Wroclaw – slezský klenot

04.07.2020|Kategorie: Členská sekce, Země|

Hlavní město Dolnoslezského vojvodství je bohaté na historické památky a žije čilým kulturním životem v kterékoliv roční době. Zábavu nabídne každému – rodinám, dospělým i seniorům. 

Malebné město kousek od našich hranic, vyhlášené svými mosty, kostely, historickými i moderními architektonickými skvosty a romantickými parky. Posedět můžete v některé ze stylových restaurací či kaváren, s dětmi se vydejte na lov trpaslíků, kterými je město protkané. Chuťové buňky vám podráždí místní speciality, ale i výtečná zmrzlina. Půjčte si kolo a hoďte starosti za hlavu. Wroclaw je město, které stojí za to navštívit a vychutnat si ho.

Wroclaw se představuje

Jen málokteré město v Polsku má tak bohatou historii jako Vratislav. Hlavní město Slezska leželo během své historie na území několika států – po několik staletí bylo součástí Českého království, později Rakouska-Uherska, Pruska, Německa a po opětovném sjednocení Polska bylo připojené a osídlené Poláky až v roce 1945.

Všechny tyhle dějinné epochy zanechaly na vzhledu města své stopy. Přijeďte, procházejte se malebnými uličkami v centru města a nechejte na sebe dýchat složitou a bohatou slezskou historii. Narazíte i na české stopy, protože na zdejší univerzitě působilo mnoho českých vědců a profesorů. Dnes je Vratislav čtvrtým největším městem v Polsku, má 600 000 obyvatel.

kostel Sv. Maří Magdalény

kostel Sv. Maří Magdalény

Co musíte vidět

Staré město

Staré město nemine při návštěvě Vratislavi snad nikdo. Z kostelů nevynechejte baziliku sv. Alžběty Uherské, která slouží i jako vojenský kostel. Stojí hned vedle Rynku. Nejhezčí výhled na město je z věže kostela sv. Máří Magdalény, která stojí jen jeden blok domů od hlavního náměstí. Nejznámější stavbou města je radnice na Rynku – pokud si ji chcete prohlédnout i zevnitř, běžte do muzea, které v ní sídlí. A nezapomeňte na návštěvu katedrály na Tumském ostrově uprostřed Odry. 

Vojenský hřbitov

Prohlédněte si památný hřbitov padlých polských vojáků, který je na konečné zastávce několika tramvajových linek v Oporówě. Navíc je ze hřbitova nádherný výhled do okolí.

Vojenský hřbitov Wroclaw

Vojenský hřbitov

Afrykarium

V rámci vratislavské zoo nedávno otevřeli pavilon představující faunu a flóru černého kontinentu. Tato expozice je považovaná za jednu z nejlepších a nejmodernějších v Evropě.

Vstupné: dospělý 320 Kč, děti od tří let, senioři, studenti, držitelé Wroclaw Tourist Card 260 Kč.

Hydropolis 

Centrum vědy o vodě. Zážitková expozice návštěvníky seznamuje s vodou ze všech jejích aspektů.

Vstupné je ve více úrovních, ceník najdete zde.

Slezská historie a kultura

Nejvíc informací k tomuto regionu se dozvíte ve vratislavském Národním muzeu.

Co musíte zažít

Hledání trpaslíků

Po celém městě je nyní rozestavěných několik set sošek trpaslíků (polsky krasnale). Sošky připomínají odpor místních obyvatel vůči minulému režimu. Když v Gdaňsku vypukly v osmdesátých letech nepokoje, které vedlo hnutí Solidarnosc, rozhodli se Vratislavané, že obyvatele Gdaňska podpoří. Shlukování osob na veřejných místech bylo podle tehdejších zákonů zakázané, tak se místní začali převlékat za trpaslíky, protože shromažďování trpaslíků protiprávní nebylo.

Po roce 2000 se po městě začaly objevovat sošky trpaslíků. Dnes jich je na veřejných i neveřejných místech přes 600. Existuje několik map, ale na žádné nejsou všichni; ti jsou jen v aplikacích pro smartphony. Informační centrum pojmenované „Wroclawskie krasnale“ sídlí na Rynku. Lovení fotek a selfíček s trpaslíky je ve Vratislavi populární atrakcí pro turisty.

Nemít fotku s trpaslíkem – to je jako byste ve Vratislavi ani nebyli. Trpaslíka si dnes může zřídit kdokoliv, jen musí být jeho trpaslík jedinečný a obnáší to poplatek 5000 PLN. Mnoho firem před svou provozovnu jako reklamu umístilo trpaslíka, např. banka má trpaslíka, který si vybírá peníze z bankomatu, cukrárna trpaslíka lízajícího zmrzlinu. 

Socha trpaslíka Wroclaw

Jeden z více než 600 trpaslíků

Odpočinek v největším vratislavském parku

Park Szczytnicki s památkou UNESCO – Halou století – je největším vratislavským parkem a nabízí odpočinek aktivní i pasivní, kulturní a sportovní pro rodiny, jednotlivce, skupiny kamarádů i seniory. Vybere si každý – je tu muzeum, světelná fontána, několik hřišť, planetárium, dřevěný kostelík a několik tematických zahrad, v Hale se konají koncerty. Naproti parku je vratislavská zoo.

Hala století, Jehlice

Hala století, Jehlice

Koncert v historickém sále univerzity

Oratorium Marianum je koncertní síň přístupná veřejnosti jako reprezentativní sál Vratislavské univerzity. Je součástí hlavní historické budovy univerzity. Vydejte se nikoli na prohlídku, ale na koncert, akustika tady je totiž jedinečná.

Vyjížďky po Odře

Prohlédněte si Vratislav z hladiny Odry. Využijte k tomu některou ze společností, které okružní jízdy pořádají.

Procházky či vyjížďky po nábřeží Odry

V centru města má řeka Odra několik ramen a jsou na ní ostrovy s upravenými parky. Pospojované jsou mosty, přes které vedou i cyklostezky. Z ostrovů jsou nádherné výhledy na panoráma historického centra města. Za denního světla je panoráma zcela jiné než za večerního osvětlení.

Projděte se (nebo projeďte na kole či koloběžce) mezi ostrovy, určitě to je zajímavý zážitek. Ve městě funguje systém sdílených koloběžek Lime a kolo si můžete půjčit třeba zde.

Večerní posezení na terase hotelu Monopol

Zažijte západ slunce s výhledem na město. Tento hotel sousedí s budovou Opery – a podobně, jako se v Praze pořádají shakespearovské slavnosti, tak i tady můžete zažít vystoupení v přímém přenosu a sledovat ho ze střechy. Připravte se na vyšší cenovou hladinu, ale výhled za to rozhodně stojí.

Peníze a přibližné ceny

Polsko má svou vlastní měnuzloté (PLN). Ve Vratislavi je zhruba stejná cenová úroveň jako v ČR, je to levnější město než Praha.

 • Bydlení: hostel cca 200 Kč za osobu a noc, hotel od 600 Kč na noc (pokoj pro dvě osoby).
 • Jídlo: v restauraci od 200, v jídelně od 80, na ulici od 80 Kč.
 • Nápoje: v obchodě 1,5l voda 20 Kč, točené pivo 0,5 l od 40 Kč, láhev vína v obchodě – polské od 400 Kč, dovozové od 150 Kč.
 • Potraviny v obchodě: odpovídají cenové hladině v ČR.
 • Památky: jedna expozice Národního muzea 150 Kč, vyhlídkové věže kostelů 50 Kč.
 • MHD: jízdenka na 24 h stojí 90 Kč (15 PLN).
Vratislavská radnice

Vratislavská radnice

Kam se vydat za gastronomickým zážitkem

Vydejte se do Starého města, které je plné hospůdek, restaurací a barů. Najdete tu restaurace se sudetskou (slezskou) i velkopolskou kuchyní, dále s kuchyní z různých polských regionů i z Ukrajiny. Je tu i česká a německá restaurace.

Seznam zajímavých gastronomických zařízení najdete na Visit Wroclaw.

Vyzkoušejte třeba „Pijalniu Czekolady“ polské firmy E. Wedel, která sídlí přímo na Rynku. Nabízí horkou čokoládu na několik desítek způsobů, k tomu další čokoládové výrobky. Dostanete tu i kávu. 

Jestli si chcete zajít na rychlý, dobrý a hlavně slezský či polský oběd (nebo i večeři), běžte do samoobslužné restaurace Lepione na ulici Kužnica 42 hned naproti historické budově univerzity. Zde mají ve městě snad největší výběr jídla a platí se na váhu. 

Kde se ubytovat

Vratislav nabízí mnoho ubytovacích kapacit všeho druhu od hostelů po pětihvězdičkové hotely. Možné jsou samozřejmě i Couchsurfing a Airbnb. Důležité není ani tak to, v jakém hotelu se ubytovat, jako spíš kde se ubytovat. Ubytujte se v historickém centru, anebo někde v pěší dostupnosti od něj.

Hlavní náměstí - Rynek

Hlavní náměstí – Rynek

Ač je město vždy plné turistů, volnou postel najdete. Jen pozor, ceny v době státních svátků dost stoupají, taky např. na silvestra.

Cena za noc:

 • v hostelu je od 30 PLN (180 Kč) na osobu,
 • dvoulůžkové pokoje v hotelu bez snídaně od 100 PLN za pokoj,
 • na silvestra a novoroční svátky mohou ceny vyrůst i o 200 %.

Nemáte ještě zkušenosti s Airbnb? Právě pro vás je jako stvořený článek: 11 tipů jak najít nejlepší bydlení přes Airbnb

Kam vyrazit za nočním životem

Vyjděte do ulic historického centra a nějaký ten noční podnik či zábava už vaši pozornost přitáhne. Ve městě je mnoho plakátovacích ploch – zkoukněte je nebo se poptejte v turistické informační kanceláři.

Rynek

Rynek

Zkuste Opera Wroclawska. Výhodou je, že poslední vstupenky se před představením prodávají na pokladně divadla za akční cenu.

Dobrou pověst má loutkové divadlo Wroclawski Teatr Lalek. Hraje pro děti všech věkových kategorií i pro dospělé. Součástí divadla je malé muzeum loutek.

Za klasickou hudbou se vydejte do Národního hudebního fóra. Již samotná budova je zajímavá z architektonického hlediska.

Jak se do Vratislavi dostat

Vzhledem k poloze města blízko českých hranic sem z ČR nelétá žádná přímá linka

Do Vratislavi jezdí několikrát denně přímá linka společnosti FlixBus. Ceny jízdného začínají na 200 Kč za jeden směr. 

Přibyla několikrát týdně přímá vlaková linka společnosti Leo Express, ceny začínají již na 169 Kč za jeden směr. Několikrát denně nabízí Leo Express spojení s přestupem v Lichkově. České dráhy přímé spojení nenabízejí. V kombinaci různých dopravních prostředků se z ČR do Vratislavi dostanete několikrát denně, v tom vám nejlépe poradí vyhledávač IDOS.cz. 

České dráhy nabízejí pro cestování v Dolnoslezském vojvodství jednodenní síťovou jízdenku, která platí u nás v Královéhradeckém kraji a v Polsku na vybraných tratích. Pozor, jízdenka platí jen na uvedené tratě či autobusová spojení, ostatní spoje je třeba zaplatit zvlášť. Jízdenka neplatí na MHD ve Vratislavi.

Začetli jste se do průvodce a zamilovali se? Pak vás bude zajímat: Polsko – ráj hned za našimi hranicemi

Jak se ve Vratislavi dopravovat

Ve Vratislavi je dobrý systém MHD, kterou tvoří autobusy a tramvaje. Informace o MHD i o jízdném najdete na webu. Z hlavního vlakového i autobusového nádraží je celé historické centrum v pěší dostupnosti. Také po centru je nejlepší chodit pěšky.

Lístky se prodávají ve stáncích s denním tiskem a v automatech na téměř všech zastávkách MHD, anebo přímo snad ve všech dopravních prostředcích. Upřesním, že v dopravních prostředcích lze za jízdenky platit jen bezkontaktní platební kartou, ovšem pozor, přístroj vám žádnou jízdenku ani potvrzení nevydá. Přímo ve voze je výběr jízdenek méně pestrý než ve stáncích a automatech na zastávkách.

Systém jízdenek je ve Vratislavi složitý. Mají jízdenky na 15, 30, 60 a 90 minut, na jednu jízdu bez přestupu, na 24 hodin.

Velmi praktické je projít si centrum města pěšky, pak na následující den koupit jízdenku na 24 h a objíždět zajímavosti na kraji města.

Ve městě jsou velmi populární sdílené koloběžky Lime. Sdílená kola si můžete půjčit zde.

Bazilika Sv. Alžběty Uherské

Bazilika Sv. Alžběty Uherské

Vízum a podmínky vstupu

Polsko je členem EU, není třeba vízum ani cestovní pas. Občanský průkaz stačí.

Co byste ještě měli vědět

 • Hlavní turistická informační kancelář je na hlavním náměstí – Rynku. Materiály zde dostanete i v českém jazyce.
 • Pojem „sudetský“ tu vůbec nemá hanlivý nádech jako v ČR. Pojmem „góry Sudety“ jsou v Polsku označovaná veškerá pohoří na polsko-české hranici, která nejsou součástí karpatského oblouku, tedy od Jizerských hor po Jeseníky / Góry Opawskie. Často se v restauracích budete setkávat s pojmem „kuchnia sudecka“. Není to nic jiného než právě kuchyně z tohoto regionu.
 • Bar není v Polsku noční podnik jako v ČR, ale něco jako samoobslužná jídelna – zařízení, kde se můžete levně a rychle najíst. Bary nabízejí většinou polskou kuchyni.

Jak dlouho se ve Vratislavi zdržet

Máte-li čas jen jeden den, stihnete si prohlédnout celé centrum města, ovšem nezvládnete už muzea. Chcete-li vidět i zajímavosti mimo centrum města a nějaké muzeum, vyhraďte si 23 dny. Zajímavosti v okolí města vám zaberou 2–4 dny. Je ovšem pravděpodobné, že zajímavosti mezi českou hranicí a Vratislaví podniknete spíš jako jednodenní výlet z ČR než z Vratislavi. Tomu také nahrávají denní regionální jízdenky ČD.

Hala Století

Hala Století

Co si nenechat ujít v okolí Vratislavi

Vzhledem k různým akčním a regionálním denním jízdenkách Českých drah a dalších regionálních dopravců je lepší mnoho zajímavostí v okolí Vratislavi podniknout spíš jako jednodenní výlet z ČR než z Vratislavi.

Výlet z Vratislavi:

Za působením členů v Čechách založené církve Jednota bratrská (která je v Polsku známá pod názvem Čeští bratři) a také Jana Amose Komenského se vypravte na sever do cca 90 km vzdáleného Leszna.

Znalosti slezské historie si rozšíříte návštěvou města Opole ležícího cca 90 km na jihovýchod od Vratislavi.

Za tradiční výrobou modro-bílé keramiky vyjeďte do města Boleslawiec, kde se každoročně v srpnu konají i keramické svátky.

Za dobrým pivem a exkurzí do pivovaru se vypravte do historického městečka Lwówek Slazski.

Park Szczytnicki

Park Szczytnicki

Výlet z Čech

Historická města: Klodzko a Bardo mají velké vazby na Čechy, Bardo je navíc i významným poutním místem. Zajímavá je také hradbami opevněná Nysa a v Podkrkonoší Jelenia Góra, v jejíž části Cieplice jsou nejstarší lázně v Polsku.

V Kladském výběžku navštivte lázeňská městečka Kudowa-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój a Ladek-Zdrój.

S těžbou zlata se nejlépe seznámíte v dolech v obci Zloty Stok.

Za turistikou v této oblasti vyrazte do Národního parku Góry Stolowe, kde si nenechejte ujít skalní útvary – Bledne Skaly a Szczeliniec Wielki (česky Velká Hejšovina). Dalším cílem v Kladském výběžku je poutní místo Wambierzyce.

Mnoho možností pěší turistiky a v zimě pro lyžování nabízejí z polské strany Jizerské hory, kde navštivte i lázeňské městečko Swieradów-Zdrój, a Krkonoše s turistickými centry Szklarska Poreba a Karpacz. 

Kde najdu víc informací

Wroclaw

Oficiální stránky města.

Visit Wroclaw

Turistické stránky města.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Turistické stránky Dolnoslezského vojvodství.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová

Polskem je fascinovaná, má pro ni zvláštní kouzlo jako žádná jiná země. Výpravy za poznáním Polska podniká už od poloviny devadesátých let. Přestože žádná její cesta netrvala déle jak 14 dní, strávila tam celkem víc než rok, navštívila všechna vojvodství a jejich hlavní i méně významné zajímavosti. I po víc než stovce cest do této země zjišťuje, že stále je co objevovat. Pár tipů na výlety do polského pohraničí najdete v jejích knihách 77 výletů s dětmi přes hranice a také 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na mail skvarova@volny.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Přidat do košíku


  Details

 • Není skladem


  Details

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!