Vítejte na Kapverdách – v zemi, kde najdete jedny z nejkrásnějších pláží světa, rozmanitou přírodu a fascinující kulturní bohatství, ve kterém se odráží dvě kultury – africká a evropská. Místní obyvatelé žijí v duchu hesla „no stress“ a jejich přátelskou povahu, upřímné úsměvy a hlavně klidný, neuspěchaný životní styl si zamiluje snad každý návštěvník. V posledních letech si u nás tato destinace získává čím dál větší popularitu. Přijměte proto pozvání na ostrovy zeleného mysu neboli Cabo Verde.

kapverdy

Proč jet na Kapverdy?

Kapverdy, tajemné souostroví v Atlantském oceánu, se stávají jedním z nejžádanějších turistických destinací, a to z dobrého důvodu. Toto místo nabízí nejen nádherné písečné pláže a krystalicky čistou vodu, ale také fascinující kulturu a historii. Na své si tak přijdou jak dobrodruzi, kteří chtějí poznávat tak ti, kdo se chtějí jen tak válet a relaxovat. Díky své poloze poblíž západního pobřeží Afriky je zde ideální klima pro ty, kteří hledají slunečnou dovolenou v průběhu celého roku.

Který ostrov na Kapverdách je nejhezčí?

Kapverdy jsou souostroví tvořené deseti ostrovy, z nichž 9 je obydlených. Každý z nich je jedinečný, za vidění ale stojí všechny.

hnízdiště želv karety obecné na kapverdách

Na ostrovech Sal a Boa Vista najdete jedny z nejdůležitějších hnízdišť želv karety obecné na světě

Nejnavštěvovanější jsou ostrovy Sal a Boa Vista, ty se v posledních letech velmi rychle turisticky rozvíjí. Oba nabízí nádherné pláže, které zvou k dlouhým procházkám a jsou jako stvořené pro vodní sporty. V největrnějším období (od prosince do března) se stávají rájem pro kite-surfery z celého světa. V létě zase přitahují milovníky přírody, protože jsou jedním z nejdůležitějších hnízdišť želv caretta caretta (kareta obecná) na světě.

sandboarding kapverdy

Sandboarding neboli sjíždění písečných dun na prkně je velmi populární aktivitou v poušti Viana na Boa Vistě

Za návštěvu určitě stojí sopečný ostrov Fogo se stále aktivním vulkánem Pico do Fogo, „karnevalový“ ostrov São Vicente nebo nejzelenější ostrov Kapverd Santo Antão, který je dík přírodním krásám mnohými považován za nejnádhernější ostrov celého souostroví.

mindelo kapverdy

Výhled na Mindelo, hlavní město ostrova São Vicente, proslaveného karnevalem a talentovanými umělci – pochází odtud i slavná zpěvačka Cesaria Evora

Jak letět na Kapverdy?

Z České republiky létají pravidelné charterové linky, momentálně každé úterý a pátek. Kromě klasického zájezdu s cestovní kanceláří je možné jednoduše si koupit samostatnou charterovou letenku. Ceny se pohybují od 12 t. Kč výše za zpáteční letenku, samozřejmě podle sezóny. Let z Prahy trvá přibližně 7 hodin.

Vzhledem ke stále vzrůstající popularitě destinace je dobré letenku rezervovat s předstihem, především v nejoblíbenějším dovolenkovém období (léto, Vánoce a silvestr).

Nevíte si rady s lovem výhodných letenek? Zkuste Petrův #TravelHacking: Kurz o tom, jak procestovat svět levně nebo zdarma.

Alternativně je možné letět z Německa s gigantem TUI, nebo z Velké Británie s Thomsonfly.

kapverdy domy

Typické kapverdské domky jsou charakteristické svými pestrými barvami

Kdy je nejlepší jet na Kapverdské ostrovy a proč?

Obrovskou výhodou Kapverd je, že se jedná o destinaci celoroční. Díky poloze blízko rovníku se můžete těšit na téměř stejně dlouhý den a noc a také celoročně příjemné teploty. V létě rtuť teploměru často vyšplhá až na 38 °C a moře je krásně vyhřáté na 27 stupňů. I v zimě se denní teploty pohybují kolem pětadvacítky a nejnižší teplota moře bývá 23 °C.

Počítejte s prakticky neustále vanoucím větrem na severně položených návětrných ostrovech (Sal, Boa Vista, Santo Antão, São Vicente, São Nicolau). Období, kdy na Kapverdách nejméně fouká je léto. To je zároveň také nejteplejší, což vytváří ideální podmínky na koupání. Naopak v zimě (prosinec–březen) je ta správná chvíle vyrazit užívat si silného větru na kitesurfingu a dalších vodních sportech.

kitesurfing kapverdy

Prosinec–březen je ta správná chvíle vyrazit užívat si silného větru na kitesurfingu

Srpen, září a říjen jsou měsíce dešťů. Málokdy však prší více než několik hodin v kuse a zdaleka ne každý den. Například letos pršelo minimálně a zpravidla nejdeštivější září překvapilo krásným slunečným počasím beze srážek.

Za sebe doporučuji navštívit Kapverdské ostrovy na podzim, po období dešťů – ke konci října nebo v listopadu. Obvykle vyprahlé ostrovy Sal a Boa Vista se nádherně zazelenají a jejich krajina se po deštích promění k nepoznání.

Divocí osli před kapličkou Nossa Senhora de Fátima na ostrově Boa Vista

Víza a podmínky vstupu

Od 1.1.2019 zrušila kapverdská vláda individuální turistická víza s platností 30 dnů a jednorázový vstup do země pro občany EU. Nyní ale na letišti musíte zaplatit vstupní poplatek 31 euro. Více informací najdete na stránkách honorárního konzulátu Kapverdské republiky. Cestovní pas musí být platný ještě 6 měsíců po opuštění země.

Existují i víza roční pro opakované vstupy do země, podmínky pro jejich získání jsou už ale složitější. I tak je potřeba opustit Kapverdy každé 3 měsíce alespoň na pár dní. Aktuální informace naleznete na stránkách MZV ČR.

Nezapomeňte si před cestou zařídit kvalitní cestovní pojištění. Jak vybírat a na jaké výluky si dát pozor se dočtete v článku Jak vybrat nejlepší krátkodobé cestovní pojištění.

Jaké peníze si vzít na Kapverdy?

Kapverdskou měnou je escudo, které má pevný kurz 110,265 CVE = 1 €. Na Salu a Boa Vistě je prakticky všude možné platit eurem. Pokud vyrazíte na další, méně turistické ostrovy, budete místní měnu potřebovat. Pozor na americké dolary – na Kapverdách s nimi nezaplatíte. Jediná možnost je směna, ale kurz není zdaleka tak příznivý jako v případě eura.

Kartou se dá platit většinou jen v hotelu, a to ještě ne vždy všemi typy karet (s Visa nebývá problém, u Mastercard je možnost, že nebude fungovat). Z bankomatu vyberete pouze místní měnu v oficiálním kurzu a na jeden výběr vám dá maximálně 20 000 CVE, tedy 181 eur.

Ať už vyrážíte kamkoli za hranice, nezapomeňte si zařídit více platebních karet. Přehled těch nejlepších pro cestovatele najdete v článku Platební karty na cestách a jak z nich vytěžit co nejvíc. S naší nejoblíbenější kartou Revolut nebudete mít na Kapverdách problém – je to Visa.

ostrov sao vincente

São Vicente

Jaké jsou ceny na kapverdských ostrovech?

V kapverdských samoobsluhách (často jsou vlastníky Číňané, kteří tam prodávají vše možné od potravin a alkoholu až po kryty na iPhone) budete asi cenami překvapeni. Na Kapverdách je až nečekaně draho. Teď mám na mysli především právě dva turisticky nejoblíbenější ostrovy Sal a Boa Vista. Důvodem je, že díky jejich vyprahlosti a špatným podmínkám pro zemědělství se musí téměř vše dovážet – od základních potravin až po elektroniku nebo kosmetiku. Ceny jsou často stejné, nebo vyšší než v ČR, ale kvalita jim leckdy neodpovídá.

Naopak ostrovy zelenější a zemědělsky zaměřené, jako je Santiago a Santo Antão, jsou všeobecně velmi levné. Jen pro srovnání – jeden kilogram banánů bude stát na Santo Antão kolem 30 eurocentů, na Boa Vistě klidně i desetinásobek.

 • Bydlení: od 500 Kč za velmi jednoduchý penzion, 900 Kč za apartmán, od 1600 Kč výše za jednoduchý 3* hotel. Ceny hotelů a apartmánů se často mění podle sezóny. Hostelů je na Kapverdách minimálně, častější jsou penziony (zvané residencial). V některých oblastech je možné sehnat i ubytování u místních, což není žádný luxus, ale o to větší zážitek.
 • Jídlo: v obyčejné místní restauraci 90–200 Kč, v turistické restauraci od 300 Kč výše.
 • Památky: na ostrovech není mnoho památek, kde se vybírá vstupné. Například ale v solných dolech Pedra de Lume na ostrově Sal se platí vstupné 5 eur.
 • Nápoje: láhev balené vody 30 Kč, místní pivo Strela též 30 Kč.
 • MHD na Kapverdách téměř nenajdete.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Lokální doprava

Letecká přeprava

Mezi jednotlivými ostrovy létají aerolinky Binter Cabo Verde. Většina tras vede přes ostrovy Sal a Santiago, kde jsou nejdůležitější letiště. Cena letenky (od 2500 až po 6500 Kč) je závislá i na počtu přestupů. Pokud např. letíte z Boa Visty na ostrov Säo Vicente, čeká vás jeden přestup na ostrově Santiago, nebo dokonce ještě další na ostrově Sal. Binter od letošního srpna nahradil původního dopravce TACV a zatím nemá dost letadel na to, aby mohly být všechny ostrovy propojené přímými lety.

ostrov sal

Ostrov Sal

Lodní přeprava

je samozřejmě možná, má ale pár nevýhod – některé linky jsou nepravidelné, přeprava na větší vzdálenosti často trvá mnoho hodin a vysoké vlny málokdo zvládne bez mořské nemoci.

Naopak u ostrova Santo Antäo je to jediná možnost přepravy, protože letiště na něm bylo zavřeno. Hodinová cesta trajektem z ostrova Säo Vicente je celkem příjemná a skýtá krásné výhledy na oba ostrovy. Aktuálně vychází na 8 eur a lístky stačí koupit těsně před vyplutím z přístavu v Mindelu na Säo Vicentu.

Auta a autopůjčovny

Auto se dá pronajmout na všech ostrovech, raději by to ale měl být terénní vůz – nejoblíbenější je Toyota Hilux. Některé z ostrovů mají opravdu špatný stav komunikací a většina cest je nezpevněných, např. na Boa Vistě existují pouze 4 opravdové zpevněné silnice. Slušné silnice se naopak dají najít např. na Salu a Santo Antão.

Půjčujete auto poprvé? Přečtěte si Jak si půjčit auto v zahraničí a na co si dát pozor.

Počítejte s možnými riziky, na mnoha místech není telefonní signál. Pokud například zapadnete v písečných dunách, nezbývá než počkat, až někdo pojede kolem (a snad s vámi nebude mít zlé úmysly – občas bohužel dochází k přepadení nebo vykrádání aut, především v turisticky navštěvovaných oblastech).

Pronájem auta vyjde na 60–90 eur/den, počítejte také se zálohou 200 eur, o kterou je velmi snadné přijít – stačí rozbité okénko nebo píchnutá pneumatika. Řidičský průkaz stačí náš, není potřeba mezinárodní.

Najděte si auto na Rentalcars

Kola

Milovníci cyklistiky si na Kapverdách na své nepřijdou – pro kolo je terén většinou nevhodný, silnice špatně udržované, nebo zase v horách velká stoupání a nebezpečné srázy (např. na ostrově Santo Antão).

Na Boa Vistě jsou velkým hitem elektrokola, která se dají pronajmout na projížďky po pláži. Dvouhodinová zápůjčka vychází na 25 eur.

Taxi

Taxi je samozřejmě nejdražší typ přepravy, na mnoha místech ale nic jiného nezbývá, protože pravidelné autobusové linky nebo klasickou MHD na Kapverdách prakticky nenajdete, maximálně pár linek ve velkých městech, jako je Praia na Santiagu a Mindelo na Säo Vicentu.

Taxametr v autech nehledejte, cena je zpravidla předem daná a domluvíte ji s taxikářem. Jízda v noci je vždy o něco dražší.

Většina taxikářů je pohodových a nebudou se snažit vás ošidit. Naopak s nimi často můžete domluvit půldenní/celodenní dopravu po zajímavých místech daného ostrova – často je to bezpečnější a lepší řešení, než si pronajímat auto a například riskovat zapadnutí na dunách.

Aluguery

MHD a autobusy jsou nahrazeny jakžtakž pravidelnou dopravou zvanou aluguer. Jedná se o džípy, nebo dodávky pro 8–12 lidí, které jezdí po určitých trasách spojujících města a vesnice. Na každém ostrově je situace trochu jiná – na Santiagu jsou velmi frekventované, na Boa Vistě zas existují místa, kde jezdí jen dvakrát za den. Jízdní řády nehledejte, raději se zeptejte místních, kteří budou velmi dobře vědět, kde aluguery staví, kam jedou a kdy.

Čtyřkolky

jsou na Salu a Boa Vistě neuvěřitelně populárním způsobem přepravy i vyhledávanou možností výletu. S průvodcem se snadno podíváte na místní atrakce a užijete přitom i trochu adrenalinu a spoustu legrace. Určitě použijte šátek přes ústa kvůli prašnému terénu a vaše oblečení může po výletu putovat rovnou do pračky. Řízení čtyřkolky není nic složitého a opět úplně stačí český řidičák.

Výlet na čtyřkolkách slibuje zábavu a adrenalin

Jídlo

Místní kuchyně je pestrá a zajímavá, snoubí v sobě africký vliv i prvky portugalské gastronomie. Jsme na ostrovech, takže místní ryby a mořské plody opravdu stojí za ochutnání. Nejtypičtější rybou je tuňák, kterého najdete v různých úpravách. Většinou jej servírují s rýží, bramborovými hranolky a salátem. Vynikající místní ryba je také garoupa a milovníky mořských plodů nadchnou langusty a krabi.

Tradičním národním pokrmem je cachupa rica – připravuje se z kukuřice, fazolí, sladkých brambor, zeleniny, masa a ryby. Existují různé lokální úpravy a Kapverďané svoji cachupu milují natolik, že si ji dávají i na snídani – když jim zbude z předchozího dne, osmaží ji na cibulce a přidají omeletu nebo smaženou klobásu (cachupa guisada).

kapverdy pouliční jídlo

Místní kuchyně snoubí africký vliv i prvky portugalské gastronomie

Ke Kapverdám neodmyslitelně patří také kozí sýr. Můžete si ho vychutnat jako předkrm ve slané verzi (grilovaný, nebo nakrájený na kousky a ochucený oreganem a olivovým olejem), nebo na sladko s papájovou marmeládou (místní tomu říkají Romeo a Julie).

Na ulicích se dá najíst především během různých místních oslav a svátků – často se grilují kuřata a připravují špízy z vepřového masa s cibulí – tzv. pinche, který se dá na ulici koupit za 26 Kč. Pokud jíte na ulici, je lepší trocha opatrnosti – důležité je prohlédnout si, jak jídlo upravují a jaká je celková hygiena stánku.

Kapverdská jídla většinou nejsou pálivá sama o sobě, ale místní si do nich rádi přidávají pikantní omáčku malagueta z chilli papriček, která bývá v restauracích na stolech připravená k použití. Většina jídel je založená na rybách a masu, nicméně vegetariáni by si mohli pochutnat na fazolích – feijoada, sladkých bramborách, manioku, zelenině a kozím sýru.

Vegani to budou mít složitější – budou se muset spolehnout na ovoce a zeleninu. Maniok a sladké brambory výborně zasytí, místní ovoce je také skvělé (především banány, papája a mango). Na Santiagu a Santo Antäu budou tyto potraviny nejlevnější a nejčerstvější, protože jste přímo u zdroje, naopak na Salu a Boa Vistě budou dražší než u nás.

kokos kapverdy

Je libo čerstvý kokos?

K jídlu patří pití – Kapverďané milují svoje pivo Strela, které se vyrábí na Santiagu a je moc dobré. Určitě si nenechte ujít kapverdské víno značky Chã das Caldeiras nebo Sodade z ostrova Fogo, kde roste v sopečném kráteru. Pyšní se 14 % alkoholu a výbornou chutí.

Každý cestovatel by měl ochutnat především místní pálenku grogue (z cukrové třtiny). Má 40 % alkoholu a místní s ní s trochou nadsázky řeší veškeré fyzické i psychické problémy. Pokud byste na Kapverdách dostali třeba chřipku, dostanou vás z ní směsí grogu, horké vody, medu a limetek. Milovníkům sladkého bude chutnat i ponche – pálenka grogue obohacená o třtinový med (30 % alkoholu). Pokud chcete trochu experimentovat, zkuste obě pálenky smíchat dohromady – vznikne tzv. stomperot.

Ubytování

Kapverdy jsou známé zejména pro luxusní dovolené s cestovkami, na své si ale přijdou také batůžkáři a low-cost cestovatelé. Hostelů pro solo cestovatele na ostrovech moc nenajdete, za zmínku ale rozhodně patří Surf House Hostel v Santa Maria a Simabo’s Backpackers’ Hostel v Mindelo.

Zato hotely, apartmány a vilami jsou ostrovy přímo prošpikované, a tak budete mít v každém místě, které navštívíte opravdu velký výběr. Za nás si nenechte ujít La Fora Ecolodge v São Filipe.

Nemoci a hygiena

Žádná povinná očkování požadovaná nejsou, ale proti žloutence typu A a B se může hodit. Na Santiagu se výjimečně (v období dešťů) může vyskytnou malárie a horečka dengue. Jinak jsou Kapverdy v tomto ohledu velmi bezpečnou zemí – žádná nebezpečná zvířata ani vážné nemoci tady na vás nečekají.

Voda z kohoutku není pitná, bývá to většinou mořská voda z odsolovacího zařízení, na kterou není náš organismus zvyklý. Je jistější zůstat u vody balené, jinak riskujete střevní potíže. Stejně tak je důležité dát pozor na jídlo na ulici a celkovou hygienu stravování. Časté jsou průjmy a střevní virózy, které mají většinou krátké trvání, ale dovedou pěkně potrápit.

Nejčastějšími problémy návštěvníků bývají (především v horkých letních měsících) úpaly, úžehy a alergické reakce na slunce. Díky blízkosti rovníku je zde sluníčko velmi silné – je potřeba chránit se pokrývkou hlavy a používat opalovací krémy s vyšším faktorem. Nezapomínejte také na pitný režim.

Jak si vybavit lékárničku, abyste byli připraveni na případné potíže? Tipy od lékařů najdete v článku Cestování a zdraví: Jak se připravit a nic nepodcenit.

Nezbytností je samozřejmě cestovní pojištění. Pokud dojde na zdravotní problémy, asistenční služba by měla být spolehlivým parťákem, který vám pomůže situaci řešit. Počítejte s tím, že úroveň zdravotní péče je mnohem nižší, než jsme zvyklí v Evropě, a na některých ostrovech dokonce není ani plně vybavená nemocnice s možností operací Boa Vista je toho příkladem.

Bezpečnost

Kapverdy jsou všeobecně jednou z nejvíc bezpečných zemí Afriky. Díky rozvoji turismu se ale bohužel začaly rozmáhat drobné krádeže i občasná přepadení. Pokud si půjčíte auto nebo čtyřkolku a pojedete do některých odlehlých míst (např. na Salu nebo Boa Vistě), existuje riziko přepadení. Nejedná se o organizované skupiny, ale spíš jednotlivce s nožem, který si na vás počká a využije příležitosti.

Maják Morro Negro

Maják Morro Negro na ostrově Boa Vista

Sama jsem několikrát pomáhala podobné případy řešit. Pokud se někam vydáte sami nebo jen ve dvojici, neberte s sebou zbytečně moc věcí ani peněz a neprovokujte drahými kabelkami, hodinkami apod. Cennosti by měly zůstat ideálně v hotelovém trezoru.

Z mé osobní zkušenosti je policie na souostroví velmi pomalá a neefektivní. V případě krádeží a přepadení je šance na dopadení pachatele mizivá. Hodně policistů ani pořádně nemluví anglicky a na policejní report si počkáte několik dní (a ještě ho zaplatíte).

Na pláži a ve městech se k vám na turistických místech často přidají senegalští obchodníci, kteří se považují za samozvané průvodce. Jejich cílem je především nalákat vás do svého obchodu se suvenýry a africkým uměním. Dovedou být velmi neodbytní, takže je třeba zaujmout asertivní postoj a samozřejmě taky smlouvat. Najdete u nich krásné věci, ale určitě nepřistupujte hned na první cenu.

Máte obavy, jak se budete v zahraničí domlouvat? Zapracujte na své angličtině s online kurzem Angličtina na cesty, nebo si alespoň nastudujte 62 užitečných anglických slovíček a frází pro cestování a 23 slovíček na letiště.

Náboženství, svátky, tradice

Naprostá většina Kapverďanů se hlásí ke katolické víře, na druhém místě jsou protestanti. Nedělní mše v místních kostelech jsou velikým zážitkem, který stojí za to – uvidíte vyšňořené děti a mladé lidi v nejlepších šatech, jak zpívají ve sboru a hrají na kytary a bubny. Celá mše je laděná velmi vesele a pozitivně a atmosféra v kostele je nepopsatelná. Často bývají kostely tak plné, že lidé stojí i na chodníku a nakukují dovnitř. Do kostela se určitě pěkně oblečte, ženy by měly mít alespoň trochu zakrytá ramena a výstřih.

Kromě hlavních náboženství se zde vyskytují i ta menší – adventisté sedmého dne, mormoni nebo jehovisté. Naopak muslimů je zde minimum – islám vyznávají prakticky pouze přistěhovalci z afrického kontinentu.

Ačkoli většina místních ráda a často chodí do kostela, jejich styl života je velmi svobodomyslný a volnomyšlenkářský – tomu nasvědčuje i to, že minimum mužů se odhodlá ke svatbě a naopak mnoho z nich má děti s více než jednou partnerkou.

Největší událostí roku je určitě karneval – ten na ostrově São Vicente je dokonce považovaný za druhý nejlepší na světě hned po Brazílii. Pokud na něj chcete vyrazit, je důležité rezervovat ubytování s dostatečným předstihem, protože se tam sjíždějí lidé opravdu z celého světa. Nejdůležitějším dnem karnevalu je úterý (před Popeleční středou). V dnešní době je možné vidět karneval v podstatě na všech ostrovech a rok od roku jeho popularita roste, stejně jako se stále vylepšují kostýmy a masky účinkujících.

Karneval na ostrově São Vicente je považovaný za druhý nejlepší na světě

Hodně oblíbený je svátek sv. Jana Křtitele (24. června). Nejvíc si tyto oslavy užijete na ostrově Santo Antão, kde jsou spojené s typickým procesím, bubnováním a rytmickým tancem cola san jon.

Co byste ještě měli o Kapverdách vědět

 • Úředním jazykem je portugalština, avšak většina obyvatel se dorozumívá kreolštinou.
 • Zásuvky na Kapverdách jsou evropského typu.
 • Ve většině hotelů mají wifi připojení na recepci, na pokoji málokdy. Není nic snazšího, než koupit SIM kartu s daty do telefonu – např. za 3 GB zaplatíte cca 220 Kč. Místní operátoři Unitel a CVMovel poskytují poměrně rychlé a spolehlivé internetové připojení.
 • Asi vás překvapí, že v kontrastu k velmi skromným podmínkám a obydlím místních má velká většina Kapverďanů chytré telefony. Vzhledem k velkým rodinám, často bydlícím na několika různých ostrovech, je to pro ně zásadní způsob komunikace.
Mindelo

Mindelo

 • Ženy a dívky cestující samy se nemusí ničeho obávat, je ale dobré vědět, na co se připravit. Evropanky jsou obvykle středem pozornosti místních a o nabídky na strávení příjemné noci (nebo dokonce zplození potomka) nebudou mít nouzi.
 • Kapverďané jsou velmi temperamentní a ženy z našich krajin je neodolatelně přitahují. Dokonce považují Češky a Slovenky za jedny z nejkrásnějších žen vůbec!
 • Pokud se příliš neznáte, je dobré brát novou známost s rezervou – většina místních má partnerku a často i několik dětí. I přesto existují fungující vztahy mezi Evropankami a místními – sama jsem důkazem, a takových je nás více.
 • Při svých cestách se často setkáte s dětmi, které jsou velmi roztomilé, přátelské a cizinců se nebojí, naopak k vám často přiběhnou v očekávání, že něco dostanou. Není ideální dávat jim peníze, pomoci ale můžete kouskem ovoce, pastelkami nebo školními potřebami. Často je nejlepší obrátit se na delegáta, průvodce nebo třeba někoho místního, kdo zná prostředí, a jejich prostřednictvím obdarovat konkrétní rodinu nebo školu/školku. Školní potřeby jsou tu drahé a při velkém počtu dětí (průměrná rodina jich má pět) je vybavení školáka pro rodiny velikým zásahem do rozpočtu. Darováním drobnosti, jako je pár propisek nebo sešitů, můžete místním velmi snadno pomoci.

Kapverdské děti jsou roztomilé a potěší je pamlsky, ovoce nebo školní potřeby

Více o dopadech „dobře míněné pomoci“ si přečtěte v článku Cestovatelské přešlapy aneb zodpovědné cestování pro pokročilé.

Kam se na Kapverdách podívat

Vrak lodi Santa Maria na ostrově Boa Vista

Na pobřeží Costa Boa Esperança již od roku 1968 odpočívá vrak nákladní lodi, která zde ztroskotala. Posádka naštěstí přežila, na své cestě do Latinské Ameriky už ale nepokračovala. Místní obyvatelé žili z potravin, které byly součástí nákladu, ještě celý další rok.

Loď zůstala na svém místě dodnes, i když z ní působením mořské vody zbývá už jen jedna třetina. Jedná se o nepsaný symbol Boa Visty a jedno z míst, které je třeba vidět na vlastní oči. Uchvátí vás velikost lodi, atmosféra tohoto výjimečného místa uprostřed pustiny a drsné vlny na pobřeží. Pokud se sem jednoho dne chcete vrátit, postavte si mohylku z kamenů jako mnozí před vámi.

Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi odlehlé místo, kam vede neznačená náročná cesta po kamenech, nevydávejte se sem úplně sami – právě tady již několikrát došlo k přepadení osamocených turistů. Existuje několik možností, jak se k vraku dostat – v rámci organizovaného výletu na terénních autech, adrenalinově na čtyřkolkách nebo s místním taxikářem.

Vrak lodi Sabo Santa Maria

Vrak lodi Sabo Santa Maria odpočívá na pobřeží Boa Visty už od roku 1968

Pláž Santa Monica na ostrově Boa Vista

Vyhlášená přírodní pláž o délce 18 km je považovaná za nejkrásnější pláž Kapverd a jednu z nejnádhernějších pláží světa. Žádný hotel, bar ani slunečníky – a o to tady jde. Společnost vám budou dělat jen bílí mořští krabi a krkavec hnědokrký nad hlavou. Dostanete se sem během výletu na džípech, čtyřkolkách, anebo s taxikářem.

Tato idylka bohužel nebude trvat věčně. Na jižním konci pláže už druhým rokem budují obrovský hotelový resort. Na místo se sjíždí investoři z celého světa, aby se stali součástí největšího a nejambicióznějšího projektu v dějinách Boa Visty.

Solné doly Pedra de Lume na ostrově Sal

Jedinečná atrakce, kterou nevynechá snad žádný návštěvník Salu. V minulosti se zde těžila sůl, dnes si můžete dopřát koupel v solném jezeře, kde voda svou koncentrací soli připomíná Mrtvé moře. Stačí položit se na záda, relaxovat a užívat si neopakovatelné atmosféry. Pohled na saliny uprostřed sopečného kráteru je nezapomenutelný, stejně jako procházka mezi růžově zbarvenými jezery.

V současnosti se vybírá vstupné 5 eur. Na saliny se můžete podívat během organizovaného výletu, nebo sem dojet taxíkem či autem. Nachází se 6 km od hlavního města Salu Espargos.

ostrov Sal

ostrov Sal

Sopka na ostrově Fogo

Jediný dosud aktivní vulkán se nachází na ostrově Fogo. Se svými 2829 metry je Pico do Fogo nejvyšší horou Kapverd. Samotný pobyt v národním parku Fogo je zážitkem na celý život. Sportovně založení cestovatelé mohou na sopku vystoupat – bude to trvat několik hodin a je lepší vzít si na pomoc místního průvodce.

Velká erupce na Fogu proběhla v letech 2014–2015 a trvala tři měsíce. Místním se podařilo včas utéct, pod lávou ale zůstaly dvě vesnice a v nich několik hotelů, restaurací, vinařství, zbrusu nové centrum národního parku Fogo… Dnes to místní nevzdávají a do kráteru se opět vrací stavět nové domky, nahoře jsou totiž ideální podmínky pro zemědělství.

Sopka Pico do Fogo

Sopka Pico do Fogo je nejvyšším vrcholem Kapverd

Cidade Velha a Praia na ostrově Santiago

Nejen milovníky historie určitě nadchne návštěva pozůstatků nejstaršího osídlení na Kapverdách. Právě tady to všechno před více než 500 lety začalo. Z první katedrály v západní Africe, budované od roku 1556, toho moc nezbylo. Naopak blízký kostel Nossa Senhora do Rosário je velmi pěkně zachovaný a má neopakovatelné kouzlo a atmosféru. Zamilujete si i barevnou uličku Rua Banana. Cidade Velha je od roku 2009 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

„Staré město“ se nachází nedaleko současné metropole Kapverd – Praia. Toto hlavní město určitě stojí za vidění, především historické centrum města – čtvrť Plató a v její blízkosti barevný trh Sucupira, jehož návštěva je zážitkem pro všechny smysly.

kapverdy trh

Ribeira do Paul na ostrově Santo Antao

Pohled na nekonečnou zeleň ostrova Santo Antão je příjemným osvěžením. Výhled do údolí jednoduše bere dech. Krása ostrova mne nepřestává fascinovat, je to jako v pohádce. Vysoké hory s rozeklanými skalami střídají zelená terasovitá políčka překypující hojností banánů, papáji, manga a kokosů.

Místní jsou neuvěřitelně milí a pohostinní. Žijí jednoduchým pohodovým způsobem života v souladu s přírodou, díky tomu jsou naprosto fit. Téměř všichni tady něco pěstují nebo chovají zvířata. Jejich kuchyně je excelentní a organická zelenina a ovoce z místních zdrojů je na trhu doslova za hubičku. Nemluvě o výtečné místní pálence, kterou zde pálí tradičními metodami (určitě neváhejte využít šanci k návštěvě některé palírny).

Z kráteru Cova de Paul vede krásný trek s nezapomenutelnými výhledy. Nezapomeňte pořádné boty a dostatek vody. Určitě je dobré vzít mapu, nebo vyrazit s místním průvodcem.

Video nejúspěšnější současné místní skupiny Cordas do Sol vám trochu přiblíží kapverdskou pohodovou atmosféru, rozmanitou kulturu a usměvavé místní obyvatele.

Ostrov Santo Antão

Ostrov Santo Antão je typický svou nádhernou přírodou

Co dalšího na Kapverdách zažít?

Pokud si chcete užít dovolenou na Kapverdách se vším všude, máme pár dalších tipů, co nevynechat.

 1. Tarrafal Camp – Historický tábor na ostrově Santiago, používaný jako vězení během koloniální éry, je silnou připomínkou národní historie a boje za nezávislost.
 2. Monte Verde – Horský vrchol na ostrově São Vicente nabízí úchvatné panoramatické výhledy a je ideálním místem pro pěší turistiku a pozorování ptáků.
 3. Ponta Preta – Renomovaný surf spot na ostrově Sal, který přitahuje surfaře z celého světa.
 4. Fogo Wine Vineyards – Vinice na úpatí sopky Pico do Fogo, kde můžete ochutnat vynikající místní vína a prozkoumat unikátní vulkanickou půdu.
 5. Buracona – Přírodní bazén s křišťálově čistou vodou na ostrově Sal známý jako Modré oko, fascinující přírodní jev, kdy sluneční světlo vytváří nádherný modrý odlesk ve vodě.
 6. Serra Malagueta National Park – Nacházející se na ostrově Santiago, tento národní park nabízí nádherné turistické trasy, biodiverzitu a úchvatné výhledy na okolní krajinu.
 7. Maio Biosphere Reserve – Tato rezervace na ostrově Maio je domovem mnoha endemických druhů rostlin a ptáků a je ideálním místem pro milovníky přírody a ekoturistiku.
 8. São Filipe – Malebné město na ostrově Fogo s okouzlující koloniální architekturou, přátelskými místními a vynikajícími možnostmi stravování, kde můžete ochutnat tradiční kapverdskou kuchyni.

Tip Travel Bible: Láká vás zažít netradiční dovolenou na Kapverdách? Omrkněte aktivity s místními, kterými si můžete svůj pobyt na ostrovech ozvláštnit.

Kde najdu víc info

Kapverdy

V knihkupectví seženete knihu Petry de Brito, žijící na ostrově Sal. Většina základních informací stále platí, ovšem některé detaily týkající se restaurací a hotelů se od vydání (2015) mohly změnit.

Cape Verde blog

Blog o Kapverdských ostrovech včetně tipů na výlety, ubytování.

Dagmar Sučová

Jsem delegátka, průvodkyně a milovnice dobrodružství v jedné osobě. Na Kapverdách jsem pracovně téměř dva roky a naprosto mi učaroval jejich pohodový životní styl beze spěchu a stresu, usměvaví místní obyvatelé, fascinující příroda, rozmanitá kultura i příjemné klima. Můžete mne sledovat na stránce Milujeme Kapverdy nebo kontaktovat na e-mailu dagmar.sucova@hotmail.com.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled