Wroclaw – slezský klenot

04.07.2020|Kategorie: Členská sekce, Země|

Hlavní město Dolnoslezského vojvodství je bohaté na historické památky a žije čilým kulturním životem v kterékoliv roční době. Zábavu nabídne každému – rodinám, dospělým i seniorům. 

Malebné město kousek od našich hranic, vyhlášené svými mosty, kostely, historickými i moderními architektonickými skvosty a romantickými parky. Posedět můžete v některé ze stylových restaurací či kaváren, s dětmi se vydejte na lov trpaslíků, kterými je město protkané. Chuťové buňky vám podráždí místní speciality, ale i výtečná zmrzlina. Půjčte si kolo a hoďte starosti za hlavu. Wroclaw je město, které stojí za to navštívit a vychutnat si ho.

Wroclaw se představuje

Jen málokteré město v Polsku má tak bohatou historii jako Vratislav. Hlavní město Slezska leželo během své historie na území několika států – po několik staletí bylo součástí Českého království, později Rakouska-Uherska, Pruska, Německa a po opětovném sjednocení Polska bylo připojené a osídlené Poláky až v roce 1945.

Všechny tyhle dějinné epochy zanechaly na vzhledu města své stopy. Přijeďte, procházejte se malebnými uličkami v centru města a nechejte na sebe dýchat složitou a bohatou slezskou historii. Narazíte i na české stopy, protože na zdejší univerzitě působilo mnoho českých vědců a profesorů. Dnes je Vratislav čtvrtým největším městem v Polsku, má 600 000 obyvatel.

kostel Sv. Maří Magdalény

kostel Sv. Maří Magdalény

Co musíte vidět

Staré město

Staré město nemine při návštěvě Vratislavi snad nikdo. Z kostelů nevynechejte baziliku sv. Alžběty Uherské, která slouží i jako vojenský kostel. Stojí hned vedle Rynku. Nejhezčí výhled na město je z věže kostela sv. Máří Magdalény, která stojí jen jeden blok domů od hlavního náměstí. Nejznámější stavbou města je radnice na Rynku – pokud si ji chcete prohlédnout i zevnitř, běžte do muzea, které v ní sídlí. A nezapomeňte na návštěvu katedrály na Tumském ostrově uprostřed Odry. 

Vojenský hřbitov

Prohlédněte si památný hřbitov padlých polských vojáků, který je na konečné zastávce několika tramvajových linek v Oporówě. Navíc je ze hřbitova nádherný výhled do okolí.

Vojenský hřbitov Wroclaw

Vojenský hřbitov

Afrykarium

V rámci vratislavské zoo nedávno otevřeli pavilon představující faunu a flóru černého kontinentu. Tato expozice je považovaná za jednu z nejlepších a nejmodernějších v Evropě.

Vstupné: dospělý 320 Kč, děti od tří let, senioři, studenti, držitelé Wroclaw Tourist Card 260 Kč.

Hydropolis 

Centrum vědy o vodě. Zážitková expozice návštěvníky seznamuje s vodou ze všech jejích aspektů.

Vstupné je ve více úrovních, ceník najdete zde.

Slezská historie a kultura

Nejvíc informací k tomuto regionu se dozvíte ve vratislavském Národním muzeu.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Pokud ti členství vypršelo, můžeš ho za 270 Kč na další rok obnovit ve svém účtu.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o městě dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je město bezpečné?
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Kde najdu víc informací

Wroclaw

Oficiální stránky města.

Visit Wroclaw

Turistické stránky města.

Dolnośląska Organizacja Turystyczna

Turistické stránky Dolnoslezského vojvodství.

Lonely Planet 

Někdo rád průvodce na starém dobrém papíru. V členské sekci najdete slevu.

Veronika Škvárová

Polskem je fascinovaná, má pro ni zvláštní kouzlo jako žádná jiná země. Výpravy za poznáním Polska podniká už od poloviny devadesátých let. Přestože žádná její cesta netrvala déle jak 14 dní, strávila tam celkem víc než rok, navštívila všechna vojvodství a jejich hlavní i méně významné zajímavosti. I po víc než stovce cest do této země zjišťuje, že stále je co objevovat. Pár tipů na výlety do polského pohraničí najdete v jejích knihách 77 výletů s dětmi přes hranice a také 77 výletů po stopách Starých pověstí českých. Je autorkou prvního českého průvodce poutní cestou do Santiaga de Compostela. Napsat jí můžete na mail skvarova@volny.cz.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!