Zpěv ptáků, šumění lesa, anebo ticho. Být zase v přírodě, koukat do ohně, z postele pozorovat hvězdy. Snídat celé dopoledne, číst si, zapomenout na město a práci, odpojit se a odpočívat. Na internetu se dozvíte, že slovo glamping je odvozené z anglického glamorous a camping. Jednoduše luxusní kempování místo, kde se potkává příroda s moderním luxusem, na unikátních místech, bez toho, aby trpěla příroda a zvířata. Trochu sarkasticky můžeme i říct, že glamping je kempování bez věcí, které na kempování nemáme rádi.

Tento styl ubytování není novinkou, první pokusy o něj se datují i několik století zpět. Tehdy to bylo samozřejmě jen pro ty nejbohatší. V posledních letech je vidět obrovský rozmach jak ve světě, tak v Čechách. V roce 2005 bylo toto nové slovo dokonce zaneseno do Oxfordského slovníku.

glamping

Není to jen přepychový stan se sprchou. Jsou to treehousy, maringotky, houseboaty, jurty, teepee, igloo nebo originální chatičky na výjimečných přírodních lokalitách.

Myslíte, že je to jen čistě letní záležitost? Tak to ani náhodou, míst se saunou přibývá. Většina ubytování má uvnitř také zdroj tepla – ať plynové vytápění, nebo romantický krb.

Proč? Protože v kempu a v hotelu už jsme všichni byli

Pokud se rozhodnete jet na dovolenou do kempu, penzionu či hotelu, tak zhruba víte, co očekávat. Mění se jen okolí a složení kontinentální snídaně. S více hvězdami nad vchodovými dveřmi se zmenšují porce večeří a zvyšují ceny. Jak v kempech, tak v hotelech jsme neustále obklopení lidmi. Takové ubytování většinou volíte, když vám jde o přespání a většinu vaší dovolené chcete trávit na výletech v okolí.

glamping v ČR

 

U glampingu je to jinak. Už samotné ubytování je zážitek, ze kterého se vám pravděpodobně nebude chtít vůbec nikam. Je ukryté v chráněných krajinných oblastech, přírodních rezervacích, oborách nebo na řekách. V mnoha případech dostanete souřadnice až po zakoupení pobytu – to proto, aby bylo zaručené vaše absolutní soukromí. V některých sdílíte okolní prostor s ostatními ubytovanými, nikdy však v přehnaném měřítku.

Komu se bude glamping líbit

Každému, kdo hledá originální a jedinečný zážitek. Jde tu primárně o pobyt, třeba na víkend, relax a odpojení od zbytku světa. Ideální, pokud si chcete užít nějaký čas off-line, nekontrolovat pracovní e-mail a dělat věci, na které jindy není čas. Pojďte si udělat táborák, zahrát deskovky, nebo si jen povídat při pozorování hvězd, které konečně opravdu uvidíte. I dnešní děti ocení pobyt v přírodě, budou si hrát na schovku a stavět domečky z mechu.

Možná nejste kempovací typ a vzpomínky na zimu a mokrý spacák vás drží doma. Glampingové ubytování vás neokrade o pohodlí a zároveň poskytne originální prostředí.

glamping

Udržitelnost

Velkým tématem je udržitelnost a ochrana přírody. Především na odlehlejších místech můžete být závislí na solárních panelech a sprchovat se vodou z rybníka s kosmetikou šetrnou k přírodě. Většina ubytování také podporuje lokální produkci potravin, a tak k snídani dostanete šunku od místního řezníka a ne z velkoobchodu dovezenou přes půlku Unie.

Hygiena

Jsou místa, kde najdete pouze venkovní studenou sprchu. Na druhou stranu je těchto míst málo a buď se před objednáním dobře informujte, nebo to berte jako součást dobrodružství. Někde zase budete ve vodě pořád, speciálně v místech u rybníků, na řekách a ve variantách s vířivkou a saunou. Záchod je řešený buď klasickou kadibudkou (stany, treehousy), nebo různými alternativami (pilinové, elektrické, spalovací WC). U maringotek, tiny housů a houseboatů je většinou klasické WC.

glamping

Kolik to stojí

Ceny se pohybují od 1500 do 7000 Kč na noc/objekt, mohou ale samozřejmě vyšplhat do výšin. Možná vás napadne, že je to moc. Ano, určitě je to víc než v klasickém ubytování, jenomže glamping není klasické ubytování. Kdy naposledy jste spali v houseboatu nebo jurtě?

V poslední době se v Čechách objevilo mnoho nových originálních glamping ubytování. Tady je výčet toho, co je v Čechách momentálně k dispozici, rozdělené do několika kategorií.

Na zemi – stany, igloo, teepee

Trapani House & Camp

1,5 hodiny jízdy z Prahy se dostanete do jednoho z nejkrásnějších míst naší země. České Švýcarsko s Pravčickou bránou, Soutěsky říčky Kamenice, Dolský mlýn, Jetřichovice a další romantická místa jsou na dosah ruky. Zapomeňte na stanování v přeplněných kempech, kde vám o šňůry stanu zakopávají jiní stanaři. V Trapani se ve stanu postavíte, pohodlně se vyspíte a nikdo kolem vás nebude rušit. Jenom vy, příroda a hvězdy nad hlavou. Složit hlavu můžete v glampingových stanech, stylových pokojích nebo v bungalovu.

Trapani Glamping Ceske Svycarsko

Glamping Slovácko

Stan u rybníčku leží kousek od města Kyjov, přesnou polohu dostanete až po zamluvení ubytování. Čeká vás útulný stan pro až čtyři osoby a domácího mazlíčka. Venku lesní bar, vybavení na rybaření a kola. Svítit si budete petrolejovými lampami a zatopit můžete v kamínkách. Pro klid na duši tu najdete i power banky. V místě využijete venkovní solární sprchu.

U hraběte Kinského s nádechem safari

Stylový stan v hraběcí oboře Kinských, v lese, u rybníka. Máte zde šanci zažít takové české safari – s daňky a muflony. Jedno z míst, které je dostupné pouze v době květen–říjen.

Kemp Malešov

Osm stanů na břehu rybníka přímo pod středověkou tvrzí. Každý stan má vlastní koupelnu a bezbariérový přístup. Součástí je i wellness a středověká krčma.

Lesní glamping

Luxusní stan v podhůří Orlických hor. S manželskou postelí a možností přistýlky. K dispozici venkovní teplá sprcha, snídaně a plná spíž složená z lokálních surovin.

lesni glamping

Glamping Mileč

Tady můžete vybírat mezi igloo, chatkou nebo klasickým stanem. Vždy s vlastní koupelnou. Igloo není žádný prcek, ale má průměr osm metrů, před ním je sauna a koupací sud se slanou vodou. Chatička nabízí krom stylové houpačky a sauny i soubor nástrojů na zvukovou lázeň. Stan zase vanu pod hvězdami.

igloo glamping v české republice

Kupole u Ještědu

Kousek od dominanty Ještědu je kupole s panoramatickým oknem pro pozorování hvězd, luxusním vybavením a saunou, obyvatelná za každého počasí. Vejde se sem až pět lidí.

Skyhomes

Kompletně průhledný jednopokojový Bubble Hotel na tajném místě jen 30 minut od Prahy. Nabízí 360° výhled a na východ slunce uvidíte rovnou z postele. Zajímavý zážitek nabízí v dešti. Pobyt je možný od dubna do října.

Glamping Liška

Geodetický stan kousek od Vrchlabí v blízkosti lyžařských středisek. K dispozici privátní wellness se saunou a horkým sudem, uvnitř jsou také kamínka pro každé roční období.

glamping liška v ČR

Teepee

Teepee na soukromém pozemku kousek od pivotéky a vinotéky. Využít případně můžete i stellplatz. V blízkosti je Máchovo jezero.

Glamping Pyskočely

Glamping Pyskočely nepatří jen do jedné kategorie. Na břehu řeky Sázavy je na výběr posedka, stromhouse, teepee, chata Davidka a minimalistický domek Paseca.

Posedka nabízí výhled z výšky přímo na řeku a v noci na hvězdné nebe. Stromhouse je ve výšce sedmi metrů, venku naleznete posezení s ohništěm. Luxusní teepee vás překvapí saunou, vířivkou a vyhlídkovou terasou. Sauna je také hned vedle domečku Paseca na prostorné terase. Poslední možností je chata Davidka, kde najdete vše pro svůj komfort a venku se zabaví děti i dospělí.

Africa house

Ubytování v pravém stanu dovezeném z Jihoafrické republiky, s venkovní vybavenou kuchyní a vyhřívanou koupelnou. Pokud by vám nestačily srnky před stanem, tak nedaleko je zlínská zoo.

Marina Glamping Slapy

Čtrnáct glampingových stanů a pět karavanů u slapské přehrady. Stany jsou podle vybavení a velikosti rozdělené do tří kategorií. Nejmenší ubytuje pár a má společné sociální zázemí, větší je vhodný pro rodinu a největší nabízí tři ložnice a balkón, je s vlastní koupelnou.

Další možností jsou komfortní karavany přímo na pláži, opět v několika provedeních.

glampingový stan

Nebespaní

Tři luxusní glampingové stany v Orlických horách ve sportovním areálu České Petrovice. Každý stan je pro dvě až čtyři osoby a všechny stany sdílí společnou venkovní sprchu. Bez topení.

Glamp u Rozmařilého námořníka

Tři luxusní různě velké stany pojmenované po postavách z vikingských příběhů. Pro chladné dny jsou k dispozici kamna. Sociální zařízení je v blízkosti stanů a areál také nabízí společenskou místnost, ohniště, koupání a půjčení loděk. To vše na břehu přehrady Slezská Harta kousek od Bruntálu. Otevřené od května do září.

Na zemi maringotky, tiny housy, kontejnery

Tiny vacation

Minidomek ve stylu hygge s plně vybavenou kuchyní i koupelnou. V létě ideál na kolo a procházky, v zimě na běžky. Jen pár kilometrů od města Písek.

tiny vacation glamping v ČR

Hide and seek

Chatičku Aranku najdete hned ve třech provedeních na třech různých místech, některé lokality vás rozmazlí i saunou. Aranka byla také oceněná v designové soutěži.

Ecokemp Brdy

Zasazený je přímo do CHKO Brdy. Ubytování v námořních kontejnerech, se společnou kuchyní a koupelnou. Možnost sauny. Sezona od dubna do října.

ecokemp brdy glamping

Vinná maringotka

Na Vysočině na vás čeká maringotka s příjemným překvapením vlastní vinotékou s bohatým výběrem. Kamínka pro zahřátí i dokreslení romantické atmosféry. Snídaně je v ceně.

Maringotky Česká Kanada

Maringotka ukrytá v srdci České Kanady. S wifi, vybavenou kuchyní, kamny, ohništěm a venkovní sprchou.

Glamping v divočině

Vybrat si můžete buď karavan Sedona, nebo stan White Sand, v obou případech jste obklopeni lesy CHKO Brdy a můžete s sebou vzít svého mazlíčka. Pomalovaný karavan nabízí vybavenou kuchyň a sprchu. Stan ve stylu Harryho Pottera zase nevšední atmosféru a krytou terasu.

Glamping Luhačovice

Soběstačná mobilní Hatka nabídne na malém prostoru nečekaný komfort, vybavenou kuchyň, krb, panoramatické okno i teplou sprchu. Umístěná je na tajném místě nedaleko Luhačovic. Zajímavostí je speciální spalovací záchod, kde se přesvědčíte, že ho… opravdu hoří.

Glamping Adršpach

Komfortní maringotka kousek od Adršpachu s výhledem na Krkonoše. Pro dva dospělé a jedno dítě, s klasickou koupelnou.

maringotka glamping

Rocksky House

Lodní kontejner, který majitelé sami předělali. Jak se jim to povedlo, posuďte sami. Umístěný je na samotě na Vysočině. Pojme maximálně dva dospělé a dvě děti (nebo dospělé tři, pak už ovšem bez dětí). Elektřina je tu výhradně ze solárních panelů.

Pobyt Na Radosti

Komfortní maringotka na kraji rybníka obklopená loukami a lesy. Místo můžete použít i jako zázemí a přijet s vlastním karavanem nebo si tu postavit stan.

Maringotka KvětLois

Kousek od Pelhřimova se na kraji rybníka schovává červená maringotka. Bez elektřiny, zato s terasou, kouzelnou truhlou a hamakou.

glamping

Jizerské domky

Na pomezí Krkonoš a Jizerek se pyšně ukazuje tiny house Neposeda. Se vším luxusem, na který jsme zvyklí, v soukromí přírody.

Na zemi jurty

Yurt in the Wood

Tahle jurta vám ukáže, jak se vaří v kuchyni ve skále a jak se nakládat do vyhřívané kádě. Pomalovaná je přímo z Mongolska. Objednat si můžete masáž až k vám do jurty nebo skočit do hamaky, tam rezervace není třeba. Kousek od Trutnova.

Yurt in Be

Jurta uprostřed lesů kousek od Adršpachu. S venkovním kinem, saunou, klasickým záchodem (pokud na tom záleží), krbem a kuchyní.

jurta glamping

Ve vzduchu

Glamping Ostružno

Kousek od Jičína je několik treehousů s tematickými jmény: Cipísek, Rumcajs, Manka a Řáholec (lávkou propojený s Cipískem). Jen pozor – objekty jsou bez vody.

Další možností jsou dva lakehousy Rákosníček a Amálka. Menší Rákosníček pro dvě osoby láká výhledem na rybník. Větší a luxusnější Amálka ubytuje až šest osob a nabízí klasickou koupelnu.

Poslední možností jsou dva stany Igloo. Můžete pozorovat okolní přírodu nebo noční oblohu v pohodlí postele. Klasická koupelna je uvnitř stanu a venku koupací sud.

glamping ostružno

Treehouse Ještěd

Dva roztomilé domečky ve stromech s prvotřídním výhledem na Ještěd, každý ubytuje až osm lidí. Topení je zajištěné krbem, výbavu tvoří i přírodní sprcha a sauna. Liberec je, co by kamenem dohodil.

ootoolno

Zažijte nejútulnější noc v životě – to je heslo létající chatičky. Ano, slyšíte dobře, opravdu takový dojem vyvolává. Podmínkou je pouze zvládnout vyšplhat po žebříku nahoru. Poletuje nedaleko Jihlavy.

Treebee

Opět na Vysočině, ale tentokrát posed. Napadlo vás někdy takhle přenocovat? Vybrat si můžete ze dvou, jeden z nich i s topením. Ráno na vás bude čekat připravená snídaně.

TwoFingers

Ve hře tu jsou tři posedy a dvě maringotky. Blízko vody – a přece ve vzduchu. Pobyt se psem vítán a snídaně v ceně. Najdete v Královéhradeckém kraji.

Treehouse Česká Kanada

Kousek od rakouských hranic. Bez vody a elektřiny (k dispozici power banky a pitná voda v kanystrech). Ubytují se zde až čtyři. A víte, co je nejlepší? Snídani si ráno můžete vytáhnout na kladce nahoru.

glamping treehouse česká kanada

Stromovny

Designové vyvýšené stavby, které dokonale splynou s lesem. Uvnitř najdete vše, co budete potřebovat, včetně vinotéky, knihovny a krbu. Rostou nedaleko Českých Budějovic.

Treehouses Sněžník

Originální treehouse jako z pohádky. Pojme až čtyři výletníky a psa, na kterého tady čeká bouda. Užít si můžete cedrovou saunu, zatopit v krbu nebo uděláte táborák. Kamarádi za vámi mohou přijet v karavanu nebo postavit stan vedle na louce.

Lesy města Brna

Lesy města Brna nabízejí k pronájmu tři treehousy. Svítí se tu lucernami a životní energii si dobijete ze stromů. Pod jedním treehousem dokonce nechybí houpačka. Záchod je pilinový.

Na vodě houseboaty

Vodní domky Čejkovice

Projekt tří vodních domků umístili jen pár kilometrů od Českých Budějovic. Každý domek je originální, jiný. Jeden je laděný do levandulové barvy, druhý do námořnického stylu s postelí zavěšenou na lanech, poslední s prostorovou tapetou. V docházkové vzdálenosti od každého domku je koupelna, najdete tam i zásuvku pro nezbytné nabití elektroniky. Kromě relaxu v houpací síti tu můžete i rybařit. V každém domku jsou kamna. Z bezpečnostních důvodů nelze ubytovat děti.

Dobčické rybníčky

Vybrat si můžete buď z dřevěných chatiček na hladině rybníka, stromové chatky napůl nad hladinou ve výšce čtyř metrů, nebo z dřevěného teepee. Každé má svoji specifikaci, svůj vlastní vor, saunu nebo soukromou pláž. V některých lze ubytovat děti pouze starší šesti let. Jako bonus k pobytu dostanete povolenku k rybaření. Chatičky jsou bez elektřiny, s krbem.

Hausbót Laura

Trochu jiný glamping. Houseboat v centru Prahy s výhledem na Vyšehrad. Čekat tu na vás bude soukromá lodička a vybavená kuchyň. K dispozici je i wifi, klimatizace a topení.

Ypsilon Golf

Specialita pro milovníky golfu, glamping na vodní překážce přímo mezi jamkami. Deset plně vybavených houseboatů s terasou, podlahovým topením a wifi. Výhled na golfové hřiště a Jizerské hory.

ygolf glamping houseboat

Rezidence Malše

Na výběr máte ze tří houseboatů přímo v Českých Budějovicích. Oba jsou celoroční, se střešní terasou, plnohodnotnou koupelnou, wifi a TV.

Altány Orlice

Říční altány na řece Orlici kousek od Hradce Králové. Vytápěné a klimatizované, s elektrickou energií a wifi. Sociální zařízení jen kousek od altánu. Specialitou je saunování přímo na řece. Pokud byste měli chuť na aktivní odpočinek, můžete na paddleboardu nebo kánoi prozkoumat slepá říční ramena.

Chata na vodě

Stylový houseboat v centru Prahy, který se pyšní soukromým wellness a prostornou střešní terasou. Ruch města tu ale nečekejte. Přijet můžete celoročně.

Wellnesslive

Wellnesslive není jen o ubytování na vodní hladině s možností rybařit, další alternativou je přestavěný vagon. Obě místa nabízejí soukromé wellness.

Pod zemí

Bunkering

Upřímně… nevím, zda ubytování v bunkru z druhé světové války ještě patří do glampingu. Uvádím pro fajnšmekry a odvážné. Vybrat si můžete z pěti bunkrů různých lokalit, vybavení a velikostí.

bunkering v ČR

Glamping v zahraničí

V zahraničí má glamping delší historii a může nabídnout opravdu originální zážitky.

 • Nechte se unést spaním vysoko nad mořem. Cliff Camping v North Walesu vám nabízí možnost strávit noc zavěšení na skále.
 • Ledové ubytování zase najdete na severu Švédska v Ice hotelu. Před plánováním nezapomeňte zkontrolovat, ve kterém období je vidět polární záře.
 • Nespočet míst najdete také v Anglii, tam se nyní rozšiřuje i tzv. champing (churches + camping), spaní ve významných kostelech.
 • Směrem na jih Evropy jsou zajímavé možnosti například ve Slovinsku, a to přímo vedle populárního jezera Bled.
 • Pokud toužíte po pravém safari a chcete se budit s výhledem na zebry a slony, takové místo je například v Tanzanii nebo v Thajsku.
 • Už jste někdy strávili noc v poušti? Jen 66 kilometrů od letiště v Dubaji je mezi dunami stanový kemp Starlight Camp. Igloo s průhledným stropem a se vším luxusem.
 • V Severní Americe se ve státě Utah můžete ubytovat v Capitol Reef Resort, přímo vedle stejnojmenného národního parku. Nabízejí například ubytování v dřevěných vozech jako ze staré kovbojky.

Na jedné přednášce říkal Dan Přibáň, že doma všichni máme obrovské televize, ale nevíme, jak doopravdy vypadá hvězdné nebe. Bojím se, že má pravdu. Pojďme to napravit. Nikdy to nebylo snazší než teď. A ještě něco: zahoďte ten telefon.

Nikola Cejnarová

Zdravotní sestřička s cestovatelskou duší, aktuálně na pracovní cestě v Saúdské Arábii. Pokud zrovna v poušti nepozoruje hvězdné nebe, najdete ji na Instagramu.

Na toulkách po glampingových místech se vám může ještě hodit:

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled