Cestovatelé objevili nejdřív foťáky, potom dostupné videokamery, nedávno akční kamery typu GoPro, pak mobily na selfie tyčích a dnes zkoušejí drony. Skládací droní parťáci, které strčíte do malého batohu, vám nyní otevírají novou úžasnou perspektivu, kdy svoje zážitky můžete snímat z výšek a dálek, o kterých se vám dosud nesnilo.

A to nejen pro svoje vlastní potěšení, ale třeba i jako profesionálové, kteří své záběry z více či méně exotických končin nabízejí firmám a značkám. Vydejte se s námi na cestu, kterou začneme výběrem ideálního cestovatelského dronu, prolétneme praktickými a legislativními tipy a nakonec vám ve 2. díle předáme triky profíků, jak nasnímat záběry, z kterých padá čelist.

Jak vybrat dron pro cestovatele

Cestovatelé a lidé, kteří jsou neustále v pohybu, jsou jednou z hlavních cílových skupin výrobců dronů, a proto jsou některé modely navržené vyloženě tak, aby se snadno přenášely, daly se rychle vyslat do akce bez velkých technických znalostí a také, aby splňovaly legislativní omezení v co nejvíce zemích.

Pro cestovatele s hobby i profi záměry byl speciálně navržený jeden z nejpopulárnějších dronů na trhu, a to DJI Mavic Air, který se s cenovkou pohybuje kolem 20 000 Kč. Je lehký a přenosný díky skládacím ramenům, chlubí se 4K kamerou, umí skládat 32MP sférická panoramata, natáčí slow motion videa a pro bezpečný let má sedm kamerových senzorů. Několik inteligentních režimů vám pomůže natočit krásné záběry, aniž byste museli roky studovat zákony optiky nebo se s dronem složitě učit.

Je k němu spousta příslušenství a v balíčku Fly More Combo dostanete k dronu i cestovatelský batoh a další pomocníky, jako jsou ochranné oblouky, náhradní baterky a vrtule, redukce na power banku a další. Mavic Air se ve vzduchu udrží na jedno nabití maximálně 21 minut, v dubnu 2020 vyšla jeho nová generace, která vydrží přes půl hodiny a je ve všech směrech pokročilejší.

Druhá generace dronu Mavic Air slibuje stejnou praktičnost, avšak několikanásobný výkon

O jeden level výše z kategorie skládacích dronů pro cestovatele, co se týče výkonu, kvality záběrů a ceny, je pak model DJI Mavic 2 ve verzi Pro nebo Zoom s cenovkou kolem 35 000 Kč. Verzi Pro zvolí fotografičtí fajnšmekři kvůli jednopalcovému čipu Hasselblad, Zoom se zas hodí pro natáčení fauny a flóry, kterou si potřebujete pořádně přiblížit, aniž by tím utrpěla kvalita záběru. Oběma verzím je společná 4K kamera, 20MP fotografie, výdrž ve vzduchu 31 minut a efektní chytré funkce, jako je třeba hyperlapse.

DJI Mavic 2 Pro a Zoom se hodí i pro profesionální fotografy a kameramany

O jeden level níž je naopak nejnovější počin ze stáje společnosti DJI – droní prcek s váhou 249 g Mavic Mini, se kterým můžete létat bez registrace např. v USA. Nabízí rozlišení videa 2,7K a 12MP fotografie, 30minutový let, ovládání přes novou appku DJI Fly a nejoblíbenější režimy inteligentních funkcí. Díky Quickshot módům dron sám provede různé natáčecí manévry a šablony v appce vám skoro samy sestříhají neodolatelný filmeček. Miniho strčíte vyloženě do kabelky a zaplatíte za něj kolem 10 000 Kč.

Miniho oceníte, pokud s drony začínáte a chcete hlavně rychle vzlétnout a natáčet pomocí chytrých přednastavených režimů

Pravidla létání s drony v cílové destinaci

Jste profík, nebo hobbík?

Na úvod si odpovězte na důležitou otázku – budete záběry z dronu užívat pro osobní potřebu? Třeba na svém blogu nebo nekomerčním Instagramu? Pak vám ve většině zemí bude stačit dron jen registrovat v nejzákladnější variantě, kterou daná země vyžaduje (do 1. 7. 2020 nebylo nutné v ČR malý dron s kamerou pro hobby účely registrovat vůbec, od července platí nová jednotná evropská legislativa), a nebudete potřebovat tzv. „řidičák na dron“.

Pokud už plánujete, že se svými záběry z cest budete živit nebo je nabízet dál za úplatu, případně se chcete zviditelnit na svém komerčním kanále, budete ve většině případů potřebovat pokročilou registraci dronu s provozními příručkami a hlavně povolení k leteckým pracím. To už bude stát nějaký čas a peníze navíc.

Základní pravidla létání, ať jste kdekoliv

Než začnete studovat pravidla létání v zemi, kam se chystáte, je potřeba si osvojit základní návyky bezpečného létání pro ČR – pro menší drony ve své kategorii využijte pomůcku 103050. Znamená, že hobby i profi pilot provozující létání s bezpilotními systémy musí během vzletu i přistání dodržovat minimální horizontální vzdálenost od osob a majetku 10 metrů, v průběhu letu se nesmí přiblížit k osobě či budově na horizontální vzdálenost menší než 30 metrů a k hustě osídlenému prostoru na vzdálenost 50 metrů.

Důležité je řídit se selským rozumem:

  • nelétat mimo dosah signálu svého ovladače,
  • nelétat výše než 300 m a do mračen,
  • nelétat tam, kam nedohlédnete (nemáte s dronem vizuální kontakt),
  • nenarušovat soukromí lidí,
  • nelétat nad soukromým majetkem v zakázaných zónách nebo v blízkosti letišť a vojenských a strategických objektů.

Pak už se zaměřte na detailní právní úpravy pro stát, kam se chystáte, např. na webu Global Drone Regulations Database. Konkrétní letecké zóny a omezení v dané lokalitě pak můžete kontrolovat v aplikaci AirMap, která je obdobou českého AisView pro celý svět.

Příklad pravidel létání s dronem v Thajsku

Chystáte se s dronem do Thajska? Jestli má kameru, musíte se před startem ohlásit u dvou úřadů, sjednat pojištění, navíc ještě budete potřebovat dočasnou licenci na dovoz dronu (pokud jste dron nezakoupili až v Thajsku).

  • 1. úřadem je NBTC – Národní vysílací a telekomunikační komise (kvůli vysílací frekvenci).
  • 2. je CAAT – Thajský úřad pro civilní letectví (tady řešíte licenci pro pilota nebo piloty dronu). Licence je pak platná dva roky.

Cizinci se musí prokázat platným vízem na místě, takže bohužel nejde vyjednat povolení předem. I přesto existuje možnost online registrace. Předložené dokumenty úřady vyhodnotí do 15 dnů. Další speciální povolení potřebujete pro létání s kamerou v centru Bangkoku a ve většině národních mořských parků.

Musí se registrovat:

  • Drony s kamerou a nahrávacím zařízením.
  • Drony těžší než 2 kg.

Drony nad 25 kg musí navíc žádat o povolení u místního ministerstva dopravy.

Nemusí se registrovat:

  • Drony bez kamery, které jsou zároveň lehčí než 2 kg.

Pro létání pak platí podobná pravidla, jaká znáte z Čech – piloti musí s dronem udržovat vizuální dohled, nesmějí letět v blízkosti 9 km od letecké oblasti nebo letiště, nesmějí letět horizontálně blízko žádné osoby, vozidla, konstrukce nebo budov ve vzdálenosti menší než 30 metrů, bez povolení nesmějí létat v uzavřených prostorách a maximálně mohou vystoupat do 90 metrů.

Pokud se neregistrujete u CAAT, riskujete pokutu 40 000 bahtů, nebo dokonce vězení do jednoho roku, případně obojí zároveň. Za opomenutí registrace u NBTC vám hrozí dokonce pět let vězení nebo pokuta 100 000 THB. A to v Thajsku fakt nechcete. Výjimku mají jen thajské vládní agentury a úřady. Thajské úřady dokonce kontrolují cestovatelská fóra a FB skupiny, kde hledají videa, která porušují pravidla, a autory zařazují na černou listinu se zákazem vstupu do země.

Cestovatelé shrnují zkušenosti s vyřizováním povolení tak, že se běžnému dovolenkáři, který v Thajsku bude méně než měsíc, nevyplatí – jak z pohledu časové náročnosti, tak z finančního hlediska. Za poplatky dáte víc, než je cena samotného dronu. Na druhou stranu jiní cestovatelé létání bez povolení riskli a dle jejich zkušeností jste v pohodě, pokud nelétáte nad lidmi nebo v rušných místech – prostě neprovokujete. Ani na letišti nezaznamenali žádné problémy.

I když shánění povolení v cizině není žádný med, výsledné snímky stojí za to

Jak přepravovat dron a baterie letadlem

Jsou dva scénáře, jak postupovat, podmínky však vždy závisí na konkrétní letecké společnosti.

  • Jedna skupina leteckých společností chce, aby dron i baterie byly na palubě, což je současně postup, který preferují cestovatelé (doporučují ho i v cestovatelských on-line diskuzích – třeba i z toho důvodu, že se bojí nešetrné manipulace se zavazadly, která jdou do podpalubí).
  • Druhá skupina aerolinií (např. Emirates) chce, aby dron byl v zavazadlovém prostoru a baterie na palubě.

Nejjistější je vždy ověřit předpisy dané aerolinky, obecně by ale měla platit pravidla pro malé baterie do 100 Wh, kdy můžete 20 externích baterií vzít do příručního zavazadla, ale nelze je odbavovat do nákladního prostoru – tam lze umístit jen drobná zařízení s vestavěnou baterií.

Pokud cestujete s baterií nad 100 Wh, v pravidlech aerolinky by měl být uvedený maximální počet baterií nebo konkrétní podmínky. Velkokapacitní baterie, které najdete u průmyslových dronů (např. u baterie TB60 dronu Matrice 300 s 274 Wh), obvykle nemůžete přepravovat letadlem vůbec.

Můžou mi dron úřady v cizině zabavit? 

Když vám zabaví dron v ČR kvůli porušování pravidel, na adresu trvalého bydliště vám přijde předvolání k podání vysvětlení, na jehož základě vám pak dron vrátí, případně zaplatíte před vrácením pokutu. S podobným postupem počítejte i v cizině – protože budete pravděpodobně v pohybu nebo vám předvolání přijde po návratu domů, těžko si pro svůj zabavený dron dojedete.

Nejlepší tedy je konfliktům se zákonem se vyhnout, protože by to znamenalo definitivní rozloučení s dronem. V některých státech vám dron zabaví už přímo na letišti, pokud tam platí striktní pravidla a vy jste si předem nevyřídili speciální povolení. Např. v Kanadě připomíná registrace dronu pro komerční let pomyslnou Hlavu XXII – musíte splnit dost obtížný test a povolení je navíc v podstatě jen pro místní občany, protože do formuláře musíte zadat číslo kanadského zdravotního pojištění. V případě nekomerčního využití by ale měly stačit doklady z domovské země.

Jak vidíte, vydat se s dronem do zahraničí s cílem natočit dechberoucí záběry není jen tak. Níže najdete tipy na destinace, kde pravidla nejsou tak striktní, a výčet zemí, kde jsou drony vyloženě zakázané.

 

Drone-friendly země a oblasti, kde nepotřebujete povolení pro rekreační létání nebo lehké drony Země, které provoz dronů zakázaly
Itálie (mimo města) Kuba
Maledivy Írán
Filipíny Maroko
Oblast Patagonie (vč. většiny národních parků) Madagaskar
Ostrovy Mikronésie Senegal
Lofoty a další vybrané oblasti v Norsku Nikaragua
Mongolsko Barbados
Mauricius Brunej
Faerské ostrovy a další ostrovy Dánska Pobřeží slonoviny
Bolívie Kuvajt
Švýcarsko Irák
Japonsko Kyrgyzstán
Paraguay Uzbekistán 
Ekvádor Alžírsko
Nový Zéland Sýrie
Austrálie (drony do 2 kg) Egypt
Finsko (má i vyjmenované oblasti přímo pro létání dronů) Indie
Saúdská Arábie

 

Naprosto ideální dronařskou destinací je Nová Kaledonie, kde pro létání s drony zatím neplatí žádná pravidla. Jen kdyby nebyla tak daleko. :-)

V příštím díle si posvítíme na techniku focení a natáčení z dronu, abyste krásu dálek zachytili v nejvyšší technické i estetické kvalitě.

Další články na blogu, které by vás mohly zaujmout:

Tento článek vznikl ve spolupráci s DronPro.cz a jedná se o PR text.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled