přijde na své. Taiwan je relativně nevelký ostrov, plochou jen o něco větší než Morava. Je však velmi členitý a rozmanitý. Přestože většina cestovatelů se zastavuje jen na krátkou dobu, můžete zde intenzivně cestovat a stále něco objevovat po mnoho měsíců. Možná právě proto, že nepatří k vyhlášeným turistickým destinacím, lze zde získat naprosto autentické zážitky.

13217074_10208504036493955_8736922414123311862_o

Jak se tam dostat

Letenky ze střední Evropy na Taiwan za poměrně dobrou zpáteční cenu nabízejí China Airlines (od 12 tisíc), China Eastern (od 11 tisíc, pokud vám nevadí 3 přestupy a dvoudenní cesta tam i zpátky), někdy Emirates a Turkish (14 tisíc), občas mají akční ceny i jiné společnosti. Běžná cena je cca 16–18 tis. Letěla jsem i s taiwanskou společností EVA Air, která má velmi pohodlné sedačky a pěknou obrazovku, ovšem letenky této společnosti bývají obvykle drahé.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Po Taiwanu se dá cestovat celoročně, i když každé období má svá specifika. Osobně považuji za nejlepší období konec října a listopad, což je období po tajfunech, kdy je přes den poměrně teplo, ale v noci se již trošku ochladí a teoreticky by nemělo moc pršet.

Pokud zůstanete v oblastech s nižší nadmořskou výškou, tj. kolem pobřeží, celé léto (duben/květen až listopad) bývá velké vedro, kdy ani v noci se téměř neochladí. V místnosti bez klimatizace nebo vydatného větráku není nijak příjemně. Přespávala jsem i venku někde na pobřeží a nikdy jsem nepoužila stan, protože i v noci je bez větříku fakt horko.

p_20160405_154759

Vysoké hory jsou o něčem jiném. Nad 3000 metry může i v létě sněžit. Deštivější počasí bývá sice nejčastější na jaře, může se ale objevit kdykoliv a kdekoliv. Taiwan je jediná země, kde se mi nijak neosvědčilo sledovat jakékoli předpovědi. Počasí si vždycky dělalo, co chtělo. Kolikrát neodpovídal ani aktuální stav počasí – zatímco třeba hlásili, že v místě, kde jsem se zrovna nacházela, je slunečno, byla jsem skrz naskrz promoklá silným deštěm.

Jediné, na co jsem se ohledně počasí mohla spolehnout, byla tajfunová předpověď. Tajfuny přicházejí v letním období od června/července do října. Obvykle dorazí přesně podle předpovědi a s tím spojené vyhlášení tajfunových prázdnin je namístě. Během tajfunu není dobré zůstávat venku pro silný déšť a ještě silnější vítr (je velká pravděpodobnost, že vám něco spadne na hlavu – větve, stromy, kusy střech). Je vhodné schovat se do ubytovacího zařízení se zdrojem pitné vody a moc nevycházet. Také je fajn nakoupit potraviny, i když některá restaurační zařízení mají otevřeno i při tajfunu. Obchody 7-Eleven mají otevřeno za všech okolností 24h denně.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

13220804_10208519497800478_7492277465904518073_o

Kde najdu více info

My Taiwan Tour
Anglický blog o všem, na co můžete na Taiwanu narazit.

Taiwan
Informace o Taiwanu.

National Parks of Taiwan
Informace o národních parcích.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Taiwanu koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci máte slevu.

Miniprůvodce napsala Lenka Malíková, profesionální botanička. Na Taiwanu byla třikrát 10 měsíců – jednou studovat a dvakrát na výzkumném pobytu na univerzitě. Je odbornicí na získávání stipendií v zahraničí. Na cestách ji zajímá využití místních planých rostlin (k jídlu, medicíně, vytvoření příbytku apod.).