Filipínské ostrovy Palawan, Boracay, Cebu nebo Siargao v posledních letech vyhrávají ankety o nejkrásnější ostrovy a pláže na světě. Pokud sejdete z pláže do moře, spatříte pod sebou nádherné korály, želvy, velké ryby nebo vraky lodí z 2. světové války. Na motorové lodi nebo mořském kajaku můžete kličkovat mezi vysokými útesy a objevit opuštěné pláže a laguny s kýčovitě tyrkysovou vodou. Ale proležet celou dovolenou na pláži s čerstvým kokosem a výborným levným rumem by byla škoda. Pravé Filipíny objevíte mimo turistické resorty a ve vnitrozemí.
Proč jet na Filipíny
Filipíny jsou sice asijskou zemí, ale vzhledem k poloze byly vždy atraktivní pro obchodní i vojenské účely. Proto je jejich kultura (ovlivněná Španělskem a USA, které v minulosti tuto zemi kolonizovaly) pro nás bližší než jinde v Asii. Španělsko dalo zemi katolickou víru s pěknými barokními kostely, Amerika angličtinu a národní sport basketbal.
Filipínci jsou usměvaví a pohostinní lidé, se kterými se bez problémů domluvíte anglicky. Na svazích krásných hor najdete historické rýžové terasy, postrachem i lákadlem jsou nádherné sopky. V místních džunglích se spoustou řek a vodopádů můžete spatřit nejmenší primáty světa – nártouny – nebo krásné ptáky. Na Filipínách najdete také několik historicky významným míst, kde se odehrály bitvy 2. světové války.
Oblast kolem hlavního města (Manila) je domovem asi 25 milionů lidí. V samotné Manile, kde žije 1,8 milionu lidí, najdete historické centrum Intramuros a další památky z doby španělské kolonizace. Součástí Metro Manila, jak je nazývaná celá oblast, je kromě Manily i dalších 15 měst.
Známá jsou např. města Makati a Taguig se spoustou mrakodrapů, luxusních hotelů a restaurací, nebo největší filipínské město Quezon City s hlavními autobusovými terminály pro jízdy po severním Luzonu. V dalším městě Pasay najdete manilské mezinárodní letiště a nákupní centrum SM Mall of Asia s promenádou, odkud můžete sledovat západ slunce nad zálivem Manila Bay. V Metro Manila se luxus potkává s chudobou a velkým problémem je tu doprava.
Jak se na Filipíny dostat
Na Filipíny nejspíš přiletíte na letiště Ninoy Aquino International Airport v Manile, anebo na letiště Mactan blízko Cebu City. Běžná cena zpátečních letenek z Prahy a okolních letišť se pohybuje mezi 15 a 20 tisíci. S jedním přestupem takto můžete letět například s Turkish Airlines, Emirates, Qatar Airways nebo China Eastern, díky sledování promo akcí třeba i ušetříte.
Pokud přestupujete v Manile na jiný terminál, nechte si dostatečnou časovou rezervu. Mezi terminály jezdí každých 15 minut autobus zdarma, terminály ale jsou od sebe daleko.
Pro cestu z letiště zvolte Grab (Uber pro JV Asii), před každým terminálem najdete jejich kiosek. Manilské letiště má 4 terminály. Jednička, dvojka a trojka slouží pro mezinárodní lety, část třetího a čtvrtý jsou určené vnitrostátním letům.
Některé (hlavně nízkonákladové asijské) aerolinky létají i na jiná mezinárodní letiště (např. Clark severně od Manily, Puerto Princesa na Palawanu).
Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu
Hlavní turistická sezona je od listopadu do března, kdy je na většině ostrovů období sucha. Ovšem Filipíny jsou rozlehlé a sezona záleží na tom, co chcete vidět a zažít. Pokud plánujete klasické turistické ostrovy Palawan, Boracay a střední Visayas (Cebu, Bohol…) nebo treking na severním Luzonu, hlavní sezona je vhodná. Pokud vás láká surfování, zjistěte si informace pro konkrétní surfařské lokality (Siargao, Catanduanes, Baler, La Union, Pagudpud). Pokud chcete vidět vodopády v plné síle nebo se chcete vyhnout davům turistů, doporučuji konec období dešťů v říjnu.
Od června do září je na většině území období dešťů a tajfunů (tajfuny mohou přijít i později), zmoknout tu ale vzhledem k tropickému ostrovnímu klimatu můžete celoročně.
Východní pobřeží Filipín (Siargao, Leyte, Samar, část Luzonu) má deštivé období od prosince do března, počítejte s tím při plánování.
Víza a podmínky vstupu
Občané ČR mají na Filipínách možnost bezvízové turistiky po dobu 30 dnů. Při vstupu do země musíte doložit zpáteční, nebo navazující letenku (často se kontroluje už při odletu na Filipíny), cestovní pas s platností alespoň 6 měsíců po plánovaném odletu z Filipín a dostatečné finanční prostředky.
Pobyt lze za poplatek o měsíc (nebo dva) prodlužovat v „Immigration Office“ ve větších městech. Tímto způsobem lze vízum prodloužit maximálně na 6 měsíců. Přibližná cena prodloužení by neměla přesáhnout 1700 Kč za měsíc, záleží hlavně na náladě konkrétního úředníka. Jestli dostanete vízum na počkání, do druhého dne, anebo do týdne, to se liší v jednotlivých kancelářích.
Aktuální podmínky ověřte na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, ohledně možnosti získání víz kontaktujte Velvyslanectví Filipín v Praze.
Peníze a přibližné ceny
Na Filipínách se platí filipínským pesem. 100 pesos odpovídá asi 44 korunám. Kartou zaplatíte v lepších nebo větších resortech a supermarketech. Bankomatů je dost ve větších městech, buďte ale připravení, že ne vždy vám dají peníze a budete muset vyzkoušet třeba dva, tři. Za výběr zaplatíte 250 PHP (asi 110 Kč) a naprostá většina z nich má limit na výběr 10 000 PHP (asi 4400 Kč). Pokud platíte poplatek i vlastní bance nebo máte omezený počet výběrů, využijte směnárnu. Není problém vyměnit dolary, eura a měny států JV Asie. Směnárny hledejte na letištích (a jejich okolí) nebo v supermarketech ve větších městech. Směnárny na letišti v Manile mají celkem dobré kurzy.
V angličtině se Filipínám občas přezdívá Feelippines a tato přezdívka určitě sedí. Poplatky nejsou vysoké, ale je jich mnoho. Mějte pro tyto případy vždy připravenou hotovost. Často platíte za záchody (2–5 Kč), vodopády (4–40 Kč), za průvodce (až 1500 PHP za den).
Vzhledem k poplatkům (tricycle, půjčení bangky, průvodce), kdy zaplatíte stejnou částku za jednoho i skupinu 4–8 lidí, se může sólo cestování prodražit. Pokud chcete ušetřit, naplánujte cestu se skupinou nebo se zkuste k někomu připojit na konkrétní výlety.
- Bydlení: za nejlevnější hostely, hotely nebo guest housy zaplatíte do 200 Kč za pokoj pro dva. Na turistických místech je vyšší cena blízko pláže. Na neturistických místech je nízká konkurence a ceny bývají vyšší (v Los Baños, kde jsem žil, je nejlevnější pokoj za 400 Kč, v surfařské oblasti La Union byla nejlevnější možnost 200 Kč/os. za spaní v kempu ve vlastním stanu). Ubytování můžete rezervovat přes Airbnb, Booking nebo Agodu. Většinou není problém sehnat ubytování bez rezervace.
- Jídlo: canteen/eatery 15–50 Kč za (malou) porci jídla, levné restaurace od 25 Kč, turistické oblasti od 100 Kč. Pitná voda většinou zdarma.
- Nápoje: balená voda 15 Kč za 1,5 l, pivo od 20 Kč za 0,3 l, rum, brandy, gin od 40 Kč za 0,75 l.
- Potraviny v obchodě: kromě mléčných výrobků, brambor nebo čokolády, které tu jsou dražší než v ČR, je většina produktů za asi poloviční cenu. Snažte se upřednostnit trhy a stánky na ulici před supermarkety a nákupními centry a podpořte místní.
- Památky: 0–40 Kč na místa, kde nepotřebujete průvodce, 400–1000 Kč za celodenní výlety lodí nebo den na treku s průvodcem.
- MHD ve městech: od 4 Kč za jeepney ve všech městech, MRT/LRT v Metro Manila 7–12 Kč.
- Data: 1,5 GB na 30 dní za 130 Kč (pouze operátoři Smart a Globe).
Lokální doprava
Filipínská doprava je sama o sobě zážitek. Mezi její výhody patří to, že vyzkoušíte spoustu nejrůznějších unikátních dopravních prostředků a že se s ní dokážete dostat skoro všude a levně. Nevýhodou je její rychlost (většinou maximálně 40 km za hodinu) a klimatizace, která vymrazuje všechna letadla, autobusy, dodávky a trajekty. V trajektech, autobusech a jeepney je 20% sleva pro studenty, důchodce nebo fyzicky postižené lidi, většinou chtějí ukázat průkaz (určitě si všimnete nápisů „no ID, no discount“).
Letecká přeprava
Pro vnitrostátní lety můžete většinou vybírat mezi PAL Express (součást Philippine Airlines) a nízkonákladovými dopravci AirAsia a Cebu Pacific. Největší nabídka letů je z Cebu, Manily a Clarku. Plánujete-li přelet mezi jinými dvěma místy, nejspíš budete muset v Manile nebo Cebu přestoupit. Lety do většiny destinací seženete běžně do 1000 Kč za jednosměrnou letenku. PAL Express je o trochu dražší, v ceně však máte odbavené zavazadlo a malé občerstvení.
Lety do El Nida, na Coron nebo Siargao jsou dražší. Pro hledání a porovnávání cen využívám Skyscanner a letenky kupuji na webu aerolinky. Nebuďte překvapení, pokud na některém letišti budou chtít zaplatit „terminal fee“ (poplatek za vstup na terminál) a mějte pro tyto případy po ruce hotovost.
Lodní doprava
Trajekty
Turisticky hojně využívané trasy jsou ve Visayas mezi ostrovy Cebu, Bohol, Siquijor a Negros a mezi El Nidem na Palawanu a ostrovem Coron. Buďte připravení na dva až tři poplatky – kromě lodního lístku většinou musíte zaplatit „terminal fee“, abyste se k lodi dostali, a po výstupu „environmental fee“, bez kterého nemůžete opustit přístav.
Na těchto stránkách najdete hodně lodních spojení. Jinak použijte Google, průvodce nebo mapu a zeptejte se místních. Počítejte se zpožděním, nebo s možností, že loď bude plná a budete muset čekat na další. Především pokud máte koupenou letenku, doporučuji plánovat příjezd trajektem o den dříve nejpozději předposledním spojem dne a sledovat počasí, jestli nehrozí bouře nebo tajfuny. Trajekty na některých trasách nejezdí každý den.
Bangky
Na některé menší obydlené ostrovy jezdí public boats – menší lodě především pro místní s pravidelným časovým rozvrhem. Jsou levné, lístky stojí většinou do 100 Kč. Často jede pouze jedna loď denně, na ostrově tedy budete muset zůstat přes noc.
Bangku si můžete i s kapitánem pronajmout pro plavby na menší ostrovy nebo šnorchlovací a potápěčské výpravy. Cena za den závisí na velikosti lodi, času, vzdálenosti a na některých trasách i na vašich vyjednávacích schopnostech. Pro příklad: za asi hodinovou cestu na ostrov Sambawan a druhý den zpět jsem za 6 lidí zaplatil 3000 pesos (1300 Kč), což byla cena daná bez možnosti smlouvání.
Pro populární island hopping (zpravidla jednodenní výlet lodí, během kterého navštívíte několik ostrovů, často spojený se šnorchlováním, návštěvou pláží a obědem na lodi), šnorchlovací a potápěčské výlety se můžete připojit k organizované tour i jako jednotlivci.
Autobusy, vany
Na delší přesuny po zemi využijte autobusy nebo vany. Jejich cena je do 1 Kč/km. Na místa a časy odjezdů se ptejte místních. Na vytížených linkách odjíždí autobusy z terminálu, když se naplní. Ve větších městech jsou terminály nebo zastávky. Jinde se postavte na krajnici a mávněte na autobus projíždějící kolem vás.
Jedete-li z Manily do Banaue nebo Sagady (noční autobus 9/12 hodin), kupte jízdenky předem na internetu u Ohayami Trans nebo Coda Lines. Autobusy na delší vzdálenosti jsou většinou klimatizované, na kratších trasách se obvykle budete mačkat s Filipínci a někde se třeba posadíte na střeše. Na Filipínách bohužel nejsou centrální terminály pro autobusy a vany a každá společnost má svůj vlastní. Pokud např. jedete z terminálu Cubao v Manile, vaše společnost může být po obou stranách asi dvoukilometrového úseku silnice.
Motorky (půjčovny)
Pro dopravu po ostrovech mimo větší města je půjčení skútru nebo motorky (od 130 Kč na den) ideální varianta. V kanceláři necháte pas (nebo si udělají jeho kopii), zaplatíte a můžete jet. Půjčení auta nedoporučuji vzhledem k hustému provozu, špatnému značení a úzkým silnicím ve městech. Navíc není problém dojet skoro všude veřejnou dopravou.
Taxi, Grab
V Manile a jiných větších městech můžete využít taxi nebo Grab. Pro cestu z letiště v Manile určitě využijte Grab, který můžete přivolat přes mobilní aplikaci nebo z kiosku (najdete jej před každým terminálem). Cena za Grab a taxi (se zapnutým taxametrem) je většinou podobná – kromě cesty z letiště. Ve špičce je taxi trochu levnější. Taxikáře se pokuste přesvědčit k zapnutí taxametru, nebo vyjednejte cenu předem.
Pokud máte internet v mobilu, můžete zjistit cenu Grabu a pak vyjednat cenu s taxikářem na ulici, nebo přivolat Grab. V současnosti funguje Grab v těchto městech: Metro Manila, Cebu, Davao, Iloilo, Bacolod a Baguio.
MHD v Metro Manila
Pro cestování po Manile můžete využít taxi, Grab, Manila MRT/LRT (metro), autobusy, jeepney nebo šlapadlo. Pokud je vaše cesta na lince MRT/LRT, pravděpodobně to bude nejlevnější (7–12 Kč) i nejrychlejší alternativa (ve srovnání s metrem kdekoliv jinde je zde stále velmi pomalé). Většina zastávek je nadzemních a soupravy jezdí obvykle plné. Doprava po silnici je velmi pomalá, ať už jedete v autě, autobusu nebo v jeepney.
Jeepney je filipínský symbol, v kterém byste se měli svézt. Pokud se ale v Manile nevyznáte nebo nejedete s místním kamarádem, doporučuji vyzkoušet jeepney mimo Manilu.
Jiná možnost
Jeepney jsou prodloužené pestrobarevné jeepy s uličkou uprostřed a lavicemi po stranách většinou až pro 25 lidí. Nejlevnější a autentický způsob dopravy v městech a na trasách do pár desítek km. O ceně se nesmlouvá. Někde musíte najít zastávku, většinou ale zastaví na zamávání. Jezdí po dané stálé trase (je napsaná přímo na džípu po stranách i zepředu).
Tricycle – motorka s postranním vozíkem – nabere od dvou do sedmi pasažérů. Cenu si domluvte předem (běžně do 10 PHP/km). Na některých turistických místech je pevná (vysoká) cena a neusmlouváte nic. Pokud jedete z některého letiště, vyjděte z parkoviště před letištěm a vezměte tricycle odsud, ušetříte.
Habal-habal je prodloužená motorka se střechou, kde se za řidiče vejdou dva tři lidi. Trochu levnější než tricycle.
Tricyclem nebo habal-habalem se dostanete téměř kamkoliv.
Kuchyně
Na rozdíl od zbytku JV Asie je filipínská kuchyně tučná a chuťově nevýrazná. Základem je rýže (3x denně), vepřové a kuřecí (méně i hovězí) maso dochucené solí, cukrem, octem nebo sójovou omáčkou (často i zároveň). Filipínci místní kuchyni považují za výbornou, zbytek světa jejich nadšení většinou nesdílí. V levných restauracích a na ulici je vepřové maso často tuk a kůže (především liempo/belly – bůček), kuřecí je občas kost a kůže.
Nejlevněji se najíte v místních jídelnách. Hledejte canteen nebo eatery. Dostanete kopeček rýže a vyberete si z uvařených jídel v hrncích nebo na pekáčích. Zaplatíte 15–50 Kč. Porce jsou malé.
O trošku dražší jsou restaurace, kde si objednáváte z menu. V těch levnějších utratíte za filipínskou kuchyni 25–50 Kč. V menu jsou často jídla pro více lidí: je běžné, že si místní objednají několik jídel a z nich si nandávají na vlastní talíř.
Mezinárodní kuchyně je většinou od 70, pizza od 100 Kč.
Fast foody – najdete Jollibee/McDonald’s/KFC a jejich menu bývá od 60 Kč.
Pekárny na ulicích mají velký výběr většinou sladkého pečiva, kde za jeden kousek zaplatíte 0,5–5 Kč. Na snídani skvělá volba.
Ve většině restaurací a jídelen máte nárok na vodu zdarma (service water). Když vám ji nepřinesou, rozhlédněte se, jestli v restauraci není barel s vodou a skleničky, anebo si o ni řekněte. Z vody v restauraci jsem za půl roku nikdy neměl problémy. Pokud máte strach, můžete riziko zmírnit dotazem, zda jde o „water from barel“ (voda z barelu) nebo „tap water“ (kohoutková), případně požádejte „no ice“ (bez ledu), protože u ledu si nemůžete být jistí, jakou vodu zmrazili.
Buďte iniciativní – obsluha vám občas kromě vody nepřinese ani menu. Když si chcete objednat, musíte na sebe upozornit většinou mávnutím a očním kontaktem. Jí se lžící a vidličkou.
Tipy na lokální speciality:
- Lechon – sele opékané na rožni (a rýže).
- Adobo – opečené vepřové nebo kuřecí maso, dochucené sójovou omáčkou nebo octem (s rýží).
- Sinigang – silný vývar s velkými kusy masa a zeleniny.
- Pancit Bihon-Canton – smažené nudle se zeleninou (a masem nebo mořskými plody). Pokud si chcete odpočinout od rýže, je pancit skvělou volbou. Bihon jsou rýžové nudle, canton klasické.
- Bangus/Milkfish – místní ryba, většinou opečená, nebo se zeleninou (a rýže).
- Balut – částečně vyvinuté embryo uvařené ve skořápce. Pro odvážné.
- Halo-halo je studený dezert pro odvážné. Jde o nápoj, v kterém můžete najít zmrzlinu, želatinu, bonbony, cukr, kukuřici a spoustu dalších věcí. Pravděpodobně na Filipínách nenajdete na dvou místech stejné halo-halo.
- Turon – oblíbený banánový dezert prodávaný na ulici.
Obecně platí, že kde jedí místní, je jídlo na filipínské poměry dobré. Filipínci ovšem milují svá jídla, proto jsou některé dobré zahraniční restaurace na neturistických místech prázdné. Pokud chcete mezinárodní kuchyni, zkuste se orientovat třeba podle hodnocení na Google mapách.
Street food je o štěstí. Na grilech najdete někdy dobré kousky, počítejte ale s tím, že jde většinou o to, co se neprodalo do restaurací. Nebuďte překvapení, když dostanete spíše kost než maso. Jestli však chcete ochutnat balut nebo kuřecí nohy, je to místo pro vás. Zmrzlina z ulice je většinou levná a výborná.
Doporučuji určitě nejsladší mango na světě (má žlutou barvu), seženete ho na trzích nebo stáncích na ulici. Ptejte se na „sweet mango“ (prodává se tu i kyselé „sour mango“). Také další druhy ovoce, které mají zrovna sezonu, stojí za ochutnání.
Kokosový koláč buko pie vám budou nabízet v autobusech v okolí Manily. Pro originální a nejlepší zajeďte do studentského města Los Baños.
Vegetariáni a vegani si na Filipínách moc rozmanitý jídelníček neužijí. V restauracích vám většinou uvaří něco na požádání. Dejte pozor, že „vegetarian“ nebo „vegetable“ sekce v menu často znamená „v tomto jídle je mimo jiné i zelenina“ a optejte se, jestli je konkrétní jídlo „no meat“. Na požádání vám připraví např. pancit bez masa, nebo vejce na všechny možné způsoby.
Kromě vegetariánů zde budou mít problém také milovníci dobré kávy.
Filipíny jsou známé i jako místo s levným a dobrým alkoholem. V obchodech levně koupíte dobrý rum (Tanduay), brandy (Emperador) nebo gin (Ginebra). Kokosovou pálenku (Lambanog) nebo kokosový burčák (Tuba) vám možná nabídnou místní, anebo je seženete na trhu. San Miguel vyrábí několik druhů piva včetně ovocných. Pokud chcete silnější pivo, zkuste Red Horse.

Oslavy v horských oblastech se neobejdou bez ginu Ginebra. Chystáte-li se ubytovat v domácnosti, darovaná láhev a něco pro děti potěší
Nemoci a hygiena
Očkování se nevyžaduje. Doporučuji klasická očkování do tropických zemí.
Ze zvířat jsou nejvíc nebezpeční toulaví psi a komáři. Používejte repelent, který seženete za pár pesos v místních obchodech. V moři můžete narazit na medúzy a mořské ježky. Všude, kde jsou korály, raději mějte boty do vody (nebo ploutve).
Filipíny jsou známé sexuální turistikou, dbejte proto na ochranu před pohlavními chorobami. Hrozí také riziko, že vaše slečna je ve skutečnosti muž.
Na některých místech místní vodu z kohoutku pijí, turistům ji ale nedoporučují. Jinde si i místní kupují pitnou vodu v barelech. Pokud nechcete zbytečně produkovat plastový odpad, zvažte nákup vodního filtru nebo se zeptejte v restauracích, zda by vám vodu doplnili.
Bezpečnost
Filipíny jsou bezpečné, když se vyhnete několika místům. Především na některých částech ostrova Mindanao (a na všech ostrůvcích na západ od něj) a na jižním Palawanu jsou muslimské zločinecké skupiny, které mají svůj byznys postavený na únosu turistů a požadování výkupného. Dále se vyhněte chudinským čtvrtím v Metro Manila. Na místech s velkou koncentrací osob si dejte pozor na kapsáře – jako všude ve světě.
Náboženství, svátky, tradice
Filipíny jsou katolickou zemí se silným americkým vlivem, jejich kultura je nám tedy bližší než v jiných asijských zemích. Filipínci jsou pohostinní a veselí lidé, ženy oslovují „Ma’am“ a muže „Sir“.
Vánoce
Filipíny jsou křesťanskou zemí a slaví spoustu křesťanských svátků. Vánoce tu trvají od 1. září, kdy se začne objevovat první výzdoba, až do 6. ledna. Především o víkendech v listopadu a prosinci je doprava kolem velkých měst ještě horší než po zbytek roku. Hlavními dny oslav jsou stejně jako v ČR 24. a 25. prosinec.
Velikonoce
Zatímco Vánoce slaví Filipínci většinou doma se svou rodinou, na Velikonoce vyjíždí pryč. Pokud vás láká vidět ukřižování (San Fernando, provincie Pampanga) nebo jiné zvyky (Moriones Festival na ostrově Marinduque), Velikonoce si užijete, počítejte ale se spoustou lidí, vyššími cenami a zpožděními v dopravě. Velikonoční svátky slaví všichni křesťané po celém světě ve stejné dny – tedy na Filipínách stejně jako v ČR.
Fiesty
Každé město slaví jeden víkend v roce fiestu. Jejich program je jiný v každém městě (box, soutěž krásy, bohoslužba v kostele nebo diskotéka v žabkách…), vždy ale je součástí atraktivní průvod městem s hudbou.
Kohoutí zápasy
Jestli chcete zažít zábavu místních a vsadit pár pesos, určitě v neděli v každém větším městě najdete řadu motorek zaparkovaných vedle cockfighting arény a můžete zadarmo dovnitř. Populární je také basketbal a box v čele s bývalým mistrem světa (Manny Pacquiao, který pomáhá nejchudším místním lidem).
Co byste ještě měli vědět
- Zásuvky jsou americké (častěji) i evropské bez uzemnění.
- Záchody jsou většinou evropské, často bez prkénka a toaletního papíru (s vodou na umytí), v odlehlejších místech (většinou v horách) počítejte s tureckým záchodem. Toaletní papír se většinou vyhazuje do koše. Ptejte se na CR (comfort room). Slova „toilet“ nebo „restroom“ většinou neznají. Obecně se zde hodně využívají zkratky.
- Spropitné (do 10 %) se očekává v lepších restauracích.
- V posledních měsících se začíná řešit ekologie a dopad turismu. Boracay se (po půlročním uzavření pro turisty) změnil z párty pláže na luxusní drahé letovisko, El Nido omezilo (a zdražilo) výlety lodí. Na některých místech je zákaz kouření nebo pití alkoholu. Prezident oznámil, že podobné regulace čekají i jiné destinace. Jestli plánujete navštívit hojně navštěvované destinace (El Nido, Boracay, Panglao, některá místa na Cebu…), zjistěte si před odletem aktuální situaci.
- Informujte se o zvířecích atrakcích (žraloci velrybí v Oslobu, některé rezervace s nártouny na Boholu…) a zvažte, jestli vám zážitek stojí za to, co zaplaceným vstupným podporujete. Mnohdy lze najít lepší alternativu.
- Wifi najdete ve většině plážových resortů. V menších horských městech a vesnicích a na velké části Palawanu je pokrytí wifi, mobilním i datovým signálem špatné.
- Plánujete-li pořídit datovou SIM, obecně řečeno má Globe lepší pokrytí (doporučuji pro odlehlejší destinace) a Smart zase rychlejší internet (lepší pro plážové resorty a města).
- V zimě je na Filipínách o sedm hodin více, v létě o šest.
Osobní tipy, kam se podívat
Na Filipínách je těžké naplánovat, co při své cestě vynechat – ne to, co navštívit. Vzhledem k rychlosti dopravy doporučuji navštívit méně destinací a prozkoumat vše v blízkém okolí, než odškrtávat must-see atrakce na celých Filipínách a strávit spoustu času čekáním na zpožděná letadla a trajekty nebo na ucpaných silnicích.
Bohol
Na Bohol doporučuji vyhradit víc času a kromě klasických atrakcí Chocolate Hills, ostrova Panglao a rezervace s nártouny navštívit i klidnější místa, třeba plážové městečko Anda, vodopád Pahangog Twin Falls, rýžové terasy u města Candijay nebo nakouknout do některého z barokních kostelů, kterých cestou potkáte spoustu. Na Bohol se dostanete letecky do Tagbilaranu nebo lodí z Cebu a Siquijoru. Některé společnosti začaly létat na nové letiště na Panglau.
Biliran
Trošku stranou zájmu zahraničních turistů je malý hornatý ostrov Biliran. Na ostrově navštivte několik krásných vodopádů, doplujte za šnorchlováním a odpočinkem na písečnou pláž ostrova Higatangan a přenocujte na neobydleném ostrůvku Sambawan, který můžete obeplout na kajaku. Nevýhodou je dostupnost Biliranu z turisticky oblíbených ostrovů. Pokud se ale chcete vyhnout turistům, můžete jeho návštěvu spojit s ostrovy Leyte, Samar a s JV Luzonem. Na Biliran se dostanete vanem nebo autobusem z Taclobanu nebo Ormocu na Leyte. Na Higatangan veřejnou nebo soukromou bangkou z Navalu. Bangku na Sambawan si pronajmete v Kawayanu.
Cordillera
Pro ty, kdo chtějí na Filipínách protáhnout nohy, je pohoří Cordillera (zabírající velkou část severního Luzonu) správnou volbou. Nenechte se odradit desetihodinovou jízdou autobusem z Manily a užijte si příjemné horské klima.
- Okolí Banaue nabízí rýžové terasy na seznamu UNESCO, vodopády, různě dlouhé túry a nádherné hory. Za návštěvu stojí například Batad, který připomíná obrovský amfiteátr. Kromě teras zde najdete i vodopád nebo Hapao, kde se kromě zhlížení rýžových teras můžete vykoupat v horkých pramenech. Nejzelenější jsou rýžové terasy v dubnu a květnu.
- Sagada – jeskyně, animistické pohřební rituály, východ slunce z mraků nebo třeba dobrou kávu najdete v okolí (nejen) batůžkáři oblíbeného městečka. Z míst, která jsem v okolí navštívil, doporučuji Blue Soil a dobrodružnou prohlídku jeskyní Cave Connection.
- Provincie Kalinga nabízí skvělou šanci poznat život místních lidí. Dojet tam můžete na střeše autobusu, ze kterého se nabízí krásné výhledy na hory a řeku Chico. Ve vesničkách se ubytujete v domácnostech, na ulicích potkáte kromě lidí i slepice a prasata a jako památku si v Buscalanu můžete nechat udělat tradiční tetování lovců lebek.
Sopky
Filipíny leží v seizmicky aktivní oblasti a krásných sopek je tu spousta. Za návštěvu stojí například Pinatubo a Taal v okolí Manily, které mají kráterové jezero, nebo krásně symetrická Mayon Volcano na JV Luzonu.
Siquijor
Malý ostrov, který na skútru projedete za jeden den, ale nebudete se tu nudit, když si výlet prodloužíte. Nabízí jeskyně, vodopády a opuštěné pláže vhodné ke šnorchlování. Dostupný lodí z Cebu, Boholu nebo Negrosu.
Coron a Calamianské ostrovy
Město Coron na ostrově Busuanga je skvělou základnou pro lodní výlety za šnorchlováním a potápěním k japonským vrakům a korálovým útesům. Členité pobřeží ostrova Coron skrývá krásné laguny a ve vnitrozemí jsou nádherná jezera. Pro potápěče je lákavé především jezero Barracuda, kde se mísí chladnější sladká voda s teplou slanou. Nevýhodou města Coron je, že tu není žádná pláž. Do Coronu se dostanete lodí (z El Nida na Palawanu, San Jose na Mindoru, nebo z Manily) nebo letecky (letiště je asi hodinu cesty od města).
Video z freedivingové expedice, které jsem se zúčastnil. Navštívili jsme El Nido, Coron, Apo Reef, Pandan, Tablas a Moalboal (autor: Jan Bareš z Freedive Praha)
Apo Reef a ostrov Pandan
Apo Reef je druhý největší korálový útes na světě. Šnorchlisty a potápěče láká možnost vidět velké ryby, želvy a žraloky. Když už pojedete na Apo Reef, navštivte také ostrov Pandan s krásnou pláží, v jehož okolí najdete barevné korály a obrovské želvy. Na Apo Reef i Pandan se dostanete lodí ze Sablayanu na ostrově Mindoro. Zájezd na Apo Reef domluvíte v turistické kanceláři v Sablayanu, na Pandan jeďte lodí od hotelu Emily.
Jaké jsou další atraktivní potápěčské destinace? Přečtěte si v článku Průvodce začínajícího potápěče.
El Nido a Bacuitská zátoka
El Nido je hlavní turistické lákadlo ostrova Palawan. Město je základnou především pro výlety po Bacuitských ostrovech se spoustou lagun, odlehlých pláží, jeskyní a vápencových skal. Můžete tu také šnorchlovat nebo se projet na kajaku. Pokud máte víc času, na Palawanu můžete navštívit i klidnější místa (např. Port Barton). El Nido má malé letiště, většina lidí ale využívá dopravu lodí (Coron) nebo vanem (Puerto Princesa).
Provincie Laguna
Provincie Laguna není typickou turistickou destinací, pro obyvatele Manily ale je oblíbeným místem víkendových útěků z velkoměsta a mně se stala na půl roku domovem. Nabízí výstupy na sopky (např. Mt. Makiling, Mt. Banahaw), krásné vodopády (např. Buntot Palos Falls, Pagsanjan Falls, Mt. Romelo, Hulugan Falls), jezera nebo horké prameny. V univerzitním městě Los Baños ochutnejte originální buko pie, navštivte místo 10. světového skautského Jamboree nebo odjeďte na semestr studovat do krásného kampusu. Celou provincii projedete v autobusech a jeepney.
Kde najdu víc info
Pinoy Mountaineer
Informace o pěší turistice a velká databáze treků na celých Filipínách včetně podrobného popisu.
Lakwatsero
Blog filipínského cestovatele s informacemi o spoustě (nejen) filipínských destinací včetně itinerářů i tipů na dopravu a ubytování.
Život na Filipínách
Blog Čecha žijícího na Palawanu.
Lonely Planet
Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.
Na Filipínách strávil půl roku studiem na univerzitě v Los Baños. Téměř každý víkend vyrážel na výlety a objevoval krásná místa a život místních lidí. Pobyt zakončil freedivingovou expedicí. Kontaktovat ho můžete na Facebooku nebo e-mailu jan.kre@seznam.cz.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Nejlepší pojištění na cesty?
Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller.
Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:
Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty
V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty.
Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.
Nejste si jisti angličtinou?
Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to.
Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.
Jak na levné letenky?
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:
Jak najít bydlení?
Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb.
V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.
Vybíráte vybavení?
Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz.
Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Jedete na hodně dlouho?
V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.