Už víte, jak ušetřit na vlakových jízdenkách po Evropě. Železnice je pořád dostupný, pohodlný i rychlý způsob dopravy, a proto nyní přinášíme konkrétní přehled levných a akčních jízdenek u našich sousedů. Na Slovensku, v Polsku, Německu a Rakousku.

Slovensko

Náš nejbližší soused nabízí výletníkům velké množství atraktivních míst, ať už to jsou některá města nebo krajinné oblasti typu Tater a Horehroní. Vlakovým cestovatelům však chybí jedna podstatná věc: síťová jízdenka (kromě TEŽ – Tatranské elektrické železnice). Na Slovensku není jiná možnost než kupovat jednotlivé jízdenky. (Jedna výjimka existuje, o ní však trochu níže.)

Proč se vydávat právě na Slovensko? Nalaďte se v průvodci Slovensko – krajina hôr, liečivých prameňov, riek, jaskýň a hradov.

Jízdné zdarma pro studenty

Určitě jste zaregistrovali, že v rámci politické kampaně bylo na Slovensku zavedeno jízdné zdarma pro studenty. Může to využít i Čech, pokud se mu neprotiví cestovat za peníze slovenských daňových poplatníků. Jízdné zdarma totiž platí pro studenty z celé Evropy.

slovenská příroda

Na Slovensku platí vlaky zdarma i pro české studenty

S fotkou a potvrzením o studiu si nezbytnou průkazku vyřídíte na kterékoliv pokladně na počkání do pěti minut a můžete začít cestovat po Slovensku zdarma. Samotná průkazka nestačí – vždy je třeba mít volnou jízdenku na trasu, po které chcete cestovat, v případě rychlíku či expresu navíc vázanou na vybraný vlak. V případě cestování vlaky EuroCity na trase Praha – Brno – Kúty – Bratislava – Nové Zámky – Štúrovo – Budapešť (a opačně) je na slovenském území příplatek ve výši 1 € a při cestě pendolinem na trase Praha – Ostrava – Žilina – Poprad-Tatry – Košice (a zpět) je zapotřebí povinné rezervace (3 €). Jinak neplatíte žádné příplatky ani rezervace.

Zmíněná volná jízdenka se dá koupit v první stanici na území Slovenska, kde vlak staví. Na úseku od státní hranice do první stanice na území Slovenska (Púchov, Čadca nebo Kúty) je třeba mít jinou jízdenku.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Síťová jízdenka Slovak

Uvedl jsem, že slovenské železnice nenabízí síťové jízdenky. To platilo do léta 2012, od kdy ZSSK nabízí Slovak – síťovou jízdenku platnou přes léto na cesty vlakem po Slovensku bez jakýchkoliv omezení. Oproti jízdnému zdarma platí už od státní hranice a ve vlacích EuroCity není třeba platit příplatek (místenka v pendolinu je však stále povinná).  Týdenní jízdenka v roce 2023 stála 29 €, 31denní jízdenky pak 29 nebo 49 € podle toho, zda je vám méně než 26 let, nebo ne.

Slevová karta Klasik RailPlus

Nejste student, avšak cestujete často na Slovensko a chcete to mít levnější? Slovenské železnice nabízí kartu Klasik RailPlus. Za 39 € získáte na jeden rok slevu 25 % na vnitrostátní i mezinárodní jízdné. Pro cestující, kteří tráví ve vlaku spoustu času může být zajímavá síťová karta MAXI Klasik, která za ceny kolem 1000 eur ročně umožňuje neomezené cesty vlakem.

Plánujete nejdřív procestovat Česko křížem krážem? Přečtěte si, jak cestovat levně vlakem po ČR.

Polsko

Vlaky v Polsku bývaly velice levné, což se bohužel v uplynulých 10 letech změnilo. Ačkoliv jsou vlaky stále levnější než u nás, jízdenka do prémiového produktu polské železnice, rychlovlaku pendolino (jezdícího především mezi Katovicemi nebo Krakovem, Varšavou a Trojměstím), vychází cenově na občas i čtyřciferné částky.

vratislav

Navštívit polskou Vratislav vlakem je otázkou pár hodin ve vlaku

Náplastí na tyto nevýhodné jízdenky, kdy už je levnější využít i letadlo, jsou síťové jízdenky na celý víkend, nebo poslední dobou stále se rozvíjející akční jízdenky.

Co při návštěvě Polska určitě nevynechat? Přečtěte si průvodce Krakovem, Wroclawí i Varšavou.

Síťové jízdenky

Jednou z nejatraktivnějších nabídek pro cestování vlakem v celé Evropě vůbec jsou polské síťové jízdenky Bilet weekendowy nebo Bilet weekendowy plus. Platí ve všech dálkových vlacích TLK (rychlíky) nebo IC (InterCity), v případě varianty „plus“ též v rychlých vlacích EIC (Express InterCity) a za příplatek 10 zł i ve vlacích EIP (Express InterCity Premium) od pátečních 19.00 do pondělních 6.00 hod. Jízdenky se dají koupit jak do druhé, tak i do první vozové třídy (což především při cestování v létě nebo přes noc doporučuji; cenový rozdíl není příliš velký) a skutečně s nimi můžete realizovat výlet, kdy v pátek večer vyjedete z českého příhraničí přes noc do Trojměstí, užijete si den u Baltu, poté se přes noc přepravíte do Krakova či do Tater, kde strávíte celý den a večer vyrazíte k českým hranicím, kam dorazíte v pondělí ráno.

Cestovat samozřejmě můžete libovolně (např. vyjet v sobotu ráno a vrátit se v neděli večer, nebo vyjet třeba jen na jeden den), cena bude pořád stejná a nižší, než za jednodenní jízdenku platnou pouze v ČR.

Jízdenka však má i své nevýhody, platí pouze ve výše vyjmenovaných vlacích, které nejezdí všude a ne vždy možná vyhoví vašemu časového plánu cesty. Na osobní vlaky (Regio) či vlaky jiných dopravců (např. KD, KŚ, KM, KML) to tedy neplatí a je třeba jízdenka zvlášť.

Druhá nevýhoda: k jízdence se nedají koupit lůžkové či lehátkové rezervace do nočních vlaků. Cestu přes noc tak budete překonávat nepříliš pohodlně ve voze na sezení. Pokud byste chtěli cestovat spacím (lůžkovým či „lehátkovým“ – Tania kuszetka) vozem, je třeba mít pro onu cestu jízdenku (a rezervaci) zvlášť.

Nevadí vám zdlouhavé cestování osobními vlaky, anebo je pro vás cena prioritou? Dopravce Polregio (dříve Przewozy Regionalne) nabízí také své zvýhodněné síťové jízdenky, dnes platné i u většiny oblastních dopravců (např. KŚ ve Slezsku, KD v Dolním Slezsku, Arriva v Kujavsko-Pomořském vojvodství atd.), a to nejen na víkend, ale i na libovolně dlouhou dobu (třeba týden).

Cestovat přes celé Polsko osobními vlaky je sice zážitek jen pro otrlé, avšak dát za týden cestování po Polsku necelou tisícovku…

Rakousko

Vlaky v Rakousku se mohou zdát na první dojem drahé, avšak zdání klame – při cestování z Česka je možno využít neuvěřitelně levné akční jízdenky zakoupené přes internet nějakou dobu před cestou, díky kterým se dá jet lyžovat z Prahy do Zell am See za necelou pětistovku na osobu. Vnitrostátní jízdenky jsou při nákupu předem přes internet velice levné a navíc nabízí možnost za výhodnou cenu cestovat i v první třídě. Žádný železniční fanoušek by si neměl nechat ujít možnost cestovat panoramatickým vozem švýcarských drah z Grazu do Zürichu, protože ty výhledy za to opravdu stojí. 

Rakousko toho nabízí spoustu. Přesvědčit se můžete v průvodci Rakousko – Alpy tyčící se k nebi, adrenalinové zážitky i bohatá kultura, anebo také v průvodci věnovaném Vídni.

Akční jízdné

Věděli jste, že se dá jet vlakem z Prahy až do Alp za pouhých 524 Kč? Tuto možnost vám nabízí akční jízdenky – České dráhy ve spolupráci s těmi rakouskými zavedly velmi levné mezinárodní jízdenky v tarifních pásmech. Levné akční jízdenky však nabízí i samotné rakouské železnice, např. z Vídně do Innsbrucku za 19 eur, do Linze za 9 nebo do Benátek 19 eur.

Opět zde platí pravidlo nakupovat předem a přes internet, v případě akčních jízdenek z Česka se pak ještě dá ušetřit dělením jízdného podle jednotlivých pásem. Akční jízdenky platí i do nočních vlaků a dají se k nim dokupovat příplatky do spacích vozů, díky čemuž pak vychází cesta přes noc z Vídně do Zürichu v lehátkovém voze na 49 eur, anebo z Vídně do Hamburku či Porýní v lehátkovém voze na 59 eur.

rakousko vlak

Díky akčním jízdenkám můžete na rakouských vlacích značně ušetřit

Einfach-Raus-Ticket

Chcete cestovat po Rakousku ve více lidech a nevadí vám podmínka, že smíte použít pouze regionální vlaky? Rakouské dráhy nabízí jízdenku zvanou Einfach-Raus-Ticket. Stojí 36 eur a platí pro 2–5 osob ve všech regionálních vlacích v rámci celého Rakouska. Je sice fakt, že se v Rakousku nachází pár oblastí, kde regionální vlaky nahradily autobusy (příkladem může být úsek Telfs-Pfaffenhofen – Bludenz v Alpách), v daném úseku vám tak nezbývá jiná možnost než využít dálkový vlak, avšak délka takových úseků není příliš velká a za jízdenku na dálkový vlak tak dáte jen pár eur. Pokud přihodíte dalších devět eur, můžete s sebou vzít i jízdní kolo.

Sommerticket

Na špičce všech evropských vlakových jízdenek se – hned po celoevropském Interrailu – ještě donedávna nacházela síťová jízdenka Sommerticket, platná (dle názvu) v létě. Jízdenka platí od začátku července do půlky září ve všech (tedy i dálkových) vlacích v Rakousku. Loňskou nepříjemnou výjimkou se staly noční vlaky, kvůli čemuž jízdenka ztratila docela velký potenciál, avšak nabízí opravdu neuvěřitelné možnosti cestování (za dva a půl měsíce v Rakousku se toho dá stihnout opravdu hodně) a jízdenky na noční vlaky se dají pořídit za zhruba 32 eur, což je stále přijatelné.

No a cena samotné jízdenky Sommerticket? Nákup jízdenky byl vázán na slevovou kartu a ještě před pár roky vám stačila – díky dohodě s ČD – česká IN-karta. S ní vás jízdenka pro osoby mladší 20 let vyšla na stěží uvěřitelných 19 eur. Osoby mezi 20 a 26 lety za ni zaplatily 39 eur. Co patří mezi nevýhody této jízdenky je fakt, že osoby starší 27 let už si ji zakoupit nemohou.

Dnes se podmínky změnily a k nákupu je třeba rakouská zákaznická karta, která je detailněji popsána níže, navíc i cena jízdenky stoupla: do dvaceti let ji pořídíte za 39 eur a od dvaceti do 26 let 59 eur. V každém případě, pokud plánujete alespoň jednou za léto vyrazit na nějaký větší výlet do Rakouska, už i tak se vám jízdenka určitě vyplatí. Bonus v podobě neomezeného množství dalších výletů bez starostí s dopravou po Rakousku už je pak víc než jen příjemný.

Na podobném principu funguje i celoevropská jízdenka Interrail. Podrobně jsme se o ní rozepsali v článku Interrail – procestujte Evropu vlakem bez starostí.

VorteilsCard

Cestujete často do Rakouska? Slevová karta VorteilsCard vám nabízí slevu 50 % na vnitrostátní jízdné. Na rozdíl od české IN-karty ji jako slevu na mezinárodní jízdné uznávají rakouské, německé a švýcarské železniční společnosti, takže s ní můžete mít slevu i na již tak levné akční jízdenky. Samotná sleva 50 % na vnitrostátní jízdné je poměrně výrazná – částka 19 eur, za kterou lze kartu pořídit (pokud je vám méně než 26 let), se vám vrátí již při jedné cestě do Vídně. Držením této kartičky je také podmíněno vydání letní síťové jízdenky Sommerticket, takže pokud uvažujete nad touto jízdenkou, je kartička nutností. Nabídne vám pak velmi příjemnou slevu po zbytek roku, takže se opravdu vyplatí.

Německo

Německo je považováno za jednu z nejlepších zemí, co se veřejné dopravy týče. Vlaky zde jezdí často a především velmi rychle, na mnoha úsecích rychlost překračuje 250 km/h a mezi Frankfurtem a Kolínem je vysokorychlostní trať, na níž vlaky uhání třísetkilometrovou rychlostí. Že musí být takové cestování velmi drahé? Od roku 2011 jsou velkou konkurencí pro do té doby monopolní železnici dálkové autobusy, které zemi křižují všemi směry a lákají cestující hlavně na levné jízdenky, což se snaží železniční společnost Deutsche Bahn odvracet všemi možnými způsoby.

Kam se v Německu podívat? Inspirujte se v průvodci Německo – země mnoha tváří.

Akční jízdné

Ačkoliv jsou německé vlaky v základu velmi drahé, všemožné akční jízdenky jejich cenu snižují na minimum, občas i pod cenu nákladů na jejich provoz. Německé dráhy nabízí obecně dva druhy levných jízdenek – vnitrostátní Sparpreis a mezinárodní Europa-Spezial. Podmínkou je nákup přes internet, tedy zhruba stejná pravidla jako ve zbytku Evropy (ač německé dráhy byly v této oblasti průkopníkem).

Německé dráhy navíc nabízí vyhledávač vnitrostátních akčních jízdenek dle ceny, který vám v daném časovém období najde nejlevnější možnou jízdenku, byť může být vázaná na vlak s odjezdem velmi brzo ráno, anebo s pobytem v některé stanici přes noc.

německo vlak

Když víte, jak na to, může být cestování vlakem v Německu cenově dostupné

LänderTicket

Neuvěřitelné možnosti cestování vám nabízejí síťové jízdenky LänderTicket, platné v oblasti spolkových zemí (či jejich kombinaci). Taková jízdenka platí v celé oblasti spolkové země, pro kterou byla vydána, včetně mírných zásahů do sousedních spolkových zemí (ba někdy i států), a to jak v železnici, tak většinou i v regionálních autobusech. Velká výhoda této jízdenky je však ta, že platí i v městské dopravě v naprosté většině měst. Tento fakt vyrovnává nevýhodu, že jízdenka neplatí v dálkových vlacích – pouze ve vlacích kategorie IRE, RE, RB, ALX a některých dalších, naopak neplatí ve vlacích EC, IC, ICE, CNL, EN, TGV a D (pozor tedy na dva páry vlaků Praha – Mnichov; na českém území jedou jako EC, na německém jako ALX, jízdenka v nich tedy platí, ač se to nemusí kvůli označení EC na první pohled zdát).

To však díky rychlostem vlaků v Německu nemusí být překážkou, leckde totiž i regionální vlaky dosahují rychlosti 160 nebo 200 km/h. Síť regionálních vlaků je velmi hustá a až na výjimky nebudete cestovat výrazně pomaleji než dálkovým vlakem.

Největší výhoda této jízdenky: platí pro jednu až pět osob. Samozřejmě čím více lidí na tuto jízdenku cestuje, tím méně za ni každý dá. Ceny jízdenek se pak pohybují v závislosti na velikosti spolkové země a počtu cestujících, jdou zakoupit také do první vozové třídy a někde i ve variantě „Nacht“, platné od 18.00 do 6.00 hod. následujícího dne. A vězte, že i s tím se dá leccos realizovat, například v Berlíně se doprava nezastaví ani v noci a taková noční návštěva pátečního Berlína pro mne byla jedním z nejlepších životních zážitků.

Labe-Elbe, EgroNet, Euro-Nisa-Ticket

Mezi nejzajímavější nabídky pro cestování vlakem patří bezesporu síťové jízdenky, zavedené počátkem tisíciletí na podporu mezinárodní dopravy mezi Českem a Německem. V příhraničí Ústeckého kraje a Saska se dá cestovat na jízdenku Labe-Elbe, v příhraničí Libereckého kraje a Lužice (navíc i v části Polska po město Jelenia Góra) platí jízdenka Euro-Nisa-Ticket a pro cestování v oblasti Chebska a okolí měst Zwickau, Plauen a Hof je v nabídce jízdenka zvaná EgroNet.

Tyto jízdenky mají společná pravidla – platí pouze v regionálních vlacích (což je podstatné prakticky pouze u Labe-Elbe a EC vlaků Praha – Děčín – Drážďany – Berlín, kde neplatí), platí jak ve vlacích, tak v MHD ve všech městech v oblasti platnosti (v případě Labe-Elbe to jsou jak Drážďany, tak i třeba Děčín, Ústí nad Labem či Most) a platí jeden celý den, ať už je pracovním, nebo víkendovým. Jízdenky lze zakoupit jak pro jednoho, tak pro 2–5 cestujících (za pevně stanovenou cenu) a stejně tak i pro psa či pro jízdní kolo.

Načerpejte tipy na výlet do Drážďan. Kam zajít a co vidět se dozvíte v průvodci Průvodce Drážďany – co vidět, zažít i ochutnat.

Najděte si auto na Rentalcars

Už jste četli univerzální tipy k cestování po Evropě? –> 7 tipů, jak cestovat levněji vlakem po Evropě

Autorem článku je Adam Vantig, redaktor portálu ŽelPage.cz a Travel Expert v TravelSupport.eu a Some move. Součástí jeho práce je i příprava itinerářů pro cesty vlakem po EU.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Nejlepší pojištění na cesty?

Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller. Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:

Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty

V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty. Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.

Nejste si jisti angličtinou?

Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to. Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.

Jak na levné letenky?

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:

Jak najít bydlení?

Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb. V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.

Vybíráte vybavení?

Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz. Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Jedete na hodně dlouho?

V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Nejprodávanější na Travel Bibli

 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
 • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled

 1. Jandel 20.7.2016 v 22:38 - Odpovědět

  Ráda bych poznamenala svůj zážitek s cestováním zadarmo po slovenku, jakožto český student.
  Bod jedna: potvrzení o studiu a fotka je hezká rada, ale když přijedete na místní nádraží a zjistíte, že chtějí fotku asi poloviční velikosti než je naše klasická pasová, tak vám nezbyde nic jiného než jít do nejbližšího obchoďáku a po čtyřech dnech v horách se nechat vyfotit. :-)
  Bod dva: počet jízdenek za 0kč, kterou mohou na daný vlak prodat je omezen. Pak se může stát, že vám prostě tu jízdenku za nula korun neprodají – počkáte si na pozdější spoj, nebo si zaplatíte normální jízdenku.

 2. Lenka Vávrová 10.5.2023 v 5:22 - Odpovědět

  Prosím poradit-17.6.2023 jedu z Kolína do Štúrova na dovolenou.Je mi 68 let,mám slevovou průkazku po Slovensku.Pojedu v 10h z Kolína .Jelikož jsem seniorka,kupuji si slevovou jízdenku Kolín-Kúty.Dále potřebuji poradit,jak si koupit jízdenku na průkazku za 1 euro z Kút do Štúrova.Byla jsem ve Štúrovu před 3mi roky a už si to nepamatuji.
  Děkuji předem
  Vávrová Lenka

  Vím,že se tato jízdenka dá koupit jen přez internet.Zpáteční jízdenku si koupím ve Štúrovu,až pojedu zpět.