Znáš to. Jsi u moře a občas zahlédneš postavu v neoprenu s láhví na zádech. Nebo ti kamarád vypráví neskutečné zážitky z podvodního světa. Říkáš si, že bys to rád zkusil? Pak čteš správný článek. Chce ti předat základní informace o potápění a snad i povzbudit k tvému prvnímu kroku do úžasného světa pod hladinou.

Žralok písečný. Jihoafrická republika, Aliwal Shoal

Žralok písečný. Jihoafrická republika, Aliwal Shoal

Za uvedení do světa pod hladinou i za fotografickou ochutnávku děkujeme potápeči a fotografovi Petrovi Vostrovskému. Pokud se sami chcete potopit a nevíte, jak na to, ozvěte se přímo Petrovi, rád vám pomůže překonat počáteční úskalí. Více fotek najdete na jeho webu www.vostrovsky.com

Někdy na jaře 2007 měl můj budoucí buddy Pepa Chosé Josef nápad blížící se plánu – zajet do Dahabu. On měl čerstvé OWD a já šnorchl.

A tak jsem se začal potápět. Bylo to neskutečné! Nejen ten neopakovatelný pocit beztíže pod vodou, doplněný fascinujícími obrazy korálových útesů s jejich bohatým životem, ale i typ lidí, kteří se kolem potápění pohybují. To mne přesvědčilo o tom, že se v mém životě událo něco mimořádného, nezapomenutelného. Prostě jiný svět.

Pak jsem si vzal pod vodu fotoaparát. Další rozměr, další výzva! Obzvláště, chce-li člověk uplatňovat základní poučku každého podvodního fotografa: „Máš-li pocit, že jsi blízko fotografovaného objektu, běž ještě blíž.“ A tak jsem se začal zajímat o tvory, které jsem začal fotit, abych věděl, co od nich mohu očekávat a jak se k nim pod vodou chovat.

Aby toho nebylo málo, zjistil jsem, že mne neskutečně baví uvádět další přátele a kamarády do světa potápění, ulehčovat jim cestu k jejich jistotě pod vodou, předávat jim zkušenosti. Možná je to dáno tím, že pocházím ze staré kantorské rodiny, spíše ale přesvědčením, že o ten báječný pocit z potápění by nikdo neměl být ve svém životě ochuzen.

Autor článku Petr Vostrovský

Autor článku Petr Vostrovský

Jak potápění funguje

V zahraničí je člověk v drtivé většině případů odkázán na místní potápěčské základny. Disponují nejen potřebným technickým vybavením (kompresorem na plnění láhví, potápěčskou výstrojí), ale i profesionálními potápěči se znalostí místních lokalit: divemastery (jsou oprávněni vést ponory) a instruktory potápění (mají navíc oprávnění vést kurzy potápění a potápěče certifikovat).

V současné době existuje několik desítek potápěčských asociací, jejichž instruktoři certifikují potápěče. Celosvětově nejrozšířenějšími jsou PADI, SSI a NAUI (dle podílu na trhu). Asociace si v drtivé většině případů certifikace navzájem uznávají. Pokud tedy přijde člověk certifikovaný PADI na potápěčskou základnu SSI, nikdo s tím nebude mít problém.

Není tedy nic jednoduššího, než zajít na nejbližší potápěčskou základnu. Pokud jsi zatím potápěním nepolíben, následující odstavec ti napoví, jak dál.

Pozn.: Jelikož je autor instruktorem PADI, jsou dále zmiňované termíny, standardy a popisy kurzů relevantní právě této asociaci.

Vrakové potápění má jednu velkou výhodu – vrak je vždy na svém místě. Egypt, Salem Express

Vrakové potápění má jednu velkou výhodu – vrak je vždy na svém místě. Egypt, Salem Express

Jak začít

Pokud si nejsi jist, zda si chceš udělat standardní kurz potápění (OWD – Open Water Diver), pravděpodobně ti základna nabídne ochutnávku potápění či kurz DSD (Discover Scuba Diving).

Ochutnávka potápění

Neoficiální, potápěčskou asociací nedefinovaný ponor. Od divemastera či instruktora dostaneš základní informace, jak se pod hladinou chovat, a hurá pod vodu.

DSD

Na rozdíl od ochutnávky potápění jde o standardní kurz s přesně definovaným obsahem (v oblasti předání teoretických znalostí i vlastního ponoru), na jehož konci dostaneš potvrzení o absolvování. Sice ti nedává možnost potápět se samostatně, můžeš ale přinejmenším požádat o slevu z případného následného kurzu OWD.

Co si tedy vybrat? Pokud se jen chceš podívat pod vodu bez dalších potápěčských ambicí, jdi do ochutnávky potápění, vyjde to levněji. Pokud by ses chtěl potápět i v budoucnu, přemýšlíš o kurzu potápění, ale nejsi si jist, že ti pobyt pod hladinou dělá dobře, jdi do DSD. Pokud jsi rozhodnut, že se chceš potápět, jdi do kurzu OWD.

OWD

tě opravňuje k potápění do 18 metrů kdekoliv na světě. Skládá se z teoretické přípravy, 5 ponorů v kontrolovaných podmínkách (bazén či mělčina) a 4 ponorů v otevřené vodě. Standardní doba kurzu jsou čtyři dny. Pokud víš, na jakou základnu pojedeš (např. PADI), je možné si kurz rozdělit na dvě části a udělat např. teorii a bazény v Čechách. Je to sice o něco dražší, ale ušetříš dva dny v cílové destinaci.

Po absolvování kurzu obdržíš doživotní certifikaci v podobě plastové kartičky velikosti kreditní karty, jejíž předložení tě opravňuje potápět se po celém světě. Na rozdíl od jiných certifikací (např. kapitánského průkazu apod.) je tahle potápěčská skutečně doživotní, není ji tedy nutné nějak prodlužovat.

Všechny standardní kurzy (tedy kurzy pod hlavičkou potápěčské asociace jako PADI, SSI apod.) mají příslušnou asociací jasně definovaný obsah, měly by tedy být stejné bez ohledu na zemi, ve které se kurzu účastníš, samozřejmě s ohledem na místní podmínky. Např. ponory v kontrolovaných podmínkách je možné absolvovat v bazénu či přímo v moři, v mělké vodě.

Zmíněné kurzy je též možné absolvovat v České republice. Ochutnávka potápění a DSD se provádí v bazénu či nějakém zatopeném lomu (Bořená Hora, Leštinka, Rumchalpa a další). Během kurzu OWD se ponory v kontrolovaných podmínkách konají v plaveckém bazénu, ponory na otevřené vodě pak v již zmiňovaných lomech, nebo si zajedeš na prodloužený víkend do Chorvatska.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

A na co si dát pozor?

První ponory či kurz ovlivní celý tvůj budoucí potápěčský život. Především (a to neplatí jen při ochutnávce či kurzu) jde o člověka, se kterým jdeš pod vodu. Pokud ti instruktor nesedí, vyber si jiného (nebo jinou základnu). Jestliže trvá kurz méně než čtyři dny, je to též podezřelé. Maximální povolený počet účastníků v kurzu je osm. V případě, že jich bude více, běž jinam. I osm je hodně na jednoho instruktora (ne všichni v kurzu musí mít talent), ptej se tedy při vyšším počtu účastníků kurzu na počet instruktorových asistentů.
Uvádím orientační ceny kurzu PADI OWD v některých zemích. Po úspěšném ukončení kurzu je nutné připočítat certifikační poplatek ve výši cca 1 000 Kč.

Česká republika  7 900 Kč
Chorvatsko  8 400 Kč
Egypt  8 100 Kč
Thajsko 10 880 Kč
Indonésie  8 640 Kč
Jižní Afrika  7 600 Kč
Některé vraky jsou vytvořeny uměle a jako základ nových korálových kolonií. Turecko, Kas

Některé vraky jsou vytvořeny uměle a jako základ nových korálových kolonií. Turecko, Kas

Podtrženo a shrnuto

Přijdeš na potápěčskou základnu a tvé otázky by mohly znít:

  1. Pokud si u vás udělám kurz, bude má certifikace mezinárodně uznávaná?
    Tzn.: Provádíte kurzy dle standardů mezinárodně uznávaných asociací?
  2. Jak dlouho bude kurz trvat, kolik dalších lidí se jej bude účastnit?
    Tzn.: Jsou kurzy dle standardu těchto asociací?
  3. Bude kurz veden pouze jedním instruktorem, či s sebou bude mít i asistenty?
    Viz výše + zda budou mít čas věnovat se mi.
  4. Mohu prohodit pár slov s mým budoucím instruktorem?
    Pokud máš otázky/nejasnosti, není lepší cesty. Každý instruktor potápění by se ti též měl prokázat svou certifikací (plastovou kartou formátu kreditky). Webové stránky potápěčských asociací umožňují prověření každého instruktora.
  5. Můžete mi zaručit, že po dobu kurzu budu mít pouze jednoho instruktora?
    Nechci každý den jiného instruktora, pokud mi vyhovuje. Chci toho, kdo zná mé případné chyby z předešlého dne.
  6. Co je v ceně kurzu a co není?
    Standardně není v ceně kurzu certifikace. Také možnost uskutečnit ponory v otevřené vodě ze břehu, nebo z lodi může dělat cenový rozdíl.
  7. Budu během kurzu pojištěn?
    Většina standardních cestovních pojištění nekryje nehody při potápění. Proto mají instruktoři v rámci svého potápěčského pojištění pojištěny i studenty v kurzu, ale není to povinné.

Vybavení

Pro začátek vlastní vybavení nepotřebuješ, jeho zapůjčení je v ceně výše zmiňovaných kurzů. Není od věci vzít si vlastní masku, jestliže ji máš osvědčenou ze šnorchlování. I stav půjčovaného potápěčského vybavení něco říká o základně. Mapy od soli na žaketu (vesta, na níž je připevněna láhev) a neoprenu minimálně to, že se o něj příliš nestarají. Je dobré si zapůjčenou výstroj vždy pečlivě zkontrolovat, především funkčnost onoho žaketu a automatiky (přístroj, jehož jedna součást je připevněna na láhvi a ze druhé potápěč dýchá; o potápěčských automatikách více zde). Přítomný instruktor či divemaster poradí, jak kontrolu provést.

431C2668

Kam za potápkem

Autem

Potápět se dá samozřejmě i v Čechách a přilehlých státech (Polsko, Německo, Rakousko), zejména v zatopených lomech, přehradách apod. Je nutné se připravit (až na výjimky) na horší viditelnost a poměrně studenou vodu vyžadující suchý oblek. Ten je na rozdíl od neoprenu (označovaného jako mokrý oblek) vodotěsný (boty jsou součástí obleku, na zápěstích a na krku jsou nepropustné manžety), je proto možné podvléci si něco teplého – funkční prádlo, mikinu apod.

Dostupná autem je slaná voda v Chorvatsku, na Sardinii (a samozřejmě v mnoha dalších destinacích). Jezdí se sem především za vraky, většina je ale v hloubce kolem 30–40 metrů, tedy přístupná pro pokročilé potápěče s kvalifikací AOWD (Advanced Open Water Diver). Voda je pod 10 metrů poměrně studená (ač se dá v 5mm neoprenu přežít), nečekej příliš bohatý podvodní život.

Blízké destinace letadlem

Mezi poměrně blízkou a zároveň zajímavou destinaci patří bezesporu Egypt. Nabízí jak korálové útesy (s faunou od malých ryb až po žraloky), tak světoznámé vraky.

V Egyptě se můžeš potápět z lodi nebo ze břehu. Oblíbené jsou týdenní safari na lodi, kde se dělají až čtyři ponory denně. Mezi časté trasy patří severní cesta orientovaná na vraky (včetně známého SS Thistlegorm z 2. světové války plného motorek, nákladních aut apod.), jižní trasa na útesy St. Johns (s labyrintem podvodních jeskyní, cestou je možné navštívit i oblíbený vrak Salem Express), dále cesta na The Brothers Islands a na útes Daedalus, kde uvidíš nejen různé druhy žraloků, ale i manty. Na posledních dvou destinacích se právě kvůli přítomnosti žraloků neprovádí noční ponory.

Za top destinaci pro potápění ze břehu patří oblast kolem sinajského Dahabu. Je zde řada překrásných lokalit v dojezdové vzdálenosti (Caves, Islands, Bells) a především legendární Blue Hole. Je to poměrně jednoduchá, při dodržení všech pravidel bezpečná lokalita.

Ceny potápění jsou v Egyptě příznivé i díky klesající návštěvnosti této země kvůli aktuálně zhoršené bezpečnostní situaci v některých oblastech. Naštěstí se nejedná o oblasti navštěvované potápěči.

Neuvěřitelné podvodní bohatství. 
Indonésie, Komodo

Neuvěřitelné podvodní bohatství. 
Indonésie, Komodo

Letadlem o něco dál

Zajímavé je též potápění v Asii. Nejblíže jsou Maledivy, kde je možné potkat pod vodou nejen manty či velrybí žraloky, ale i neuvěřitelné množství menších ryb. Potápění je ovlivňováno slapovými jevy (příliv a odliv), které způsobují v některých místech silné proudy. Ty přitahují manty a další velké paryby a ryby. Potápět se dá z lodi (většinou se jedná o týdenní safari) nebo ze břehu z pláží místních resortů.

431C2750Dalším adeptem na zajímavé potápění je Thajsko. Na hojně navštěvovaném Phuketu můžeš vyrazit na jednodenní plavby za potápěním. Mezi nejznámější lokality patří Shark Reef (s mírumilovným žralokem leopardím), Anemone Reef (pokrytý koloniemi sasanek) a vrak Kings Cruiser (potopený v roce 1997). Vzhledem k písčitému dnu a výraznějším slapovým jevům je tu někdy mírně zhoršená viditelnost.

Pokud nějaká lokalita v Thajsku stojí skutečně za navštívení, je to Similanské souostroví dosažitelné na lodi (většinou to obnáší čtyřdenní safari). Lze zde potkat obrovská hejna barakud (soltýn barakuda), milovníci mikrosvěta si přijdou na své na známém Richelieu Rocku.

Je Thajsko na seznamu destinací, kam byste se chtěli podívat.  Na blogu najdete i článek THAJSKO: podrobný praktický průvodce pro cestování na vlastní pěst

Rájem pro potápěče je rozhodně Indonésie. V okolí Bali a ostrova Nusa Penida lze potkat manty i největší kostnatou rybu světa zvanou mola mola – měsíčníka svítivého. Ostrovy Komodo a Flores nabízejí kromě setkání s komodským varanem i bohatý podmořský svět včetně mant a žraloků. Na Alorských ostrovech lze potkat hejna kladivounů bronzových, na Raja Ampat i velryby.

Pro příznivce vrakového potápění je Mekkou Truk Lagoon v Mikronésii, zátoka s více jak 60 vraky z 2. světové války. Za zmínku rozhodně stojí i ostrov Sipadan a jeho okolí v malajské části Bornea.

Vrátíme-li se k africkému kontinentu, patří mezi nejlepší potápěčské lokality Jihoafrická republika. Na východním pobřeží patří mezi vyhlášené lokality Protea Banks a mělčiny Aliwal, kde lze narazit na velká množství žraloků včetně žraloka černocípého, bělavého, písečného a tygřího.

Mezi naprostou špičku patří tzv. sardine run, probíhající v období od konce května do konce července. V závislosti na teplotě moře se podél východního pobřeží z jihu na sever stěhují miliardová hejna sardinek pronásledovaná delfíny, žraloky, vorvani a ze vzduchu tereji. Přestože k monitorování sardinek jsou používány i helikoptéry, může se stát, že se netrefíš do termínu. V letech 2003, 2006, 2013 a 2014 sardine run vůbec neproběhl, jelikož teplota vody neklesla pod nutných 21 °C, kdy se sardinky dávají do pohybu.

Nedaleko Cape Townu se lze, tentokrát v kleci, potápět i se žralokem bílým. Někteří více odvážní potápěči ani klec nepotřebují.

Co se týká potápění v Karibiku, za vyhlášenou lokalitu platí rezervace Jardines de la Reina na Kubě s hejny žraloků karibských a hedvábných. Vzhledem k limitovanému množství potápěčských lodí v této oblasti a současnému turistickém boomu se bohužel tato lokalita začíná řadit mezi nákladné.

Mezi nákladné patří i vysněné destinace snad všech potápěčů – Galapágy, Kokosový ostrov (známý hejny kladivounů) či Bikini Atoll, součást Marshallových ostrovů. Tuto bývalou jadernou střelnici (bylo zde provedeno 23 zkušebních jaderných výbuchů) zpřístupnili teprve nedávno. Jelikož zde zkoumali vliv jaderných explozí na válečné lodě, je tu potopeno pět bitevních lodí, čtyři křižníky, dvě letadlové lodě, dvanáct torpédoborců, osm ponorek a další obchodní a výsadkové lodě.

431C6052-Edit-2

Elegantní silueta manty atlantské.
 Indonésie, Flores

Individuálně, nebo se skupinou?

Pokud si chceš během svých cest potápění pouze zkusit, je jednodušší si na internetu najít v cílové destinaci potápěčskou základnu, přes e-mail se s ní domluvit na detailech a nerušit si tak vlastní itinerář cesty. Pro ochutnávku i pro kurzy potápění vystačíš s průměrnou znalostí angličtiny. Ve většině výše jmenovaných zemí existují i české potápěčské základny, nebo tam alespoň působí čeští instruktoři potápění, chce to jen více hledání, třeba na Facebooku.

Pokud by ses chtěl potápět naopak intenzivněji, je lepší jet s jednou z mnoha menších firem, které se v ČR pořádáním potápěčských výprav zabývají. Poznáš další lidi se stejnou zálibou a odpadá i případná jazyková bariéra, většinou je ve skupině i několik instruktorů a divemasterů.

Je dobré zeptat se, pro jaké potápěče je zájezd určen (zda pro začínající, pokročilé, technické). Techničtí potápěči se potápějí pod hloubkový limit rekreačních potápěčů (40 metrů) nebo mohou být pod vodou díky své výbavě a jiné směsi v láhvích déle. Dále je dobré vědět, zda je kromě potápění naplánováno i cestování v cílové destinaci, popř. co je v ceně zájezdu (některé firmy uvádějí ceny bez letenek). Též je dobré vědět, jaký typ lidi na výpravu jede. Některé party upřednostňují potápění od rána do večera s pitným režimem blížícím se abstinenci, jiné mají režim volnější. Záleží na tvé preferenci.

Pokud zvolíš možnost vydat se za potápěním se skupinou a ještě nemáš certifikaci, určitě stojí za zvážení udělat si teorii potápění a bazén v ČR s instruktorem, který na zájezd jede a kde s tebou může celý kurz dodělat.

_31C1016-Edit-3

Krmení žraloků patří mezi nezapomenutelné zážitky. 
Jihoafrická republika, Aliwal Shoal

Pár tipů závěrem

  • Neboj se přiznat, že se něčeho bojíš, máš zdravotní problémy apod. Je lepší řešit problémy nad hladinou než pod ní. Před každým potápěním se vyplňuje zdravotní dotazník, který ti napoví, jaká zdravotní omezení jsou s potápěním neslučitelná, nebo minimálně vyžadují lékařskou prohlídku.
  • Mezi potápěči neexistuje něco jako mazáctví a lidem se zdravým sebevědomím je jedno, že oni mají stovky ponorů a ty dva. Pokud by se k tobě někdo choval jinak, ponor s ním klidně vynech.
  • Přiznej bez rozpaků, že jsi začátečník. Dává to zkušenějším možnost dát na tebe pod vodou pozor a všichni si užijí ponor daleko více.

Nepotápěče“ (resp. začínajícího potápěče) někdy poznáš lehce i podle používaných výrazů. Na zádech má místo láhve či flašky bombu (ač v ní není výbušnina), nejlépe kyslíkovou (ovšem s kyslíkem je potápění možné do maximálně 6 metrů) a ve vodě nemá na obličeji masku, nýbrž brýle.

Petr Vostrovský

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

Jeden komentář

  1. Nikola Marešová 6.7.2016 v 19:44 - Odpovědět

    Skvělý článek, zhltla jsem ho jako malinu, protože přesně tohle je teď u mě téma Nr. 1:) Miluju šnorchlování a potápění mě láká. Akorát na konci mi přišel ten dotazník na zdravotní stav trochu demotivující. Ten mě fakt odrazuje, ale chápu, že nějaká zdánlivá “jistota” pro ty, co jsou za nás pak ve vodě zodpovědní, musí být. Máme v rodině například kardiaka. Jelikož mám (resp. měla jsem na víc věcí) alergie a všechna možná nachlazení v dětství, nejsem si jistá, že by mi to doktor “schválil”. Léčím si to sama změnou životního stylu, stravy a funguje to. Nicméně je pravda, že jakmile jsem ve vodě, ať je to vana, bazén nebo oceán, tak tam jakoby všechny civilizační choroby neexistovaly – tím spíš nějaká senná rýma…:D Možná to taky vysvětluje fakt, že jsem znamením Ryba a holt doma, to je voda :D Stejně tak brácha – ten má zase jeho rybářství, není teď den, kdy by na ryby nejel :)
    Zajímalo by mě je ještě, jak je to s potápěním na Kanárských ostrovech, kde je to nejlepší? Díky:)