Holka sama na cestách: 22 tipů, jak cestovat pohodlně a bezpečně

13.12.2017|Kategorie: Tipy a triky, Život na cestách|

Když cestuje sám kluk, podiví se málokdo. Jakmile vyráží na vlastní pěst holka, přichází otázky. Proč sama? A to se nebojíš?

Stereotypy kolem holčičího cestování se netýkají jen bezpečnosti, ale i vybavení. Prý holky potřebují na cesty spoustu věcí. Fámám, děvčata, nevěřte, zbytečně by vás odradily od překrásných dobrodružství.

Čtěte, jak vyrazit bez obav a na lehko, a přesto disponovat vším potřebným.

První den mé sólo cyklopoutě z Prahy do Paříže

„Když cestuji sama, jsem plně vedená intuicí, přítomná k znakům na cestě a proudu života – jsem cestou. Důležitější než kam cestuji je pro mě to, jak tyto okamžiky prožívám, koho potkávám, co se od sebe můžeme vzájemně naučit a co vytváříme. Když jsem na cestě sama, mám srdce dokořán, jsem víc napojená na sebe a také na místní, na přírodu, na další cestovatele, na to, co se při cestě opravdu děje. Co miluji úplně nejvíc? Nutnost naučit se přijmout plnou zodpovědnost za život, za to, kde jsem, jak se tam cítím, s kým tam jsem, jak jsem se tam dostala. Umět si nastavit hranice a opravdu cestovat tak, jak je to pro mě pravda zevnitř. Učím se naprosté vnitřní svobodě, důvěře v intuici a posouvání hranic pohodlí. Často se záměrně dostávám do takových situací a míst, kde se můžu něco naučit,“ říká Šárka Martínková.

Fintění

Těm z vás, které jste zvyklé na každodenní make-up, fénování/kulmování/žehlení či podobné procedury, poskytne cestování ideální příležitost poznat a přijmout svou přirozenou krásu. Na cestách se totiž musíme zhlédnout v hesle „míň je víc“.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jak moc se uskromníte, to záleží na vaší komfortní zóně a typu výletu. Když jedete jen do přírody, není podle mě potřeba myslet na zkrášlování vůbec. Když máte cestu kombinovanou s prozkoumáváním měst, návštěvami u cizích lidí, kde chcete udělat pěkný dojem, či jinými příležitostmi, kde se nehodí být divoženkou, stačí vám arzenál omezit na čtyři věci.

 • Řasenka: málo peněz, hodně muziky. Řasenka zabere minimum prostoru, vydrží dlouho a zvláště u světlejších typů má výrazný efekt.
 • Korektor: na make-up, pudr, tvářenku a jiné vymoženosti prostor není, ale tu a tam bývá potřeba něco zamaskovat. Korektor je ideální kamarád – skladný, lehký, trvanlivý a funkční.

„Základ mojí kosmetiky na cestách je mít všeho málo a malá balení. Využívám jednorázové vzorky krémů a šamponů, které jsou zároveň i sprcháče. Základ je červené labello, sluneční krém a pudr 2v1. S tím si v podstatě vystačím.“ Markéta Kutilová

 • Náušnice: pro někoho samozřejmost, pro někoho zbytečnost, ale je to snad ta nejmenší a prostorově nejúspornější možnost, jak se hodit do cestovního gala. Stačí jeden pár, ale myslete na kvalitu a praktičnost – mně se nejlépe osvědčilo šroubovací zavírání, to se vám samo nikde neztratí. Materiálově se vyplatí stříbro; levné náhražky nechte doma.
 • Šátek: nic multifunkčnějšího snad v batohu nemívám. Když si seženete správně velký a z dobrého materiálu, poslouží vám jako elegantní ozdoba kolem krku, ochrana před úpalem v podobě turbanu, na pláž jako šaty, v přírodě jako deka, v dopravních prostředcích jako přikrývka a v podvečer jako prodyšná ochrana před komáry.

„Žádné líčení ani krátké sukně a výstřihy apod. Základ je volné oblečení zakrývající vše, co koukat nemusí, a místní dress code. Čím víc vypadám jako místní, tím lépe. Místní stejně poznají, že jsem cizinka, i když na sobě mám třeba šátek a manto (Írán). Neodmítat spaní v rodinách, je to bezpečnější než v různých hostelech. Jako sólo žena bych asi nejela do zemí, kde je vysoká sexuální frustrace mladých mužů, hrozí tam sexuální obtěžování,“ říká novinářka Markéta Kutilová.

Variabilita šátku. Příklady z Mexika, Belize a Salvadoru

Kosmetika a hygiena

Při balení kosmetické taštičky je nejdůležitější seskupit více potřeb do jednoho produktu a omezit výbavu opravdu na nutné minimum. Pokud u něčeho váháte, znamená to nejspíš, že se bez toho obejdete.

Moje osvědčená, léty vytuněná sestava:

 • Hřeben. Pokud máte krátké a navíc jemné vlasy, vyhrály jste, protože vystačíte s obyčejným, plochým, řádkovým hřebenem. Pro nás ostatní je tu kompaktní verze Tangle Teezer, který opravdu rozčeše všemožná vrabčí hnízda, co na cestách vznikají.
 • Suchý šampon v prášku. Tekutiny jsou těžké a zabírají zbytečně místo. Alespoň jednou za čas jistě budete mít příležitost nějaký normální šampon si půjčit (na couchsurfingu, v ubytování, v bazénu…). Takže netřeba tahat svůj. Suchý šampon lze používat dlouhodobě bez problémů, jen je třeba hlavu mezi tím mýt vodou, abyste si ji pročistily.

Pokud máte hodně suché vlasy jako já a jen se šamponem byste fungovat nemohly (dredy), vezměte olej do vlasů. Stačí aplikovat ho méně než kondicionéru, takže ušetříte místo. Skvělá přírodní alternativa je maska z olivového (či jiného) oleje rozmíchaná s vajíčkem. To taky můžete zaimprovizovat na cestě. 🙂

 • Žiletka. Potlesk ženám, co ji nepotřebují, já jo.
 • Zubní hygiena. Stačí trio kartáček, nit a malá pasta, kterou si – opět při jakékoli příležitosti od jiných lidí – doplňujete.
 • Tvrdé mýdlo na tělo. Zapomeňte na gely a holicí pěny, zbytečné. Staré dobré tuhé mýdlo je nejekonomičtější, skladné a univerzální řešení. Pokud neřešíte každý gram, doporučuju vozit ho v plastové krabičce, jinak lze používat i uzavíratelný plastový sáček (zásobujte se na letištích).
 • Deodorant.
 • Žínka – rukavice.
 • Opalovací krém. Ideálně pořiďte faktor 50, ať vám vydrží co nejdéle. A taky dbejte na přírodu i své zdraví a vybírejte krémy s neškodlivým obsahem. Návod najdete třeba tady.

Tipy k intimní hygieně a přehled toho, co holkám na cestách stačí, najdete ve skvělém videu od Weef’s World. Tvrdé mýdlo na oblečení. Jelen za dvacku je poklad.

 • Indulona. Ani nepíšu obecně krém, ale rovnou ji. Využijete na hydrataci kůže (po holení, po slunění, po zranění…), na impregnaci kůže bot, na ochranu před mrazem, na případné odlíčení. Prakticky stejného efektu docílíte i s kokosovým olejem. Na boty je ho sice škoda, vaše pokožka vám ale poděkuje.
 • Tea Tree olej. Najde využití k dezinfekci a hojení pleti či jiných ranek, zředěný funguje jako repelent, ústní voda (antibakteriální) při aftech, oplach při vaginálních mykózách. Zkrátka při problémech s kůží a sliznicemi, pro něž je cestování zvýšenou zátěží (nové mikroorganismy, změny prostředí a klima…).
 • Kleštičky na nehty a pinzeta. Nebo ideálně dobrý švýcarák, který to má vše v jednom.
 • Kalíšek. O tomhle vynálezu už jste nejspíš slyšely, ale třeba se ho zdráhaly využívat. Podle mě je to nejlepší řešení menstruace jak v běžném životě, tak na cestách. Je to pohodlné, bezodpadové, skladné, ekologické, spolehlivé, zdravé a levné. Ideální je kombinace s látkovými pratelnými intimkami.

Na cestách myslete i na to, ať za vámi nezůstává hromada odpadu. Skvělé tipy najdete v článku Cestovatelské přešlapy aneb úvod do zodpovědného cestování.

Bezpečnost

Nebezpečné věci adrenalinově lákají, chce to ale držet si bezpečnou vzdálenost

Závěrečná, komplikovaná kapitola se ponese v duchu „to záleží“. Míra rizika je při cestování bohužel pro holky (obecně vzato) vyšší, ale vždy záleží, do jaké destinace jedete, co budete dělat, s kým budete, kde přesně se budete pohybovat.

„Cestuji sama, protože to je pro mne svoboda. Jsem svá, nezávislá a k okolí i novým vjemům více vnímavá a empatická. Samota je pro mě tvořivá radost, která ze mne vyvěrá jako láva. Singl cestování otvírá dveře tam, kam bychom se jinak nedostali, lidé jsou otevřenější, laskavější a přívětivější. Být ‘Sama na Cestách’ nebyla má volba, ale jsem za ni ráda, posunula mé hranice za dimenze poznávání sebe sama,“ říká Alexandra Kropp alias Sama na cestách.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Náhody a osud neřídíme, takže podle mě nemá cenu nervovat se hypotetickými, nejhoršími možnými scénáři, protože to by pak člověk nemohl ani na nákup doma. Klíčové je vyzbrojit se předem informacemi – můžete čerpat z webů ministerstev zahraničí či z cestovatelských portálů. Obrázek si pak dokreslíte na místě od obyvatel a ostatních cestovatelů.

„Když člověk jede sám, otevírají se mu úplně jiné dimenze cestování. Vše kolem sebe vnímá daleko pozorněji, což přináší zajímavější zážitky i trvalejší vzpomínky. Navíc máte daleko větší motivaci dávat se do řeči s místními lidmi i ostatními cestovateli, takže na konci cesty se ohlédnete a zjistíte, že jste vlastně sami vůbec nebyli,“ říká Jitka Pouzarová.

Na základě získaných poznatků o vaší destinaci pak naplánujte konkrétní místa, kam se vydáte, i kterým se naopak vyhnete. Berte přitom ohledy třeba na doporučená opatření (např. že se přidáte ke skupince s průvodcem místo výšlapu na vlastní pěst, neukazujete okázale cennosti, vyvarujete se některých dopravních prostředků, domluvíte si doprovod…).

„Cestování na vlastní pěst mi dokázalo, že si umím poradit víc, než jsem dříve myslela, a vypořádám se se vším, co mi život naservíruje. Zároveň mi to dokazuje, že sama, úplně sama nikdy být nechci a že být silnou ženou neznamená nutit se do situací, kdy budu bez opory. A že na cestách člověk vlastně nikdy sám není,“ říká Petra Voráčková alias Restless Child.

Rozhodně vždy respektujte místní kulturu a tradice, ať už se týkají oblékání, gestikulace, dotyků s cizími osobami, jazyka atd. Pamatujte, že většina komunikace mezi lidmi probíhá mimoslovně, takže rozhodně nechcete nevědomky vysílat nějaké falešné signály.

Zatímco nejpodstatnější je zapojení selského rozumu, existují pro holky samozřejmě i ochranné nástroje. Klasikou je pepřák, ale pozor, ten nesmí do příručního zavazadla v letadle a v některých zemích je jeho používání nelegální.

Mezi šikovné pomůcky patří třeba:

 1. Zarážka dveří s alarmem
 2. Vnitřní pojistka zámku dveří
 3. Přenosná USB siréna
 4. Hroty mezi tkaničky bot pro lepší úder mezi nohy
 5. Boxer zamaskovaný do klíčenky ve tvaru kočičky (nemám zkušenost, ale mohl by projít i do příručního zavazadla, přestože klasický boxer na palubu nesmí)
 6. bSafe aplikace (a jí podobné), která taky umí sirénu, trackuje, zda jste dorazily na místo určení, nabízí možnost SOS zpráv v případě ohrožení a nahrává audio a video záznam při aktivaci sirény

Pusťte si video Bezpečnost při cestování – tipy (nejen) pro holky od Restless Child ft. Weef. Rozhodně stojí za to.

Selský rozum, batůžek a vzhůru za dobrodružstvím

Milé stávající či budoucí spolucestovatelky, pojďte dobývat svět! Ať už samotné, nebo ve společnosti, venku na vás čeká spousta nezapomenutelných zážitků.

„Být sólo žena často pomáhá. Lidé se snaží víc pomoct a je dobré si o pomoc říci. Samotnou ženu málokdo odmítne. Např. když jsem přistála v Kinshase, měla jsem pár dolarů a taxi z letiště bylo za 30 USD. Nemyslitelné. Tak jsem požádala nějakého bělocha, zda mě vezme do auta. Nakonec mi nabídnul pokoj u něj doma. Zejména v Africe je velká solidarita mezi bílými, tak se na ně klidně obraťte,“ sdílí své zkušenosti Markéta Kutilová.

Zbavte se obav, předsudků a vyrazte za horizonty. Nebudete litovat

Neznáte žádnou odvážnou holku, která cestuje sama? Tady je pár těch, které nás zaujaly a které jste si mohly poslechnout v našem podcastu, číst s nimi rozhovor, anebo je prostě jen sledujeme.

Zuzana Cabejšková

Průmyslová ekoložka, která se rozhodla propagovat udržitelnost prostřednictvím filosofie „méně věcí, více zážitků“. Autorka vlogu Xplore Czechia a korkové mapy Moje Česko.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!