Kdo by nechtěl pracovat, a při tom zároveň cestovat po exotických zemích? Novodobí nomádi chytře využívají moderní technologie a i v Čechách každým rokem přibývá těch, kteří na zimu odlétají pracovat z Kanárů nebo jihovýchodní Asie. Digitální nomádství je stále sílící trend a jedno z funkčních řešení rostoucí pracovní zátěže a nedostatku dovolené. Chcete se také stát nomádem? Ukážeme vám jak na to! Zdaleka při tom nemusíte být ajťák nebo webař…

Robert Vlach ve svém článku o nomádské dovolené píše: „Digitální nomád je nezávislý profesionál, který může pracovat pro své klienty distančně ze zahraničí, jen pomocí notebooku a mobilu. Jeho nomádská dovolená vypadá typicky tak, že pracuje v průměru pár hodin denně a jinak si užívá pobyt jako každý jiný turista; s rodinou, partnerem či přáteli; dělá několikadenní výlety; poznává místní lidi apod.”

guest021710_01U mnohých digitálních nomádů už ale dnes opravdu nemůžeme mluvit o dovolené. Někteří, jako třeba náš kamarád David Lörincz, se pomalu přesouvají z místa na místo a svůj domov si doslova vozí na zádech. Mnozí pak sice mají stálé bydliště v jedné zemi, ale do zahraničí také vyjíždějí na delší dobu, a to primárně za cílem pracovat. Důležité je, aby měli po návratu na účtě minimálně stejně peněz, jako když odjížděli. Ideální stav je samozřejmě vydělat více, než utratit.

Jen doplním, že v dnešní době stále více firem umožňuje práci na dálku (a tedy i digitální nomádství) i svým zaměstnancům. A zdaleka nemusí jít jen o krátké dovolené spojené s prací.

Proč se stát nomádem?

Většina freelancerů si prostě nemůže vzít na tři týdny dovolenou. Podle průzkumu z roku 2011 dokonce téměř 80 % z českých freelancerů nemůže být offline déle než týden. Práci za ně nikdo neudělá a klienti nepočkají. Právě proto mnozí z nich začali spojovat dovolenou s prací a postupně zjistili, že pracovat na dálku může být mnohem výhodnější, než zůstávat v bezpečí (a stereotypu) kanceláře.

Nejvíce nomádů v první řadě utíká před zimou. Pro mě je práce v šeru a šedi krátkých zimních dnů doslova utrpením – musím se hodně přemáhat, abych vůbec něco udělal, a mozek stejně pracuje sotva na 20 % běžného výkonu. V tropech mi nedělá problém pracovat 10 hodin denně. O penězích ušetřených za topení nemluvě.

I Češi stále mohou využívat toho, že mohou odjet pracovat do zemí s výrazně nižšími životními náklady než u nás. Fakturují ale českým klientům, a tak si buď mohou dovolit pracovat méně, nebo si na cestách ještě dokáží našetřit hodně peněz. Ideální možnost je pak samozřejmě pracovat zároveň pro klienty ze západních zemí a se stejnými náklady vydělávat výrazně více.diginomadstvicover

Změna prostředí navíc dokáže pořádně nakopnout vaši produktivitu. Pokud dokážete odolat všem turistickým lákadlům, stihnete za stejnou dobu udělat mnohem více práce. Úplně nejlepší je jezdit s větší skupinkou nomádů – barům, chrámům, obchodům a potápění se pak odolává mnohem snáz. Na stránce Digitální nomádi bývají nabídky spolunomádění celkem často…

A v neposlední řadě je to celé o lidech. V nomádských hubech jako Chiang Mai, Las Palmas, Bangkok nebo Phuket fungují velké komunity podnikatelů, startupů i freelancerů z celého světa a rádi vás přijmou mezi sebe. Potřebujete nakopnout k velkým změnám? Pak jsou pro vás právě taková místa naprosto ideální.

Ranní surfování, večerní relax na pláži a víkendové výlety po okolí jsou pak už jen příjemným bonusem.

Kdo všechno může nomádit?

Prvními průkopníky digitálního nomádství byli určitě profesionálové z oblasti webdesginu a IT spolu s internetovými podnikateli. Dnes je ale záběr digitálních nomádů o mnoho širší a profesí stále přibývá.

Velkou roli hraje i raketový rozvoj nomádské infrastruktury, díky čemuž dnes profesionálové mohou na dálku využívat velmi sofistikovaný a náročný software. Mnohé firmy navíc nabízí možnost pronájmu plně vybaveného pracovního místa, cestovat a pracovat mohou proto například i projektanti, konstruktéři, filmoví střihači nebo zvukoví inženýři. I u nás podobnou myšlenku rozvíjí server Židlomat.cz.

Pokud podnikáte, nebo jste na volné noze, pravděpodobně už dnes část práce děláte mimo kancelář. Možná žádnou kancelář ani nemáte. Přechod k digitálnímu nomádství nebude složitý.

Nejjednodušší to samozřejmě máte, pracujete-li v některém z online oborů. Pouze mobil a počítač jsou vaše pracovní nástroje. Stačí jen vhodně upravit procesy, komunikaci se zákazníky a můžete nasednout na letadlo. Online trh je na nomády zvyklý.

Obory, kterých se nomádství nejčastěji týká: 

 • webdesign
 • vývoj programů a aplikací
 • grafika a design
 • marketing
 • jazykové služby
 • průzkumy trhu, analýzy, rešerše

Jak jsme zmínili, možnost nomádit se otevírá stále více oborům. Ne všichni mohou odjet „navždy”, ale minimálně část práce se dnes dá na dálku dělat téměř u všech profesionálů. Díky levnému euroroamingu dokonce i u lidí, kteří se zabývají krizovou komunikací, nebo zajišťují zákaznickou podporu po telefonu. Nehledě na to, že euroroaming se snad brzy zruší.

Jak už jsem zmiňoval, nomádů přibývá i mezi zaměstnanci. Nezáleží při tom, jde-li o vysoko postavené manažery, nebo „řadové” pracovníky. Stále více profesí se dá dnes bez problémů dělat i na dálku, jen si k tomu musíte práci vhodně přizpůsobit. V první řadě stojí za to získat možnost pracovat z domova. Pak už k cestě do zahraničí chybí jen malý krůček. A pokud zjistíte, že zrovna vaše povolání není s nomádstvím slučitelné, a chcete za každou cenu nomádit, je čas znovu zvážit priority.

Kolik to stojí?

Že to celé musí vyjít hrozně draho? Možná. Ne však, pokud cestujete chytře.

David Lörincz říká, že ho měsíc na Bali vyjde zhruba na 30 tisíc. Příjemné bydlení s klimatizací, jídlo v restauracích, členství v coworkingu, motorka, surf, výlety… Užívá si a ví proč. Podobný životní styl by ho v Praze stál minimálně o polovinu více. Já jsem naopak na Srí Lance bez problémů vyžil s deseti tisíci na měsíc, Adam Marčan v Chiang Mai dokonce téměř s polovinou.

Stáhni si ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

V první řadě tedy závisí na tom, kolik vlastně chcete utratit. I na superlevné Srí Lance se dá bez problémů utratit sto tisíc. O tom, jak utrácet chytře, je vlastně celá naše kniha. Nomádi většinou cestují hlavně proto, aby si užívali. Zároveň ale potřebují komfort a klid na práci. Celé je to tedy hlavně o rozumných kompromisech, využívání znalostí daných zemí, a ideálně také dlouhodobějších pobytech na jednom místě.

Důležité samozřejmě je, kam se vypravíte. Obecně je vždy výhodné jezdit do zemí, které jsou levnější než ty, ve kterých máte klienty/zaměstnavatele. Svou roli ale hraje i cena letenky, kterou musíte připočítat k celkovým nákladům. Právě kvůli ceně letenky vyjde měsíc v Thajsku výrazně dráž než na Kanárech. U půl roku je to ale už úplně o něčem jiném.

Pokud mám tedy chuť jen na chvíli zmizet z Čech a trochu podpořit svou kreativitu, nemám problém jet na týden pracovat třeba do Budapešti, Berlína, nebo dokonce do Holandska. Náklady na život jsou tam sice o něco vyšší, ale ceny jízdenek či letenek mnohdy naprosto směšné.

S čím je potřeba v nomádském rozpočtu počítat?

 • Letenka a další doprava
 • Bydlení
 • Jídlo
 • Členství v coworku (2000–5000Kč za měsíc), případně útraty v kavárnách
 • Volnočasové aktivity
 • V Asii pronájem a benzín do motorky
 • Místní mobilní internet a volání
 • Pojištění
 • Víza, jsou-li potřeba, a jejich prodloužení
 • Daně – před těmi bohužel neutečete
 • Dostatečná finanční rezerva (měla by pokrýt minimálně měsíční náklady navíc a bezpečně letenku domů)

Kam se tedy vypravit?

Inspiraci najdete na serveru www.nomadlist.com, který vám ukáže nejdůležitější informace k jednotlivým nomádským destinacím. Počasí, vzdálenost, ceny, internet, bezpečnost…

Češi si nejvíc oblíbili Kanáry a jihovýchodní Asii. A nejsou sami. Mnoho nomádů ale jezdí i do jižní a střední Ameriky, do jižní Evropy, nebo třeba do Prahy. Možností je opravdu hodně, pojďme si proto pár lokalit trochu přiblížit.

Jihovýchodní Asie

Digitální nomádstvíU mnohých nomádů se právě JV Asie drží na špičce osobního žebříčku, městu Chiang Mai v severním Thajsku se dokonce právem říká „nomádské hlavní město světa“. Průměrné náklady ve všech větších městech oblasti (krom Singapuru) jsou velmi podobné ČR, na venkově pak i výrazně nižší. Problém mohou být dražší letenky.

Asi nejoblíbenější je Thajsko, Vietnam a některé části Indonésie, z nichž na plné čáře vede ostrov Bali. Nomádi ale jezdí i na Filipíny, do Malaisie, nebo Kambodže.

Obrovskou výhodou celé oblasti je rozvinutá infrastruktura pro digitální nomády. Tedy coworkingy, kavárny a většinou i relativně rychlý internet. Máte-li chuť potkávat kolegy z celého světa, rozjíždět nové projekty a čerpat kreativní energii, pak jsou města jako Chiang Mai naprosto dokonalou volbou. Na ostatní nomády tam budete narážet doslova na každém rohu a kdyby vám to nestačilo, snad každý den můžete vyrazit na nějaký nomádský meeting, networking, přednášku nebo konferenci.

IMG_3573

Pro odpočinek a práci v pohodovém tempu se pak hodí spíše místa jako ostrovy Ko Lanta či Ko Samui na jihu Thajska, Indonéské Bali, nebo Chiang Rai severně od Chiang Mai.

 • + kultura
 • + počasí
 • + vysoká koncentrace nomádů
 • + přívětivé ceny
 • + příroda
 • + jídlo
 • + moře
 • – vzdálenost
 • – vzduch
 • – hygiena
 • – nemají víno

Kanárské ostrovy

Pokud nějaké místo v Evropě zažívá obrovský nomádský boom, pak jsou to právě Kanáry. Máme je na dosah ruky, přitom je na nich i v zimě krásné počasí. Nejoblíbenější nomádskou základnou je hlavní město Las Palmas na ostrově Gran Canaria. Se zpátečními letenkami od 3 tisíc a pouhou hodinou časového posunu jsou ideálním místem, kde s digitálním nomádstvím začít.

Dan Nytra nám k tomu napsal: „Na Gran Canarii je vše, co potřebuji: Dostatek možností ke sportu, kvalitní internet, dobré jídlo i levné ubytování. Každý ostrov je ale jiný: Fuerteventura je výborná pro sporty jako windsurfing, surf a kiting, a jsou zde několikakilometrové nádherné pláže. Gran Canaria je ideální základna pro výjezdy se spoustou pláží a aktivit. Tenerife sice nemá skoro žádné písečné pláže, ale zase na ní najdete nejvyšší horu Španělska a je ideální pro treking.“

Bydlení seženete už od 10€ na den, nejlepší je ale pronájem apartmánu hned u pláže, jejichž ceny na AirBnb začínají už na 30€/den pro dva lidi. Nezapomeňte na slevu za dlouhodobý pobyt!

Pracovat můžete jak v apartmánu, tak v coworkingových centrech a kavárnách. Výborný nápad měl Petr Fabor, který v Las Palmas založil Surf Office – coworking s ubytováním, spojený se surfařskou školou.

Zajímá-li vás konkrétně ke Kanárům více, přečtěte si výborný článek, který sepsal Robert Vlach pro Forbes.

 • + vzdálenost
 • + počasí
 • + časový posun (1 hodina)
 • + infrastructure
 • + možnosti sportu
 • + moře
 • + dobré a levné víno
 • – turismus
 • – mañana
 • – v zimě studenější moře
 • – nutnost kupovat balenou vodu

Jižní Amerika a Mexiko

Na Jižní a Střední Ameriku se u nás trochu zapomíná. Je pravda, že oblast není pro nomády tak snadno dosažitelná, přicházejí ale o hodně. „Poznáte jinou kulturu, uvidíte nádherná místa a pozůstatky indiánských kultur, je to kousek do Karibiku a outdoor je v celé Jižní Americe super. Hodně lidí mluví o Bolívii a solné poušti, Machu Picchu, ale jsou tu samozřejmě i jiná místa, která nejsou v top Tripadvisoru, a jsou úžasná. Jižní Amerika je obrovská a myslím, že se tu nechá najít opravdu hodně,” říká Martin Rosulek, který v této části světa nomádí a píše o tom blog.

Vzhledem k různorodosti oblasti se nedá říct, jestli budete žít levněji, nebo dráž než v Čechách. Pokud ale nebudete vyžadovat vysoký standard, v zemích jako Mexiko nebo Kolumbie se určitě dostanete na velmi slušné životní náklady.

Jediným problémem může být občas rychlost internetu, která značně kolísá. Podle Nomadlistu jsou na tom nejlépe větší města v Mexiku a Brazílii. Martin doporučuje kolumbijský Medellín, který patří k jedněm z nomádských hubů v Jižní Americe.

 • + počasí
 • + ceny
 • + kulturní rozmanitost
 • + příroda
 • – vzdálenost
 • – jazyk
 • – mañana

Střední a západní Evropa

Už několikrát jsem zkoušel nomádit i v blízkém okolí ČR a funguje to. Dokonce výborně. Nemusíte řešit kulturní rozdíly, dlouhé přesuny, ani jazykovou bariéru – angličtina vám dnes po Evropě skutečně bohatě stačí.

Berlín

Můj osobní nomádský tip je Berlín, kam se dnes stahuje obrovské množství umělců, kreativců a mladých freelancerů z celého světa. Město tak opravdu žije, najdete v něm jedny z nejlepších kaváren celé Evropy, nekonečné možnosti, kam jít večer na drink, a také úžasnou kulturní rozmanitost. Zároveň v něm roste silná startupová komunita, a tím pádem si můžete vybrat z velkého množství oborových akcí, kam jít sbírat inspiraci a navazovat kontakty. Berlín je při tom na německé poměry až neuvěřitelně levný. Jen dávejte pozor, ať ve výsledku víc nepaříte, než pracujete.

Velkou nevýhodou nomádění v okolních zemích jsou většinou vysoké ceny. U krátkých pobytů je ale bez problémů vyváží levná doprava, případně se vypravte do Polska, Maďarska či na Slovensko, které cenově přibližně odpovídají ČR.

 • + vzdálenost
 • + jazyk
 • + podobné kulturní zvyklosti
 • + infrastruktura
 • – ceny
 • – počasí

Česká republika a Slovensko

Kdo říká, že musíte jezdit do dalekých zemí? Nomádský týden v Mikulově byl pro mě jeden z nejproduktivnějších za poslední dobu a nomádění na jižní Moravě určitě brzy zopakuji. A jen tak mimochodem, Praha je na Nomadlistu dlouhodobě na špičce žebříčku.

I v Čechách můžete využít pozitivního vlivu změny prostředí a stereotypu, navíc si stále myslím, že Čechy, Morava a Slezsko jsou jedny z nejkrásnějších míst na světě. Byli jste v Telči? Litomyšli? Českém Švýcarsku? Orlických horách? Možnosti jsou nekonečné, internet solidní a je to za rohem. Pokud by vás zajímala přímo práce v přírodě, kamarád o tom napsal na portál Na volné noze parádní blogpost.

 • + vzdálenost
 • + internet
 • + ceny
 • – k problémům všedních dnů je to někdy až příliš blízko

České Švýcarsko

Jak na cestách udělat co nejvíce práce?

Že si sednete do stínu palem s drinkem v ruce a práce půjde sama? Ani náhodou. Nomádi potřebují obrovskou disciplínu. Ano, psal jsem, že práce z cizího prostředí výrazně zvyšuje produktivitu. Stojím si za tím, avšak jen v případě, že výhody nomádství dokážete naplno využít. Protože výmluv, proč teď zrovna nepracovat, najdete v cizině ještě mnohem více než doma.

Jak na to? Vlastně je to celkem jednoduché, základem práce je rutina. Nikoliv stereotyp. Rutina. Vstát, nasnídat se, případně si krátce zavičit, zaběhat, zasurfovat, a pak udělat co nejvíce práce. Jinak to dlouhodobě nemá šanci fungovat.

Základem je samozřejmě plánování – pokud nevím, co mám udělat, těžko bude můj den skutečně produktivní. Držím se pravidla začít den úkolem, který je opravdu ten nejdůležitější. Buď mi vydělá nejvíce peněz, nebo hodně posune jeden z mých projektů. Až pak dělám všechno ostatní. Nepotřebuji žádný složitý GTD systém, stačí krátký to-do list, kalendář a stopky nebo Toggl. Ale jasně vím, co mám zrovna dělat. A udělám to.

Při nomádění ještě víc než obvykle pomůže práce po dávkách. Maily řeším ve vyhrazený čas jednou za dva dni, fakturuji jednou týdně vše naráz, nové články z oboru si čtu obden večer před spaním a na Facebooku mám na desktopu úplně skrytou timeline. Díky tomu mě nic nerozptyluje a veškerou práci udělám nejrychleji, co to jde.

Parkinsonovo pravidlo říká, že pokud máte na nějakou práci dvě hodiny, bude vám trvat dvě hodiny. A pokud máte dvacet minut, uděláte ji za dvacet minut. Už chápete, proč vám práce bez uzávěrek trvá tak dlouho? Využijte toho! V první řadě se naučte nastavovat uzávěrky i takovým úkolům, které vlastně nespěchají, nebo nejsou tak důležité. Zároveň doporučuji používat minutku, která vám bude ukazovat čas zbývající do konce úkolu – už to vás donutí pracovat co nejefektivněji.

Nomádství má v tomto jednu obrovskou výhodu – Parkinsonovo pravidlo podporuje i silná touha vidět toho v daleké zemi co nejvíc. Takže skutečně nechcete u práce zkysnout až do večera, nebo úkoly překládat na víkend. Musíte toho ale umět využít. Držte se proto pravidla „nejdřív práce, potom zábava”. Opačně to funguje málokdy. Možná si všimnete, že práci, která vám doma trvala celý den, uděláte za tři hodiny. A pak už hurá na to potápění…

Které nástroje mi jako nomádovi usnadňují práci?

 • Evernote jako skladiště poznámek, to-do list, skener, seznam kontaktů, úložiště zdrojů pro články
 • Kalendář
 • Toggl pro snadné měření času, který strávím nad jednotlivými úkoly
 • Pocket pro ukládání článků do offline (čtu je na iPadu)
 • Google Hangouts pro online hovory. Sekají se méně než Skype.
 • MEGA šifrované cloudové úložiště s 50 GB zdarma
 • MindNode pro myšlenkové mapy
 • Kill News Feed – skript pro Chrome, který skryje timeline na Facebooku. Jde to udělat i v Safari.

Matouš