Slovensko – krajina hôr, liečivých prameňov, riek, jaskýň a hradov

22.11.2016|Kategorie: Členská sekce, Evropa, Země|

Zasnežené hory, zurčiace potoky, folklór, salaše, hrady a voňavé lesy – to je Slovensko. Nájdete tu veľa možností, kam ísť dnes a ťažko si vybrať, kam ísť nabudúce. Viem o tom svoje. Objavovať Slovensko môžete aj celý život.

Prečo tam ísť?

Môžete navštíviť vyhľadávané turistické atrakcie alebo divoké rokliny v národných parkoch, prejsť sa po centrách historických miest alebo po hradných nádvoriach. Vystúpiť na vrcholové vyhliadky alebo preskúmať podzemie, čítať históriu dreveníc a kostolíkov alebo objaviť silu prírody v liečivých prameňoch a gejzíroch. Navštíviť folklórne a hudobné festivaly alebo súťaže vo varení halušiek a v jazde na krňačkách (parádne sánky).

Pohľad spod vrcholu Chlebu nad lyžiarskym strediskom Vrátna smerom na Veľkú Fatru (Petra Konárska)

Pohľad spod vrcholu Chlebu nad lyžiarskym strediskom Vrátna smerom na Veľkú Fatru

Ako sa tam dostať?

Vlastné auto má, samozrejme, veľké výhody. Okrem auta je najpohodlnejším spôsobom, ako sa dopraviť na a aj po Slovensku, vlak. Cena lístkov Praha–Bratislava alebo Praha–Košice začína od 15 eur (400 CZK). Informácie o vlakových spojeniach nájdete na Železničná spoločnosť Slovensko alebo Regiojet. Z väčších miest sa ďalej viete dostať osobnými vlakmi alebo autobusmi. Medzi niektorými menšími dedinami a mestami premávajú ešte klasické bordové a červené motorové súpravy.

V prípade prepravy autobusom vás cesta Praha–Bratislava vyjde od 10 eur (270 CZK). Informácie o autobusových spojeniach nájdete na Slovak Lines, Regiojet alebo na Turancar.

Letecky – na civilné lety sú v prevádzke tri letiská: v Bratislave, Košiciach a v Poprade. V rámci Slovenska nejde o veľké vzdialenosti, napr. Bratislava–Košice, preto vnútroštátnu leteckú prepravu využívajú najmä firmy. Cestovatelia sa presúvajú najmä vlakmi, autobusmi a autami. Cena letenky Bratislava–Košice je približne 126 eur (3400 CZK). Z týchto letísk sa však viete dopraviť do bližších aj vzdialenejších štátov.

Kedy vyraziť?

Leto praje horskej aj vysokohorskej turistike a cykloturistike. Prakticky takmer celé Slovensko je posiate pohoriami od nižších pahorkatín až po Vysoké Tatry. Jedinou výnimkou sú nížiny s lužnými lesmi na juhozápade (Podunajská nížina) a na východe krajiny (Východoslovenská nížina), kde nájdete známe vinohradnícke oblasti, chránené lužné lesy, prírodné jazerá a špecifické riečne a močiarne živočíchy a rastliny.


V prevádzke je množstvo prírodných a termálnych kúpalísk, aquaparkov (niektoré termálne kúpaliská môžete navštíviť celý rok).

Slovensko je známe svojim folklórom a tradíciami. Najmä počas leta sa organizuje veľa folklórnych slávností, napr. vo Východnej alebo v Terchovej.

Roháče od Žiarskej doliny (Petra Konárska)

Roháče od Žiarskej doliny


Zima je čas pre lyže, snowboardy, sánky a aj už spomínané krňačky. Na Slovensku je vyše 100 lyžiarskych stredísk, od tých menších, doslovne na lúke za dedinou, až po asi 30 stredísk európskeho formátu. Tie najznámejšie sú v Nízkych a Vysokých Tatrách, v Malej a Veľkej Fatre.

Lomnický štít vo Vysokých Tatrách (Petra Konárska)

Lomnický štít vo Vysokých Tatrách


Celoročně – kultúrne pamiatky, hrady, zámky, historické centrá miest môžete navštíviť spravidla počas celého roka. Mnoho pamiatok, hradov, námestí a dokonca aj celých miest je zapísaných v kultúrnom dedičstve UNESCO. Medzi tie najznámejšie patria Banská Štiavnica (banská tradícia), Bardejov (gotické mesto), Levoča (s najvyšším gotickým dreveným oltárom na svete), Spišský hrad a okolie (najväčší hradný komplex v strednej Európe), dedinka Vlkolínec (ľudová architektúra) a drevené kostolíky karpatského oblúka na východe krajiny.

OBSAH POUZE PRO VIP ČLENY TRAVEL BIBLE

Přihlásit

Nemáš přístup?

vipcardDo VIP členské sekce je vstup pouze pro ty, co si koupili boží Travel Bibli v tištěné nebo elektronické podobě zde na webu.

Máš knihu z knihkupectví? Vstup do členské sekce si můžeš dokoupit.

Většina článku je přístupná pouze členům Travel Bible. Co se o zemi dozví?

  • Jak je to s podmínkami vstupu
  • Kolik potřebují peněz a jaké jsou ceny
  • Jak funguje lokální doprava
  • Jaké je jídlo
  • Je země bezpečná?
  • Jaké se k zemi vážou svátky a tradice
  • Kam se určitě podívat

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Viac informácií

Travel in Slovakia, Slovakia.com
Všeobecné informácie o Slovensku

#CESTUJEMESPOLU
Cestovateľský blog

Kam na výlet
Blog o tipoch na výlety po Slovensku

Hiking
Veľa užitočných informácií na turistiku – mapy, tipy, výbava.

Správa slovenských jaskýň
Informácie o jaskyniach na Slovensku

Horská záchranná služba
Aktuality a výstrahy v národných parkoch

Holiday Info
Prehľadné informácie o lyžiarskych strediskách a snehových podmienkach

Petra Konárska

Miniprůvodce Slovenskem i s fotografiemi zpracovala Petra Konárska. Zachovali jsme originální slovenské znění pro připomenutí jazyka, který nám byl donedávna blízký, ale děti již mají problém mu porozumět.

Peťa odmalička miluje hory v létě i v zimě, na Slovensku i v zahraničí. Potkat ji můžete na jejím blogu nebo na Facebooku. Děkujeme.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu: Pokud se rozhodnete využít akční ceny z letišť mimo ČR, přečtěte si jak se nejsnáz dostat na okolní letiště.

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu. U autobusů se zase často objevují velmi výhodné jednorázové akce. Jak na cestování autobusem po Evropě se také dočtete ve článku pro Travel Bibli.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí. Lezou po horách, po skalách, poznávají zapadlé kouty naší planety. Najdete u nich hlavně dražší kvalitnější značky, které osobně testují. Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Fotíte a hledáte vhodnou techniku?

Matouš fotí celkem hodně a už hezkých pár let dost aktivně sleduje, co se na trhu s fotovybavením děje. Už hezkých pár let nedá z ruky zrcadlovku Nikon D610 a pevné objektivy 28mm a 50mm. Ale také ví, že to zdaleka není jediná možnost. Mrkněte na článek.
Který foťák vybrat na cesty?
Jestli vás baví i video, máme pro vás hodně podrobný Úvod k videu na cestách

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění.

Mohlo by vás zajímat:

Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 hodinami zakoupil(a) Veronika z města: Zápy
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 4 hodinami zakoupil(a) Jaroslava z města: Tábor
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 hodinami zakoupil(a) Josef z města: Třemošná
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 8 hodinami zakoupil(a) Eliška z města: Velké Meziříčí
 
Ebook + roční VIP členství
Před 10 hodinami zakoupil(a) Jan z města: Beroun
 
Obnovené roční VIP členství
Před 17 hodinami zakoupil(a) Blanka z města: Zadní Třebaň
 
Roční VIP členství + ebook Travel Bible
Před 3 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Malonty
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Martin z města: 16300
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 3 dny zakoupil(a) Romana z města: Horka nad Moravou
 
Ebook + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Ľudmila z města: Brno
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Klára z města: Česká
 
Obnovené roční VIP členství
Před 4 dny zakoupil(a) Marie z města: Olomouc
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Ester z města: Tachov
 
Ebook + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) TEST INCREVER z města: TEST INCREVER
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 5 dny zakoupil(a) Veronika z města: Tachov
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 6 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6
 
e-kniha: Najdi svůj ONLINE GRÁL (ePub, Mobi, PDF)
Před 6 dny zakoupil(a) Alena z města: Frýdlant nad Ostravicí
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Marek z města: Říčany
 
Tištěná kniha + roční VIP členství
Před 6 dny zakoupil(a) Tomáš z města: Beroun
 
Pánské cestovatelské tričko
Před 7 dny zakoupil(a) Dagmar z města: Praha 6