V knize jsme vám představili několik vyhledávačů a práci s nimi. Vyhledávačů i prodejců letenek je obrovské množství a jen některé z nich má cenu používat. V tomto článku jich popíšeme víc a vysvětlíme jejich výhody i nevýhody. Někdy obsahují skryté funkce, které nejsou na první pohled vidět a zpříjemní nám vyhledávání. Důležité je pochopit jak vyhledávače fungují a kdy který použít.
V první řadě je důležité ujasnit si, kam se chcete dostat. Je obrovský rozdíl v použití vyhledávačů, pokud chcete letět na Krétu, nebo na Bali. Podle cílové destinace vybíráme i vyhledávač, přes který budeme letenky hledat.
Níže v seznamu najdete i vyhledávače, o kterých píšeme i v knize. Je lepší mít všechny pěkně na jedné hromadě. Při hledání letenek vždy používejte anonymní režim prohlížeče. Vyhnete se tak možným problémům s navýšením ceny letenky na základě uložených cookies.
Vyhledávače jsme rozdělili do několika kategorií.
- Pro lety po Evropě
- Pro lety po jihovýchodní Asii
- Pro lety po USA
- Pro zaoceánské lety
- Ostatní možnosti a systémy
Whichairline.com – Mimo kategorie
Jedná se o službu, která je i není vyhledávač letenek. Patří SkyPickeru (níže) a data má od nich. Proč o whichairline tedy píšeme? Chcete-li vědět, kteří dopravci létají z bodu A do bodu B, abyste si případně mohli udělat rezervaci přímo u nich, použijte whichairline. Stačí zadat odkud a kam chcete letět (krátké vzdálenosti, respektive přímé lety) a vynechat termín. Následně zjistíte všechny dopravce, kteří na trase operují.
Vyhledávače pro lety po Evropě a blízkém okolí
Pro krátké lety po Evropě a okolí je nejvhodnější použít vyhledávač, který pracuje s nízkonákladovými dopravci. Jak jsme psali v knize, pravděpodobnost, že narazíte na dobrou cenu po Evropě s Lufthansou je, ve srovnání s cenou nízkonákladových dopravců, mizivá. Navíc vám tyto vyhledávače umožní pracovat flexibilně s termínem i místem odletu.
Azair.com
Náš nejoblíbenější vyhledávač pro lety po Evropě a blízkém okolí. Práci s ním jsme popisovali zde. Vypadá hrozně, funguje skvěle! V knize detailně popisujeme jednotlivé funkce. Dokáže hledat například pouze víkendové lety. Lety z i na mnoho letišť najednou, open jaw a mnoho dalších vychytávek. Rozhodně Azair doporučujeme pro jeho aktuálnost i variabilitu. Tolik možností hledání asi žádný jiný vyhledávač nenabízí. A pozor, kluci už pomalu umožňují vyhledávání mimo Evropu!
Zadání může vypadat i takto:
A výsledek? Spooousta levných letenek. Pokud se vám nějaká bude líbit, můžete stejnou trasu zkusit hledat i na jiné termíny.
Airixo.com
Funguje podobně jako Azair (původně šlo o jediný vyhledávač, který se rozdělil). Má hezky graficky zobrazené jednotlivé destinace. Tady bohužel veškeré výhody končí. Není možné využívat tolika pokročilých funkcí jako u Azair a ceny jsou často neaktuální. K finální ceně se dopracujete až na konci po jejím do-ověření a často může stoupnout.
Kiwi.com (dříve Skypicker)
Hodně úspěšný český vyhledávač, který nabízí podobné funkce jako Azair. Má skvěle zpracované grafické rozhraní a je radost s ním pracovat. Bohužel pokud jde o možností kombinací a pokročilé funkce, nedosahuje stále kvalit Azairu. Jeho nemalou výhodou je ale hledání letů po celém světě. Stále sice nemají dostatek dat a zaoceánské lety většinou stojí za to hledat jinde, na druhou stranu byste měli vyzkoušet, zda náhodou neexistuje lepší zaoceánský let s nízkonákladovkou. Přeci jenom čím dál tím více lowcostů létá i dlouhé destinace třeba až do Asie nebo USA.
Skvělý je Kiwi pro hledání letů na krátké vzdálenosti například v Jihovýchodní Asii. Přiletíte do Bangkoku a chcete se někam dál posunout. Stačí použít Kiwi a máte skoro 100% jistotu nejlevnějšího letu. Pokud objednáte u dopravce. Obchodní model Kiwi je o cca 15% dražší cena za to, že udělají rezervaci u dopravce za vás.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible
Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.
V případě přestupů Kiwi garantuje, že pokud z důvodů zpoždění prvního letu druhý nestihnete, na vlastní náklady vám zaplatí jiný. To může být výhodné, na druhou stranu vám schválně Kiwi nenabídne lety s krátkým časem na přestup, aby nemuseli pořád doplácet za zpoždění jiných dopravců. Proto je mnoho nalezených letů sice za dobrou cenu, ale ve finále zjistíte, že přestupy jsou přes noc a to se může dost prodražit. Co najde Kiwi, vždy můžete rezervovat sami u dopravce či jiného prodejce a ušetřit.
Superlot.pl
Tento vyhledávač zde máme pouze do počtu. Umožňuje hledat nízkonákladové lety pouze z Polska. Funguje obdobně jako Airixo a nabízí trošičku jinou logiku hledání. Zvolíte odletové letiště (třeba Katowice) a kolik dní chcete být na “dovolené”. Superlot vám najde nejlevnější odlety kamkoli na 5 dní. Nic, co by neuměl Azair, ale je to pěkně graficky zpracované a použitelné. Pokud máte Polská letiště při ruce, můžete využít.
Lety a přelety po jihovýchodní Asii (nejen)
Jihovýchodní Asie je region rázovitý. Cíl mnoha turistů a digitálních nomádů. Přelety skoro nic nestojí a tak i zde vzniklo pár vyhledávačů, které stojí za to použít.
Zajímá vás více k levným letenkám?
Přečtěte si i podrobný návod, jak najít nejlevnější letenku po Evropě a okolí.
Chystáš se na dlouhou cestu? Nezapomeň se správně vybavit!
Ahoj, poradí někdo jak nastavit anonymní režim prohlížeče? Jsem technická blondýna.:) Díky
Ahoj,u opery to mas ctr+shift+n, ked pouzivas chrome najdes to vpravo hore niekde.. ponuka otvorit nove okno / otvorit nove anonymne okno.. inak najdes odpoved na svoju otazku na google