V knize jsme vám představili několik vyhledávačů a práci s nimi. Vyhledávačů i prodejců letenek je obrovské množství a jen některé z nich má cenu používat. V tomto článku jich popíšeme víc a vysvětlíme jejich výhody i nevýhody. Někdy obsahují skryté funkce, které nejsou na první pohled vidět a zpříjemní nám vyhledávání. Důležité je pochopit jak vyhledávače fungují a kdy který použít.
V první řadě je důležité ujasnit si, kam se chcete dostat. Je obrovský rozdíl v použití vyhledávačů, pokud chcete letět na Krétu, nebo na Bali. Podle cílové destinace vybíráme i vyhledávač, přes který budeme letenky hledat.
Níže v seznamu najdete i vyhledávače, o kterých píšeme i v knize. Je lepší mít všechny pěkně na jedné hromadě. Při hledání letenek vždy používejte anonymní režim prohlížeče. Vyhnete se tak možným problémům s navýšením ceny letenky na základě uložených cookies.
Vyhledávače jsme rozdělili do několika kategorií.
- Pro lety po Evropě
- Pro lety po jihovýchodní Asii
- Pro lety po USA
- Pro zaoceánské lety
- Ostatní možnosti a systémy
Vyhledávače pro lety po Evropě a blízkém okolí
Pro krátké lety po Evropě a okolí je nejvhodnější použít vyhledávač, který pracuje s nízkonákladovými dopravci. Jak jsme psali v knize, pravděpodobnost, že narazíte na dobrou cenu po Evropě s Lufthansou je, ve srovnání s cenou nízkonákladových dopravců, mizivá. Navíc vám tyto vyhledávače umožní pracovat flexibilně s termínem i místem odletu.
Azair.com
Náš nejoblíbenější vyhledávač pro lety po Evropě a blízkém okolí. Práci s ním jsme popisovali zde. Vypadá hrozně, funguje skvěle! V knize detailně popisujeme jednotlivé funkce. Dokáže hledat například pouze víkendové lety. Lety z i na mnoho letišť najednou, open jaw a mnoho dalších vychytávek. Rozhodně Azair doporučujeme pro jeho aktuálnost i variabilitu. Tolik možností hledání asi žádný jiný vyhledávač nenabízí. A pozor, kluci už pomalu umožňují vyhledávání mimo Evropu!
Zadání může vypadat i takto:
A výsledek? Spooousta levných letenek. Pokud se vám nějaká bude líbit, můžete stejnou trasu zkusit hledat i na jiné termíny.
Kiwi.com
Hodně úspěšný český vyhledávač, který nabízí podobné funkce jako Azair. Má skvěle zpracované grafické rozhraní a je radost s ním pracovat. Bohužel pokud jde o možností kombinací a pokročilé funkce, nedosahuje stále kvalit Azairu. Jeho nemalou výhodou je ale hledání letů po celém světě. Stále sice nemají dostatek dat a zaoceánské lety většinou stojí za to hledat jinde, na druhou stranu byste měli vyzkoušet, zda náhodou neexistuje lepší zaoceánský let s nízkonákladovkou. Přeci jenom čím dál tím více lowcostů létá i dlouhé destinace třeba až do Asie nebo USA.
Skvělý je Kiwi pro hledání letů na krátké vzdálenosti například v Jihovýchodní Asii. Přiletíte do Bangkoku a chcete se někam dál posunout. Stačí použít Kiwi a máte skoro 100% jistotu nejlevnějšího letu. Pokud objednáte u dopravce. Obchodní model Kiwi je o cca 15% dražší cena za to, že udělají rezervaci u dopravce za vás.
V případě přestupů Kiwi garantuje, že pokud z důvodů zpoždění prvního letu druhý nestihnete, na vlastní náklady vám zaplatí jiný. To může být výhodné, na druhou stranu vám schválně Kiwi nenabídne lety s krátkým časem na přestup, aby nemuseli pořád doplácet za zpoždění jiných dopravců. Proto je mnoho nalezených letů sice za dobrou cenu, ale ve finále zjistíte, že přestupy jsou přes noc a to se může dost prodražit. Co najde Kiwi, vždy můžete rezervovat sami u dopravce či jiného prodejce a ušetřit.
Lety a přelety po jihovýchodní Asii (nejen)
Jihovýchodní Asie je region rázovitý. Cíl mnoha turistů a digitálních nomádů. Přelety skoro nic nestojí a tak i zde vzniklo pár vyhledávačů, které stojí za to použít.
Kiwi.com
Viz Evropa. Umí najít mnoho zajímavých věcí, ale letenku doporučujeme kupovat nakonec u dopravce.
Jetradar.com
Funguje celosvětově, ale má asi nejpropracovanější algoritmy pro hledání po JV Asii. Bohužel vám neumožní žádnou flexibilitu na termínu. Prostě v den A tam a v den B zpět. Jenže u asijských lowcostů je to většinou úplně jedno, dražší jsou jen pátky odpoledne a neděle – jinak je na většině tras tak drsná konukrence, že níž už s cenou ani jít nelze. Stojí za to dát Jetradaru šanci, někdy dokáže najít lepší kombinaci dopravce, než Skypicker. Respektive levnějšího prodejce. Někdy jsou jeho výsledky přímo od Skypickeru a při nákupu jste tam přesměrováni. Pak nemá cenu Jetradar vůbec využívat. Jetradar podle informací ze stránek dokáže vyhledávat lety u 1042 aerolinek. Viz tato stránka.
airpaz.com
Indonézský vyhledávač, který podobně jako Jetradar nepřetéká žádnými zajímavými funkcemi. Na druhou stranu umí prodat letenku třeba s AirAsia o pár dolarů levněji, než nabízí samotný dopravce AirAsia. Pokud tlačíte na cenu, vyzkoušejte. Neumí ale dobře pracovat s přestupy, a tak ho doporučujeme pouze na přímé lety.
tiket.com
Vyhledávač i prodejce letenek, který je v Asii velice oblíbený a dokáže dělat hezké kombinace. Neoplývá extra funkcemi, ale při hledání letů po Asii byste ho neměli opomenout. Umí pěkně pracovat třeba i s lety do a po Indii. Neumí a nepracuje s zaoceánskými lety. Pouze Asie a širší okolí, například Austrálie.
Lety a přelety po USA
USA je specifický trh a funguje dost odlišně od toho Evropského. Existuje pár vyhledávačů, které je dobré vyzkoušet na „krátké” přelety po USA.
Skiplagged.com
Tento vyhledávač funguje opět celosvětově, ale nejlepších výsledků dosahuje na letech po USA. Pracuje se zajímavou chybou, která se v USA vyskytuje velice často. Vlastně se ani nejedná o chybu. Řekněme, že chcete krátký přelet SFO – LAX (San Francisko – Los Angeles). Může existovat let, který bude výrazně levnější než všechny ostatní ale jedná se o let z SFO – DFW (San Francisko – Dalas) s přestupem v LAX (Los Angelse). Tedy SFO – LAX – DFW. V případě, že máte pouze příruční zavazadlo, což je v USA běžný způsob cestování, můžete využít této chybky a v LAX, kde se přestupuje, jednoduše vystoupit. Letenka je tak levnější, než kdybyste měli let přímo do LAX. Skiplagged funguje nejlépe na mobilu jako aplikace pro Android nebo iOS.
Abyste si to lépe představili, zde máme konkrétní příklad:
airfarewatchdog.com
Trochu chaotický vyhledávač, který nenabízí žádné extra velké funkce a zaměřuje se na hlídání konkrétního termínu a ceny. Některými je opěvován jako jeden z nejlepších, jiní ho zavrhují. Zkuste a uvidíte, co najdete.
hipmunk.com
Opět vyhledávač letenek, který umí řádit na celosvětové úrovni, ale nejlepších výsledků dosahuje na letech po USA. Krom klasických funkcí nabízí zajímavou možnost, namísto termínu zobrazit ceny v kalendářovém režimu až na 90 dní. Nejste-li vázáni termínem, může se tato vychytávka hodit.
Zaoceánské lety
Hledáte-li letenky za oceán, ať už na západ, nebo na východ, vždy použijte pro hledání několik z uvedených vyhledávačů. Neexistuje jediný vhodný a proto nezbývá, než jich nakombinovat více. Každý vám najde trochu jiného prodejce letenky, kde se cena může výrazně lišit.
Matrix
Tomuto vyhledávači se detailně věnujeme v knize. V každém případě Matrix ITA Software nelze ignorovat. Pro každé hledání zaoceánského letu koukneme i sem. Díky úžasným možnostem nastavení a flexibility je Matrix zatím nepřekonatelný pomocník. Dozvíte se detailně mnoho věcí. Například z čeho se skládá cena letenky nebo jaká jsou pravidla letu. Matrix je při hledání jasná volba a naše cesta začíná vždy zde. Jeho možností využívají i ostřílení experti na levné lety jako je David Eiselt z cestujlevne.com
Google Flights
Na stránce Google.com/Flights najdete vyhledávač letenek od Googlu, který využívá primárně data z ITA Matrix technologie. Při letmém pohledu na vyhledávání se může zdát, že nic extra nenabízí. Zdání klame. Google Flights mají v záloze víc, než se může zdát. Dokáží hledat napříč celými měsíci a kontinenty. Například odlety z Prahy, Berlína a Vídně v květnu na 2 týdny do Asie. Odkaz zde. Dokonce můžete omezit hledání i na zájem. Tedy zda jedete na líbánky, chcete pláž, ostrov nákupy atd.
Stejně tak můžete hledat podle zobrazení na mapě. Zde už je potřeba mít konkrétní datum, ale cílová destinace stále může být třeba Asie.
Máte li konkrétní cílovou destinaci, po zadání prvního termínu vám Google Flights umožní přepnout do kalendářového nebo grafového zobrazení. To může vypadat například následovně.
Další funkce jsou již celkem běžné. Můžete omezit hledání na cenu, délku letu a tak podobně.
Kayak
Celkem detailně jsme se Kayaku věnovali v knize. Kombinací hledání v různých národních doménách (nejen .com) se, pokud jde o zaoceánské lety, často dostáváme na velice zajímavé ceny. Kayak navíc umožňuje kombinovat odlety a přílety z více letišť. Letenky můžete hledat na www.kayak.com/flights – server nabízí i hledání ubytování, případně aut z půjčoven, tady ale žádný velký přínos vyhledávače nevidíme.
Kayak dokáže hledat v rozmezí +/– 3 dny od zadaného data a výsledkem je krásný měsíční kalendář s různými kombinacemi. Systém umí hledat i v režimu tzv. multi-city, díky kterému můžete kombinovat lety s příletem a návratem do jiného města, jako například Praha – Bangkok a Kuala Lumpur – Vídeň. Jak už jsme naznačovali, Kayak.com není to samé jako Kayak.de a nebo Kayak.es. Vždy používá pro hledání trochu jinou databázi prodejců, a to dokáže cenu letenky někdy ovlivnit o tisíce.
Kayak při kalendářovém zobrazení v režimu hledání +- 3 dny trochu podvádí. Všimněte si, že při zadání termínu je často je cena v uvedeném termínu nejnižší a v okolních už o něco dražší. Když ale termín změníte a necháte +-3 dny, zase najde nejnižší cenu pro daný termín. Vysvětlujeme si to tím, že buď v okolních termínech neudělá tolik dotazů a kombinací jako v hlavní termín, nebo jde o marketingový trik, kdy to opticky vypadá, že je už jen jediný levný termín a ostatní jsou dražší.
Skyscanner
Před pár lety se jednalo o špičkový vyhledávač, který dokázal najít opravdu zajímavé lety a ceny. Bohužel nějak zamrznul a od té doby se nic nového nezměnilo. Pořád z něj občas vypadnou zajímavé ceny, ale málokdy překoná třeba Kayak. Základní hledání má skyscanner honedně omezená, ale když se dostanete na stránky, které nejsou moc vidět, začáná to být zajímavější. Zkuste tuto mapu. Po výběru cílové destinace se dostáváte na měsíční kalendářové zobrazení a možnost přepnutí do grafu. To už jsou hezké funkce. Škoda, že tak schované. Skyscanner ale také rádi používáme pro jednoduché hledání letů po JV Asii.
Když si najdete zajímavou cenu a termín, je možné ji ještě stlačit o pár set korun až 1000Kč u nějakého německého nebo španělského prodejce, kterého vám najde Kayak.de / .es
Momondo
Tento hezky graficky vyvedený vyhledávač moc funkcí navíc nenabízí. S cenami máme dlouhodobě zkušenosti dobré, ale určitě se nedá spoléhat pouze na Momondo. Na první pohled vypadá velice dobře kalendář s “teploměrem” cen v jednotlivých dnech. Bohužel při překlikávání mezi dny zjistíte, že většinou neodpovídají realitě. Co se nám u Momonda líbí, je trochu schovaná funkce. Když sjedete do patičky stránky, najdete tam seznam nejoblíbenějších měst a zemí. Pro tato místa má Momondo velice detailní a užitečné informace. Vychází z více jak 6 milionů cen hledání. Zvolte například Bangkok. Získáte nějaké informace o ceně a destinaci, to není zas tak zajímavé. Pod “teploměrem” s cenami máte možnost získat detailnější informace o letech do Bangkoku. Tady se už dozvíte mnohem zajímavější věci. Ve kterém týdnu před odletem jsou v průměru nejlepší ceny, který den stojí za to odlétat a ceny jsou nejnižší, případně průměrné ceny. Díky podobným informací si ušetříte práci s hledáním na nevhodné termíny nebo dny.
Kiwi
Několikrát jsme již zmiňovali nevýhody Kiwi u dálkových letů. Prostě to zkuste a uvidíte :-)
Dohop
Na první pohled nenabízí vůbec nic zajímavého. Nemáte možnost být flexibilní na termínu a tak se zdá, že jde o další tuctový vyhledávač. Pokud jde o ceny, tak nachází velice slušné. Co je na Dohopu zajímavé, je možnost zobrazit si lety kamkoli. Třeba Praha – Kamkoli na http://www.dohop.cz/go/PRG/ Prvních pár je většinou zbytečně drahých, protože se jedná o lety po Evropě, která dáte levněji s nízkonákladovkami. Dohop umí pracovat zatím jen s Wizzairem. Lepší je koukat na seznam odspodu, pokud hledáte zaoceánský let někam :-) Občas se tam objeví zajímavá letenka. Např. v době psaní příspěvku Peking za 11 tisíc. Colombo za 10 tisíc nebo Dubaj za 5,5 tisíce. Zkuste i jiná (okolní) letiště než jen Prahu. Uvidíte, že vždy něco zajímavého objevíte.
Pták Pelikán nebo Flipo
Toho ptáka máme fakt rádi. Známý, dnes nejen český, prodejce letenek dokáže najít velice zajímavé ceny zaoceánských letů. Určitě Pelikána při hledání nevynechejte. Můžete využít hledání v rozmezí +- 3 dny, stejně jako možnosti odletu z více míst. Bohužel pevně předdefinovaných. To nejlepší Pelikan schovává pod Akčními letenkami, kde najdete pěkný soupis nejlepších cen. Občas je zajímavé využít i funkce Pelikan TURBO, kde jsou ceny ještě lepší, ale pozor, jedná se většinou o Open Jaw lety a návratové letiště je často doslova v prdeli.
Pelikán už dnes nepůsobí pouze v ČR. Najdete je na Slovensku, Maďarsku, Rakousku, Německu i Polsku. Nejde pouze o jazykové mutace jednoho webu. Každý operuje na daném trhu do velké míry samostatně a proto se nabídky v jednotlivých zemích liší. Vždy prozkoumejte všechny varianty, pokud vám nevadí, že poletíte z Vídně, Budapešti nebo Berlína.
Když už najdete zajímavou cenu třeba v Akční nabídce Pelikána, neunáhlujte se. Někdy jde o cenu opravdu nejlepší, někdy (když už víte termín a dopravce) stejný let dohledáte jinde levněji. Pelikán si k ceně letenky přiráží více, než jiní prodejci letenek v Evropě. Díky odlišným knihovacím třídám to ale zase zdaleka ne vždy znamená, že na něm letenky nemohou být levné.
Nejvýznamnější OTA (Online Travel Agent) prodejci letenek
Vyhledávač vám letenku najde, ale neprodá. Nákup letenky probíhá u OTA. Pelikan má vyhledávací technologii, ale je to i OTA. Každý prodejce letenek je dokáže i hledat, ale proč se na ně omezovat, když existují vyhledávače, které je za nás prosmejčí všechny? Chodit hledat letenky k prodejci není většinou nejrozumnější, ale je dobré vědět, kdo patří mezi ty největší. Už jen stručně.
- Expedia.com / .de / .co.uk / .es atd..
- Orbitz.com (používá Matrix)
- Opodo.com
- seat24.de (německá OTA)
- Edreams.com / .de / .es atd.
- eBookers.com / .de / .es atd.
- flugladen.de
- lastminte.com / .de / .es atd.
- cheaptickets.com
- Pelikan / Flipo
- Student Agency
- Priceline.com
Lidská síla
Posledním, ale neméně důležitým faktorem jsou lidi. Vyhledávací systémy jsou fajn, ale nakonec na nejlepší špeky stejně přijdou lidi. Existují weby, kde takové lidi můžete za poplatek najmout.
Flightfox.com
Nejznámější a nejpopulárnější. Tým letenkových expertů z celého světa vám za poplatek 49 USD ušetří tunu času a hledání. V případě, že jim poskytnete i cenu, jakou jste sami našli, a oni vám nenajdou nic lepšího, co by vám i s poplatkem 49 USD ušetřilo peníze, neplatíte ani dolar. A to se přeci vyplatí vždy. Doporučujeme vyzkoušet.
Službu si vychvaluje i oblíbený web LifeHacker.com, který ví, že čas jsou peníze.
Kamenná cestovka
Další možností je zajít jednoduše ke kamennému prodejci letenek. Třeba do Student Agency, nebo jiné cestovky prodávající letenky, a nechat si vyhledat letenku od nich. Zaplatíte sice ticketing fee ve větší výši než online, ale pořád se pohybujeme kolem 500-1000 Kč.
V cestovkách mají přístupy do GDS systému (Globální distribuční systémy). Pokud budete na člověka u počítače dostatečně dlouho tlačit a on s GDS systémem umí dobře zacházet, je možné, že najde lepší cenu, než všechny ty internety.
Aerolinka
V poslední řadě si letenku můžete koupit také u aerolinky. Někdy je nejlevnější, jindy k tomu může být odlišný důvod. Třeba když sbíráte míle nebo chcete flexibilní tarif. Pak vám u některých společností nic jiného než rezervace u aerolinky nezbude.
Ceny jsou často vyšší než u OTA prodejců, ale zdaleka to není pravidlem.
Zajímá vás více k levným letenkám? Přečtěte si i podrobný návod, jak najít nejlevnější letenku po Evropě a okolí.
Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.
Nejlepší pojištění na cesty?
Bez cestovního pojištění na cesty nevyrážíme. A za těch pár let cestování jsme měli dost možností prozkoumat to, co trh nabízí. Dnes používáme skvělé True Traveller.
Srovnání a spoustu tipů, jak vybírat, najdete v našich článkách:
Výběry z bankomatů kdekoliv na světě zdarma a nejlepší platební karty
V Evropě si pravděpodobně vystačíte se svou běžnou kartou. Mimo Evropu se ale vždy vybavte vhodnou kartou, ušetří vám tisíce. Přečtěte si náš test platebních karet na cesty.
Pro výběry hotovosti a vůbec celkovou správu financí na cestách používáme Revolut. Kartu, která by rozhodně neměla v peněžence chybět ani vám.
Nejste si jisti angličtinou?
Cizí jazyk se naučíte už za 3 měsíce. Stačí vědět, jak na to.
Ze startu vám pomohou naše oblíbené ONLINE jazyky (mají i DEMO zdarma) a aplikace Duolingo. A pak stačí nezahálet a mluvit, mluvit a mluvit.
Jak na levné letenky?
To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Ve zkratce: nejčastěji hledáme na Skyscanner, Kayak a Google Flights. Pro další tipy a podrobnější informace, kdy se co hodí, tu máme článek:
Jak najít bydlení?
Kvůli věrnostnímu programu a častým akčním nabídkám nejčastěji rezervujeme na Booking.com, občas na Airbnb.
V Ultimátním návodu jak cestovat bez peněz ale najdete i další tipy, jak bydlet (skoro) zadarmo.
Vybíráte vybavení?
Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty.Outdoor vybavení nakupujeme v obchodě Hanibal.cz. Skvělé vychytávky, které nezaberou skoro žádné místo pak v Pod 7 kilo. A boty jedině na naBOSo.cz.
Hodit se vám může také několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:
Jedete na hodně dlouho?
V naší knize Travel Jobs se dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.
Ahoj, poradí někdo jak nastavit anonymní režim prohlížeče? Jsem technická blondýna.:) Díky
Ahoj,u opery to mas ctr+shift+n, ked pouzivas chrome najdes to vpravo hore niekde.. ponuka otvorit nove okno / otvorit nove anonymne okno.. inak najdes odpoved na svoju otazku na google