Kapverdy – ráj uprostřed Atlantiku, kde se potkává Afrika s Evropou

04.12.2017|Kategorie: Afrika, Členská sekce, Země|

Vítejte na Kapverdách – v zemi, kde najdete jedny z nejkrásnějších pláží světa, rozmanitou přírodu a fascinující kulturní bohatství, ve kterém se odráží dvě kultury – africká a evropská. Místní obyvatelé žijí v duchu hesla „no stress“ a jejich přátelskou povahu, upřímné úsměvy a hlavně klidný, neuspěchaný životní styl si zamiluje snad každý návštěvník. V posledních letech si u nás tato destinace získává čím dál větší popularitu. Přijměte proto pozvání na ostrovy zeleného mysu neboli Cabo Verde.

Divoké pobřeží Boa Esperança na ostrově Boa Vista je domovem vraku lodi Cabo de Santa María a mnohé cestovatele láká ke stavění mohylek pro štěstí

Proč jet na Kapverdy

Kapverdy jsou souostroví tvořené deseti ostrovy, z nichž 9 je obydlených. Zatím se mi podařilo navštívit 6 z nich – každý má své jedinečné kouzlo a stojí za vidění.

Nejnavštěvovanější jsou ostrovy Sal a Boa Vista, ty se v posledních letech velmi rychle turisticky rozvíjí. Oba nabízí nádherné pláže, které zvou k dlouhým procházkám a jsou jako stvořené pro vodní sporty. V největrnějším období (od prosince do března) se stávají rájem pro kite-surfery z celého světa. V létě zase přitahují milovníky přírody, protože jsou jedním z nejdůležitějších hnízdišť želv caretta caretta (kareta obecná) na světě.

Sandboarding neboli sjíždění písečných dun na prkně je velmi populární aktivitou v poušti Viana na Boa Vistě

Byla by však škoda nepoznat i další ostrovy – za návštěvu určitě stojí sopečný ostrov Fogo se stále aktivním vulkánem Pico do Fogo, „karnevalový“ ostrov São Vicente nebo nejzelenější ostrov Kapverd Santo Antão, který je dík přírodním krásám mnohými považován za nejnádhernější ostrov celého souostroví.

Výhled na Mindelo, hlavní město ostrova São Vicente, proslaveného karnevalem a talentovanými umělci – pochází odtud i slavná zpěvačka Cesaria Evora

Jak se tam dostat

Z České republiky létají pravidelné charterové linky, momentálně každé úterý a pátek. Kromě klasického zájezdu s cestovní kanceláří je možné jednoduše si koupit samostatnou charterovou letenku. Ceny se pohybují od 12 t. Kč výše za zpáteční letenku, samozřejmě podle sezóny. Vzhledem ke stále vzrůstající popularitě destinace je dobré letenku rezervovat s předstihem, především v nejoblíbenějším dovolenkovém období (léto, Vánoce a silvestr).

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Alternativně je možné letět z Německa s gigantem TUI, nebo z Velké Británie s Thomsonfly.

Typické kapverdské domky jsou charakteristické svými pestrými barvami

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Obrovskou výhodou Kapverd je, že se jedná o destinaci celoroční. Díky poloze blízko rovníku se můžete těšit na téměř stejně dlouhý den a noc a také celoročně příjemné teploty. V létě rtuť teploměru často vyšplhá až na 38 °C a moře je krásně vyhřáté na 27 stupňů. I v zimě se denní teploty pohybují kolem pětadvacítky a nejnižší teplota moře bývá 23 °C.

Počítejte s prakticky neustále vanoucím větrem na severně položených návětrných ostrovech (Sal, Boa Vista, Santo Antão, São Vicente, São Nicolau). Nejméně větrné a zároveň nejteplejší období je léto, kdy jsou ideální podmínky na koupání. Naopak v zimě (prosinec–březen) je ta správná chvíle vyrazit za kitesurfingem a dalšími vodními sporty.

Srpen, září a říjen jsou měsíce dešťů. Málokdy však prší více než několik hodin v kuse a zdaleka ne každý den. Například letos pršelo minimálně a zpravidla nejdeštivější září překvapilo krásným slunečným počasím beze srážek.

Za sebe doporučuji navštívit ostrovy na podzim, po období dešťů – ke konci října nebo v listopadu. Obvykle vyprahlé ostrovy Sal a Boa Vista se nádherně zazelenají a jejich krajina se po deštích promění k nepoznání.

Divocí osli před kapličkou Nossa Senhora de Fátima na ostrově Boa Vista

Víza a podmínky vstupu

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc info

Kapverdy

V knihkupectví seženete knihu Petry de Brito, žijící na ostrově Sal. Většina základních informací stále platí, ovšem některé detaily týkající se restaurací a hotelů se od vydání (2015) mohly změnit.

Kapverdské ostrovy

Čtení o Kapverdských ostrovech.

Cape Verde blog

Blog o Kapverdských ostrovech včetně tipů na výlety, ubytování.

Dagmar Sučová

Jsem delegátka, průvodkyně a milovnice dobrodružství v jedné osobě. Na Kapverdách jsem pracovně téměř dva roky a naprosto mi učaroval jejich pohodový životní styl beze spěchu a stresu, usměvaví místní obyvatelé, fascinující příroda, rozmanitá kultura i příjemné klima. Můžete mne sledovat na stránce Milujeme Kapverdy nebo kontaktovat na e-mailu dagmar.sucova@hotmail.com.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!