Slovinsko – hory, jezera i města jako v pohádce

14.01.2019|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Slovinsko v poslední době figuruje na prvních příčkách mezi cestovatelskými destinacemi. Není se čemu divit. Úžasná příroda, kontrast alpské země ležící na Balkánském poloostrově a pohostinní lidé, kteří vždy pomůžou – to všechno tvoří jízdu plnou kochání a zážitků. „Kot v pravljici“ (Jako v pohádce) je heslo Vogelu v Triglavském národním parku a nelze než souhlasit.

slovinsko bled

Bledské jezero z vyhlídky Mala Osojnica

Proč jet do Slovinska

Slovinsko má hodně co nabídnout. Ať už jde o pohádkovou atmosféru jezera Bled, bělost vodopádu Savica, který si to razí dolů po skále, anebo tichost a sepjatost s přírodou na Velike Planine. Známý Triglavský národní park pak nabízí útočiště pro všechny věkové kategorie i povahy, můžete si tam užít jak relax uprostřed kopců, tak pořádný adrenalin při zdolávání nejvyššího vrcholku Triglavu nebo při některém z mnoha nabízených sportů.

Nestačí vám to? Tak to vás možná přemluví podmanivě modré jezero Bohinj, zubaté hřebeny hor v KamnickoSavinjských Alpách, rozlehlé planiny, dechberoucí panoramata a čistá příroda na severu, jihu, východě i západě. Ani měsíc vám na objetí všech krás nebude stačit. A do toho si k prasknutí nacpete břicha výbornou kuchyní.

Vodopády Savica

Vodopády Savica

Jak se do Slovinska dostat

Stejně jako u jiných destinací platí, že nejrychlejší cesta vede skrz letištní halu a nejlevnější autobusem po silnici.

Přímý let z Prahy s aerolinkou Adria seženete od 4500 Kč za jednu cestu, lety s přestupem bývají levnější, ale často šíleně dlouhé. Další variantou je let do Záhřebu s ČSA a přesun vlakem do Lublaně. I se zavazadlem to vychází na zhruba 5200 Kč za zpáteční letenku, cesta ze Záhřebu pak na cca 500 Kč za autobus tam i zpátky.

Pro lowcosťáky bez auta se nejvíc vyplatí autobus. Z Prahy do Mariboru, Lublaně a Bledu jezdí Flixbus a cena za jízdenky na jednu cestu začíná na 629 Kč v případě Mariboru a 749 Kč v případě zbylých dvou měst. Cesta vlakem do Lublaně je sice pohodlná, ale značně komplikovaná – čekají vás dva přestupy, dvanáct hodin na cestách a jeden směr druhou třídou vychází dospělého na víc jak 4500 Kč (ceny platné v roce 2018).

Nejlepší řešení je jednoznačně cesta autem. Sice si musíte koupit rakouskou dálniční známku, ale z Prahy jste v Bledu za 7 hodin a ušetříte čas, peníze i nervy.

Kdy vyrazit a proč v tuhle dobu

Ideální dobou na návštěvu všech slovinských krás je buď podzim (přelom září a října), nebo jaro. Vyhnete se tak masám turistů, kterých v posledních letech raketově přibývá. Navíc vás čeká příjemné počasí, jenom do hor si budete muset zabalit tepleji.

V případě jarní návštěvy (březen–duben) vás navíc díky roztátému sněhu čekají naplněná koryta řek a mohutné zurčící vodopády. Třeba takový vodopád Boka je v létě docela hubený.

lublaň slovinsko

Lublaňský hrad – zachytit v létě fotku bez lidí je nadlidský úkol

Víza a podmínky vstupu

Slovinsko je součástí Evropské unie a schengenského prostoru, stačí vám proto občanský průkaz.

Aktuální informace o vízové povinnosti najdete na stránkách MZV ČR.

Peníze a přibližné ceny

Ve Slovinsku se platí eurem. Bankomaty najdete ve všech městech, stejně tak směnárny. Platba kartou je samozřejmostí skoro na všech místech, terminál najdete i v leckteré horské chatce.

Život ve Slovinsku je obecně dražší než v České republice. Pokud nemíníte bydlet ve stanu a jíst jenom konzervy, počítejte s aspoň 30 € na den, v turistické sezoně i 40. A to mluvím o nízkorozpočtové dovolené. Na druhou stranu je fakt, že i ubytování z levnější kategorie s málo hvězdičkami má ve Slovinsku úroveň a naprosto stačí. Nejvíc tak necháte za jídlo a pití.

 • Ubytování: i v hostelu počítejte s minimálně 18–20 € na noc a osobu, v Lublani, u moře a v Bledu budete muset ještě přihodit. Airbnb bývá cenově stejné s hostely.
 • Jídlo: ve fast foodu začíná na 6 € (gyros, kebab), v restauraci počítejte s cenami od 8 € výše, průměr je 12 € za hlavní chod.
 • Nápoje: Coca-Cola v restauraci okolo 2,5 €, třetinka vody 1,5 €. Pivo začíná na 2,5 €. Balená voda v supermarketu stojí pod euro (1,5 l).
 • Potraviny v obchodě: o něco dražší než v Česku. Mléko 0,86 €, kilo rýže 0,75 €, 12 vajíček 1,5 €.
 • Památky: vstup na soutěsku Vintgar stojí 5 € (studenti po slevě za 4).
 • MHD ve městech: jízdenka na 90 minut v Lublani stojí 1,20 €.
 • Litr benzinu: 1,34 €.

Lokální doprava

Doprava ve Slovinsku funguje poměrně dobře, místní se snaží snížit počty aut na cestách a posilují spoje veřejné dopravy. Stejně to ale úplně nestačí, zvlášť pokud nemáte čas na dlouhé přesuny nebo jedete mimo turistická místa. Všeobecně platí, že nejjednodušší je buď mít na cesty vlastní auto, nebo si ho půjčit, anebo stopovat. Pokud zrovna nejedete po dálnici, připravte si ruce i nervy na nekonečné zákruty a výkruty, často pod úhlem větším než 270°. Tolik serpentin málokde najdete.

Studentské slevy na dopravu jsou pouze pro slovinské studenty.

Vlaky

Vlaky na hlavních tazích jsou moderní a pohodlné, ale nejezdí zas tak často. A ceny? Cesta z Lublaně do Koperu (cca 100 km) za 10 € pro dospělého.

Autobusy

mají vyšší frekvenci odjezdů než vlaky, ale jejich kvalita je často sázka do loterie. Někdy po silnicích jezdí pěkní starouši. Jízdné na tu samou trasu jako vlakem je 11,1 € za dospělého.

Na turistických místech se setkáte se speciálními autobusy, často levnými, které spojují jednotlivé turistické body. Např. autobus z Bohinjské Bistrice k Bohinjskému jezeru a vodopádům Savica, anebo autobus za 1 € jezdící v okolí Bledu (můžete využít pro cestu z Bledu do soutěsky Vintgar).

Bohinjské jezero

Bohinjské jezero

Auta

Auto je ve Slovinsku jednoznačně nejlepší dopravní prostředek. Pokud nemáte čím jet, autopůjčoven je dost, jenom počítejte s vyšším půjčovným. V průměru se dá říct, že za nejlevnější a nejmenší auto i s pojištěním zaplatíte okolo 50 €/den.

Pokud nemáte zkušenosti s autopůjčovnami, užitečné tipy najdete v článku Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

MHD

Ve velkých městech je síť MHD dobrá, navíc všude najdete jízdní řády (na rozdíl od Černé Hory). V Koperu dokonce funguje bezplatná elektrická MHD pro každého.

Letecká přeprava

Ve Slovinsku jsou sice 3 letiště (Lublaň, Portorož a Maribor), ale žádné vnitrostátní linky zde neoperují.

Jiná možnost

Jednoznačně stopování. Stop je ve Slovinsku jednoduchý, hlavně okolo turistických oblastí. Při cestě z Kamniku na Velikou Planinu jsme chytli auto do 5 minut, po cestě zpátky nás vzalo hned čtvrté projíždějící.

Chystáte se poprvé stopovat? Tipy v článku Zdvižený palec aneb ultimátní návod ke stopování.

Další variantou je spolujízda, na kterou mají Slovinci vlastní stránky Prevoz. Ceny jsou tam úžasně levné (Lublaň–Záhřeb za 5 €), stačí se zaregistrovat.

Kuchyně

Ve Slovinsku se kombinuje barevná balkánská kuchyně s vydatnou alpskou. Je hodně založená na mase, ale i vegetariáni a vegani si vyberou. Slovinci na ně začínají brát ohled, v každém městě je aspoň jedna čistě vege restaurace.

Nejtypičtějším pokrmem jsou:

 • ajdovi žganci – pohanková kaše se škvarky a dalšími variacemi (zelí, klobásy, ale i na sladko),
 • jota – fazolovo-zelňačková polévka,
 • obara – dušené maso a čevapi (čevapčiči),
 • vyzkoušet byste určitě měli i štruklji – plněné knedlíky na slano i sladko, místní klobásy, pršut, houbovou polévku a trnič, tradiční sýr z Velike Planiny,
 • chybět nesmí ani burek, typické balkánské jídlo, a řízek,
 • v okolí Bledu je propagovaný dezert kremna rezina,
 • tradičním slovinským zákuskem je Prekmurska gibanica.

Na ryby doporučujeme restauraci Fritolin Pri Cantini v Piranu, mají výbornou pražmu.

pití si nabídněte slovinské víno, pivo Zlatorog, různé druhy pálenek, také Cocktu, slovinskou kolu. Chutná podobně jako naše Kofola.

jídlo ve Slovinsku

Bledská kremna rezina a pražma od Fritolina

Nemoci a hygiena

Do Slovinska nepotřebujete žádné speciální očkování ani prevenci, stačí pouze dobrý repelent. Věřte, že v létě se bude hodit na každém kroku, zvlášť u moře, kde vás tyhle savé potvory přivedou k šílenství.

Co je ve Slovinsku krásné, to jsou pítka s pitnou vodou přímo na ulicích a možnost pít vodu kdekoliv, i z pramene. Samozřejmě je jistější pozorovat chování místních, ale většinou je v jezerech i řekách tak čistá voda, že se nemusíte bát. A chutná dobře.

Bezpečnost

Slovinsko je bezpečná země. Lidé jsou milí a přátelští, rádi pomohou. Oproti Česku a zbytku Balkánu se tu na silnicích jezdí slušně, většina řidičů dodržuje předpisy a silnice jsou v dobrém stavu.

 

Slovinsko Alpy

Krásně vyžehlené silnice i v přírodě – na fotce cesta k prameni řeky Kamnišská Bistrica

Náboženství, svátky, tradice

Většina obyvatel Slovinska se hlásí ke katolickému křesťanství, slaví proto tradiční svátky jako Vánoce, Nanebevzetí Panny Marie a Velikonoce. Náboženské tradice se tu už tolik nedodržují, přesto ale spousta lidí stále chodí do kostela.

Ve Slovinsku – stejně jako v sousední Itálii – je silná tradice karnevalů v únoru. Pořádají bujaré oslavy a průvody roztodivných masek, jako jsou tradiční škoromatija, chlupatí kurentija nebo laufarji. Oslavy jsou podobné našemu masopustu, jedná se o vyhánění zlých duchů. Za jeden z nejbarevnějších karnevalů se považuje ten v Cerknici.

Co se týče dalších akcí, v lednu až březnu můžete navštívit lyžařské soutěže, v červnu veslařské závody na Bledském jezeře, v červnu až červenci obrovský multikulturní festival Lent v Mariboru, v červnu až září kulturní Festival Ljubljana a v září mariborské vinobraní.

Pro fanoušky biatlonu zmíním, že na přelomu listopadu a prosince se v Pokljuce koná Světový pohár. 8. února probíhají velké oslavy na počest France Prešerena, velkého slovinského básníka, který je autorem jejich hymny.

Co byste ještě měli vědět

 • Slovinsko jede hodně ekologii a pyšní se titulem první zelené země na světě. Samozřejmostí proto je tříděný odpad všude (v Lublani dokonce nemají normální koše, ale dvoupytlové – na směsný a plast), pítka s pitnou vodou a otevřenost k neplastovým obalům.
 • Pozor na parkování mimo parkoviště – v národním parku se to pokutuje. Totéž platí pro stanování mimo kempy.
 • Spropitné funguje stejně jako v Česku – není povinné, ale je to slušnost.
 • Slovinsko má stejně jako Rakousko upravenou otevírací dobu obchodů a institucí. V neděli mají otevřeno jenom velká obchodní centra a lékárny fungují pouze v největších městech. Omezená doba je i o svátcích.
 • Ve Slovinsku se mluví slovanským jazykem, který je trošku podobný slovenštině a o něco víc chorvatštině. Dá se porozumět, dá se domluvit – i když mluvíte jen česky. Jenom si hlídejte výslovnost některých názvů měst; nás jednou málem neodvezli, protože nerozuměli, kam jedeme.
 • Většina Slovinců – i těch starších – mluví aspoň trochu anglicky. Na jihu téměř každý mluví italsky, v horách zase německy.
 • V blízkosti hranic s Itálií si můžete všimnout dvojjazyčných cedulí a názvů úplně všude.
 • Slovinci jsou hodně vstřícní a nápomocní – nebojte se ptát.
 • Pokud plánujete především chůzi a lezení po horách, porozhlédněte se po tzv. bivacích – boudách rozmístěných především v Julských Alpách, kde najdete přístřešek i postel zadarmo, nebo za malý poplatek.
Slovinsko příroda

Krásná, dechberoucí příroda je ve Slovinsku všude

Pár osobních tipů, kam se podívat

Jezero Bled

Jednoznačně největší tahák slovinské turistiky, křišťálově čisté jezero s tyrkysovou barvou a romantickým ostrůvkem uprostřed, dominujícím hradem a horami Triglavského NP v pozadí. Ačkoli je už pár let pod palbou turistů, rozhodně bych ho nevynechala – je to opravdu nádherné místo a podívaná, co stojí za to.

Bledské jezero

Bledské jezero

Triglavský národní park

Další klenot slovinské přírody, který byste neměli minout. Vyřádí se tam každý – pro náročnější se najdou krásné treky (např. Údolí triglavských jezer nebo výstup na samotný Triglav), pro nenáročné turisty pohodové výšlapy (např. vrcholek Šija nebo horní bod Vogelu) a koupání v Bohinjském jezeru.

Mezi další podívané patří vodopády Savica, soutěska Vintgar, průsmyk Vršič, malebná města Triglavského NP (např. Kranjska Gora) nebo údolí Trenta. Ani dva týdny by vám na všechny krásy nestačily.

Triglavský NP Slovinsko

Pohled na Triglavský NP z vrcholku Šija

Řeka Soča

Ne nadarmo je Soča titulovaná jako nejkrásnější řeka Evropy. Tyrkysová a neuvěřitelně čistá řeka protéká Slovinsko od severu k jihu a postupně nabírá na rozměrech, aby vyústila do Jaderského moře.

Soča je oblíbenou destinací pro kajakáře i raftaře, zajímat ale může i pěší turisty. Krásná podívaná je v údolí Trenta, kde řeka pramení, ale také v okolí Bovce (resp. kdekoliv mezi Bovcem a městem Most na Soči). Jenom pozor, i v létě je ledová.

Jeden z úseků řeky Soči

Jeden z úseků řeky Soči

Lublaň

Hlavní město Slovinska je sice malé, zato ale kouzelné a plné draků. Na kopci můžete najít starý Lublaňský hrad s krásným výhledem, dole ve městě nejvíc frčí Trojmostí, Dračí most (Zmajski most), umělecká ulice Metelkova a park Tivoli, který je udržovaný s až puntičkářskou přesností.

Rozlehlý park Tivoli Slovinsko

Rozlehlý park Tivoli

Piran

Přímořské město s italským nádechem, úzkými uličkami a spoustou historických budov. Dominantou je katedrála sv. Jiří, Tartinijevské náměstí a nejhezčí výhled ze zbytků hradeb na kopci.

Katedrála sv. Jiří v Piranu

Katedrála sv. Jiří v Piranu

Velika Planina

Dalším z vyhlášených míst Slovinska je Velika Planina, travnatá plošina nahoře na hoře, kde jsou jako v pohádce rozeseté pastevecké chatky a stáda krav s horami v pozadí. Pokud budete mít čas, udělejte si výlet i do údolí řeky Kamnišské Bistrice, stojí za to.

Nahoru se můžete dostat dvěma způsoby. Buď si cestu do 1666 nadmořských metrů vyšlápnete, anebo můžete vyjet lanovkou (až na nejvyšší místo Gradišče). Zpáteční lístek na lanovku stojí 15 € pro studenty, 17 € pro dospělé. Lanovka jezdí v sezoně každou půlhodinu a počítejte s pořádnou frontou. Eventuální výšlap je fyzicky náročný a je dobré mít horskou obuv.

Nejvyšší bod Velike Planiny, Gradišče

Nejvyšší bod Velike Planiny, Gradišče

Kde najdu víc info

Slovinsko.cz

Český web s informacemi o nejdůležitějších turistických destinacích a spoustou úžasných fotek, které vás přemluví vyrazit tam.

I feel Slovenia

Anglická mutace předchozího webu s ještě více informacemi a tipy.

Slovenia Travel Blog

Blog dvou Slovinců o krásách jejich země se spoustou tipů.

AP Ljubljana

Stránka lublaňského autobusového nádraží, na které můžete plánovat váš výlet.

Slovenske železnice

Totéž, nyní ale s vlakovými spoji.

Prevoz.org

Slovinská spolujízda.

Lonely Planet

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Jana Langová

Studentka medicíny, která ve volném čase cestuje a poznává matičku Zemi. Oblast Balkánu jí učarovala už před rokem, kdy dobrovolničila v Srbsku, a je rozhodnutá projet celý Balkán shora dolů. Letos padla volba na Slovinsko, do kterého se zamilovala stejně rychle jako do Černé Hory. Víc informací o Balkan tour a cestování po Slovinsku najdete na jejím blogu Ve vlnách.

 

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!