Digitálnímu nomádství jsme v Travel Bibli věnovali celkem hodně prostoru. Podrobný úvod k nomádství jsme publikovali i u nás na blogu. Jeho součástí je i základní přehled oblastí světa, kam nomádi jezdí, a jejich výhod i nevýhod. Teď jsme ale vybrali konkrétní místa, přidali informace o cenách, počasí, internetu, nomádské komunitě i tipy, jak si od práce odpočinout.

Jaké lokality jsme již představili a kam se postupně vydáme?

Proč je Tenerife mezi digitálními nomády tolik oblíbené?

Tenerife je největším a nejlidnatějším ze sedmi Kanárských ostrovů, velké popularitě se těší zejména kvůli své rozmanitosti a poloze. Pobřeží s délkou 269 km nabízí nespočet příležitostí ke koupání, opalování či užívání vodních sportů jako surfing či kitesurfing. Oceán si zde můžete užívat prakticky celoročně – teplota vody je v rozmezí od 18 stupňů v zimě do 26 stupňů v létě. Vyznavači aktivního životního stylu si rozhodně přijdou na své. Ostrov je protkán množstvím stezek a vedlejších silnic, které vytvářejí nespočet příležitostí k turistice, běhu či cyklistice.

Trail mezi Mascou a Santiago del Teide @Matúš Ficko

Trail mezi Mascou a Santiago del Teide @Matúš Ficko

V posledních letech začal ostrov lákat stále víc a víc digitálních nomádů a firem hledajících útočiště mimo ruch velkoměsta. Ostrov nabízí kvalitní infrastrukturu, rychlé a levné letecké spojení s metropolemi Evropy a stejné časové pásmo jako třeba Londýn či Barcelona. S evropskou kvalitou služeb, nízkými sazbami daní a více než 350 slunečnými dny v roce je ideální destinací pro práci i odpočinek.

Na ostrově mě nejvíc okouzlila rozmanitost přírody. Na relativně malé rozloze nabízí neuvěřitelné množství mikroklimat a ekosystémů. Strmé sopečné skalní útesy, hluboké soutěsky, kam téměř neproniknou sluneční paprsky, husté jehličnaté lesy, zarostlé džungle, vyprahlé pouště či majestátní sopka. To vše na pouhých 2000 km2.

Bujná vegetace a Teide @Matúš Ficko

Bujná vegetace a Teide @Matúš Ficko

Jak se na Tenerife dostat

Přímé lowcost lety s Wizz Air a Ryanair létají z Katowic, Berlína, Krakowa či Wroclawi od cca 120 eur za zpáteční let. Přímo z Prahy je možné využít spojení s ČSA nebo SmartWings, které vás vyjde na cca 360 eur. Přesun trajektem mezi Kanárskými ostrovy je poměrně drahý a letecké spojení je mnohdy levnější variantou.

Doprava po ostrově

Dopravní infrastruktura na ostrově je poměrně kvalitní a téměř všude je možné dostat se autobusem. Vyznat se v místních jízdních řádech je ale dost problematické a nelze se na ně 100% spolehnout. Vyhledat je můžete na webu přepravce Titsa. Mimo stanice jízdního řádu zastavují autobusy na (důrazné) znamení. Při častějším cestování autobusem doporučuji pořídit předplacený Bono ticket v hodnotě 15–25 eur, se kterým můžete cestovat přibližně o třetinu levněji.

64 krátkých tipů a triků ZDARMA ke stažení

Nauč se cestovat chytře. Poradíme ti, jak na cestách ušetřit a naplno si je užít. Ověřené tipy ostřílených cestovatelů.

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Navzdory tomu je autobusová doprava vzhledem k ceně pronájmu aut a ceně nafty poměrně drahá. Cesta z jižního letiště do Puerto de la Cruz stojí asi 16 eur (s Bono ticketem 11).

Nejlepší možností přepravy po ostrově je pronájem auta. Většinou se zde jezdí velice ohleduplně a jízdy se tak nemusí obávat ani méně zdatní řidiči. Doporučuji pronajmout si auto v místní půjčovně Autoreisen. Při rezervaci alespoň týden předem můžete mít auto již za cca 12 eur na den včetně pojištění. Další alternativou je půjčovna Cicar. Raději se vyhněte půjčovnám Goldcar, Plus Car a InterRent, jejichž reputace je poměrně špatná.

Najděte si auto na Rentalcars

Zajímavé tipy na půjčení auta sepsal Petr v článku Půjčení auta zdarma? Ano, jde to! Nejlepší tipy jak na půjčení auta kdekoli.

Kitesurfing v El Médano @Matúš Ficko

Kitesurfing v El Médano @Matúš Ficko

Ubytování

Ceny ubytování hodně závisí na lokalitě. Severní pobřeží a okolí La Laguny a Santa Cruz je poměrně levné. Naopak jižní část ostrova s podstatně intenzivnějším turismem je mnohem dražší.

Nejsnadnější cestou k ubytování je portál Airbnb, kde seženete pokoj v ceně od cca 20 eur/noc. Pro dlouhodobý pronájem doporučuji Idealista.com, kde můžete najít malé apartmány v ceně od 400 eur/měsíc. Rozhodně stojí za pokus ceny mírně smlouvat.

Pro digitální nomády je ideální lokalitou sever ostrova. Zdejším centrem je Puerto de la Cruz, kde je velice příjemná komunita nomádů seskupená kolem Coworking in the Sun. Zajímavé je i studentské město La Laguna poblíž Santa Cruz, které je sídlem univerzity ULL a pravidelně se zde pořádají různé meet-upy a couchsurferské schůzky. Nabízí se tak množství příležitostí k poznávání nových lidí.

Na jižní části ostrova stojí za zmínku oblast útesů Los Gigantes s colivingovým centrem Wolfhouse. Za návštěvu rozhodně stojí i Mekka windsurfingu El Médano. Nejrušnější částí ostrova je lokalita kolem Los Cristianos a Adeje, která je ale mnohem dražší a hodně turistická.

Jako v kině – kavárna Mirador de la Cruz de Hilda @Matúš Ficko

Jako v kině – kavárna Mirador de la Cruz de Hilda @Matúš Ficko

Jídlo

Běžná místní strava se skládá hlavně ze zapékaných baget bocadillo, toastů a hamburgerů. Typickou místní kalorickou bombou jsou obložené hranolky se šunkou a sýrem papas fritas. Vše je samozřejmě doplněno množstvím mořských plodů, ryb a salátem. V místních kavárnách se najíte již za 2–3 eura, v restauracích od 6–12 eur výše (dle typu a lokality).

Určitě vyzkoušejte typickou kanárskou snídani churro s café con leche, resp. smažené pečivo s latté, a také kukuřičné placky arepa podávané se všemi možnými přílohami světa. I když jsou placky arepa původem z Jižní Ameriky, mají na Tenerife velice dlouhou tradici. Ty nejlepší naleznete v nenápadném lokálu Arepera Punto Criollo v La Laguně.

Velice zajímavou kulinářskou atrakcí jsou guachinche. Jedná se o často neoficiální hospůdky ve sklepech a garážích, otevřené po vinobraní, ve kterých si můžete objednat burčák či láhev vína a k tomu báječné tapas z masa nebo ryb.

Za návštěvu rozhodně stojí i African Market v Santa Cruz, kde můžete ochutnat street food, tapas, čerstvé sushi či mnoho jiných místních specialit. Rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Ceny potravin jsou porovnatelné s cenami v ČR či SR a vařit si vlastní jídlo je samozřejmě nejlevnější variantou. Pro nákupy doporučujeme obchodní řetězce Mercadona či Lidl. Nejlepší ovoce a zeleninu nakoupíte v místních fruterias.

Vlajka nad Los Gigantes @Matúš Ficko

Vlajka nad Los Gigantes @Matúš Ficko

Ideální roční doba a počasí

Počasí na Tenerife je velice stabilní. Ne nadarmo se ostrovu říká též ostrov věčného jara. Nejvíc se teploty mění večer a v noci. Na kabát je to opravdu jen výjimečně (rozhodně ho ale vezměte, pokud se chystáte na vrchol sopky). Během slunečných dnů, kterých je v roce na jihu asi 350, je přes den teplo jak v zimě, tak v létě, kdy teploty šplhají až ke čtyřicítkám. Nejlepším měsícem ke koupání je září, oceán mívá v průměru 24 °C. Naopak nejchladnější je v březnu s teplotou vody kolem 19 °C.

Tenerife je na redakčním seznamu zemí, kam se v zimě vydat. Zajímají vás ostatní destinace? Najdete je v článku Kde se v zimě ohřát, když nechcete letět do Asie.

Osobně doporučuji destinaci hlavně v zimě (jako skvělé útočiště před chladem, šedí a depresí kontinentální Evropy) a na jaře, kdy bývá celý ostrov rozkvetlý a nejzelenější. Koncem jara rozkvétají v údolí Cañadas květiny zvané Tajinaste Rojo, které dosahují výšky až 3 metry. Zvěčnit tuhle podívanou se do údolí sbíhají fotografové z celého světa.

Zajímají vás všechny Kanárské ostrovy? Přečtěte si průvodce.

Internet

Jako digitální nomádi samozřejmě neumíme bez internetu fungovat. Asi z ničeho jiného mě nerozbolí hlava tak jako z uploadu rychlostí 0,5 Mbps. Mnohé kavárny na Tenerife bohužel právě takové (5 Mbps / 1 Mbps) připojení mají, protože na placičku „wifi“ na dveřích jim to stačí. Dost jich ale má i vysokorychlostní internet, je tedy nutné udělat v okolí drobný průzkum nebo se třeba podívat na projekt Remote Workers, kde jsme několik lokalit na ostrově sami testovali.

Nejrychlejší internet ale najdete samozřejmě v coworking centrech.

Na ostrově je 3G i 4G připojení všude kromě odlehlých údolí a datovou SIM kartu bez kontraktu seženete poměrně levně. Mezinárodní operátor Lycamobile nabízí při on-line koupi 3 GB dat a neomezené volání za 15 eur. Za stejnou cenu získáte v prodejnách Vodafonu 1 GB dat a 20 minut. Na ostrově všichni komunikují výhradně přes WhatsApp. SMS zprávy zde upadly v zapomnění.

Výhled z kanceláře colivingu Wolfhouse Teide @Matúš Ficko

Výhled z kanceláře colivingu Wolfhouse Teide @Matúš Ficko

Kde pracovat

Pracovat můžete z domu, z kavárny, coworkingu či třeba z knihovny a každá možnost má své výhody i nevýhody. Většina apartmánů na Airbnb internetové připojení nabízí, ale moc kontaktů při práci z domu asi nezískáte.

Kaváren je na ostrově nespočet a třeba Agorá a FU Cafe v Puerto de la Cruz organizují pravidelné meet-upy a jiné podobné akce, kde se můžete seznámit s novými lidmi nebo třeba protrénovat španělštinu, kterou jste se doma naučili za 3 měsíce.

Osobní zkušenosti mám s Coworking in the Sun v Puerto de la Cruz, který je spojen s jazykovou školou. Vládne zde velice příjemná rodinná atmosféra. Za 65 eur/týden máte k dispozici připojení 300 Mbit/s, profesionální vybavení, školení a tak dále.

Kurz ZDARMA: Práce na dálku a digitální nomádství

Najdeš v něm veškeré know-how, které jsme získali v průběhu dlouhých měsíců a práce na cestách.

V jižní části ostrova je jedinou alternativou colivingová vila Wolfhouse, která nabízí ubytování v samostatných apartmánech, sdílenou a plně vybavenou kancelář s úchvatným výhledem na oceán, bazén či relax zónu. Ceny jsou zde od 28 eur/osobu/den. Vila se nachází uprostřed přírody v nádherném prostředí skalních útesů Los Gigantes a nabízí jedinečnou rovnováhu možností pro práci i relax. I když se Wolfhouse specializuje zejména na firmy, ve vybraných termínech hostí i jednotlivce.

Komunita

Pokud se rozhodnete pro práci z domova či kavárny, rozhodně doporučuji navštívit alespoň některé z volně přístupných akcí organizovaných pravidelně v coworking či coliving centrech. Informace naleznete na jednotlivých profilech na sociálních sítích. Je to vždy skvělá příležitost poznat nové lidi a trochu se zabavit.

Poslední instrukce před surfingem v Playa de las Americas @Matúš Ficko

Poslední instrukce před surfingem v Playa de las Americas @Matúš Ficko

Kde si dát od práce pauzu

Míst k načerpání nové energie je na Tenerife nespočet. Pokud preferujete odpočinek u vody, za návštěvu rozhodně stojí známá kitesurferská pláž El Médano a přilehlá La Tejita s případnou vycházkou k pozorování západu slunce na osamělý kopec Montaña Roja (171 m).

Po západu slunce těžko najdete lepší místa k nočnímu životu než kluby a bary v Playa de las Americas v Los Cristianos. Během víkendů se můžete o večerech a nocích velice dobře zabavit i v La Laguně či Puertu de la Cruz. Mezi hezké pláže patří Las Teresitas, Fañabé či Playa Jardin. Pokud vás láká trocha adrenalinu, rozhodně nevynechte aquapark Siam Park (34 eur/osobu).

A jestliže upřednostníte spíše aktivní odpočinek, velice atraktivní lokalitou je přírodní park Anaga, který nabízí jak množství velice zajímavých treků (Faro Anaga, Cruz del Carmen aj.), tak i koupání či potápění v izolovaných zátokách, kam se člověk jinak než pěšky nedostane. Podobně je tomu i na opačném konci ostrova v přírodním parku Teno, kde doporučuji návštěvu vesnice Masca s plavbou lodí (10–12 eur/os.) či trek k majáku Teno.

Pohled ráno ze střechy – Teide @Matúš Ficko

Pohled ráno ze střechy – Teide @Matúš Ficko

Samozřejmostí je návštěva nejvyšší hory Španělska, Teide (3718 m), kam se můžete pohodlně vyvézt lanovkou z údolí Cañadas (13,5 eura/osobu). K výstupu na samotný vrchol, který je cca 200 výškových metrů nad vrcholovou stanicí lanovky, budete potřebovat povolení, které můžete zdarma rezervovat zde (alespoň 2 měsíce předem).

Pokud lanovky neuznáváte, vyšlápněte na sopku po vlastních s noclehem v Altaviste Refuge (20–25 eur/os.). Posledních asi 450 výškových metrů si dejte před svítáním a vychutnejte nezapomenutelný východ slunce ze střechy ostrova. Zmíněné povolení k výstupu na Teide není před devátou hodinou ranní potřebné.

Adrenalinové Canales de Teno @Matúš Ficko

Adrenalinové Canales de Teno @Matúš Ficko

Hlavně žádný stres

Na Tenerife nikdo nikam zas tak nespěchá – zkuste to i vy. Občas se setkáte s tím, že něco udělat nejde. Ovšem nejde to jen do doby, dokud se nenajde někdo, kdo to udělá. Drobný vliv Afriky se zde nezapře.

Počítejte s tím, že v neděli a v čase kolem oběda (cca 13.00 až 16.00) je mnoho obchodů a služeb zavřených.

Tenerife je ostrovem plným kontrastů a ať už hledáte klidné místo pro práci, noční zábavu či outdoorové dobrodružství, tenhle subtropický ráj vás rozhodně nezklame.

Pro více informací o colivingu na Tenerife hledejte #ColivingTenerife.

Matúš Ficko
Na Tenerife žiju už půl roku a podílím se zde na colivingovém projektu Wolfhouse. Mimo to se věnuji fotografii, digitálnímu marketingu a běhání po horách. Můj cestovatelský feed naleznete na Instagramu @mat_ficko.

Vydělávej na digitálních produktech a cestuj!

První český návod, jak vypátrat ziskový trh pro vlastní digitální produkt. Chceš cestovat, mít pravidelný příjem ať jsi kdekoli? Stát se digitálním nomádem a vydržet na cestě třeba celou zimu?

Tvé soukromí je pro nás svaté. Když tě boží cestování přestane zajímat, stačí kliknout a email zmizí v pekle.
 

Nejprodávanější na Travel Bibli

  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled
  • Přidat do košíku Detaily Rychlý náhled