Taiwan – dechberoucí příroda v kontrastu s high tech městy

07.12.2016|Kategorie: Asie, Členská sekce, Země|

Většina obyvatel ostrova žije na západním pobřeží v pulsujících velkoměstech, kde jezdí metra a propojena jsou nejmodernějšími rychlovlaky. Centrální a východní část je však převážně pokryta dechberoucí přírodou. Ve středu ostrova se nachází vysoké hory s množstvím přírodních termálních vývěrů, celý ostrov je lemován většinou prázdnými, ale rozmanitými plážemi místy přecházejícími v několikasetmetrové útesy.

Za další návštěvu stojí nespočet malých ostrůvků kolem. Je to země dobrých a pracovitých lidí, neomezených gurmánských zážitků a hodných policajtů. Taiwan je podle posledních průzkumů hned po Švýcarsku druhou nejbezpečnější zemí na světě. Můžeme zažít zvýhodňování nás cizinců oproti domácím obyvatelům. V neposlední řadě zde je spousta příležitostí zažít různé přírodní rozmary podnebí a někdy s tím spojené katastrofy.

p5180647

Proč tam jet

Taiwan je jednou z mých nejoblíbenějších zemí a je nespočet důvodů, proč jej navštívit. Ač nepatří k turisticky profláknutým destinacím jako třeba Thajsko, každý návštěvník si zde určitě přijde na své. Taiwan je relativně nevelký ostrov, plochou jen o něco větší než Morava. Je však velmi členitý a rozmanitý. Přestože většina cestovatelů se zastavuje jen na krátkou dobu, můžete zde intenzivně cestovat a stále něco objevovat po mnoho měsíců. Možná právě proto, že nepatří k vyhlášeným turistickým destinacím, lze zde získat naprosto autentické zážitky.

13217074_10208504036493955_8736922414123311862_o

Jak se tam dostat

Letenky ze střední Evropy na Taiwan za poměrně dobrou zpáteční cenu nabízejí China Airlines (od 12 tisíc), China Eastern (od 11 tisíc, pokud vám nevadí 3 přestupy a dvoudenní cesta tam i zpátky), někdy Emirates a Turkish (14 tisíc), občas mají akční ceny i jiné společnosti. Běžná cena je cca 16–18 tis. Letěla jsem i s taiwanskou společností EVA Air, která má velmi pohodlné sedačky a pěknou obrazovku, ovšem letenky této společnosti bývají obvykle drahé.

Kdy tam jet a proč v tuhle dobu

Po Taiwanu se dá cestovat celoročně, i když každé období má svá specifika. Osobně považuji za nejlepší období konec října a listopad, což je období po tajfunech, kdy je přes den poměrně teplo, ale v noci se již trošku ochladí a teoreticky by nemělo moc pršet.

Pokud zůstanete v oblastech s nižší nadmořskou výškou, tj. kolem pobřeží, celé léto (duben/květen až listopad) bývá velké vedro, kdy ani v noci se téměř neochladí. V místnosti bez klimatizace nebo vydatného větráku není nijak příjemně. Přespávala jsem i venku někde na pobřeží a nikdy jsem nepoužila stan, protože i v noci je bez větříku fakt horko.

p_20160405_154759

Vysoké hory jsou o něčem jiném. Nad 3000 metry může i v létě sněžit. Deštivější počasí bývá sice nejčastější na jaře, může se ale objevit kdykoliv a kdekoliv. Taiwan je jediná země, kde se mi nijak neosvědčilo sledovat jakékoli předpovědi. Počasí si vždycky dělalo, co chtělo. Kolikrát neodpovídal ani aktuální stav počasí – zatímco třeba hlásili, že v místě, kde jsem se zrovna nacházela, je slunečno, byla jsem skrz naskrz promoklá silným deštěm.

Jediné, na co jsem se ohledně počasí mohla spolehnout, byla tajfunová předpověď. Tajfuny přicházejí v letním období od června/července do října. Obvykle dorazí přesně podle předpovědi a s tím spojené vyhlášení tajfunových prázdnin je namístě. Během tajfunu není dobré zůstávat venku pro silný déšť a ještě silnější vítr (je velká pravděpodobnost, že vám něco spadne na hlavu – větve, stromy, kusy střech). Je vhodné schovat se do ubytovacího zařízení se zdrojem pitné vody a moc nevycházet. Také je fajn nakoupit potraviny, i když některá restaurační zařízení mají otevřeno i při tajfunu. Obchody 7-Eleven mají otevřeno za všech okolností 24h denně.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

13220804_10208519497800478_7492277465904518073_o

Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!

Cestovní pojištění na dlouho

Máme pro tebe srovnání těch nejlepších pojištění.

Vybavení na cesty

Pořádné vybavení na cesty, které vydrží i ty nejdrsnější podmínky, je základ. To nejlepší koupíš u Hanibala!

Energii pro tvůj notebook nebo mobil

Bez náhradní baterie se dneska obejde jen málokdo. Ty nejlepší ti dodá Ilin.

Kde najdu více info

My Taiwan Tour
Anglický blog o všem, na co můžete na Taiwanu narazit.

TaiwanInformace o Taiwanu.

National Parks of Taiwan
Informace o národních parcích.

Lonely Planet
Kdo raději tištěné průvodce, může si k Taiwanu koupit Lonely Planet v češtině. V členské sekci máte slevu.

Miniprůvodce napsala Lenka Malíková, profesionální botanička. Na Taiwanu byla třikrát 10 měsíců – jednou studovat a dvakrát na výzkumném pobytu na univerzitě. Je odbornicí na získávání stipendií v zahraničí. Na cestách ji zajímá využití místních planých rostlin (k jídlu, medicíně, vytvoření příbytku apod.).

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.
Travel Bible a Travel Jobs + roční VIP členství + 2 Items
Před 3 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Praha 6
 
Ebook + roční VIP členství
Před 7 hodinami zakoupil(a) Ivo z města: Rožnov pod Radhoštěm
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 13 hodinami zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 6 - Suchdol
 
Tištěná kniha Travel Jobs + e-book + 1 Item
Před 13 hodinami zakoupil(a) Kateřina z města: Hlinsko
 
Ebook + roční VIP členství
Před 16 hodinami zakoupil(a) Renata z města: Podbřezí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 1 dnem zakoupil(a) Jan z města: Plzeň
 
VIP členství na 1 rok
Před 1 dnem zakoupil(a) Kateřina z města: Liberec 5
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 1 dnem zakoupil(a) Michal z města: Radovesnice I
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 1 dnem zakoupil(a) Aleš z města: Ostrava 2
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 2 dny zakoupil(a) Kryštof z města: Dobřichovice
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Milan z města: Hradec Králové
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Praha 10
 
VIP členství na 6 měsíců
Před 2 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Brno
 
Cestování – nejlepší životní investice
Před 2 dny zakoupil(a) Daniel z města: Hrádek
 
E-kniha: Procestuj svět jako učitel angličtiny (ePub, Mobi, PDF)
Před 3 dny zakoupil(a) Martina z města: Ústí nad Labem