Pokud v Ústeckém kraji navštívit jen jedno město, měly by to být Litoměřice. Město je sice relativně malé, ale nabízí mnoho historických zajímavostí, přírodních krás i kulturních akcí, takže jeden prodloužený víkend ani nemusí na vše stačit.
Litoměřice s goticko-renesančním historickým jádrem leží na soutoku dvou významných řek – Labe a Ohře – uprostřed chráněné krajinné oblasti České středohoří. Navíc sehrály významné role v několika historických obdobích významných pro český národ, v neposlední řadě jsou centrem českého (nikoli moravského) vinařství.
Ve městě a jeho okolí lze navštívit bezpočet historických památek, podnikat túry, kochat se výhledy na nádhernou krajinu vyhaslých sopek Českého středohoří a samozřejmě ochutnávat místní víno.
Kdy do Litoměřic
Většinu svých atrakcí město nabízí celoročně a díky poloze v poměrně nízké nadmořské výšce jsou i túry po okolí možné po většinu roku. Návštěvu si ovšem nejvíc užijete od května do září, kdy jsou otevřené i sezonní zajímavosti.
Turistické informační centrum sídlí v podloubí na hlavním Mírovém náměstí. Zde se dozvíte informace o přístupnosti historických objektů, jejich otevírací době a informace o termínech kulturních akcí. Termíny níže uvedených akcí si prosím vždy pro konkrétní rok ověřte.
Litoměřické muzeum, pod jehož správu patří několik památkových objektů, má internetové stránky zde. Část expozic a objektů je ve správě Severočeské galerie.
Co navštívit v Litoměřicích
Městská památková rezervace
Centrum města je chráněné jako kulturní dědictví. Zachovalo se v něm mnoho gotických a renesančních domů. Na náměstí za návštěvu stojí historické podzemí, neobvyklá vyhlídková věž Kalich v budově radnice, ve které dnes také sídlí turistické informační centrum, a městské muzeum, kde se seznámíte s dějinami města. Projděte se po městských hradbách a navštivte bašty, v nichž dnes sídlí malé muzejní expozice. Odpočiňte si v poměrně mladém parku Václava Havla.
Dómské náměstí
Dómské náměstí je park lemovaný historickými domy, v kterých dnes sídlí biskupství litoměřické, a samozřejmě tu stojí také katedrála sv. Štěpána s vyhlídkovou věží, která nabízí ve městě nejhezčí vyhlídku do okolí.
Litoměřický hrad
Gotický hrad stojí v zástavbě uprostřed města, ovšem sídlí v něm velmi dobře zpracovaná interaktivní expozice k dějinám vinařství na Litoměřicku. Kromě toho je v hradu turistické informační centrum, restaurace a sály i salonky, kde se konají příležitostné akce.
Továrna Richard
Jde o areál bývalé vápenky a později podzemní nacistické továrny pro letecké součástky, která byla součástí koncentračního tábora Flossenbürg. Areál leží zhruba kilometr od centra města. Informační tabule a památník před vstupem do štoly jsou přístupné nepřetržitě. Do štoly, kde továrna byla, není vstup možný, v létě se otevírá i expozice ve zdejším krematoriu.
Mostná hora a skalní útvar Kočka
Výletní restaurace s vyhlídkovou věží nad městem postavená počátkem 20. století. Z centra je pěšky jen cca 1,5 km a vede k ní schodiště přes pěkný park. Udělejte si odtud výlet po modré turistické značce zhruba kilometr ke skalnímu útvaru Kočka. To je přírodní rezervace – zajímavá, neobvyklá skála ve tvaru sedící kočky, z které se nabízí pěkný výhled na okolní krajinu Českého středohoří.
Vikárka
Dům v Máchově ulici vedoucí dolů z Dómského náměstí k Labi. Vikárka je dům, kde v Litoměřicích žil a také zemřel K. H. Mácha. Dnes tu sídlí Památník Karla Hynka Máchy. Otevírací doba je omezená, v případě zájmu o návštěvu se informujte v hlavní budově muzea na náměstí, nebo v turistické informační kanceláři.
Kam se vydat v okolí Litoměřic
Okolí je velmi zajímavé a plné atraktivních cílů. V tomto průvodci najdete místa vzdálená do 10 km. Některá z nich jsou dostupná po turistických trasách.
Terezín
Nejvýznamnějším místem v okolí Litoměřic je Terezín, který nechal postavit císař Josef II. a pojmenoval ho na památku své matky císařovny Marie Terezie. Město leží ve velké pevnosti a mostem je spojené s Malou pevností Terezín, která od svých počátků sloužila jako vězení, později z ní nacisté udělali koncentrační tábor.
Počátkem 20. století zde byl vězněný i Gavrilo Princip, jeden ze sarajevských atentátníků. V Terezíně je nyní k návštěvě řada objektů. Kromě již zmíněného koncentračního tábora tady je mnoho dalších památníků a muzejních expozic včetně krematoria, hřbitova a kolumbária. Dále je ve městě několik soukromých muzeí, z nichž si vybere každý. Zajímavá ale je už pouhá procházka městem.
Terezín leží jen tři kilometry od Litoměřic a po zelené turistické značce sem dojdete za necelou hodinu.
Otevírací doba jednotlivých objektů:
Objekt | Zimní čas (1. 11. – 31. 3.) | Letní čas (1. 4. – 31. 10.) |
---|---|---|
Malá pevnost | denně 8.00–16.30 | denně 8.00–18.00 |
Muzeum ghetta a Mahdeburská kasárna | denně 9.00–17.30 | denně 9.00–18.00 |
Krematorium | sobota zavřeno, 10.00–16.00 | sobota zavřeno, 10.00–18.00 |
Kolumbárium, obřadní místnosti, márnice | denně 9.00–17.00 | denně 9.00–18.00 |
Modlitebna, Terezínské transporty | denně 9.00–17.30 | denně 9.00–18.00 |
Sekretariát památníku a badatelny | denně 7.00–15.30 (po domluvě) | denně 7.00–15.30 (po domluvě) |
Vstupné:
- Kombinované vstupné (Malá pevnost + Muzeum ghetta + Magdeburská kasárna):
- Dospělý 260 Kč
- Student, dítě (6–18 let), senior (od 65 let) 200 Kč
- Rodinné vstupné (max. 2 dospělí + 3 děti) 500 Kč
- Jednoduché vstupné (Malá pevnost nebo Muzeum ghetta + Magdeburská kasárna):
- Dospělý 210 Kč
- Student, dítě (6–18 let), senior (od 65 let) 180 Kč
Radobýl
České středohoří vytváří specifickou neobvyklou krajinu, která uchvacuje turisty z jiných částí naší republiky. Pohoří je sopečného původu a všechny hory v něm stojí samostatně, nevytvářejí horské hřebeny. Vyšlápněte si na Radobýl, což je z Litoměřic nejbližší hora. Po žluté turistické značce na něj dojdete maximálně za devadesát minut.
Jde o chráněný přírodní útvar, na kterém se vyskytují zástupci vzácné fauny i flóry, z vrcholu kopce se nabízí nádherný výhled do okolí a na Labe. Ze svahu Radobýlu je zajímavá podívaná na bývalý lom. Právě zde K. H. Mácha psal jednu ze svých básní, když uviděl, že v Litoměřicích hoří několik domů. Rychle běžel pomoci uhasit požár. Při běhu údajně chytil zápal plic, kterému po pár dnech podlehl. V Litoměřicích byl také pohřbený a až před druhou světovou válkou byly jeho ostatky přeneseny na národní hřbitov na pražském Vyšehradě.
Kalich
Zřícenina hradu na stejnojmenném vrcholu nad obcí Třebušín zhruba 10 km severovýchodně od Litoměřic. Hrad nechal v roce 1421 postavit husitský hejtman Jan Žižka. Svou úlohu pak hrad sehrával během husitských válek. Od konce 15. století už je opuštěný. Výšlap na vrchol je doplněný o nádherné výhledy do okolní krajiny.
Ploskovice
V Ploskovicích stojí nádherný zámek z osmnáctého století s upraveným parkem. Návštěvníkům jsou k dispozici dva návštěvnické okruhy. Zámek svou krásou láká mnoho filmařů, a to nejen českých. Nejznámější pohádka, která zde byla točená, je Princ a Večernice.
Vstupné:
Návštěvník | Cena |
---|---|
Dospělí od 25 do 65 let | 170 Kč |
Děti do 6 let | zdarma |
Děti od 6 do 18 let | 70 Kč |
Mládež od 18 do 25 let | 140 Kč |
Senioři 65+ | 140 Kč |
Velké Žernoseky a Žernosecké (Píšťanské) jezero
Velké Žernoseky jsou centrem vinařství na Litoměřicku. Najdete zde několik vinařství a pravidelně v září se tu koná vinobraní – vždy o týden dřív než v Litoměřicích. Nedaleké Žernosecké jezero nabízí pláž a aktivní i pasivní odpočinek u vody.
Kde se dobře najíst
Litoměřice jsou stvořené pro milovníky restaurací, cukráren, kaváren. V našem výběru najdete místa, která jsou něčím zajímavá a výjimečná. Dalších občerstvovacích zařízení je ve městě víc než dost.
Vinný šenk
Malý šenk v podloubí renesančního domu na hlavním Mírovém náměstí. V tomto šenku se rozlévá a prodává lahvové víno pouze od výrobce Agrofrukt Kamýk. Jsou to tedy vína z Litoměřicka. Pokud chcete ochutnat místní vína, tohle je to pravé místo. Ceny vás víc než mile překvapí – na podzim 2020 se tady prodával jeden decilitr vína za jednotnou cenu 8 Kč, pokud jste si vzali víno s sebou ve větším množství, byla cena ještě nižší.
Další vinotéky, které mají už širší výběr vín – nejen místní, ale i moravská a zahraniční –, najdete v ulici Velká Dominikánská, kde jsou dvě, a jednu další, když o pár metrů dál vedle šenku v podloubí na Mírovém náměstí projdete průchodem do dvora (z náměstí ukazuje šipka na veřejné WC, vinotéka je naproti nim).
Cukrárna Lilie
Cukrárna v Michalské ulici jen pár metrů z Mírového náměstí je známá vlastní výrobou dortů, kterých tu mají vždy dost.
Radniční sklípek
Restaurace zřízená v historickém podzemí na Mírovém náměstí.
Katovna
Restaurace v bývalé katovně – malém historickém hrázděném domě hned za městskými hradbami. Je to nejlépe dochované obydlí kata v ČR.
Dobrá bašta
Restaurace zřízená v původní baště v městských hradbách nedaleko vlakového a autobusového nádraží.
Kde se ubytovat
Levnější a zároveň velmi pěkné ubytování jak pro jednotlivce, tak rodiny nebo skupiny nabízí ubytovací zařízení patřící Biskupství litoměřickému, které sídlí v historické budově bývalého kněžského semináře a leží jen pět minut chůze od ústředního Mírového náměstí. Hledejte Hostel u sv. Štěpána.
Nedaleko centra najdete stylově elegantní Penzion Mácha, který je ideální volbou pro páry. Káva na terásce vám zpříjemní den. Okázalost si užijete v Hotelu Roosevelt.
Pro milovníky glampingu je jasnou volbou Florentina boat, pro divoká srdce hledající volnost pod stanem, v chatkách nebo s vlastním obytňákem je pak Autokemp Slavoj.
Kam zajít pracovat
Litoměřice se mohou stát i cílem, kam zamíří digitální nomádi, nebo únikem z denní rutiny. Ideálním místem na práci je pak Litohub v samém srdci Litoměřic, případně zajděte do některé z kaváren, třeba v Kafe doma se budete cítit… jako doma.
Kulturní zážitky v průběhu roku
Vinařské Litoměřice
V dubnu se v kulturním domě koná nejprestižnější výstava českých vín s účastí vinařů i z Moravy a ze zahraničí.
Den národního kulturního dědictví
Každoročně se kolem druhého víkendu v září koná v České republice den národního kulturního dědictví, kdy jsou zdarma přístupné historické památky a muzea. V Ústeckém kraji jsou právě Litoměřice městem, které o těchto dnech nabízejí nejvíc. Většinou druhou sobotu v září jsou v Litoměřicích zdarma zpřístupněné všechny historické objekty a otevřená jsou i taková místa, která běžně veřejnosti přístupná nejsou, třeba krajský archiv, Divadlo K. H. Máchy, městské kino. V tento den si návštěvníci město užijí nejvíce.
Zahrada Čech
Světoznámá zemědělská výstava s dlouholetou tradicí, která se koná vždy v druhé polovině září na výstavišti Zahrada Čech. V průběhu roku můžete navštívit i další výstavy, veletrhy a prodejní akce.
Vinobraní
Kulturní akce, která se odehrává na Mírovém náměstí většinou poslední víkend v září.
Cykloturistika
Litoměřice leží na Labské cyklostezce, která vede od pramene Labe v Krkonoších až k jeho ústí do Severního moře v německém Hamburku. Právě úsek mezi Litoměřicemi a Ústím n. L. je považovaný za nejhezčí a nazývá se Porta Bohemica (Brána do Čech). Zmíněný úsek měří 25 km a není náročný, zvládnou jej i méně zdatní cyklisté, je možné ho i projít pěšky.
Cyklostezka č. 3066 vede z města na severovýchod a spojuje ho s Ploskovicemi, Třebušínem a dalšími zajímavými místy v této oblasti Českého středohoří.
Cyklostezka Ohře vede z Litoměřic na jih do Terezína, Bohušovic n. O. (sídlí tu známá Bohušovická mlékárna s firemní prodejnou) a dalších zajímavých míst v Poohří.
Důležité odkazy
Informace o městě, jeho atrakcích a kulturních akcích.
Tipy na turistické cíle, restaurace, ubytování.
Kulturní akce najdete také na všech celostátních kulturních a turistických portálech.
Veronika Škvárová
Učitelka a překladatelka německého a ruského jazyka. Proto podniká časté soukromé cesty do Německa a postsovětských zemí, učarovaly jí i Rumunsko a Polsko. Nestačí totiž jen ovládat jazyk, je potřeba o zemi také něco vědět. Již třicet let se věnuje značení turistických cest. Pár tipů na výlety v sousedních zemích najdete v její knize 77 výletů s dětmi přes hranice a za českou historií vykročíte v knížce 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Nedávno vyšly její e-knihy tematických vycházek po Praze. Jako e-knihy vydala i cestopisy do destinací, ke kterým je na českém trhu těžké sehnat informace – Moldavsko a Podněstří, Tádžikistán a Faerské ostrovy. Napsat jí můžete na e-mail skvarova@volny.cz.