(4) Las Palmas – Kam jezdí čeští a slovenští digitální nomádi

30.01.2017|Kategorie: Digitální nomádství, Evropa, Země|

Digitálnímu nomádství se v Travel Bibli věnujeme často. S tímto životním stylem se ztotožňujeme a velkou část roku trávíme na cestách, kde potkáváme zajímavé a inspirativní lidi, které vám postupně představujeme v rozhovorech, podcastech nebo jako autory zajímavých článků.

S Lindou Nezhybovou, autorkou článku, se potkal Matouš v thajském Chiang Mai, kde pracovala na aplikaci Psaní Hravě, díky které se naučil psát všemi deseti. První destinací, kterou Linda jako nomádka navštívila, bylo Las Palmas – a právě tím vás provede.

Jaké lokality jsme již představili a kam se postupně vydáme?

Las Palmas volá, vydáváme se na cestu.

Proč je Las Palmas mezi digitálními nomády tak oblíbené?

Důvod je podle mě jednoduchý. Gran Canaria je součástí Evropy, takže se poměrně rychle a levně dopravíte do místa, kde je i v zimě krásně, navíc můžete telefonovat za rozumné ceny rovnou do Čech, případně se během 6 hodin dostat zpátky domů. Jde o velmi populární místo, tudíž i když se tam vydáte jako sólo cestovatel, nebudete sami. Komunita Čechů, Slováků, ale i dalších expatů žijících v Las Palmas je opravdu obrovská.

Gran Canarii jsem si moc oblíbila. V březnu 2015 jsme tam s přítelem Jirkou strávili dohromady 5 týdnů, z toho 4 týdny přímo v místě tolik vyhlášeném právě nomády – Las Palmas. Zážitky máme sepsané na blogu. S Jirkou cestujeme nízkonákladově, což neznamená, že bychom si něco odpírali, nicméně snažíme se hledat ty nejoptimálnější varianty poměru cena/přínos.

Las Palmas

Jak se do Las Palmas dostat

Ideálně letecky. Přímé lety jsou z Krakova do Las Palmas se společností Ryanair. Zpáteční letenky se dají sehnat okolo 3000 Kč. My tehdy letěli přes Londýn z Brna, což mi dnes přijde zbytečné díky novým přímým letům z Polska. Létat se samozřejmě dá i z dalších velkých letišt v okolí ČR, přímo z Prahy pak létá několikrát týdně společnost SmartWings.

Pozor – doprava mezi jednotlivými ostrovy je relativně drahá, proto když chcete bydlet v Las Palmas, nesnažte se hledat levné letenky na Tenerife. 

Chceš se stát nomádem?

Připravili jsme ONLINE KURZ, který ti ukáže, jak na to. Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách. 

Doprava po ostrově

Z letiště jezdí přímý autobus č. 60 (Guaguas) do centra Las Palmas. Na výlety se vyplatí pronajmout auto (my využili Cicar), platili jsme okolo 30 €/den. Samozřejmě čím dříve auto půjčíte, tím levnější je, takže se můžete dostat i na nižší částku.

Zajímavé tipy na půjčení auta sepsal Petr v článku Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

I takovéto krásné výhledy můžete vidět, když si pronajmete auto a vyjedete na průzkumný výlet po ostrově


Po Las Palmas se dá chodit i pěšky, anebo využijete místní autobusy, které jezdí poměrně často a dá se v nich snadno zorientovat. Doporučuju koupit a využívat kartičku na autobus. Vyjde vás to nejlevněji a nemusíte pokaždé řešit platbu, když chcete jet autobusem.

Najděte si auto na Rentalcars

Ubytování

Ubytování se dá hledat nejrůzněji. Na první noci jsme zvolili pohodlné AirBnb, na další pak už něco levnějšího, přitom ale v hezké lokalitě, což je podle nás buď v centru Las Palmas – Vegueta, anebo poblíž pláže Las Canteras. Najít naše obydlí nám nakonec pomohl web Piso compartido, kde jsme ubytování na 1 měsíc sehnali za 350 € pro 2 osoby (1 pokoj a kuchyň v bytě, kde jinak bydlela matka s dítětem).

Bydlení poblíž pláže má několik výhod – coworkingy, roztomilé kavárničky a výhled na hezké surfaře. 🙂 Tohle se nám splnilo. Smlouvat o ceně za pronájem jsme zkoušeli, ovšem nefunguje to tak jednoduše jako v Asii, takže jsme se posunuli o pár eur níže, ale o žádné závratné sumy nešlo.

Stáhni si zdarma ukázku Travel Bible

Jediné knihy, kterou na cestách nedáš z ruky.

Jídlo

Jídlo je na Kanárech opravdu výtečné, kdybychom však jedli pořád v restauracích, asi by se nám nomádění dost prodražilo, proto jsme je kombinovali s vařením.

Jejich menu se většinou skládá z předkrmu, což je polévka nebo třeba zeleninový salát. Následuje hlavní jídlo – ryba nebo kuře s přílohou. Na závěr pak jejich „pastre“, sladká tečka. V ceně obvykle je i pití. Takto bohaté menu jde sehnat v pohodě za 8 €. V některých podnicích může totéž stát klidně i 30 €, takže opravdu záleží jen na vás.

Dejte pozor na zdánlivou pozornost podniku, většinou bagetky nebo jakékoli jiné pečivo na stole ještě předtím, než donesou jídlo. Toto pečivo není zdarma. Pokud si ho nedáte, i tak kontrolujte účtenku, zda vám jej ve skutečnosti nenaúčtovali.

Ve čtvrtek večer je škoda vařit. Doporučuji vyrazit na tzv. Tapas night do čtvrti Vegueta a dát si kombinaci tapas, tedy malou španělskou jednohubku s nějakým drinkem (víno/pivo), cena 1 + 1 €. Tolik nápadů na jednohubky, které my Češi dobře známe, jsem ještě nikde jinde neviděla.

Potraviny jsou na Gran Canarii cenově dostupné, takže doma můžete bez problémů vařit.

Ceny jsou malinko vyšší než u nás, Slovákům přijdou ceny zcela obdobné jako na Slovensku (cappuccino 1 €, oběd 8 €, kilo pomerančů 1 €, láhev vína 5 €).

Pomeranče jsou na Gran Canarii nejlahodnější, jaké jsem kdy jedla

Ideální roční doba a počasí

V Las Palmas jsme byli v únoru a březnu, dost nám pršelo a od moře bylo chladno. Abychom se ohřáli, stačilo jet hodinu cesty na jih do Maspalomas, kde bylo téměř vždy modré nebe a alespoň 25 °C. Dorozumívacím jazykem na jihu ostrova je němčina kvůli přemíře turistů a hotelů. Teplo je na Gran Canarii celoročně, takže bych se na Kanáry nebála vyrazit v jakoukoliv roční dobu.

Internet

S internetem jsme problém neměli. Pracovali jsme z domu, kde jsme měli dobré připojení. Než se někde ubytujete, doporučuju rychlost internetu zkontrolovat pomocí aplikace Speed Test.

Duny v Maspalomas

Koupě lokální SIMky je záležitostí pár eur. My tu naši kupovali za cca 15 € (již včetně kreditu a internetu) u Vodafone – 2 GB a 100 minut volného volání nám na 5 týdnů bohatě vystačilo. K nákupu SIMky potřebujete nějakou ID kartu (občanský průkaz, pas, řidičák).

Kde pracovat

Surf Office – coworking založený Slovákem Peterem Fáborem. Ideální volba, pokud chcete spojit surfování a práci na dálku. Na pláž je to odtud pěšky cca 4 minuty chůze.

CoworkingC – místnost v srdci Las Palmas, uvolněná surfařská atmosféra. Coworking je velmi malý, ale o to víc osobní. Nakukovali jsme jen skrze výlohu, protože právě měli zavřeno. Mrkněte na jejich stránky, třeba to pro vás bude jasná volba.

Osobně jsem žádný coworking nevyužívala, nebyly pro mě cenově dostupné. Navštívila jsem jen večerní akci pořádanou v Surf Office. Podle informací ostatních nomádů žijících v Las Palmas spíše pracují z domu či kaváren.

Praxe Čechů a Slováků je většinou taková, že se do Las Palmas vydá parta nomádů, společně pronajmou celý byt a pracují na dálku do Čech.

Kaváren je v Las Palmas opravdu hodně, takže je z čeho vybírat a pořád zkoumat něco nového.

Komunita

Doporučuji sledovat česko-slovensko-nomádskou komunitu okolo Roberta Vlacha, konkrétně Digitální nomádi v Las Palmas. Pokud se na Gran Canarii vydáte, rozhodně o sobě dejte do této skupiny vědět, rádi vás mezi sebe uvítají.

Ve městě většinou jsou nomádi z celého světa. Pokud budete chodit na akce přes Couchsurfing nebo Meetup, můžete se seznámit s mnoha zajímavými lidmi.

Sledujte taky místní facebookové skupiny. Najdete tak třeba exchange kamaráda, díky kterému se naučíte španělsky výměnou za to, že ho naučíte anglicky.

Kde si dát od práce pauzu

 • Tejeda – vyhlášená místní cukrárna Dulceria Nublo
 • Valle de Agaete – kávová plantáž
 • Guayadeque – pokud chcete vidět, jak žili místní dříve
 • Teror – každou neděli se tam koná místní trh proslavený v širokém okolí, takže i my jsme zavítali ochutnat dobroty a poté vyrazili na trek
 • Puerto de Mogán
 • duny v Maspalomas
 • Roque Nublo – krátký trek na skálu, moc hezké
 • Caldera de Bandama – úžasný trek, šli jsme od rána do pozdního odpoledne pohodovým tempem, výhled na kráter a ostrov

Teror

Puerto de Mogán

Skvělé tipy najdete také v miniprůvodci ke Kanárským ostrovům v členské sekci Travel Bible.

Zajímavosti a odlišnosti

Na Kanárech není pitná voda. Z kohoutků teče voda z moře, odsolovaná tunami chemikálií. Je tedy potřeba kupovat vodu balenou.

Vyzkoušejte surfování. Přímo na pláži Las Canteras můžete pravidelně pozorovat několik surfařských lekcí naráz. Až se trochu osmělíte, zaplaťte nějakou lekci pro začátečníky třeba u firmy Mojo a zkuste to. Jakmile sjedete svou vlnu, i když třeba jen na břiše, je to nepopsatelně skvělý pocit.

Speciální káva, kterou v Las Palmas pijí, je Leche y leche neboli káva s kondenzovaným mlékem.

Každoročně se na Kanárech koná obrovský karneval Carnaval Las Palmas. V roce 2017 se oslavy konají od 10. 2. do 5. 3. Pokud si chcete udělat výlet, doporučuju tento termín. Tolik radosti a bláznivých, krásných kostýmů jsem nikdy neviděla. Myslím, že se to dá krásně přirovnat k brazilskému karnevalu v Riu. Jen si nezapomeňte bydlení a letenky rezervovat dostatečně dopředu.

Karneval v Las Palmas – únor 2015

Naše celkové náklady za 5 týdnů byly okolo 1000 € na osobu.

Chceš se stát nomádem?

Připravili jsme ONLINE KURZ, který ti ukáže, jak na to. Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách. 

Co se vyplatí sledovat?

Linda Nezhybová píše o práci na dálku a životních radostech na blogu Nomádka, nejaktuálnější zajímavosti můžete sledovat na její facebookové stránce. Momentálně se nejvíce baví prací na Psaní Hravě – aplikaci na výuku psaní všemi deseti – a jejím překladu do anglické verze. Pokud se s ní chcete potkat osobně, dorazte na její kurzy, které pořádá přes Naučmese.

Připraveni vyrazit? Máme pro vás pár tipů a vychytávek, které se budou hodit.

Najděte nejlevnější letenky

To nejdůležitější se dočtete v Travel Bibli. Knize o tom, jak cestovat levně, chytře a dlouho. Letenkám jsme věnovali jednu z nejdelších kapitol. Dozvíte se nejen základní pravidla k hledání nejlepších cen, ale i spoustu triků, jak získat co nejvíc za co nejméně peněz. Nechcete číst celou knihu? Několik základních tipů se dočete na blogu:

Co když nechcete letět?

Po Evropě se snadno dá jezdit i vlakem či autobusy. Hlavně u vlaků mohou ceny na první pohled vypadat dost astronomicky, stačí ale vědět, jak na to, a mnohdy cenu za jízdenku srazíte na méně než polovinu.

Jak najít bydlení?

My nejčastěji využíváme Airbnb a Booking.com. První na pronájem běžných bytů a domů, či jen pokojů ve sdíleném bydlení s hostitelem. Booking je fajn na různé penziony a samozřejmě hotely. Na Airbnb využijte 725 Kč slevu na první bydlení. Stačí se registrovat přes odkaz bit.ly/bibleairbnb. Zároveň pro vás máme 11 tipů, jak vybrat nejlepší bydlení přes Airbnb.

Vybíráte vybavení?

V první řadě se podívejte, jestli využijete některou ze slev, které jsme pro vás připravili ve VIP členské sekci Travel Bible. Jestli chcete ušetřit čas výběrem toho nejlepšího, mrkněte do naší sekce Doporučené vybavení na cesty, kde pravidelně aktualizujeme to nejlepší z nabídky. Stačí zvolit, jestli jedete na dlouhou nomádskou cestu, na pár dní do města, kempovat do přírody či na pořádný trek do hor. Outdoor vybavení doporučujeme nakupovat v obchodě Hanibal.cz. Sami od nich rádi (a k plné spokojenosti objednáváme), ale hlavně si necháme poradit. Všichni totiž cestováním, outdoorem a sportem žijí.  Hodit se vám může i několik článků s vychytávkami na Travel Bibli:

Potřebujete si na cesty nejdřív našetřit?

Cestování dnes už rozhodně není drahé. Většinou se stačí v pár věcech uskromnit – a můžete mít na cestu našetřeno celkem brzy. Máme pro vás pár tipů:

Jedete na hodně dlouho?

Poradíme, jak vybrat nejlepší dlouhodobé cestovní pojištění. V knize Travel Jobs se pak dočtete, jak si na cestách průběžně vydělávat.

Vybavte se na cestu – nejprodávanější produkty na Travel Bibli

3 komentáře

 1. Adam Pospisil 7.2.2017 at 11:47 - Reply

  Hezký článek, díky 🙂

  • Linda 9.3.2017 at 13:13 - Reply

   Děkuju za pochvalu, Adame!
   Sama jsem se psaním článku pro Travel Bibli inspirovala a teď tu zas nomádím, je to tu fakt parádní, asi tu zůstanu 😀 Doporučuju navštívit!

   • Adam Pospíšil 9.3.2017 at 14:53 - Reply

    Paráda, to Ti přeji 🙂 dost mě to inspirovalo a nad dovčou v Las Palmas dost uvažuji. Bohužel nejsem digi nomád… snad prozatím 🙂 tak mi drž palce a třeba se tam jednou potkáme

Napsat komentář

0

Nech si posílat novinky na email a žádný článek ti už  neuteče!